El INGEWANDEN. K e r k n i 3 uws. Schoolnieuws. RECLAMES. ZWAKTE ÏAH MAAG Gemengde Berichten. LEESTAFElI vermaan, zeventig mial zevenmaal te ver geven. Het was dezer dagen een eeuw geleden van de slagen bij Jena en Auerstadt, waar Napoleon, meer nog zijn generaal Da- vout, dien hij overigens haatte, dewijl deze hem in krijgstalent overtrof, zich een onsterfelijken naam veroverden, door de groote overwinningen op de Pruisen be haald, in weerwil van hunne numerieke overmacht, en den persoonlijken moed hunner aanvoerders. Hachelijk stond de kans voor de Fran- schendoch de domheden van 't Prui sische opperbevel, dat geen party trok van behaalde winst of toegebrachte schade,deed de kans nog ten goede voor hen koeren. Op het slagveld van Jena nu is Zaterdag het gedenkteeken voor de daar gevallen Duitsche dapperen door generaal Hiiseler onthuld. Het is een door Ünger ontworpen hoog granieten kruis, met het opschrift aan den voetvergeet die trouwe dooden niet. Generaal Hiiseler hield een toespraak waarbij hij herinnerde dat de fout dezer nederlagen niet bij de toenmalige aanvoer ders maar bij hunne voorgangers moet gezocht. Immers men teerde op den roem van Frederik den Groote. Terecht wees hij er op dat uit de slagen van Jena en Auerstadt de manuen zy'n opgestaan die later de Duitschers ter over winning zouden voeren. En zoo is het. Het is wel opmerkelijk dat bij Auerstadt het ook een Hohenlohe was die zooveel ontstemming over Vorst en Volk bracht. Hohenlohe toch voerde zijn 96000 troepen tegen de 53000 van Napoleon aan en verloor nog den slag, omdat hy 54000 man zijner troepen werkeloos lietrondslenteren, terwijl de overigen lijf en leven waagden. Dat was juist een eeuw voor de nog grootere dwaasheid van zijn nazaat den districts-president, welke de vorige week openbaar werd. Doch, 't is waar, na dien slag zyn groote, althans moedige veldheeren in Pruisen opgestaan. Onder hen is Blücher, de over winnaar van de Katzbach tot W aterloo Scharnhorst, dien de dichter de boodschap naar Walhalla laat brengen Ons juk, dat willen wy verbreken, en de strijd der wraak breekt aan Gneisenau, de steeds voor waarts stuwende, de verdediger van Col- berg en vervolger na Waterloo York.de held van Altenzaun en Wartenburg; Bülow van Grossbeeren en Dennewitz Kleist van Nollendorf; Tauentzien van Wittenberg om niet te spreken van Grolmann, Boyen, Katzler, prins Augustus, Clausewitz en vele anderen. Gelukkig het volk dat zijn ontslapen helden eert en nog weet te toornen wan neer de nog levende worden gesmaad. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Warga, M. J. F. Schönfeld te Jorwerd te Utrecht, A. J. Montijn te Haarlem. Aangenomen naar Waalwijk door A. Fetter te Oisterwyk. Bedankt voor Sneek door R. de Boer te Culemborgvoor Zalt-Bommel door C. H. Ris Lambers te Haaksbergen. Goes. De aftredende leden van het kiescollege, J. L. Cense, S. Duvekot, I. Wessel, A. D. F. v. d. Wart, E. Barbier, Th. A. v. d. Hell, J. B. Huysse en P. W. den Herder, zyn herkozen. Zierikzee. Ds. v. Nouhuijs, wien met 1 Jan. a s. eervol emeritaat is verleend, maakte Zondagavond na afloop der gods dienstoefening bekend dat hij wegens ge zondheidsredenen zijn ambt reeds nu neer legt. Op Zondag 6 Jan. a.s. hoo'pt hij afscheid te prediken. Tot dien tijd zal zijn plaats vervuld worden door dr. J. Helder, emeritus predikant. Wolfertsdijk. De volledige uitslag der stemming voor twee notabelen (zie onB vorig no.) was aldusIngeleverd 53 biljetten. P. v. d. Sehraaf 41P. Nagel- kerke 44 K. J. Walrave 5; J. Lindenbergh; J. Florijn #n Joh. Reinhout elk 3, J. M. Mol 2, P. v. d. Linde, A. Geene, H. Buteijn en E. Meulenberg elk 1 stem. Dus herkozen v. d. Sehraaf en Nagelkerke. Op het twaalftal te Bennlngbroek komen o. a. voor ds. H Snel te Polsbroek en J. C. Kars te Ouwerkerk. Geref. Kerken. Drietal te Werkendam (A): dr. S. O. Los to Hilversum, W. Scheele te Veere en J. Koppo te Bunschoten. Beroepen te 's-Gravenmoer, J.C. Aalders, cand. te Dusaente Werkendam (A), A. Scheele te Veere. Bedankt voor Westerlee door J. Iioele- wijn, cand. te Bunschoten voor Mak- kum door G. Ch. Aalders te Tzuminarura. Zaamslag. In de gemeente kerk A is de tegenstand groot tegen een mogelijk plan van samensmelting zoodat hiervan in den eersten tijd niets komen kan. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Utrecht door F. Langkeek t« Harlingen. De examens voor de vrije- en orde- oefeniögen zullen gehouden wordeD te Breda in het lokaal «De Beurs van Breda1' van 1631 dezer, telkens van des morgens uur af; en te Rotterdam in het ge meentelijk gymnastiek-lokaal St. Janstraat van 16 Oet.7 Nov. 9 uar te beginnen. In de advertenties zult gij de aan wijzing vinden van eetwaren die bijzonder smakelijk zijn. Wij geven u hier de aanwijzing van het middel dat uw maag geneest zoo die ziek is en dat u dus in staat stelt al die lekkere zaken te genieten. De Heer J. Mutsaers van Eek, Balie straat 72, te Utreoht, schrijft ons «Mijne vrouw heelt gedurende driejaren geleden aan eene verzwakking der inge wanden en van de maag. Zij kon niet veel meer eten en verteerde dat nog heel slecht. Natuurlijk voedde zij zich zeer slecht en hare gezondheid leed daar onder. Mej. Mutsaers, portret Vermeulen. Tooh had zij veel geneesmiddelen ge nomen en hoopte altijd te genezen, maar de genezing kwam nietnauwelijks onder vond zij een verlichting die duurde zoolang het geneesmiddel duurde. Zoodra zij met het geneesmiddel ophield kwam de maag pijn terug. Ten einde raad, begon zij met de behandeling der Pinkpillen. Toen hebben wij er ons rekenschap van gegeven dat zij die dadelijk had moeten gebruiken. Haar toestand is onmiddelijk verbeterd. Weldra kon zij voedsel, dat zij zich sedert langen tijd geheel had moeten ontzeggen, eten en verteren. De Pinkpillen hebben mijne vrouw volkomen genezen, en hebben bovendien de verwoestingen, door die lang durige ziekte teweeg gebracht, hersteld. Mijne vrouw heeft hare krachten terug kregen en ziet er opnieuw welvarend uit Verwaarloos uw maag niet; gij moet er op passen als op uw oogappel. Het is een uiterst teer orgaan, dat vereisoht te worden ontzien en dat dikwijls mis handeld wordt. Wanneer zij verzwakt is dwingt men haar tot overmatigen arbeid, waartegen zij zioh verzet. Zoo zij geheel haar dienste weigert zijt gij verloren. De Pinkpillen zijn het middel dat uw maag in goeden staat brengt en u een goede spijsvertering bezorgt. De Pinkpillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, rheuma- tiek. Prijs f 1,75 de doos, f9,per6doozen, Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, Hoofd-depóthouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie van Oosterbaan en le Cointre tot goedkoope verkrijgbaarstelling van het verhaal over de overstroomingen van Maart j.lmet tal van platen en photo's. Veilingsvereeniging «Zuid-Beveland" GOES, 16 Oct. 1906. Peren f 1,80 a f3,25, Appels, f 1,70a f3,15, beiden per kin, Tafelperen, mooi soort 3 a 8 cent, Bloemkool, 2de soort 3 a 7 cent, Groote savoije kool, 3 cent, Eenden, 80 cent, alles per stuk. Eieren f 5,75 per 100 stuks. Groote veiling Zaterdag a.s. 50 H.L. zure Bellefleur, Goes. In de Raadsvergadering van Don derdag 18 October te 7'/j uur zijn aan de orde Ingekomen stukken. Begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur en Gasthuisbestuur voor 1907. Vaststelling het kohier schoolgeld voor school A en Meisjesschool. Cursus i9o61907. Aanvragen om afschrijving en teruggaaf van hoofdelijken omslag, hondenbelasting en school geld. Adres van J. F. Polfliet betreffende het aanbesteden van straatmakerswerk. Adres van eenige ingezetenen inzake het oprichten van eene openbare bewaarschool voor betalende leerlingen. Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het middelbaar onder wijs. De aanbeveling bestaat uit de heeren R. J. van der Veen en Mr. C. Lucasse. Wijziging verordening regelende de voorwaarden, waarop gas geleverd wordt door de gemeente Goes. Af- en overschrijving van posten op de be grooting van het dienstjaar 1906. Verordening regelende de jaarwedden van het personeel bij het O. L. onderwijs. Id. op het houden en slachten van vee, alsmede op het invoeren, vervoeren, keuren en verkoopen van vee en vleesch, binnen de gemeente Goes. Reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag primitief kohier 1906. Goes. Heden Dinsdag vergaderde de afdeeling Heinkenszand van de Maatsoh. tot Bev. van Landb. en Veeteelt in Zeeland met 52 ledeu en gepresideerd door den heer I. G. J. Kakebeeke. Medegedeeld werd dat te Zwolle een onderlinge landbouw Mij. is opgericht en als lid van commis sarissen J. J. van Weel te Wolphaartsdijk is verbonden tot wien men zioh wenden kan tot toetreding. De heer Camman rijkstuinb.leeraar voor Noord-Brabaut en Zeeland werkzaam, kan moeilijk die provincies voldoende afreizen. Men wensoht dat dezen steun zal ver leend worden. Ook op een desbetreffende vraag heeft de heer Camman geantwoord dat hij gaarne steun te gemoet ziet. Bespreking voorstel van den heer J. D. Elenbaas inzake afgevaardigde naar de hoofdbestnursvergadering. De voorsteller weuscht dat steeds voorz. en seer. der afdeeling worden afgevaardigd naast de gewone 2 afgevaardigden. Verschillende sprekers voeren het woord. Er woidt bezwaar gemaakt dat het aantal afgevaardigden te groot wordt. Ook wordt de kas er ook mede bezwaard. De seor. kan zich genoegzaam op de hoogte stellen, omdat de hoofd bestuursvergaderingen uit voerig wordeu medegedeeld. Ook kan de seor. de verg. omdat ze publiek zijn uit eigen beweging bezoeken. Het voorstel wordt verworpen met 27 tegen 25. Aan den heer Marcuese te Nisse die een landbouwcursus leidt wordt zooals vorige jaren f 10 toegezegd, omdat hij bij avond niet altijd per fiets dien tocht naar 's-Gravenpolder kan maken. De periodiek aftredende bestuursleden J. D. Elenbaas te Hoedekenskerke, M. de Bokx te Goes en C. Zuidwegte Wolphaarts dijk worden resp. met 43, 47 en 44 st. her kozen en nemen de herbenoeming aan terwijl ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van de heeren H. A. Mol en J. H. Stols gekozen werden dhrn. J. Zandee te Oudelande met 27 en D. v. d. Dries te Ovezande met 35 stemmen, die zich de benoeming lieten welgevallen. Daarna leidt de voorzitter de agenda hoofdbe8tuurs-vergadering in, welke hier en daar besprekingen uitlokt. De keer C. Zuidweg levert een zaakrijk rapport omtrent de land- en tuinbouwten toonstelling in 1907 te Den Haag te houden. De voorzitter zegt dat het idee is, dat alle Landbouw-afdeelingen in Zeeland samen werken en daaruit een commissie kiezen dan kan het beste verkregen worden, en vooraf het te exposeeren in Zeeland, voor het naar Den Haag gaat. Uit het rapport van de onderwijzers is gebleken dat deze afdeeling een der beste hoefsmidscursussen heeft. Daarna werd de bespreking geopend over het adres van den bond van Ned. suikerfabrikanten inzake sacharine. Dr. Hissink, die daarvoor aangezooht werd, leverde een belangrijk betoog, gegrond op het advies van prof. Hamburger te Gro ningen en verschillende medici in Duitsch- land, dat sacharine wel niet direct, maar toeh indirect schadelijk voor de gezondheid is, omdat zij totaal geen voedingswaarde bezit. Den afgevaardigden wordt opgedra gen aan dit punt op de Hoofd bestuurs vergadering hun volleaandachtteschenken. In plaats van J. J. Stokman die bedankte, heeft het bestuur tot bode benoemd J. de Conink. Middelburg. De sergeant-fourier A. Sanderse van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier, is met ingang van 18 October a. s. be vorderd tot sergeant-maj oor-administrateur by de 3e comp. le bat. te Bergen-op-Zoom. Oostburg. Gisterennacht is in de her berg van Z. zekere F. du Tree doodge bleven. Of 't is ten gevolge van een val, of van den drank, is nog niet uitgemaakt. Borsselen. Alhier is procesverbaal opgemaakt tegen