RECLAMES. Rechtszaken. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. Een medeplichtige van den dader werd gedood, en een gewond, terwijl hij zelf ongedeerd wist te ontkomen. De gewonde aanslagpleger werd in hechtenis genomen. Minister Stolipvn heeft de zijde der voor- uitstrevenden gekozen, natuurlijk in de hoop daardoor het kwaad der revolutie te bezweren. De reactionairen zijn er woedend over. Een afdeeling van hun bond, de „Bond van Russische mannen" zond het volgende booze telegram aan den premier „Rusland zal niet zonder weerwraak de onderdrukking van zijn kinderen dulden. De Joden beroemen er zich op, eenige rechten le hebben verkregen. Wees voortaan voorzichtig, mijnheer de minister 1" Deze vereeniging ziet haar invloed op de regeering kwijnen, maar dat kan men niet van den reactionairen geest zeggen, die zich hoe langer hoe meer onder de edelen uit. Evenals de „Bond der Rus sische mannen" eischen zij een algeheele wijziging der kieswet, gebaseerd op een klasse-stemrecht. De edelen van verscheidene provincies stellen zich voor een congres te Petersburg te beleggen, teneinde den tsaar te bewegen, zich naar hun wensoben te voegen. Zij hopen op die wijze een reactionaire Doema te verkrijgen, die een terugkeer naar de autocratie gunstig gezind zou zijn. Oppositiebladen openbaren een rapport van den commandant van het militaire district Odessa, baron Kaulbars, gericht aan den Minister van Binneniandsche Zaken. Het rapport zegt, dat in het zuiden een politieke staking is uitgebroken in de spoorwegwerkplaatsen en -fabrieken. 24 October 's middags, werd reeds ge staakt te Jekaterinoslaf, Nischednjeprofsk en op de Brjanskerwerken. Het getal stakers heet verscheidene tienduizenden te zijn. Ook de bond van telegraaf- en post beambten begint zich weer te roeren. D u i t s c h 1 a n d. Sommige bladen verspreiden de por tretten van den kapitein van Köpenick in zijn gewoon burgerplunje en in zijn schun nige officierenpak. Hij is een 57-jarige schoenmaker. Hoe en waar de kerel gepakt is, hebben wij reeds meegedeeld. Hij heet Voigt en had alles bij elkaar al 27 jaar tuchthuisstraf achter den rug wegens zwendel en valsch- heid in geschrifte. Zijn Jaatste straf had hij moeten on dergaan wegens een inbraak tot plundering van de gerechtelijke kas in het stadje Wongrowitz (Posen). Toen hij weer op vrije voeten was, kreeg hij, daar hij een bekwaam gezel is, bij den hofschoenraaker te Wisrnar werk, tot de Mecklenburgsche overheid hem als iemand, die in het tucht huis gezeten had en daar hij geen recht op een vaste woonplaats had, uitzette. Yoigt is geboortig uit Tilsit. Hij kwam in .Tnni t» Ri->r<Jorf hij Rorlijn, nam oorot intrek bij zijn zuster, een eerzame kleine koopvrouw in zeep, en stond tot een veertigjarige koperwerkster te Berlijn in liefdesbetrekking. Veertien dagen geleden werd hij com mensaal bij een familie die met moeite den kost verdiende met bet rondbrengen van kranten. Van daar uit ondernam hij zijn rooftocht naar Köpenick. Hij keerde daarna Daar zijn kosthuis terug. Zijne kostmen- schen hadden geen flauw vermoeden wien zij in huis hadden. De ontdekking had plaats gehad, doordat bij den hofschoen- maker te Wismar een verdacht portret van den vroegeren gezel gevonden werd. Door een kruisverhoor, dat men zijn zuster en z'n liefste liet ondergaan, kwam men den kapitein 'n heel stuk nader op het spoor. Van haar had de recherche, dat broerlief en beminde in de Langestrasse daar en daar woonde. Nadat mijnheer, die, rustig op 'n sofa