Openbare Yertooplagea. Aioap Verkospiogeu, enz. Ingezonden Stukken Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht "SCHOUWING. Waterschap Baarland, Maandag 15 Oct. 's Heer Arendskerke 15 Oot. Watergetijen voor lersske. voor zich en voor zyn oudsten zoon afstand te doen vaa zijn regeeringsrechten in Brunswijk ingeval er geen bezwaar was tegen de overneming der regeering door zijn jongsten meerderjarigen zoon en hem en z\jn oudsten zoon de opvolging voor behouden zou blijven, indien de linie van den jongsten zoon mocht uitsterven. De Keizer en de Rijkskanselier antwoordden weigerend, daar de bestaande rechtstoe stand door het schrijven van den hertog niet veranderd was. Opening van het Perzische „parlement" In het groote paleis te Teheran heeft de plechtige opening van het „parlement" plaats gehad, bijgewoond door het diplo matieke corps, de hoogwaardigheidsbe- kleeders, die geestelijkheid en de vertegen woordigers van het leger. Onder de tonen van 't „nationale volkslied", omgeven door mullahs, betrad de shah de zaal. In de door den gouverneur van Teheran voor gelezen troonrede, werd gezegd, dat de shah reeds sinds acht jaren, het plan heeft gekoesterd, Perzië een constitutie te geven. Op 't oogenblik acht hij het volk rijp voor zelfbestuur, en hij is overtuigd, dat de bevolking de haar verleende vrijheid niet zal misbruiken en dat het parlement de regeering bij zal staan op den weg naar vooruitgang. In de Hutnanilé deelt thans Jaurès mee, dat de hulp van eenige persoonlijke vrienden en de sympathie der arbeiders partijen mogelijk heeft gemaakt, dat zijn blad nog eenige dagen langer kan bestaan. Ten einde een poging te doen om de Hu- tnanité voorgoed te redden, roept Jaurès tegen 13 October een vergadering van alle socialistische vereenigingen bijeen. Ofschoon te Warschau eiken dag terechtstellingen van bandieten plaats hebben, die door de veldkrijgsraden ter dood zijn veroordeeld, duren in de Poolsche hoofdstad de aanslugen op rijke of gehate politieke personen voort. Dins dagavond om zeven uur drongen weer vier roovers in de woning van den bekenden advocaat Dembski, om naar buit te zoeken. Maar dezen werd hulp geboden door zijn schoonzoon, den hoofdredacteur der Gazeta Polska Johan Gadomski. De bandieten schoten op hen, wondden hen zwaar en vluchtten toen, maar zonder buit. Te Lodz, in Polen, hebbendearbeiders in alle fabrieken het werk gestaakt. Er heersoht groote opgewondenheid vele straten zijn door soldaten afgezet. Een arbeidersvrouw uit Waldhausen heeft te Neuwerk haar drie kinderen van 9, 4 en IV2 jaar geworpen in een met slijk en water gevulden put en is ver volgens op hen gesprongen om ze te doen verdrinken. Twee mannen, die voorbij kwamen, redden allen viermaar het negenjarige kind, dat onder lag, zal ver moedelijk er het leven bij inschieten. In den Amerikaanscheu staat Texas is een vrouw, miss Laura Payne, candidaat gesteld voor het huis van Afgevaardigden. In haar kiesdistrict houdt de damedagelijks vurige toespraken tegen het bederf in het openlijke leven en talrijke toehoorders komen naar haar luisteren. Maar uu is de zaak nog betrekkelijk weinig belangrijk, ze wordt dat eerst als miss Payne gekozen wordt. Want dan zal er in het vrije Amerika waarschijnlijk een groote strijd ontbrande» over de quaestie, of een vrouw in het parlement zitting mag nemen.