BaiiefilgüElsGli Overzicht. Kerknieuws. Schooi nieuws. Gemengde Berichten vlaesch geniet. Kracht en gezondheid danken dezen de eenvoudige kost (meel- en melkspijzen, kaas etc en de ma tigheid. Het eiwit-gehalte van alleen in U -ieren verkregen kaas is gelijk aau een hoeveelheid vleesch van 2 pond per hoofd over de geheele Duitsche bevolking Waar men in arbeidsplaatsen proefs- gewijze melk invoerde, daar heeft men kunnen waarnemen, dat zij spoedig vrien den vond, daar zij niet zoo slecht smaakte als velen geloofden, die sedert hun kin derjaren geen melk meer hadden gedron ken en daar zij tegelijk honger en dorst stilde. Dit heeft het gevolg gehad, dat zij ook in de huishoudingen werd inge voerd, waar zij door vrouwen en kinderen wordt geprefereerd boven vleesch of bier. Door zijn armoede aan stikstof houdende bestanddeelen kon bier nooit het vleeseh vervangen en de bierdrinkers trachteu hun behoefte aan eiwitstoffen aan te vullen door 't gebruik van kaas en worst. Bier bevat in één liter de voedingsstof van J.75 broodje (melk van 2) en juist zooveel alcohol als de melk vet. Het vet, dat wegens zijn goeden smaak en verteer baarheid het duurst wordt betaald en door fle bedrieglijkste vervalschingen nooit te vervangen is, waaraan de met melk ge voede kinderen het weeke kussen van de roode wangen en volle leden danken. Bier wordt door de ïneesten niet em zijn geringe voedingswaarde, noch orn zijn be dwelmende werking in vaak groote hoe veelheden genoten in hoofdzaak is het zijn dorschtlesschende eigenschap, die 't zooals bijna alle andere gewilde dranken, dankt aan zijn gehalte aan zwak zuur. Ook water werkt dorstlesschend als het koel en frisch is, d.w.z. veel natuurlijk of kunstmatig be reid koolzuur bevatwijn, appelwijn, limo nade etc. b3vatten als 't ooft verfrisscnende vruchtenzuren en in bier wordt naast kool zuur melkzuur aangetroffen, dat zooals bekend is ook in „Sauerkraut", zure augur ken, dikke- en karnemelk wordt gevonden, waar het natuurlijker, goedkooper, vrij van alcohol en even zoo dorschtlessehend is als bier. In het Noorden algemeen, bij ons meer op het land in zomer-en „Kur"-verblijven, wordt de omervalschte karnemelk wel ge bruikt kefir is te duur en dikke melk, die m Nederbeieren en de Bovenpaltz als Herfst of Hirgst"-uielk houdbaar gemaakt wordt, kan eerst groote verbreiding viuöen sedert het de fabrieken is gelukt, ze met behulp van haar zuurverwekkers in steeds gelykmatigen toestand te bereiden en ais „Sauermüch" in den handel te brengen. Haar zure magere melkiusmaaknauweiijks van zure voile meik te onderscheiden valt, maar de helft goedkooper is, burgert zij zich in de steden meer in en op het land in ontspauningsgalegenheden moet zij eigen lijk nog gemakkelijker te bevestigen zyn. Wbl. v. Melkhyg.) Rusland. Mejuffrouw Leontieff heeft tegenover baar vader verklaard, dat zij wel degelijk den oud-minister Dournovo meende te tref fen, toen zij den heer Muller doodschoot. De welgestelde boeren in de streek vau ilitau hebben veel te lijden van het op treden van rooverbenden, die de bevolking terroriseeren en tot aansluiting bjj de re volutionaire beweging dwingen. In het distriot Volrnar hebben 16 grond bezitters, die met den dood werden be dreigd, zich ter hunner verdediging van pantsers voorzien. Bij een huiszoeking te Tifiis vond de politie in een katuor van een jongen man oen bus, die drukkerematerieel inhield. Op het oogenblik, flat men de bus aan rukte, had een ontploffing plaats, waar door de twee inspecteurs van deu