iJaiiegïandSGli Overzicht Kerknieuw/s, Schooinieuws. Gemengde Berichten. de gemeente zelf de exploitatie der Am- bsichtssohool ter hand zou nemen. Genoemd voorstel werd echter met 8 tegen 7 stem men verworpen. De raad besloot toen door h?t aannemen van een voorstel van de heeren De Veer, Verhage en De Rijcke de verdere behandeling der zaak te verdagen, en eerst eene beslissing te nemen bij aldien de gemeente een jaarlyksch subsidie zou bunnen bekomen van rijk en gemeente, tot e^n bedrag respectievelijk van 2500 en 1000 gld., welk subsidie dan aan het be stuur der Ambachtsschool zou kunnen worden verstrekt, natuurlyk op bepaalde voorwaarden. Inmiddels heeft het bestuur der Ambachtsschool hare leden opgeroepen tegen Maandag a.s. ooi over de ontbinding der vereeuiging van gedachten te wisselen. Of de vereeoiging daartoe zal overgaan is moeiljj k vooruit te bepalen. Wellicht zal ze in het stadium, waarin do kwestie zich thans bevindt, het beter en geschikter achten, om niet tot dien uitersten maat regel over te gaan en Middelburg en zijne omgeving Diet te berooven van eene inrich ting, die hare sporen reeds dubbel heeft verdiend en in eene bestaande behoefte voorziet. Mocht het er tooh toe komen, dan za' de Ambachtsschool op denzelfden voet blyven voortbestaan tot 1908. Algemeen stemrecht ligt op de revolu tionaire lijn. Het is al meermalen aan getoond. Het is dan ook door Groen van Prin- sterer steeds bestreden. In I860 schreef hij in „le Parti antirevolutionaire cl eon- fessionel'', p. 87 „Nimmer heb ik begeerd de verkiezin gen te beperken tot de aristocratische standen. Integendeelhoewel ik wellicht niet de voorkeur gegeven zou hebben aan het systeem van directe verkiezing, ben ik vau meaning geweest dat men, door ki^arechtuitbreioing, de oligarchische in triges moest fnuiken, en, zoo mogelijk, een wezentlijke publieke geest opwekken en een breede basis verschaffen aan het constitutioneel gouvernement. Maar, hoe wel gaarne groote ruimte latende aan de democratie, heb ik mij verzet tegen eene kieswet die verband hield met het abstract aan allen toekomend recht van vertegen woordiging, eu aldus den weg baande voor het algemeen stemrecht". Naar mijn meening moeten gods dienst en politiek niet worden ver mengd, wanneer men onder gods dienst verstaat kerkelijk leven, cultus en èl wat daarmede In verband staat. H^t verband tusschcn politiek en godsdienst ligt m i. hierin, dat iemand, *ov He God wil dienen, zulks doet in alle zaken, dus óók in zaken van Staat. En wat men ook moge zeggen, de vrijheid kan daardoor nimmer worden bedreigd. Er is geen grondslag voor de politiek, welke meer de beteekenis der persoonlijkheid doet uitkomen en die persoonlijkheid hooger eerbiedigt dan in de christelijke religie. TALMA. Rusland. Minister Stolypin heeft op een hem ter bsschikkiDg gestelden kruiser een bezoek gebracht aan den Tsaar in de Finsche wateren, Hier heeft hjj met den Tsaar een vertrouwelijk onderhoud gehad, dat door niemand werd bijgewoond. Het resultaat van dit onderhoud zou van groot belaDg zijn. De Tsaar zou n.l. den eersten minister nieuwe uitgebreide volmachten hebben ga ge ven. Alie belangrijke beslissingen moeten d"or den eerster minister worden bekrach tigd en alle ministors, behalve die van oorlog, marine en van het keizerlijk huis, zullen voortaan rechtstreeks staan onder minister Stolypin. Men zegt datdezoaan den Tsaar den raad heeft gegeven niet naar Peterhof terug te keeren, omdat daar een complot zou zijn ontdekt. Waarschijnlijk zei de Tsaar nu in het Winterpaleis zijn iütrek nemen. Intusschen schijnt hot hier ook