* Eigenaardig is, dat men iu Texas geen vrouwenkiesrecht heeft, in eenige andere staten wel. Waarschijnlijk zal men van deze omstandigheid gebruik maken om de quaestie op te lossen in dien zin, dat miss Payne niet in 't Congres komt te zitten. Amalie Küszner— Couvert, de Ameri- kaansche miniatuur-schilderes, die in 1899 in het Winterpaleis te Petersburg van den Tsaar en de Tsaritza de portretten schil derde, verhaalt herinneringen uit dien tijd. Als de Tsaar voor haar poseerde, ver telt zij, was hij altijd vriendelijk met haar in gesprek en slechts eenmaal werd zij er aan herinnerd, dat de welwillende, verstandige prater, die tegenover haar zat, de groote Tsaar aller Russen was. Door een ongelukkige gedachteloosheid noemde zij den naam Siberië op denzelfden wei nig vriendelijken toon, waarmee deze naam gewoonlijk wordt uitgesproken, en voegde ter verklaring daarvan er nog haastig aan toe, dat het toch een heel treurig land moest zijn, omdat het zoo koud en zoo kaal was. De Tsaar antwoordde daarop met meer haast en grooter nadruk dan gewoonlijk, dat Siberië integendeel een heel mooi en zeer vruchtbaar land was, met onuitputtelijke schatten aan goud en edelgesteenten in den bodem. De schilderes had het onderwerp niet meer aangeroerd, maar vernam later, dat de Tsaar het zenden van gevangenen naar Siberië altijd streng had afgekeurd en het een groot onrecht achtte jegens een zoo schoon land, dat de naam daarvan steeds gedachten wekte aan misdaden en kwelling. Nog een ander feit vernam AmalieKüszner- Couvert, waaruit de gevoelens van den Tsaar ten opzichte van Siberië konden blijken. De keizer maakte gaarne korte ritjes door de stad, zonder groot gevolg en zonder ved praal; bij een dezer gelegen heden zag hij een schaar studenten, die op weg naar Siberië waren. De Tsaar beval toen terstond de invrijheidsstelling der studenten. Later voegt de schilderes er aan toe liet de politie de gevangenen alleen door straten marcheeren, waardoor de Tsaar niet reed. Modern tweegevecht. Een verwoed twee- jjcyephtj dat gelukkig zonder al te ent- stigen afloop is gebleven, heeft tussoben iwee Italiaansche persbroeders plaats ge had. Plaatshebben is het beste woord, want van vechten is feitelijk geen sprake geweest. Nadat de twee penvoerders zulk een hoogloopenden twist hadden gekregen, dat nog slechts een oplossing kon gevon den worden door een duel, zette de eene partij, die hoofdredacteur was van een politiek blad, zich voor haar lessenaar en schreef aan haar tegenstander: „MijnheerMen zendt geen getuigen aan iemand als u. Wilt dus door dezen brief beschouwen alsof ik u aan de ooren had getrokken, terwijl ik u bovendien twee oorvegen toedien, één rechts en één links". De andere partij nam eveneens plaats voor haar bureau en schreef terug „Nietswaardige vijand Ik bedank u, dat gij mij schriftelijk de twee oorvegen hebt toegediend, na mij aan de ooren te hebben getrokken. Ik ben hierbij zoo vrij, u uit mijn revolver schriftelijk zes kogels in het liohaam te schieten. Wilt dus, na ontvangst van dezen brief, u zelf als dood geschoten beschouwen. Ik groet uw over schot". De negervervolgingen in Atlanta hebben schrikkelijk aanstekend gewerkt. In Mississippi, Kentucky en Arkansas zijn 3 negers gelyncht en pogingen daartoe hebben in Georgië, Zuid-enNoord-Carolina plaats gehad. Zelfs in Indiana heeft te Bloomington een menschenmenigte een mislukte pogiDg gedaan om een neger te vangen. James J. tHill, de bekende Newyork- sche beursman gaat een stad bouwen, die hij naar zichzelf St. James zal noemen. Hij heeft daartoe een groot stuk land