Kerknieuws. Schooinieuws. ff eebtszake ii. Gemengde Berichten. daarvan krachtig in de hand gewerkt. win heel Europa en ook in ons eigen land hebben wij de droeve gevolgen voor oogeu, en velen onzer hebben ze mede er\ aren, van het volgen eener andere ge dragslijn de smadelijke toestand, waarin zoo groot deel van de Gereformeerd ge- zindeu buiten de Gereformeerde Kerken zich bevindt, is daarvan het maar al te «prekend bewijs. Die bron van inkomsten heeft eene kerk ook niet uoodigdoor haren Koning is aan de opzieners het recht gegeven, om van zijne onderdanen te verwachten, dat dezen vrijwillig en gewillig genoegzaam zullen bijeenbrengen voor het voorzien in deze behoeftenalleen uit verflauwing van de geestelijke gemeenschap tusschen Hoofd en leden zou het gevaar kunnen spruiten, dat gebrek aan fondsen het leven benauwde en den arbeid stuitte. En toch besloot de Generale synode van Arnhem, dat aan de zendende kerken in overleg met de arbeiders op het Zendings terrein en met de deputaten der Generale Synode zou worden overgelaten te beslis sen, of voor scholen subsidie te vragen ware van de regeering, en machtigde zij zelve hare deputaten om zulke subsidie aan te vragen voor de afdeeling der Keuoheniusschool, welke dienen moet voor de opleiding van helpers in den sohool- dienst en den medischen dienst. Zij kwam tot dit resultaat niet zonder aarzeling en achtte het in het algemeen wel gewenscht het zonder subsidie te stel len maar het vermoeden ligt voor de hand, uit wat te dezen aanzien vermeld wordt in de Acta, dat hierbij een grooten invloed oefende de vrees voor bezwarende voorwaarden uitdrukkelijk werd dat zelfs ten aanzien van de Keuoheniusschool ver meld. Dat alleen zulke bijkomende omstan digheden den doorslag gaven, mag wèl als vast staande worden beschouwd. In dien een beginsel hierbij in het spel ware geweest, dan had van transigeeren natuur lijk geene sprake mogen zijn, in Indië evenmin als hier te landeeer zouden wij zoo zeggen nog minder daar dan hier. Niet alleen dreigt het gevaar, dat kerken in dit land, die voor kerkelijke aangele genheden in Indië geld zouden vragen bij de overheid, er ook over zouden gaan denken hier te lande tot dergelijke ge dragslijn de toevlucht te nemen en dus het beginsel, hierbij in het spel uit het oog te verliezendoch daarenboven hebben die kerken in de tweede plaatseenedubbele verantwoordelijkheid met het oog op den invloed, welken zij door haar voorbeeld en leiding oefenen op de Javaansche christengemeenten hierin schuilt een op voedkundig element van groote en vèr strekkende beteekenis. De gezonde beginselen, waartoe wij hier in Europa gekomen zijn, behooren ginds in den gaafsten vorm te worden overgele verd en moeilijkheden, waarin wij hier geraakt zijn ten gevolge van fouten gemaakt in een tijdperk, waarin het inzicht in deze dingen nog niet helder was, behooren den Javanen te worden gespaard. Die gedragslijn is gekozen met name ten aanzien van dogmatische resultaten, waartoe wij zijn gekomen. Immers is be sloten hun onze belijdenisschriften in han den te geven en die ten grondslag te leggen van prediking en onderwijs; en zeer zeker zoude het ongeoorloofd zijn in zede lijken zin, tenaanzien vanderelatietusschen kerk en overheid hun het voorbeeld te geven van eene gedragslijn, welke wij hier veroordeelen en waartegen wij ons verzetten. Doch in het onderhavige geval is daar van geene sprake. De Generale Synode heeft in hare besluiten den regel in het oog gehouden, dat wie wèl onderscheidt, ook goed onderwijsten zij heeft onder