Buitenlandscb Overzicht. Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. bond gehouden is een motie ingediend door den heer Lem en vijf anderen van dezen inhoud: „De vergadering verzoekt het hoofdbestuur naar aanleiding van de gohoorde discussie, de mogelijkheid van de stichting van vrijzinnig-godsdienstige kweekscholen te onderzoeken en het re sultaat van dit onderzoek te gelegener tijd bekend te maken". En het hoofdbestuur verklaarde zich bereid. Zoo breekt de dageraad der vrijheid door In eigen theorie verward, mag wel gel den van de staking der loopers van Het Volk en de maatregelen tegen de gevolgen daarvan door Het Volk genomen. De geschiedenis is eenvoudig. De loopers eischten hooger loon. De directie gaf 't niet. De loopers staakten. „Het Volk" wordt voorloopig over de post aan de Amsterdamsche lezers bezorgd. Wat doet nu Het Volk Medelijden betuigen met die arme loo pers, die meer loon vragen en het niet krijgen Hulp inroepen voor de arme stakers, die uit aandraDg hunner conoiëntie en ora den nood hunner gezinnen, teleurgesteld door hun „uitzuigende" patroons, wel moesten staken Aan de postbeambten door posten en „pesten", onder den kreet „onderkruipers" het bezorgen van hun blad onmogelijk maken Niets van dit alles. Heel „kapitalistisch" heeft Het Volk de loonsverhooging geweigerd omdatyhet niet konen toen men ging staken de door de wet geboden onderkruipersdiensten van de post als reddende engel aanvaard. En als de stakers niet terugkomen wel dan neemt de directie van Het Volk andere loopers. De stakers moeten maar zien waar ze uitkomen. En over eenige dagen is de heele beweging vergeten. Hier hapert iets tusschen theorie en practijk, zou men zeggen. Hier is een meten met twee maten. Als dit maar niet een interpellatie wordt tot den minister van W aterstaat door een der soc.-dem. Kamerleden, over de onder kruipers aan't Amsterdamsch postkantoor! Kalmte. Van links stoft men erop, dat het nu zoo echt-kalm, zoo knus-gezellig is ge worden in onzen vaderlandschen tuin, nu dr. Kuyper met de zijnen d'r uit is. De /Standaard geeft dien kalmte-min- naars op ouderwetsche manier een schrob- beering en zegt Een der stokpaardjes van onze liberalen is altoos, dat, zoo zij maar in 't bewind zijn, het land in rust is. Geen wonder. Als zij zelf niet in 't bewind zijn, brengen ze heel 't land op stelten, en maken ze een rumoer dat u hooren en zien vergaat. Daarentegen staan wij buiten 't bewind of raken we er uit, en zijn we in oppositie, dan opponeeren we zonder 't minste rumoer te maken en denken er niet aan, hun lawaai na te doen. Men weet hoe de liberalen zich in 1848 gedragen hebben. Toen ging hun lawaai zelfs tot oproer over. De Ooijevaar en de Arnhemsche Courant dreigden zelfs tegen de dynastie. Denk maar aan de schand- artikelen tegen Sultan M e 11 i w het omge keerde van Willem, onzes konings naam. En natuurlijk, tdën ze hierdoor hun zin kregenwerd 't opeens kalm en rustig in het land, want ook hun toenmalige tegenstanders volgden hun voorbeeld niet. Het hangt er maar van af, hoe uw ma nieren zijn. Wie zelf amok maakt, en weet dat zijn tegen stander hier niet aan doet, kan altoos met zijn lolzang op de kalmte de beauróle spelen. Staat hij zelf in oppositie, dan slaaf en raast hij op alle bekkens en Turksciie troms, en zegt dat dit uw schuld is. En is hij weer in het kabinet gewipt, dan lacht hij u uit, omdat ge u zoo rustig gedraagt, en vraagt u met een satirische plooi om de lippen of het nu niet kalm en stil en rustig in ons goede land toegaat. De Bijbel ia nu al in 360 