gekocht bij de mond van deColumbiarivier. Hij is voornemens daar een groote haven aan te leggen. Op de Buffalo-baan te Parijs heeft een zonderling ongeluk plaats gehad. Een motorwielrijder kwam te vallende toe schouwers bogen over de leuning om den verongelukte te zien. Op hetzelfde oogen blik kwam een tweede motorrijder en stiet tegen de hoofden van een aantal toe schouwers. Twee personen bleven dood, twaalf werden ernstig gekwetst. Een prinses als circusrijdster De derde dochter van den Spaauschen troon pretendent Don Carlos, welker huwelijk met prins Schönburg indertijd door den Paus ontbonden is, doet tegenwoordig in de Argentijnsche republiek veel van zich spreken. De groote bladen van Buenos Aires bevatten kolommen vol over het doen en laten van de levenslustige prinses Alice van Bourbon, die aldaar in den San- Martiscicus onder den naam van „Margue rite d'Espagne" optreedtDat Don Carlos met zijn doehters geen geluk heeft is be kend. De oudste is prinses Elvira, die zich liet schaken door den gehuwden schilder Polchi. De tweede, princes Beatrice, huwde prins Massimo en sprong op zekeren dag uit liefdesovergevoeligheid in het water om door een visseher weer op het droge te worden gebracht. Is nu de derde de hippische Alice? Maandag 15 Oct. Koudekerke, op De Boede door not. Loeft ook volgende dagen 10 uur 1023 boomen. K r a b b e n d ij k e, bij Krijger door not. Noordijke, 1 uur, voor erven dhr. J. Krijger, een dubbel woonhuis en schuur Noordweg 103 A. bouwl. 7389 c.A. id. 1,3530 H. id.; Paviljoenstraat tirma Jacques Krijger. Te zien 8 dagen te voren in de haven. Dinsdag 16 Oct. Goes, 8 uur in de Prins voor erven mej. de Wijs door not. Pilaar een huis en tuin Groote Kade en kantoor aan het Vuilstraatje 449 c.A. En een winkelhuis hoek Koningstraat 114 c.A. verhuurd aan dhr. den Herder en Heqnsdyk. Z aam slag, bij G. de Visser 10 uur, ook 19, 23 en 26 Oct., door not. v. d. Moer en Dregmans, voor erven wed. Andries Dieleman verschillende hofsteden, bouw-, wei- en tuingronden in Zaamslagpolder, Aan- en Genderdijkepolder, Eendragt- polder, Willem Drie-polder, Beoostenbleij TELEGRAMMEN. 's-Gravenhage - Tweede Kamer. De heer Boogaard (kath.) betuigt zijn instemming met de voorgestelde wetsont werpen die de rechtsbedoeling formeel en materieel in overeenstemming wenschen te brengen met de tegenwoordige behoeften der Indische bevolking, hetgeen voor Indië van groot belang is. Wat de regeling der rechtspositie der Inl. Christenen aangaat, zal zij plaats hebben bij algemeene of andere verorde ning, vraagt spreker. Spreker botreurde het dat de controle over deze verordening aan de Kamer ont trokken is en daarom gaf hij nu reeds eenige wenken met name wat het huwe lijksrecht aangaat en betoogde de wen- schelijkheid pastoors en zendelingen te erkennen als buitengewone ambtenaren van den burgerleken stand en allen kerk genootschappen de vrijheid te geven het huwelijksrecht naar eigen godsdienst te regelen. Men late verder de Inl. Christenen vrij om van kerkgenootschap te veranderen. Hij die Indië kent, zal moeten toegeven dat deze regeling de meest vrijzinnige is. De heer Lohmn (chr.