Kerknieuws. Schoolnieuws. Uit de Tweede Kamer. UIT IIE PERS. Gemengde Berichten. Dat aanroepen van den naam des Heeren geschiedde gemeenschappelijk. Ook in onzen tijd wordt men alleszins godsdienstig. Men spreekt van boedhisme, theosofie, spi ritisme, kortom men werpt zich op wat men noemt de nieuwe mystiek, omdat het hart, het gevoelsleven uitgaat naar God. Doch de christenen, met name de Calvinisten, hebben de levende mystiek, de levende ge meenschap met God, wat ze belijdt in de praedestinatie-leer, de kern der Calvinis tische levensbeschouwing. De gemeenschap van de nieuwe mystiek komt op uit den mensch, de mystiek van het Calvinisme ontstaat uit God. Ook hier heeft de Jongel.-Vereen. haar taak, want de nieuwe mystiek maakt groote veroveringen onder 't opkomend geslacht. Ten slotte legt spr. den nadruk op het feit, dat men den naam des Heeren begon aan te roepen of,wat de grondtekst ook toe laat, begon uit te roepen. Dit uitroepen van Gods naam, het heer lijk en fier belijden, overal waar God ons daartoe roept, is weer een van de meest kenmerkende eigenschappen van het Cal vinisme, dat alle terrein des levens opeiseht. Juist de Calvinist, op den grondslag der souvereiniteit Gods en bezield door de praedestinatie-gedaehte treedt uit om in alles den naam des Heeren te huldigen. God almaohtig heeft, zittend op den troon van zijn souvereiniteit de lijnen der wereld historie gelrokken. Daarom dwingt ons de liefde Gods om uit onze tenten te gaan en Hem aan te roepen op alle gebied van het leven. Dat is de levenskracht onzer va deren geweest, dat blijft de eenige ver- weerkracht van elke ziel, die den strijd des levens voert. Daarom dienen ook de Jong. Yer. zich in Calvinistische richting te bekwamen, altijd gedachtig, dat we zwak zijn in ons zelf, maar dat onze hulpe is in den name des Heeren. Deze rede, die aangenaam werd afge wisseld door eenige zangnummers, uitge voerd door „Soli deo Gloria", was een schoon voorspel op de eigenlijke feestvie ring van hedenavond. Rs. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Brummer (vacature wegens het ontslag nemen van ds. Brandsma) ds. J. Brandsma voornoemd, E. B. Couvee te Borne, J. C. E. v. Herwerden te Heemse, dr. H. Schokking te Vlaardingen, P. J. Steinz te Stavenisse en J. H. Gunning te Ryssen. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor een lid van het kiescollege te Krabbendijke is met 19 stemmen ge kozen dhr. C. v. Boven, tegen 17 op dhr. Jac. Welleman. (Reeds in 't grootste deel onzer vorige oplaag opgenomen). Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Winterswijk de heer Joh. Renes te tioes. De Unie-collecte bedroeg dit jaar te Groede met Breskens en Nieuwvliet f 101,715, en wel te Groede f 60,45®, Bres kens f27,70 en Nieuwvliet f 12,56en te Ter Neuzen f 191,25. Geref. Schoolverband. Vanochtend is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een druk bezochte vergadering gehouden der scholen, die toegetreden zijn tot het verband tusschen Gereformeerde scholen in Nederland. Prof. Noordtzij opende met een kort welkomstwoord. Na opening met gebed en het lezen van een Psalm werd overgegaan tot vaststelling van het huis houdelijk reglement, waaraan voor de pauze de geheele vergadering was gewijd. Het concept-reglement werd, behoudens kleine wijzigingen, definitief vastgesteld. Bij acclamatie werd de voorloopige com missie van uitvoering definitief benoemd. Om 2 uur, na de pauze, werd de ver gadering voortgezet. Alsnu leidde professor Baviuck in het