NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 302. 1906 Dinsdag 25 September 20e Jaargang CHRISTELIJK- HISTORISGH A. JÈ. HEHDRIKSE, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes r. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 14 e li t s i a k e n. Gemengde Berichten. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,02'. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. SLÜ1 S. Voor de stemming op 2 October in 't distriet Sluis voor een lid der Provinciale Staten steunen wij den candidaat der Katholieken en Antirevolutionairen, dhr. burgemeester van Waterlandkerkje. Ga alle man reeds bij eerste stem ming voor dezen alleszins bekwamen candidaat in het vuur '24 September 1906. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de agenda der vergadering van de Vereeniging tot Chr.V erzorgin g van Krank zinnigen in Zeeland. Wij hopen dat 'teen geanimeerde ver gadering zal zijn. Wjj maken van deze gelegenheid ge bruik om nog eens allen die nog geen lid dezer vereeniging zijn op te wekken tot spoedige toetreding. Deze vereeniging heeft zeer veel noodig. Het wordt met den dag duidelijker. Laat dan ieder doen wat hij kan opdat de banden dergenen die zoo belangeloos zich aan de spitse stelden gesterkt wor den en 't bestuur met blijdschap en ver trouwen op den ingeslagen weg kunne voortgaan. Onze vrienden moeten niet rusten voor zy in elke gemeente allen die nog prijs-, stellen op den Christennaam gewonnen heb ben voor steunbieding aan ons Zeeuwsch Krankzinnigengesticht. De lezer vindt hieronder het oordeel van een modern man, een schoolopziener naar wij meenen, die onbewimpeld durft zeggen zooals 't is. Men weet nog wel dat te Rotterdam door 21 openbare onderwijzers in Juli 11. in den Bond van N. O. eene motie werd voorgesteld, waarbij afgekeurd werd, dat kinderen der openbare scholen zouden worden voorbereid voor nationale feesten. De heeren verklaarden, dat daardoor de leerlingen werden gedreven in eene be paalde politieke richting. Er werd daar door in de school propaganda gemaakt voor „Vaderland ên Vorstin" en de neu traliteit werd geschonden. Welnu, in het Schoolblad van 18 Sept. leest men het volgende „Motiën als die, welke door 21 leden der afd. Rotterdam van den Bond van N. O. in Juli 1906 werd voorgesteld, waarin werd afge keurd, dat door kinderen der openbare school wordt medegedaan en deze in de school wor den voorbereid voor eene algemeene nationale feestviering en waarbij deze voorbereiding wordt voorgesteld als een betrekkeu van schoolkin deren in propagandische betoogingen van po- litieken aard zoo onzinnig en ploertig, kenmerken de voorstellers als zulke voor de opleiding tot Christelijke en maatschappelijke deugden ongeschikte opvoeders en als partij mannen van zóó weinig en averechts nationaal gevoel, dat zij door de niet-socialistische ouders onmogelijk als gewenschte leerkrachten voor het nationaal onderwijs kunnen worden aangemerkt Dr. J. P. BRUINWOLD RIEDEL". Dit oordeel over de genoemde 21 ledeD, uitgesproken door den hoofdsecretaris van „het Nut" is lang niet malsch. Onzinnig en ploertig; dat wil wat zeggen Niet dat het te scherp is cf minder naar waarheid. Maar het is teekenend, wyl het Nut nog altijd alle heil van het (neutrale) openbaar onderwijs verwacht. Daarom vraagt de heer Sohuitemaker in de Nederlander „Als alleen socialistische oudere mannen als deze '21 als leerkrachten kunnen ge bruiken, wat moeten dan de niet-socia- listisehe ouders, wier kinderen onderwijs