-hist.) sprak tot zijn leedwezen, nu zijn vriend Van Limburg Styrum wegens ziekte moest afwezig blij ven. Maar al is hij geen Indische specialiteit hij acht zich tot spreken bevoegd, omdat 't hier geldt een maatregel van algemeenen aard, namelijk de quaestie of men aan een vreemd volk mag of kan opleggen een vreemd recht. Wij gaan betoogde spr. met deze voorstellen in tegen de adviezen van ver schillende mannen die Indië door en door kennen. Adviezen als van dr. Snouck Hur- gronje die o.a. heeft verklaard dat onze juristen den adat niet kennen. Waarom vraagt Spr. - gaan wij nu met deze wetsont werpen zulk een waag- en kunststuk ver richten, om een regeling van den rechtstoe stand der Inl. Christenen te verkrijgen? Maar deze worden door verschillende deskundigen niet noodzakelijk geacht, omdat reeds onder de feitelijke omstan digheden veel ten bate der inlanders kan worden gedaan. Maar wij moeten trachten te krijgen eenheid van recht wordt er gezegdmaar die krijgt men niet door invoering van een Nederlandsch recht maar door het scheppen van een Nederlandsch Indisch recht. De vraag naar eenheid van recht is te billijken mits deze vraag opgaalin't volk zelf. Maar men vergete daarbij niet dat eenheid van recht eerst verkregen wordt door een even lange ontwikkeling. En wat gaat men nu doen Aan een Oostersch volk gaan wij^ons Westersch recht op dringen, en dat recht zal niet gesproken worden door inlandsche rechters, maar door onze rechters, door onze ambtenaren. Om al deze redenen is Spr. tegen deze wetsontwerpen, van oordeel als hij was dat de adat moet behouden worden en aan de inlanders volle vrijheid moet wor den geopend om die speciale regelingen uit ons recht over te nemen die zij zei ven wen schen. Maar het is verkeerd hen op te drin gen mijn recht is uw recht. De heer Pierson (libop het gewicht van het onderwerp wijzende zegt dat men beweert dat de Inlanders, wanneer zij een Chr. gemeente vormden, zich niet meer zouden kunnen vinden in het adat-recht. Men beeohouwe ze eenigszins als Hol landers en men ontveinze zich niet de moeilijkheid van de toepassing van een recht dat de inlandsche bevolking kond laat. Men spreekt steeds van eenheid van rechtdie zelfs in Nederland nog niet be staat en waarnaar in Indië niet velen zul len verlangen. Spreker voor zich is bij de discussie menigmaal onder den indruk gekomen dat er voor ons nog zeer veel te leeren valt uit dat zoozeer gesrrade adat-recht. De heer Tydeman (oud-lib.) sluit zich bij de laatste vorige sprekers aan en vraagt wat is de groote wensch rechtszekerheid of rechtseenheid De rechtszekerheid kan uien wel door een uilerlijken schijn ver krijgen. Maar de inlander zelf zal in het Nederlandsch recht zijn recht niet vinden. Er is iets anders uoodig om de rechts zekerheid te verkrijgen Bestudeering van het adat-recht om daardoor tot rechts eenheid te komen. Spr. is tegen de wets ontwerpen. Wanneer het amendement- Piersou valt, zal het oude recht onver anderd blijven. En dat is maar het beste. Dhr. Schokking (chr.-hist.) is bevestigd in zijn overtuiging dat men ter plaatse zelf moet geweest zijn om over deze ont werpen te kunnen oordeelen. Spreker heeft niet toegejuicht dat door de regeering op deze wijze de rechtstoe stand der Indische Christenen aan de orde is gesteld. De Minister van Koloniën de sprekers beantwoordende, zegt alvorens tot de ver dediging over te gaan, gezaghebbende mannen te hebben geraadpleegd die allen hebben verklaard dat voor alles naar meerdere rechtszekerheid der Inlandsche bevolking moet worden gestreefd. De rechtszekerheid is noodig voor den Inlan der. Daaraan moet echter voorafgaan een heid van recht, vooral eenheid van codi ficatie. Deze ontwerpen zijn echter niet alleen in 't belang van de inlandsche christenen, maar zij zijn een regeling van het rechtswezen voor de geheele bevolking. Daarnaar is van den beginne af gestreefd. De regeering wil niets „binnensmokkelen"; zij heeft daar geen enkele reden voor. De heer Lohman interompeert dat hij juist het tegendeel gezegd heeft. De Minister van Koloniën kan zich dan bepalen tot de beantwoording van den heer v. Kol, wiens felle oritiek hem niet heeft kunnen ontmoedigen. 