veilig heidsdienst en de secretaris van den com missaris van politie werden gedood en verscheidene andere beambten van de veiligheidspolitie, een soldaat en een offi cier werden gewond. De vloer ttuitte in, verpletterde een kind op d; ondergelegen verdieping en kwi tste de mojder. In de kamer werden nog twee leege bom men gevonden. Twee mannen en twee vrouwen zijn gearresteerd. De huurder van de kamer is verdwenen. Een telegram uit Viatka meldt dat de boeien, gedurende de inspectie van de papieren der reservisten te Lultany, 7 man van de locale politie gedood en een assistent van den commissaris doodelijk gewond hebben, teneinde de arrestatie van een agitator te belet;en. Reeds was bekend, dat in verband met den bom-aan-dag cp de villa van Stolipin, inhechtenisnemingen hebben plaatsgehad. Eu nu zija dezer dagen weer twaalf me deplichtigen gearresteerd, die naar Peterburgsche bladen melden alitii reeds bekend hebben. Hoofd van het com plot was een Joodi-ch meisje. Eerst had deze geweigerd, te bekennen maar later, toen al ie auderen door de maud waren gevallen, erkende ook zij schuld. In de gevangenis te Mokotof, bij War schau, zijn 200 gedetineerden een honger staking begonnen. Het is hun doel daar mee betere behandeling en voeding te verkrijgen. Te Lodz was een geheele compagnie van hel Jekaterineriburgsehe regiment aan het muiten geslagen. Allo muitelingen werden gevankelijk overgebracht naar Warschau, waar zij voor een krijgsraad kwaaien. Het vonnis luidde voor alie beklaagden hetzelfde: levenslangen dwang arbeid. Bij de begrafenis van Trepof zijn, in de buurt van de Peterhofsohe kathedraal zei en lieden in hechtenis genomen, wegeus het zich in ongunstigen zin uitlaten over den persoon en de bestuursdaden van den overledene. In heel Zweden is groote ontroering en opschudding gewekt door de ontdekking, te Stockholm, van een geheime bommen- faliriek. De werkplaats was gevestigd in een perceel aan de Vestroaunagatan, waar ook een aanzienlijke voorraad dynamiet werd in beslag genomen. In het bewuste huis woonden eenige Zweedsche socialisten bij wie een aantal Hassisohe en Einsche vluchieliugen onderkomen hadden gevon den. Een boekbinder, zekere Emmerich Larsson, werd in het bezit gevonden van 5 K.G. dynamiet en andere verdachte stoffen en voorwerpen. De man bevindt zich in hechtenisevenals zijn broeder. Zij beweren onschuldig te wezen volgens hen is de «fabriek'* op touw gezet door Russische vluchtelingen. Turkye en Bulgarije. Tusachen deze twee loopt het mis. Het heeft ook al zoolang gedreigd. De militaire overheid te Salonica riep spoedeiachend 64 bataljons redifa op, waarvan 16 zoo snel mogelijk naar Djumabaia en de Bul- gaarsche grens zullen gestuurd worden. Voor de andere bataljons worden nadere orders verwacht. Ned. Herv. Kerk. Boroepen te Meeuwen J. J. v. d. Pol, oand. te Amerongen. Aangeooinen naar St. Fhilipsland (toez.) door E. E. J. Bal te Meerenbergnaar Hijlaard door S. J. Piso te Twisk. Bedankt voor IJselmuiden door G. II. Beekenkamp te Huizen. Serooskerke. (W.) In plaats van den lieer K. Houterman, die als zoodanig be dankt had, is alhier tot kerkvoogd benoemd dhr. J. Roof, tot dusver notabele. Krabbend^ke. Maandgavond had stem ming plaats voor drie leden van het kiescollege. De aftredendeu C. van Boven Jz. en P. SchouweDaar werden herkozen, terwijl voor het derde lid de volgende week een nieuwe stemming moet plaats hebben, daar de stemmen ditmaal te veel verdeeld waren. Geref. Kerken. Beroepen te Zalk G. H. de Jonge te Zonnemaire