aan de tafol gezeten, achter zijn ontbijt heenzat in bewaring was genomen, begonnen de politie-beambte de kamer te doorzoeken en vonden al gauw den zak, waarin de roover- kapitein 't geroofde geld geborgen bad, een sabel van een cavalerie-officier, die hij niet kon gebruiken (wie hem daarvan op de hoogte heeft gebracht is nog niet uitge maakt) etc. En op bet hoofdbureau van politie kwam hij, na zijn portje, wat meer los. In Berlijn probeerde hij het, nadat hij in Mecklenburg over de grens was gezet, nog maals in de eerlijke richting, maar 't lukte niet, en toen rijpte het plan bij hem om het eens met de soldaatjes te probeeren. In een uniform gehuld, en zich beroepende op superieuren, was hy er vast van overtuigd, alles gedaan te krijgen ook van nog héél andere menschen dan een burgemeester en een gemeente-ontvanger van Köpenick. Daarna vertelde hij, op de verwonderde vraag van een der ambtenaren, hoe hij met z'n afgeleefd uiterlijk als kapitein had durven ontreden, dat hy daar óók wel aan gedacht had, maar dat men te Köpenick, als hij als majoor was gekomen, zich mis schien zou verwonderd hebben dat hij niet met 'n luitenant en maar met 'n paar man netjes kwam opdagen. Hoe de getuigen zich soms jammerlijk kunnen vergissen, blijkt nu ook weer uit 's mans persoon, Het heette, dat hij „smalle, witte handen" had het waren dikke werk handen. Er was sprake van „dicht hoofd haar" de man heeft aan de slapen een paar vlokjes grijzig, dun haar, en z'n knikker is bovenop zoo goed als kaal Overigens moet de kampioen-kaslichter in z'n „privé-leven" volstrekt niet zoo'n kwade kerel zijn. Z'n „meisje" vond hem zoo aardig, omdat hy zoo lief was voor haai' kind, Het malste is dat hij in het geheel nooit onder dienst is geweest en niettemin de grenadiers van de garde mitsgaders den reserve-luitenant-burgemeester Langerhans met zijne militaire allures een rad voorde oogea gedraaid heeft; en dat de vrouw ran den burgemeester getuigd heeft dat hij haar met de manieren van een wel opgevoed man volmaakt ridderlijk behan deld heeft. En 'tgeld? De 2000 mark, die over zyn, heeft de ontvanger weer meegekregen, en die zyn weer opgeborgen in de gemeentekas. Engeland. Er is een beweging op touw gezet tegen de Engelsohe Zeep-Trust. Oprichter en ziel van deze trust is de heer W. H. Lever, hoofdeigenaar der bekende zeepfabriek van Port Sunlight, welke in Rotterdam een (iliaal bezit en in Nederland vele afnemers beeft. De heer W. H. Lever is een liberaal, anti-proteotionist, tegenstander van Cham berlain, en afgevaardigde van het Cheshire- district Wirral, dat hij in Januari ver overde op de oonservatieren. „Daily Mail" orgaan der conservatie! e richting, een protectionistisch blad, heeft de agitatie op het touw gezet. Het is wel vreemd, dat de Daily Mail plotseling zoo dapper voor verbruikers en kleinhandelaars tegen trusts en industrieele monopolies is gaan optreden. De combinatie van zeep fabrieken, welke de heer Lever tot stand bracht, is niets meer dan een scbakeltje aan de keten van industrieele combinaties, die hier sedert vele jaren wordt gesmeed. Werd niet Josef Chamberlain een rijk man, door vele jaren geleden te Birmin gham een monopolie van spijkerfabricage te grondvesten P En hebben niet andere conservatieven monopolies opgemaakt die vele kleinhan delaars voor goed ongelukkig maakten Hier mogen met name genoemd worden de tabakstrust, hel syndicaat van behang selpapier, de restauratie-kartells van Lyons, met hun monopolie van den verkoop van ververschingen