i RECLAMES. Kerknieuws. Gemengde Berichten. Wezen op de eenzijdige aanbevelingen vaii die commissie. Als protest daartegen stemden de antirev. mannen als da. Van Lelyveld en ds. Boersma. Tbans heeft de commissie ook de aanspraak der ohr. partijen op een zetel in die commissie erkend, waarvoor spr. dankbaar is. De heer Fransen v. d. Putte zegtdeze beschouwing van den heer Donner be vreemdt mij. De voordrachten uitgegaan vau de verschillende commissies waarvan spr. lid ia waren steeds vrucht van de overlegging wie de geschiktste was voor de betrekking. Het is een verkeerd stand punt om voor deze betrekking te vragen naar godsdienstige of staatkundige rich ting. Spr. vertrouwt dat de C. v. T. op het M. O. er ook zoo over denkt, en dit ook in deze aanbeveling uitkomt. Alleen wanneer de werkkring het meebrengt dat op politieke of godsdienstige richting ge let wordt heeft spr. het in de commissies waarvan hij lid is aanschouwd dat dit niet werd nagelaten. Daarom brengt spr. de commissie ook geen hulde, maar hoopt dat de C. v. T. altijd de beste zal aau- bevelen. Spr. heeft dan ook niets tegen deze aanbeveling. De heer Donner herinnert dat de chr. partyen altyd door de C. v. T. gepasseerd zyn. Toen dhr. v. d. Wart (de eenige van chr. richting) uit de commissie trad, hebben wij op de aanbeveling van een geestverwant aangedrongen, doch dit werd geweigerd. Spr. bedoelt echter geen be schuldiging maar hulde. De heer Dekker constateert dat, als 't waar is dat de C. v. T. altijd de ge- schiktsten aanbeveelt de Chr. partijen zich gelukkig achten dat zij nu ook eens een «geschikte" hebben. Met 8 stemmen wordt de heer v. d. Veen benoemd 1 stem was uitgebracht op elk der heeren Rijkens en Lucasse2 waren in blaaoo. Aan de orde is de verordening regelende de voorwaarden waarop gas geleverd wordt door de gemeente Goes. De heer Dekker vraagt inlichting omtrent artikel 12, wanneer iemand niet betaalt dat hem dan geen gas meer geleverd wordt. De heer v. d. Leeuw (lid der gascom- missie) heldert dit op. Hij vindt eene week wachten lang genoeg. De heer v. d. Bout zegt dat het van de 650 gasverbruikers slechts enkele zijn van wie men 't geld niet vast kan krijgen. Zij muken dan een zoekertje. Dan worden later chicanes gemaaktonverwacht zijn zij de stad uit en heeft de fabriek een bankroetje. Dat moet men voorkomen. De heer Dekker heeft bezwaar. Er kunnen menschen zijn die over 14 dagen wel kunnen betalen, moeten die nu na 7 dagen met afsluiting der leiding gestraft worden Voor die week kunnen zij toch de kosten niet maken voor aanschaffing van petro leumlampen. De heer v. d. Bout. Het zal niet ge schieden dan in overleg met de gascom- tnissie. Ieder geval zal op zichzelf beoor deeld worden. De directeur zal niet bij wijze van boeman optreden. Dat is de bedoeling niet. Men wil alleen trachten zoo min mogelijk kwade posten te krijgen. Bij dit artikel krijgt de fabriek recht van handelea. De heer Dekker ziet hier een juridische quaestie voor den heer Hamer om op te lossen hoe ver dit gaan kan. De heer Hamer noemt het een deur- waardersquaestie en verwijst naar den heer Hollmann. De heer Hollmann acht wensohelijk de inlassching der woorden «bij wettelijke in-gebreke-stelling". Men kan de quitantie door een of andere oorzaak niet in handen hebben gehad, dan zou de directeur maar dadelijk de leiding afsluiten. Spr. spreekt uit ervaring. De voorzitter wijst op de clausule «be houdens goedkeuring der gascommissie". De heer Dekker is nog niet bevredigd. Iemand heeft in geen zes weken betaald. Hjj zoekt het in rechte. Het is niet be wezen dat hij niet betaald heeft. De heer De Witt HamerHy moet be- wyzen dat hy wel betaald heeft. De heer Hollmann 1 Dan moet de ge meente hem eerst sommeerendat is de elgemeene jurisprudentie. De heer v. d. BoutDat wordt voor de gemeente een duur grapje. Er zijn ook gas verbruikers van ongeveer 28 cent per week. De heer Dekker zou dan willen voor stellen dat, wanneer men een