van één dezer 21 of van hen ontvangen, die geljjk gezind zijn P En in 't algemeen Wie verzekert ouders, die niet socialistisch zijn, dat hunne kinderen niet zijn over geleverd aau onderwijzers, die het kwee ken van Vaderlandsliefde, eerbied voor ODze Koningin propaganda noemen voor een bepaalde politieke richting, het aan- leeren van nationale liederen verderfelijk noemen Wie waarborgt de ouders, dat hunne kinderen niet komen in handen van onderwijzers, die volgens dezen Nuts- man in staat zijn onzinnig en ploertig te handelen „Onzinnig en ploertig"Hierop had moeten volgen„Zij moeten er uit" zegt genoemde heer. Maar gij krijgt ze er niet uit"". Er blijft derhalve geen andere weg open dan de kinderen die door zulke on derwijzers worden opgevoed, aan hun invloed te onttrekken en te zenden naar de vrije school. Liberalistisch,. Een brutaal stukje haalt de Ned. Spec tator uit, naar aanleiding van 't gerucht dat dr. De Visser (chr.-hist.) doordevereenigde katholieken en anü-revolutionairen in het district Leiden zal worden candidaatgesteld voor de Tweede Kamer. Zij geeft een plaat uit waarop een draak, „Home en Dordt" geheeten de „Burcht" belaagt, en het onderschrift Leidens veste zij waakzaam wakker zij men. Oud Leiden Blijve, als voor 300 jaar 't onver- winbre bolwerk des lands. Nu moet men weten dat Leiden van ouds de veste is geweest, waar niet libertijnsche lafheid maar Calvinistische moed den toon aangaf. In 1574 zegevierde daar niet de schijn vrijheid der Revolutie, maar de vrijheid zooals geloovige gereformeerden zich die van-ouds hebben gedacht en met hun bloed bezegeld. De VanderWerffs en Doeza's waren naast de OraDjes en Bovsots geen vrijzinnige vrijheidshelden, maar koene mannen door het Calvinisme geteeld. Aan de Leidsche hoogeschool was eeuwen aaneen de gereformeerde theologie, thans door het liberalisme van alle gading- weerstaan, de moeder en voedster der wetenschappen. Aan haar zijn de namen verbonden van een Voetius, een Triglandus, een Bogermans, een a Marck en honderden na hen, die helden met de pen, gelijk de anderen helden met het zwaard, Leiden tot „onverwinbaar bolwerk des lands" maakten. En nu komt een wetenschappelijk blad, tuk op zijn van elders geïmporteerd onge loof, zich als verdediger dier vrijheid op werpen, en het nakroost der helden van 1574, als vreemde indriDgere niet alleen, maar erger nog, als aanranders dier vrijheid voorstellen. Te brutaler, dewijl Leiden nooit zoo bij zonder op het liberalisme geporteerd was. Onder de leden der Tweede Kamer die in de laatste vijftig jaren zitting hadden voor dit district noemen wij Groen van Prinsterer, Taets van AmeroDgen, v. d. Berch v. Heemstede, v. Wassenaar v. Catwijck, Elout van Soeterwoude, Donner en Van Kempen, altegaar antirevolutio nairen. Slechts de laatste vier jaren had met een meerderheid van elf stemmen voor dat district een liberaal zittiDg, voor wiens verkiezing het liberalisme nogal hsd ge speculeerd op de voordeelen die de menschen hadden van de studenten der school, waar aan de liberale candidaat professor was dus wegens bijoorzaken. Zoodat wij maar zeggen willen, dat dit rijmpje en dat plaatje van den Draak hier heelemaal misplaatst zijn. De Rotterdammer verklaart terecht de schurkerijen van notaris Bland v. d. Berg niet op rekening te willen stellen van eenige partij. Tooh is zij genoodzaakt te publiceerer. tot welke partij dat heer behoort. Een vrijzinnig blaadje, zoo verhaalt zij, had namelijk verteld dat not. v. d. Berg