fiultenlandsch Overzielil. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. t)e lectuur uioet zijn lichte kostver halen, geen al te lange vermakelijk, zak formaat inet veel afwisseling geen gees tesinspanning vorderend. En komt men nu in de niet-geloovige kringen, hoezeer is men ook daar op den verkeerden weg Daar is menig boek contrabande, omdat 't Christelijk is. Men noemt dat heel wel willend „zwaar op de hand". Neen wat men daar leest, moet frappant zijn; moppig; om te lachen de jongelui, wanneer „de ouwe heer" het niet merkt, moeten zelfs nog wel andere lectuur hebben dan „mop pige". Vraag maar eens hoevelea Zola leerden verslinden met hoe koortsachtige drift naar ieder nieuw boek van beden kelijke strekking gegrepen wordt. Onzedelijke romans; tooneel-litteratuur van slecht allooi; realistische werken zooals de mannen van de Nieuwe Gids ze leveren die de hartstochten prikkelende zonde idealiseeren het onreine, het dierlijke in den jeugdigen mensch gaande maken de verbeelding vergiftigenen als kleefstof zich blijven hechten aan de ziel. Zoo ergens dan is hier veel lezen „ver moeiing des vleesches". Doch hierover wenschen wij niet uit te weiden. Wij hebben meer het oog op onze geestverwantenen zouden hun, dit alles ophalende, de vraag willen doen of zij vrij uitgaan wanneer de vraagwat leest gij? hun aan de consciëntie gelegd wordt. De vraag of zij den Bijbel genoegzaam lezen. Wie veel in den Bijbel leest, heeft niet veel boeken over den Bijbel noodig. Wie de bron heefr, verlangt zoozeer niet naar de beekjens Toch versmade men de lectuur uit en naar en over den Bijbel niet. En wij beschouwen het als een gelukkig teeken dat onze christelijke uitgevers nog zooveel op dat gebied durven uitgeven. Het bewijst dat het gekocht en gelezen wordt. De vraag wat leest gij moet in dezen tijd vooral telkens weer naar voren. Welke nieuwsbladen leest gij? Indien gij de chr. pers steunt, welk gedeelte van het antirevolutionaire blad boezemt u belang in Welke lectuur kiest gij, ook en meest voor uw kinderen Is het de neutrale lectuur, die de waar heid niet dient, die u geen nut doet, dewijl zij slechts strekt om u wat af te leiden Of zoo gij de Chr. lectuur zoekt, zijn 't de licht verteerbare volksverhalen, met name die waarin de Geuzentijd al te een zijdig u wordt voorgesteld P Of bevordert gij de gezonde Chr. lectuur, die, hetzij over 't geheel oorspror>u ..TT v^,C^eDfetn en Daamen, de/aanget ^Ta. van Ef?elinfr wor" „u- Joden Chr. lectuur die ontspant uilOOU, gelijk Gerdes ze gaf, of die geestes inspanning vordert, gelijk Van der Fixer en Breevoort, Kloppers en Hoogenbirk ze te kust en te keur voor u schreven Wy mogen niet anders dan dankbaar zyn dat de kunst van lezen zoo algemeen is geworden, dat de Bijbel en over 'tal- gemeen de Christelijke litteratuur zoo onder ieders bereik is gebrachtdat de Chr. roman in zoo menig opzicht door God gezegend tot hart en consciëntie spreken komt. Maar maakt gij er ook gebruik van, een verstandig gebruik, een biddend ge bruik En lijdt uw Bybel niet onder het bezit van zoovele boeken Een lezend volk mogen wij zyn. Een goed lezend volk moeten wij zyn. Den weg om het te worden meenen wij in dit opstel te hebben uitgestippeld. 