talen overge zet. In aanmerking nemende, dat er slechts enkele personen zijn, die 50 talen bunnen opnoemen, bewijst het feit, dat de Bijbel nu reeds in 360 talen uit de 1000 gelezen kan worden, den breeden omvang van het zendingswerk. De zendelingen zijn dan ook de voor- loopers van het Christendom en zijn door gedrongen tot alle hoeken der aarde. Sedert de uitvinding van de boekdrukkunst is de Bijbel altyd het best te verkoopen boek geweest. (Mededeelingen van het Zendingsveld.) Hoe voorzichtig men moet zijn, vooral als men een bestudeerd man is, om op bakerpraatjes conclusies te bouwen, hebben dezer dageo de heer Stortenbeker, hoofd eener openbare school te Soheveningen, en de rechtsgeleerde hoofdredacieur van Het Vaderland, het ministriëele blad in de residentie, ondervonden. Wij lezen namelijk in de (lib) Nieuwe Courant De Scheveningsche diaconie-dwang. De heer L. M. van Noppen, Ned. Herv. pre dikant te Scheveningen, schrijft aan hat V a d. »In verband met uw bericht in het Avond blad van 12 October onder het hoofd: »Hoe men de Christelijke school bevolkt", kan worden medegedeeld, dat door den ondergeteekende en het hoofd der openbare school, den heer Stortenbeker, een bezoek is gebracht aan de betrokken weduwe. Git het onderzoek is gebleken, dat noch door de diaconie, noch door iemand anders, eenige dwang met betrekking tot de school is uitgeoefend. Echter bleek ook, dat de genoemde weduwe bij haar kennisgeving aan het hoofd der school, dat twee van haar kinderen naar de Chr. school zouden gaan, woorden heeft gebezigd, die beslist aanleiding moesten geven, tot het vestigen van de meening, dat zij onder zekere pressie haar kinderen naar de Christe lijke school zond". Het V a d. teekent hierbij aan «Hiermede vervalt dus hetgeen door ons over den Scheveningschen diaconie-dwang geschre ven is. De bewuste weduwe blijkt den heer Storten beker een onjuiste voorstelling van zaken te hebben gegeven, waardoor zijn misvatting waarop de onze steunde ten volle werd verklaard". De heer Keielaar en zijn trawanten kunnen derhalve dit „geschiedverhaal" in hun boekje schrappen. De landverhuizing naar Amerika, die vooral in de laatste jaren opvallend is toegenomen, bepaalt zich thans niet meer tot het Angelsaksische en het Germaansche ras zooals wel vroeger. Thans komen ook andere rassen daartusschen. Nog nimmer was het jaarlijksch gemiddeld getal van emigranten zoo hoog als tegenwoordig. Gingen tusschen de jaren 1821 en 1830, een kleine honderdduizend Europeanen hun geluk beproeven in de Nieuwe wereld, thans is dit aantal gestegen tot meer dan 3'/z millioen. Het geheel aantal landver huizers uit Europa bedroeg van 1821 tot op heden niet minder dan '21 millioeu, waarvan uit ons land alleen meer dan 150 duizend en uit België slechts de helft zoo ongeveer. Onder deze Nederlanders be kleedt voorzeker de kolonisatie van 1816 ouder Van Raalte, stichter der Hollandsche kolonie in Michigan, eene eervolle plaats. Zij bevorderde onder meer krachtig het opkomen van onze Hollandsche taal in de Nieuwe wereld. H o n g a r ij e. Dezer dagen is de naam van Frans Rakoczy op aller lippen. Deze Rakoczy (Frans II) uit een Zeven- burgsch vorstengeslacht gesproten, werd in 1676 geboren. Na den dood zyns vaders en de onderwerping z\jner moeder (1688) die de vesting Munkacs drie jaren tegen den Oostenrijkschen veldheer Caraffa ver dedigde, viel hij in de maeht van Oosten rijk en genoot hij zijn opvoeding in de Jezuitenkloosters te Praag en Neuhaus. Nadat hij met de dochter van den land graaf van Hessen in 't huwelijk