Landbouw. Kerknieuws. Schooinieuws. IS e c t, s i a K e st. Gemengde Berichten. stad. Er waren 271 afgevaardigden aan wezig. De voorzitter, prins Dolgoroekof betuigde zijn leedwezen, dat het congres niet in het vaderland plaats had, maar een beroep had moeten doen op de gast vrijheid van het volk, dat zich had weten vrij te vechten. Vervolgens werden ontwerp-resolutiën rondgedeeld, waarin het congres de op roeping van Wiborg goedkeurt, doch het tegenwoordige oogenblik ongeschikt noemt tot het doorzetten van het lijdelijk verzet. De naaste taak der partij is het voorbe reiden van den verkiezingsveldtocht, en de grondslag het antwoord der Doema op de Troonrede. Het werk van het congres is tot dusver te kenschetsen als veel woorden en weinig daden. Ondertusschen houden de geheime mis drijven aan. Een agent der politieke politie in Astra kan, Kantjkowsky, die aan het hoofd stond van een schare van inbrekers en plunde raars werd gevangen genomen op het oogenblik, dat hij een heele verzameling gestolen voorwerpen vervoerde. De zaak van het vroegere centrale comité der arbeiderspartij werd Vrijdag weer voor het gerechtshof in Petersburg behandeld. Nog meer soldaten en nog meer politie had men bij deze gelegenheid noodig ge acht dan drie dagen geleden. Er waren twee compagnieën van het garderegiment van Semenof, een eskadron gendarmen en 240 politiemannen in volle bewapening voor het paleis van justitie opgesteld. Op het voorplein was een veldkeuken voor de soldaten ingericht. De zaak verloopt onge veer als vroeger, alleen komen nu de be klaagden niet meer groepsgewijs maar een voor een binnen. Het aanwezige publiek begroet hen door op te staan. Het aantal beschuldigden is met één verminderd, daar de student Nkletischianz intusschen in Kroonstad ver oordeeld en ter dood gebracht is. Toen de vertegenwoordiger van het openbaar mi nisterie dit mededeelde, stonden alle ver dedigers evenals het publiek van hun zitplaatsen op. De verdediging poogde opnieuw uitstel der zaak te krijgen, daar het tijdstip voor heel ongunstig wordt gehouden, maar dat gelukte niet en Zater dag zou de zaak worden voortgezet. Onder het garnizoen van Kroonstad is een manifest verspreid, waarin elke op zich zelf staande muiterij wordt afgeraden. Het manifest zegt, dat de troepen den alge- meenen opstand moeten afwachten om dan met het volk gemeene zaak te maken. Te Sebastopol had Maandag een bom aanslag plaats op den commandant van het garnizoen, generaal-majoor Dumbadhe, toen deze in zijn rijtuig naar de kazerne van het Brester regiment reed. De generaal werd licht gewondhij schoot op den vluchtenden dader. Tussoheu dezen en de in de nabijheid der kazerne staande soldaten ontstond een gevechthet ge lukte den dader te ontkomen. De gebouwen, die aan de kazerne gren zen, zijn door troepen omsingelder hebben huiszoekingen plaats, daar men aanneemt dat verscheidene personen aan den aan slag meededen. De koetsier en twee sol daten, die den generaal vergezelden, wer den zwaar gewond. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwendam A. C. Groene- veld te Sehagerbrugte Kropswolde J. Boonstra, cand. te Tolbert. Aangenomen naar Noorddijk door H. H. Bucherus Cleveringa te Gieten. Bedankt voor Deventer door dr. G.Visser te Assen voor Aalst door D. Th. Keek te Est. Noordgouwe. Zondag in de voor- middaggodsdienstoefening werd ds. J. A. Schouten bevestigd door zyn broeder ds. A. A. Schouten, van Wamel, met eene leerrede uit Lukas 5:4. Des namiddags deed ds. J. A. Schouten intrede met de woorden uit Hand. 4 29. Op verzoek van den consulent ds. J. de Leur, van Zonnemaire, zong de schare Z.Eerw. toe Gezang 244 1 en 5. Geref. Kerken. Tweetal te Kruiningen ds. H. A. Kievits te Sleen en dhr. J. Koelewijn, cand. te Bunschoten. Beroepen te Bussum Joh. JanseD te Nieuwbuinen te Knijpe K. v. d. Veen, cand. te Watergraafsmeer. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Enschedé P. de Groot, cand. te Gouda. Remonstr. Broederschap. Aangenomen naar Dordrecht door G. J. Heering te Oude Wetering. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Veendam door J. Stellwag te Groede. Biggekerke. De voordracht voor eeD hoofd der O. L. school alhier, bestaat uit de H. H. P. J. Roosendaal, hoold te Oranje polder, gem. IJzendijke J. C. Bosschaart, onderwijzer te Hoek, en C. de Man, onder wijzer te Bolmes, gem. Ridderkerk. Op 8 September j.l. zijn naar men aan de M. G. uit St, Annaland schrijft in den overstroomden Suzanna-polder weder eenige monsters genomen, ter be paling van het zoutgehalte door het Rijks landbouwproefstation te Goes. Twee mon sters werden genomen in dat gedeelte van den polder, dat door het aanbrengen van den dwarsdijk slechts elf dagen is over stroomd geweest. Een daarvan werd ge nomen in de onmiddellijke nabijheid van de plaais waar dit ook op 10 Mei was geschied. Nu was het gemiddelde zout gehalte van de bovenste laag van 20 c.M. 0.315 toen was het 0.411 Het andere werd genomen op een klein gedeelte van hetzelfde perceel, waar de daar gezaaide zomergerst, in tegenstellidg met de rest op dat perceel, zich normaal had ont wikkeld, Hier was het gemiddelde zout gehalte van de bovenste laag van 20 cM. 0.067 Op dit gedeelte was de grond vóór de overstrooming zeer vast, zoodat waarschijnlijk daardoor het zoute water niet in den bodem is kunnen indringen. De gewone hoeveelheid van 0.067 keukenzout heeft niet de minste nadeelige uitwerking gehad. De andere monsters zijn genomen in dat gedeelte van den polder, 't welk eerst einde Juni is droog gekomen. Het onderzoek dezer monsters had het volgend resultaat. a. Van die genomen op lichten klei grond, van welke peroeelen de greppen vol met zand zaten en nog niet gedolven waren van 01 cM. 2.253, van 120 cM. 0.245 van 2040 cM. 0.127 en van 4060 cM. 0.034 percent. b. Van die genomen uit weiland, zwaren kleigrond, ongeveer het hoogste punt in den polder. Van dit perceel waren de greppen schoongemaaktvan 02 oM. 2.070 van 2—20 cM. 0.639 van 20-40 eM. 0.384; en van 4060 cM.0.439 percent. Van die genomen op zwaren kleigrond op ongeveer het laagste punt in den polder, waarvan de greppen ziju schoongemaakt van 0—1 cM. 1.040 van 120 cM. 0616 van 2040 oM. 0.341en van 40—60 oM. 0.278 percent. Op dit perceel was de grond een paar dagen voor de monsterneming los gemaakt. Vandaar het lage gehalte van het bovenste laagje van 01 cM. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens diefstalA. P., 17 j., smidsknecht, A. K., 16 j., J. v. E., 15 j., ijzervormers, C. J. B., 16 j., werkjongen, en M. W., 1G j., fabrieks- jongen, allen Middelburg, ieder tot 6 m. tuchtschool, en A. A 36 j., polderwerker, Woensdreeht, en A. E. P., 27 j., schipper, Philippine, en H. v. d. V., 39 j., schippers knecht, Bouehaute, allen tot 1 m.gev.straf, en mishandeling: D. E. W., 21 j., arbeider, Koewacht, tot 6 m. gev.straf, en B. v. H., 29 j., arbeider, Kattendijke, M. de K., 19 j., boerenknecht, Vlissingen, en F. J. F., 33 j., portier bij de maatschappij De Schelde, Vlissingen, allen tot f5 b. s. 5 d. h. Ontslagen van rechtsvervolgingW. v. d. H., 36 j., electricien, A. H., 42 j., bootwer ker, M. W., 49 j., sjouwerman, M. P. den O., 47 