onderwerp: doel en werking van het Gereformeerd Schoolverband. De volgende vergadering zal weer te Utrecht gehouden worden. (Ned.) Woensdag werd in behandeling genomen de wijziging vao het regeeringsreglement voor Indië, een voorstel door minister Fock van zijn voorganger overgenomen. Bedoeling is om aau eeoige zwarigheden in het privaatrecht der inlanders te gemoet te komen, vooral waar deze moeilijkheden de christen-inlanders schijnen te gelden. Langzamerhand wil zoodoende de regee ring komen tot een algemeen geldend recht voor de geheele Indische bevolking en wel een recht van Europeesch karakter. Het bleek in de zitting, dat niet alle heeren daar over dachten, zooals de re geering doet. Tegenover het stelsel der regeering, waartegen zich vele Indische specialiteiten verklaard hebben, word een andere beschouwing overgelegd voorna melijk door de heeren Van Kol en Van Doorn. Er w as weinig animo bij den eerste om aan dit debat deel te nemen, voor zoover het „piridieke spitsvondigheden" betreft. Doch als stelsel wilde hy van dit regee- rirgsvoorstel heelemaal niets weten. Het zou een ramp voor den inlander zijn. Men kan zoo maar niet rauwelings ingrijpen in historisch geworden inlandsche toestanden. Tot heden heeft het beginsel voorgezeten, om te rekenen met de aloude zeden en ge bruiken, met de volksoverleveringen zelfs van de bewoners van Insulinde. En waarom nn in eens veranderd van koers Daarbij zov men kunnen vragen: Is 'twel mogelyk? Kan er wel sprake zjjn van eenheid en recht, waar men te doen heeft met zooveel onder ling verschillende toestanden, waarbij het aloud gebruik, de adat, allicht een woordje mee moet spreken De heer v. Kol wil wel „specialisatie" en ook „decentralisatie", maar volstrekt geen „unificatie". In hoofdzaak deukt er ook zoo dhr. Van Doorn over. De strekking dezer wetsont werpen noemt hij „verbijsterend". De rege ling is te diep ingrijpend. Men zegt ze is noodig, de inlander verlangt er naar. Hij wil begiftigd worden met het Europeesch recht. En met die leuze verstomt dan ook de klacht van de „inzinking" van den Javaan en zijn ras, de klacht jaren lang uit den treuren aangeheven. De heeren De Waal Malefijt en Van Deventer, die zich schaarden aan de zijde der regeering hadden de zaak zoo hoog niet opgenomen als de pas genoemde afgevaardigden Van Kol en Van Doorn. Het ligt niet in de bedoeling om als met één pennestreek de oude reohtsbedeeling, berustend op ge bruiken, en overleveringen te schrappen. In geenen deele. Reeds de voorzichtigheid zou zulks ver bieden. Alleen maar, men wil een poging wagen, om, waar het kan, in de „daarvoor vatbare onderwerpen" alzoo, de klove te dempen, die er gaapt tusschen het Euro- peesohe recht en het volksrecht, zoodat de rechtstoestanden in Indië zich allengs gaan aanpassen aan het geldend Euro peesch recht. Zoo ongeveer was de rede neering van de beide aan het woord gekomen voorstanders van het regeerings- voorstel. De kwestie is nog niet uitgeput. Er zullen nog wel meer afgevaardigden over deze materie een woordje in het midden brengen. De Geldkwestie. Onder dit opschrift schrijft Onze Courant: De sluier is thans opgelicht. Jaar en dag hebben we moeten wachten. Zeker, er school in ons geduld ook zekere nieuwsgierigheid, als van wie wacht op de volvoering van een moeilijk kunststuk. Maar 'twas toch meest belangstelling, die ons deed aandringen, dat we zouden mogen toetreden en zien. Immers óns belang, 't be lang des ganschen lands is ermee gemoeid. De „vrijzinnigen' hebben