scheiden tusschen arbeid die de Kerk ver richt op eigen terrein haar door haren Koning aangewezen, en anderen arbeid door haar verricht op een haar eigenlijk vreemd terrein, waar zij slechte de taak aanvaardt en volvoert tot tijd en wijle, dat zij dien aan andere handen toebetrouwen kan. Daarom onderscheidde zij de verkondi ging van het Evangelie en de verzorging van de krankheden des lichaams, en ook den kerkdijken dienst en den schooldienst; met name komt dit uit bij 't besluit inzake de Keuchenius-school, welker ééne afdee ling bedoelt vorming van helpers tot den missionairen dienst in den gewonen zin van dat woord, terwijl de andere beoogt oplei ding van helpers voor hospitaal en school. Mits dit maar scherp in het oog gehouden w orde en de wacht bij het beginsel worde betrokken, schuilt hierin niet zoo groot ge vaar allerminst voor h9t oogenblik nu zoo velen zich ijverig betoon en in het waken. Dat een dergelijke bloot waarnemende dienst, indien wij dat zoo noemen mogen, door de synode niet tot het absoluut ver- bodene gerekend wordt, blijkt wel daaruit, dat tegen het oprichten van scholen door kerken in Indië geen bezwaar gemaakt is, ja dat veeleer de schooldienst opgenomen is onder dehnlpdiensten der Zending ofschoon op een vroegere Gen. Synode 't beginsel is aanvaard, dat scholen behooren uit te gaan van de ouders, en dies voor de scholen die uitgingen van kerkeraden, vereenigingen opgericht behoorden te worden en dat de kerken zelve eerst den medischen dienst hebben ter hand genomen in het kospitaal te Jogjacarta, en dat sinds eenige jaren de kerk alhier met het besturen en verzorgen daarvan is belast. Doch juist het eigenaardige in de w^jze, yrwvop de kerken ziek met zvilken arbeid inlaten en het feit, dat dergelijke arbeid valt buiten het kader van wat eigenlijk de taak der kerk is, verklaart, hoe de kerken vrijheid konden vinden zich daarvoor tot de regeering te wenden, om de mogelijk gemaakte subsidie aan te vragen en aan te nemen. Gelukkig zijn deze subsidiëu nooit zoo groot, dat zij ten volle dekken het bedrag der uitgavenen voor de suppletie, welke de kerken daarvoor dan nog hebben te zoeken in inkomsten langs anderen weg verkregen, ligt een niet geringe waarborg, dat zij, die voor haar eigen leven reeds aldoor met tekorten hebben te worstelen, er ook wel bedacht op zullen blijven, om zoodra de mogelijkheid zich voordoet, zich aan dien arbeid van waarneming te ont trekken, en op eigen beenen te laten staan, wat zij slechts door den nood gedwongen gedurende een overgangstijdperk hebben behartigd. Zoo kunnen de dingen dan te eenigen tijd weer volkomen tot de rechte orde terugkeeren. Van Katholieke zijde schijnt een actie te ontwaken tegen de uitstalling van on zedelijke prenten en lectuur. Niet te vroeg zouden we zeggen. Wie de vieze prentbriefkaarten zag die voor eenigen tijd voor de ramen der boek winkels bij heele seriën ten toon hingen, moet zeggen dat de schaamteloosheid al een vrij hoogen trap bij deze fabricatie zoowel als bij deze tentoonstelling heeft bereikt. Misschien ontwaakt er 't avond of mor gen ook nog wel eens een actie tegen de vuile advertentiën, die bij halve dozijnen tegelijk Electrisobe gordels voor de man nen en onfeilbare Nieuw-Malthusianistisohe middelen voor de vrouwen publiceeren. Ook dat was lang niet overbodig Merkwaardig is, onder hedendaagsch licht gezien de volgende profetie, een halve eeuw geleden door wijlen mr. Groen van Prinsterer geschreven. Bij het aanheffen van den kreet, vrijheid, gelijkheid en broederschap moesten