j., W. A. K., 48 j., J. C. L., 46 j., J. J. K., 48 j., J. v. d. V., 42 jwerklieden, F. A. B., 46 j., slager, C. D. M., 43 j., koperslager, J. de C., 45 j.,smid, M. A., 42 j. en J. M., 42 j., werklieden, allen Vlissingen, appel lanten van vonnissen van het kantongerecht te Middelburg, waarbij zij ter zake van overtreding der politieverordening te Vlis singen (het als dienstplichtige bij de brand weer zich niet zoo spoedig mogelijk begeven naar de plaats van den brand) allen zijn veroordeeld tot f 6 b. s. 6 d. h., terwijl J. S. R., 54 j., winkelier, en J. F. P., 51 j., zonder beroep, beiden V lissingenter zelf der zake zijn vrijgesproken. Vrijdag a. s. zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen J. C. H. 8. H., oud 40 jaar, voor malig secretaris-ontvanger der gemeente Breskens, thans gedetineerd te Middel burg, wien ten laste wordt gelegd, dat hij zich gelden, toebehoorende aan de gemeente Breskens, heeft toegeëigend. Goes. Maandagavond had in de sociëteit „V. O. V.de algem. vergadering plaats van de Vereeniging voor Algemeene Weten schappelijke Belangen. Tegenwoordig met inbegrip van het bestuur 24 personen. Dhr. 1. G. J. Kakebeeke, president. Dr. Hissink leest de notulengeeft verslag over het afgeloopen jaar en herdenkt in warme be woordingen daarin het verlies van den uit- nemenden dr. Leignes Bakhoven, die zoo veel voor de vereeniging deed. Tot voor zitter wordt gekozen dhr. L. Van Bruggen, directeur der H. B. School. Herkozen dhrn. J. E. de Koning Kooy en J. de Hoogh, welke aan de beurt van aftreding zijn. Het werkplan voor den winter wordt besproken. Einde October zal dr. Kramer uit Den Haag sens lezing houden. Nog is toezegging tot het vervullen van een spreekbeurt ontvan gen van de heeren prof. dr. F. A.F.C. Went, Hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht in NovemberAlbert Vogel te Delft, (voor dracht van 't Grieksche treurspel Oedipus) in DecemberHenri van der Mandere, Journalist te's-Gravenhage, beginJanuari; ds. S. Spaans te Goes (de plaat» van het materialisme in de wijsbegeerte van onzen t(jd), einde Januarij prof. P. Biesterveld, Hoogleeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, in Februarien S. A. Leopold te Goes, in Maart. Uit het verslag van den penningmeester, dhr. De Hoogh, blijkt, dat is ontvangen f 274.093, uitgegeven f 274,01, batig saldo f 0,08'. Hoewel er 16 nieuwe leden zyn bij gekomen en het getal alzoo 101 bedraagt, wordt de wenschelykheid uitgesproken ook tot stijving der kas, dat er meerdere leden by komen. Ook zou men gaarne zien, dat de gedachte, dat de lezingen voor eenvou dige mensch^n veel te hoog zijn, werd weg genomen, daar het toch blijkt er zooveel mogelijk tot nu toe gezorgd is, en nog meer in de toekomst zal gezorgd worden, dat „elk wat wils" heeft. Nadat nog een paar personen genoemd zijn voor de a. s. winter 1907, sluit de voor zitter de vergadering. Vlissingen. De officier-machinist M. Griek, gedetacheerd aan „De Schelde" alhier, wordt 20 dezer verplaatst naar de directie Willemsoord. Hedenmorgen is op het zoogenaamde eiland aan het strand door jongens in een mandje gevonden het lijkje van een pas geboren kind. Borssele. De straatverlichting is alhier eenige schreden vooruitgegaan. De gewone eenvoudige lampen, die weinig licht gaven, zijn vervangen door lampen Beige, welke veel beter licht uitstralen. (Qoesche Ct.) De heer D. Wisse wethouder, heeft ontslag genomen als lid van den gemeen teraad, welke betrekking 23 jaren door hem werd bekleed. (Goesche Ct.) Zierikzee. In de jongst gehouden gemeenteraadszitting werd, zooals reeds