10 October 1906. De Midddbnrgsche Courant, nooit sterk in repliek, heeft de opmerkingen aan haar adres van Standaard en Nieuwe Provinciale Gron. Crt. naar aanleiding vanhaarafmaak- idee (ongelukkigen na beslissing van „des kundigen" „te verlossen uit hun lijden") beantwoord, als men 't tenminste zoo noemen mag. Het begin is al vernietigend voor de //aanvallers". „Het is wonderlijk, maareigerlijktevens, hoe Bteeds de olericale pers erop bedacht is uit alles politieke inuut te slaan". Vervolgens noemt zij de redeneering van de Nieuwe Prov. (zie ons vorig no.) er eene, „waarover een ernstig man een gat iB de lucht slaat", neemt een gedeelte er van over, en zegt dan Wat een geredeneer Wij zullen daarop maar niet breed voerig ingaan, maar merken eenvoudig op dat het vraagstuk te ernstig is om een ge- dachtenwisseling daarover te bederven door er de politiek bij te halen, en dat hieromtrent verschil van meening bestaat tus- schen personen van dezelfde staatkundige richting. En wat de doodstrafbetreft, zij even aange- De Standaard had namelijk aan 't betoog van de Nieuwe Provinciale het onderstaande toegevoegd »A1 door-redeneerend op de manier van de M i d d e 1 b. zou men ook wel tot de conclusie kunnen komen, dat hier in een nieuwen vorm wordt gepleit voor de wederinvoering van de doodstrat. De lieden, die daarvoor in aanmer king zouden komen, worden door onze moderne filosofen immers niet als misdadigers, maar als zieken beschouwd, men moet ze niet »stralïen" maar «genezen". Blijkt het nu dat ze onge neeslijk zijn, en, dat is bij «erfelijk belasten" nu en dan wel eens aan te nemen, welnu, dan ligt de conclusie voor de hand. Een commissie X»a deskundigen zouden we dan in de recht- stipt dat men die volgens de leer der Nieuwe Prov. Gron. Crt. en hare partijgenooten moet beschouwen als een straf, terwijl wat wij op het oog hebben een weldaad, een daad van liefde zou kunnen heeten. Er is een groot verschil tusschen het lichamelijk en het geestelijk ziek of ongeneeslijk zijn. Dit in het oog te houden, is noodzakelijk, wil men over deze teere en droeve kwestie onbevangen van gedachten wisselen. En het eerste woord daarover is aan de medici, wier taak ligt geheel buiten alle politiek en zich bewegen moet op het heerlijk gebied der humani teit en menschelijkheid. Daarop moeten en kunnen elkander vinden allen die dit vraagstuk onder de oogen willen zien onbevoordeeld en vrij van alle ideeën, die daarmee niet in verband staan. „Die erwtensoep lykt wel snert", moet eens een reiziger in een restaurant op de spijskaart geschreven hebben. Maar de repliek van de Middelburgsche Courant raakt heelemaal de quaestie niet. Words words Woorden woorden is al wat men te lezen krijgt. Wij spatieerden enkele dier woorden. De Middelb. Crt. zal op 't betoog niet breedvoerig ingaan nu, dat is vrel zoo gemakkelijk. Zij beschuldigt, hetgeen niet zoo is, dat de bestrijders van haar afmaak- idee „er de politiek by halen"; en poneert ten slotte als apostel der liefde. Nu, een liefde die den ongeneeslijke afmaakt, gunnen wy de Middelburgsche gaarne. Het is er niet eene die verwarmt. Dezer dagen hoopt de Chr. Jongel. Vereeniging op Gereformeerden grond slag: „Herman Faukeel" te Middelburg, haar veertig-jarig bestaan plechtiglijk te herdenken. Programma's en toegangsbe wijzen zyn allerwegen verzonden en de feestredenaar ds. Wisse, predikant te Drie bergen, zal aan de feestavonden wyding geven door een toepasselijk woord. Zy het ook dan eene ryk gezegende ure, waarin met dank aan God den Heere, voor Zyn aangezicht de zegeningen wor den herinnerd, met het oog waarop