niet zeer veilig te zijn. Het gerucht loopt althans, dat in een der vertrekken van het paleis, thans door minister Stolypin bewoond, een brief is gevonden, waarin de minister met een nieuwen aanslag wordt bedreigd. In het district Kriniiary in de nabijheid van Kisjinef hebben de boeren, toen de grondbezitters weigerden hun land te ver pachten, brand gesticht, die, daar zij met ge weld alle pogingen om het vuur te blus- schan tegen gingen, zich over hot geheele district uitbreidde. De boeren hobben de grondbezitters verdreven en zich gewapend om aan de ontboden troepen weerstand te kranen bieden. Te Bakoe is uit verschillende koffiehuizen op politiebeambten gevuurd. De politie patrouilles beantwoordden het vuur en be schoten do koffiehuizen. Een persoou werd gedood, velen werden gewond. De lieden, dte op de politie hadden gevuurd, wisten te ontkomen. Te Helsingfors is Dinsdagnacht voor de woning van den procureur-generaal een bom ontploft. De procureur-generaal was niet aanwezig. Persoonlijke ongelukken kwamen niot voor. Het huis werd sterk beschadigd. De daders ontkwamen. Ned. Herv. Kerk. Drietal tc Rotterdam G. II. Wagenaar te L.euwarden, D. den Breems te Velp en H. W. Creutzberg te Wyk aan Zee. Beroepen te Bleskensgraaf H. H. v. Ameide, cand. te Ouderkerk a/d Amstel. Aangenomen naar Gennep door H. G. Botermans te Zeddam. Vlissingen. Bij de inwijding van het orgel in de Nieuwe Kerk trad Woensdag avond op de heer ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, predikant te Utrecht, niet een leerrede naar Cor. 10 vers 31 laatste gedeelte„Doet het al ter eere Gods". De kerk wa3 vol. De redenaar zegde dank voor 't geschenk aan den heer en mevrouw Blum en aan de firma Van Dam te Leeuwarden, orgelfabrikanten, voor de goede aflevering; en aan allen die mee gewerkt hadden aan de tot standkoming. De heer A. P. Varel speelde een alegretto en een postludium op het orgel. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Kampen P. de Groot, cand. te Gouda. De Unie-collecte bracht dit jaar te Kattendijke op f5 (giften). De gemeenteraad van Amsterdam benoemde tot gewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de Universiteit aldaar ter vervulling van de vacature ontstaan door hel overlijden van prof. dr. M. A. v. Melle, den heer dr. T. J. de Boer, Oijder-bibliothecaris der Koninklijke Biblio theek te 's-Gravenhage, bij tweede vrije stemming met 20 van de 39 stemmen. De heer Jelgersma had er 18, de heer Bierens de Haan 1. Theol School te Kampen. Men schrijft aan De Rotterdammer Dr. Honig, do rector der School, sprsk bij de opening van den cursus eene rede uit over Voorrecht en Roeping. Het voor recht der studenten bestaat, volgens Spre ker, allereerst hierin, dat, waar aan onze openbare Hoogescholen, zeodramen gaat buiten de theologische faculteit, het getal van hoogleeraren, die nog met den diepen denker onder de apostelen belijden, dat Jezus Christus overgeleverd is om onze zonden en opgewekt om onze reentvaardig- malting, zoo klein is, aan de Theol. School en zoo ook aan de Vrije Universiteit, slechts zulke professoren en lectoren werkzaam mogen zijn, die den Christus belijden. Ver volgens in de omstandigheid, dat aan de Theol. School uit volle overtuiging wordt verworpen eene critiek, die het gezag dei- Heilige Schrift ondermijnt; en ook dat daar de Geref. Belijdenis wordt aanvaard. Met tal van citaten wijst Prof. Dr. Honig er op, dat veel, wat in de praktijk van het leven wordt afgekeurd, in tb eorie aan de A ca- demie wordt geleeraard. Ook bij den scha delijken invloed der critiek staat Spr. stil. Maar nu moet