te Westerlee J. Koelewijn cand. te Bunschoten. De Unie-collecte bracht dit jaar op te Ileinkenszand met 's-Heer Arendskerke en Nisse f 132. De examens voor do aote vrije- en ordeoefeningen gymnastiek zullen aanvan gen 16 Oct. a s. Zich aan te melden voor 4 Oct. bij den voorzitter der commissie. Te Breda is dit dhr. J. E. v. Renesse, schoolopziener in het district Arnhem. Te Veulo dhr. P. Diugeinans, schoolopziener in het district Zutfen. Te Rotterdam dhr. D. Boswijk, schoolopziener in het district Gouda. I \V. De groei der Kogge vóór den winter. (Een gesprek tussehen Baas Harmseu en zijn zoon, die in een landbouwcourant zit te lezen. Zooals gewoonlijk, zijn vader en zoon het in den beginne oneens, maar eindigen toch, ook zooals gewoonlijk, met aceoord te gaan.) «Je moet daar niet zoo lang in die courant zitten snuffelen, Marlien, want het is zeker, dat er veel leugens in staan I het is net als iu alle andere kranten vaudaag schrijven zeiets ea morgen spreken ze het weer tegen zoo komt de krant vol.'' Dat kan nu wel eens een enkelen keer gebeuren, vader, ik zal het niet tegen spreken, maar er staat toch ook veel goeds in ik zou in elk geval mijn land bouwcourant uiet willen missen. Ik heb daareven tenminste een aardig artikeltje gelezen, 't Is over den groei der rogge iu het najaar, vóórdat het gaat vriezen. »'t Zal wat zijn, dat heb ik al bijna zeventig jaar achter mekaar gezien. Daar van zullen ze mij toch niet veel nieuws meer kunnen vertellen. Maar, komaan, wat staat er zooal van, Martien 't Is maar niet, zoo met een enkel woord te zeggen, vader, maar ik wil tocli eens probeeren om het na te vertellen. Ik heb u missehen wel noodig. «Zeker om iets nieuws te probeeren 't houdt niet op met al die nieuwe dinger-, de heele boerderij zal nog veranderen." We worden toch niet minder, is 't wel, vader «NeeD, dat niet, maar...." Kom, ik zal eens vertellen wat hier staat. De rogge is vooral voor den zandboer een der voornaamste producten. Als de rogge slecht is, dan is de oogst bedorven. De rogge eischt dus ouze eerste en beste zorgen. Over het algemeen kon het rogg>-- land meer opbrengen dan het tegenwoordig doet. Een oogst van 15 tot 20 II. L. per Hectare «Wij hadden verleden jaar 18 mud van den bunder en zoo wat een dikke 200b KG. stroo Ja, vader, dat weet ik wel zoo on- gn eer, maar laat ik nu eeus doorgaan. Een oogst van lö tot 20 HU. en 22 a 2400 KG. stroo, is te weinig. De rogge is daarenboven soms nog niet zwaar en we moeten van die opbrengst het zaaizaad nog aftrekken, dat we gebruikt hebben. De gemiddelde opbrengst is dan veel te klein. «Dat is waar, we moesten meer mudden vau het gemet kunnen halen". Zie je wel, we worden het weer eens. Hoe komt het zoo vraagt de schrijver dat over het algemeen de rogge zoo weinig opbrengt Dat komt, omdat ze vóór deu winter niet ver genoeg gevorderd is in haar ontwikkeling. Wanueer de rogge vóór den winter grooter, sterker en wat meer ontwikkeld kan zijD, dan zou ze in het voorjaar spoediger en krachtiger groeien, beter uitstoelen, meer aren vormen, dikker en krachtiger stroo geven «Dat laat zich begrijpen De laatsge- zaaide rogge blijft vaak achter." Luister nu verder Wat is de oorzaak van de geringe opbrengst der rogge en hoe kan men die vermeerdereu Het is soms al vrij laat in het jaar als de rogge gezaaid wordt. Sommige boeren zaaien nog in November, soms Dog later. Dat hangt voornamelijk samen met de hoeveel heid voorraaigen stalmest. Heeft men weer wat mest, dan zaait men weer rogge. «Natuurlijk, de