Kerknieuws. Schoolnieuws. SCHOUWING. UIT de kom van Rilland of te Bath woonden. Het ligt t oor de hand dat wat schoolgaan betreft, kerkgaan en zoo meer voor zoover het kan, geschiedt te Rilland of te Bath. Daar de afstand ver is en er geen open baren weg is, levert dit vele bezwaren op. Nog erger is dit met het begraven van lijken. De vorige week stierf aldaar een kind. De ouders waren er op gesteld dat het lijkje begraven werd op de begraaf plaats te Rilland (trouwens de Volker polder behoort tot de gemeente Rilland- Bath). Vooral du met de werkzaamheden aan den spoor- en andere dijken is bet bij wachtpost 19 in de nabjjheid der keeten erg beslijkt, en is men verplicht heuvel op en heuvel af te gaan. Met het lijkje werd vervolgens dwars over een weide gegaan van de aldaar staande hofstede en zoo langs andere wegen de bedoelde begraaf plaats bereikt. Nu was dit nog maar een lijkje van een zeer klein kind. Onwille keurig vraagt men zich af hoe moet dit gaan met een lijk van een volwassene? Meer en meer blijkt dat een openbaren weg aldaar van Rilland naar Woensdrecht onmisbaar is en bovengenoemde toestand dringend verbetering eischt. Wil men het het lyk van een volwassene begraven dan dient men dit te Woensdrecht te doen. Middelburg. Door den agent van politie 3e klas W. Leeuwens, alhier, is tegen 1 November eervol ontslag aangevraagd. Met ingang van 1 Januari 1907, is aan den opzichter bij den Provincialen Waterstaat te Middelburg, L. R. Plasschaert, door Gedeputeerde Staten eervol ontslag verleend met "aanspraak op pensioen. Hoedekenskerke. De jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente is met f 50 verhoogd, ingaande 1 Januari a.s. Het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. alhier zal van binnen geheel worden ge restitueerd. De preekstoel wordt verder vervangen door een platform en in plaats van de thans aanwezige stoelen zullen banken worden geplaatst. Vlissingen. Er is drukte in het Bouw vak te Vlissingen; overal in en om de stad is men bezig met het bouwen van woningen ook worden reeds de fonda menten gelegd voor 2 drie-dubbele en 1 dubbele villa in de Plantsoenen aan den Badhuisweg, nabij het strand. Ook is het Kleine Badhuis bijna geheel afgebroken, om op dezelfde plaats een grooter en mooier te bouwen voor rekening van P. M. W. Sohröder. Krabbendijke. Toen Dinsdagavond trein no. 346 ten 8,17 uur alhier wilde ver trekken, bleek dat de machine zoodanig defect was, dat aan vertrekken niet meer te denken viel. Dadelijk werd telegrafisch een locomotief uit Roosendaal ontboden, welke hier omstreeks 10,30 u. arriveerde. Wegens het wachten op de mailtreinen en doordat er nog veel gerangeerd moest wor den omdat de trein op een moeilik punt stond, was het nog ruim 12 uur eer de trein met de reizigers naar Roosendaal kon ver trekken. Terwyl de smid W. Slink alhier bezig was een stuk ijzer te hakken, bad hij het ongeluk dat een gedeelte ervan hem diep in de hand drong tusscken duim en vinger, hij leed veel pijn, zoodat dadelijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. De klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. J. Flipse is verplaatst van het telegraafkantoor te VlissiDgen naar dat te Middelburgen P. Sandee van Amsterdam telegraafkantoor naar Vlissingen (tel.) Biggekerke. De gemeenteraad be noemde heden tot hoofd der openb. school alhier dhr. P. J. Roosendael, hoofd te Oranjepolder, gemeente IJzendijke. Een inzender in de Res -bode is op het origineele idee gekomen om in den schouw burg een soort van tobogan te maken, waar langs by brand de menschen het gebouw kunnen verlaten. Hy meent dat op de trappen velen, vooral dames, gemakkelyk onder den voet raken en dan vertrapt worden. Met de tobogan is men in een paar seconden beneden zonder ongelukken. Aan den Zuidsingel te Bergen-op- Zoom geraakte gisterenavond een kar en paard bekneld tusschen twee wagens