ook gilden en corporatiën vallen. Vrije concurrentie werd begeerd, de ontwikkeling van individaeele vrijheiden handel zou de waarborg zijn eener betere toekomst. Het is deze vrijheid, deze onbeperkte conourrentie, deze wegneming zooveel doenlijk van de natuurlijke verhouding tussohen baas en werkman, welke de maatschappelijke banden verscheurt, op de overmacht der rij ken en de heerschappij der bankiershuizen uitloopt, aan de hand werkslieden regelmatig onderhoud ont neemt, de samenleving in twee vijandige legers deelt, een tallooze schare van armen doet ontstaan, den aanval der nietsbe- zittenden tegen de vermogenden voorbe reidt en dien in veler oog verontschuldigen en bijkans wettigen zou. Met verbazende vruchtbaarheid worden in ons land de vereenigingen geboren. De jongste is nu de Nationale Vereeni- ging tot bestrijding van den Woeker. Zij tracht dit doel te bereiken a. door het verbreiden van kennis om trent den omvang en de gevolgen van den woeker in en onder het volksleven en van de juiste beteekenis der voorwaarden waar onder crediet wordt verleend b. door het in hst leven roepen en zoo doelmatig mogelijk inrichten van crediet- instellingen ten behoeve van de minge- goeden en door bij openbare besturen en filantropische instellingen daarop aan te dringen c. door propaganda te maken voor wet telijke bepalingen ten einde het kwaad van den woeker te beteugelen, aan de werking van dergelijke bepalingen voortdurend hare aandacht te schenken en deze krachtig te steunen. Het zal o. i. tot de eerste plicht der ver- eeniging behooren duidelijk en wel om schreven te bepalen wat woeker is. Oi dat zoo gemakkelijk gaan zal Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renesse, G. W. Kobus te Rockanje. Krabbendijke. Daar de laatstgeko- zene, C. van Boven, geen lid van het kies college wilde worden, werd op de Maandag gehouden vergadering met 11 van 21 st. gekozen dhr. L. Verburg. Rilland. Tot lid van het kiescollege werd bij herstemming gekozen dhr. M. v. d. Boomgaard met 14 stemmen tegen 9 op dhr. W. F. v. Gorsel. Middelburg. Benoemd tot onderwijze res in de nuttige handwerken aan de Christelijke school voor gewoon lager on derwijs, (Gravenstraat) mejuffrouw L. Verhage en aan die voor meer uitgebreid lager onderwijs (Wal) mejuffrouw N. van der Kleijn. Geslaagd te Venlo voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heeren C. Stoffels te Zaamslag en J. R. de Jonge te Axel. Gister is voor de 4e Kamer der arron- dissements-rechtbank te Amsterdam de zaak begonnen tegen de directeuren der Huil. HypotheekbankJhr. de Geer ge boren 184S) te Batavia, en Le Fèvre de Montigny geboren 1868 te Berkel. De dagvaarding in deze zaak beslaat niet minder dan 21 folio getypte pagina's. Verschillende getuigen legden bez warende verklaringen af in betrekking tot door deze beklaagden gepleegde malversatiën. Onze Middelburgsehe corresp. schrijft Met leedwezen werd heden in breeden kring vernomen dat het eenparig aftreden van het bestuur der Ambachtsschool dan nu een feit is. En niemand die iets van de geschiedenis weet zal durven hopen op een terugkomen op dit besluit. Het bestuur der Ambachtsschool vormde een op gelukkige wijze samengesteld corps, waarin velerlei gaven en krachten ver- eenigd waren, en arbeidde eenstemmig. Het wist bij het opkomen van het am- bachtsonderwys, de school met geringe hulpmiddelen, zooals de jeugd gewoonlijk eischt, een plaatsje der eere te bezorgen. Maar het kind is gegroeid en kan niet meer tevreden zijn met hetgeen des kinds is. Een toenemend aantal