medegedeeld is, met algemeene stemmen het voorstel van rien heer de Crane aan genomen tot opheffing der geheimhouding van de beslotene raadsvergadering van 2 Juli 1906. De raad was namelijk op ge noemden datum aan ket beraadslagen in openbare zitting over het voorstel van Burg. en Weth. Dr. Vollgraff, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier, met 1 September 1906 eervol ontslag te verlee- nen, toen de heer J. de Vrieze het voorstel deed de zitting in één met gesloten deuren te veranderen, daar hij in opdracht van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs een belangrijke mededee- ling zoude doen, die een anderen kijk op de zaak-dr. Vollgraff zoude geven. Over eenkomstig het voorstel van den heer de Vrieze werd besloten. In die geheime zitting nu drong de heer de Vrieze, die lid is der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, namens haar bij Burg. en W ethouders er op aan, dat dezen den directeur der hoogere burgerschool er op zouden wijzen, dat door hem de tucht op school strenger zoude gehandhaafd worden, dan het heden het geval was. Achteraf blijkt nu, dat de heer de Vrieze van genoemde commissie geen opdracht ontvangen heeft, zoodat hij buiten zijn boekje is gegaan. De directeur der hoogere burgerschool de heer J. A. de Bruyne, heeft nu tot de oommissie van toezicht op het middelbaar onderwijs een schrijven gericht, waarin hij verzoekt voor haar te mogen verschijnen, teneinde te vernemen Wat er waar is van de opdracht van den heer de Vrieze. Of er by de commissie grieven bestaan tegen zyn beleid, en zoo ja, welke, daar er vroeger nooit eenige aanmerking op zyn beleid is gemaakt, en hem de gelegenheid te geven die grieven volledig te weerleggen, of zoo het blijkt, dat hy verkeerd gehandeld heeft, zijn dwaling openlijk te erkeBnen. Ierseke. Maandagavond (heden) ver gaderde de gemeenteraad ter vaststelling van de gemeentebegrooting. Slechts twee posten ondergingen daarbij wijziging de jaarwedden der veldwachters n.l. werden op hun verzoek van f468 tot f500 ver hoogd, en eveneens die van den nacht wacht zonder schriftelijk verzoek. De belooning van den karreman werd van f 555 of f 605 gebracht omdat diens werk zaamheden door de verplaatsing der mest vaalt zeer verzwaard zijn. Een verzoek van de afd. Zuid-Beveland van den Bond van Nederl. Onderwijzers, gesteund door de onderwijzers en onder wijzeressen van Ierseke, om de onder wijzers jaarwedden billijker te regelen, werd voor kennisgeving aangenomen. De begrootiDg Werd vastgesteld met eindcijfers groot f33144,265 en een post voor onvoorz. uitgaven groot f324,59. Hierna kwam in behandeling een adres der Visschers vereeniging te Ierseke, waarin gevraagd werd om vermeerdering van vaste ligglaatsen voor visschersvaartuigen en een plan werd ontwikkeld om daartoe te geraken. De voorzitter (de burgemeester) opperde, ook namens de wethouders, verschillende bezwaren tegen dit plai, o.a. tegen de hooge kosten (ruim f4000) van een tot dit plan behoorende verlegging van een dam in de haven. B. en W. waren van meening dat het best in de behoefte van vaste lig plaatsen te voorzien is door het aanbrengen van een pier of remmingswerk binnen de haven, waardoor 23 ligplaatsen zouden gewonnen worden. Dit werk is berekend op f2300 ruim. De voorz. verzooht, den leden van de door den gemeente-opzichter gemaakte plannen en teekeningen studie te maken, en de raad besloot aan adressanle te ant woorden, dat zoo spoedig mogelijk afdoende maatregelen beraamd zullen worden. Bij de laatste rondvraag vestigt de heer Sauer de aandacht van den raad op een