in het jaar van beroering, 1905, een groote dwaasheid be gaan. Wel meer dan eene, doch er zijn vergeeflijke en onvergeeflijke dwaasheden en wat ik thans bedoel, is beslist onver geeflijk. Hoe dan ook, ze hadden zoo iets, dat op een program geleek. Maar ze hadden gansch geen idee ervan, hoe ze aan de gelden zouden komen, om dat program uit te werken. By 't woord „protectie" spuwden ze op den grond. Verder ging hun wijsheid niet. Wel had mr. Treub es'n rede gehouden in de Kamer, daar volgens velen wat goeds in stak, maar onder hun eigen geestver wanten hadden de vrijzinnigen het onder ling overleg nauwelijks geopend toen ze al geroepen werden om als raadslieden der Koningin op te treden. Juist de omgekeerde wereld. Eerst veroverden ze het regeerkasteel en toen gingen ze beraadslagen, wat ze met de verkregen macht doen zouden. Eerst stapten ze in den trein en toen gingen ze besprekingen houden, waarheen het reisje zou zijn 1 Dat zwijgen goud is, werd in deze om standigheden bewaarheid. Minister üe Meester beloofde een uitvoerige schets van zijne tinaucieële plannen, maar vroeg uitstel, tot hij die plannen klaar had. Een diohte sluier hing voor zijn werk plaats. Geen gaatje zelfs was erin, waar een stout oog door gluren mocht. Thans werd ze dan opgelicht. Zes punten staan op 't program le. Een rijksinkomsten-belasting 2e. VerhoogiDg van 't zegelrecht op effecten 2e. Belasting op naamlooze vennoot schappen 4e. Wijziging der successierechten 5e. Een debietrecht op tabak 6e. „Technische" herziening van 't tarief van invoerrechten. Dit is 't geraamte. Vleesch en zenuwen en huid moet de minister er straks nog aanbrengen en dan pas kunnen we oor- deelen over 't geheel, 't Zijn nu nog maar losse beenderen. Toch rijzen nu reeds vragen. Heel dat stelletje moet dienen, om de schatkist te stijven, daar wil niemand doekjes om winden. Ook die „technische" herziening. Nu kennen we die prachtige onderscheiding van een beschermend en een niet beschermend tariefnet zulk een fijne verdeeling als die in „gewone" en „buitengewone" uitgaven. 't Verschil zit 'm hierin, dat als de „vrij zinnigen" het tarief verhoogeD, dan is dat géén protectie, maar als een ministerie uit de „rechterzijde" het doen wil, dan is het wel protectie I Alleen een „verlicht" mensch vermag dit verschil te peilen. Ongetwijfeld zal de minister voor een deel zijner plannen ook ter rechterzijde steun vinden. Dat byv. de naamlooze vennootschappen ook iets gaan bydragen ten algemeenen nutte, is niet meer dan een staaltje van hun plicht. Maar hoe staat het met den steun links 'i Die Ryks-inkomsten-belasting, komt neer op a) een verhoogde Vermogensbelas ting, b) een verhoogde Bedrijfsbelasting, die dan om dat hatelijke verhoogen wat te verbloemen 'n anderen naam krijgen. Maar dit is toch 'n feit, dat de directe belastingen worden verhoogd. En mr. Pierson heeft het immers zoo duidelijk gezegd, dat naar zijn meening de grens was bereikt Voorts die successie-rechten I De kip slachten, zeggen de oud-liberalen, die de goude eieren legt. Zullen zij daaraan meedoen En zullen alle vrijzinnigen saim toe laten, dat de „kleine man", die geen kal ven cent méér voor z'n klompen betalen mocht, al zou de protectie z'n verdiensten ook doen ryzen, dat hij nu op z'n Zon- dagsche sigaar en z'n weeksche tabak be knibbeld wordt? 