in populaire ontspannings oorden. Cverigens kan hier slechts van een zeep- kartel, niet van een trust sprake zijn en een monopolie is er niet door geschapen. Er bestaan toch in het Vereenigd Koninkrijk niet minder dan 293 zeep fabrieken. En daarvan bracht de heer Lever er tot dusver niet meer dan 11 in onderling verband, met een kapitaal van naar 't heet 12,000,000 pdst. De meest belangrijke fabrieken staan buiten deze oombinatie, zooals die van Fels naphta- zeep, en van A. en F. Pears (welke over het pas afgeloopen boekjaar 10 dividend uitkeerde, evenals de vorige jaren; de helft meer dan werd uitgekeerd door Lever Brothers, die te Pot Sunlight allerlei nut tige instellingen en fraaie woningen voor hun talrijk personeel onderhouden. Dailij Mail heeft ook aan het licht ge bracht dat Lever Brothers „bars" of ree pen huishoudzeep in den handel bracht, die voor een pond gewicht verkocht werden maar slechts 15 onzen bleken te wegen, een ons minder daD het Engelsohe pond. Een opliohterij, zooals er in Engeland, o. a. door de broodbakkers, bij hoopen gepleegd worden. T u r k ij e. Alweer nieuwe moeilijkheden in de teedere kwestie van het Turksch-Perzische grensgeschil. De Perzische gezant in Constantinopel dreigt, de tusschenkomst der beide mo gendheden, die by de grensregeling offi cieel geïnteresseerd zijn (Engeland en Rusland n. 1.) in te roepen. Op het eerste gezicht geoordeeld, zou men zoo zeggen, dat Turkije ongelyk heeft, daar niet alleen de door dat land zelf aangeduide neutrale zone door zijn troepen bezet blyft, maar ook belangryke Perzische plaatsen. En alleen deze laatste wil de Turkscbe regeering ontruimen, wanneer Perzië zich daarmede tevreden wil stellen. Het is hoogstwaarschijnlijk, dat Perzië er niet aan denkt, dit te doen. De Turk zou veel verstandiger doen, ook hier maar weer bakzeil te halen. Marokko. Frankrijk en Spanje beginnen nu toch actief te worden. Zij hebben de opdracht ontvangen van de conferentie te Algeciras om de onlusten in Marokko te bedwingen. Tot nogtoe deden zij er echter niet veel aan. Te Madrid werd de belangstelling ge wekt door telegrammen uit Melilla, welke spreken van een schermutseling aan de oevers van de Muluja. De keizerlijke troepen heeten de overhand te hebben. (De Mnluja is een rivier, die oostwaarts van Melilla, vlak bij de grens van Algerië, in zee loopt). Generaal Miranas, gouverneur van Me lilla, had den Marokkanen de toestemming geweigerd, om douane-stations op te richten op Spaansoh grondgebied. Andere telegrammen berichten, dat een groote bewegiDg tegen de Europeanen heerscht in de streek van Marakesj. Te Parijs maakten deze beriohten ook de Fransehe regeering wakker. Zaterdag in den ministerraad deelde de minister van Marine mede dat hij, in overeen stemming met den president van den ministerraad, den minister van Buitenland sche Zaken, en met toestemming van den president der Republiek, het zenden van den kruiser „Jeanne d'Aro" naar Tanger bevolen had, tengevolge van het gevangen nemen van twee vreemdelingen door de Marokkanen. De Spaansche regeering zond ook een vaartuig, en de twee regeeringen han delen volgens het recht om politietoezicht uit te oefenen, waarover te Algeciras ge confereerd is. De Fransehe regeering beval eveneens, dat de militaire overheid zieh gereed moet houden, om op voorbeeldige wijze te ant woorden op alle aanvallen aan de Marok- kaansche grens, dooh zich tevenszorgvuldig te onthouden van iedere offensieve daad. Oorlogen, en geruchten van oorlogen wie