deze Middelburgsche vereeniging met vertrou wen de toekomst kan tegemoet treden. Een belangryke mijlpaal is afgelegd. Veertig jaren in het leven van eene vereeniging is voorwaar geen dag. Wat is er in dien tyd al verwisseld en veranderd. Wat al namen en herinneringen aan die namen verbonden komen ons voor den geest. Overigens is de Vereeniging, ondanks de veranderingen en verbeteringen, steeds de oude gebleven, van welke nog veel goeds verwacht kan worden. Ook haar geldt het liefdevol woord: „Vo-L-L ?JfK»,lo.oge dxe zegen steeds ryker wor den, ook door haar straks te vieren jubilé. Hoe de liberale wetten zullen kloppen op hun stroobiljetten. Men herinnert zich, hoe verleden jaar in het distriet Amersfoort strooibiljetten werden rondgezonden om de boeren te waarschuwen voor het Ministerie-Kuyper, dat door zijn invoerrechten de boeren het geld uit den zak zou kloppen. Wij hebben toen in eemge driestarren het leugenachtige van dit praatje aange toond. Nu echter heeft minister De Meester ingediend een voorstel tol heffing van een Rijksinkomstenbelasting, ter vervanging van de vermogensbelasting en de bedrjjfs- belasting. En terwijl volgens de bestaande wet op de bedrijfsbelasting de boeren zijn vrij gesteld (omdat zij voor hun bedrijf reeds betalen in den vorm van grond-v ermogens en polderbelasting, heizij rechtstreeks, hetzij door hunne landpachten) stelt minis ter De Meester voor, om thans ook de boeren voor hun bedrijf te laten betalen. En zoo is er verleden jaar in het district Kampen een alzonderlijk strooibiljet rond gezonden aan de sigarenmakers (die daar nog al talrijk zijn) om hen te waarschuwen, dat door Harte's tarief wet, waarbij ook het invoerrecht op tabak eenigszins ver hoogd werd, hun bedrijf gevaar liep. Eu zie, terwijl minister Harte uit de tabak drie ton wou halen, komt dit Ministerie nu met een voorstel om een debiet-recht op tabak te heffen, dat twee millioen moet opbrengen Het zal niet noodig zijn bier nog iets aan toe te voegen Stichtsche Ct.) Naar een inzender in een onzer dag bladen herinnert, was het 8 Ootober juist drie eeuwen geleden dat graaf Jan de Oude de broeder van Willem van Oranje, te Dillenburg, de bakermat van ous vorsten geslacht, overleed. In de stadskerk aldaar liggen bij elkander, een viertal eenvoudige, zelfs vervallen tombeu, zonder nadere aaa- duiding of opschrift. Door nasporing in de staatsarchieven is men tot de ontdekking gekomen, dat daar onder die zerken be graven liggen, behalvedeouders van Willem den Zwijger, n.l.WillemdeRijkeen Juliana van Stolberg, ook de broeder van den prins, Johan de Oude. Pogingen werden in het werk gesteld om die vervallen graven in eere te her stellen en aldus de nagedachtenis vau dit heldengeslacht, waaraan ook ons kleine Nederland zooveel verplichtingen heeft, op gepaste wijze te eeren. Een eenvoudige gedenksteen of een waardig opsohrift op die graven lag in het plan, welk plan verwezenlijkt is, ook door den bijstand van H.M. de Koniogin, en bank hebben, die nu toch in zulke vraagstukken beslist. Maar vermoedelijk zal het zoo de be doeling van de heeren wel niet zijn", naar men meent zal zich ook Z.M. de Keizer van Duitschlaud in dezen niet onbetuigd laten. Dat gaat yoed zooOns volk beleeft tegenwoordig gaosohelijk geen magere jaren''. Het gaat in elk opzicht vooruit. Tenminste,zoolang we alleen 'toog vesligen op stoft'elijken vooruitgang. Ook deze is echter een zegen en waarom zou den we ons over dien zegen niet verblij den, God dankende, die 'tons schonk? Een lust is het, te zien hoe, als in de dagen r an ouds, onze hollandsehe kaas en boter weer worden gevraagd. Met name in België krijgen we een steeds grooter wordend afzetgebied. Ieder jaar neemt onze invoer van boler toe. Ziehier de cijfers van in- en uitvoer over de laatste drie jaren Invoer. Uitvoer. 