üaileslandscii Overzicht. Ksrknieuws, S c h o o I n l e u w s, Reeft tszake o. Gemengde Berichten UIT DE PERS. licht vergeten zal worden, door dat deel der Belgen, die groote talenten en gaven weten te waardeeren, niet het minst door de Vlamingen, wier taal hij sprak met een sierlijkheid, verre boven hunnen lof, in beelden «die hij wist voor te tooveren als bloemen uiteen schitterende lustwarande". Duitschland, De Brunswijksche Troonquaestie is door het gisteren onder onze Telegram/run ver melde besluit van den Landraad weer een schrede nader tot haar oplossing gebracht. De regentschapswet vau het hertogdom bsvat een artikel waarbij aan een bepaalde commissie, bestaande uit de drie ministers, den president van den Landdag en den president van de hoogste rechtbank, de bevoegdheid verleend wordt, na overlijden van den regent, gedurende een vol jaar ge zamenlijk als regentschapsraad het bewind te voeren Na het overlijden van den ouden hertog Wilhelm uit den ouderen tak van de Welfeu in 1884 werd ook overeenkomstig dit artikel gehandeld, nadat gebleken was, dat de eigenlijke erfgenaam van den Brunswijk- f ohea hertogshoed uit den jongeren tak der \Velfen, de in Ginunden resideerende hertog van Cumberland, te kennen had ge geven geon afstand te willen doen ran zijn aanspraken op Hannover. Eerst een vol jaar later ging de Brunswijkscha Landdag over tot, de verkiezing van een regent. Nadat men de Pruisische regeering gepolst had, viel de keus op Bismarck's caudidaat pi ins Albreeht, den senior der Pruisische Hohenzollera, die deze betrekking tot aan zijn dood, voor eenige weken, waarnam. Voorloopig wordt nu 't regentschap ver lengd. Gepoogd zal worden den hertog van Cumberland, die 22 jaar geleden de kroon weigerde om de bekende redenen,totandere gedachten te brengen. Alsof dat gelukken zou Alsof op eenmaal de hertog van Cum berland het goedvinden zal dat zijn vaders koninkryk Hannoverbij Pruison werd ingelijfd. Het is waar, de uiterste li akerzij der Welfenpartij tracht hem in dien geest te belezen. Doch de hertog zweeg en zag zelfs af van zijn aanvankelijk plan, persoonlijk aau de feesten ter eere der gouden bruiloft van den groothertog en de groothertogin van Baden deel te nemen B'ijkbaar wilde hij, schoonvader van den Bidenschen vennoedelijken troonopvolger prins Max, een ontmoeting met den Keizer vermijden. Hoe het zij, tijd gewonnen is iets gewon nen, en als hij den troon van Brun3wijk blijft verwerpen, krijgt het hertogdom weer een regent. En of dit nu prius Adolf vau Schaumburg-Lippe, dan vrel de jongste zoon van den o verleden regent prins Frie- drioh Heinrich van Pruisen, die beiden als candidaten worden genoemd, wezen zal, dat zal den Brutiswykers wel eender zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Langweer, B. Osinga te Oudoga te Noorddijk, U, H. Brueherua Cleveringa te Gieten te Vlieland, T. A. v. d. Vlies, cand. te Utrecht. Vlissingen. Dinsdag werd het nieuwe orgel in de Nieuwe Kerk alhier, een ge schenk van den heer en mevrouw Blum-De Niet, aan kerkvoogden en notabelen over gedragen,welk orgel na onderzoek door den heer A. P.Varel geheel in ordeis gevonden. Deze overdracht geschiedde met een harte lijke toespraak door den heer J. H. Blum. De heer A. Loois, president-kerkvoogd, dankte namens kerkvoogden en notabelen den heer en mevrouw Blum voor dit prach tig geschenk. Vervolgens sprak ds. It. Torenbeek namens den geheelen.kerkeraad en de gemeente, in treffende bewoordingen z;jn dank uit. Daarna werk gezongen Gezang 2 1. Geref. Kerken. Beroepen