RECLAMES. Kerknieuws. Schoolnieuws. IETS WAT IEDEREEN BETREFT EN SPECIAAL UZELF. Gemengde Berichten. f 1 cL h.; overtreding drankwet: J. v. P., Mid delburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., C. d. J. wed. M. v. 2., L. B. S., wed. L. F., Vlissingen, tot f 5 b. s. 2 d. h., M. E. N., Middelburg, tot f to b. s. 3 d. h., K. L. A., Vlissingen, tot f lo b. s. 4 d. h.J. M. A., wed. C. J. v. O., M. M., Vlis singen, tot f 20 b. s. 5 d. h,zijn aangespannen hond niet voorzien van een muilkorf: J. C., Oost- en West-Souburg, tot f 1 b. s. I d. h. rijden met een rijwiel zonder licht: J. W., St. Laurens, tot eene berisping, J. B., Serooskerke, tot f0,50 b. s. 1 d. h., H. J., A. F. v. d. H., A. v. d. R., J. A. d. W., A. B., Middelburg, A. N. M. K-, Vlissingen, P. E. d. B., L. R., St. Laurens, L. P., Gapinge, N. V., Amsterdam, tot f 1 b. s. I d. h.des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtgevende lantaarnH. W., Kattendijke, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. O., E. v. B., Vlissingen, tot f2 b. s. 2 d. h., P. S., J. S., N. K Vlissingen, A. K., 's Heer Arendskerke, tot f 3 b. s. 2 d. h. rijden met een middel van vervoer over een klinkerpad: J. J. W., Middelburg, tot f 0,50 b. s- I d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig P. v. d. P., Sint Laurens, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.met een voertuig in galop rijden in de kom der gemeenteL. F., Heinkenszand, tot f 3 b. s. 1 d. h.als bestuur der van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie M. v. F., P. S., Mid delburg, tot f 0,50 b. s. I d. h.wateren buiten de bakken: A. F. H. J., Middelburg, C. B., L. 1., J. R., Vlissingen, tot f I b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap A. K., Middelburg, tot 1" 1 b. s. 1 d. h., M. D. W., J. v. E., A. P., J. J. v. A., J. A. B., Middelburg, E. F. v. O., J. d. S., L. 1., C. L., Vlissingen, L. D., Koudekerke, W. d. V., Domburg, J. H., Rotterdam, tot f 2 b. s. 2 d. h., J. M., Nieuw- en St.-Joosland, tot 2 X f 2 b. s. 2 d. h. i. b., C. v. B., L. V., Middelburg, J. d. V., Domburg, J. d. W., 's-Heer Arendskerke, tot f 3 b.s. 2 d.h., L. v B., Arnemuiden, tot f iO b.s. 3 d.h. Kantongerecht Goes. In de zitting van 22 October 1906 zijn ver oordeeld wegens overtreding der Leerplicht wet: J. W., A. v. Z., W. V., Ierseke, P.J. O., Wolfaartsdijk, F. S., Ovezande, ieder f 0,50 b. s. 1 d. h.J. W., 's-Heer Arendskerke, H. K., J. B., K. de W., Driewegen, F. C. P., Nisse, ieder f 1 b. s. 1 d. h.jagen zonder vergnnning 3 maalJ. L. V., Goes, 3 X f 3 b. s. 3 X 1 d. h., verbl. verkl. bev. uitl. wulp of 10,50 b. s. 1 d. h.niet beletten dat hond wild opspoortA. A., Heinkenszand, f 2 b. s. 1 d. h.iemand bij opsporen van wild met kunstlicht bijstaan B. R., 's-Heerenhoek, f 10 b. s. 5 d. h., verb, verkl. bevel uitl. lantaarn of f 2 b. s. 1 d. h.strooperijI. H., Goes, tot een berispingin dronkenschap gevaarlijke hande lingen verrichten W. B., Kapelle, f 5 b. s. 3 d. h.trekdier onbeheerd laten staan J. P. R., Schore, A. M., Bergen op Zoom, ieder f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschap en opgeven valschen naam A. M., Ierseke, f 2 en f 10 b. s. 2 en 5 d. h.niet uitvliegend pluimgedierte op beplanten grond laten loopen J. v. S., 's-Heer Arendskerke, f 5 b. s. 3 d. h., A. de L., Wissenkerke, f 3 b. s. 2 d. h.loopen over beplanten grondA. S., Krab- bendijke, f 2 b. s. 1 week tuchtschool, C. Z., 's-Gravenpolder, H. G„ Goes, ieder f 2 b. s. 2 d. h.loopen over weiiand A. M. V., Goes, f 3 b. s. 2 d. h.loopen over bezaaiden grond A. K., Cortgene, f 5 b. s. 3 d. h., A. de S., C. de J., A. v. D., F. V., Wemeldinge, ieder f 2 b. s. 2 d. h. overtreding DrankwetM.V., te 's-Heer Arends kerke, f2; b.s. iod.h.,J.S., Hoedekenskerke, f 