leerlingen en steeds hoogere eischen, maakten de wo ning te klein en de hulpmiddelen te gering. Niemand der bevoegden had iets af te- wijzen op het plan door bestuur en in specteur ontworpen maar het geld. Zes duizeud gulden subsidie per jaar voor een gemeente die nu reeds nagenoeg op 6 van het geschatte inkomen heft, en wier schulden en lasten met het jaar klimmen Ten slotte zegt ieder moeten wij daar van de dupe zijn Dat zei ook het bestuur der Ambachtsschool, en besloot daarom heen te gaan. Tot leedwezen van velen en met de vraagwie zal nu de taak aanvaarden P Middelburg. De gemeenteraad be noemde tot leden der commissie van de strafverordeningen de heeren Jhr. Mr. E. P. Schorer, Jhr. Mr. W. H. Snouok-Hur- grouje, Mr. A. A. de Veer en L. K. v. d. Harst Jzn., alle aftredend tot leden der commissie van Financiën de heeren J. F. v. Dunne, P. Dumon Tak eD Mr. R. Fruin, alle aftredend tot leden der commissie van Fabricage de heeren J. F. v. Dunné, H. P. v. d. Ree en Jhr. C. J. J. A. v. Teijlingen, allen aftredende tot leden der commissie bedoeld bij art. 11 der veror dening tot heffing van eene belasting naar het geschatte inkomen de heeren J. F. v. Dunné, Mr. S. Gratema Hz. en J. G. Ermerins, allen aftr.tot leden der com missie bedoeld bij art. 3 der verordening op de heffing van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein de heeren J. F. v. Dunné, Mr. S. Gratema Hz. en J. G. Ermerins, allen aftredend. Viissingen. De marechaussee Duyzer alhier wordt met 5 November overgeplaatst naar Kaatsheuvel en de marechaussee Anard van Kaatsheuvel naar Nieuw Namen. Goes. Heden ving aan de Tuinbouw- wintercursus van de afd. Goes der Nederl. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde. In het geheel hebben zich 19 leerlingen aange meld, welk getal met het oog op het late uur waarop de lessen gegeven kunnen worden en op den verren afstand, die vaak voor het bijwonen moet worden afgelegd, vrij groot mag worden genoemd. Nu voor het tweede jaar het aantal leerlingen zoo groot is, mag wel worden aangenomen dat tiet tuiubou wonder wijs hier wortel heeft geschoten. De cursus loopt van ultimo October tot Aprilterwijl de lessen worden gegeven door de heeren W. P. Markusse en K. van der Slikke. Het onderwijs omvat de vakkenvruchtenteelt, groententeelt, be mestingsleer en de daarmede samenhan gende wetenschappelijke vakken, als scheikunde, natuur- en plantkunde. Hoedekenskerke. Voor de aanstaande verhooging van den zeedijk alhier is men thans klaar met het uitsteken daarvan. De verhooging beloopt van 43 c.M. tot 1 M. over eene lengte van 4302 Meter. Aan de zijde der haven komt, opdat het verkeer naar en van de haven niet te veel belem mering ondervinde, een steenen muur. Helnkenszand. Toen de vrachtrijder H. van Baarsdorp gisteren met zijn wagen, beladen met suikerbieten, welke hy bij J. Almekinders had achtergelaten, weg zou rijden, stortte het voertuig door 't afioopen van een der wielen en het breken van de as in elkander. Bet ongeluk kwam doordat een wraakzuchtige er de luns had afge trokken. Nieuwdorp. Dinsdagnamiddag geraakte het 5-jarig zoontje van dhr. J. H. alhier, bij het klimmen op een in gang zijnde, met suikerbieten beladen wagen, tusschen een achterwiel der wagen bekneld, zoodanig dat het wiel van den wagen moest worden afgenomen om het kind er van tusschen te halen. Het bekwam een paar kwetsuren aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp door den heer Gelderblom, arts alhier, is verleend. Rilland. Aan den Tweeden Bathpolder is uien zoo ver gevorderd