te Jlakkum, G. Chr. Aalders te Tzumwarum. Door den raad van Vrouwepolder is benoemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Gapinge mej. M. A. C van de Volkere te Vlissingen. Tot directeur van de christelijke H. B. S. te Rotterdam, uitgaande van de Vereeniging voor middelbaar-, handels- en voorbereidend hooger onderwijs op gerefor meerden grondslag, is benoemd de heer P. Landweer, learaar aan de H. B. S. te Hil versum. Aan da Leidschs Universiteit werd tnet gunstigen uitslag afgelegd hst- theore tisch geneeskundig exau en door den heer C. van den Iloek van Middelburg. Zierikzee. Gisteren stond in een bui- toDgewone openbare zitting van de arrno- cy. ments-rechtbank alhier terecht H. Tb. Ktuosier, 33 jaar oud, ontslagen gemeente veldwachter, wonend te Dreischor thans pedstiueerd in het huis van bewaring alhier, beklaagd dat hij op 30 Juli 1906 te Zoniiemaire met het oogmerk zijn< eehtgecoote, P. C. v. N. vsn hel leven te berooven, a'thans om haar zwaar lichame lijk leisel toe te brengen, uit een met kog' Ipatronen geladen revolver een sohoi op ie vrouw heeft gelost. Het schot heef: haar aau de borst getroffen, tengevolge waars au zij is overleden. Door het Openbaar Ministerie waren 32 getuigen, onder wie vier deskundigen, gedagvaard, terwijl op verzoek van den toegevoegden raadsman, mr. D. van der Vliet, twee getuigen k décharge waren gedagvaard. De terechtzitting, die door een talrijke menigte werd bijgewoond, werd geleid door den president mr. J. P. Cau, terwijl als rechters zaten jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet en jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeje. Het Open baar Ministerie we.rd waargenomen door den substiiuut-offioier van justitie mr. H. W. van Lid th de Jeude, terwijl als griffier fungeerde de substituut-griffier tnr. H. J. Wervelman. Uit da afgelegde getuigenis sen blijkt, dat beklaagde, die wegens zijn vrijpostigen cynische houding gedurende een groot deel der terechtzitting, een iioogst ODgunstigen iodruk maakt, met zijn vrouw, die als een stille zachtaardige vrouw wordt afgeschilderd, een ongelukkig huwelijksleven leidde; dat hij Zaterdag den 22sten Juli na een hevigen woorden strijd zijn vrouw heeft weggejaagd, zeg gende Als je niet weggaat, zal ik je neerschieten dat zijn vrouw hierop haar intrek in de ouderlijke woning te Zonne- tnaire genomen heeftdat beklaagde haar den volgenden dag een brief' heeft ge schreven, waarin hij verlangde, dat zij bij de kindeten zou terugkomen zullende hij, indien zij daaraan niet voldeed, een huishoudster nemen en echtscheiding vra gen; dat hij zieh Maandag naar Zonne ma ire heeft begeven en haar in haar ouderlijke woning heeft opgezocht, waar hij bijeenvond zijn broer, die op een telegram van zijn vrouw was over gekomen, om den vrede te herstellen, zijn vrouw en een zuster van deze Hij eischte toen, dat zij mede zou gariD Een woordenwisseling ontstond, waa-op hij, terwijl zijn vrouw zeide«Arie, je moet niets doen, je moet niet schieten", naar buiten werd gedrongen. Beklaagde, drong echter opnieuw binnen, haalde een geladen revolver te voorsehijn en schoot die afin de richting waar zijn vrouw stoud. Zijn broer en de zuster vau zijn vrouw wierpen zich toen op hem. In de hierop ontstane worsteling werd hem door de zuster van zijn vrouw bet moordtuig ont rukt. De door den dader getroffene echt- genoete was gedurende de worsteling het huis ontvlucht, en terwijl zij schreeuwde «Moeder, moeder, help" 1 suel naar de. woning van deu gemeente-veldwachter, die op dat oogenblik