een ingezetene uit 's Heer Arendskerke wegens verbreking van eene afsluiting van een voetpad onder eerstge noemde gemeente. Dit voetpad liep tot dusverre, naar men meent, gedurende eene eeuw over eene hofstede en daarbij gebruik wordende landerijen ten behoeve van kerk gangers uit 's Heer Arendskerke en Bors selen naar 's Heerenhoek, doch het voetpad staat niet op den ligger der wegen en voetpaden. Om welke reden het voetpad is afgesloten, is niet algemeen bekend, doch de afsluiting is een voldongen feit ten spijt van bedoelde kerkgangers, die nu telkens grooter afstand moeten af leggen. (M. C.j Men schryft aan de M. Ctuit Zeeuwsch Vlaanderen's Westelijk deel Tot nog toe zyn de heeren, die zich met de Noorderzon verwijderd hebben, niet teruggekeerd. Naar het gerucht wil, heb ben zy voor hunne fabriek als agenten contracten gesloten met fictieve personen, en daaronder dus handteekeningen doen plaatsen of zelf geplaatst van personen die niet bestonden of valsche handteeke ningen van personen die wel leven, mis schien ook handteekeningen doen zetten door personen die hoegenaamd geen land bebouwden en die zij onder een of ander voorwendsel wisten te bewegen hun hand- teekening te schrijven. Die nietswaardig zynde contracten zouden zy gezonden heb ben aan den directeur van de fabriek, waarvoor zy werkzaam waren. Deze heeft hun de 100 franken voorschot per gemet toegezonden en tevens het zaad, om de velden te bezaaien. De honderd franken per gemet hebben zij zich toegeëigend en het zaad op zolder of in een magazijn edeponeerd. Nu er eindelijk aan de fa- riek moest geleverd worden en er geen bieten kwamen, kwam de fraude uit en zij hebben juist bij tijds het hazenpad ge kozen. Daarbij loopt nog het gerucht, dat zij een paardenhandel op Engeland hebben gedreven en door te koopen op erediet en le verkoopen contant zich ook meester gemaakt hebben van aanzienlijke sommen. Alles bepaalt zioh intusschen nog hoofd zakelijk tot geruchten. Zekerheid is er nog aangaande geen enkel punt. De ver dwijning van beide heeren zoo plotseling en onverwacht heeft tot al die geruchten aanleiding gegeven. Te Wijdewormer is een jonge man door de duisternis misleid in de wegsloot gevallen en verdronken. Te Renkum liep Zondagavond een 22-jarige vrouw met een kind op haar arm in du duisternis tegen een put aau. Het kind viel van haar arm in den putde vrouw sprong haar kind na om het te redden, doch beiden verdronken. Een poos daarna haalde men twee lijken op. De „infanterist", die zich te Rotterdam in een woning in de Hondiusstraat zoo ernstig verwondde dat hy aan de gevolgen overleed, is de 2e luitenant 8. van het 11e regiment, in garnizoen te Ede. Te Grootegast moest een 14 jarige knaap voor zyn vader een boodschap doen aan de zuivelfabriek. Hij bleef wat lang weg, waar door hij het misnoegen van zyn vader opwekte. Deze nam hem daarover onder handen en diende hem een oorveeg toe. In drift ontstoken, wilde hy andermaal zijn zoon te lijf. Deze nam intusschen een hooi vork. Zijn vader liep met zijn hoofd daarin, werd in zyn oog getroffen en overleed aan de gevolgen binnen enkele uren. Te Didam is een smidsknecht uit een op de kermis staande luchtschommel gevallen en aan de gevolgen overleden. Aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amster dam is roodvonk uitgebroken. Alle jongens zijn naar huis gezonden. De ziekte draagt een kwaadaardig karakter. Drie kweeke- lingen zyn aangetasteen is reeds over leden. Van het gebouw der school op de Prins Hendrikkade hangt de vlag halfstok. Gisterennacht werd te Woensel een vader van vier kinderen, wiens vrouw eerst korteling bevallen was, 'snachts opgeklopt, wyl zyn huisdeur gebombardeerd en ten slotte ingetrapt werd. Vier mannen waren in zijn boomgaard doorgedrongen, namen hem zyn riek af waarmede hij zich tegen hen te weer wilde stellen en staken hem zoodanig dat by met elf levensgevaarlijke wonden neerzeeg. De vermoedelyke dader, een 19-jarige knaap, is in arrest gebracht. Uit de staten New-York, Ohio, Michi gan en Ontario (N.