rogge moet toch mest nebben eu op het einde van den zomer is die er nu precies niet zoo veel." Juist en de stalmest die er is, is daar enboven nog niet oud en krachtig genoeg. Gewoonlijk is hij lang en versch. Langs den eenen kant is dat wel goed, want dan werkt hij in bet voorjaar, als hij in den grond wat vergaan is, zooveel te beter, maar daar staat tegenover, dat de planteu er na haar ontkieming, in het begin van den groei, weinig nut van hebben. Daar enboven worden de dagen en daarmede de groeiperioden korter, de zon heeft weinig kracht, de temperatuur vau den bodein daalt, de salpetervorniing in den bodem houdt op en de planten moeten groeien van den voorraad salpeter, die in den grond is. «'t Is nog al geleerd, maar ik begrijp er toch wel iets van. Salpeter, dat is zooveel als stikstof, is het niet?" Ja, salpeter is zooveel als stikstof. In zandgronden, in het algemeen in lichtere gronden, is die voorraad na den ougsr, dus in het najaar, al zeer gering. Hcl is dus een eerste vereischte een weinig daar van, niet zoo heel veel, inaar toch iets iu den grond te brengen. De planten hebben dan dadelijk voedsel, groeien sterker door en zijn vóór den winter al een heel eind gevorderd. Op die manier kan de oogst tot een hoogere opbrengst gevoerd worden. «Ja, het laat zich wel begrijpen. Maar wat moeten we nu eigenlijk doen f" Wel, het is duidelijk. Nadat de rogge- plantjes boven den grond gekomen zijn, moeten we een weinig ehilisalpeter uit strooien. Heel lijugemaakt, moeten we het zout dunnetjes en wel bij droog weer over de rogge zaaien, zoo ongeveer 75 k 100 K.G. per bunder, dat is dus iets meer dan 25 K.G. per gemet. Dat kost ons dus 3 k 4 gulden per gemet. «Ja, 't kost alweer geld." Me dunkt, we moesten het eens met een gedeelte van de rogge probeeren, vader. Als we één zak ehilisalpeter koopen, kun nen we er wei 3 gemet mede bezaaien. Dat zal ons toch niet armer maken. Eu ik geloof ook, dat het de rogge een heel eind op stap zou brengen. Ze kan soms in 't voorjaar zoo lang staan kwijnen. Hoe grooter ze vóór den winter is, hoe eer ze 't volgend jaar weer io den vat is. «Komaan, kwajongen, je zult je zin hebben, we zullen ons door dien kranten- schrijver eens laten overhalen.*' Middelburg. Het stedelijk schutterij muziekcorps, luitenant-direoteur dhr. Jan Morks geeft zijn laatste muziekuitvoering op het Molenwater op Maandag 1 October, aanvang ten zeven uur. Als slotnummer zal worden uitgevoerd: Wijsman'» groote militaire fantasie De Slag bij Waterloo. Wij ontvingen de «lijst van werk zaamheden in Ons Huis". De lijst is te lang om ze hier over te neinea. Belang hebbenden vervoegen zich bij den con cierge, Molstraat. De eerste gelegenheid tot inschrijving in dit seizoen beslaat Zater dag a.s. van 710 uur en Dinsdag 2 Oot. a.s. van 810 uur in «Ons Huis". Viisslngen. In de Maandag gehouden vergadering der Kamer van Koophandel, werd besloten aan den handel te verzoeken om door het zenden van een adres aan te toouon dat het benoemen van een deur waarder te Vlissingen gewenscht is, dan kan de Kamer deze adressen steunen. Aan de Staatspoor en de inaatsch. „Zeeland" zal verzocht worden verbetering te brengen in deu treinenloop Vlissingen-Keulen (althans wat deu avond-mailtreiu betreft). Verder giDg de Kamer mede met een voorstel van den voorzitter, dhr. v. Raalte, om vaste commissies uit de Kamer samen te stellen voor de verdeeling der werkzaam heden Vier commissies werden gevormd en welle. postwezen en algemeene zaken, dbra. Van Niftrik en