het voorrecht, dat de stu denten der Theol. School door Gods gunst genieten, ook het besef hunner roeping in hen verlevendigen en we mo6ten ons met nieuwen moed ons doen uitstrekken naar het ideaal Daarom bad Sproker aan do studenten toe (ook al maakte hij Lutturdt's woord tot het zijneEs füllt mir nicht ein, Dir ein sauer-öpfisches Christenthum predigen zu sollen) dat hnn studieleven gedragen mocht worden door de heilige aspiraties van het kruis van Golgotha, en van meet af in harmonie mocht zijn met het treffe lijke ambt, dat zij eenmaal in het midden der gemeente van Christus hoopten te bedienen. Terwijl hij besloot met te her inneren aan dat woord van den hoog leeraar Jonker: „Het aankweeken van een sterke, geheiligde persoonlijkheid is onmis baar om in den verwarrenden strijd der meeningen der waarheid en zoo zich zelf getrouw te blijven" en aan de leuze der Ouden Oratio, meditatio, tentatio faciunt theologum. Behalve de 4 studenten, wier namen Zater dag reeds genoemd werden is bovendien nog een vijfde voorwaardelijk toegelaten. Het geheele aantal studenten aan de Theol. School bedraagt thans 21 (22), waarvan preekconsent hebben de heeren N. J. Trenning, N. Postema, J. E. Wester huis, E. van der Laan, O. Boersma, C. H. Elzenga, H Jansen, B. Meiier, P. de Putter, J. H. Rietberg, H. W. Nieuwhuis. De lezer vindt het Overzicht Ver- koopingen op de 4de pagina van dit biad. Vlissingen. De Kon. My. „De Schelde" alhier heeft, naar wij vernemen een contract gesloten met de firma Doxford te Sunder land omtrent het alhier bouwen van turretschepen. Middelburg. Benoemd met ingang van 5 October tot agent van politie 3e klas alhier, A. Alewyn, korporaal by het 3e reg. Veldartelerie te Breda. Woensdagavond had in „St. Joris" alhier de uitreiking der prijzen plaats, behaald bij den 4-daagscben schietwed strijd door de Sohietvereeniging „Medio- bvrgum" uitgeschreven. De voorzitter do h'.sr P. W. H. de Kan sprak een woord van welkom, herinnering, gelnkwensch en hartelijken dank, eu deelde nog mede dat van H. M. de Koningin een telegram van dankbetuiging was ingekomen voor de gebrachte hulde. De uitreikingen werden met applaus begroet. De avond werd be sloten met voordrachten door enkele hee ren en het muziek van den he Dekker uit Vlissingen. De vereeniging „Handc"iJ,<elBog" beveelt per circulaire en per ad-' tentie vour de Kamer van Koophandel den heer M. O. Roest, die dan ook wel zonder stemming gekozen zal worden. De keuze schijnt ons een zeer gelukkige. Io de Dinsdagavond door deafdeeling Westkapelie van de Vereeniging Het Groene Kruis gehouden vergadering bleek uit het verslag dat het aantal contri- bueerende leden op het oogenblik 108 bedraagt. De contributie is minstens 50 cent per jaar. Aan contributie werd in het afgeloopen jaar ontvangen f193.835. Aangekocht werd voor f 38.76 aan zieken- materieel. De uitgaven aan melk en eieren mor zieken en herstellenden bedroeg f 108.29. Er werden verstrekt 619 L. melk en 975 eieren, De rekening sluit met een goed slot va» f46,785. Het af tredend bestuurslid P. Roelse Jz. werd bij acclamatie herkozen. De Commissaris der Koningin be noemde tot zetters voor 's Rijks directe bolastingen te Borssele de heeren A. Boone en C. v. d. Velde, en to Kattendijke de heeren L. Korstanje en M. Karelse. Watersnood. Naar wordt medegedeeld zal het pro vinciaal Watersnood-comité in Zeeland weldra in de gelegenheid zyn, nu overal de schadelysten in orde zyn gemaakt, om te beraadslagen op welke wijze en tot welke bedragen do uitkeeringen zullen kunnen geschieden aan hen die door den water vloed van 12 Maart hebben