's-Gravenhage. Hare Majesteit de Koningin heeft aan den Koning van Sak sen de Huisorde van den Gouden Leeuw van Nassau verleend. Londen, 11 Oct. HeUbericht omtrent de door Engeland geledén nederlaag op de Internationale Radiographie-conferentie te Berlijn wordt officieel tegengesproken. Serooskerke. Door not. van Nimwegen werd Woensdag geveild een woonhuis met schuurtje en erf A 156 in den Zandput groot 1.59 A. Kooper werd dhr. P. Joziasse q.q. alhier voor f 675. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur l Uw courant van 8 October j.l. werd mij door een kennis ter hand gesteld en ik las daarin het ingezonden stuk van „een belas ting betaler' uit Schors. Beleefd verzoek ik u mij eenige plaatsruimte te willen af staan om de vele onwaarheden, die daarin voerkomen te weerleggen. Van een belastbaar inkomen van f 1000 wordt in deze gemeente, blijkens het kohier voor 1906betaald f 37,905 en bedoeld kohier werd onlangs niet met f 200 verhoogd,want reeds in het begin van het jaar werd dat vastgesteld tot een bedrag van f 1731,76 en dan wordt daar zoo maar niet een paar honderd gulden in den loop van het jaar bij gedaan of bedoelt „Belasting Betaler" mis schien, dat in die onlangs gehouden verga dering op de begrooting voor 1907 werd geraamd 1800, dus meer dan het kohier voor 1906 bedraagt dat is waar, maar dat geeft toch geen verschil van f 200 dat verschil is zelfs nog niet groot genoeg om het rijwiel van f 75 A f 80 te betalen, voor den veldwachter. Het besluit tot het aanschaffen van een rijwiel in deze gemeente van ruim 700 zielen, volgens „belastingbetaler'',in werke lijkheid^) telt Schore 800 zielen en heeft het bij 2 kommen een uitgestrektheid van 1100 H.A.)(3) is zeker éen van de ondoor dachte handelingen van de vroede vaderen.(4) Op de lijst van de schoolgaande kin- deren(5) komen er geen voor wier ouders f700 per jaar verdienen en die vrijgesteld zijn van schoolgeld en ik begrijp dan ook niet wie „belastingbetaler" kan bedoeIeu.(a) Duidelijker is het wie de man is die 354 uit de gemeentekas als loon trekt. Die man trekt f 344(7) uit de gemeentekas, heeft geen goed beklante kruidenierszaak(8) en be bouwt niet een paar gemeten maar slechts een(°) gemet land. Dat het stuk van „be lastingbetaler" u „sympathiek" is Mr. de Redacteur neem ik gaarne aan, maar uw bijzondere instemming moet U niet zoo ver voeren om ook onwaarheden of althans beweringen neer te schrijven, die bezijden de waarheid zijn. Ik weet niet of u voldoende op de hoogte is om met grond te kunnen beweren dat het in Schore wel wat zuiniger kan maar ik ben zoo vrij om het te betwijfelen.