van een beetworteltrein. Het paard brak de beenen en moest onmiddellijk worden af gemaakt Van de kar werd een wiel af gereden, terwijl de voerman gekwetst werd, dooh niet levensgevaarlijk. Thans is weer een van de tyfuslij- ders, die in het militair hospitaal te Am sterdam verpleegd worden, overleden. Het is de milicien-huzaar W. Knoester, van het le escadron. De N. R. Ct. deelt mede, dat de op 30 dezer bepaalde, inaugureele oratie van den nieuw benoemden hoogleeraar te Leiden dr. C. Snouek Hurgronje voor- loopig onbepaald is uitgesteld. Die is ook geen Sherlock Holmes. Een deteotieve uit Parijs kwam Maandag ten politie-bureele te Rotterdam aangifte doen dat hem een bedrag van 100 francs is ontstolen. Uit Helenaveen wordt gemeld, dat men, borende tot een diepte van over de 1200 meter, nog twee nieuwe lagen kolen heeft gevondenin 't geheel 7 lagen. Het Huisgez. verneemt, dat de mi nister van landbouw zeer spoedig komen zal met een wetsontwerp tot instelling eener commissie van enquête naar de toe standen in den handeldrij venden en indus- Irtëelen middenstand, en dat bet Kamerlid van Idsinga van plan is een scherpe critiek te leveren op de legertoestanden. Men meldt aan de ÏV. R. Ct.: Van de hand van dr. Kuyper, die ook de uitgaaf van het verhaal zijner reizen voorbereidt, zal spoedig een geschrift het licht zien over Kerk en Staat. Te Beilen hebben al de 7 zooas van den koperslager v. Guldener voor de nationale militie vrijgeloot. Roosendaal op stelten Tien jaar geleden vestigde zich de heer B. te Roosendaal als bakker. De zaakjes gingen hem spoedig voor den wind. B. breidde z'n affaire uit, zag steeds zijn cliënteele aangroeien, kortom, scheen de man te zullen worden. Maar op een van de mooie dagen in den gepasseerden zomer, hoorde je 't in RoosendaalB. is gefail leerd met een passief van80 mille B. werd gearresteerd, overgebracht naar het huis van bewaring te Breda, ais ver dacht van frauduleus bankroet. Drie-en- een-halve maand later, werd hij vrijge sproken. 't Werd Vrij dagmorgen per bulletin bekend gemaakt, en tegen één uur, was 't 't vol aan 't slation van Roosendalers en Roosendaalsters, om B. te verwelkomen. Op weg naar zijn huis werd de vrijgespro- kene onder groot tumult gevolgd en nagejouwd door een opdringende massa, en nog meer wrijving veroorzaakte het feit, dat weer eeD ander deel hem traohtte te beschermen. Toen de man 's middags met een zaakwaarnemer uitging, kwamen de koppen weer bij elkaar en herhaalde dezelfde herrie zich, niettegenstaande B. zwoer onschuldig te zijn. 't Volk toonde zich zeer kwaadaardig gezind. B. heeft 't dan ook maar beter gevonden om Roosen daal, waar 't toch voor hem verkeken is, te verlaten. (Tel.) Opgeblazen visch Onder het opschrift „Eet smakelyk" bevat De Tel. volgend ingezonden stuk Gaat men 's morgens zoo eens wand'len Naar de vischmarkt, en blyft dan staan, Ziet men, hoe er vele kooplui Met de visch te werk daar gaan. 't Zy met baars, snoek, zeelt of schelvisch, Kabeljauw, leng of pieterman, Opgeblazen met een klein blik pijpje In den buik, zoo hard het kan. Dan ligt zoo'n visch, boi opgeblazen, Met menschenadem daar te pronk, Wie weet, hoe of die vischopblazer Dien morgen uit zyn adem stonk, Daarbij komt, dat soms tabaksap Heerlijk langs het pijpje loopt, Doch dit krijgt men daarby gratis Als men maar zoo'n „blaasvisch''koopt In 't belang nn der gezondheid Vraag ik, of het niet wenschelyk is, Dat van stadswege wordt verboden De verkoop van opgeblazen visch. Staatscommissie voor den landbouw. Naar de N. R. Ct. meldt, heeft bovenge noemde commissie thans vragenlijsten rondgezonden betreffende de land-arbei ders. De vragen hebben betrekking op: le, de soort van land-arbeiders en den aard van hnn werk 2e, de loonen 3e, de in komsten andere dan loonen 4e, den alge- meenen economischen toestand5e, den trek en de vestiging der arbeiders6e, de bescherming van den