zou hier niet op merken Intusschen wordt de veiligheid der Europeanen er niet beter op. Een Duitsch handelaar van Rabat is tusschen die stad en Casablanca, door Marokkaansche ruiters aangehouden, ge molesteerd en bijna vermoord. Hy heeft zijn redding slechts te danken aan de krachtige tusschenkomst van de lieden van zyn gevolg. Is dit brutale optreden van den laatsten tyd misschien voor een deel to wijten aan de slapheid van Mohammed-el-Torres 't Is niet onmogelijk. Verscheidene leden van het diplomatieke korps hebben be sloten bet ontslag te eischen van des sultans vertegenwoordiger, die oud, ziek, onbekwaam en fanatiek is. Te Marakesj is de toestand nog altyd zeer critiek. In de omstreken is het bij zonder woelig. VOOIt OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden genezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onder staande verklaring die aanduidt dat ver- liohting en genezing van ziekten afhangen van een oordeelkundig gevolgde behan deling. De heer A. de Vries, wonende Bree- waterstraat 138 te Vlissingen, deelt ons mede: Voordat ik met Uw Foster's Rug pijn Nierenpillen kennis maakte, werd ik vyf jaren lang geteisterd door een he- vige pijn in den rug en in de lendenen. Ik had ook veel last van hoofdpijn en somtyds had ik zulke hevige duizelingen, dat ik my vast moest houden om niet neer te vallen. Het weinigje slaap dat ik had was zeer onrustig en mijn eetlust ging met den dag achteruit, menigmaal waren myn enkels en voeten zoo dik op gezwollen, dat het my zelfs moeite koste om mijn schoenen aan te trekken. Wanneer men op den leeftijd komt als de mijne, van zeventig jaar, denkt men niet meer zoo licht over een dergelijk» ziekte on Ik vrees de dan ook dat ik hiervan niet meer zou kunnen worden genezen. Toen ik echter overal zulke gunstige berichten omtrent Uw pillen hoorde, wenschte ik dadelijk eens een doosje te probeeren. Ik ben blij dat ik hiertoe overging, want reeds na een paar dagen bekwam ik een groote verlichting en nadat ik drie weken hier mede was doorgegaan, kon ik mij zelf feliciteeren met een volkomen herstel. Ik zal het steeds als een plicht beschouwen dit uitmuntend geneesmiddel aan iedereen aan te bevelen, die mocht lijden zooals ik zelf voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's Rugpijn Nierenpillen. Dit geneesmiddel verlicht en geneest volko men de nieren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een éénig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den heer De Vries gehad heeft. Wjj waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Zij zyn te Goes verkrijgbaar by de tirma Nathan Emanuel, en te Middelburg by den heer Job. de Roos, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegensnachtru moer M. V., hvr van A. J. S., Vlissingen, tot f i b. s. i d. h., H. L., vr. van W. II. B., Middelburg, tot f 2 b. s. l d. h., J. J., Arne- muiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.laten staan van trekdieren op den openbaren wegL. R., Mid delburg, tot i 1 b. s. 1 d. h.opgeven van een valschen naam L. R., Middelburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., D. A. A., Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h,in het openbaar houden van een voor de eerbaarheid aanstooteljjke toespraakF. H. J., Middelburg, tet f2 b. s. 2 d. h. j doen plaats hebben van het vervoer van een dier op kwel lende wijze M. K., Serooskerke, tot f 2 b. s. 2 d. h.overtreding jachtwetJ. G., Middel burg, tot f 2 b. s. 1 d. h.bevisschen van een anders