Aaabestediaye». Openbare Verkoaptnpen. Afloop Verkospiogei, eaz. EL. Ingezonden Stukken. Uit de Tweede Kamer. Marktberichten. Watergetijen voof lerseke. Telegrafisch Weerbericht SCHOUWING. Sprokkelingen uit de historie. tie is in het stadje t New Yersey, ver- s vergiftigingszaak. Brouwer, een vrou- hebben vergiftigd. >er een jaar geleden de bloedverwanten >p opmerkzaam ge- ;oe te schrijven, dat .cht tegen dr. Brou- 'et staat vast, dat in de overledene er icheiden, waardoor vruchtgebruik van ifd. Ook had een ijls aanleiding ge in de beide echtge- er werd wel door verpleegd, maar lesmiddelen uit de it zelf in te nemen, geneesmiddel be- ;las vermengd met zijn er voldoende het op bevel van ■pgegraven li;V ge melijke verdenamg rouw er is in voor- ,ns is New Yersey lid. De dames van fonds gesticht om |ing voor den be- Zijn cel wordt bloemen versierd van 't jaargetijde il ran dr. Brouwer, ir staan er zelfs op behandelen niet- „reventieve hech- in hem een hooge |e zoo vertelt men. dat het resultaat i met spanning Besche boot Lutin vordt als verloren I pogingen totred- |den. Zjj had hare i ochtends bij een om 10 uur be- haar vergezelde, [Vee torpedoboo- gingen onder lei- ae er op uit, oin |n op 40 M. diepte idergedoken was, laatste berichten |et reddingswerk i holle zee moeten let hervat worden, -zeesche boot van jienst gesteld. De steltenis gewekt, met de onder- Ie ook in de haven nog versch in het gilles heelt inge- ekeidene plaatse- het Noorden en i instructie tegen i voor een officier ralen straf heeft Iwendsel dat hem gen, in verschil- ische opneming geboren Elzasser fen Beiersoh ar- lebben vaardigheden in len enkele dagen rrksche oorlogs- at zes jaar lang -stellingen heeft Hingen werden et geld geregeld ïurksche regee- verd het werk Le Haberstad is leeuwin aange- gewond. Toen Eng de kooi bin- i leeuwinnen en de eene leeuwin epslagen brach- kalmte. Toen de daarop het dier prtte het zich op [slag tegen den jechterarm. Ter- pouwers een pa- nige heeren het iken door de tra- rde zich daarop In dit oogenblik [ik om zich met [krachten uit de lier heeft reeds lfde kooi een Barnabas voor Le Cointre. Lgint in steeds gerd te rabea. ju inhoud, en ,r zyn in zachte it toepasselijke het blok vol- rzytjes kloeke etter een dag- hting. Op de Isstof. Vermel- kalender als lelijke herdruk Ln E«feol", uit Is. P J Moeton, opstuui-der der Ter Herinnering. Tijdschrift, verschij nend met 1 Febr. en 1 Aug. Hoofdred. A. E. L. W. Romer, v. d. m. te Utrecht. Eerste Jaargang, 2e stuk, Utrecht H. H. Londt. Wij kunnen onze beoordeeling van het le stuk in betrekking tot dit 2e stuk hand haven. „De familie van Diepenwouden" is een treffend verhaal. De platen zijn zeld zaam fijn. Er komt ook eenige poëzie in dit tijdschrift voor. De stijl van dit tijdschrift wordt beter, het proza is over 't algemeen nog te vermoeiend. Maar de strekking der verhalen is positief christelijk, terwijl de uit voering uitnemend moet genoemd worden. Ouders en Kinderen, door Frank Thomas, vertaald door Marianne. Nijkerk. O. F. Callenbaeh. Een handig boek, in zakformaat, met tal van wenken in betrekking tot de op voeding. Het is bevattelijk geschreven zoodat de ouders best dit boek met hunne kinderen saam kunnen lezen en bespreken. Uit den rijken inhoud zouden wij gaarne eenige bladzijden overschrijven, indiende plaatsruimte het ons toestond. Wij wen- solien 'l boek in veler handen. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Veertigjarig bestaan van „Herman Faukeel". Mijnheer de Redacteur! In het verslag no. II over dit feest is een zinstorende drukfout geslopen, zoodat er nu aan m'n woorden een beteekenis gegeven ward, die ik niet heb bedoeld en waaraan enkelen terecht zich hebben ge- ergerd. Bovrijd van alle hatelijke druk fouten moet het aldus zijn „Het diakenhuismannetje, dat reeds te voren gespeeld was, scheen mij een mis lukking toe. 