-Am.) komen berichten omtrent sneeuwstormen, zooals men ze in de laatste 34 jaar niet gehad heeft. Fruit en de te velde staande gewassen hebben veel geleden. In Virginia en andere zuide lijke staten heeft het kolossaal gevroren. Men schat alleen in Georgia de schade van den katoenoogst op 40 a 50 duizend balen. Ook te New-York is de koude zeer onverwacht ingetreden. Er valt sneeuw. Mej. Bertha Krupp, dochter en erf gename van wijlen den «kanonnenkoning heeft ter gelegenheid van haar huwelijk, hetwelk gisteren te Essen, in tegenwoor digheid van den Duitschen Keizer werd voltrokken, aan iederen arbeider in hare fabrieken een gratificatie verleend een mildheid welke der bruid een half mil- lioen Mark kost. Maar «hare middelen veroorloven het haar". Men zegt dat zij 500 miilioen Mark bezit. Ook heeft het jonggehuwde echtpaar bekend laten maken dat zij 1 miilioen mk. geven voor het invalidenfonds van de arbeiders. Mevrouw Krupp geelt ook 1 miilioen mk waarmee een fouds gesticht zal wor den dat ten bate van goede behuizing van minder bemiddelden zal dienen, en 50 H.A. bouwgrond. Te Kingston (Engeland) overleed Zondag een merkwaardig selfmademan Richard Tangye. Geboren in 1833 als zoon van een eenvoudig mijnwerker, wist hij zich op te werken tot hoofd van een der bekendste Engelsche ingenieurs-firma's. Door de uitvinding van de hydraulische hefkraan legde Tangye den grond tot zijn enorm vermogen. Mevrouw Lewis Hill, de weduwe van Sam Lewis, is Zaterdag te Londen over leden. Krachtens de bepalingen van het testament van haren man, komt nu 12 miilioen gulden voor liefdadige doeleinden beschikbaar, o.a. 4,800,000 gulden voor het bouwen van woningen voor armen, 3,000,000 gulden voor koning Eduard's gasthuisfonds en groote sommen voor vele gasthuizen en andereliefdadigeinslellingen. Drie gekwetsten van het ongeluk te Epernon zyn overleden, wat 't getal dooden op 12 brengt. De geneesheer van justitie te Parijs is onder de slachtoffers. De lijken liggen in 't station van Epernon. De stoker en de machinist, die het ongeluk veroor zaakten, hebben niets. De trein werd ge troffen op 't oogenblik dat hij het zijspoor verliet, waar hy zich geplaatst had om den sneltrein te laten passeeren. De locomotief was op weg naar het depot. De vernieling was groot. De meeste lijken waren ver schrikkelijk verminkt. Heele families wer den gekwetst. Des avonds hadden er hartroerende tooneelen plaats Menschen doorliepen de heele stad om te weten of er onder de gekwetsten, door de inwoners op genomen, iemand der hunnen was. De stoker en de machinist van de at nrydende looomotief zyn voorloopig aangehouden. Over de afschuwelijke scheepsramp te Honkong (zie onze Telegrammen van gister) vernemen wy nader. Hot schip de Hankow had 2000 Chineezen en 7 Euro» peesche passagiers aan boord, de lading bestond uit naphta en ruwe zy. Dit schip schynt door onbekende kwaadwilligen uit wraak tegen de Engelsche rivierschepen in brand gestoken te zyn. Het was juist aangekomen en lag aan de kade gereed om naar Canton te vertrekken, toen het vuur uitbrak, en in vyf minuten tyd zich zoozeer verspreidde van voor tot achter, dat men zelfs geen bluschmiddelen kon te baat nemen. De Europeanen, plotseling gewekt, vluchtten de ladders af, gevolgd door half gekleede vrouwen, Chineezen en schepelingen, allen kreten van aDgst slakend. In weinig tyd was het schip ver loren. Velen zijn levend verbrand. Er zyn honderd dooden gevonden. Een groot man. Pater Lemmens, die arbeidde in de melaalBcheninrichting «Ge- rardus Majella-stiohting" te Paramaribo is 22 Sept. j.l. overleden, als slachtoffer van zijn naastenliefde, dewijl ook hij door die vreeselijke ziekte werd aangetast Geboren in 1850 te Maastricht, trad hij als soldaat in dienst en bracht het tot luitenant. pnch in 1882 verwisselde hij te 's-Hertogenboaoh zijn officiersuniform