niet tehuis was, gegaan, waar zij, daar haar de krachten begaven, op een stoel werd neergezet. Zij verzocht een dokter te ontbieden en haar kleeren los te maken en zeide, doelend op haar man «Latea zij hem maar op hangen, den schurk". Spoedig daarop gaf zij den geest. Beklaagde ontkent met zijn revolver op zijn vrouwgesehoten te hebben Hij had, beweerde hij, haar er mede ge- slageD, waarop het schot was afgedaan, dat haar getroffen had. Al de getuigeu zijn echter met dat beweren in volslagen tweestrijd. Beklaagde zelf had, nadat de daad bedreven was, aan verschillende personen, waaronder ook de burgemeester van Zonnemaire, uit eigen beweging ge zegd, dat hij op zijn vrouw geschoten had. Ook uit de door beklaagde voor deD rechter commissaris afgelegde verklaringen, die door den substituut-griffier worden voor gelezen, blijkt, dat hij op zijn vrouw ge schoten heeft. Toen de president beklaagde op het bezwarende van deze getuigenissen wees, zeide hij, dat hij in abnormaleii toestand gesproken had. De zitting wordt geschorst tot heder. Nog deze week beginnen wij met een feuilleton „Onschuld en Misdaad", een oude bekende uit onzen 2en Jaar gang, doch nu b e 1 a n g r y k uit gebreid. Goes. Maandagavond werden door den agent van politie Vau den Broek, in den boomgaard in paoht toebehoorende aan den koopman Daane te Klsetiuge, vier jongens op heeterdaad betrapt op diefstal van appelen. Middelburg. Gisterenavond had de stoker J. M., werkzaam in de melkinrich ting van den heer Iieijnierse alhier, hei ongeluk bij het aflaten van den stoom uit de machine zijn hand te verbranden, wat zoo einstig was, dat geneesknndiga hulp. moet wordeu ingeroepen. Mevrouw Dijckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin alhier, zal, te beginnen met Dinsdag 2 October a.s., in hel vervolg eiken Dinsdagmiddag ontvangen van 3 uur af. Nieuwdorp. De 17-jarige jongen, die in Januari met zijn jongeren broeder uit Amerika is teruggekeerd, heeft zich on langs aan mishandeling schuldig gemaakt Nadat hy gedagvaard is geworden om voor de rechtbank te verschijnen, is hij p de vlucht gegaan, men vermoedt dat hij naar Amerika is vertrokken waar zijn ouders wonen. ÏCrabbendijke. Bij aankomst van een lading vette varkens (welke gisteren al hier uit Rotterdam waren aangekomen) bleek dat een dezer dieren dood in de wagon lag. Het bloed liep uit den bek an do buik was geheel blauw. Het beest dat 1'9 kilo woog is zonder keuring door den eigenaar A. Zuidweg, slager alhier, onder toezicht van de gemeentepolitie begraven. De gewone zevenjaarlijksche ver pachting der landerijen van het Kroon- Domein, behoorende tot 't rentambt Tholen zal ditmaal niet te Tholen, doch in de maand October te St. Maartensdijk plaats hebben. Een maatregel waarvoor de vele pachters in St Maartensdijk de admini stratie zeker dankbaar zullen wezen. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de telefonist T. H. Ouwerkerk van Middelburg naar Rotterdam de com miezen der telegrafie 2 kl. F. Bouwman vau Amsterdam naar Vlissingen en R. Tjepkema van Vlissingen naar Amster dam de klerk der posterijen en telegrafie 2 kl. J. P. A. S. van de Wiel van Goes (telegraafkantoor) naar 's-Gravenhage. Met ingang van 1 October a. s. zijn verplaatst de rijksklerken H. A. de Jong, ter inspectie der directe belastingen enz. te Neuzen, naar de inspeclie te Zutphen en N J. Schepers, ten kantore der directe belastingen enz. te Hulst, naar de inspeclie der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. De klerk ten kantore Zalt-Bomtuel