't Was niet goed begrepen of te moeilijk. Door het simpele Keesje, wanneer je 'm in de Camera hoort, wordt men geroerd, hy wekt medelijden en soms zou je wel kunnen huilen, dat zoo'n oud mannetje nog zooveel verdriet heeft", enz. Ik koop dat de betrokken heeren, m'n bedoeling nu begrepen hebben. Met dank, Uw dw. dr., Rs. Aan de orde is de behandeling van de wijziging in artikel 109 van het Indisch Regeerings-Reglementbetreffende den rechtstoestand der inlandsche christenen. Door dhr. Bogaardt werden, naar aan leiding van enkele bezwaren die hy tegen de wijziging had, twee amendementen in gediend. Het eerste had de strekking om christen geworden vreemde Oosterlingen niet aan het Europeesch recht te onderwer pen, maar ze eenvoudig onder eigen hoofden te laten, behoudens voor zoover dit strijden mocht met het christendom. En 't tweede wilde de gouverneur-generaal de bevoegd heid verleenen om, in overeenstemming met den raad van Ned.-Indië, aan niet- Europeanen gelijkstelling met Europeanen te verleenen. Dit tweede amendement werd later wyselyk door den voorsteller inge trokken. Meer succes beleefde de heer Bogaardt met het eerste. Volgens dezen afgevaardigde moeten de bepalingen voor de Europeanen in onze Oost van kracht, niet gelden voor vreemde Oosterlingen aldaar, die tot het Christendom overgaan. Vooral de Chineezen zouden om allerlei byredenen, afgedacht dus van het geloof. Christen worden. En daarom stelde hij voor, den rechtstoestand dezer Christen- Oosterlingen door afzonderlijke bepalingen te regelen. Daarin werd hij bygestaan door dhr. Van Deventer. De Minister deelde de bezwaren van dhr. Bogaardt niet. De Chi nees, meende Z.Exc., zou zich wel tweemaal bedenken, om uit dit oogpunt Christen te worden. Daartoe zou hij te veel moeten opofferen en daarbij is hij uit deu aard zeer conservatief. En dhr. Heemskerk meende, dat een Chinees, die gaarne in rechten ge lijk wilde gesteld worden met Europeanen, dat doel ook wel bereiken kan zonder een Christen te worden. Dhr. De Waal Malefijt heeft nooit van die schyn-christenen ver nomen en het komt hem voor, dat de heer Bogaardt wel wat overdrijft. Beide spre kers steunden het regeerings-voorstel. Ondanks de verdediging van het regee- rings-artikel dhr. Heemskerk vond de beetrjjding van het amendement door den Minister wel wat zwak werd het eerste amendement-Boogaard met 87 tegen 35 stemmen aangenomen. De eindstemming over het regeerings-reglement werd tot later bewaard. Nu komt het ontwerp om de begrooting aantevullen met een bedrag van 500.000 gulden tot terugkoop van par ticuliere landerijen op Java, te beginnen met het laudNanggoen. De heeren Bogaardt en Tydeman zetten de discussie over dit onderwerp in. Met de regeering waren beide sprekers het eens, dat het tijd wordt om een begin er mede te maken, dat de particuliere landerijen in het bezit komen van het gouvernementalleen, men ver- gete niet, dat de landheer zoo langzamer hand oen soort souverein is geworden. Er zijn allerlei moeilijkheden te overwinnen doch men moet ze onder de bogen durven zien. In het nu besproken geval geldt het een «groote onderneming", n.l. op zijn minst '/sa van Java, met 800 duizend zielen, on er is 100, stellig 50 miilioen mee ge moeid. Daarenboven is de zaak niet urgent. En daarom langzaam aan, maar naar een vast, wel beraamd plan. Met onteigening gal men beter slagen dan met aankoop. Éen gemengd stelsel van aankoop en