1906 3,395,714 1,158,920 1905 0,051,812 1,162,797 1904 2,886,952 1,434,205 De invoer is dus in den tijd van 2 jaar met een half millioen kilogr. vermeerderd, terwijl de uitvoer afnemend is. Ook de invoer van Hollandsehe kaas is sterk toenemend. In 1896 bedroeg de in voer van kaas nog geen 6,5 millioen kilogr., terwijl het vorige jaar 10,127,064 kilogr. ingevoerd werden. Om een overzicht te krijgen van onzen toenemenden invoer van kaas in België, dienen de volgende oijfers: Uit Invoer ons land. 1900. 8,380,850 7,090,294 1905. 10,127,064 8,634,526 Wijl op vreemde kaas een invoerrecht van 12 fr. per 100 kilo wordt geheven, zijn deze oijfers zeer juist en doen ons zieu, dal onze invoer van kaas in den tijd van zes j aar met ruim 1,5 mil 1. kilogr. is vermeerderd Een goed teeken. Maar past nu op voor de knoeiers 1 O. C. Alweer een, zoo mag men tegenwoordig wel zeggen, als er van diefstal en fraude op groote schaal sprake is. Nu weer te Brussel. Een bediende eener bank, zoon van een zeer deftige burgerfamilie, een gehuwd man en vader van een tweetal kinderen, heeft zich uit de voeten gemaakt, naar men meent, met een bcurag van ongeveer twee ton. Levend in pr.agjjj; en praal op een prachtig Villa de man hield er een stal met drie paarden na als grand seigneur dus, giDg ook hier de kruik aan het breken, en vliegen de scherven links en rechts. Het is te vreezen, dat ze velen zullen wonden. Rusland. Dagelijks komen nieuwe berichten uit dit groote, arme, zwakke land, welke wijzen op diepgaand bederf en onver stoorbare verwarring. De berichten behoeven slechts zonder commentaar, dat wil zeggen, zonder er iets ter verduidelijking bij te zeggen, op genomen te worden, en de lezer kan zelf de slotsom opmaken. En zoo gaat bet maar eiken dag. Nu weer wordt verhaald dat aan het ministerie van Spoorwegen verduisteringen zijn ontdekt tot het niet geringe bedrag van 57 millioen roebels. Voorts verneemt men dat de bezittingen van Sjeglowitof, den minister van Justitie, gelegen in de provincie Mohilef, door de boeren uit de buurt volslagen geplunderd zijn. Het landhuis verbrandde. En eindelijk dat het proces, thans ge voerd tegen den een'ralen arbeidsraad te Sint Petersburg, die de algemeene groote politieke werkstakingen voorbe reidde en lflidde, te St. Petersburg hervat is en de voorzitter van genoemden raad, ter zoogenaamde verdediging van den beschul digde, in een rede van twee uren lang de gewone argumenten te berde bracht om te betoogen dat de arbeidersraad heelemaal geen kwaad in 't zin had, integendeel veel goeds deed, wyl hy economische en poli tieke hervormingen voorstond, en wel langs vreedzame wegen het was de regeering, die de revolutie deed ontstaan en daarom moest die feitelyk terechtstaan Er moeten toch opmerkelijke tooneeltjes plaats hebben gevonden, we vinden althans vermeld dat veel getuigen weigerden den eed af te leggen en anderen hardnekkig volhielden, dat ze geen rechters zagen, terwijl ze zich vriendschappelijk onder hielden met de beklaagden. Dergelijke