('°)Met de handelingen van den raad der gemeente Schore is u in alle gevallen niet op de hoogteimmers er is niet besloten om de salarisregeling der onderwijzers te ver beteren zooals u schrijfter is slechts 1 besloten om het voorstel-Verhaagen (die door u, met uitzondering van de andere leden, genoemd wordt als iemand die een open oog voor onrecht heeft, maar toch in deze salarisregeling dan volgens U nog onbillijker was dan de Raad, die dat be sluit zou genomen hebben op zijn voor stel) in een volgende vergadering te be handelen. Ik kan me levendig voor stellen dat U gaarne het schoolgeld hoog opgevoerd (l2) zou zien, maar ik hoop en vertrouw dat het met uwe vingerwijzing aan een der raadsleden u niet zal gelukken den „schoolstrijd" ook in den raad der gemeente Schore te doen ontbranden. Hoogachtend en met dank voor de ver leende plaatsruimte. Uw dw. dienaar, J. G.YAN NIEUWENHULJZEN. Antivoord van de Redactie. (1) De begrooting 1906 is door den Raad van Schore vastgesteld op f1600. Het kohier Hoofdelijken Omslag van 1905 door den Raad vastgesteld bepaalde f 41,965 op f1000, dat dit nu f4 lager is geven wij op gezag van den geachten inzender gaarne toe. (2) De burgemeester van Schore die met „onwaarheden'' schermt is hier in „werkelijkheid" niet juist. De statistiek, hem ambtshalve immers bekend, noemt het cijfer 777. (3) Voor het uitgestrektheid-argument voelen wij wel wat. Het treft anders wel dat in de voorlaatste raadsvergadering tegelijk de kleinheid en de uitgestrektheid der gemeente door den burgemeester werden in debat gebracht. In die zitting toch werd bij de behandeling van het reglement- Verhage in zake 't tevergeefs loopen naar den ambt. v. d. B. S. voor aangiften door den voorzitter opgemerkt, dat Schore klein 'is; eenige oogenblikken later bij de quaestie van de fiets zeide de voorzitter (wat wij overigens niet tegenspreken!) dat 't een uitgestrekte gemeente is. (4) Zie het antwoord onder (8). (5) Dit is niet beweerd„Belastingbe taler" sprak van 't kohier van 't schoolgeld. (6) Een persoon heeft f 13 per week en vrij woning plus een stukje land vrij voor aardappelen- en groenteteelt. Een ander, die f 1,65 daags verdient en ook een vrij stuk grond heeft en berichtgever is van 2 vrijzinnige bladen komt eveneens daardoor aan de f 700, betaalt evenmin schoolgeld. Wasr dan nog bijkomt, dat 'n ingezetene (antirev.) ons met name bekend op 't kohier van den hoofdelijken omslag aangeslagen voor een belastbaar inkomen van f 100 tot f 150, terwijl zijn gezin in 1905 bestond uit man, vrouw en 6 kinderen, in dat jaar schoolgeld moest betalen en een ander (vrijzinnig-democraat) op dat kohier aan geslagen op een belastbaar inkomen van f 250 tot en met f300, zijn gezin bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, van sehoolgeldbetaling was en nog is vrij gesteld. (7) Neen het is f 349. De burgemeester van Schore die ons „onwaarheid" verwijt moest dit weten. Het salaris van bedoelden persoon is f 300 als wegwerker f 34 als klokluider, f 10 als lantaarnopsteker (wordt f 20) en f5 als bode brandweer. Totaal f349, wordt nu f359. (8) Kan verschil van opvatting zijn. (9) Het is iets meer dan een gemet; maar de inzender had er by kunnen berichten dat die persoon een eigen woning heeft, en voldoende mest van de gemeente krijgt (ja zelfs er nog van verkoopt) om zijn land te bemesten. (10) „Betwijfelen"? Misschien kunnen dan de volgende ons bekende feiten den burge meester van Schore vandien twijfel genezen. Ie. B. en W. van Schore stellen den Raad voor een ambtenaar van den bur gerlijken sland te benoemen op een salaris van f200. De Raad staat toe f150; doch Gedep. Staten berichten den Raad dat het uitgetrokken salaris voor den Ambt. van den Burgerl. Stand veel te hoog is en verzoeken den Raad dat salaris te bepalen op f 65 kon dit niet zuiniger 2e In 1905 staat de Raad van Schore toe de sommen van f50 voor een klerk van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Gedeputeerde Staten berichten dat indien de Ambtenaar van den Burgerlij ken Sland een klerk wensebt, deze door dien Ambtenaar zelf bezoldigd moet wor den, en noodigen den Raad uit dien post te schrappen. De Raad schrapt daarop dien post. Kon dit niet zuiniger? 