ont eigening aoht dhr. Tydeman niet raadzaam. Met den aankoop van Nanggoen te be ginnen, komt het allerminst geschikt voor, vooral omdat dit landgoed tusschen andere particuliere eigendommen inligt. Een hartig woordje werd ook Woensdag over het aanhangig onderwerp crediet- aanvr.ige van een half miilioen vuor terug koop van particuliere landerijen in de Kamer gesproken. Voorop kwam dhr. De Waal Malefijt, die de zaak maar in de doos wilde stoppen tot het «nieuw reg lement" klaar en aangenomen is. Heel anders dachten er de heeren Troelstra en Tydeman over. Urgent, dringend noodig, noemden zij de zaak, dooh de regeering ga niet overijlend te werk. Niet alles zoo maar aankoopen, wat te koop gesteld wordt, doch met verstand en beleid. Men behoeft geen «strop'' te koopen. Er moet in dit geval gehandeld worden naar een vast plan. Daartoe leent zich onteigening het best. En de volgende opposant dhr. Van Deventer heeft er maar op tegen dat het aan te koopen landgoed Nanggoeng zoo ongunstig is gelegen. Hij vindt 260.000 gulden te veel, veel te veel zelfs en dat het dien afgevaardigde, die principieel in deze zaak met de regeering mede gaat, ernst is met zijn verzet, blijkt voldingend uit zijne verklaring, dat voor hem het ontwerp onaannemelijk is, als Nanggoeng van de weeskamer te Batavia wordt aan gekocht. Zeer optimistisch is daarentegen de beschouwing van dhr. IJzerman. Hij is voor het ontwerp, hoe het ook ga. Aankoop ol'onteigening, het is hem precies hetzelfde. Ten minste wat het principium betreft. Aiieen maar, bij keuze laat hij onteigening glippen. Onteigening is op de keper beschouwd veel duurder dan aan koop. Dit vond nu de Miuister niet. Dat is eigenlijk het stelsel. En zeker zal het dit in de toekomst worden. Maar zoover zijn we nog niet. Dus nu ons maar schik ken in het onvermijdelijke en aankoopen zegt de Minister. Daarbij is in het onderhavige geval, de aankoop van Nauggoeng volstrekt niet le duur. De taxatie heelt herhaaldelijk plaats gehad. De ligging is gunstig, vlak bij gouvernementsland, aan de grens van Bantam. De regeering moet toehappen, anders komt er nog een ander om. Ten minste een Chinees heeft er aan de wees kamer 275,000 gld. voor geboden, maar die wilde er een hypotheek op hebben en dit wilde de weeskamer niet. Doch de heeren hadden blijkbaar geen ooren voor 's Ministers betoog. En het slot van de zaak was eene motie van dhr. Van Deventer, met de strekking om de regeering in de gelegenheid te stellen, dit ontwerp terug te nemen en later door een ander meer aannemelijk ontwerp te doen vervangen, waarbij het volgen van een vast plan leidend beginsel en uit gangspunt is. Vandaag is deze motie in behandeling gekomen. Wordt zij aange nomen, waartoe kans is, dan is daarmede het lot van de credietaanvrage beslist en het ontwerp tot terugbrenging (nieuwe redactie in plaats van aankoop) van de particuliere landerijen op Java in handen van den lande. Voorloopig van de baan. De motie van den heer Van Deventer luidt «De Kamer, van oordeel dat het wensehe- lijk is een begin te maken met de par ticuliere landerijen op Java in handen van den lande terug te brengen en daarbij een vast plan te volgen, gaat over tot de orde van den dag.'' In deze woorden is dus vervat lo. den wensch naar een algemeene gedragslijn, een vast plan, in zake de land- politiek der RegeeriDg 2o. wordt er door uitgesloten de genegenheid om gelden speciaal voor den aankoop van Nanggoeng toe te staan. Zaterdag 20 October. Grijpskerke, door de iandbouw- vereeniging Grijpskerde levering lüOOOOK. thomasphosphaat slakkenmeel merk De Ster. Aanbiedingen voor 20 Oot. bij den secretaris. Woensdag 24 