30 b. s. 10 d. h.overtreding VogelwetM. B., Kapelle, f 1 b. s. 1 week tuchtschoolrijden over een voetpadJ. L., Schore, f 2 b. s. 2 d. h.rijden met gekoppelde wagensL. V., Goes, f 2 b. s. 1 d.h.; zitten op een hondenkarJ. S., Goes, fi b. s. 1 week tuchtschool; 's avonds rijden zonder lantaarn L. P., Hoedekenskerke, C. B., Hein kenszand, ieder f 2 b. s. 2 d. h.rijden met een motor zonder hoorn of trompetM. F., Goes, f 3 b. s. 1 week tuchtschoolrijden met een motor en niet op de eerste aanvrage hetnummerbewijs vertoonen J. E. D., Middelburg, f 3 b. s. 1 d. h. 's avonds rijden met een motor zonder lantaarn W. B., Ierseke, f 5 boete, s. 2 dagen hechtenis 's avonds fietsen zonder lantaarnC. L. F. B., Hansweert, f 1 b. s. 1 d. h.; J. M. G., Hansweert, f2 b. s. 1 week tuchtschoolA. P. de V., Hans weert, A. H., K. C. K., J. P., Ierseke, J. D., M. Z., J. K. K., J. M., Kapelle, J. G., Schore, C.J. K., Kruiningen, K. S., J. B., 's-Gravenpolder, J. Z., Baarland, J. T., C. M., P. de B., Heinkenszand, C. R., Driewegen, J. L., Wemeldinge, A. L., Nisse, P. v. H., Axel, P. v. W., Kattendijke, H. A. J. W.;Vlissingen, A. M. R., D. B., Ph. v. d. M., Colijnsplaat, J, S., Bergen op Zoom, J. T., Wol- fertsdijk, M. B., 's-Heerenhoek, J. M., Cortgene, ieder f3 b. s. 2 d. h.H. V., Hoedekenskerke, f 3 b. s. 2 d. h.Schelde bevisschen zonder consentA. M. S., Ierseke, tot eene berisping 's nachts geankerd liggen zonder licht: A. de B., J. R., Made, D. B., Dinteloord, ieder f 2 b. s. 2 d. h.dronkenschapL. O., 's-Heerenhoek, J, R., Goes, C. S., Bergen op Zoom, J. P. H., Zieiikzee, A. W., Hoedekenskerke, J. S., Driewegen, I. O., Wolfertsdijk, G. C. v. H., L. C. L., C. de B., Krabbendijke, J. M., Heinkenszand, ieder f 2 b. s. 2 d. h.J. J. M., Hansweert, B. R., Ovezand, D. P. v. H., Goes, ieder f 3 b. s. 2 d. h. Vrijgesproken werdenM. M., Goes, M. C. B., C. S., Kapelle, D. S., J. H., Ierseke W. S., W. R., Hoedekenskerke, allen beklaagd van overtre ding der leerplichtwetS. P., Ierseke, beklaagd van overtreding ScheldereglementJ. E., Bie- zelinge, beklaagd van dronkenschap. Ontslagen van rechtsvervolgingA. A. de V., Middelburg, bekl. van fietsen over klinkerpad. Voorts werd bekrachtigd het verstekvonnis d.d. 7 Mei 1906, waarbij A. M. de P. te Hans weert, beklaagd van schelpdieren rapen aan voet van een waterkeerenden zeedijk in Zeeland, werd veroordeeld tot f 5 b. s. 3 d. h. Ned. Herv. Kerk. Tweetal te IJselmuidends. N.O.Bakker te Poortvliet en de. P. de Looze te Oud Vosmeer, Beroepen te Wieringerwaard J. L. v. Apeldoorn, eand. te Helpmante Rottum P. A. v. d. Vlies, oand. te Utrecht. Aangenomen naar Warga door M. J. T. Sckönfeld te Jorwerd naar Harer karspel door F. Sinnighe Dainsté te Poortu- gaal. Bedankt voor Welsrijp door H. J. de Zwart te Steenwijk, Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwveen P. Jukkenekke, oand. te Amsterdam. Aangenomen naar Sellingen door J. üïlnga, eand, te Amsterdamnaar Scherpen/,eel door J. Schoonhoven te Noord Soharwoude. Nu de vrijzinnige pers er melding van maakt, vermelden wij dat ds. A. H. op 't H. te Nunspeet voor zes weken in zijne bediening is gesohorst, wegens het onjuist rapporteeren inzake sollicitatie- stukken voor de betrekking van hoofd der school aldaar. De schorsing is reeds eenige weken geleden ingegaan. „Voeruit" bevat een schrijven van ds. J. Boss te Ouddorp aan de Redactie, aanvangend aldus Mag ik zoo vrij zijn U te verzoeken wanneer U weer van plan zijl mij op een lage manier in uw blad te coraproiniteeren, dat niet te doen naar aanleiding van een uitdrukking die ik niet voor de mijze mag laten doorgaan De door u veroordeelde uitdrukking is gevloeid uit de pen van den verslaggever, doch niet uit niy'n mond. De redactie besluit