maand achter is, de meter weggenomen wordt. Do heer Pilaar had ook dit bezwaar. Hij verbetert echter de clausule in dien zin dat de maaud volgende op de maand waarin eu-ju in gebreke bleef de meter wordt weg genomen. De heer Duvekot acht dat over deze onbeduidende quaestie al veel te lang is gesproken. Voor die enkele maal dat er eens quaestie is, kan de zaak aan deze vier heeren (directeur en gascommissie) best worden toevertrouwd. De heer v. d. Leeuw. Doordat de bode bj sommigen zoo dikwijls moet terugko men, moeten wij zijn traktement verhoo- gen. De maatregel is dus in 't belang van alle gasverbruikers. De heer Dekker. Daartegenover staat dat bij aanneming van het voorstel-Pilaar dat loon verlaagd kauworden; want dan moeten de wanbetalers het verschuldigde komen breDgen. Dat is dus een voordeeltje. Artikel 12 wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen. (Hollmann, Pilaar en D kker.) Dhr. Pilaar komt nog op tegen een onbillijkheid (die 't volgens dhr. v. d. Bout nipt is) io artikel 1, doch hjj wensoht er geen toorstel van te maken. De verordening wordt goedgekeurd. Aan de orde is de verordening regelende de jaarwedden van het personeel bij het Lager onderwijs. Er is een verzoekschrift van den Bond van Nederlandsche Ouder wijzers om den datum voor de verhooging der jaarwedden te stellen op 1 Jan. 1906 en een van de 3 jongstbenoemde onder wijzers om alsnog in deze verhooging te mogen óeelen. (Deze heeren waren be noemd op de hoogere jaarwedde nieuwe verordening mits deze werd goedge keurd, doch zij was niet goedgekeurd B. en W. stellen voor wegens financiëele onmogelijkheid op 't le adres afwijzend te beschikkenmaar 't 2e adres in handen van B. en W. te stellen om advies. De heer Temperman erkent de schuld van adressanten maar wy moeten geen kwaad met kwaad vergelden. De uitstelling hunner traktementsverhooging is eene groote teleurstelling. Men korne hierin te gemoet, desnoods door een gratificatie. De voorzitter zegt, dat dit een uitgaaf van f 600 zou vorderen. Er zyn op de begrooting al posten te laag geraamd en uit den post onvoorzien is het niet te vinden. De 3 overige adressanten, daarin dient voorzien te worden. Ia denzelfden zin spreken ook de heeren wethouders. De heer Donner gaat mee met den heer Temperman. In 1906 is de verhoogingspost uitgetrokken en 't is niet billijk dien nu niet uit te keeren. Er zijn onderwijzers die geheel on schuldig in deze zaak zijn, en hunne uit gaven voor het pensioenfonds uit huu lage traktementen niet kunnen doen. Kan er niet wat op gevonden worden De heer Dekker begrijpt niet hoe B. en VV. aan f600 komen. Hij acht de schuld dier onderwijzers zoo groot niet. Het is meer jeugdige ijver. Een ander zou allicht zoo leep geweest zijn eerst de oenten te pakken en dan te reclameeren. Spr. dacht dat de toestand zoo was dat er extra salaris werd uitgekeerd voor onderwjjs in vak j buiten de sohooluron, en dat dit nu ver vallen is dewijl dit vak onder de schooluren wordt gegeven. De heeren De Witt Hamer en v. d. Bout leggen dit uit. De heer Dekker had gehoord ƒ250. De heer v. d. Leeuw ook. De heer Fransen v. d. Putte zegt zich bijzonder voor deze zaak geinterresseerd te hebben en een cyfer van ƒ560 te hebben gevonden, zoodat hij is voor 't voorstel van B. en W. is; echter heeft Spr. nog geen be denkingen gehoord tegen de billijkheid der zaak zelve. Hjj geeft in overweging nog niet tot een afwyzende beslissing te be sluiten. De voorzitter zegt dat de belangen van minstens 5 der adressanten in de verga dering van B. en W. zullen ter sprake komen. De vergadering legt zich hierby neer. Na een lange geheime zitting en her opening der openbare vergadering deelt de voorzitter mee dat het punt: Verorde ning op het houden en slachten van vee, alsmede op het invoeren, vervoeren, keuren en verkoopen van vee en vleesch in de gemeente, door B. en W. is ingetrokken, (lp reclames tegen den aanslag in den Hoofdelyken Omslag primitief kohier 1906 