dat de Sluis in werking is getreden. De tijdelijk alhier gedetacheerde maréchaussee Bek, gaat naar zijn stand plaats Koewacht terug en wordt vervangen door den maréohausseé Sleenes te Oir»chot. Westkapelle. In de gemeenteraads vergadering van Dinsdag onder voorzitter schap van den burgemeester (een vacature) werd het voorstel van B. en W. om zoolang de gemeentegeneesheer de tegenwoordige woning bewoont, hem eene jaarlyksche vergoeding ten bedrage van f 208, als tege moetkoming in onvoldoende woning toe te kennen met algemeene stemmen aange nomen. B(j de gemeentebegrooting dienst 1907 werd op eene aanvraag van den bönd van Nederl. onderwijzers afd. Middelburg om eene verhooging van jaarwedde voor de onderwijzers, afwijzend beschikt, wijl de middelen om deze verhoogingen te dekken niet aanwezig zijn. Doch er werd tevens op deze begrooting besloten om later een bespreking te houden over de mogelijkheid om de gemeente-eigendommen (inzonder heid de vroonen) door middel van publieke verpachting meer te doen opbrengen, en dan uit dit meerdere de mogelijke tracte- mentsverhooging te vinden. Hierna werd de begrooting in outvang en uitgaaf op een bedrag van f 12431,41s met algemeene stemmen vastgesteld. Op een verzoek van P. Huibregtse om vermindering van Hoofd. Omslag wordt afwijzend beschikt en op een verzoek van de erven A. 41 inderhoud om voor 5 maan den ontheffing wordt gunstig beschikt. Op een vraag van dhr. W. Minderhoud om de kanten der kleiwegen van gras en riet te zuiveren, ten behoeve van droogen van de wegeD, zegt de voorzitter namens B. en W. toe daarop te zullen letten en stelt genoemd raadslid nog voor om zoo mogelijk in 't vervolg de kanten der klei wegen te verpachten. Voor de stemming en mogelijke her stemming voor een raadslid (verkiezing is vastgesteld op 14 Nov. a.s., stemming 26 Nov., herstemming 5 December) wor den in het stembureau benoemdvoor de stemming wethouder L. Cysouw, voor zitter, Burgemeester A. Overduin, plaats vervangend voorzitter, als leden P. Hen- arikse en P. Minderhoud, en als plaats vervangende leden A. Minderhoud en W. Minderhoud. Voor de herstemmingL. Cysouw, voorzitter en A. Overduin, plaats vervangend voorzitter als leden W. Minderhoud en A. Minderhoud, en tot plaatsvervangende leden J. Moens en P. Hendrikse. Men schrijft uit Zevenbergen Hetzelfde verschijnsel van vorige jaren doet zich ook nu weer voornauwelijks zijn de fabrieken de oampagne begonnen, of het water in het kanaal de Roodevaart wordt zoodanig verontreinigd, dat alle leven er in onmogelijk is. Zoo zijn de vorige week tienduizenden visohjes, 35 c.M. lang, die bij het spuien uit het Hollandsch Diep waren binnengestroomd, hier dood gegaan. In de waterverversohing in het kanaal is den laatsten tijd wel eenige verbetering te bespeuren, doch er zou, wil het water goed blijven, minstens eens per week meer gespuid moeten worden. Blijkens mededeeling in de Stct. (no. 248) wordt voor het marine-etablis- seir ent te Soerabaj a de uitzending gevraagd van een ervaren scheepstimmerman, tevens ketelscheepmaker, ten einde te worden benoemd tot vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij gemelde inrich ting. Men zie de bijzonderheden in de Stct. Gisterenmiddag is te Dordrecht, naar de D. Ct. meldt, gevankelijk binnen gebracht en opgesloten N., boerenzoon, 28 jaar, woonachtig te Papendrecht. Hij had verkeering gehad met de 19-jarige jongedochter W. v. d. G., dienstbode te Papendrecht en weigerde haar te trouwen Haar dienst was aan een weg, dien N. geregeld passeeren moest, wat