3e. B. en W. stellen den Raad voor het salaris van den seoretaris der gemeente met f 50 te verkoogen de Raad keurt het goed, doch Gedeputeerden berichten dat zij geen termen kunnen vinden aan H. M. te adviseeren het salaris van den secretaris te verhoogen en verzoeken dien post te schrappen. Alzoo besloten. Kon dat niet zuiniger 4e. De onbezoldigde ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden opgeroepen om voor de arrondissemenls-rechtbank beeëdigd te worden. Aan den een wordt f5 reis- en verblijfkosten gegeven; de ander ontvangt f3. Kon^dit niet een paar gulden zuiniger? 5e. Op II. M. verjaardag 1905 werd te Schore feestgevierd de Raad stond f 50 toe uit de gemeentekas. Kon dit niet zuiniger (11) Wij houden ons aan het ons door onzen berichtgever gezonden Raadverslag, waarop onze voorstelling der zaak berust. En wij gelooven nog dat geen ander be sluit is genomen. Dat wij deze twee ge noemde raadsleden noemden, geschiedde ongeacht ons vertrouwen in hel rechts besef der overige raadsleden, van welke wij er gaarue een, 'tis ons onverschillig wien, in den Raad het zagen opnemen voor een billijker regeling der onderwijzers salarissen en der schoolgelden. (12) Die levendige voorstelling is onjuist. Geen hoog opgevoerd maar een billijk ge regeld schoolgeld. Geen vrijstelling waar voor de heer v. N. moeilijk een motief zal kunnen opgeven, en voorts aanslag naar draagkrachtdaar zijn wij voor dit eischt de weten het is billijk, dit zal ieder eer lijk liberaal ons toestemmen. Red. Oostburg, 10 October 1906. Oude Tarwe f 9,25 k f 9,75. Nieuwe Tarwe f 0,00 k f 0,00. Rogge f6,k f 6,20 per H. L. Nieuwe Wintergerst f 8,50 a f 9,Zomergerst niet aanwezig. Haver f 7,50 k f 7,75. Kookerwten f 9,25 a f 9,50 per H.L. Paardeboonen f 8,k f 8,50. Waar het er niet bij staat, is de prijs per honderd kilo. MIDDELBURG, 11 October 1906. Aanvoer redelijk, als noteering verkocht. Men besteedde voor jarige tarwe f 7. k f -,nieuwe tarwe f 7.k f -, jarige rogge f-,k f~,nieuwe rogge f6.a f 6,25 wintergerst f-,a f—, nieuwe zomergerst f 4,75 k f 5 haver f 0, k f 0,paardeboonen f7,25 k f 7,50 tuin- boonen f 6,75 k f 6,90 wittebooneu gelezen f 15,25 af 16.ongelezen fai ronde bruine boonen f 12,25 k f12,50lange dito f 10,25 k f 10,75 groene erwten f-, a f -,nieuwe kroonerwten f9.k f9,50; koolzaad fkfkarwijzaad per 50 K.G. f—k f—,-. Alles per H.L. Opgaaf v. d. marktzetters, handelaren. Boter f0,60 k f0,62 per '/a kilo. Eieren f6.per 100 stuks. Opgaaf v. d. Zeeuwsche Landb. Maatsch. Boter f 0,59 a f0,65 per '/2 kilo. Eieren f6,10 per 100 stuks. naar waarnemingen in den morgen van 11 October medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.8 te Memel, laagste stand 754.7 te Perpignan. Verwachting (tot den avond van 12 Oct.): zwakke tot matige Zuidoostelijke wind, toenemende bewolking, mogelijk regen in het Zuiden, waarschijnlijk nachtvorst in het Noorden. Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 11 Oct. 8.48 9.20 2.20 3.2 12 10.16 10.45 3.35 4.29 13 11.36 4 59 556 14 0.42 0.54 6.47 6.58 15 1.8 1.33 7.18 7.41 16 1.57 2 19 8.8 8.26 17 2.41 2.59 8,50 9,10 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3