getreden was, wist deze te bewerken dat hjj een gedeelte zijner Hongaarsche bezittingen terugkreeg, en men hem toestond in Hon garije terug te keeren. Daar hjj echter gemeenschap onderhield met de Hon- gaarsche ontevredenen, nam men hem in 1701 weer gevangen en voerde men hem naar Weenen, vanwaar hij echter wist te ontsnappen en zich naar Polen begaf. Door Oostenrijk in den ban gedaan, hield hij zich een paar jaar rustig, tot een gezantschap Hongaarsche boeren hem 't bevel aanbood. Door Frankrijk aange zet, en met behulp der Poolsche grooten nam hij 't bevel over de opstandelingen op zich. In een manifest riep hij alle stan den tot den strijd op, wat hem gelukte, te meer dewijl Oostenrijk toen de handen vol had (1708) met den Spaanschen suc cessie-oorlog. Binnen twee jaren had hij bjjna geheel Hongarije en Zevenburgen en een deel van Moravië in zijn macht, en deed hij strooptochten tot voor de poorten van Weenen. Leopold I en diens opvolger Jozef II openden onder bemid deling van Engeland en de Nederlanden onderhandelingen met hem, die mislukten. In 1707 werd Rakoczy door Zevenburgen tot vorst uitgeroepen, die waardigheid nam hij slechts noode aan, dewijl hij zich liever geheel aan de belangen van Hon garije had willen wijden. Ook de kroon van Polen was eenige jaren geleden, om dezelfde reden door hem geweigerd. De Hongaarsche opstandelingen benoemden hem insgelijks tot hun opperhoofd, en op aandrang van Rakoczy werd in 1707 te Otvrd de onafhankelijkheid van Hon garije uitgeroepen. De troon bleef echter ledig staan, dewijl hij er later Prins Lo- dewijk van Beijeren op plaatsen wilde. Deze volkomen breuk veroorzaakte in 1711 in Hongarije zelf oneenigheden, zoo dat eindelijk te Szathmar de vrede tot stand kwam. Rakoczy maakte geen gebruik van de algemeene amnestie, maar toog Daar Bes- sarabië, waar hij in 1735 te Rodosto overleed. De door hem geschreven „Herinneringen uit de opstanden in Hongarije" zagen ter stond na zijn dood in ons land te 's-Gra- venhage hel lioht. In Hongarije zelf heeft een dankbaar nageslacht herhaaldelijk de overbrenging van zijn gebeente Daar het vaderland geëischt. De Keizer-Koning heeft eindelijk toegegeven, zeker ook onder drang der revolutie-gezinden. Een door den Koning bekraohtigde wet had de indertijd over Rakoczy uitgesproken verbanning opge heven. En nu bracht Zondag jl. een bijzondere trein de doodkisten van Frans Rakoczy, zijne vrouw, zijne moeder, zijn zoon Jozef en van graaf en gravin Nikolaas Herosenyi, graaf Anton Esterhazy,Emerioh Thököly en Nicolaas Sibrik onder het gelui ran de kerkklokken te Pest aan. Aan het station waren de gemeentelijke overheids personen, de leden van de wetgevende macht en tal van afvaardigingen uit alle deeleu des lands aanwezig. Nadat de kisten met het gebeente van de nationale helden in galakoetsen waren gezet, zetle de plech tige stoet zich onder leiding van staats secretaris graaf Johau Hadik eu een heraut te paard in beweging. Achter de koetsen liepen de nakomelingen van de gevierde doodeu, de ministers en staatssecretarissen, magnaten en afgevaardigden, hoogwaar- digheidsbekleeders, geestelijken enz. enz. in een onafzien baren stoet. Op het Deak-plein sloeg de koets met het overschot van Thököly den weg naar de Luthersche kerk in, om daar op een baar geplaatst te worden. De overige lijk wagens vervolgden hun weg naar den Stevens-dom, waar de kisten in het mid denschip tegenover het hoogaltaar neer gezet werden. Op de kisten van de helden werden de helm, den degen en het familie wapen neergelegd. Rechts en links