Oct. Goes, door regenten der gevangenis, half 4, levering van roggebrood, tarwe brood, aardappelen, rundvleesch, natuur boter, inlandsch gerookt spek, rijst, groen ten, zout, peper, wijnazijn, waskaarsen, zachte en harde groene zeep, soda, koffie- boonen, cichorei, zoete melk, stroop, rogge- stroo, ruhrkolen, New-Caslle kolen, cokes, lange turf, brandhout, zand en kantine artikelen. Roggebrood en aardappelen voor het 1 halfjaar 1907 overige artikelen over 1907. Biljetten op zegel geteekend door inschrijver en bezorgen voor 1 uur in een daartoe aanwezige bus in de ge vangenis. Voorwaarden ter inzage bij den cipier. V 1 i s s i n g e n half 3, voor 't Burger weeshuis levensmiddelen, brandstoffen, manufacturen voor 1907 en aardappels van 1 Nov. tot 15 Juni. En voor 't Gasthuis, bijletten voor 10 uur, levensmiddelen, brandstoffen en manufacturen. Vrydag 26 Oct. Middelburg, half 2 door B. en W. het leveren van boomen, heesters en bosch- planten. Bestek by den gemeente-bouw meester. Cats, door den Leendert Abraham polder het verhoogen en verzwaren van den zeedyk, paal 217. Aanwyzing 22 Oct. 10—11 uur. Bestek tor lezing in 't bestedingslokaal en tekoopbij dhr. Kuyper Boone, Kortgene. Maandag 29 Oct. Hoedekenskerke, 3 uur in de Consistoriekamer der Herv. Gem. door architect v. d. Weert het restaureeren van 't inwendige van het kerkgebouw, het ver nieuwen der kerkmeubels en het doen van daarmee in verband staande werken. Be stek bij dhr. De Rey. Aanw- 22 Oct. 10 uur. Woensdag 31 Oct. Middelburg, gebouw Prov. bestuur 11 u.a. het onderhoud van de Rijks- coutr'escarpe te Tkolen enz. Raming f 800. Inl. hoofding.-dir. Bekaar, Middelburg, arr.-ing. Van Vlissingen, Goes, en opz. Visser, Tholen b. het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende 1907, 1908 en 1909. Raming f354 per jaar. Inl. hoofding.-dir. Bekaar, Middelburg, arr.-ing Druyvesteyn, Vlissingen, en opz. Tiel, Breskens. Woensdag 14 Nov. Hoedekenskerke, 2 uur in het Gemeentehuis door het Waterschap Hoe dekenskerke het verhoogen en verzwaren van den zeedyk en het verbeteren van verschillende gedeelten binnenberm met bijbehoorendo werken en leveringen in perceelen. Aanwijzing 7 Nov. lluur. Iul. J. L. Krijger. Bestek ad f 1 bij Kleeuwens, te Goes. Vrijdag 19 Oct. Middelburg, in de Abdy 10 uur door not. Verhulst afbraak van firma M. K. Jeras Zn. Inl. De Groot Hondius. Dinsdag 23 Oct. Middelburg, door not. v. Nimwegen Notarishuis 10 uur inboedel, timmermans gereedschap, sigaren, wynen, loopvarkens. Te zien Zaterdag en Maandag 10—12 en 14 uur. Inl. de Groot Hondius. Vlissingen, 8 uur door not. Paap in de Oude Vriendschap een winkelhuis St. Jaeobstraat F 81 groot 30 c.A. Een huis Glaustraat O 423 groot 95 c.A. Een koffiehuis met afzonderlijke bovenwoning Zeilmarkt H 193 en 193a groot 262 c.A. Een pakhuis met afzonderlijke boven woning II 66 en 66a groot 38 c.A. Kijk dag 22 en 23 Oct. 10—12 en 24 uur. Woensdag 24 Oct. Middelburg, 10 uur, en Donderdag 1 uur, Schuttershof, voor Polak en Gobels, door not. Hosaug meubelen, naaimachines, geëmailleerde goederen, remontoirs,winter jassen, sigareD, kachels en fornuizen, ma chineolie, houtwaren, enz. Te zien 23 Oct. 104 uur en Donderdags tot aan den verkoop. Rilland, half 12 bij 't station door not. Mulock Hoawer voor dhr. Kalis en De Wilde 6 werkpaarden, 1 rijtuig paard, 1 rijtuig, 1 eenpaards nikkel tuig, harnas, enz. Donderdag 25 October. Middelburg, 8 uur in de Verge noeging door not. Verhulst huizen Zand straat Q 217; Lange Breestraat O 151; Brakstr. O 257 Schuitvlotstraat O 294 Noordweg R 45 R 42R 41. Te zien 24 en 25 Oet. 1012 en 24 uur. V 1 a k e 11 uur, bij v. d. Boomgaard