landarbeiden 7e, zaken van algemeenen aard. De lysten worden toegezonden aan ieder, die zijn wensch een lyst te ontvangen te kennen geeft en verder aan personen en vereeni- gingen van wie men een juiste en onpartij dige beantwoording meent te mogen ver wachten. De Asser Crt. meldt dat van een te verwachten geschrift van dr. A. Kuyper over Kerk en Staat niets bekend is. De patroonsbond der timmerlieden te Leiden is eindelijk met zijn loonrege ling gereed gekomen. De gezellen die vóór 25 Sept. teruggekeerd waren, hebben met hen geconfereerd, en zullen de regeling nog eens zonder de patroons bespreken. Het loon wordt 21 cent voor een normalen timmerman bij lO'/a uur daags werken en na 1 Jan. 1908 22 oent bij een 10 uur arbeidsdag. Maandagnacht is te Utrecht in een iogementje een dronken vrouw op haar bed dood gebleven. Het speelhuis in de Vondelstraat te Amsterdam. Het is ons gelukt schrijft het Hbl. iemand die eenige maanden lang het Speel huis in de Vondelstraat te Amsterdam bezooht heeft, aan het praten te krijgen. Door zijn conneoties met het bestuur der „Club de Bienfaisanoe" wist hij een en ander van de voorbereiding tot de groote „affaire'', en hetgeen hier volgt is weer gegeven zooals het ons werd herhaald. Zekere Henri Rousseeuw had vroeger een speelbank in Ucole bij Brussel en is de man geweest die te Amsterdam met Frans Galeyn het „jeu de poule" geïn troduceerd heeft eerst in de achterzaal van „De Oude Graaf', later in de „Com merce", beide hotels in de Kalverstraat. Enkele spelers droDgen er op aan dat ook „roulette" kon gespeeld worden, en nu trachtte dit tweetal een sociëteit op te richten, die koninklijk was goedgekeurd, waardoor aan dat speel-verlangen kon worden voldaan. In „Het Gouden Hoofd" kwamen Rousseeuw en Galeyn in con nectie met den makelaar Vroom, die met behulp van statuten der sociëteit „Hertog Hendrik" en „Entre nous" de „Club de Bienfasance" wist op te richten. Het huis in de Vondelstraat werd voor 3 jaren gehuurd tegen een huurprijs van f 1800, de meubelen werden gehuurd tegen een matigen prijs, en Rousseeuw zorgde voor de roulette en de fiches. Rousseeuw had op zich genomen voor spelers te zorgen, die hij volgens zijn geliefkoosde uitdruk king „in den kelder" zou laten komen. Op ;den avond der openiüg, 26 November 1904, verloor een joDgmensch f200, die hij na het sluiten van de bank teruv kreeg, omdat de jonge man vertelde, dat het geld van zijn patroon was en hij de politie van zijn verlies wilde in kennis stellen. Tegen Kersttijd werd het druk in de speelzaal, doch de groote drukte kwam eerst in het vcorjaar toen de eigenlijke spelers Monte- Carlo verlieten om hier hun geluk te be proeven. In die dagen werden geen bij der hooge sommeD gewonnen of verloren. De bank verdiende echter goed geld omdat Rousseeuw per half uur „op de klok" liet spelen. Ten bewijze dat er goed verdiend werd, kan het volgende staaltje van sala rissen strekken, betaalbaar om de 14dagen: Henri en Vroom ieder f62.50, Pierooux f 50, Pottier f 47.50, Delchamp f 45, Batens f45, Roland f 45, Jentient f 45, De Breuke laar f31,25, De Mol f31,25 en Otto f20. Deze heeren kregen behalve dit vaste salaris veel douceurs, zoodat zij een best leven konden leiden. Nadat eenigen tyd doorgespeeld was, kwamen op zekeren dag binnen Sa', Po- litzer, L W. Thornton en W. Dornborouhh De eerste gaf zich uit voor een Znid-Afri- ksan, die goed gespeculeerd had, de derde voor een neef van Van der Bilt. Den eersten middag verloor Dornborough f 12 000, die hy missen kon, want al zyn zakken zaten vol bankbiljetten, en de heeren hadden wel een paar ton bij zich. Het optreden dezer drie spelers maakte indruk op Vroom, die met hen in nadere relatie trad en inlich tingen gaf over de wyze van spelen, die hierop neerkwam, dat de menschen tegen „hun eigen geld" speelden. Nadat Politzer volkomen begrepen had, hoe de bank werkte, liet hy haar