bericht in een plaatselijk blaadje volgens hetwelk het plan zou bestaan den binnendijk van den Burenpolder langs de haven niet op de gewone wijze te ver- breeden en te verhoogen, maar van een muur midden over de kruin van den dijk te voorzien. Spreker vreesde van dien muur veel ongerief voor het verkeer en verzocht burgem. en weth., zioh met het bestuur der Breede Watering bewesten Ierseke in oontact te stellen, ten einde het tot stand komen van dien dijk te voorkomen. De voorz. antwoordde, dat hem officieel niets van dit plan bekend was. De heer Sauer verzekerde, dat hem van zeer nabij de gegrondheid van het bericht bekend was, alsmede dat de uitvoering van het plan door een optreden van B. en W. misschien zou kunnen voorkomen worden, omdat het polderbestuur het over dien muur niet eens was. De voorzitter en de heer Cupérij (weth.) zagen in dien muur nog zooveel kwaad niet, als maar trappen en toegangen aan gebracht worden. Verbreeding en ver hooging op de gewone wijze heeft ook bezwaren, o. a. dat de oprillen te steil zouden worden. De voorz. merkte nog op, dat men moeilijk opponeeren kan als men de plan nen niet kent, en hij geloofde ook niet, dat het polderbestuur zoo maar zonder kennisgeving aan het werk zou gaan. De heer Sauer verzooht deu voorzitter tijdig aan het polderbestuur opening van plannen te vragen, hetwelk deze beloofde. Daarna werd de vergadering gesloten. Het bericht in Zelandia als zou dhr. Ilammacher een klacht hebben ingediend wegens smaadschrift tegen dhr. Vorster- man v. Oyen is onwaar. By den officier van justitie te Middelburg aldus de Middelburgsche Courantis er niets van bekend. Benoemd tot reserve-tweede-luitenant kwartiermeester in het 38ste Landweer district de reserve adjudant-onderofficier P. Vink van de infanterie in dat district. Stbl. no. 244 bevat een Kon. Besl. van 18 September, waarbij aan de Vereeni ging tot Christelijke verzorging van Krank zinnigen in N ederland, gevestigd te Utrecht, vergunning wordt verleend op een terrein in de gemeente Doorwerth en Renkum een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Blijkens art. 2 van dit Kon. Besl. mogen in het gesticht, bestaande uit 6 paviljoenen en de noodige dienstgebouwen, niet meer dan 228 krankzinnigen, 114 mannen en 114 vrouwen, verpleegd worden. De ex-deurwaarder P. te Heeren veen plaatste in den laatsten tijd in ver schillende oouranten advertenties, waarin hij op zeer gemakkelijke voorwaarden gelden onder hypothecair verband aanbood. Zekere S., scheepstimmerman te Vrooms- hoop schreef daaropP. kwam over, om het eigendom te bezichtigen en zegde geld toe. Eerst moest S. echter f50 storten, dan zou P. de stukken zenden. S. gaf hem f50, doch de stukken kwamen niet. 8. begon nu de zaak te wantrouwen, zocht P. te Heeren veen op, die beloofde de f 50 te zullen terugbetalen en f 12 in afbetaling gaf. De veldwachter ontdekte een en ander en arresteerde P. Ten parkette, waar P. door den officier van justitie ge hoord werd, deed P. een poging zich te vergiftigen, hij dronk den inhoud van een fleschje uit, dat hij in den zak droeg. De officier van justitie stuurde dadelijk om medische hulp geen dokter was thuis. Nu werden twee apothekers gehaald, die 't best oordeelden P. braakwijn toe te dienen. Hij weigerde evenwel beslist iets in te neuien. In het tleschje waren nog een paar druppels vocht gebleven deze werden onderzocht en bleken atropinum te bevatten, een vergift. Echter was het vocht al eenige jaren oud zoogenaamd oogwater en de dosis vergift niet groot genoeg om den dood tengevolge te hebben. P. zei dan ook ,,'t vergif werkt niet, ik voel het wel", en ondervond geen last van zijn innemen. Het geval verwekte natuurlijk op het paleis van justitie heel wat sensatie en ook onder het publiek, dat beide apothekers naar 't gebouw zag snellen en niet wist, wat eraan de hand was. Door tot dusver onbekende oorzaak zyn Zaterdag en Zondag te Amsterdam een aantal buizen van de waterleiding ge sprongen. In de Noorderstraat liep o. a. een kelder onder, zoodat de bewoners 's nachts op straat moesten vluchten. Het Volk meldt thans, in tegenspraak met het bericht van den Limb. Koerier dat de arbeider die, volgens Het Volkop het kantoor der glasblazerij „De Spinx" werd afgeranseld, tengevolge daarvan de geheele week niet heeft kunnen werken en onder behandeling van den dokter is. De dokter had hem Maandag voor vier dagen het werken verboden en Vrijdag, toen de man wilde gaan werken, moest hy weer ophouden vanwege de pijnen die hy leed. De crisis in de sigarenfabriek te Eindhoven is geëindigd. Het bestuur van den Ri.-K. Tabaksverwerkersbond, de bil lijkheid der voorstellen van de fabrikanten- vereeniging inziende, adviseerde de werk lieden tot het ingaan op deze voorstellen. Dit ia geschied. Niettegenstaande een ge deelte der arbeiders 't niet eens was met deze zienswijze, zijn zy met werken door gegaan. Vrijdagavond omstreeks 10 uur ont stond te Leersum brand op 't buitengoed „Broekhuizen", van jhr. mr. ridder M. J. Pauw van Wiel drecht, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder. De eigenaar zelf was op het Paleis te Soestdijk en werd per auto van daar afgehaald. De bewoners hebben zich nog tijdig weten te redden, ofschoon met achterlating van allesalleen een klein hondje is om het leven gekomen. Bij dezen brand zijn schatten verloi en gegaan aan schilderijen en antieke voorwerpen. Wel deden eenige moedige lieden hun best om uit de schilderijenzaal te redden wat nog te redden was, doch door de ondrage lijke hitte werden zy spoedig verdreven. Eenige boeken van waarde en een tiental schilderyen wisten zy er echter nog uit te krygen. Het monumentale gebouw, een der schoonste kasteelen uit den omtrek, werd geheel en al een prooi der vlammen. De brand is ontstaan, door dat men met een lampje te dicht bij het gordjjn kwam. Direct deelde zich ook het vuur mede aan de tapijten, en er was aan blusschen niet meer te denken. De brandspuit bleef tot Zaterdagmiddag om de telkens weer op nieuw beginnende vlammen te dooven. Zondagmiddag bezochten velen de ruïnes teleurgesteld moesteu de meesten, die met rijtuig of fiets, ja zelfs per auto gekomen waren, weer huiswaarts keeren, daar alles was afgezet en men op de plaatsen, die nog toegankelijk waren, niets kon zien door de vele boomen welke het kasteel omgaven. Toen jhr. mr. ridder Pauw van Wieldreehts 's nachts, omstreeks 2 uur, van Soestdijk kwam, verzocht hij, als 't mogelijk was, nog eenige dingen uit zyn particulier vertrek te redden. En 't bleek mogelijk om dit ge- gedeelte, dat vooral door de brand .veer be schermd was, nog binnen te gaan, nadat men zich eerst tiink nat had laten spu i n. Vele documenten werden nu nog gered. Aan de werf Conrad te Haarlem droegen twee mannen een zware ijzeren plaat. De voorste gleed uit, viel met het hoofd in de rails en kreeg de scherpe zijde van de plaat in den nek. Zwaar ge wond werd hij naar zijn woniDg gebracht. Te Amsterdam kwam gisteren morgen een man, zyn vrouw, van wie hy geschei den leefde, in haar woning in de Vrolik- straat vermomd als politieagent een be zoek brengen. De man deed dienst als figurant in Reyding's Rembrandtrovuo