door not. Schram meubelen, lampen, klok, wekker, veerenbedden met toebehooren, vloerkleeden, matten, koffiemolen, geesel- steen met paard, arbeidersgereedschap, slijpsteen met bak, 1 geit, enz. Vrijdag 26 Oct. Middelburg, Klein Vlaanderen, door not. v. Nimwegen, 10 uur, afbraak. Oost Souburg, op hofstede Nooit gedacht door not. Hosang half 2 een zwarte hit (merrie) 12 jaar, 2 geiten 1 kar op veeren, turk, mutsaards, mande- werk, hooi, stroo, jaapjespeën, riet, huis raad, enz. Koudekerke, door not. Loeff 10 uur bij Klaasse 1 vos merrie 16 jaar, 4 melk koeien, veerenwagen, menwagen met toe behooren, driewielskar, drielingswagen, arreslee, rolwagen, kortmolen, voorsleepe, paardewant, ponger, koperen doofpot, nieuw pronk-schenkblad, tobben, karnmaohine, huisraad, enz. Zand, in Pax Iutrantibus door not. v. Nimwegen 2 uur de hofstede «Voorzorg" met tiendvrij bouw- en weiland, saam 5,4970 H.A., in Middelburg en Ritthem. TELEGRAMMEN. Middelburg. Benoemd tot zuivelcon- sulent, C. Zwagerman te 's-Gravenhage. EHewoudsdijk. Bij den landbouwer Jacs. Smallegange is een wonderkalf ge boren, zoo te zien zijn er op 't eind der pooten nog pooten aangegroeid, hals ont breekt, terwijl de kop aan de romp is, dus wel een waar gedrocht. 's-Gravenhage - Tweede Kamer. Voortgezet wordt 't debat over 't wets ontwerp aankoop particulier landbezit op Java. De minister van koloniën verklaarde zich niet eens met de motie-Van Deventer. Ook de hoeren IJzerman en v. Vlijmen waren er tegen. De motie werd verworpen met 64 tegen 20 stemmen. Toen kwam in behandeling het eenig artikel f560,000. De heer Tydeman stelde 3 amendementen voor le, om dezen post voor memorie uit te trekken 2e, te spreken van onteigening van particulier landbezit3e, in verband daarmede den considerans te veranderen. De minister bestreed ze alle drie. Na langdurig debat werd het amendement onteigeuing verworpen met 54 tegen 31. Het amendement Tydeman geen crediet, word verworpen met 46 tegen 39, Het amendement v. Deventergeen aankoop van Nanggoeng, werd verworpen met 49 tegen 37 stemmen. Het "3de amendement-Tydeman verviel door deze stemmingen. Het amendement-v. Deventer om te lezen terugbrenging, werd door den minister overgenomen. Daarna werd het wetsont werp verworpen met 51 tegen 34 st. Daarna aan de orde goedgekeurde wij ziging in de regeling der brievenpostery. Na intrekking van het amendoment-Tad om voor briefkaarten in locaal verkeer een port van l'/a cent te bepalen. Maar aangenomen werd om alleen den minister in overleg met den directeur- generaal bevoegd te verklaren tot bepaling van postkringen met verlaagd tarief. Daarna is de behandeling begonnen van het ontwerp tot geven van 66n renteloos voorschot voor spooraanleg in Haarlem mermeer en omstreken. 's-Gravenhage. De spreektribune die iu 't gebouw der Tweede Kamer wordt aangebracht, zal bestaan ;in een tafel, waarop een lessenaar zal geplaatst worden in de verlenging van de tafel van den griffier. Teneinde de ruimte, daarvoor noodig, te verkrijgen, zullen de voorste ledenbanken worden weggenomen. Het voornemen bestaat om bij terug komst der Kamer in November bij de be handeling der begrooting bij wijze van proef van deze Tafel gebruik te maken. 