van de katafalk vormden leden van den Rijks dag en studenten een eerewackt. Naalloop daarvan gingen de afvaardigingen naar de proteetantsche kerk, waar een gods- dienstoefenig ouder leiding van bisschop Gustaaf Scholtz voor Thököly werd ge houden. De menigte trok bij duizenden iangs de kisten en legde er een aantal kransen bij neer. Rusland, Zooals te verwachten was, gaat de Tsaar dit jaar weer niet den winter te St. Peters burg doorbrengen. Hij blijft te Sarskoje Selo. Natuurlijk blijven nu ook de hofoals achterwege; de toestand is er niet gun stig voor. De Russische minister van justitie diende een wetsontwerp in waarbij bijzondere rechtbanken worden ingesteld, ten einde over alle politieke gevangeneD, met in begrip van bedrijvers van persdelioten, met snel recht op de wijze van krijgsraad uitspraak te doen. Het heet, dat het cijfer der politieke gevangenen in Russische strafinrichtingen tegenwoordig de driehonderdduizend nabij komt. Te Sebastopol is Zondag de ohef der politieke politie, Michailow, vermoord. De dader werd gepakt, dadelijk door een krijgsraad ter dood veroorueeld en des nachts terechtgesteld. De zoo welgelukte aanslag te Petersburg op een rijtuig, waarmede een aanzienlijke som gelds van de schatkist werd vervoerd, doet een der bladen zuchten Er heersoht te Petersburg niet meer veiligheid dan in de vlakten van Texas. Het gouvernement heeft de meerderheid van 't aantal, de revolutionairen echter hebben die van volharding en handigheid. Het revolution- naire inlichtiDgenbureel is beter op de hoogte dan dat van de regeering. Waar moet dat heen Marokko. Tengevolge van de gebeurtenissen te Arzila is de invloed van Kaissouli zoodanig gewassen, dat hij grooter is dan die van den sultan. Hij heeft bezit genomen van de woning van den gouverneur. In vier en twintig uur heeft hij volvoerd wat alle beambten en troepen in Noord-Marokko onder Europeesche pressie zelfs niet hebben gepoogd te doen. Het diplomatieke korps verliest bij stuk jes en beeljes z'n invloed en maakt zich feitelijk wel wat belaohelijk. Er worden genoeg gezamenlijke protesten ingediend, doch deze worden gericht aan een gouver nement, dat feitelijk niet bestaat. Marokko kan slechts wijzen op één levende kracht; Raissouli, die nu vlak bij Tanger heerscht en die den spot drijft, niet slechts met het Marokkaansche gou vernement, dooh met alle mogendheden. Het brutale succes van dezen vrijbuiter zal niet nalaten invloed uit te oefenen op de stemming in het gansche land. En 't gezag van den sultan is nu vrijwel tot nul gereduceerd. Intussohen bereiden Frankrijk en Spanje zich op stevige maatregelen voor. Provinciale Staten van Zeeland. De agenda voor de najaarsvergadering dier Staten vermeldt onder anderen de volgende zakenOnderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, den heer G. A. Vor- slerman van Oijen. Verder voorstellen van Ged. Statentot aanhouding van een verzoek van den raad van Krabbendijke om een bijdrage van ten hoogste f 3300 in de kosten van her stelling der haventot afwijzing van het aan gehouden verzoek van J. C. de Masier e. a. te Neuzen, om een subsidie uil de Provinciale kas ten behoeve van eene aldaar op te richten ambachtsschooltot verleening van een subsi die van f200 voor 1907 aan de vereeniging Vereenigde Handwerkslieden te Neuzen voor hare avond-vakschooltot afwijzing van een verzoek van den raad der gemeente Middelburg om een jaarlijksch subsidie van f 1000 ten behoeve van de Burgeravondschool; Ged. Staten zijn van gevoelen dat het niet op den weg der provincie ligt, om door