Polak 2e algemeene zaken, geldverkeer, financiën, enz., dhrn. De JoDge en Auer 3e. fabriekswezen, enz., dhrn. A E. Dudok v. HeelenA.J.Klybergj en 4e. verkeerswezen, spoor- en tramwegen, stoom- en zeilvaart, dhrn. H. C. Beijerman en C. M. Dommisse. Door de politie alhier is naar Mid delburg overgebracht een 60-jarig persoon, verdacht van lage, niet te noemen han delingen te hebben gepleegd van een zeer jeugdig meisje. Het individu, D. d. K. genaamd, zit reeds achter slot en grendel. Enkele personen die zich onlangs lieten monstoren om de plaatsen in te nemen van de stakende stokers van het Lloyd stoomschip „Sindoro" zijn hier terug gekeerd. Gisterenavond kregen deze per sonen met anderen daarover twist, waar door het tot handtastelijkheden kwam en de politie verschillende malen handelend moest optreden. In plaats van den heer J. J. Klaijson, stations-assiBtent alhier, die, zooals reeds is gemeld, met 1 October tot stationchef te Middelburg is benoemd, is met denzelfden datum tot stations-assistent alhier benoemd de heer P. H. van der Bolch, thans station chef te Middelburg. Niet Lohoff's maar Wegkamp's bio graaf heeft op de kermis te Ter Neuzen in brand gestaan. De bioscoop, benevens het koekkraam van Jillisse bekwamen veel brand- en water- en andere schade. Zierikzee. De liberale kiesvereeniging heeft besloten de candidatuur voor den ge meenteraad van dhr. Van Os (vrijz.-dem te steunen. De chr.-hist. kiesvereeniging stelde den heer mr.\ G. IU Th. baron Van Dedem. De winterdienst op de spoorwegen, aanvangende 1 Oct. e.k., brengt geenerlei verandering in den treinenloop op de lijnen VlissingenDen Bosch—Amsterdam en EsschenK oosendaalRotterd amdus ook niet op de Zeeuwsche lijn. Op de lijn NeuzenMechelen hebben enkele wijzigingen plaats: de eerste trein vertrekt van eerstgenoemde plaats om 6.30, van Axel te 6.44, Hulst te 7.01, aankomst St. Nicolaas te 7.38, terwijl de laatste trein van Mechelen te 8.30, in plaats van 8.33, te Neuzen arriveert. De trein, die 's Zondags gedurende de zomer maanden om 9 38 's morgens te Neuzen aankomt en die welke 's avonds te 9 15 van daar vertrekt, loopt gedurende den winterdienst niet. Overigens zijn er geen veranderingen. M. C.) Met ingang van 1 Oct. a. s. zyn in Zeeland o. a. nog benoemd tot kommies 3e kl. bij 's ryks belastingen J J. Thole- Daar, Scherpenisse, G. J. van der Graaf, Oosterland, en J. S. de Bruijne, Aarden burg, allen met Sas van Gent tot tijdelijke standplaats, behalve Van der Graaf, die ook tydelyk te Standdaarbuiten wordt geplaatst. Bergen op Zoom, 25 September'06. Heden nacht om 12'/j uur werden de hier gekampeerde en gekazerneerde troepen gealarmeerd. Wat zoo'n alarm midden in eeu donkeren nacht, onverlicht kamp en stikdonkere tenten beteekent, weet dan ook slechts de oud-militair. Toch waren de bataljons nog al spoedig op de alarmplaats present, waarna werd afgemarcheerd naar de verzamelplaats van het regiment, het exercitieterrein bij Wachthuis 13. Aan de alarm-oefening was een oefening met 2 partijen verbonden. Om 2'U uur nadat de oefening met twee partijen door den Kolonel met de hoofd en subalterne-ofticiereis was besproken, rukten de bataljons op in de richting Hui bergen, by welk dorp de manoeuvre dan ook werd gehouden. Na de oefening werd de marsch naar de schuilloods op de Woensdrechtsche heide ondernomen, alwaar den troepen brood en koffie werd verstrekt. Het was een zeer koude nachtde mannen waren dan ook recht blyde dat ze, om 9 uur v.m. in het kamp terugkomende, zich ter ruste