toestanden zyn met recht schrikkelijk Spanje. Het was te voorzien dat de brutale houding der Fransche regeeritig tegen de Roomsehe kerk en Frankrijk, de Spaansche regeering tot navolging zou prikkelen. De noorder buurman van Frankrijk is Belgiëmaar die heeft een clericale „re geering", dus zal de vervolgingsbacil voor- loopig wel niet naar dat land worden over gebracht. Maar de zuider buurman heeft een zeer vrijzinnige „regeering", die daarbij de radicale en nog roodere anti- kerk- en godsdienst-gezinde leiders naar de oogen heeft te zien. In dit licht heeft men de jongste ge beurtenissen in Spanje te bezien. De Spaansche Bourbons hebben nooit groote voorliefde voor het liberalisme ge had, en de kerk achtten zy hoog. Maar by de wrijving tusschen de re geering en een der geestelijkheid over de inmengiug door den Staat en zaken der Kerk, is koning Alphons wel wat in 't ge drang gekomen en mag men met eenige belangstelling den afloop van den thans tusschen Staat en Kerk ontbranden stryd tegemoet zien. De bisschop van Tuy die 't standpunt der Kerk in krasse bewoordingen tegen de Regeering had verdedigd, werd gedwongen bakzeil te halen, zoo zeggen de vrienden der regeeringdoch de vrienden van het Vaticaan verzekeren dat hier heelemaal geen sprake van is. Feit is, dat de bisschop met sympathie is begroet van alle zijden, hetgeen zeker de regeering geprikkeld heeft tot nieuwe be dreigingen. Gok elders trilt de beweging tegen de kerk. Met name in Valencia, waar bijna dagelyks betoogiDgen tegen den aartsbis schop worden gehouden gisternacht heeft men zelfs gepoogd 'n Franciscanerklooster binnen te dringen, zoodat de politie tus- schenbeide moest komen. Zelfs heeft de minister van Justitie een deputatie uit den gemeenteraad van Valencia ontvangen, die de overplaatsing van den aartsbisschop kwam eischen. De minister verklaarde echter, dat zulk een maatrogel onmogelijk was. De ministerraad heeft gister de quaestie der godsdienstige orden besproken. In de loop van deze week zal daarover een wets ontwerp worden geredigeerd. Cuba. Uit Havana wordt gemeld, dat daar gisteren 500 man Amerikaansehe infanterie en 350 man genie aan land zijn gezet. Generaal Funston de militaire comman dant van de Amerikaansehe troepen heeft zijn hoofdkwartier opgeslagen, ook de mariniers staan onder zijn commando. Bet ontwapenen van beide kampen gaat zeer laugzaam, daar men zeer wantrouwend is. De geweren van de liberalen, die zijn inge leverd, vormen een niet-onvermakelijke collectie oudheden op de 250 stuks waren slechts 2 of 3 Mausers, meest waren het oude Remmingtons, die afgezaagd waren tot de lengte van een karabijn. Wanneer de ex-president Palma dit verneemt zal hij er misschien nog spijt van krijgen, waar hij eerst zoo blij was, de Amerikanen te hebben binnenge'»*;;,,. Vrees voor magjffigè, krachtige gewapen- uen, blijkt ten slotte vrees voor afgezaagde Remmingtons geweest te zijn. En als nu Cuba er nog eens zijn kort stondige onafhankelijkheid bij verspeelt Waar immers kans op isWant Broeder Jonathan geeft niet voor niemendal zijn hulptroepen en zijn bemiddeling en zijn honderdmiljoenen O o s t - A z i Hoe het hier nog eens atlorpen zal China heeft geweigerd met Japan samen den Zuid-Mandsjoenjschen spoorweg te beheeren. En Japan maakt nu dien spoor weg even uitsluitend Japansch als hij vóór den oorlog uitsluitend Russisch was. De spoorweg wordt door Japansche