geleden en waarvoor alom in den lande gelden zijn zyn bijeengebracht, terwijl, naar men zegt, bovendien dit ingekomen bedrag zooveel uoociig zal versterkt worden door een bij drage uit het Algemeen Watersnood- Comitc. De meeste plaatselijke comitó's, die ook nog over bijzondere inkomsten beschik kon, maar voor zoover zij bij het Provinciaal-Comité waren aangesloten, ver antwoorden moesten doen aan dit laatste, wachten de regeling der schade af, om dan naar bevind van zaken en mate van krachten, de getroffenen nog te gemoet te komen. Dat zoo'n huishouden nog al aardig oploopt, blykt wel uit de medegedeelde cyfers van het Thoolsche comité, die van 12 Maart tot circa 10 April, honderden noodlijdenden hadden te voeden in de be waarschool te Tholen en bovendien te zorgen had voor velen te Oud-Vossemeer, d e diensten presteerden in de overstroomde gemeente. In ronde cyfers w ts uitgegeven aan spek en vet f 170kruidenierswaren f465; melk en eieren f 70 brood f lüoO; aardappelen en groente f 35 levering door de spijs kokerij f 250 schoenen en klompen f 265 stroo f 20 verpleging kraamvrouw en begrafeniskosten van het oude vrouwtje f69; vervoer brood enz. naar Oud-Vosse meer f 350wachters des nachts in de bewaarschool f 84, benevens koffie enz aan dezen f 30 vergoeding aan de schippers, die gedurende den watersnood in de ge meente de gemeenschap onderhielden f745; voor herstel van gebruikte roeibooten f 300 aan politietoezicht f 350 vergoe ding en herstelling van goederen en lokalen f 220schoonmaak van lokalen f 90 schoonmaken regenwaterbakken en drink putten van vee f 825 salarissen aan den concierge enz. en onkosten in de zieken zaal „Non Semper" f203, waarna nu nog f 14,000 overblijft tot verdere uitdeeling. Men schrijft uit Dordrecht aan het D. N. Gisterenmorgen werd onder grooten toe loop van belangstellenden op de Alge- meene Begraafplaats alhier ter aarde be steld het stoffelijk overschot van wijlen den heer L. C. Oranje, in leven directeur van het doofstommen-instituut Effatha alhier. O.m.a. waren aanwezig de kinderen der inrichting met hun onderwijzers, terwijl de baar werd gedragen door bestuur en leden van het weerbaarheidskorps „Pro Patria". Ds. H. G. de Jonge voerde het eerst het woord. De belangstelling op dit oogenblik, zeide hij ouder meer, van de vele vrienden en kennissen, die rond de geopende groeve staaD, zegt ons, dat hij, die niet meer is, wiens stoffelijk overschot wij daar in de groeve der vertering hebben nedergezet, een persoonlijkheid was, een man van beteekenis ook in de stad onzer inwoning. Al is nij nog niet zoo veel jaren in ons midden geweest, nochtans heeft hij zich bekend gemaakt, waar hij stond aan het hoofd eener school, waar onderwijs gege ven werd aan kinderen die niet hooren of spreken kunnen, opdat ook die kleintjes zouden worden gewezen op den Heiland door Wien zij moeten zalig worden, opdat ook die kinderen zouden worden bekwaam gemaakt voor de Maatschappij. Maar bo venal was hij als Christen bekend. Wij zijn niet gewoon onze dooden te roemen. Hij heeft gesproken en gearbeid en de Schrift schrijft van dezulken: „Hun werken volgen hen na". Voor ons is het een groote slag, voor gade, broeders en zusters, voor de school, voor het bestuur, voor vrienden en kennissen, het heengaau van hem, zoo plotseling in de kracht van zijn leven, maar voor hemzelf is het een groote winst en wij zouden haast jaloersch op hem kunnen worden. Van alle moeite bevrijd en nu kunnende juichen voor den troon van God den Vader. De engelen ver blijden ziob en juichen, zouden wij niet blijde roet hen zijD, te midden der zalig heid Maar al spreekt onze broeder nooit meer tot ons met den mond, uil deze groeve komt een les tot de gemeenteDenk er aau, gij die nog leeft op aarde, dat gij in uwe gezonde dagen den Heere zoekt, opdat gij Hem rooogt vinden. Den avond voor ziju ster en, gaf de ontslapene nog als zjjn overtuiging het vers uit Psalm 72. Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen. Laat dit ons allen ten voorbeeld zijn. Prolessor Lindeboom, van Kampen, voorzitter van het schoolbestuur, sprak namens dit bestuur, dat in broeder OraDje een gewaardeeiden medearbeider en sligh ter verliest. Hij spreekt, niet, zeel hij o.ui., „om hulde te breDgen aan den doode, maar om dankbaarheid uit te spreken tot God, Die hem ons heeft gegeven". Vóór 15 jaren, toen het plan rijpte tot oprichting van een doofstommen-instituut, kwam hij in aanraking met een anderen, ook reeds ontslapen broeder, die in Oranje een goeden onderwijzer meende gevonden te hebben. Het was een goede keuze. En du staan we hier rond zijn graf. Daar staan zijn kindereD, zoo aan hem gehecht, zijn onder wijzers en helpers zonder hoofd. Als wij den toestand van Effatha zien, zouden wij reden hebben te weenen. Groot is het verlies voor allen, maar er is toch nog ver schil. Toen ik het telegram ontving, dacht ik wat is God tooh vrijmachtig. Het wordt weleens vergeten en dan is het noodig, dat de Heere krachtig spreekt. Geve Hij kracht om te mogen zeggen, Gij hebt gegeven en Gij hebt genomen, wij waardeeren de zege ningen die Gij gaaft. DeHeereisde Almach tige en Hij zal Zjjn werk besluiten. Ook Effatha zal niet wanhopen, maar de oogen opslaan tot God. Namens de kinderen en onderwijzers voerde het woord de heer Nettinga, vader der stichting. Ook hij wenschte een woord te zeggen over den vriend, die zijn leven verbond met dat der doofstommen. Spr. herdenkt hoe de kinderen aan den over ledene gehecht waren. Elke zenuw heeft hij voor Effatha ingespaunen. De stichting zonder hem en hij zonder Effatha was niet denkbaar. De eenige troost, die allen over blijft, is wel, dat zijn ziel nu juicht bij God. Ds. Oftringa, van Herwijnen, herdacht naar aanleiding der woorden „lk ben be nauwd om uwentwil, mijn broeder Jona than", den man, met wien hij nu bijDa 18 jaar verbonden was door de dierbaarste banden der vriendschap. Eerst zag hij in Oranje een stroeven Zeeuw, een 9toeren Calvinist, maar na korten tijd merkte hij, dat het was een lieve broeder, tot hij eindelijk tot de over tuiging kwam een onvergetelijk dierbaren vriend in hem te bezitten. Hij was, zeide spr. eens tot ds. Beuker, die inlichtingen omtrent den doode inwon, een juweeltje, maar wist dit zelf niet. Oranje was hem ais een roos, te midden der distelen en doornen des levens. Heeft de gade etn echtgenoot, de gemeente een broeder, Effatha een directeur, de stad een lieven burger verloren, hij verloor in hem een dierbaren vriend. Kapitein Roest van Pro Patria bracht namens het korps den overledene dank voor diens vriendschap. Hij was een man met vele talenten, waarmede hij ruim schoots woekerde. De heer De Pril van Leen vulde deze woorden aan en deelde mede, dat het in den geest van den over ledene was gehandeld van de korpsleden in het zwart en niet in uniform te ver schijnen. Ten slotte daukte de heer C. Oranje van Goes namens de familie allen voor de ge sproken woorden van liefde en sympathie en blijken van belangstelling, waarna hij verzocht, dat de laatste woorden van den doode ook het einde der plechtigheid zou den vormen. Door allen werd toen ge zongen Psalm 72 11 Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen eDZ. Chr. verzorging van zenuwlijders. De Vereeniging tot Christelijke verzorging van zenuwlijders in Nederland, hield gisteren te Utrecht hare eerste algemeene vergade ring. Voorzitter was ds. J. W. A. Notten van Velp. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend De assistent-geneesheer, de heer Briët, heeft het Sanatorium der vereeniging verlaten; in zline plaats is benoemd de heer C. W. van Schaik, arts, die reeds sinds Maart met veel ijver en toewijding werk zaam is Ter vervanging van mej. De Ryke, die in het huwelijk trad, werd als huishoud ster benoemd mej. A. G. B. van Dienen. De geneesheer-directeur der Stichting, de heer dr. Hermanides,heeftwegensziekte ontslag als zoodanig aangevraagd. In zijne plaats werd benoemd de bekende speciali teit in zenuwziekten, de heer dr. L. Bouman van Loosduinen. Van 1 Mei 1905 tot 30 April 1906 zijn in het Sanatorium in het geheel verpleegd 197 lyders en lij deressen. In dien tyd zijn opgenomen 141 patiënten. Het aantal pleegdagen bedroeg 21,732. De meeste verpleegden behoorden tot de Ned. Herv. Kerk. De oudste patiënt was 70 jaar; de jongste 13 jaar. Allerlei be trekkingen waren vertegenwoordigd; leer lingen, studenten, predikanten, artsen, schippers, ambtenaren, kantoorbedienden, landbouwers, kooplieden, architecten, on derwijzers en onderwijzeressen, verpleeg sters en dienstboden. De duur der vorple- ging was zeer uiteenloopend, de kortste duur was één maand. Zoowel het platteland als de steden leverde hun aandeel. Van de 142 lyders en lijderessen die in het Saca- toriumjaar 190506 vertrokken, zijn er 40 herstelden, 55 verbeterd, 28 onveranderd gebleven en zyn er 17 vere-gerd. Deze laatsten zijn allen naar het k) inkzinnigen- gesticht vervoerd. De heeren H. J. H. van Boet-slaar en J. v. Giffen werden als bestuursled -n herkozen. O.m. werd aan II. M. de Koni tgin-Moeder de beschermvrouwe der vereeniging, een telegram va» hulde gezonden, De politie te Den Haag is een even ernstig als sohandelijk misdrijf op het spoor gekomen. In 't begin der vorige week kwam een vrouw aangifte doen, dat haar 14-jarig dochtertje heimelijk hare woniDg had verlaten. Inlichtingen omtrent dc vermoedelijke verblijfplaats van haar kind kon de vrouw niet opgeven, uiaar later nog eens ondervraagd, meende de oom» missaris uit het verhaal van de vrouw omtrent heeren, aan wie zij vroeger kamers had verhuurd, een draad in handen te hebben, welke tot opsporing van het meisje ken leiden. Inderdaad werd dan ook Vrijdag het meisje door een rechercheur opgespoord op een door haar aan den Kijs- wijkschen weg gehuurde kamer, waarvan de huur betaald was door een heer, een O.-I ambtenaar met verlof, die zich, volgens haar verklaringen bij den commissaris, herhaalde malen aaD strafbare handelingen met haar heeft schuldig gemaakt. Hij was met het meisje, in den loop van den zomer in kennis gekomen door zijn oom, een gepensioneerd O.-I. ambtenaar, die ten vorigen jare bij de moeder van het meisje, die destijds woonde aan de Paviljotr - rach', kamers bewoonde en die te dien tijde even eens met het toen nauwelijks 13-jarige kind straf bare handelingen moet hebben gepleegd Het meisje beweert dat alles geschiedde niet slechts met medeweten, maar op aan sporing van haar moeder, die volgens haar zeggen ook verschillende malen het geld opstreek, dat het meisje van de twee boven aangeduide personen ontving. De beide hierboven bedoelde personen zyn aange houden. Tegenover den commissaris van politie hebben zij eene volledige bekentenis afgelegd. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld en gisteren naar het Huis van bewaring overgebrachf. Het meisje, dat volgens haar zeggen vreesde, bij terugkomst in de woning van hare moeder te zullen worden geslajen, is door de zorg der politie ondergebracht in een der reddingshuizen van het Leger des Heils. De moeder heeft zich daartegen niet verzet. (N. R. C.) De gemeenteraad van Amsterdam begon gisteren met de behandeling van het ontwerp-verordeniDg op de winkel sluiting met tot le artikel dat bet ver boden is tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 6 uur een winkel open te hebben. Het raadslid v. d. Velde (antir.) opende de rij der sprekers in een breed betoog tegen het ontwerp, welk betoog hij voorlas. De leuke overzichtschrijver van de Telegraaf begint ziju overzicht van de raadszitting met de volgende aar digheid De groote rede van den heer v. d. Velden. Om even voor tweeën haalde hij uit den bin nenzak van zijn grijs wandelkostuum een boek in oranje-omslag, ter dikte van een Statenbijbel, legde het voor zich neer, maakte zijn linker duim vochtig en begon te lezen. Het was eenigs- zins hinderlijk, dat hij het hardop deed. Dam- door ging veel van het effect verloren. De „Statenbijbel" is natuurlijk geen aar digheid. Red. Twee jeugdige avonturiers uit Kam pen, oud 8 en 11 jaren, zijn te Zwolle aangehouden. Zij hadden te Kampen in den trein plaats genomen, ieder met een vacantiekaart 3e klasse. Aan den oon- dueteur, die het zaakje niet vertrouwde, hadden zij verteld, dat zij naar Amsterdam wilden om een zieke tante te bezoeken. Toen de conducteur hiervan den agent van politie aan het station te Zwolle wilde verwittigen, gingen de jongens door het goederenbureau aan den haal. Zij werden echter door den conducteur gegrepen en aan den politie-agent overgegeven. Zij hadden behalve de vacantiekaarten nog zes gulden in hun bezit. De oudste be kende bij zijne grootouders, waar hij in woont, vier rijksdaalders uit het kabinet te hebben weggenomen en daarvan twee vacantiekaarten te hebben gekocht met het plan met zijn 8-jarig neeije zijn tante in Amsterdam te gaan bezoeken. Zij zijn onder politiegeleide naar Kampen terug gebracht. Stad en Lande van Gooiland.. Heden had ten gemeentehnize van Naarden de verpachting plaats van de jacht op de gronden der erfgooiers. Van deze verpach ting, die in 1899 voor het laatst geschiedde en nu op de nieuwe voorwaarden plaats had, d. i. voor één jaar en by vooruitbe taling, maakten een drietal personen ge- bruik. De som van f 420 bracht ze op. De perceelen, steeds door de Koningin- Moeder gepast, zijn voor haar gereserveerd gebleven en kwamen ook niet op de jacht- voor waard en voor. Van de 17 verpachte perceelen bleven 5 onverpacht. (JV. C Een onzer lezers, by wien de kat en de hond tegelijk joDgen hadden ge kregen, deed de jonge beestjes van nest verwisselen, zoodat de houd de kinderen der kat en deze de telgen van den hond kreeg op te voeden. De beide dieren berusten heel gewillig in deze verwisseling en wy'den hunne zorgen .even trouw aan de vreemdelingen, dat zij het aan hun eigen kroost zouden gedaan hebben. Zelfa gaat de liefde der kat voor de haar toever trouwde hondjes zoo ver, dat zy moeder hond niet in hunne nabijheid duldt. Resb In de Weesperstraat te Amsterdam stond gisteravond tegen elf uur een groot aantal menschen naar een huis te kyken waar in het raam van een derde verdieping een meisjelag te slapen. Het hoofd slap omlaag over de vensterbank, het don kere haar los om 't hoofd gebonden, leek het van de straat vreemd, dat iemand *oq kon slapen. Steeds meer n.^eü?',v,0"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2