driemaal achter elkaar springen en werd zij stop gezet.Op zekeren dag verloor iemand f 13.000, en toen wilde het bestuur hem eerelidmaken, maar hij bedankte voor de eer. Rousseeuw liet Po litzer c.s. niet meer spelen, want deze heeren waren hem te gevaarlijk. Inmiddels wist Politzer zich zóó in de zaken der bank in te werken, dat hij de leiding in handen kreeg, terwyl Duchateau en Galeyn ver trokken om de speelbanken in Vaals en Rotterdam te gaan oprichten. To9n Po litzer eenmaal baas was, werd het bezoek veel drukker en waren er wel avonden van 50 h 60 bezoekers en bezoeksters, die hy uit alle oorden der wereld wist te lokken. Po litzer, die steeds opgewonden was, omdat hy veel dronk, trakteerde de bezoekers al toos op champagne, en ging zelf hoog spelen om klanten aan den gang te krijgen. Tal van menschen werden geheel geruï neerd en konden op het laatst hun logies niet meer betalen. Vreeslijk was het soms te zien met welke wanhopige blikken de spelers en speelsters, die in de eerste hotels logeerden, de club verlieten. Het hoogste bedrag dat op één avond is verloren be droeg f 60.000. Nieuwe spelers konden gemakkelyk verkregen worden, doordat Duehateau's broer chef van de speelzaal in Monto-Carlo was, en deze de boeken van de leden der club in zyn bezit had. Menige dame verspeelde gouden sieraden en diamanten, zoodat zy op het laatst niets meer over had. Naar wy vernemen, is thans bij de justitie door de directie der suikerfabriek Notre Dame te Oreye, in de provincie Luik, in België, een klacht ingediend, wegens verduistering van een aanzienlijk bedrag, tegen L. Breesnee en P. Roggeband, de twee personen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel, die zich met de neorderzon verwijderd hebben, en van wier handel wijze wy in de laatste dagen meermalen melding maakten. Uit New-York wordt de volgende detective geschiedenis gemeld Miss Hewitt, was bij den millionnair Perkins als particulier-secretaris aange steld. Nu deed de heer Perkins de ont dekking, dat de inkomsten van zijn onder nemingen bedenkelyk inkrompen en hij was er van overtuigd, dat hij door iemand van zyn personeel bedrogen werd. Detec tives konden niets ontdekken en ten slotte bood miss Hewitt aan, de rol van een detective te spelen. Zy deed dit op een kranige manier en kwam in haar dage- lijkscbe rapporten tot de conclusie, dat de kassier Bird de dief was. En deze zou op een vastgestelden dag, op grond van het door miss Hewitt bijeengebrachte materiaal gearresteerd worden. Deze ver scheen echter tot ieders verbazing den dag te voren niet op het bureau en tot nog grootere verbazing verscheen ook de amateur-detective Hewitt niet. In een brief deelde zij mee, dat zy op Bird ver liefd geworden was en hem dus niet aan de politie uitleveren kon I De heer Perkins is 80 000 pond sterling kwijt. Men is er echter gekomen, dat de schuldigen onder den naam van Daniël Smith en echtgenoote naar Vera-Cruz gevlucht zyn. Dezer dagen is in de Lepontische Alpen de gevaarlijke roover Guiseppe Crealin, die langen tijd de schrik van het dal aan het Laggio Maggiore was geweest, in zijn hut op den top van de Monte Zeda, na een lange jacht en een verbitterenden strijd, door een afdeeling soldaten gevangen genomen. Ongeveer een jaar geleden had Crealin zijn hut op den 6680 M. boogen top opgericht en deed nu zyn rooftochten Jp de naburige daleo, waarvan hij sleed» door bosschen enoverbijnaontoegankelijke hoogten naar zijn bergvesting terugkeerde. De politie had reeds alle moeite gedaan om hem te vaugen maar de listige roover dreef' den spot met hunne pogingen, en wanneer zij meenden hem op het spoor te zijn, dan maakte hij missohieD op dat oogenblik een boerendochter het hof, waarbij hij niet naliet, een zorgvuldig onderzoek in het huis in te stellen, of er ook iets van zijn gading was. Ten slotte riep de politie de hulp van de militairen in, en een