troepen bewaakten door de bezetting van Moek- den, Dalny en Porth-Arthur door de Japan ners hebben deze thaDS het bewind in geheel Zuid-Mandsjoerije in handen. De houding van China tegenover Japan wordt in Londcnsche beriobten als zeer onvriendschappelijk gekenschetst. China toont, sedert de te Peking gevoerde onder handelingen na den oorlog, volstrekt geen neiging om met Japan samen te werken. De Japansohe regeering verlangt dat de mogendheden hunne staatkunde tegenover China zullen wijzigen, zoo zij hunne be langen tenminste willen besehermen. In de douane-quaestie en de openstel ling van Moekden voor vreemdelingen is niet de minste voortgang te bespeuren. China beweert, dat Moekden en andere steden van Mandsjoerye, in verband met het Amerikaansehe-Japansche verdrag, opengesteld zyn door het aanwijzon van plaatsen voor vreemde nederzettingen buiten de wallen maar 't houdt de steden zelf voor de vreemdelingen gesloten en laat voor alle waren, die ingevoerd wor den, rechten betalen. Deze opvatting wordt door Japan bestreden. Na den oorlog hebben Japansche kooplieden zich binnen de wallen gevestigd en deze weigeren thans de steden te verlaten. Bovendien bevinden zich de meeste openbare ge bouwen in Moekden in handen der Ja panners. En wat de Japanners eens be zitten, laten zy niet spoedig glippen. Beroepen te Welsrijp H. J. de Zwart te Steenwijk te Exmorra G. J. v. d. Flier Jr. oand te 's-Gravenhagete Oudewater G. Benes te Hoogblokland te Rotterdam G. H. Wagenaar te Leeu warden te Nieuw-Dordreeht J. S. King eand. te Utrecht. Aangenomen naar Rotterdam door dr. A. F. Krull te Soheveniogen. Bedankt voor Noorden door H. H. v. Ameyde eand. By de Maandag gehouden herstèm- ming voor een lid van het kiescollege te Krabbendijke is met 19 stemmen ge kozen dhr. C. v. Boven, tegen 17 op dhr. Jao. Welleman. De heer ds. K. O. Knottnerus te Varik meldt aan De Nederlander dat hij wegens smartelijke ervaringen /.ijn ambt heeft neergelegd, en uit de ll. rvormde Kerk is ge.reden, om zich te voegen bij de Geref. Kerken. Geref. Kerken. Beroepen te Burum J. Jansen ie Nieuw- buinen. (tn ons vorig no. stond abusievelijk Bussum). Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk P. de Groot eand. Ie Matslawier. Gisterennacht te twee uur is te Gro ningen in den ouderdom van 66 jaar overleden prof. dr. A. P. Fokker, hoog- leeraar in de hygiëne en bacteriologie. Men herinnert zich dat prof. Fokker bij zijn pogingen tot redding bij den Academie- brand de ziekte opdeed, welke thans de oorzaak is geworden van zijn dood. Abraham Pieter Fokker werd in 1840 te Middelburg geboren. Na te Leiden te zyn bevorderd tot doctor in de geneeskunde vestigde hij zich als praktizeerend genees heer te Goes. In 1877 werd hij benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Goes. De Unie-collecte bedraagt, met denagiften f219,895, alzoo f23,53 meer dan in 1905. Si e v I; («zake i». Zierikzee. De Rechtbank alhier er- oordeelde den ontslagen veldwachter van Dreischor H. Th. KI., overeenkomstig de vordering van den ambtenaar van het O.M wegens doodslag, tot 6 jaar gevangenisstraf, met bevel tot gevangenhouding. Aangevangen Maandag 8 October worden met de treinen, die te 12,16 n.m. van Mid delburg vertrekken en te 8,51 n.m. daar aankomen, geen bestelgo6deren meer ver zonden. Deze maatregel is genomen om de passagierstreinen te ontlasten en het te laat aankomen ervan te doen