haar antwoord 11 Natuurlijk nemen wij het aan het adres van ds. Boss door ons geschrevene thans terug". Geslaagd voor de acte vrije- en orde oefeningen te Breda mej. E. Dronkers te Middelburg. Een bewoner van Middelburg geeft het onderstaande bericht ten nutte van ande ren. Wij beschouwen de bewoners dier stad als onze buren en dit getuigschrift, gegeven door een aldaar wonend persoon zal dus voor ons van belang zijn. De heer G. de Jonge, wonende Seis- plein 323 te Middelburg, meldt onsHet is thans reeds twee jaren dat ik geleden heb aan een aandoening der nieren, waar door ik veel pijn in den rug en in de lendenen te doorstaan had. Ik klaagde eveneens veel over hoofdpijn en scheme ringen voor de oogen. Ik gevoelde mij steeds erg vermoeid en zwaar in de bee- nen en over het algemeen bemerkte ik dat ik verzwakte en achteruitging, niet tegenstaande ik reeds menigmaal hiervoor medische hulp had ingeroepen. Ik was blij toen ik hoorde van Uw Foster's Rug pijn Nierenpillen, welke my veel op knapten, na een paar dagen kon ik hier reeds de goede werking van bemerken en toen ik dit prachtig geneesmiddel ge durende veertien dagen had gebruikt, waren de pijn en de verdere ongemakken geheel en al verdwenen. Met vertrouwen Kan ik dan ook Uw pillen aan nierlijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De bovenstaande verklaring zoo een voudig en oprecht bewijst ons het doel treffende van Foster's Rugpijn Nieren- pillen. Het is een zeker middel voor alle ongesteldheden der nieren en der blaas, evenals voor hunne eerste kentee- kenen als pijn, stramheid en zwakte in den rug, opstopping, overvloedige urine- loozing, bezinksel der urine, rugpijn ver oorzaakt door een koude, aandrang van bloed in de nieren of blaas, ontsteking enz. en al de ziekten daaruit voortvloeiend, zooals suikerziekte, waterzucht, verlies van eiwitstoffen, onreinheden in het bloed enz. Vermyd dus de ziekte, terwijl gij direct bij de eerste verschijnselen de kiemen doodt, welke zich voordoen. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpijn Nierenpillen geeft, dezelfde die den heer De Jong gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van J ames Foster voor komt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar by de firma Nathan Emanuel, en te Middelburg bij den heer Joh. de Roos, VlasmarktK 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. In ons Goesche Raadverslag laat onze verslaggever den heer Pilaar zeggen, dat de opheffing der vorige burger-bewaar school gevolg is niet van te weinig animo, maar wegens „het hoogst gebrekkige van het onderwijs1Dit is heelemaal onjuist. De spreker zeiwegens „de hoogst ge brekkige inrichting der lokaliteiten". Spr. voegt hieraan toe, dat ten gevolge dezer uit hygiënisch oogpunt inderdaad min- voortreffelyke inrichting hy indertijd door zijn ouders van die sehool is afgenomen. Onze verslaggever erkent de vergissing, derhalve herstellen wij ze bij deze. Middelburg. Heden morgen kreeg de werkman J. 8., terwijl hij bezig was met het verrollen van cementen rioolen, deze terwijl die brak op de vingers, waardoor hem een tweetal toppen der vingers wer den verbrijzeld. Door dr. Verheijden, die spoedig ter plaatse was, werd hjj verbonden. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een tweetal per sonen wegens drank wet-overfreding. Vlissingen. Het stoomschip „Tjikini" van de Java-China-Japan-lijn, in aanbouw op de werf „De Schelde", zal Zaterdag 17 November te water worden gelaten. De gemeenteraad heeft in zijn laatste zitting afwijzend besohikt op de verzoeken tot verhooging der jaarwedden van de onderwijzers. Wel werd, zooals gemeld, de vergoeding voor huishuur verhoogd van f50 op flO#. De onderwijzers en onderwijzeressen hebben nu in een Zaterdagavond gehouden vergadering hun afkeuring uitgesproken over de genomen besluiten door den raad, en vooral over de motieven waarop die besluiten rusten. Met ingang van 1 December worden ie Middelburg in verband met de geringe getalsterkte van het blijvend gedeelte de militaire wachten aan de kazerne en het arresthuis ingetrokken. (Gelijk trouwens overal dergelijke wachten zijn ingetrokken. Red.) Westkapeile. Alhier zal dezen en volgende winters een Winter-landbonw- cursus worden gehouden door den heer J. Mesu, onderwijzer te Nieuw- en Sint- Joosland, waarvoor zich tot heden 17 personen alhier en 2 personen te Zoute- iande woonachtig, hebben aangegeven. Nieuwe leerlingen kunnen zich nog aan melden. De eerste les zal beginnen Zater dag 27 Oct. a.s. 's morgens IOV2 uur. Kwadendamme. De bijzondere r.-k. Parochiale school alhier, is daar deze werd geacht te zijn besmet met roodvonk, op verzoek der gezondheidscommissie en op last van den burgemeester ontsmet met Lengvers formaldehyde-toestel. Waarde. Vrijdag j.l. vergaderde de gemeenteraad alhier. Benoemd werden tot het geven van herhalingsonderwijs aan jongens de heeren M. van Weele en W. E. de Jager. De begrooting van het burger lijk armbestuur dient 1907 werd goedge keurd in ontvang en uitgaaf op f2159,II5, met een post van onvoorziene uitgaven groot f380,85. De gemeente-begrooting dienst 1907 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f9185,715, met een post voor onvoorziene uitgaven groot f31,345. Bij de directe-belastingen zijn ver plaatst de kommies 2e klas C. den Tom,van Brouwershaven naar Veere de kommiezen 3e klasse A. de Maker van Zuiddorpe naar Hoedekenskerke, K. de Mooy van Kanter naar Zuiddorpe, C. Kok van Bruinehaar naar Kanter. Hoedekenskerke. In de Raadsverga dering van Vrijdag waren tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester, die mededeelde dat is ingekomen de goed keuring door Gedep. Staten van de ge meente begrooting over 1907 en eene dank betuiging van den gemeenteontvanger voor de verhooging zijner jaarwedde alsmede dat door B. en W. tijdelijk is aangesteld als kantonniar A. C. van Loo te Kwaden damme. Ingewilligd wordt op voorstel van B. en W. een verzoek van G. Verheyke, beurtschipper op Middelburg en Hans weert om een abonnement te mogen sluiten voor het havengeld, en het abonnement bepaald op f 7.50 's jaars ingaande 1 Jan. 1907. De door B. en W. ontworpen ver ordening tot aanvulling der verordening op de bouwpolitie wordt behandeld en zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De voornaamste bepalingen zijn dat het verboden is zonder voorafgaande schrif telijke vergunning van B. en W. stoepen te leggen of te vergrooten op den open baren weg en daarop steigers te plaatsen, dat het verboden is uithangborden en dergelijke uitstekende getimmerten zonder schriftelijk verlof van B. en W. aan te brengeD, dat geene deuren of luiken naar de wegzijde verder mogen openslaan, dan het erf van den eigenaar van het gebouw, dat regenbakken en welputten op niet afgesloten plaatsen behoorlijk gesloten moeten zijn of van rasterwerk voorzien. Verder moet kennis gegeven worden aan B. en W. b\j het sloopen van een gebouw en het terrein behoorlijk worden afgezet. De hoogte bedoeld in art. 690 B. W\ wordt bepaald op VI3 M. boven het hoogste erf en de afstand bedoeld in art. 703 B. W. op 3 d.M. Voorts worden nog eenige minder belangrijke bepalingen gemaakt, eene straf bepaling gemaakt en besloten de veror dening te doen in werking treden op den dag harer afkondiging. Bij de daarop ge volgde rondvraag zegt de heer Walraven B. en W. dank voor de plaatsing van een lantaarn te Kwadendamme, maar hij is van oordeel dat de verplaatsing van een der andere niet goed is, daar hiervan nu minder profijt getrokken wordt. Wethou der Verbeek zegt dat dit op zyn verzoek is geschied en hij van oordeel is, dat de tegenwoordige plaats beter is dan de vroegere. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze zaak aan te houden. De wethouder Verbeek informeert of bij den schouw der voetpaden door de andere leden alles in orde is bevonden. De voorzitter zegt voor zeover hem be kend is alles in orde was, alleen dient een plank aan het Veerhoeksche pad te worden vervangen door een betere, daar die ge vaarlijk is voor ouden van dagen. Na eenige discussie hieromtrent waarbij wordt geconstateerd dat de daarbij be- hoorende leuning willekeurig is gebruikt tot afscheiding van een weide voor het vee, wordt besloten dat B. en W. deze zaak eerst in loco zullen opnemen en verder wordt de beslissing aan hen overgelaten. De heer Louisse zou gaarne zien dat op enkele wegen nog eens een sohouw werd gehouden. De wethouder Groenewege zou dit nog wat willen uitstellen tot het paardenwerk wat is afgeloopen, dan zal men er meer satisfactie van hebben. De heer Louisse wijst in het bijzonder nog op den Waanweg, die zeer slecht is. Wordt besloten vooralsnog niet te schouwen. Men schrijft ons uit Hoedekens kerke. Vrijdagnamiddag is alhier op aanwijzing van een der omwonenden, uit een water put opgehaald het lijkje van een voldragen kind, met het hoofdje naar beneden ge stoken in een blauwen keulschen pot. Daar hier vermoeden van misdaad bestond, is door de politie, die het had opgevischt terstond een ernstig onderzoek geopend, met dat resultaat, dat reeds spoedig ern stige vermoedens ontstonden tegen de weduwe van M. M., geboren W. Z., 34 jaar oud, die daarna door den Burgemeester als hulpofficier van Justitie in het verhoor genomen is. Naar wij vernemen heeft zij aldaar bekend te zijn bevallen, doch van een levenloos kind, en dit eenige dagen later in dien put te hebben geworpeo. Wat hiervan ook zij, des avonds is zij nog gearresteerd, des nachts in hare woning bewaakt en Zaterdagmorgen met den eer sten trein naar Middelburg getransporteerd, op ernstig vermoeden van kindermoord. Des namiddags is op telegrafisch verzoek van den officier van Justitie ook het lijkje dat reeds eenigszins in staat van ontbin ding verkeerde, daarheen overgebracht. Wij vernemen nader dat W. Z. Zondag avond wederom is teruggekeerd. De modder in den poel „3etjens- kelder'' in het meertje „De Waal'' te Rockanje, eigenaar de wethouder Trouw, blijkt geneeskrachtig te zijn. Rheumatiek- en zenuwlijders en lijders aan huidziekten vonden er al baat bij. Bij het zoeken naar de oorzaak van de aan de wetenschap pelijke wereld bekende kalkachtige om- korsting in het meertje is de geneeskracht van de modder van Betjenskelder, een heel ander deel van 't meer dan waarin zich de zoogenaamde rots bevindt, toevallig ontdekt, en vonden wij zegt de Tel. bewaarheid wat in een oud geschrift over het meertje voorkomt, dat zekere mr. Sohulz in het meertje een onpeilbare bron vond van opborrelende vreemdsoortige stoffen, welke bron de Betjenskelder wordt genoemd. Spoedig in exploitatie brengen dezer bron is gewenscht. De aanvragen vermenigvuldigen. IJIe- en herijk. De minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1907 te bezigen, zal zijn bij den ijk en herijk van maten en ge wichten de letter q in den gewonen schrijf vorm bij den ijk en herijk van gasmeters de koninklijke kroon terwijl als merk bij eerste stempeling aan het ijkkantoor Mid delburg gebezigd wordt het cijfer 12. In het Nteuws van den Dag sehreef een onbekende dezer dagen een ingezon den stuk hetwelk hij toekende de man komt van Akkrum met den pseudoniem Acoronius. Zekere heer Aocronius te Am sterdam komt er in het N. v. d. D. van heden tegen op dat