B. P. Verhoef is benoemd tot rijksklerk en wordt tijdelijk werkzaam gesteld ten kantore van den ontvanger der directie belastingen enz. te Hulst, mede met ingang vaüi 1 October a. s. Te Stoppeldijk verloor een echtge noote haar tweeden man op denzelfden datum als haar eersten beiden werden ook op denzclfden datum begraven. Benoemd tot militie 2de luitenant bij het 3de regt. infanterie de milicien sergeant P. Pieterse van het eo.ps. Te Bruinisse geraakte de 75-jarige landbouwer A. F. met een zijner beenen in de dorschmachine. Dit lichaamsdeel was zoodanig gebroken dat het been eruit stak. Zicrikzee. Dinsdag zijn officieel c&n- dilaa-. gesteld voor lid van den gemeente raad de heeren J. van Os en tnr. G. W. Th. baron Van Dedem. {verbeterd bericht). Bij Ossendrecht is Dinsdagavond even 9 uur door de tram Antwerpen Bergen-op-ZoomTholen een ougehuwd persoon, de oud-koloniaal M., wonende te Kruisland, overreden en gedood. De onge lukkige had een paar dagen daar vertoefd en was geregeld dronken. Hij zou nu ver trekken naar familie in Hoogerheyde met de tram van 9 uur. Na nog zoo lang mogelijk gewacht te hebbeu om in te stappen verliet hij weer de tram. De conducteur liet op zyn geroep weer stoppen, doch op zijn zeggen dat hij niet mee wilde ging de tram weer ia gang. Opeens springt hij toe om nog mee te rijden doch springt tusschon de wagens in en werd middendoor gereden. Hy was onmid dellijk dood. Ook hier was dronkenschap waarschijn lijk de oorzaak. Gisteren sprong, gelyk wij reeds meldden, de (JO-jarige notaris Sanders te Rotterdam, compagnon van notaris Blond v. d. Berg, uit de 4e verdieping van het kantoor der Zuid-Hollandsche Hypotheek bank. Stervende naar zjjn woning vervoerd stierf hy daar kort na aankomst aan inwen dige verbloeding. Te zijnen kantore is door de justitie een onderzoek ingesteld. In de gemeente Haskerland had 'n 17-jarige jongen een geweer, dat hy aan een ander liet zien. Niet wetende dat het geladen was, kwam hij aan den trekker, het schot ging af, dat hem in den rechterschouder en bovenarm trof. Hfj overleed aan de gevol- gon. Te Zevenbergen is een metselaar van de stelling van in aanbouw zijnde woningen in de Stationstraat zoodanig op het hoofd gevallen, dat de dood bijna on middellijk intrad. Te Zaandam is bij het badhuis, opgehaald het lijk van een 35-jarigen hofmeester, in dienst bjj de Koninkl. Ned. Stoombootmij., doch die uit die betrekking ontslag genomen had en naar Zaandam was gekomen om zoo moge lijk aan te monsteren. Te Ede hield dc vrouw van een melkrijder de hit, voor den melkwagen gespannen, even vast, toen het paard van een landbouwer dat op hol was geslagen, tegen den wagen aanliep, waar door do vrouw neerviel. Zij bekwam daar door schedelbreuk en overleed na enkele oogenblikken. Dhr. J. Oudegeest, de bekende leider van het anarchistisch avontuur in 1903 is benoemd tot directeur van de coöpe ratieve voikswasschery te Loosduinen. Aardewerh-fabricage. Men schrijft uit Maastricht aan Het Volk: De vrouwen, werkzaam in de aardewerkfabriek Sphinx ontvangen in het vervolg bij bevalling een bakermand en 6 weken laag 50 ct. per dag Ook hebben thaus alle mannen en vrouwon in de vernisovens de werk kielen gekregen die in 't koninklijk besluit van 16 Maart 1903 zijn voorgeschreven. Zondagavond omstreeks acht uur kroeg de schildwacht, die te Arnhem voor de Willemskazerne stond, het in zijn hoofd om weg te loopen. Hij zette zjjn geweer tegen den muur eu ging er van door, zonder dat de wachtcommandant in de gelegenheid was het te verhinderen De