NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 2. 1906. Dinsdag 2 October 21e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Onsehuld en Misdaad. NET ALS BIJ ONS. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER AD VER TEN TI ËN IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franeo p. p1,25. Enkele nummers10,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Verleden week hebben de Duite«he sociaal democraten hun Congres gehouden 'te Mannheim. Hoofdschotel scheen de algemeene sla king met een politiek doel. Doch in werkelijkheid waren het 5e „neutrale" vakvereenigingen. Bebel had een motie ingediend, waar.n verklaard werd dat het congres de da- betreffende besluiten van dat te Jena te- vestigt, maar dat het partijbestuur, zood;a het de noodzakelijkheid van een politiece algemeene staking erkent, zich met ie algemeene commissie uit de vakvereenigingen in verbinding moet stellen, en alle mast- regelen nemen die noodig zyn om de „en derneming" met goed gevolg uit te voerm. Dit was al erkenning van ongelijk, ce- wyl immers op het congres te Jen a cie algemeene staking was geproclameerd, ttr- wijl men daarbij opeischte den steun eer vak ver eenigingen In de tweede plaats sprak de motiede erkentenis uit dat de vakvereeniginten onvermijdelijk-noodzakelijke lichamen zijn voor de opbeuring van den toestand ter arbeiders op oeconomisch gebied, en vel niet minder dan de sociaal-democratische partij die verheffing van de arbeiders op staatkundig gebied beoogt. Beide organisaties moeten dus, zoo te- sluit de motie, in hun strijd gemeen ova-- leg en samenwerking betrachten. Daartoe moeten de centrale besturen van beide organisaties tot eenheid trachten te komm. Doel is daarbij, „afschaffing van het toonstelsel en de inrichting van een opde maatschappelijke gelijkheid van allen oe- rustende voortbrengings- en ruilwijze, lus van een socialistische samenleving", aen „doel dat ook de arbeider van de vakcer- eeniging die zich zijn stand bewust is, noodzakelijkerwijs moet nastreven". Een vrij wat makker optreden dus lan te Jena. Toen werden de vakvereenigin gen opgeëischt voor de sociaal democra tische agitatienu wordt die eisch los gelaten, en alleen vastgesteld dat 't in haar belang zou zijn. Uit de lange mondelinge toelichting 7an den heer Bebel bleek dat 't party bestaur 2 TEUILLSTOIT. „In alle geval zult gy er wel niets op tegen hebben, ons te laten zien, wat gjj in uw zak hebt". „In mijn zakriep Aleida uit, terwijl zij met krampachtig gesloten hand haar kleed verfrommelde. „O, Bella, Bella, elke belee- diging heb ik u steeds vergeven, maar nu is het my onmogelijk Ik ik uw diamanten ring en honderd gulden Gy hebt mij daar mee gezienBella, Bella, hoe durft gij zulk een valsche beschuldiging uitspreken „Aleida, ledig uwe zakken," sprak mevr. Westerley gebiedend, overtuigd dooreen wenk van Bella, „wanneer gij onschuldig zyt, zal er natuurlyk niets bij u gevonden worden". „Wanneer ik onschuldig ben", stotterde Aleida, die doodsbleek werd, terwyl hare stem van aandoening beefde. „Tante Westerley, denkt gydat ik na zulk een beschuldiging mijn zakken ledig Dat nooit I Als gij kunt als gij moed genoeg hebt, om een arme afhankelyke wees te beleedigen afhankelyk neen, die als een slaaf werkt voor hetgeen zy van u ontvangtals gy die beleedigen wilt, onderzoek dan zelve, ik zal u niet weerhouden". „Ik heb mij omnogelyk kunnen ver gissen sprak Bella, eenigszins gejaagd „doch als er niets in uw zak gevonden wordt, ben ik bereid u vergiffenis te vragen". „U vergeven", zeide Aleida bijna onhoor baar, met zooveel minachting, dat Bella ontstelde. tot deze zwenking gekomen is onder den drang