wordt gunstig beschikt. Nog deelt de voorzitter mede dat de ge meente voor f 4605 plus 8'/j pCt. voor on kosten en f 60 aangekocht heeft een pand in de Koningstraat, teneinde de straat daar te verbroeden. De Raad machtigt B. en W. om het ge deelte dat tot het doel niet noodig is, in veiling te brengen, behoudens goedkeuring door Ged. States. De vergadering is hierna (omstreeks half 11) gesloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vianen door J. Buenk te Harderwijkvoor Hillegom door M. M. den Hertog te Nieuwerkerk a/d IJsel voor Renesse door J. C. Kars te Ouwerkerk. Dr. H. Th. Obbink deed Woensdag avond in de groole kerk te 's-Gravenhage intrede met een predieatie naar aanleiding van Mattheus 6 33. Geref. Kerken. Drietal te Hoogeveen H. A. v. Andel te Zuidland, D. Pol te Heerjansdam, en A. Roorda te O. Pekela. Tweetal te Vlissingen (A) M. Meyering te Katwyk a/d Rijn en A. Nawyn te Oosterbierum. Bedankt voor Mildam door J. Koelewijn, eand. te Bunschoten voor Sohoonhoven door S. Oudkerk te Kralingen. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Apeldoorn J. Jansen te Oud Beijerland te Nieuw Amsterdam H. Woudstra te Assen. Schooinieuws. St. Maartensdijk. Heden (Vrydag) benoemde de gemeenteraad tot onder wyzer a/d openbare school alhier dhr. P. L. van Nieuwenhujjze te Bruinisse, (met den benoemde stonden op de voordracht de h. h.I. van Prooije te Ter Neuzen en A. van Es te Clinge)en tot hoofd der gemeentebewaarschool alhier Mej. J. H. de Groot te Oosterbeek, geëxam. onder wijzeres (1. o.). DË DANDBAARHEID van een bewoner van Aagtekerke. Lit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wensch dat velen nut mogen trekken van zyne ondervin ding, machtigt ons een inwoner van Aag tekerke zyn volgende verklaring te publiceeren. De heer M. v. d. Driest, wonende Hof stede te Aagtekerke, meldt onsHet is mij aangenaam U te kunnen mededeelen dat Uw Foster's Rugpyn Nierenpillen waarvan ik mjj op aanraden van een myner vrienden een doos heb laten komen, het eenige middel geweest is dat ik met goed gevolg gebruikt heb. Sedert ruim drie jaren had ik verschrikkelijke pyn te doorstaan in de lendenen en in den rug, onophoudelijk had ik snijdende onstekende pijn, ik sliep slecht en gevoelde mij meer dan afgemat gedurende den geheelen dag, doch speciaal 's morgens by het opstaan. Ik had dikwijls aanvallen van duizelingen en zweetingen, welke door plotselinge hui veringen gevolgd werden. De urine was erg troebel en kwam met een pijnlijk, branderig gevoelmijn eetlust was totaal verdwenen en het was zelfs zoo erg met mij dat ik totaal geen werk meer kon doen. Ten einde raad maakte ik gebruik van Uw veel besproken pillen en ik nioet eerlijk zeggen dat ik na deze eene week te hebben gebruikt, volkomen genezen was van mijn ellendige ziekte. Uit erken telijkheid zal ik deze gaarne aan iedereen aanbevelen, die mocht ljj den zooals ik zelf voorheen. Ik oudergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek bekend te maken op elke wijze die U goeddunkt. De pijn die gelykt op een dolksteek in den rug spruit voort uit de nieren en duidt aan dat ze erg aangetast zyn. Het urinezuur heeft zich in de nieren zelf ge kristalliseerd en de bijtende en snjjdende oneffenheden der kristallen veroorzaken hevige pijnen. De bestanddeelen waaruit Foster's Rugpyn Nierenpillen samenge steld zjjn, lossen spoedig het urinezuur op en helpen de nieren in de afvoering uit het lichaam van dit vergif, welke afvoe ring plaats grijpt by het urineeren. Verzeker U dat men U de echte Fos ter's Rugpyn Nierenpillen geeft, dezelfde die dhr. v. d. Driest gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voor komt. Zij zijn te Goes verkrijgbaar by de tirma Nathan Emanuel, en te Middelburg by den heer Joh. de Roos, VlasmarktK 1*7. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. fi e c iï t s l ak e a. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk: F. v. A., 23 j., arbeider, Assenede, tot f10 b. s. 10 d. h. beteediging van een ambtenaarJ. J. de N., 37 j., bierhuishouder, Neuzen, tot 14 d. gev. siraf, en J. C. S., 19 j., schoen maker, Middelburg, tot f10 b. s. lOd.h, diefslalE. W., 20 j., dieustbode, Mid delburg, tot 3 m.G. G., 37 j., zonder beroep, lerseke, tot 2 m., en G. F., 19 j., werkman, 's Heerenhoek, tot 1 m. gev. str. wederspannigheidC. v. B., 37 j., werk man, Middelburg, tot 1 m. gev. straf. Inzake D. K., 17 j., werkman, Wemel- dinge, appillant van een vonnis van bet kantongerecht te Goes, waarbij bij ter zake van het loopen over eens anders grond is veroordeeld tot f2 b. s. 1 w. tuchtschool, is het vonnis van den eersten rechter be vestigd. Tegen het op 5 October j.l. in ver zet gewezen vonnis te laste van J. C. P. K., oud 38 j., hoofdonderwijzer te Ossenisse; waarbij deze ter zake van mishandeling van een kind werd veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf, is hooger beroep aange- teekend. Zuid-Bevelandsche Brieven. Hl. In Walcheren had men verleden week het voorrecht ons Eerste Kamerlid, Hovy, voor zich te zien optreden. Zoo'n man eens te mogen zien en hooren, is een groot voorrecht. Te weten, daar staat nu iemand, die beleeft, wat hy belydt. Deze stelt be lang in eiken arbeid op het breede terrein des Christelijke levens. In kerkeraad en gemeenteraad nam hy zitting. In de anti revolutionaire kiesvereeniging werkte hij mede. Patrimonium mag hem haar patroon noemen. By het 50-jarig bestaan der vereeniging voor Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen was Hovy een van de sprekers naast dr. Kuyper, dr. Gerth van Wyk en ds. Pierson. Er is schier geen enkel terrein te noemen, waar niet dhr. Hovy zyn liefde, belangstelling en yver toonde, een liefde, die niet het minst bleek in hetgeen dhr. Hovy voor al deze zaken geldelyk offeren wilde. En hoeveel is door hem niet in het ge heim gedaan, waar nauwelijks iemand iets van weet 1 Juist de bescheidenheid in ziju optreden en de warmte in woord en daad maken hem tot zulk een aantrekkelijke persoonlijkheid tot zulk een navolgens waardig voorbeeld. Waar ik juist in mijn vorigen brief over ki&pvereenigingen schreef, daar kan ik niet nalaten aog iets uit de rede van dhr. Hovy aan te halen en wel dit In Gods getuigenis zijn de lijnen voor alle vragen aangegeven. Maar ze moeten worden nagespeurd. Geen nietsdoen dus in onzen tijd van wachten, maar ook geen moedeloosheid. De Heere heeft nog gedachten van ontfer ming over ons land. Mogen ome gedachten dan op Zgn eere gericht zijn. In mijn vorigen brief schreef ik over de afdeeling van denChr.Nat Werkmansbond. Nu de derde Bondsdag in Goes wordt gehouden over nu drie weken, kunnen de Zuid-Bevelandsche afdeeliogen eens toouen dat ze er zijn. Het werk op het veld zal dan zijn afgeloopen, zoodat sommige af- deelingen wel met al huu leden-zullen tegenwoordig zijn en mooht dit voor zwakke aldeelingen en onbemiddelde leden fiuan- tieel bezwaar opleveren, dat dan de meer bemiddelden, nu eens hun liefde voor den werkman toonen (waarvan men soms zoo den mond vol heeft) door voor dit doel eens een flink bedrag in de kas der af- deelingen te storten. Het Program goed te leeren kennen, zal toch ieder Hink lid gaarne willen en wie, die meeleeft, stelt geen belang in: Vakorga nisatie landbouwarbeiders en spoorweg werkers". In dit verband wil ik ook nog gaarne wijzen op de vragenlijsten rondgezonden door de staatscommissie voor den landbouw. Laat toch alle werkliedenverenigingen deze lijsten bespreken en beantwoorden en wie er geen kregen, laat die er toch een aanvragen. Er wordt onder onze werklieden, onze veldarbeiders, zooveel gepraat over ver keerde toestanden dat men dan nu de commissie eens late hooren hoe men er over denkt. Gaarne zou ik nu nog een kijkje nemen op het terrein van de christelijke school en de kerk maar dan zou deze brief wel licht te lang worden en ook ontbreekt mij ditmaal de tijd. Goes. De welbekende 11-jarige J. J. L(uijks) alhier, door