met dat der missiona rissen-redemptoristen. Als pater voltooide hij zijn hoogere studiën te Wittem bij Maastricht, waar hij iu 1886 de Priester wijding ontving. Vier jaar ijverde hij aan de melaatscheninrichting voor't heil dezer treurigen. Zijn uitvaart had met grooten luister plaats. Littooy's Reiswijzer voor Zeeuwsch Vlaanderen. Winterdienst 1906/7. Uitgave D. H. Littooy, Neuzen. Een leuk zakboekje, met de reisge- legenkeden er in, en verschillende wetens waardigheden op gebied van rechtszaken, telegraaf, post en telefoon, enz. LAATSTE BERICHTEN. Meliskerke. Hedenmiddag wilde al hier een konijnenkoopman uit Middelburg zijn hond welke onwillig was om te trek ken, een flinke kastijding toedienen het beest werd woedend, sprong op zijn baas toe en beet hem een gat in 't been, zoo dat het bloed er uit gutste. Door het uitschieten van een hond sloegen de paarden van den landbouwer J. R. op hoi en kwamen in woeste vaart tereeht in den tuin van den heer Kroeze alhier, hun loop werd gestuit door dat ze verward raakten in de ijzerdraad versper ring. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, alleen de zoon had zieh wat bezeerd aan 't been. 's-Gravenhage - Tweede Kamer. Rechtspositie der inlandsehe Christenen. Er werden geen algemeene beraadslagin gen gehouden. De minister van koloniën lichtte de aan gebrachte regeeringswijzigingen toe. Zij bedoelen, lo. de inlandsohe vrouw als zij huwt met een Europeaan te onderwerpen aan de bepalingen voor Europeanen. Keert zij, na ontbinding van het huwelijk in de inlandsehe maatsohappjj terug, dan is zij weer onderworpen aan de bepalingen voor de Inlandsehe vrouwen. De heer Bogaardt lichtte een amende ment toe om te bepalen dat de Chris telijke oosterlingen onderworpen zullen zijn aan de bepalingen .voor Europeanen. Spr. die niet tegen een pogiDg tot gelijkstelling van de verschillende stammen is, was bevreesd voor groote misbruiken, ten ge volge van bepalingen omtrent Chineezen. IntusBchen erkent spr. dat de zucht der Chineezen om met de Europeanen te wor den gelijk gesteld, verklaarbaar is en niet van belang ontbloot. Daarom stelt hij nog een tweede amen dement voor om den Gouverneur-Generaal het recht te geven niet-Europeanen met Europeanen gelijk te stellen. De gelyk- stelling op oordeelkundige wijze toegepast kan de Westersche beschaving by den inlander ingang doen vinden. De heer De Waal ilalefijt bestrijdt het eerste amendement, hetwelk reageert tegen het beginsel dat alle inlandsehe Christenen gelijk zouden zijn met Europeanen. Men was voor de Inlandsehe Christenen in hun belang daarvan afgeweken, onder anderen met 't oog op hun grondbezit. Men vreesde voor een sohijn-christendom. Onder anderen voor Chineezen, die schijn-christenen zouden worden. Maar ook onder de bestaande bepalingen was vau dergelijke misbruiken niet gebleken. Trou wens een inlander die Christen woidt, moet daarvoor al zooveel prijs geven dat hy niet dan uit overtuiging tot het Christendom zal overgaanterwijl men niet moet vergeten dat de Christen-gemeenten niet zoo grif voor opneming van Chineezen in hunne gemeente zullen zijn. Ook het twee de amendement bestrijdt spreker. Uitge gevens der laatste jaren toch is van zulk een groote zucht om met Europeanen te worden gelijkgesteld by de Chineezen niet gebleken. De minister van koloniën deelde mede dat wyziging op het Nederlanderschap by de betrekkelijke departementen wordt voor bereid. De bestaande bepalingen staan de benoeming van Inlanders tot regent niet in den weg. De minister bestreed de amende- menten-Bogaardt. Terwijl hy het eerste niet geheel ontraadde verklaarde hy het tweede in strijd met het wetsontwerp, en daarom onaannemelijk. De heer Bogaardt trok toen het 2e amendement in het eerste werd aangenomen met 87 tegen 35 stem men. Art. 1 en 2 aangenomen zonder hoof delijke stemming. Bij ai't. 3 stelde de heer v. Dwentw eeg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2