Piet Hein" is gisteren weder in de haven te Nieuwediep teruggekeerd. Het aau den grond zitten bleek het schip geen schade te hebben gedaan. De sobade, geleden door liet binnendringende Water, kan in de haven worden hersteld. Staatscommissie voor den landbouw. Nai.r de N. 21. Ct. verneemt, heeft. de staatscommissie voor den landbouw een uitvoerige vragenlijst ontworpen ter ver sa moling van gegevens nopens den toe stand der landarbeiders. Deze vragenlijst zal aan verschillende personen worden gezonden ter beantwoording. In het bij zonder zal de medewerking worden ge vraagd van werkliedenverenigingen ten plattelande, waarvan er o. a. in Groningen, Friesland en Drente velen worden aan getroffen. Waar geen werkliedenvereni gingen bestaan, zullen de landarbeiders individueel iu de gelegenheid worden ge steld inlichtingen te geven. Iu de PriDsestraat in Den Haag leest men op een winkelraam de aankoudigiug Hier wordt begin October geopend een «latnslagerij". Zou dit soms een zaak zijn, die in verband staat met een nieuwe natuurgeneeswijze:' (N. C.) Volgens inlichtingen, die de N. C. gekregen heeft, zou de openbaarmaking van het rapport der Staatscommissie voor de grondwetsherziening niet eer dan eind December te verwachten zijn. Terecht! Men seint uit Harlingen De vermiste jongens zijn met de boot te Texel aangekomen. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie heeft het volgende aan het personeel bekend gemaakt: «Een firma heeft medegedeeld, dat zij naar aanleiding vau opeu verzonden prijs couranten, hoofdzakelijk van lagere be ambten der posterijen, aau wie deze prijs couranten Diet waren geadresseerd, doch die daarvan door hunne betrekking kennis bekwamen, aanvragen ontving om in die prijscouranten aangeboden artikelen tegen handelsprijzen aan hen te leveren. Zoo danige handelingen van het personeel zijn niet geoorloofd dit is misbruik maken van hetgeen men in de uitoefening van zijn ambt verneemt''. Vreeselijïce barbaarschheid. De gegageerde militair X. leefde te Djokja met een nonna in de beste verstand houding, zegt Midden-Java. De moeder van deze nonna was een ware speelster en om aan dezen hartstocht to kunnen voldoen, leende zij van een Arabier kains en con tanten, tot een gezamenlijk bedrag van f 50. Doch spoedig waren de kains in het pand huis gebracht en al het geld was verdob beld. De Arabier wenschte echter na eenigen tijd zijn geld terug te ontvangen, doeh te vergeefs. Toen kwam de man met het voorstel om haar dochter, die met den gegageeraen militair leefde, aan hem over te leveren, daar het een aardig vrouwtje wasals de zaak gelukte, zou de schuld vereffend zijn. De moeder had er geen be zwaar tegen, doch wist geen raad, hoe zy het moest aanleggen, zonder dat de man er iets van merken zou. Ook hiervoor wist de Arabier raad. Hij gaf de moeder een zalfje, dat ze, als X sliep, op en ota zijn oogleden moest smeren Hij zou dan wel niet meer kunnen zien, wat er rondom hem voorviel, als hij ontwaakte. En ziet, de ontaarde moeder nam het middel te baat. X werd het licht zijner oogen benomen, zoo zelfs, dat toen hij in het hospitaal ter verpleging werd opgenomen, de behandelende genees heer niets anders kon verklaren, dan dat alle hulp nutteloos was en X. altyd blind zou blijven. Thans is de blinde vrijgezel, daar het mei>je den Arabier moest volgen eu ook niet langer in gezelschap van een blinden man wensehte le leven. Een ontzettende lynchpartij, door blanken te Atlanta in Georgia (N.