konden begeven. A. s. Donderdagmorgen vertrekken de bataljons om 6 uur 30 min. van hier aan komst te Middelburg 7 uur 46 min. Dinsdag werd bij het middageten dei- manschappen van de koloniale reserve te Nijmegen spek verstrekt, dat naar het oordeel van vele consumenten onfrisch was. Op de gebruikelijke vraag, of er nog iets te reclameeren viel, werd door een aantal manschappen men zegt ongeveer 20 bevestigend geantwoord. De klacht werd ingediend bij den adjudant van de week. Ander rantsoen werd niet verstrekt. Een der soldaten vergaarde eenige rant soenen van het ongebruikte spek en zond deze buiten voorkennis van zyn superieuren in een kistje per postpakket aan den mi nister van koloniën, die het spek tot nader onderzoek terugzond aan den commandant der koloniale reserve. Een uitgebreid on derzoek is aanhangig gemaakt, waarby den soldaat, die zich op de bovenomschreven wijze aan de krijgstucht vergreep, in af wachting van zijn definitieve straf, voor- loopig arrest is opgelegd. Gelderl j Duel op de gramophone. Tot wan hoop der bewoners van Kleine Slaat en een deel van Groote Staat te Maastricht wordt tussehen twee groote winkelier- sedert eenige dagen een oorverdoovend duel op de gramophone gevoerd, zonder dat een der beide strijders teekenen van ver moeidheid geeft. Als secondanten fungeereu dichte scharen meuschen, die op allerlei luidruchtige wijze om in 't kader te blijven uiting geven aan hun goed- of afkeuring. Eergisteravond had de man uit de Gr. Staat de lachers op zijn hand, er zich toe bepalen als hij deed, sleohts dan wanneer de reuzen-gramopbone uitdeKl. Staat weer eeu stukje had af^ebulderd, op zijn werktuig een rol te laten afloopen van een schaterlachend man, zoo tmakelijk grinnekend, dat op straat d« tothoordvr» zich tranen dreigden te lachen. Dan klon ken goedkeurende kreten onder't volk en de man uit de Kl. Staat begon onvermoeid opnieuw, om onmiddellijk na atloop weer het spottend hoongelach te vernemen. Zoo gaat 't avond aan avond door. zooals ge zegd tot wanhoop der omwonenden en vermaak der voorbijgangers. De Telegraaf bevat een lange be schrijving van een nieuwen wèl gelukten inval der politie in een speelhol te Amster dam, van welk feit wij om het nieuwe ook eens uitvoerig verslag willen doen. Gisterenmiddag te half vijf deed de Am- sterdamsohe politie andermaal een inval iu een speelhuis, die dkt blijkt steeds duidelijker een massa in de oude stad gevestigd zijn. Tegen genoemd tijdstip ging de inspec teur van politie, Hulsenboom, die ook dezen inval leidde, met enkele rechercheurs (allen in burgerkleeding) de trap op van perceel 233, Nieuwendyk, waarin is geves tigd het eafé „De Beurs" liet souterrain is gewoon koffiehuis gebleven, maar gaat men aan den rechterkant van het tuis de marmoren trap op naar de bel-etag lan komt men in een van de beruchtste speel holen, die onze stad maar tellen kan. Ieder heeft toegang en met de grootste woede en hartstocht wordt daar eiken middag ge speeld. Dit geschiedt op vrijwel dezelfde wijze als in het Haagsche café „Cosmo polite", waar ook Vrijdagavond door de politie is ingevallen, en waarvan eene be schrijving is gegeven. Ook hier staat op een gewoon biljart een omrande zinken met een 25-tal holten. De holten zijn be schilderd met de kleuren van Holland, België, Frankrijk en Engeland. Op deze landen wordt ingezet. De spelers, die zich, vooral des middags, om het biljart ver dringen (soms zijn er wel 50 op het be nauwde, rookerige zaaltje), scheren hun guldens en rijksdaalders