behoort tot de antirevolutionaire partij. Eu dit nu is niet zoo. Want op de alphabetische naamlijst der leden van de liberale kiesvereeniging „Vooruitgang" van 1905 te Rotterdam III staat op bladzij 15 de naam van dezen nu gearresteerde. De Rotterd. heeft gelijk met dit te pu- bliceereD, 't is om de leugen den mond te stoppen. Doch voorts blijve men aan de gewoonte getrouw, om de misdrijven van enkele individuen niet te verhalen op de politieke partij waarin zij een rol vervulden. Het ontwerp Ziekteverzekering is er eindelijk. Voor 't grootste deel een afdruk van het ingetrokken ontwerp van dr. Kuyper. Maar 't is er dan tooh. Het strekt den minister Veegens, den premier in 't wetten maken, toen hij nog geen minister was, en die reeds 8 maanden na't optreden van 't vorige kabinet over des- zelfs wettenmakend onvermogen klaagde, niet tot eer dat hij bijna 't dubbel van dien lijd noodig had om een ontwerp van zijn voorganger na te kladden, zij 't dan ook met een paar wijzigingen die den schijn van copieer-werk te leveren hebben gered. Zijn ontwerp verschilt in hoofdzaak met dat van zijn t oorganger op de navolgende punten lo. Ook de dienstboden zijn nu opge nomen. 2o. De verzekering tot uitkeering va» begrafeuisgeld is er uit gelicht. 3o. De bepaliugen zijn vervallen voor zekerheidssteiling der ziekenkassen van de nakoming harer verplichtingen. 4o. De dag-premie voor de verzekerden is iets lager. 5o. De bijdrage van 'tRijk in de ad ministratie-kosten der district-kassen is 6 ton in 't vorige ontwerp 3'/2 ton. Geen beduidende wijzigingen over 't geheel. In ieder geval 't ontwerp is er, en wij zijn er blij mee. xk IN )B() 2J w Uitgegeven is een oogstoverzicht be treffende den stand van het fruit en de late warmoezerijge wassen op 15 September 1906, onder medewerking van de Rijks- tuin bouwleeraren, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw. De vooruitzichten van den oogst der verschillende koolsoorten zijn over het geheel verre van gunstig. De minder goede stand van de kool werd grootendeels ver oorzaakt door het bijzonder talrijk optreden van ziekten en schadelijke insecten. Voorts wordt uit vele streken bericht, dat ook de droogte, en hitte in hel laatst van Augustus de ontwikkeling der koolplanten tegen gingen. Wat Zeeland betreft is de stand van de bloemkool, witte en roode en spruitkool slecht of vrij slecht, op Walcheren is die van boerenkool vrij slecht. De stand van schorseneeren is in onze provincie matig. De stand van prei is vrij slecht op Wal cheren, matig in het overig deel van Zeeland. Reeds in het oogstbericht van 15 Juli werd gezegd, dat de oogst van appelen en peren dit jaar niet groot zal zijn. Nadien tijd hebben verschillende oorzaken deze weinig gunstige vooruitzichten nog doen achteruitgaan. Voor de ontwikkeling van allerlei ziekten en schadelijke insecten schijnen de voorwaarden dezen zomer bijzonder gunstig te zijn geweest. De bladeren der vruchtboomen werden sterk aangetast door fusicladium, waardoor ook de groei der vruchten werd benadeeld. Uit alle deelen des lands wordt voorts bericht, dal het percentage wormstekige vruchten buitengewoon hoog is, terwijl ook de schurftziekte op vele plaatsen de vruchten er onoogelijk doet uitzien, zoodat ook over da qualiteit der vruchten niet te roemen valt. (Met het bespuiten der boomen met Bordeauxsche pap werden dikwijls zeer goede uitkomsten verkregen.) Ten slotte deed de storm op 25 Augustus jl. talrijke vruchten onrijp afvallen, terwijl ook de