-Am op zwarten geoefend, heeft de negers verbit terd en op wraak doen zinnen. De lynch partij scheen aangekomen door de toe nemende aanrandingen van blanke vrouwen door negers. Er zijn elf geweldplegingen in zeven weken geweest, en zeven van de boosdoeners loopen nog vrij rond. De laatste zes weken hebben de vrouwen in Georgia onder een schrikbewind geleefd. Geen blanke vrouw iu Atlanta heeft een dag of nacht rust gehad. Zij waren sidderende gevangenen in haar huis Weinig mannen durfden hun gezinnen 'savonds alleenlaten Maandag is de negervervolging opnieuw uitgebroken. Ditmaal zonder directe aan leiding werden de negers door de blanken vervolgd eu zonder omslag gelyncht. De zwarten verlaten in allerijl de stad. Atlanta is iu staat van beleg verklaarden patrouilles doorkruisen de straten. In bet geheel zijn 18 negers gedood en een 100-tal gewond, aan de zyde der blanken zijn er 50 gewond Ook in Memphis (Tennessee) hebben zich dergelijke feiten voorgedaan. Ze "en negers zijn daar gelyncht en men vreest voor ver der bloedvergieten, daar de politie den toestand niet meester is. De politie te Toulouse heeft een jonge Russin in hechtenis genomon, die zich had laten ontvallen dat zij een bom bij zich had en van plan was, een hooggeplaatst per sonage te dooden. Zij weigerde te zeggen wie zij was en beweerde dat zij de bona intusschen vernietigd had. De justitie te Geneve heeft besloten om Tatjana Leontiëf, de moordenares van Muller te Interlaken, in het einde van deze week naar bet krankzinnigenstic'it te Mttn- singer over te brengen- Zooals men weet, is de hoer Rocke feller, de rykste man ter wereld, zeer be vreesd voor een aanslag op zjjn persoon en zijn goederen. Nu is hij echter ontevreden over zijn bewakers en de lyf wacht van detectives, die hem voortdurend omringt, is verwisseld moeten worden, daaren hunner uit de school heeft geklapt en er zich bij vreemdelingen op beroemde in geheimen dienst van den petroleumkoning te staan. Dr. Biggar, de lijfarts van Rockefeller, is het hoofd der geheime politie, dia dag en nacht voor het leven en de veiligheid van den milljard&ir waakt. Dr. Biggnr heeft thaus een dozijn van de meest betrouwbare Finkertonmannen in dienst genomen en hoopt daarmee Rockefeller voldoende te kunnen beschermen. Een schatryke bedelaar is te Lon den weer in vuil en kommer overleden. Men vond ruim 25000 gulden in goud by hem en nog duizenden in effecten. In zyn kamer had hy twee geweren en twee revol vers, waarmee hy den schat bewaakte. Bij gelegenheid van tuinbouwfeesten te Ghèvres-sur-Marne zou een luchtreizig- ster, mej. Blonde], met een ballon opstygen. In tegenwoordigheid eener talrijke menigte had de opstyging plaats. Er woei een flinke bries die den ballon juist in de richting van den toren dreef. De toe schouwers moesten het met ontzetting aanzien, dat het touwwerk van den ballon in het kruis verward raakte, eu dat de luchtreizigster in haar mand boven aau den toren hing. De hevige wind was oorzaak dat de mand voortdurend in schommelende beweging bleef, wat de vrees deed koesteren, dat juftr. Blondel van de hoogte van 48 Meter zou te pMter vallen- Onmiddellyk werden pogingo- ftrfe redding in het werk gesteld, maar er was zoo hoog geen opening, van waaruit men den ballon bereiken kon. Men riep de ongelukkigo toe zich langs een touw te laten zakken, tot zy de opening zou hebben bereikt, om haar zoodoende naar binnen te halen. Koelbloedig gaf zy aan dien raad gehoor en ondernam het waagstuk. Nu had men reeds eenigen tijd waarge nomen, dat een legio groote kraaien, met onheilspellend gekras, onophoudelijk langs den