ophouden. Daartegenover zyn echter twee nieuwe goederentreinen ingelegd, waarvan de een te Middelburg vertrekt te 12,28 n.m. en te Goes 12,53 en de andere aankomt te Goes 9,11 en te Middelburg 9,36 r .m. Deze treinen loopen van Vlissingen naar Breda en terug. Middelburg. Omtrent den toestand van ds. A. Littooy, die voor oene ooront steking opgenomen is in een ziekenhuis te Amsterdam, kunnen wij volgens ons verstrekte üiededeelingen der familie mel den, dat naar het oordeel van den pro fessor de algemeene toestand niet onbe vredigend is. De afgeloopen nacht werd weer slapeloos doorgebracht, terwyl het oor blyft dragen, zoodat de mogelijkheid niet is buitengesloten, dat nog eene tweede kleine operatie zal moeten geschieden. ZEerw. blyft tot dusver zonder koorts. Middelburg. Hedennaoht is alhier over leden Dr. J. G. Vogler, rector van het Gymnasium. Middelburg. Gisterenmiddag alhier aangekomen van Fredriksstad met eene lading geschaafde en geploegde delen eu kraalschrooten het stoomschip „Union", gezagvoeder H. Svendsen. En verwacht deze week het s.s. „Dana" van Zweden met delen, baddings en platen en de vol gende week het s.s. „Iris" met balken van de Oostzee. Vlissingen. De korporaal-fourier Bom- meljé, van de le comp. 4e bat., is wegens eerete desertie in tyd van vrede door den krijgsraad in het le militaire arrondis sement veroordeeld tot 2 maande» mili taire detentie en teruggesteld tot de positie van soldaat. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota, inlichtingen bevattende op het adres van den sergeant fourier C. L. Daane te Vlissingen, houdende verzoek om terug betaling van gelden, die hem wegens het vermissen van een revolver zyn inge houden. Te dezer zake acht de minister van oorlog het billyk, dat adressant het wapen gedeeltelij k heeft moeten vergoeden, omdat de fourier in zijn verplichting te kort was geschoten voor wat betreft de zorg voor een hem ten gebruike verstrekt wapen en hy dus de nadoelen, welke het rijk daardoor ondervond, mede had te dragen. Nog wordt opgemerkt, dat niemand adressant verdenkt van ontvreemding van het wapen. Van de directie der Stoomvaart- Maatsch. „Zeeland", kon. Nederlandsche postvaart te Vlissingen, ontvingen wij een exempl. van de Engelsche en Duitsche uitgave van den Reisgids diermaatschappij voor den winterdienst 1906/07, waarop wij gaarne de aandacht vestigen. Wy maken er op attent dat exemplaren van genoemde uitgaven van dien Reisgids, zoomede van een beknopte uitgave in de Nederlandsche taal, op aanvraag door genoemde directie steeds kosteloos worden verstrekt. Goes. Dinsdagnamiddag werd onder politietoezicht alhier begraven, alvorens voor het gebruik onbruikbaar te zijn ge maakt, een varkeD, wegende ongeveer 220 K.G. en toebehoorende aan den heer Westplate te Wolfertsdijk. Het dier was afkomstig uit Rotterdam en is in een der spoorwagens gedurende het vervoer ge storven, waarschijnlijk doordat andere varkens daarop hadden gelegen. Dinsdag werden door deu Hoofd agent van politie Slimraeas alhier in be slag genomen 65 zakken, die ter goedqr trouw in het bezit van J. C. van H. ge komen en daarna door hem waren verkocht. Nog 25 stuks ontbreken en worden door de politie alsnog opgespoord, Schore. Dinsdagavond kwam de slager Blauwkamer van Waaide (o de \oor hem schadelijke oulJekking dat ten var ken, door hem te iiutlcidaiu aan^eko^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2