op het groene laken onder het noemen van het land, waarop ze willen spelen. De croupier sckreeuwt maar aldoor: „Messieurs, faites votre jeu 1" en zet het opgegooide geld ondertusschen op een tableau, dat ook op het biljart ligt. Dan volgt een «plus rienen een meneer speelt den biljartbal recht over den korten band op den zinken bak, die van voren heel zacht oploopt. De bal valt dan ten slotte in een der holten, die nog weer in zooverre verschillen, dat elk land er verscheidene van zijn kleur heeft, maar b.v. met 2, 3 en 4 erin. Wat natuurlijk beteekent, dat zooveelmaal de inzet wordt uitbetaald. Wel tracht de man, die steeds den bal afstoot, dezen te doen loopen naar de zijde van den minsten inzet, maar dikwerf rolt de bal b.v. uit een holte, waar hij even inliep, en komt dan heel ergens andeis terecht, dan de ondernemer in zijn voordeel had bedoeld. Zuiver toeval is hier de voornaamste factor van het bedrijf. Voor de politie genoegzaam motief, om in dit openbaar huis van hasard in te vallen. Nadat de inspecteur Hulseboom en zijn collega Hoogenbooin met eenige re chercheurs het spel een tiental minuten hadden gadegeslagen, vielen ze plotseling op het biljart aan. Een hunner gaf Iegelijk een teeken naar buiten, waarop drieagenten in uniform toeschoten. Een ontzettend tumuli volgde, want er waren niet minder dan on geveer 60 menschen in het speelhuis en het grootste deel van hen drong naar de deur. Zoo ontsnapten er eenigen en ook spron gen er vier in hua angst uit de twee meter hooge ramen. Maar toen was het uit, want nummer 5 werd bij zijn kraag gepakt en de deur weer ingeduwd, en om ze hier te bedwingen, maakten de rechercheurs van hun gummistok gebruik. Toen be- heerschte de politie den toestand geheel. En dank zij weer de handige tactiek van inspecteur Hulsenboom, was niet alleen de inval goed gelukt, maar was de gang van het spel goed afgekeken. De zinken speeltafel, het tableau, biljartqueue en bal werden in beslag genomen met onge veer f 200 zilvergeld, deels als inzet, deels als kas in geldbak op 't biljart staande. Het bankpapier werd door den wisselaar steeds dadelijk in zijn portefeuille opge borgen, zoodat dit niet met beslag kon werden belegd. Het speelmateriaal werd op een handkar naar het bureau gebracht. Intusschen werd in het speelhol aau de aanwezigen gevraagd, wie ingezet haddon. Zij, die zulks verklaarden, werden een voor een tussehen twee rechercheurs naar genoemd politiebureau overgebracht. Het waren er ruim twintig. Het Vredexpa/eis. De heer Cordonnier, die bekroond is geworden met den eersten prijs bij de prijsvraag voor't Vredespaleis te 's-Gravenhage, is officieel belast met d#h bouw van dat paleis met het oog op de kosten in het oorspronkelijk ontwerp van den heer Cordonnier, zijn slechts enkele wijzigingen gebracht van onderge schikten aard. De Midd. Crt. bevestigt een mededee- ling in de N. Gron. Crt. volgens welke de Staatscommissie ad hoe voor de Grondwets herziening zoo goed als gereed ia met haar arbeid. Het rapport der comtni-sie zou reeds in October aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Zondagnacht is te 's-Gravenhage, gansch onverwacht overleden de heer A C» Loffelt, kunstverslaggever van het N.v.d.D, Men schrijft uit HarlingenTwee jongens van 12 en 14 jaar brachten gister avond half zeven met een sloep een bezoek aan een broeder van pen der jongens, die zich aan boord van het stoomschip „Alide'U bevond, dat by den stroo-nleidetidwu da»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2