10 October 1866. In Het Vaderland herinnert mr. R. E. Hattink er aan, dat op 10 October 1866 Koning Willem III een allocutie tot Zijne Geliefde Onderdanen richtte in den vorm eener proclamatie, die met rood-wit-blau- wen rand ter Landsdrukkerij gedrukt over al in het land werd aangeplakt en aan de kiezers gezonden Over de aanleiding enz. vertelt mr. Hat tink het volgende Op 27 September 1866 had de Tweede Kamer de motie-Keuchenius aangenomen, waarbij naar aanleiding van de benoe ming ran den Minister van Koloniën Mijer tot Gouverneur-Generaal de gedragsliju van het Kabinet ten opzichte van diens uittreding was afgekeurd en richtte het Ministerie een rapport aan den KoniDg, dat onmiddellijk gevolgd werd door het Koninklijk besluit tot Kamerontbinding, de eerste onder het Ministerie-Heemskerk. In de proclamatie, waarbij de Koning persoonlijk optrad, maakte Hij er Zijn beklag over, dat met de jongste samen stelling van de Tweede Kamer de over eenstemming en samenwerking tusschen de Regeering en de Volksvertegenwoor diging niet te verkrijgen zijn en gaf in de zinsnede„de gedurige verwisseling van Mijne verantwoordelijke Raadslieden zou allengs schadelijk worden voor de zedelijke en stoffelijke belangen der Natie zij verlamt de kracht der Regceringbe stendiging van riohting brengt daarentegen kracht van bestuur en van uitvoering mede", duidelijk lucht aan de wensch, dat het beroep op het volk mocht leiden tot het behoud van het toenmalige Mi nisterie. En zoo dit nog niet duidelijk genoeg was, werd daaraan in den brief van den Minister Heemskerk aan de Commissarissen des KoniDga de noodige klem bijgezet, die vertrouwende, dat zij en de burgemeesters niet zouden verzuimen, waar het pas gaf, op 'sKonings edele gezindheid te wijzen, aanried eene getrouwe opkomst der kiezers te bevorderen „daarvan verwacht de KoniDg blijkbaar de door Zijne Majesteit gewenschte verbetering in de zamenstelling der Vertegenwoordiging". De proclamatie kwam voor in de Staats courant van 10 Oct. 1866 en vlak daar onder een besluit, gecontrasigneerd door den genoemden Minister, ter publicatie van de proclamatie, die als verkiezingsmanifest dienst deed en waardoor op inconstitutio- neele wijze pressie op de kiezers werd uitgeoefend. Terwijl in de conservatieve pers het grondwettige van de motie-Keuchenius betwist werd, verscheen denzelfden lOn October een regtskundig advies van tien hoogleeraren in de rechten, mr. Vissering, Van Boneval Faure, Goudsmit en Buijs, te Leiden, Gralama en Tellegen, te Groningen, Asser en Modderman, te Am sterdam, Duymaer van Twist, te Deventer, eu De Bruijn Kops, te Delft, waaraan zich den lien October drie Utreohtsche hoog leeraren, mrs. Baron De Geer, Fruin en Van Rees, aansloten, ten betooge, dat de Tweede Kamer hare grondwettige bevoegd heid door de beoordeeling der voormelde regeeringshandeling niet was te buiten gegaan, een advies, dat weinige dagen later gevolgd werd door eene brochure van prof. Buijsliet regt van de Tweede Kamer. Deze sloeg by de kiezers goed in, die zich door „'s KoniDgs edele gezindheid" niet lieten beetnemen, maar op hunne neuzen pasten, zoodat er van de 39 voorstemmers voor de motie-Keuchenius 30 herkozen werden. De Overyselsche kiezers toonden zich voorstanders van de bestendiging van richting, door het mandaat van alle liberale afgevaardigden te vernieuwen te Zwolle alleen werd een liberaal, IJssel de Schep per, door een conservatief, Van Naamen Van Eemnes, vervangen, terwyl daar de door het overlyden van Witwaal van Stoetwegen, die tegen de motie gestemd had, opengevallen zetel vervuld werd door den heer Stieltjes. Waar deze Kamerontbinding zuivering der Tweede Kamer bedoelde, leverde