de Arrondissements Rechtbank te Middelburg ter beschikking der Regeering gesteld, is gisteren naar het Ryks Opvoedingsgesticht te Doeti- chem overgebracht. De nieuwe bruggen op het kaoaal van Gent naar Neuzen zullen door middel van electrieiteit gedraaid worden, terwijl het kanaal ook door electrisehe lampen zal verlicht worden, om de scheepvaart des nachts zoo veilig mogelijk te maken. Dit zal geschieden voor rekeniag van den Belgisehen staat. Rilland. Dat het loopen over de schor ren door het Kreekrak van en naar de ingedijkte polders soms levensgevaarlijk is ondervond dezer dagen een ingezetene van Bath. Bij het opkomen van den vloed geraakte hij in een kreek en zou er zeker in verdronken zijn indien zijn hulpge schreeuw niet gehoord was door enkele polderwerkers. Deze snelden ter hulp en redden hem uit zijn gevaarlijke toestand. Door het stuk gaan van de koppels ontspoorden heden by het werk aan den Eersten Bathpolder eenige bakken, be stemd voor grondvervoer. Drie er van werden totaal vernield, terwyl van nog drie anderen het onderdeel werd stuk gereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Wegens vertrek uit de gemeente heeft dhr. H. Bakker bedankt als lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Sedert de invoering der leerplichtwet was hy on afgebroken voorzitter der commissie alhier. Waarde. Overeenkomstig het besluit van de vergadering van ingelanden, wordt in onze gemeente aan den zeedjjk een muur gebouwd vau cement grintbeton (systeem-De Muralt). Reeds over 50 M. lengte is deze muur voltooid. Een kijkje daarheen is voor velen misschien niet on aardig. Krabbendijke. In aansluiting op ons vorig bericht, diene nog te worden vermeld dat het defect aan de machine voornamelijk bestond in een gebroken krukas (wanneer deze gebroken is, kan de machine zich niet meer verplaatsen); deze is alhier verwijderd. Daarna werden de vluchtwielen opgedraaid waarna hy door een ontboden hulpmachine naar Roosendaal is vervoerd. Met 1 November zijn verplaatst J. M. Weijler, postbode te Westkapeile, naar Dinteloord en B. Louwerse, postbode van Middelburg op Grijpskerke naar West kapeile. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 10 tot en met Dinsdag 16 October 28 gevallen van be smettelijke ziekten voor, n.l. te Axel en Oud-Vossemeer 1 van typhus en febris typhoidea te Sas van Gent een van pok ken te Baarland 2, Hoedekenskerke 1, St. Laurens 3, Oudelande 1, Schoondijke 1, Wemeldinge 2 en Ierseke 1 van Rood vonk en te Aardenburg 4, Ede 1, Goes 2, Groede 2, Koudekerke 1, Ouwerkerk 2, Sluis 1 en Zierikzee 1 geval van dipthe- rithis. Een jongen die gisteren voor den Haagschen kantonrechter kwam, omdat hy op een warmen zomerdag in den Vliet was gaan zwemmen, gaf, na het requisitoir van f 1 of één dag het volgende antwoord in onvervalscht volks-Haagsch„As de heere myn maar 's wille vertello waar ik din baaje kan, as d'r geen staszwem- schoei is De in de jongste troonrede aange kondigde wetsontwerpen tol verlaging van den accijns op de suiker en verhooging van dien op het gedistilleerd zijn, naar wij vernemen, bij den Raad van Slate aanhangig gemaakt; zij hebben eoh ter een minder gunstige ontvangst genoten, zóó zelfs dat de Raad van State den minister van Financiën ernstig moet hebben ont raden deze wetsontwerpen, althans in dien vorm, bij de Staten-Generaal in te dienen. Naar De Ned. verneemt, mist het iu het Huisgezin opgenomen bericht, als zou de heer Van Idsinga voornemens zijn bij de begrooting van Oorlog een scherpe rede tegen den minister te houden, allen grond. Er moet hier phantasie of persoonsver wisseling in het spel zyn» Akke Kobus het dienstmeisje uit Leeuwarden op wie een zoo laaghartige aanslag werd gepleegd, vertoeft nog altijd in het academisch ziekonhuis te Gronin gen en gaat niet vooruit. Oogenschynlyk is zy gezond, doch zij moet ademhalen door een buisje, dat zy voortdurend in de keel heeft. Spreken kan zy niet en het valt eer te