's-Gravenhage. De rechtbank ver oordeelde J. O. Simon wegens doodslag op zijn compagnon tot 2','2 jaar gevange nisstraf. Vernietigd werd het vonnis der Middel- burgsche rechtbank waarbij P. J. B. schip per te Nieuw Namen werd veroordeeld tot 1 j. gev. wegens zedemisdryf (art. 244). Het hof opnieuw rechtdoende veroordeelde hem tot l'/a jaar gev. In de zaak van J. C. V., boekverkooper, die wegens het verspreiden van voor de zeden aanstootelijke blaadjes door de Rot- terdamsehe rechtbank van rechtsvervolging was ontslagen, heeft het Hof dit vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar de Haagsche Rechtbank teneinde op de basis der dagvaarding opnieuw te worden berecht. Tegen den bufielhouder iu het speelhuis de Deliclub te 's-Gravenhage is door het O. M. bij de rechtbank 3 jaar gevangenis straf geëischt. Rotterdam. Het O. M. bij de rechtbank alhier eischte 2 jaar gevangenisstraf tegen den 31-jarigen gewezen kellner in't hotel Coomans alhier, thans te Antwerpen, we gens het door zand in de machinekamer te werpen onbruikbaar maken van de machines. Gorkum. Gisteren is de milicien Van Kuilenburg by het houden van wacht- oefëningen door een afgaand kanon gedood. Een andere milicien werd zwaar gewond. Vlissingen. Gisteren werden door not. Bosch de navolgende huizen publiek ge veildlo.3o. Drie huizeD, Dijkstraat op het Eiland M M 37, groot 33 centiaren, M M 38, groot 29 centiaren en M M 346, met by behoorende gang, groot 75 centiaren. Voor M M 37 werd het hoogst ingeschreven door J. Wouters, voor f 803 en het hoogst geboden door J. G. de Jonge, voor f 703 voor M M 38 werd het hoogst ingeschreven door J. B. W. van Opbergen, voor f 751 en het hoogst geboden door J. G. de Jonge, voor f 800 voor M M 346 werd het hoogst ingeschreven door J. B. W. van Opbergen, voor f551. Dit werd niet verhoogd. II en 111 gecombineerd niet verhoogd. I, H en 111 gecombineerd niet verhoogd, waarop zij alle drie werden ingehouden 4o. Het huis en erf met tuintje aan de Vierde Dwars straat M M 25, groot 84 centiaren, op het Eiland. Hoogste inschrijver J. Murre, voor f 1851. Voorloopig kooper M. A. van Boek hout, voor f 19555o. Het huis en erf M M 26, naast het vorig perceel, ook met tuintje, groot 94 cent. Hoogste inschrijver J. Murre, voor f 1840. Voorloopig kooper M. A. van Boekhout, voor f 1966. Gecom bineerd werden zy niet verhoogd, waarop zij beiden aan M. A. van Boekhout werden toegewezen. Allen te Vlissingen. Het bouwen van een stoomschoeu- fabriek van de gebr. A. en J. Klijberg (zie ons nummer van gisteren) is gegund aan dhr. A. Hanewinkel alhier. ljzendijke. Woensdag werd in het openbaar aanbesteed lo. door het bestuur van den Groote Jonkvrouwepolder benoordenhet maken van 1230 M. lengte bestrating breed 2.50 M. van Quenastkeien 10,12 o.M. met het on derhoud tot 30 April 1908". Ingeschreven doorJ. de Ruijsscher, Biervliet, f 11.185; P. C. v. d. Hooft, Ter Neuzen, 11.090; A. Tholens, idf10.400; W. Woittiez, Breskens, f 10.350; G. J. Balkensteijn, Ter Neuzen, f 10.300K. de Vos, id., 10.200J. M. H. v. d. Sande, Breskens, f 10.200E. Raes, IJzendijke, 1 10.200; A. du Burek, Breskens, f 9809 Abr. van Male, Schoondijke, f 9600. Gunning der aanbesteding aangehouden. 2o. door het bestuur van het Water schap Groot- en Klein-Zuiddiepe. «Het maken van 3000 Meter lengte grindbodem, met het onderhoud tot 30 April 1908. Ingeschreven door J. de Vuijst, Breskens, f9632; C. J. de Smit, id., f9567 ;J.Wol- fert, Hoek, f9500 A. Tholens, Terneuzen, f9200; E. Raes, IJzendijke, f8910; A. du Burck, Breskens, f8802; J. van Dron- gelen, Hoek, 8690J. C. v. d. Brink, Krahoendijke, f8590P. G, v. d. Hooft, Ter Neuzen, f8510; .T. de Ruijsscher, Biervliet, 8475; A. Maes, id, 8354; A. van Male, Schoondijke, f8323. Voorloopig aan den minsten inschrijver gegund. MIDDELBURG, 18 October 1906. Ruime aanvoer en goede vraag. Jarige tarwe kwam niet meer voor. Kroonerwten 20 cent hooger. Overigens onveranderd. Men besteedde voorjarige tarwe f k f -,nieuwe tarwe f 7.Af-, jarige rogge f-,A f-,nieuwe rogge f 6.k f 6,25 wintergerst f -,k f -, nieuwe zomergerst f 4,80 f 5 haver f 0, k f0,paardeboonen f7,25 k f 7,50 tuin- boonen f 6,75 k f 6,90 witteboonen gelezen f 16.