zij een zeer schralen oogst op voor „het Ministerie der voorwendselen", zooals de ook herkozen heer Keuchenius het be titelde by de algemeene beraadslagingen over de begrooting in Februari 1870 toen Prof. De Wal, te Leiden, die niet met zijne ambtgenooten het advies onderteekend had, omdat hrj zich als ambtenaar daartoe niet bevoegd achtte, besprak de quaestie op een zijner colleges en achtte ook de bevoegd heid der Kamer onbetwistbaar. Die quaestie was zoo elementair „dat een kwartier uurs tusschen twee colleges in voldoende was om ha»r te bellissen". hy en terecht voorspelde, dat de geschiedenis eenmaal haar zegel zoude drukken op de stelling: „HetMinisterie Myer zonder Mijer, onder voorwendsel van de regten der Kroon te beschermen, heeft in verloochening van antecedenten en verkorting van de grondwettige regten en vrijheden der Vertegenwoordiging, leveusverlengiDg gezocht". Al zeide Groen van Prinsterer van de Koninklijke proclamatie dat zij niet meer was dan eene opwekking, toch is zy eene eerste, gelukkig niet herhaalde, schrede geweest op den inconstitutioneelen weg van inmenging van 's Konings naam in de verkiezingen. Goes. Heden, Donderdagmorgen, circa 6'/'2 uur, is op de spoorlijn onder 's-Heer Arendskerke tusschen wachtpost 46 en 47 een bewustelooze jonge man gevonden. Hij bleek uit Londen via Vlissingen per mail- trein naar Berlijn op reis te zyn. Met de locomotief van een goederentrein en in een bagagewagen werd hij op bevel van den burgemeester van 's-Heer Arendskerke naar hier en verder per brancard naar het gasthuis vervoerd, waar geconstateerd werd dat de man, uit wiens papieren bleek dat hy een Duitsch student, wonende te Berlijn, is,den linkerarm gebroken heeftook werd hersenschudding geconstateerd, zoodat zijn toestand groote zorg baart. Op 't oogenblik ligt hy nog buiten kennis, zoodat geen ophelderingen omtrent 't hem overkomen ongeval kunnen gegeven worden. Vlissingen. De agent van politie 3e klasse, B. H. C. Tromp, heeft tegen a. s. Vrijdag zijn eervol ontslag verzocht en keert weer in zijn vorige betrekking te Middelburg terug. De machinist G. C. van Wachem, geplaatst op de „Bulgia" alhier, is bestemd voor den dienst in Indië. Oostburg. In de gisterenavond ge houden vergadering van de liberale kies- vereeniging is met 32 tegen 30 stemmen besloten zioh bij de herstemming voor een lid van de Prov. Staten tusschen de heeren Hendrikse en Vorstermau van Oijen, van het aanbevelen van eeD derjoandidaten te onthouden, en de leden vrij te laten. Het op Heikant bij Koewacht ge stolen paard is door de politie te Brussel opgespoord. Het paard is aau den eigenaar teruggeven terwijl de dieven, een persoon uit Stekene en een koopman uit Brussel, gevangen genomen zijn. De le-luits. der inf. H. A. Ephraim en J. E. Snellen van Vollenhoven, beiden sedert Ootober 1901, en H. van Wely, sedert November 1901 gedetacheerd bij het O.-l. leger, zijn h. 1.1. teruggekeerd eu in het genot gesteld van 2 maanden verlof in afwachting van nadere indeeling. De bij het reserve-personeel der land macht, met bestemming voor den dienst bij de landweer nieuwbenoemde 2e luitenant kwartiermeester P. Vink krijgt Middelburg tot standplaats. N. R. C. Een merkwaardig geval deed zich te Ermelo op de Veluwe voor. Vooreen jaar werd een meisje door een houd in den arm gebeten, die steeds pijnlijk bleef. En nu ze zich daarom dezer dagen liet opereeren, bleek het, dat in het been van den arm een tand van den hond indertgd was afgebroken Een detachement huzaren thans te Amsterdam in garnizoen heeft eenige weken gekampeerd in N.