betwijfelen of zy het wel ooit weer zal kunnen. Kortgeleden heeft zij opnieuw een operatie ondergaan, en wel naar aanleiding van het feit dat het buisje haar uit de keel was gesprongen, waardoor het meisje enkele zeer benauwde oogenblikken heeft gehad. Een weduwe te Arnhem had kennis gemaakt met een Hagenaar met wien zy zou trouwen. Haar meubels stuurde zy al vast naar Den Haag, terwyl de aan staande echtgenoot haar losse geld en spaarbankboekje, samen tot een aanzien lijk bedrag, en lijfsieraden meenam, ter wijl de weduwe later zou volgen. By haar aankomst in Den Haag bleek de bruidegom verdwenen en met hem het geld en de sieraden. In een Friesch blad leest men de volgende advertentie Te koop gevraagd een gebruikt achter- laadgeweer,door J.Pols, atrooper, Ten Boer. Een dams te Zaltbommel die veel misbruik maakte van sterkedrank, had by vergissing uit een flesch met wyn-essence gedronken, met het gevolg, dat zy na een smartelyk lyden van eenige uren bezweek. In een woonwagen achter het stations- emplacement van de H. IJ. S. M. te 's-Gravenhage kreeg een man twist met een nog jonge vrouw, behoorende tot een in dien woonwagen huizende scharenslijpers- familie hy nam een revolver en sohoot de vrouw drie kogels in het hoofd, waaraan zy terstond den geest gaf. Te Avereest trof den machinist der voor de eerste maal tydens een dorschcampagne daar wer kende stoom-, dorsch- en stroopersmachine het ODgeluk dat hij, bezig zijnde eenigen arbeid te verrichten aan de nog niet geheel stop gezette maohine, zijn linkerhand werd afgeklemd. In een stoomtegelfabriek te Harlingen geraakte een werkman met den linkerarm in de machine, waardoor dat lichaamsdeel werd afgerukt. Om trent het ongeluk bij de artillerie-eefe- ningen te Gorkum verneemt men nader: Het geschut waarbij het ongeluk voor viel, werd gecommandeerd door een milicien-sergeant als batterij-commandant. Nadat de oefeningen reeds eenigen tijd hadden plaats gehad, werd er alarm ge blazen, waarop de batterij-commandant commandeerde «in 't geweer". Nu is het regel dat de geladen stukken eerst afge vuurd worden, daarna begeven zich de manschappen met hun geweren op de borstwering om het vuur met deze wapens voort le zetten. Dezen regel werd opge volgd, met uitzondering dat eenige man schappen zich te vlug op de borstwering begaveD, hetgeen niet door de daisternis werd opgemerkt, en wel voordat het geladen stuk was afgevuurd. Het schot viel. Ee milicien Kuilenburg uit Tricht werd getroffen, zijn onderlichaam werd deerlijk verminkt, waarna de dood spoedig intrad. Hy was de eenige zoon van be hoeftige ouders en zeer oppassend. De oefeningen werden onmiddellyk gestaakt. Aan boord van een rynschip te Rot terdam werd een bootwerker opgeheschen in een strop. Door het onklaar raken van de wins viel hy uit de strop in het ruim en bleef op de plaats dood. Ook geraakte van een ander schip aldaar een bootwerker te water en verdronk. Beiden laten een weduwe met drie kinderen achter. Te Haaksbergen viel een 11-jarig joDgetje van een wagen waarvoor een hollend paard liep. De knaap geraakte er onder, en werd zoo aan het hoofd gewond dat hy eenige uren later overleed. Een oude bedelaar die te Zeist op een boerderjj klaégde dat hij 't 's nachts zoo benauwd had gehad en daarna zijn weg vervolgde, is dienzelfden middag nog dood aan den weg gevonden. Blijkbaar had zioh de door hem bedoelde benauwdheid herhaald. De Duitsche Polen zullen nooit afstand doen van hun taal, wat de overheid ook doet om die door het Duitsch te verdri ven. Te Gnesen hebben de kinderen op de school geweigerd in 't Duitsch te bid den en te spreken. De oDderwyzers dedt n 'tin het Duitsch, zij in het Poolsoh. In alle plaatsen van Posen hebben protest- Tsrgaderingen plaats. t LAATSTE BERICHTEN. Goes. De heer Bourgon Crucq, werk zaam bij firma Krol v. d. Hoek alhier, slaagde heden te Arnhem voor het examen voor apothekersbediende. v i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2