hem hin derde. Hij liet zich bovendien tegenover verschillende personen dreigend over W. v. d. G. uit. Ten slotte heeft Hij Zaterdag avond, toen hij daar voorbij kwam, W. v. d. G., die aan de wetering klompen stond schoon te maken, onverhoeds in de linkerzijde getrapt onder den uitroep „daar, verzuip maar". De ongelukkige vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, kon zich nog met veel moeite redden. De beide groote Nederlandsche Spoor wegmaatschappijen overwegen ernstig om den Amsterdam8chen tijd in te voeren, waardoor dan voor ons de Amsterdamsche tyd inderdaad de nationale zou worden. Te Maastricht is een „heer" ge arresteerd, die met behulp van zijn schoon vader valsche bankbiljetten maakte. De arrestatie geschiedde alzoo Maandag ver voegde zich by een goudsmid een vreem deling om gouden sieraden te koopen, die hij betaalde met 5 biljetten van 100 francs. De vrouw die de bankjes niet vertrouwde, zei dat ze die eens wilde doen onderzoeken. De vreemdeling pakte toen het gekochte byeen en liep weg, de vrouw hem na onder 't roepen van houdt den dief, wat door den oplichter zelf toen ook geroepen werd. Eindelyk werd hy in een blinde steeg door de politie gepakt die nog vijf valsche bankbiljetten op hem vond. Hij bekende, en gaf zyn schoonvader als medeplichtige op die nu ook gearre steerd is. Hy woonde te Amersfoort. Een bejaard heer te Den Haag wiens geestvermogens niet zuiver warenis gisteren avond in de Mauritskade geloopen en ver dronken. Te Vreeswyk is een sluis- kneoht, waarschijnlijk tengevolge der duisternis, in de sluiskolk gevallen en verdronken. Te Amsterdam schoten bij het ophijschen van tabak vier balen uit het hijsehkoord. Een werkman werd dooT de neerstortende zware ukken ge troffen en overleed, tijdens mei. hem weg voerde, aan de gevolgen. Te Appinga- dam is een arbeider door een siier aange vallen en zoodanig verwond dat hij eenige dagen later overleed. Te Urk werd Maandagmiddag het gezin van Andries Ras opgeschrikt doof een hevig gekraak en het neerstorten van den schoorsteen. De bewoners, voor erger bevreesd, vluchtten naar buiten. Het ge- heele dak stortte dan ook in. Een zijmuur viel eveneens tegen den grond. In het oudere gedeelte van Urk staan meer zulke woninkjes, die bouwvallig zijn en eeu «dreigende" houding hebben aangenomen. Tooh worden die huisjes, en meestal door een talrijk gezin, bewoond. De drie jongens, die Vrijdag de ouder lijke woning te Leeuwarden heimelyk ontvluchtten, zijn gisteravond gezond en wel teruggekeerd. Twee werden onder politie-geleide met den trein aangevoerd, de derde, die naar het schijnt liever geen vreemden in zijn zaak zag gemoeid, keerde te voet terug. De drie blijken per veetrein te zijn vertrokken ze hebben het daarmee niet verder kunnen brengen dan tot Almelo. Daar werden ze aangehouden. De heer L. Boerhave Keur te Medem- bllk werd gisteren 101 jaren. Hij is nog flink ter been en in het bezit win allo zintuigen. Dagelijks verricht hij Lr .te bezigheden en hy houdt wekelijk ecu kaartkransje. (IJbld.) Te Amsterdam is gisterennacht uit de Warmoesstraat een 22-jarige jongeman naar het politiebureau geleid, die in nacht gewaad rondliep, en aangesproken wor dende, geen antwoord gaf. Aan het bureau gekomen bleek hij slaapwandelaar te zijn. Na wakker geworden te zijn, en zich ge kleed te hebben, is hy vertrokken. Te Schiedam zijn na een diner Donderdag door een ingezetene aldaar ge geven, alle gasten die oesters gebruikt hadden, ongesteld geworden. Gevaar Ijk vleesch. Hoe noodig het is de vlecsohkeuring bij de wet te regelen en niet over te laten aan het gebrekkige toezicht volgens goedvinden van gemeente besturen, blijkt uit het volgende. In een niet onbeduidende gemeente van N.