-Brabant. Spoedig na terugkomst werden 15 man ziek. Het bleek typhus te zijn, veroorzaakt door het gebruik van slecht drinkwater tijdens de manoeuvres. Een der lijders is reeds over leden. De ziekte vertoont een zeer boos aardig karakter. Een 21-jarig meisje uit Winschoten wilde met een vriendin per fiets naar Veendam rijden om haar moeder te bezoeken, die daar gelogeerd is. Onder weg viel het meisje, dat voor een hond wilde uitwijken, met het ongelukkig gevolg dat zy in het kanaal geraakte en weldra zonk. Eerst na langdurig dreggen slaagde men er in haar weer op het droge te brengen. Zij was toen reeds verdronken. Twee paarden voor een zaaimachine gespannen, geraakten te Nes (Oostdinge- radeel) op hol en reden tegen een telefoon paal aan waardoor een 15-jarige knaap van de machine viel en daaronder raakte. Binnen weinige ©ogenblikken gaf hy den geest. Op deu Leidschen straatweg, even buiten Hillegom werd een hondenkar door een automobiel aangereden. De beide jongens, die op de kar zaten, waren er af gesprongen, om het voertuig naar den kant van den weg te trekken. Ongelukkig werd echter het eene wiel van de kar gegrepen, waardoor beide knapen een geweldigen schok tegen de borst kregen. Deautostopte onmiddellijk en bracht de jongens naar een dokter. De toestand van een hunner is zeer zorgwekkend. Over het oDgeval te Noordbroek wordt nader geschreven Vrijdagavond kwamen de heer en mej. Kostwinder per fiets van Slochteren, toen mej. Kostwinder door een tot heden onbekend ongeval in het Noordbroeksterdiep geraakte. Zij ver dronk in dat diep, dat vry ondi» p is, want er staat 3 a 4 voet water. Alge neen ver keerde men in de meening, dat iemand, die in dat ondiepe water terechtkwam, wel te redden zou zijn, ook omdat het niet duister was geweest en de bt ide fiets lantaarns branddeD. Op de gemeente secretarie werden niet minder dan 16 ver klaringen van overlyden gevraagd door levensverzekeringsmaatschappijen,waarbij het leven van mej. Kostwinder verzekerd was, en wel 15 ieder k f 50 en één a f 250. Dat was tezamen een uitkeering van f 1000. Daarom kwam gister het gerecht uit W in schoten te Noordbroek, om een onderzoek naar den dood der echtgenoote in te stellen. De heer Kostwinder moet de verklaring hebben afgelegd, dat het hem niet moge lijk is geweest zyn vrouw te redden. De dood was ingetreden, vóór hy haar de reddende hand kon toesteken. (N. R. C.) Te Ophemert woedt de vlekziekte op ontzettende wijze. Bij een bakker stier ven 26 vette varkens op eenmaal. - Bij den landbouwer G. v. d. Heuvel aan den IJweg te Haarlemmermeer hebben baldadige personen des nachts een kap van een tentwagen en die van een tilbury, voetkleeden, tuigen, enz. stukge sneden en geheel vernield. De schade be draagt ongeveer f200. Van de daders is nog geen spoor te ontdekken. Te Dordrecht heeft de Justitie in arrest gesteld J. van den D. uit Giecceu- Oudekerk. Hij had Zaterdagavond zekcicn Erkelens, met wien hij in gezelsohap was, met een mes een slagader aan den rech terarm doorgesneden. Men trachtte eerst het bloeden door afbinden met een touw te stelpen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Gorinehemsche zie kenhuis noodzakelijk. E. ligt daar nu door het vele bloedverlies in levensgevaar. Dordr. Ct.) Te Vaals (Limburg) zyn honderd personen uit 30 gezinnen, onder vergif tigingsverschijnselen ziek geworden, ver moedelijk door het eten van slechte worst of het gebruik van slecht drinkwater. Over den voorloopig gearresteerden ex-deurwaarder F. P. te Heerenveen, schrijft men Ook als zaakwaarnemer heeft hij dingen gedaan, welke niet in den haak zyn. Voor iemand die geld in Duitschland te goed had, zou hij dat incasseeren. Hy kreeg f 40 voorschot om naar Duitschland te gaan, maar liet verder niets van zich hooren. In Roozendaal by Oudewater (Z.