twaalftal uitgezochte mannen werden belast met de jacht op den roever. In hoopjes van twee man droog de troep met groote voorzichtigheid door het woud. Zij kwamen ook weldra den roover op het spoor, maar hij was hun te vlug af en hield hen op, doordal h>j een boschje, dat uit dood hout bestond, in brand stak en zoo den tijd had om te vluchten, voor zij deze hindernis uit den weg konden ruimen. EeD groot gedeelte van het bosch brandde af, maar de soldaten namen laoge verschillende wegen, die naar den top voerden, de jacht op Crealin weer op. Toen zij nog ongeveer 600 meter van den top waren verwijderd, begroette de roover hen met een levendig geweervuur. Hij had zijn hut van sohietgaten voorzien en zich klaarblijkelijk op een hardnekkigen tegenstand bij een beleg voorbereid. De soldaten zochten dekking en openden vervolgens van hun kant het vuur op de hut. Zij hadden de vesting aan alle zijden omringd en de belegerde vuurde ook naar alle richtingen terug. Het was laat in den middag loen de belegering begon en de bergen de echo's van talrijke schoten weerkaatsten. Daarna moesten de aanvallers er evenwel aan denken, om terug te trekken, zoo ze niet gevaar wilden loopen om in den loop van den nacht te bevriezen hunne verstijide handem waren nu reeds niet meer in staat om goed te mikken toen de roover na een bijzonder hevig vuur plotseling met schieten ophield. De soldaten dachten eerst aan een list en wachttentoen ech ter alles stil bleef waagden zij den storm. Zij bereikten ongehinderd de hut en toen zij de hut hadden opengebroken, vonden zij den gevreesden roover bewusteloos op den grond liggen. Een kogel was hem langs het voorhoofd geschrampt en had hem op den grond geworpen, zonder hem evenwel ernstig te verwonden. Bij een onderzoek in de hut vond men een groote som gelds, tal van kostbaarheden en een groote hoeveelheid levensmiddelen, ook echter een groot aantal minnebrieven van versohillende schoonen uit de naburige dalen. Crealin, een flink gebouwde man van ongeveer veertig jaar, werd naar Milaan vervoerd, om daar in verhoor te worden genomen. Een Ueber-Schwindler. Te Kopeniok (bij Berlijn) kwam Dinsdag een zooge naamde kapitein aan met 12 soldaten uit Berlijn, begaf zioh naar het Raadhuis en nam den burgemeester en den ontvanger in hechtenis, die hij onder geleide naar Berlijn liet breDgen, nadat hij de kas met 4000 mark in bezit had genomen. Hij gaf den soldaten bevel, het Raadhuis te bewa ken, en reed daarop naar Berlijn. De baudiet had soldaten, die van het schiet- terein kwamen, te Berlijn aangehouden en hun een vervalschte Kabinetsordergetoond. Het iveêr in Italië. Eergisteren heeft een hevige orkaan gewoed op Sudië en over Zuid-Italië. Te Messina veegde een cycloon de omstreken der haven schooD. Daken werden afgerukt, een postkoets in 't water geworpen, de paarden verdronken. Te Napels woedde hevig de storm. Bij den Vesuvius herschiep het water alle met asoh gevulde ravijnen in modderberg- stroomen. Een van die stroomen vernielde een boerenhuttwee vrouwen verdronken. Krupp. De Keizer heeft den geluk kigen echtgenoot van Bertba Krupp ter gelegenheid van zijn huwelijk den naam Krupp-v. Bohlen-Halbach verleend, welke op dat deel zijner nakomelingschap zal overgaan, dat eens volgens de testamentaire beschikking van Alfred enFriedrich Krupp het bezit van de fabrieken en het vermogen zullen krygen. De andere nakomelingen zullen den naam v. Bohlen-Halbach blijven voeren. De Keizer richtte een toespraak tot het jonge paar, aan het bruiloftsmaal. Hy had 't over plichten en rechten. Hij noemde het een eigenaardig verschijnsel dat het huidige jonge geslacht het eigen ik zoo sterk op den voorgrond plaatst, zoo mogelijk in het middelpunt der gebeurtenissen en ijverig onbeperkten eerbied voor zyn rech ten vraagt. Het gewichtigste wordt daarby vergeten, zei de Keizerdat de rechten vóór alles plichten meebrengen. Zonder