der vakvereenigingen. Hij erkende dan ook de soo. dem. partij in Duitschland op verre na niet sterk genoeg om zonder den steun der vakver eenigingen een algemeene staking op touw te zetten. Maar die vakvereenigingen, al is de leiding socialistisch, mogen niet officieel daarvoor gebruik t worden, want dan worden zij als sociaal-democratisch openbaar en zij moeten in naam althans „neutraal" blijven. Dit werd door hun leider, Legien, in scherpe bewoordingen aan Bebel duidelijk gemaakt. In dien geest zou men dan ook besluiten. De mannen van de staak-maar-raak- methode dit voorziende trachtten daarom bij monde van hun woordvoeder Kautsky den bekenden Duitschen marxist dezen loop der stemming te keeren. Hij en Mehring dienden een wijziging in, verklarende dat de vakvereenigingen verplicht zijn zich bij hun werkzaamheden aan de besluiten der partijcongressen te houden. De vakvereenigingen onder de sociaal-democratische partij. Het verschil in standpunt springt in 't oog. Bebel en Singer verdedigden het samen gaan met de vakvereenigingen zonder pressie op deze, langzaam aan geleidelijk trachtende hen te winnen. De evolutie! Kautsky en Mehring bepleitten den sta- kingsdwang. ook voor de vakvereenigingen. De revolutie! Handhaving dus in zijn volle consekwentie van het besluit van Jena, dat door Bebel was verlaten en door het partijbestuur voor het hierboven genoemde was ingeruild. De revolutie heeft het ten slotte tegen de evolutie afgelegd. De minder gevaarlijke is door de meer gevaarlijke het zwijgen opgelegd. Want de revolutionaire S. D. A. P. is minder gevaarlijk dan de revisionistische. De een komt op haar klompen, terwijl de ander het op haar kousen tracht te doen. Befeel gevaarlijker dan Kautsky, gelijk ten onzent Troelstra gevaarlijker is dan Gorter. En waarom Omdat beiden hetzelfde beoogen, doch er niet even eerlijk voor uitkomen. „Tante, om negen uur moet ik weg het is nu acht uur en ik keb nog veel te doen. Als gij van plan zijt mij aan een onderzoek bloot te stellen, doe het dan spoedig. Als gij er op aandringt, zal ik er natuurlijk in bewilligen, maar het is eene beleediging die u eens bitter zal berouwen, onthoud mijne woorden". Op hetzelfde oogenblik viel haar opge heven arm slap neer; ontsteltenis deed haar eerst vuurrood worden en daarna dadelijk verbleekeneindelijk zonk zij machteloos op een stoel neer. Mevrouw Westerley had het onderzoek ingesteld, zij ledigde de zak van het arme meisje, en werkelijk kwamen de ring en het bankbiljet te voor schijn, welk laatste een van die bleekte zyn, welke uit de beurs gemist werden „Foei, Aleidariep hare tante uit „verdorven meisje, hoe had ik zoo iets van u kunnen denken I dat een mijner bloed verwanten zich aan diefstal zou schuldig maken I" De arme wees deed een gesmoorden kreet hooren, en een oogenblik verloor haar marmerbleek gelaat alle uitdrukkingeen bezwijming scheen haar nabijdoch plot seling alle andere gevoelens onderdruk kende, sprong zy op en riep verontwaardigd uit„Tante Westerley en Bella, nimmer had ik hem aan mijn vinger of in myne hand alles lijkt mij een wreede droom toe wee my I" en haar gelaat in hare handen verbergende, barstte zij in tranen uit. „Mevrouw, daar is de inspecteur!"kwam de meid zeggen, de deur van de ontbijtkamer openende. „O, tante 1" gilde Aleida, hare handen wringende. „Wat gaat gij doen Waarom De revolutionaire marxisten in Duitsch land onder leiding van Kautsky, met hun zeggen de „neutrale" vakvereenigingen moeten met ons mee zijn oprecht. De anderen die Bebel tot leidsman heb ben willen dat ook, maar zij zeggen't niet. Zij zeggen latende vakvereenigingen maar op zichzelf blijven staan opdat niemand