— k flG,10, ongelezen fk 1 ronde bruine boonen f 12,25 if 12,50; lange dito f 10,25 i f 10,75 groene erwten f-, a f-,nieuwe kroonerwten f9,25 i f9,60; koolzaad fi 1'karwijzaad per 50 K.G. f—a f—,-. Alles per II.L. Opgaaf v. <1. markt zetters, handelaren. Boter i'0,625 k f'0,675 per '/'j kilo. Eieren f6.per 100 stuks. Opgaaf v. d. ZeenwscJie Landb. Maatsch. Boter 1 0,G25 a 1'0,675 per '/2 kilo. Eieren f6,30 per 100 stuks. Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 18 Oct. 3.21 3.42 9.30 9.53 19 4.3 4.17 10.9 10.28 20 4.44 5 1 10.53 11.13 21 5.25 5.45 11.34 11.54 22 6.6 6.24 0.13 23 6.53 7 20 0.35 1.6 21 7.46 8.15 1.31 2.— BRIEFWISSELING. Berichten over instemmingsbetuigingen met 't adres-Korthals Altes c.s. om afschaf fing der loting worden niet opgenomen. Wij hopen niettemin dat dit adres vele adhaesio- betuigiDgen zullen ten deel vallen. naar waarnemingen in dm morgen van 18 October medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 767.3 te Memel, laagste stand 746.3 te Christiansund. Verwachting (tot den avond van 19 Oct.); zwakke tot matige Zuidelijke totWestelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk regen. Weinig verandering van temperatuur. Krabbeudijke, 1 November. XNX1I. Wellicht zal de een of ander onzer oudere lezers zich nog wel herinneren den naam van den geruehtmakenden predikant Zaalberg, in Den Haag, van wien men vertelde, dat hij staande op den kansel, den Bijbel sloot, eene zinnebeeldige han deling, om uit te drukken naar het volk meende, dat Z.W.E. het voortaan wel zonder den Bijbel zou doen. Dan herinnert hij zich mogelijk tevens, hoe droef de vrede in de Haagsche ge meente werd gestoord vóór en tijdens het beroep, dat de kerkeraad uit de residentie op voornoemden predikant uitbracht. Het is nu ongeveer een halve eeuw ge leden, dat deze dingen voorvielen, en wel in verband met de op 1 Januari 1854 ontstane vacature door het emeritaat aan ds. Timmers Verhoeven verleend, welke predikant van 1837 tot 1854 de gemeente gediend had. In de wandeling werd hij genoemd «de man van de dertig preeken", 's mans voorraad was niet grooter zoodat naar men van geloofwaardige zijde verhaalt, zijn trouwe volgelingen met ge noegzame zekerheid wisten, wat er iederen Zondag komen zou. Doch dit op gezette tijden terugkeerend menu scheen nogal te te bevallen. Ten minste 's mans gehoor verliep in geenen deele. De mensehen vonden de «stukken" zóó mooi, dat ze gaarne naar ds. Timmers1. opgewarmde kost luisterden, vooral ook omdat zijn voordracht zoo uitstekend was. Maar zooals gezegd is, de man van de dertig preeken kwam er toe zijn emeritaat aan te vragenen de kerkeraad kwam alzoo voor het beroepingswerk te staan. Zeer waarschijnlijk werd reeds dadelijk de naam van dr. Zaalberg, toenmaals pre dikant te Deventer, als opvolger van den emeritus-predikant Timmers Verhoeven genoemd. Ten minste reeds 19 Jan. 1854 kwam er een brief in bij den kerkeraad «inhoudende eenige wenschen ten aanzien van het beroepingswerk", natuurlijk met de bedoeling om den Deventer predikant zoo mogelijk van het negental te houden. Dr. Zaalberg behoorde toen ter tijd nog tot de linkerzijde van de Groninger school. Zijn roep was hem vooruit en hij werd niet bijster vertrouwd. Dooh de Haagsche heeren namen dit schrijven van zekeren Lies voor kennisgeving aam Er kwam een negental, waarop ook Johannes Cor nells Zaalberg Pz. Theol. Dokter en pre- In hetzelfde jaar was hij pog secretaris der Algemeens Synode.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3