plichten zijn geen reohten denkbaar. Rech ten zonder plichten leiden tot ongebonden heid en teugelloosheid. Ten slotte ver klaarde de Keizer, dat hij de vriendschap, die hem van kindsbeen aan den vader, zijn trouwen en geliefden vriend bond, overdroeg op het bruidspaar. Uit Warschau wordt bericht, dat de Gouverneur-Generaal van Polen, generaal Skalon, voor sommige eischen van het volk gewonnen, aan deRussischeregeeringheeft voorgesteld, ook in Polen Zemstvo's of provinciale raden in te voeren. De Zemst vo's zijn sinds 40 jaren ingevoerd in eigen lijk Rusland en zjj waren een eerste stap zooal niet tot vrijheid dan tenminste tot zelfstandig bestuur. Maar aan P.,len werd die instelling geweigerd en het land bleef zoo geheel in de macht der bar -aucratie. Warschau, een stad van 800,000 inwoners b.v, en met een budget van 32 mitlioen roebel, kon geen 150 roebel uitgeven zon der machtiging van de Russische Regeering. De belastingen, in Polen geheven, gin gen alle naar St.-Petersburg en werden niet besteed ten bate der gemeenten. Zoo wordt Lodz, een stad van 300,000 inw< - ners, nog slechts met petroleumlantaarns verlicht en te Warschau heeft men geen slachthuis en slechts weinig scholen en ziekenhuizen. Als het plan van Generaal Skalon wordt uitgevoerd, zal dat een groote verbetering zijn. De Polen zullen dan uit hunne hulpbronnen in hunne eigen behoeften kunnen voorzien, onder goed keuring van de Regeering. Het kiesrecht voor de Zemstvo's zal ook aan de vrouwen worden toegekend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hindelopen G. v.Ramshorst, eand. te Nijkerk. Aangenomen naar Elberfetd door G. W. Looher te Zuiliehem naar Oosthem door F. G. v. Reeuwijk te Mij nsheeren land. Rilland. Bij de heden gehouden ver kiezing van drie leden van het kiescollege wegens periodieke aftreding werden her kozen de heeren S. Prevo met 19, F. M. Boot met 18 en M. N. v. d. Linde met 17 stemmen. In de vaoature van N. Lam- breohtse, diaken geworden, moet herstem ming plaats hebben tusschen de heeren M. v. d. Boomgaard met 10 en W. F. v. Gorsel met 3 stemmen. Vervolgens be kwamen de heeren C. v. der Werff, G. Windhorst, J. de Bokx, M. Schout, P. de Hamer en J. Goeree elk 1 stem. Te 's-Gravenhage, waar hij tijdelijk vertoefde, is overleden Jhr. W. F. Trip v. Zoutlandt, emeritus predikant van Hattem, oud 77 jaar. Hij was van 1856 tot '59 predikant te Uitwijk, daarna te Hattem, en sedert 1904 woonde hij te Prinsenhage op het kasteel Zoutlandt. Geref. Kerken. Beroepen te Oud Loosdrecht A. P. Lanting te Andel. Prof. Lindeboom heeft Zondag te Kampen zijne 40-jarige ambtsbediening in de Geref. Kerk herdacht. Hij sprak naar aanleiding van 1 Tim. 1 12. Hij werd namens de gemeente en namens de theologische school toegesproken. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen dhr. R. A. C. Sneep te Rotterdam, en mej. M. A. M. Roscam Abbing te Middelburg. En te Breda dhr. P. M. v. d. Sükke te Hansweert. Bevorderd tot doctor in de godge leerdheid aan de universiteit te Leiden de heer P. Smit geboren te Kruiningen, predikant te Heumen, na verdediging van een proefschrift getiteld: „De wereldbe schouwing van Charles Seerétan". Een aandoenlijk verfaql. Wij lezen in „De Standaard": Wij zullen onzen lezers 't volgend aandoenlijk verhaal uit „Het Vaderland" niet onthouden Een eigenaardig incident deed zich voor op een onzer openbare scholen te Scheveningen ter ge legenheid van het zoogenaamde school-examen. De leerlingen der hoogste klasse, welke de school zouden verlaten, waren met hun ouders en het onderwijzend personeel bijeengekomen in het gymnastie-lokaal. Nadat de leerlingen eenige liederen hadden gezongen en aan hen de getuig schriften waren uitgereikt hield het aanwezige lid van de schoolcommissie, de heer Goedhart, oud- schoolopziener te Haarlem, een toespraak tot de kinderen en de ouders, welke laatsten hij wees op het