afgeschrikt worde tot haar toe te treden, zij worden dan vanzelf toch soeiaal-de- craat, want dat zijn de „neutrale" vak vereenigingen toch ook. Daarover .sprak Bömelburg, een leider der vakvereenigingen, hij zeide„Steeds heb ik in dien geest gewerkt, maar om tak- tische redenen, waarover ik mij niet nader kan verklaren, verlang ik dat het voor stel van Kautsky verworpen zal worden". Eu Silberschmidt, een ander leider der vakorganisaties, waarschuwde tegen „den indruk dien het voorstel-Kautsky op het buitenstaande publiek zou maken. De christelijke vakvereenigingen zouden zeg gen dat wij van de soe.-dem. partij af hangen". Liebkneeht noemde het voorstel-Kautsky na de verklaringen van Bömelburg „over bodig". Fischer, eveneens Kautsky bestrijdend, zeide: „De vakvereenigingen moeten de onverschilligste arbeiders tot zich weten te trekken, en daarom moeten zij vrij zijn. Men mag hun niet kunnen verwijten dat zij vermomde sociaal-demoeraten zijn die aan de partij moeten gehoorzamen". Eindelijk zette Bebel, de Dnitsehe Troel stra, op dit alles de kroon door hgt vol gende „Ik herhaal, dat ik mij sterk maak, maanden lang een blad van de vakver eenigingen te leiden, zonder het woord sociaal-democratie te noemen en de massa toch sociaal-democratisch op te voeden. Dat is mijn standpunt ten aanzien van de onzijdigheid van de vakvereenigingen. (Gelach en toejuichingen.) Geen mensch behoeft een achterlijk arbeider ook in godsdienstige aangelegenheden enz. voor het hoofd te stooten. Taktiek en nog eens taktiek 1 Handig moet men zijn, dat is alles, (stormachtige toejuichingen en ge lach.") Net als bij ons, schreven wij hierboven. Laat men 't wel onthouden. Niemand toch liet gij zoo iemand halen? O, tante Wes terley, gij zult mij toch wel gelooven?" „Bedaar, Aleida 1 uw gedrag doet mij haast aan uw schuld geloovende inspecteur komt om alle koffersin huis te onderzoeken; natuurlijk zult gij er niet tegen hebben, dat ook de uwe doorzocht wordt." „O, neen", snikte Aleide, haar tranen afdrogende „maar ik ben zoo in d8 war, zoo bedroefd, Bella", maar Bella was ver dwenen, niet in staat om de ellende aan te zien, die zij veroorzaakt had. „Gij kunt hier blijven, maar zeker zult gij liever met ons medegaan ik hoop maar doch mevrouw Westerley schudde het hoofd toen zij aan haar vinger opnieuw den ring gewaar werd, dien zij uit den zak van haar nicht had gehaald. Het was een heerlijke morgen in het begin van Juni. De boomen waren in blad, de dauwdroppels glinsterden, een frissche morgendamp trok van den grond op, en voor het venster zong de kanarie zijne welluidende en aardigste deuntjesmaar wanhoop had zich van de onschuldige Aleida meester gemaakt. Nooit was zij zoo gelukkig geweest als dienzelfden morgen nog nooit zoo verrukt over de vroolykheid der vogeltjes, want haar eenzaam lot, door slechts luttele vriendschap verlicht, had haar hart voor dergelijke indrukken vat baar gemaakt. Doch plotseling scheen zij door duisternis omringd,dezonscheen haar niet te verwarmen, hoe onwelluidend kloDk haar nu het gezang der vogelen. Zij poogde haar toestand kalm te overdenken, doch zy was geheel verward. Telkens opnieuw zocht zij in haar zak, verwonderd hoe Bella's ring door eenig toeval daarin had kunnen komen, - sear het bankbiljet, da bank- loope ten onzent in deze zoo slim opge zette fuik. Christelijke vakmannen en arbeiders, verstaat uwe roeping Houdt u verre van deze zoogenaamd neutrale, inderdaad sociaal-democratische vakvereenigingen. II e li i §-£ 'A k gg. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens strooperij P. L,, Serooskerke, tot f2 b. s. 2 d. h.instaat van Dronkenschap verrichten van eene han deling gevaar opleverende voor derden N. de K., Aagtekerke, tot 2 d. h.loopen op grond die beplant is: J. de W., Middelburg, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden J. W. IC., Vlissingen, B. L., Zoutelande, tot f I b. s. I d. h.overtreding arbeidswetA. M. E. A. H., Middelburg, tot f 5 b. s. 2 d. h. en f 2 b. s. i d. h. rijden met een rijwiel zonder lichtJ. H., Sint Laurens, tot f 0,50 b. s. I d. h.J. C. B., H. J. H., H. N. E., L. P. P., Middelburg, D. v. E., Vlissingen, J. V., W.- W., J. A., B. H., Oost- en West-Souburg, W. D., Seroos kerke, A. v. O., Ivoudekerke, H. L., Meliskerke, tot f I b. s. i d. h.des nachts rijden met een voertuig niet voorzien van een lichtgevende lantaarn J. B., Middelburg, J. G., Vlissingen, J. B., Oost- en West-Souburg, P. S., S. M., Serooskerke, N. de K., Aagtekerke, tot f 3 b. s. 1 d. h.zijn hond niet voorzien van een muilkorfG. G., Serooskerke, tot f 3 b. s. 2 d. h., H. J., J. L., Middelburg, A. F. E. D., W. A. P. de K., wed. D. J. B., P. G., J.J.v.d.B., J. D., Vlissingen, M. J. v. B., L. d. P., wed. J. C, Veere, W. K., P. J. D., vr. v. P. S., Vrou wepolder, P. M., Koudekerke, C. W. d. B., Domburg, tot f 5 b.s. 2 d.h.; schuren van de straat: J. V., vr. v. C. K., Middelburg, tot f 0,50 b.s. 1 d. h; noodeloos schreeuwen op de straatJ. P. G., Middelburg, tot f o,5o b. s. 1 d. h.als bestuur der van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen der politie A. D. vr. v. H. S., Mid delburg, A. v. Z., Nieuw- en Sint Joosland, tot f o,5o b. s. I d. h.uitslaan van een karpetF., M. B., Middelburg, tor fo,5o b. I d. h.uit- laan van een matC. F., vr. van L. B., Mid delburg, tot f 0,50 b. s. 1 d.h.; hebben van een mestvaalt in de kom der gemeenteS. L., Middelburg, tot f 1 b. s. I d. h.het vleesch van een afgemaakt stuk vee als voedingsmiddel bestemmen P. J. v. G., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h.spelen van beldeurtje J. M. B., vr. van P. L. C., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d.h.zwemmen op een andere plaats dan is aangewezen C. B. J. W., P. M. V., Vlissingen, tot f I b. s. 1 d. h. noot van honderd guldenEn plotseling viel het haar in, dat Bella haar beschuldigd had, dat zy had durven zeggen, haar met den ring en het biljet in handen gezien te hebben. „Zij moet het weten dat hare beschul diging valsch is riep zij opgewonden uit. „Welke reden heeft mijne nicht om mij opzettelijk valsch te beschuldigen?Nimmer heb ik haar iets in den weg gelegd. Ik heb haar liefgehad en mij sinds haar vaders dood steeds voor haar afgetobdik was niet meer dan hare slavin. O! hemelsche Vader, heb medelijden en sta mij bij. „Aleida, waar is uw sleutel?" vroeg mevrouw W esterley, de kamer binnen tredende. „Hij ligt op de tafel" antwoordde Aleida. „Hij is niet te vinden, misschien hebt gy hem in. uw zak gestoken". „Neen, ik heb hem gisterenavond op tafel laten liggen en hem sinds dien tijd niet in handen gehad. Tante", riep zij ver ontwaardigd uit, „hoe kunt, hoe durft gij mij verdenken?" „Ik mis duizend gulden, Aleida, en één van de bankbiljetten is in uw zak gevon den", hernam haar tante ernstig; „nu mankeert uw sleutel tot onze bevreemding; maar uw koffer zal onderzocht worden ik zal een smid laten halen". „Tante Westerley!" gilde Aleidade kamer scheen voor haar oogen te draaien de deur werd gesloten en het arme meisje viel bewusteloos op den grond. Hare be zwijming duurde echter niet lang. De op schudding was zoo groot, dat alle bewoners van het huis boven warendus droeg niemand kennis van haar kortstondige zwakheid. Zij kwam weer tot kennis j zij en wegens dronkenschap H. O., Middelbuig, L. M., G. d. N., vr. van