eene bijdrage uit hare fondsen de gemeente van een deel van de uitgaven voor die school te ontheffen tot afwijzing van het verzoek van K. van dti' Slikke en anderen, werkzaam aan land (tuin-) bouwwintercursussen in de provincie Zeeland, om bijdrage uit de Provinciale fondsentot afwijzing van een adres van W. F. Harte, ge wezen agent bij den Provincialen stoomboot- dienst, om verhooging van zijn pensioen; tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen tot wijziging van het Bijzonder reglement voor het waterschap de Vrije polders onder Tholen en voor het waterschap Oud Vossemeertot afwijzing van eene aanvraag van het hoofdbestuur der Hol landsche Maatschappij van landbouw om sub sidie vopr eene nationale en international? landbouwtentoonstelling te 's Gravenhage in 1907 en tot verleening van een crediet van f 500 aan de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland voor eene collectieve inzending op die tentoonstelling tot verleening van een crediet van f 500 aan het Departement Middelburg der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, voor eene in Juni 1907 te Middelburg te houden tentoon stelling en tot wijziging van de begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor 1907. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Papendrecht J. C. V. Meisoh- ke te Raamsdonk te Stolwijk J. C. Kars te Ouwerkerk te Zooterwoude J. Nauta, cand. te IJpecolsga. Aingenomen naar Nieuw Beerta door C. Pekelharing te Terjvolde; naar Voor hout door J. A. Barbas, cand. te Haarlem. Bedaukt voor Oudewater door G. Benes te Hoogblokland. Biggekerke. Tot notabelen zijn her kozen en gekozen de heeren Abr. Janse, Abr. Louwerse en W. Dekker. Geref. Kerken. Beroepen te Vlissingen (A) H. Meijering te Katwijk a/d Rijn. Door den keraeraad fe Amsterdam, is op voordracht van depulaten voor den medisohen dienst tot verpleegster in het hospitaal te Jogja benoemd mej. A. Loggen. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Alfen—Oudshoorn door J. Jansen te Oud Beijerland. Geslaagd te Breda de heeren J. M. Rieuieus, P. H. v. Overbeeke, P. de Vos en W.H. Balkenstein, allen van Middelburg. Goes. Gisteren(Maandag)avond verga derde in de Prins van Oranje do Chr.Volks bond. De vergadering werd geopend door den voorzitter, dhr. J. M. Kakebeeke, met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Het was zoo sprak de voorzitter met een gemengd gevoel dat hij dit openingswoord sprak, want hoewel het bestuur op het af- geloopen jaar kan terugzien met dank en tevredenheid, de geringe opkomst van hedenavond is niet om een hoogen dunk te krijgen van de waardeering, die de Chr. Volksbond geniet en die ze toch volgens spr. wel verdient. Door den secretaris, den heer Donner werden de notulen van de vorige algem. vergadering gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Aan de hand van het rondgezonden verslag werden voorts door den voorzitter eenige mede deelingen gedaan en enkele dingen nader toegelicht. Door dhr. C. Oranje werd ver slag uitgebracht over de rekeningen ver antwoording van den penningmeester, die in uitgaaf op f2670,445, ontvangst f2465,99 en alzoo een nadeelig slot van f204,455, werd goedgekeurd onder dank aan den penningm. en voor 't uitgebrachte verslag. Naar aanleiding van het verslag werden nog enkele vragen gedaan en door het bestuur beantwoord. Het tekort wordt ruim gedekt door den aanwezigen voorraad van grondstoffen voor de werkverschaffing. De eigendommen van den Chr. Volksbond zijn belast met een schuld van f3350. In de commissie voor het nazien