vischwaterA. B., Middelburg, tot 2 X f 2 b. s, 1 d. h. iedere b.overtreding leer plichtwet: J. de R., Veere, tot f2 b. s. 3d. h.; overtreding boterwetJ. K., Vlissingen, tot f 2 b. s. 1 d. h., J. P. B., wed. D. K., J. K., E. F., wed. A. v. D., J. O., Vlissingen, tot f5 b. s. 2 d. h.bij zich hebben van een wapen op den openbaren wegJ. T., Genemuiden, tot 2 X f2 b. s. 2 d. h. iedere b.rapen van schelp dieren in het kinaal door Walcheren; N. C-, J. v. B., Vlissingen, tot eene berisping, M, Vlissingen, tot f 2 b. s. tuchtschoolstr. voor 1 w. rijden met een rijwiel zonder licht: J. H., Vlissingen, tot eene berisping, D. C. C., G. v. d. S., I. S., J. G. W. vr. v. D. G., S. H. P., D. C. C., Middelburg, M. A. P. O., M. d. Z., C. M., M. J. KA. v. M., Vlissingen, J. B., Nieuw en Sint Joosland, W. B. D., Domburg, G. B., C. M. K., Wissenkerke, A. C. N., Arnhem, tot ft b. s. I d. h.rijden met een rijwiel zonder belJ. v. L., Axel, tot f2 b. s. 2 d. h. rijden met een middel van vervoer over een klinkerpadK. B., Middelburg, tot f 2 b. s. l d. h.noodeloos schreeuwen op de straat A. R., Middelburg, tot f0,50 b. s. I d. h. afsteken van vuurwerk op de straat: B. .1., Middelburg, tot eene berisping; doen voortrekke. van twee aan elkander vastgemaakte wagens J. K. Wemeldinge, tot f2 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakkenH. W., Middelburg, tot f 5 b. s. tuchtschoolstraf voor 1 week plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig W. F., C. C., Koudekerke, tot eene berisping, en wegens dronkenschapD. A. A., Vlissingen, J. S. Domburg, G. G. Oosterhout, J. J- S., zonder bekende woonplaats, tot f 2 b. s. 2d. h., M. I. P., Amsterdam, tot 2 X f 9 b. s. 2 d. h. iedere b., L. P. D., Middelburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., J. d. K., Arnemuiden, tot 110 b. s. 3 d. h., J. G. P., Middelburg, tot 3 dagen h., 1). S., Arnemuiden, tot 10 dagen h., C. B., Vlissingen, tot 3 weken h. Vr ij gesproken is: F. W., Oost- en West-Souburg, beklaagd van rijden met een handwagen over een klinkerpad. (M. Ct.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht, J. G. Dekking te Monster. Bedankt voor Krewerd door J.Werkman te Wedde. Geref. Kerken. Beroepen te Hoogeveen, A. H. v. Andel te Zuidlaud. Deputaten der olasse Axel, hebben den kerkeraad der kerk A te Zaamslag verzooht de gemeente het volgende advies bekend te maken „Deputaten betreuren het, dat de zaak der ineensmelting tusschen kerken A en B te Zaamslag niet tot stand gekomen is en geven den kerkeraad den raad, deze zaak nu te Jaten rusten en de bezwaardebroeders voortaan ernstig op hun plicht in dezen te wijzen". De kerkeraad heeft eenparig dit advies geaccepteerd. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Maassluis door L. de Brujjne, cand. te Vlissingen. Goes. Na gehouden examen zijn tot de le klasse der Rijks-Landbouw-Winter- school toegelatenJ. de Jonge Mulock Houwer, Goes G. H. Monté, Arnemuiden M. C. van Nieuwenhuyzen, Wissenkerke E. A. Lindenbergh Pz., Wemeldinge G. Lindenbergh Dz., Kruiningen P.J. Lin denbergh. Dz., Kruiningen M. Noteboom, Kloetinge. Eén werd afgewezen. lerseke. De heer Sandee alhier heeft de benoeming tot onderwijzer a/d chr. school te Goes aangenomen. Zaamslag. Benoemd tot hoofd der Chr. School te Othene, gemeente Zaam slag, de heer J. C. de Koning, onderwijzer te Rotterdam. Geslaagd te Rotterdam voor de acte vrije- en orde-oefeningen de heer M. H. v. Malland te Zierikzee. Id. te Breda de heeren W. Tiessen, A. C. v. Heusden, K. Spruit, J. C. Swart, J. H. Visser, allen