deze inzender misbruik van zijn naam maakt en verzoekt hem voortaan een ander pseudoniem te kiezen. De redaotie verontschuldigt den inzender die natuurlijk niet geweten zal hebben dat er nog een mijnheer Accronius op de wereld was, en hij herinnert er aan dat de heer De Veer, een der vroegere hoofd redacteuren van het Nieuivs, voor zijn stukken, om geen aanstoot te geven, den bijbelsohen naam Jubal koos, en zie, na een paar dagen verscheen er uit Dordrecht of daaromtrent een verbolgen protest van den heerJubal. Men schrijft uit RozendaalDe smokkelhandel in varkens naar België geschiedt de laatste dagen op groote schaal. Dagelijks, vooral des nachts, worden ge- heele wagens langs verschillende wegen in deze omgeving België binnengevoerd. Tot heden slaagden de smokkelaars er grootendeels in de varkens België veilig binnen te voeren; daaraan is echter gisteren een eind gekomen. Door de Belgische douaniers werden niet minder dan drie aanhalingen gedaan, te zatnen van 26 varkens, terwijl mede een paard en kar in beslag werd genomen, waarmede een gedeelte hunner vervoerd werd. Ultra modern. We gaan vooruit hard vooruit. Zich per auto naar den burgerlijken stand begeven om aldaar in „den houwelicken staat" te worden opge nomen, is tegenwoordig reeds iets heel gewoons. Minder gewoon of liever hoog- modern is echter nog, zijn kind met zulk een voertuig ten doop brengen. Zoo iets gebeurde gistermiddag te Hilversum. In een keurig uitziende 24 paarde \ivinus, chauffeur en begeleider geuniformd met witte handschoenen en ruikertjes op de borst, werd het eergisteren geboren doch tertje van den automobielhandelaar T. de Wit met genoemd doel naar de kerk ge reden. Na afloop van de plechtigheid, werden met dezelfde auto de zakjes muisjes rondgebracht. Met de Javaboot „Wilis" zijn te Rotterdam aangebracht twee gevangenen uit Batavia, die veroordeeld waren tot 6 en 2 jaar gevangenisstraf, wegensberooving en insubordinatie. Zij worden morgen naar Leeuwarden overgebracht. E n der ge vangenen was het hoofd van de zooge naamde „zwarte bende" te Batavia. Het is heel lang geleden r'at op een dorp gelegen op een der Zuidhollandsche eilanden burgemeester en nachtwaker een en dezelfde persoon was. Het is kort ge leden dat zulk» bestond als burge mees ter- marktschipper. Thans bestaat er een wethouder-lantaarnopsteker. In bedoelde gemeente werd laatstgenoemd baantje aan besteed en toen de inschrijvingen te hoog bleken, stelde de wethouder zich beschik baar er voor te zorgen. (H. hl.) Suiker en jeneveraccijns. De in de jongste Troonrede aangekondigde wets ontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en verhooging van dien op het gedisstilleerd zijn, naar wij vernemen, bij den Raad aanhangig gemaakt zij hebben echter eene minder gunstige ont vangst genoteD, zoo zelfs, dat de Raad van State den minister" van tinancicu ernstig moet hebben oalraden deze wetsontwerpen althans in dien vorm, bijdeStaten-Generaal in te dienen. Te Wageningen bleef Zaterdag de woning eener dame lang gesloten. De politie werd gewaarschuwd, die de deur openbrak en de slaapkamer gevuld vond met kolendamp, ontstaan door het te ver sluiten van de vulkachel. Mevrouw eu de dienstbode lagen bewusteloos te bed. Geneeskundige hulp slaagde er in de ;.