-H zyn twee paarden gestolen uit de weide van den veehouder L. De dieven wilden met hunnen buit naar de paardenmarkt te Utrecht, doch tusschen Oudewater en Montfoort reed hun een koopman achterop, die de beide paarden terstond herkende. Daarop lieten de mannen hun buit in den steek, en zochten op de fiets een goed heenkomen. De beide paarden werden nu in het hotel „De Zwaan" te Montfoort op stal gezet, en door den eigenaar van daar teruggehaald. De politie is nu bezig de daders op te sporen. Men schryft uit Lutkewierum aan de Leeutc. Ct.De arbeider D. F., van deu veehouder J., ging als gewoonlijk naar het land om te melken, vergezeld van een hond, welke voor een karretje werd ge spannen om de melk te vervoeren. Steeds was dit goed gegaan, maar thans scheen een der koeien in den hond iets ongewoons te ontdekken; zij werd wild, ging op den hond af, de andere koeien volgden, de werkman wilde den hond ontzetten, maar werd zelf aangegrepen met het gevolg, dat hij deerlijk verminkt in een laadsloot terecht kwam. Vandaar werdj hij naar zijne woning en vervolgens naar het ziekenhuis, te Sneek vervoerd, waar zeer waarschijnlijk een zijner beenen geampu teerd zal moeteD worden. Te Bocholt, over de Nederlandsch- Duitsohe grens, is eene ernstige misdaad gepleegd. De vroegere politie-sergeant Schepers werd geheel bebloed gevonden aan den ingang der stadin bewusteloozen toestand werd hjj naar het ziekenhuis ver voerd- De dader is reeds in hechtenishet is gebleken iemand te zyn, die wraak wilde nemen, omdat Schepers vroeger wegens eene overtreding proces-verbaal tegen hem had opgemaakt. De toestand op Cuba. De eerste on geregeldheden sinds de interventie door de Vereenigde Staten, haddeD MaaDdagnaoht te Guinee, dertig mijlen ten zuid-oosten van Havana, plaats. Een troepenafdeeling rukte de stad binnen en traohtte een bende vrijwilligers te ont wapenen. In het daarop volgende gevecht werden vier soldaten ernstig gewond. Jaloezie in den sultansharem. De correspondent van de „Petit Parisien", te Constantinopel, geeft een merkwaardig verhaaltje aan zijn blad, dat de ware ver klaring van des sultans joDgste ziekte heet te zijn. De sultan leed namelijk aan de gevolgen van een revolverwond. Een van des sultans favoriten, een jonge vrouw uit Koerdistan, had op hem gevuurd uit ja loezie, omdat des sultans neigingen een jonge Circassische een nieuwelinge in den harem ten deel vielen. In den beginne vertoonde de wond een gevaarlijk karakter en boodsohappers werden met spoed naar Pera gezonden om dr. Schroeder te halen, die Yildez Kiosk werd binnen gesmokkeld. De dokter verwijderde den kogel en verdween weer, zooals hy gekomen was nadat hy de strengste eeden van geheim houding had moeten afleggen. Daarna werd dr. Bergmann pas geroepen. De correspondent voegt er aan toe, dat de sultan nu weer volkomen hersteld is van zyn ongelukje. De Brunswijksche opvolging. De Nord deutsche maakt een briefwisseling openbaar tusschen den Keizer, den hertog van Cum berland en den Rijkskanselier, waaruit blijkt, dat de h«; tog zich bereid verklaard^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2