te Middelburg. Goes. De persvereeniging tot exploi tatie van het anti-rev. blad De Zuid-Beve lander heeft zich Dinsdag definitief gecon stitueerd en in 't bestuur gekozen de heeren ds. H. J. Heida te lerseke, G. de Jager te Baarland, ds. Kloek te Oudelande, F. Wabeke Az. te Wemeldinge en mr. J. A. de Wilde te Goes. In een opwekkend artikel „Voorwaarts" wordt dit door de redactie den lezers van dat weekblad meegedeeld. Vlissingen. De directeur-generaal der staatsspoorwegen heeft bij dienstorder 0. m. eervol doen vermelden, wegens betoonde eerlijkheid, de navolgende personen te Vlissingen A. Braaf, hoofdconducteur le kl., en J. Sohouwenaar, poetser. (M. C.) Tot tweede officier bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" is benoemd de heer F. Benckhuijzen, stuurman bij de Batavier-lijn. Aan boord van bet op „De Schelde" in aanbouw zijnd stoomsohip „Tjikini" is een aageljongen in het ruim gevalleD, waardoor hij een arm heeft gebroken. Naar men aan het Hbld. van Ant werpen meldt, zou te Vlissingen een man aan land gezet zjjn, die men op de Red Afar-stoomboot America had aangetroffen, verborgen met de bedoeiing gratis naar Amerika te reizen. Hij werd aan de po litie overgeleverd en zou over de grenzen worden gezet. Door den raad van Vrouwepolder is Vrijdagnamiddag de begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1907 goedge keurd en de begrooting der gemeente, mede voor 1907, vastgesteld, in ontvang en uitgaaf op f7636.66. Voorts werd be sloten verlenging aan te vragen van de concessie tot tolheffing op dt 1 Gapingschen- en Koningin-Emmaweg, wijl de nu loo- pende 31 December 1906 eindigt. Bij kon. besluit is met 1 Nov. bij de artillerie benoemd tot gcneraal-majoor ter beschikking van den minister van oor log de kol, C, M. E. van L'ffien Seis, van het wapen, thans op nonaotiviteit als lid der Eerste Kamer. 's-Heer Abtskerke. De raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag 27 October. Tegenwoordig 6 leden, afwezig de heer J. Nieuwenhuize. Als ingekomen stukken werden 0. a. medegedeeld de goedkeuring op de wijziging der instructie van het onderwijzend personeel, op de begrooting der gemeente dienst 1907, op de wijziging in die begrooting dienst 1906 en op het suppletoir kohier hoofdgeld dienst 1906, de machtiging aan de armbesturen dezer gemeente tot het vorleenen eener subsidie aan de gemeente voor 1907 in de kosten van het onderwijs van f930 en op den onderhandschen verkoop van grond voor de te stichten ziekenbarak. Naar aanleiding van oen ingediend adres door den burgemeester om tot 8 Juni 1909 te Ovezand te mogen blijven wonen, wordt met algeiaeene stemmen besloten daarop gunstig te adviseeron. Eene verordening tot heffing van begrafenisrt, hten wordt vastgesteld met de volgende tarieven voor het begraven in een bept_.J graf voor onbepaalden tijd, voor een lengte van 2 M. en een breedte van 1 M. f 10, voor eene zelfde grafruimte voor den tyd van 10 jaren f 5. Voor gewone begrafenisrech ten in de le afdeeling f4 en in de 2e afdeeling f 2, voor ljjken van personen boven 15 jarende helft voor die van 3—15 jaren en een vierde van dit recht voor die van beneden 3 jaren. Armen en minvermogenden worden van het betalen van begrafenisrechten vrijgesteld. Krabbendijke. De lezing alhier op 1 Nov. door mej. Neeltje Lokerse te hou den is uitgesteld. De datums voor de overige leziDgen zyn juist3 Nov. Elle- woudsdyk7 Nov. Wolfaartsdyk 8 Nov. 