>me bij te brengen, docli de dienstbode bleek overleden. Omtrent het in ons vorig no. vermelde ongeval te Leeuwen vernemen wij nader Dinsdag viel een man met een baal meel van de trap zijner woning en kwam met het hoofd op het rad van zijn wagen terecht. Vreeselijk gewond opgeno men, overleed hij na hevig lijden aan hersenschudding. Te Oudenbosch was een 7-jarig knaapje op een vrachtwagen der stoomtram geklauterd en reed onop gemerkt mede, totdat het kereltje bij een omdraai van den wagen tuimelde en onder de wielen raakte, waardoor het vermor zeld werd en oogenblikkelijk dood was. Een 67-jarige spoelingventer had het ongeluk te vallen op zijn spoelingschouw, liggende in de Noordwestgracht te Schie dam. Hij bekwam een ernstige hersen schudding, waarop hij per brancard naar het Stadsziekenhuis werd overgebracht. Aldaar aangekomen, bleek hij reeds te zijn overleden. Dr. Kut/per's Reisverhaal. Dr. Kuyper heeft vorige week eenige hoogst onaangename dagen doorleefd. Bezig met het schrijven van zijn indrukken over zyn in dit jaar volbrachte groote reis door het verre Oosten, en om dezen arbeid zooveel mogelijk te vergemakkelijken en om een juister overzicht te hebben over de, tijdens zyn reis, verzamelde documen ten, had dr. Kuyper al zyn gegevens zorg vuldig gerangschikt en in enveloppen geborgen. De voor den schrijver zóó ge wichtige stukken bevonden zich in zijn werkkamer in zijn woning aan de Kanaal straat en hjj had zijn dienstpersoneel last gegeven, bij de opruiming van die kamer niet te raken aan de enveloppen. Die voorzorgsmaatregel was noodig, omdat op gezette tijden een man het oud papier, couranten enz., komt weghalen. Toen de oud-Minister nu in het begin der week zijn arbeid wilde voortzetten, kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdekking, dat al de enveloppen met inhoud waren verdwenen. Natuurlijk werd dadelijk een onderzoek ingesteld. Het lag voor de hand, dat de dienstboden in haar ijver bij het schoonmaken van de kamer te rer waren gegaandat zij de enveloppen, tegelijk met oud papier en gelezen couranten aan den hierboven genoemden man hadden medegegeven. Dit bleek dan ook zoo te zijn, maar de papieren waren alweer ver kocht aan een ander, een opkooper van dergelijke zaken. Deze laatste verklaarde zich onder zekere voorwaarden bereid de behulpzame hand te bieden. Hy had het gekochte by ander papier geworpen op een zolder en men stond nu voor de schier hopelooze taak daarin te gaan zoeken naar de vermiste stukken. Met volharding werd deze taak ondernomen^ met het gelukkig gevolg dat naar wij vernemen - 3U gedeelte van de documenten te voorschijn werden gebracht. Had de man aanvankelijk geëischt dat de geheele voorraad van den zolder ter waarde van fö a 600 moest worden leeggekocht, hy stelde zich later, toen hij hoorde dat dr. Kuyper belang bij de zaak had, met een belooning tevreden, omdat hij zegt het Hand. „van zijn kleur" was. De levensloop van den, gelijk wij r eis gemeld hebben, dezer dagen overleden Ri chard Tangye, die zich van mynwerkers- zoon opwerkte tot een der grootste industri- eelen van Europa is zeer merkwaardig ge weest. Zijn vader was eerst mijnwerker in Cornwall en later winkelier en keuterboer tje. Toen Diok negen jaar was, brak hij den rechterarmdokter voorspelde, dat hij nooit in staat zou wezen met handenarbeid zijn brood te verdienen, en daari m mocht hij een paar jaar langer op school blijven dan de broertjes. Al spoedig onderscheidde hij zichen op zijn achttiende jaar had hij het van schoolknaap gebracht tot onder meester. Einde 1852 Richard was ge boren in 1833 werd hij klerk op een klein ingenieursbureau in Birmi ïgharn. Met het oog op de vooruitzichten, die zich daar openden voor ondernemende jODgelui, wekte Dick zijn broers op, ook naar Bir mingham te komen, aan welken wenk zij voldeden. De broers gingen nu samen werken en zetten een miniatuur-fabriekje op van gereedsohappen. Voor Richard schoot er een kantoortje over van 4 Eng. voet in het vierkant, van de „fabriek" afgeschoten met bruiD papier. Maar de z rak had succes en spoedig konden de broeders op grootere schaal gaan werken. Onder de Tangj e's waren er een paar met bepnl4

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2