optredende als politieagent. Hy had dus de vermomming voor het grijpen. Hy gaf voor, namens den echtgenoot te komen en de vrouw te moeten somraeeren, de ech telijke woning weer te betrekken. Na de weigering der vrouw, die daarby over haar man een leelijk boekje opendeed, werd deze zoo verbolgen, dat hij nit zijn rol viel en haar met een mes ernstige verwondingen toebracht en daarna het wapen tegen zichzelf keerde. De toestand van man en vrouw is niet levensgevaarlijk. Uit het feit, dat in de zakken van den figu rant brieven aan familieleden zyn gevon den en ook een brief aan den officier van justitie, waarin aan dezen kennis wordt ge geven van het misdrijf, blijkt, dat de man zich met het vooropgezette doel om zijn vrouw te dooden, indien zij niet tot hem terug wilde keeren, naar haar woning heeft begeven. Aldaar was denzelfden voor middag een weduwe bezig uit het zolder raam van 'n huis in de Jacob van Campen- straat gewasschen kousen op 'n droogrek te hangen. Een der zijlatten bezweek,de vrouw stortte neer en werd per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zy is overleden. Des namiddags reed in de Bilderdykstraat een motorfiets een bejaard heer omver. De man werd met een vree- selijke hoofdwonde, bewusteloos opgeno men en per rijtuig naar het gasthuis ver voerd. De bestuurder van de motorfiets reed door zonder naar zyn slachtoffer om te kijken. Het nummer van zyn motor is bekend. In het waterschap van de Over waard onder Streefkerk is dryvende ge vonden het lijk van de vrouw van een bierhuishouder aldaar. Maandag had onder Woerden een ongeval plaats, dat betrekkelijk nog goed afliep. Twee dames kwamen op haarry- wiel een kaasbrik tegen, waarvan de be stuurder ongeneigd bleek te zijn uit te wyken. Uit voorzichtigheid stegen zy beide af en bleven staan, maar het eene rijwiel werd nog gepakt, waarop een der dames van den berm in een sloot rolde en haar enkel bezeerde. Terwijl de andere dame haar gezellin uit het bad hielp, bleef de boer stil staan toekijken en toen de dame weer op den vasten grond stond, reed hy verder, nadat hij ten overvloede ook nog weigerde de dames naar de stad te rijden. By een anderen landbouwer kon de dame gelukkig andere kleeren krygen, waarop zy ten minste droog kon tehuis komen. Omtrent de staking te Leiden wordt gemeld, dat de Timmerliedenpatroonsbond een loonregeling voorloopig heeft vastge steld welke aan het oordeel der gezellen, die vóór 24 September aan het werk zyn gegaan, zal worden onderworpen, om na onderling overleg definitief te worden vastgesteld. Dan zal zy worden bekend gemaakt en de stakers zullen, als zij willen, ook onder deze regeling aan het werk kunnen gaan voor zoover zij noodig zijn. Onder Voorschoten wordt onder be waking van een brigade rijksveldwachters ongestoord gewerkt. Blinde vogels. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat bij de Regeering het voornemen bestaat, bij een nieuwe vogelwet het bezitten, verkoopen, ver voeren, te koop aanbieden enz. van blinde vogels strafbaar te stellen. De Achelsche Kluis, het beroemde Trappistenklooster te Achel, by de Hol- landsch-Belgische grens, een complex van gebouwen met brouwerij, boerderij enz., is geheel afgebrand. Aan blusschen viel niet te denken. Het Handelsbl. v. Antwerpen meldt onder het opschrift„Alweer een bank- diefstal te Brussel Ditmaal is de beurt aan de Caisse de Reports en de plichtige is een bediend-1, die ondanks het zeer bur eilbk maand geld van 225 fr. een pnuh iga vil.a be woond^ een stal £.«t J.jj pa. r,:s# Uxa$

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2