-Bra bant is o. a. keuring van rundvleesek, vóór het in consumptie gebracht wordt, bij politieverordening verplicht gesteld en is een gesalarieerd keurmeester daarvoor aangewezen. Onlangs werd aan dezen ken nis gegeven door een veehouder, dat bij hem een koe op stal gestorven was, zonder het beest te zien, gaf de keur meester een gestempeld bewijs af, dat het vleesch mocht worden uitgeslacht en in consumptie gebracht. Deze koe was ge storven aan miltvuurtrouweDs al was de keurmeester het oadaver gaan zien, zou hij vermoedelijk toch evenzeer een bewijs van onschadelijkheid hebben afgegeven de man tooh heeft er geen verstand van. Enkele dagen later stierf bij denzelfden veehouder nog een rund en in de onmiddel lijke buurt stierven kort daarop nog twee beestenhierbij was een veearts tegen woordig geweest, die kon zien, dat zij door miltvuur waren aangetast en die alle maatregelen heeft genomen om verdere uitbreiding tegen te gaan. Intusschen was het eerste beest, zooals op dorpen gebruikelijk is, tegen lagen prijs bij de buren rondgevent en verkocht; gelukkig is er niemand ziek geworden door het eten en kon een groot gedeelte van het vleesch later nog vernietigd worden. Toch is vrij zeker alle gevaar nog niet verdwenen, wan neer men bedenkt, dat de huid van een fran miltvuur gestorven dier nog tangen tijd haar besmettingsvermogen behoudt en het niet meei mogelijk is na te gaan, waar deze ge bleven is en dat ook vooral het bloed en andere afval hier en daar in den bodem ge drongen, de smetstoffen nog na weken en maanden verder kan verspreiden. Looiers en werklieden, die ook maar het geringste wondje aan handen of armen hebben en daarmede bij het hanteereD in aanraking komen met de huid of andere deelen van van zulke aan miltvuur gestorven dieren, kunnen zeer gemakkelijk besmet worden. Trouwens volgens geruchte hebben ook een paar personen, die het gestorven dier heb ben afgehaald en afgehakt, zweeren aan ar men en vingers gekregen. N. R. C. Ook in Mexico heeft de storm groote verwoestingen aangericht. Te Coatepeo zijn meer dan 100 mensehen verdronken. De stad Panchinalio is grootendeels ver woest door een overstrooming van zwavel houdend water dat door de vulkaan Chulo werd uitgeworpen. Ook hier werden vele inwoners gedood. Alleen op de kust van Florida zijn 500 mensehen bij deze orkaan omgekomen. Sedert de groote aardbeving is er zooveel gespuis naar San Franoisco ge stroomd, hopende in de verwarring zijn slag te kunnnen slaan, dat de aanzienlijke burgers een waakzaamheidscommissie wil len oprichten. De rooverijen en aanslagen nemen in den laatsten tijd schrikbarend toe, veel menschen durven zioh 's avonds laat niet meer op straat wagen. En de politie schijnt den toestand niet te kunnen beheersohen. Amerikaansch huweljk. Er is een Amerikaansche vrouw, die onlangs haar achtste huwelijk gesloten heeft. Zij heet Johnsen. Op 14-jarigeu leeftijd ontvluchtte zij met een 17-jarigen winkeljongen en huwde met hem. De gelukkige echt duurde drie dagendaarop werd de jonge me- vrouw door haar vader teruggehaald en de echt ontbonden. Twee jaar later maakte zij kennis met een handelsklerk en huwde dien. Na een echt van drie jaren over leed deze eohtgenoot. Kort daarna huwde zij met een conducteur, ook deze gemaal overleed spoedig. Vervolgens kwamen haar huwHyken^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2