toren vlogen, alsof zij geen genoegen nemen konden met deze vreemdsoortige manier van indringen in hun rijk. Entoen dan mej. Blondel bijna de opening bereikt had, viel een 20-tal haar aan en brachten haar met hunscherpesnavels verwondingen toe aan het hoofd Door deze onverwachte gebeurtenis verloor de ongelukkige hare koelbloedigheid en het bewustzijn, liet het reddende koord glippen, en stortte in de ruimte, onder het angstgegil der toeschou wers, die in plaats van zich uit de voeten te maken, in hun verwarring kwamen toe- loopen, naar de plaats, waar vermoedelijk juffr. Blondel zou neerploffen. Het gevolg was dan ook, dat de ongelukkige neerplofte op twee toeschouwers, den houthandelaar Gantin en den timmerman Picotde eerste werd gedood, de tweede bekwam een her senschudding. De ongelukkige luchtreizig ster was onmiddellyk een lyk. De oorzaak van het spoorwegonge luk in Gtantham iu Engeland is nog altijd niet bekend. Er loopen thaDS geruchten als zou iemand den machinist en den sfoker, op liet oogenblik dat de trein met zijn onverminderd ontzettende snelheid door het station liep, in een razend ge vecht hebbeu gezien. Dat zou dan ver klaren moeten, waarom er niet gestopt werd, nieftegenstaaude alle signalen op onveilig stonden en de bocht voorbij het station zeer gevaarlijk was. Men zou dan moeten aanuemeu dat een van beiden, de machinist of de stoker, waanzinnig zou geworden zijn. In Parijs heeft men tegenwoordig eeu automobiel als sproeiwagen. Bovendien is onder den wagen een rol-bezem, die eerst de straat veegt voor de besproeiing. Het nieuwe voertuig moet uitstekend vol- doan en heeft natuurlijk door zijn meerdere snelheid veel op de gewone paard-er- wagen sproeimachine voor. Op zonderlinge wijze is (e Elisabeih, in den Auierikaanschen Staat New-Yersey, een vrouw van 60 jaar, die geheel ver lamd was, om 't leven gekomen. Toen ze hulpeloos in haar leunstoel zat, werd ze door een rat in haar voet gebeten, waarbij een slagader geraakt werd. zoodat de vrouw, die zich niet verroeren kon, doodbloedde. Eenheid en Vrijheid. De Nederlander schrijft De tweedracht in het sociaal-democra tische kamp bevestigt opnieuw, dat het zich blindelings onderwerpen aau partij- besluiten veelal onmogelijk is voor zelf standig denkende wezens. Dat groote groepen zich scharen rondom een program van beginselen, laat zich ver staan. Ook dat zij die optreden in de actieve politiek, geene gelegenheid verzuimen, om hun politieke vrienden 't verband tusschen hunne handelingen en de beginselen der partij uiteen te zetten. Daarmee zyn echter velen niet tevreden. Vertrouwen stellen in personen, gelooven dat de door hen gekozenen te goeder trouw alles zuilen aanwenden, om hun beginselan in practvik te brengen, dat is iets wat uit den tijd schijnt Veeleer veilaDgen de kiezers zelf den koers aan te geven, pro gramma's vast te stellen van uitvoering, en buiten de deur te zetten al wie hun decreten niet wil uitvoeren. Zóó regeert dan het volk zelf. Zoolang het slechts te doen ia om oppo sitie te voeren, of om, op een gegeven oogenblik, storm te loopen op een Kabinet of eenig ander nabijliggend doel te be reiken, kan dat goed gaan. Maar op den duur gaat het niet, omdat het praktisch optreden op politiek terrein is oene kunst, die moet geleerd wordeu eene kunst waarvoor sommigen bijzondere gaven bezitten, tuaar die de massa niet ver mag uit te oefenen. Immers bouwt riet elke groep een eigen staatsgebouw, maar moet ieder die aan het stuaUieven de-U*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2