's-Gravenpolder 10 Nov. Baarland 12 Nov. Heinkenszand. Colijnsplaat. In de laatst gehouden raadsvergadering dezer gemeente waren tegenwoordig 5 leden. Aan dhr. C. Kievit werd eervol ontslag verleend als lid van het Burgerljjk Armbestuur, wegens zijne benoeming als secretaris-penningmeester van dat college. In zyne plaats werd be noemd als lid dhr. P. K. Boone. Behan deld werd het request van dhr. A. Kole Cz., inhoudende het verzoek om een te bouwen steiger. Den beiden beurtschip pers zal voorgesteld worden gezamenlijk 3 der kosten by te dragen, als wanneer de gemeente de rest of zou bekostigen. De gemeenterekening wordt nagezien en goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf ad f 1449,195, met een post voor onvoorzien van f 192,815. Hoofdelijke omslag f3750. Wanneer? Vrijdag soms Red, Wissenkerke. Om het streven en doel der nog jeugdige vereeniging, „school voor hand- en bouwkundig teekenen te Kort- gene" meer onder de aandacht van het publiek te brengen, werd verleden Woens dag in eene bestuursvergadering besloten, het werk der leerlingen op de gemeenten van dit eiland ter publieke bezichtiging te stellen. Was het hoofddoel, daardoor nog meerdere leerlingen te trekken, tevens kon het strekken tot het wekken van meer dere belangstelling en steun van buiten- staanden, die als gewoon lid het streven der school kannen bevorderen. Dienten gevolge werd jl. Zaterdagnamiddag in de openbare school alhier het werk der leer lingen dier school in deze gemeente ten toongesteld, en mocht zich in een vr\j goed bezoek verheugen. Uit den aard der zaak trokken de handteekeningen 't meest de aandacht van het groote publiek ter wijl de vaklieden zich meer bepaalden tot bezichtiging der bouwkundige teekeningen. Zoowel de eene als de andere teekeningen getuigden van de vruchtdragende lessen door de heeren Maas en Van der Linde gegeven. W yl de school kosteloos ook toe gankelijk wordt gesteld voor onvermogende ambachtslieden om ook dezen in de ge legenheid te stellen aan de eischen tegen woordig aan een goed ambachtsman ge steld, te kunnen beantwoorden, is het te kopen dat velen zich geroepen achten de school door hunne bijdragen te steunen. Daartoe kan men zich aanmelden bij den Burgemeester van Kortgene. Het lidmaat schap kost slechts f 1 's jaars. Kapelle. In de gemeenteraadsverga dering van "Vrijdag is ingekomen een adres van eenige ingezetenen tot het oprichten eener bewaarschool. Dit zal door B. en W. later ter tafel gebracht worden. Met 6 tegen 1 stem werd besloten op een adres van de* Ned. Bond v. Onderwijzers om andere rege ling der jaarwedden van de onderwijzers (wegens de aanzienlijke verbooging der uitgaven die uit inwilliging vaD het verzoek zouden voortspruiten) afwijzend te beschik ken. Op een adres van dhr. v. d. Have zal worden geantwoord dat nu om financieels redenen aan zijn verzoek om aansluiting van het telefoonkantoor by 't intercommu naal verkeer niet kan worden voldaan, maar dat op de begrooting voor 1908 een bedrag zal worden uitgetrokken. Het besluit werd genomen met algemeene stemmen nadat aan den heer Zegers die zich met dit lange uitstel niet vereenigen kan, toezegging was gedaan, dat in den loop van het tegenwoordige dienstjaar als er geld is zal getracht worden aan 't ver langen van adressant tegemoet te komen. De begrooting is hierop vastgesteld in ont vang en uitgaaf tot 'n bedrag vav fl 9755,05, De ir arechaussée te Winterswijk heeft Zaterdag door een noodlottige ver gissing een doofstom persoon op minder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2