te Scheveningen tegenwoordig zoo merkbaar streven om de kinderen van de openbare school weg te trekken naar de bijzondere. Maar daar was geen reden voor; deze ouders wisten, dat het hier gegeven onderwijs goed was en allerminst on christelijk. Plotseling barstte een der aanwezige vrouwen in snikken uit en vertelde, waarom zij dan toch eigenlijk twee van haar drie kinderen, die hier ter schole gingen, had weggehaald, om ze naar de christelijke te sturen. De man was vissckerman geweest maar als zoovelen het slachtoffer van zijn beroep geworden en door de zee verzwolgen. Daarna had zij gewerkt en ge ploeterd om met haar drie kinderen door de we reld te konten. Maar het lukte niet en ten einde raad had zij zich tot de diaconie gewend om ondersteuning. Die kon zij krijgen mits eerst de kinders naar de christelijke school gezonden werden. Lang had ze geaarzeld, maar toen de nood dwong, had ze gevolg moeten geven aan dien eisch. „Maar m'n oudsten jongen heb ik niet van de school genomen, meneer, die zat al in de hoogste klas en die wou ik hier laten blijven." En of meneer nu toch niet denken wou, dat ze het om 't onderwijs of de onderwijzers gedaan had, want ze had nooit last gehad. Maar ze moest wel van wege de Diaconie. „Es 1st die alte Geschichte, doch bleibt sie immer neu". Is het niet roerend? Die zingende kinderen die teedere toespraak van iemand, die, dat komt er óók nog bij, Goedhart heet, en die aan die Schevenmgsche vrouwtjes staat te vertellen, dat de openbare school niet on-christelijk is en dan dat vrouwtje, dat in snikken uitbarst en daar te midden van die vergadering het sombere verhaal van haar gruwzaam lijden verteltwaarlijk het is om er naar van te worden. Die clcricalen toch t We kunnen van het verhaal niets zeggen; zulke verhalen hebben meer de rondte gedaan Ongeveer 30 jaar geleden in Den Haag ook een dat wel wat op dit gelijkt, en dat werd naderhand regengesproken. We zullen nu toch maar wach ten op nadere gegevensmisschien hooren we wel wie de snikkende vrouw iswelke diaconie bedoeld wordt; dat alles wordt geheimzinnig verzwegen. En eerst als we dat weten, kunnen we naar de juistheid informeeren. Krabbendijke, 1 November, der herstemming (vacate Stemdistricten. Aardenburg Biervliet Breskens Cadzand Eede Groede Hoofdplaat Nieuwvliet Oostburg Retranohement Sohoondijke Sint Kruis Sluis W aterland kerkje IJzendijke Zuidzande Totaal AJzoo gekoze Is er ge De Standaard b| het koloniale vra varen die er dref wy suzerein gez{ weinigen invloed nominaal bezit, Is er, zoo vij souverein en su middel om onze den V En het bij idee van Jan K| met name door niet zonder su<j gebracht. Zoo deden ooi ring gaf een chl gewapend beprcj particulieren, dj de vreedzame ii den opgericht. zich en van liej het land in. De de voordeelen regeering wordtJ Alles gaat ondj delykheid. De en particuliere En aoo bestaat! bezit, het bezit lijka plaats mar Op dit artij aan de Keizersfl Volk", in bewj te slaan. En »Na lezing vl even herinneren! de kapitalistisch^ Verontwaardigd I van Van Kol oil de hand te doen.f handel I Thans dat de Nederlaq maatschappijen naliteit moeten worden gevorr hebben de I vrijheid tot uitzl Het doet va Stan d." sprd p a c i f i q u e Oost-Indische Rhodesia en in De gedachte I Als de NederlJ ze met één sta, gaan in de gel Maar het stil bewijst hoe ij masker van bewind doorsld tekens en tel| gebied, voor En daar lol denkend in da Dat was ni beloofde sue Echter br niet. Want Standaard krachtig In »Het Vol ónze bedoelinl Noord-Borneq len, dat de bev in handen wl We vatten! We verkeq oordeel van het minder bi de inlandsen machteloos uitzuigers vel In zooverre! beeld in nief Want of men dan wel suzel charterde C<T uitzuigen, erf neerkomen, En wat voor wat dij >Het Volk* Maar wat| Of kent (liet. Het Vol\ zien. Geen Te De mini pere opb Technisch een tbalf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2