J. F. B., Vlissingen, P. H., Westkapelle, tot f 2 b. s. 2 d. h., J. A. v. d. B., Vlissingen, G. IC, Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., C. B., Vlissingen, tot 3 X 10 d. h. Vrijgesproken zfjnT. F., Biggekerke, J. d. V., L. d. V., Vlissingen, beklaagd van loopen over eens anders grond, waarvan de toegang is verboden en K. J. d. IC, Middelburg, be klaagd van overtreding der arbeidswet. Arrondissements-Eechibank te Middelburg. Omtrent de Vrijdag behandelde zaak l tegen J. C. P. K., hoofd der school te Ossenisse, in verzet gekomen tegen een veroordeeling wegens mishandeling vaneen scholier, meldt de M. C. nog het volgende De eerste getuige, de 12-jarige E. Roelans, buiten eede gehoord, deelde mede dat hij den 2en Juli 1906 in den voorm., toen hij omstreeks 10'/2 uur met andere scholieren op het plein voor de school te Ossenisse aan het spelen was, van een jongen een sigaretje kreeg, dat hij achter de school ging oprooken. Meester K. kwam onver wacht bij hem, pakte hem beet, gaf hem kletsen om 't hoofd, schoppen tegen zijn aohterste en bracht hem toen in de school, 's Middags vroeg de meester of hij aan zijn vader verteld had dat hij gerookt had op het bevestigend antwoord kreeg hij weer klappen om het hoofd, en later nog slagen op den arm met een muil, omdat hij vuile handen had. De vader L. Roelans, gem een te-veld wachter te Ossenisse, verklaarde dat zijn zoontje schreeuwende thuiskwam en mee deelde wat was voorgevallen op school. Hij had blauwe plekken op 't zitvlak, die 8 dagen daarna nog pijn deden. Zooals we reeds meedeelden, vorderde het O. M. bevestiging van het vonnis, waarbij beklaagde tot 7 dagen gev.-straf is veroordeeld. De verdediger, mr.J. Adriaanse,betoogde dat alleen vaststaat dat de beklaagde den jongen een klap om het hoofd en een schop voor den broek heeft gegeven. Dit feit wordt nu omlijst door verhalen van ruwe behandeling en drankmisbruik, die door niets zijn bewezen en ook on waarschijnlijk zijn, daar anders het school toezicht toch wel maatregelen zou hebben genomen. De verklaringen der kinderen, opgeno- keek vreemd op hare slapen klopten van angst, zij waggelde naar de deur, en ging half blindelings naar de trap en naar haar eigen kamer. De smid, die ontboden was, brak juist het slot van haar koffer open. Mevrouw W esterley stond er naast Bella stond achter haar met een bleek en ontsteld gelaat, en een weinig verder een gewapend politiebeambte, een man met een barsch, bijna ruw uiterlijk. Drie of vier bedienden stonden bij de deur en vol mede lijden maakten zij plaa+s voor Aleida. Bleek en zwak, bevende van verontwaardiging, bij de herinnering aan het gebeurde van dezen morgen, stond zij daar met gevouwen handen en betraande oogen, als een toon beeld van de diepste ellende. Het deksel van den koffer was geopendBella had zich een weinig teruggetrokkende beambte lichtte de kleedjes slechts een weinig op, alsof hij aan het onderzoek weinig gewicht hechtte, doch het slechts uit plichtsbesef bewerkstelligde, maar plotseling hield hy op, ging op een knie liggen, schoof de klee- dingstukken driftig ter zijde en wees op de gescheurde voering in den koffer, tege lijkertijd den ketting te voorschijn halende, die door het zonlicht met duizende kleuren schitterde, en tevens een pakje dat de negen bankbiljetten bleek te bevatten, die mevrouw Westerley den vorigen dag in haar beurs geborgen had. De politie beambte staarde mevrouw Westerley aan, hij hield den ketting vast, zoolang hij de biljetten onderzocht. Aleida, wit.als mar mer, scheen verlamd en sprakeloos, haar Imogen als die van een krankzinnige. (Wordt vervolgd,}

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1