dei- rekening wordt in de plaats van dhr. OraDje, die volgens gewoonte als't langst daarin zitting hebbende, niet herkiesbaar is, benoemd dhr. J. Z. Risch, die dit aanvaardt. De aftredende leden van het bestuur dhr. Van Heel en Stieger worden onder applaus der vergadering herkozen en even zoo de 2 aftredende leden van de commissie voor de Werkverschaffing. De collecte zal worden gehouden in de week van 510 Nov. De voorz. zegt dat het bestuur oordeelde dat dit een geschikte tyd is omdat later in 't jaar ook veel voor andere zaken wordt aangeklopt. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde beveelt de voorz. de collecte by de aan wezigen aan, zegt voorts dat het bestuur vooral steun behoeft van deJPers. Voor wat de Pers reeds telken j are deed, wordt door den voorz. hartelijk dank gezegd en wordt wederom voor dit nuttige werk ge vraagd. Door den voorz. wordt voorts nog dank gebracht aan de commissie voor de Werkverschaffing voor de vele bemoeie nissen ook weer dit jaar gedaan, de Werk verschaffing toch is het voornaamste onder deel van den bond en is een zeer nuttige instelling. Met dank aan de aanwezigen voor hunne belangstelling wordt door den voorz. de verg. gesloten. Middelburg. De kapitein C. F. Mus- schart van het '2e bat. 3» reg. infanterie, die op 1 Nov. a.s. van zijne detacheering aan de hoogere Krijgsschool ontheven is, wordt belast met het bevel over de 1ste compagnie alhier. Vlissingen. De heer J. H. Blum oud districts-schoolopziener, lid van den ge meenteraad en lid van de Staten van Zeeland, zal in het begin van het volgende jaar de gemeente verlaten en uit beide betrekkingen ontslag nemen. (Aldus de Midd. Cl. Het voornemen van dhr. Blum was ook ons bekend dooh wij wachtten met de ter uelding tot de officieele bevestiging kwam. Die schijnt de Midd. Ct. te hebben bere kt. Het voor nemen van den heer Blum spijt ons, om velerlei reden. Red. Zeeuiv). Wemeldinge. Een span paarden van den landbouwer de B. raakte heden voor middag, achteruitloopende, met den wagen van de los- en ladingplaats in het kanaal. De dieren zwommen met het bovenstel van den wagen tot ongeveer midden in het kanaal. Het gelukte aan inmiddels to hulp komende schippers, die met roei- booten spoedig ter plaatse waren,deleidsels vat los te maken, zoodat de zwemmers wat meer vrijheid van beweging kregen, en op het eind der losplaats weer behouden aan wal kwam. Ter verkiezing van een lid in het Hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van Zondagrusl worden aanvolen de heeren J. H. de Waal Maletijt te Utrecht en W. J. J. Koole en mr P. Dieleman, beiden te Middelburg. Te Borsselen hebben zich Zaterdag slechts 10 leerlingen voor de herhalings school aaugegeven, niettegenstaande het onderwijs daar kosteloos wordt verstrekt aan kinderen van ouders, behoorende lot den werkende stand. Genoemd getal kon wel meer dan het dubbele bod ragen. Zierikzee. Buiten de aanbevelingen voor twee leden der plaatselijkeschoolcoiiuiössie zijn benoemd de heer P. J. Boone eu mejuffrouw J. M. de Crane, die op hun verzoek ontslag hadden gekregen. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is benoemd de beer L. Oehtmau, met wien was aan bevolen A. C. de Mooij. Door de liberale kiesvereeninging te Neuzen is voor de raadsverkiezing op Dinsdag 30 dezer (vacture-Versluys) can- didaat gesteld de heer G. J. Balkenstein Sr. En de Antirev. kiesvereeniging stelde candidaat den heer R. Soheele Dz., die de candidatuur heeft aanvaard. Ongeveer zes jaren geleden is te Bassevelde de koren molen vau A.Waelpul door het hemelvuur getroffen en tot den grond toe afgebrand. Een steeneu molen, op dezelfde plaats gebouwd, stond Donder dagnacht wederom in laaie. Behalve 90 zakken graan van den eigenaar zijn er nog 40 zakken van particulieren in ge bleven. Bh' de eerste ramp was de molen niet verzekerd, bij de laatste wel. De oorzaak van den brand is onbekend. (M. C.) Oesters. Naar aanleiding van het te Bergen op-Zoom met oesters voorge vallene besloot het bestuur van de Vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen een nieuwen maatregel te nemen. Het heeft bepaald, dat de certificaten van onbesmetheid voor het vervolg slechts voor een maand geldig zullen zijn. Zij moeten dus, na afloop van dien termijn, worden vernieuwd. De oesterhandelaren zullen dus verstandig handelen met niet meer certi ficaten aan te vragen dan werkelijk vol doende is voor hunne behoefte. Elke verzending van oesters moet voorzien worden van zulk een certificaat, waarop gedrukt vermeld staat de plaats van af zending, de naam van den afzender en de bank of de put waarvan ze afkomstig zyn. iedere verzender moet den datum van afzending invullen, waarvoor op het certi ficaat de plaats is aangegeven. Het publiek zal voor het vervolg goed doen steeds by elke zending, die het ontvangt, al ia zy nog zoo klein, te eischen dat deze verge zeld zijn van zulk een goed ingevuld certi ficaat. (M. C.) Een dankbare gemeente-veldwachter. De veldwachter der gemeente Ruinen betuigt in een der bladen zijn „bijzondere dank en hulde" aan de lotelingen voor hun flink gedrag op den lootjesdag. Aardappelschillen door matrozen. Door den kantonrechter te Rotterdam werden Vrijdag gehoord de kapitein van het stoomschip „Voorburg" en de matrozen die den kantonrechter verzocht hadden van de opgelegde straf ontheven te worden, al thans die te verminderen. Na hoor en we derhoor en na 't scheepsjournaal tejiebben geraadpleegd, besliste de kantonrechter dat de straf ten volle was verdiend en werd die in haar geheel gehandhaafd. Celebes (Toradjalanden). De StCt. meldt: „Blijkens een uit Neder- landsch Indië ontvangen telegram is op '26 dezer, na mijnaanleg en sommatie, de rots versterking Baroepoe aan den civielen en militairen gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, den luitenant-kolonel Swart, door 't Toradja-hoofd Poeang Tikoe overgegeven met alle vuurwapenen, volge lingen en familie (circa 900 mannen, vrou wen en kinderen). De versterking wordt geslecht." De buit bestond uit 104 geweren een voorlaaakanon en munitie. Mevr. de wed. O. J. Boon te Gronin gen is in staat van faillissement verklaard tengevolge van de verwikkelingen in de zaak van haar schoonzoon, den gevluchten effectenhandelaar J. W. Jonkers. Voor l'/a ton moet mevr. Boon hierby betrokken zijn. Naar de Tel. verneemt, heeft de Club de Bienfaisanoe aan de gereformeerde kerk, op den hoek le Schinkelstraat te Amster dam, een gift van f 2500 aangeboden, die echter door den kerkeraad is geweigerd] Men achtte het in strijd met het christelijk beginsel, een gift aan te nemen van een organisatie, wier baten voortspruiten uit de speelzucht van het publiek. Zaterdagavond had de trein bij Amersfoort nig al oponthoud door het vinden van kleedingstukken op de lijn. Na een inspectie met fakkels reed mea zonder iets te ontdekken verder. Bij een volgende halte vond men echter in e-» tweede klasse coupé een soiaaat die een belangrijke hoofdwonde ba^, terwij bleek dat de gevonden kleer«n van hem waren. Do man leed aan lichte herschenscbnd liug

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2