late warmte in het laatst van Augustus niet bevorderlijk was voor de ontwikkeling der vruchten. Over het geheel is de oogst van appelen en peren dan ook matig van opbrengst en matig van qualiteit. Van appelen is de stand goed op Wal cheren en vrij goed Zeewsch Vlaanderen. De notenoogst is in Zeeland mislukt. Men verzoekt ons het volgende be richt uit de Westlandsche Courant over te nemen. Men meldt ons uit 's-Gravetizande Een jaar geleden ongeveer, werd door den heer A. v. d. Hoeven aihier een nieuwe aardappelsoort ingevoerd, „De praal van Engeland". Deze aardappel, een mooie knol en goed van smaak, vond direct ingang, wijl ze ook door vroegen wasdom met de „School meester" kan concurreeren. Dit jaar zijn bij verschillende tuinders proeven genomen met deze aardappelsoort, welke ten volle bewijzen, dat ze 'n groot beschot opleveren naast vroegen wasdom en gave knol. Wij noemen o. a. een akkert je bij den heer Joh. van der Ilout alhier, waar 25 Juni uit 10'li roede 18 X 26 K.G. werd gerooidbij A van Stralen Jr. alhier, waar 3 Juli 50 K.G. per R.R. werd ge rooid bij A. Steentjes te Monster uit 24 roeden 40 halve H.L.bij J. Kester te Poeldijk I H.L. per roede; bij J. J. Koets te Honselersdijk bijna 1 H.L. per R.R. en bij Gebr. Koote te De Lier van zware klei i3'/2 H.L. van 15 roeden. Deze resultaten zijn voor „De Praal van Engeland" een groot succes. De inzichten van de kweekers zijn, dat deze aardappel een goede toekomst heeft, doch dan dient gelet op matige bemesting, niet te ondiep steken en 20 duim poten. Velen zullen zeker door deze uitkomsten bewogen wor den een gedeelte van hun aardappelland met deze soort te leggen. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens straat schenderij C. P. T., Vlissingen, tot eene berisping; loopen over hooiland in de maand JuliH. v. d. Z., G. R., K. J.W., H. P.V., Middelburg, tot eene berispingovertreding dranwetP. M. W. S., Vlissingen, tot 2 X 1 0 b. s. 3 d. h. i. b.overtre ding arbeidswetA. M. S. D., Middelbur, tot f 3 b. s. 1 d. h., E. L. v. B. vr. v. B. d. N., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.rijden met een rijwiel zonder licht: C. v. S., E. P. B., C. A., G. v. S., J. v. L., J. C. B., Middelburg, A.W. J., Koudekerke, G.P. B. Serooskerke, J. R., Oostkapelle, D. F., Gapinge, A. J. d. K., Sluis, tot f 1 b. s. 1 d. h.gedurende eene exercitie komen binnen de afpalingen van het exercitieplein J. H., Middelburg, tot f 3 b. s. i d. h.zijn hond, die gevaarlijk is, niet vasthou den aan een ketting J. F. H., Middelburg, tot f 3 b. s. I d. h.spelen om geld op den openbaren weg: E. L. S., Middelburg, tot eene berisping, J. C. L., Middelburg, tot f i b. s. tuchtschoolstral' van l week, D. J. K., Middelburg, totf I b. s. 1 d. h.plaatsnemen op een met een hond bespannen voertuig J. B., Koudekerke, W. M., Meliskerke, tot eene berisping, J.G.,Ritthem, P. J. Koudekerke tot f l b. s. tuchtschoolstraf van i week, W. S., Grijpskerke, tot 2 X f i b. s. tuchtschoolstraf van l week, iedere b,, C. J. M. L., Middelburg, C. B., M.S., Vlissingen, F.J,, W. V., Oost- en West- Souburg, tot f i b. s. 1 d. h.noodeloos klimmen achter op een wagen; C. v. B., J. F. A. V., Vlis singen, tot eene berisping. werpen afval van visch in een haven M. d. R., vr. v. J. K, C., T. A. K., Vlissingen, tot f 0,50 b. s. 1 d. h.als logementhouder niet doen teekenen j in het register en niet inleveren van de lijst bij den commissaris van politie J W., wed. j. F. B., Vlissingen, tot f5 b. s. 2 d. h. en 4 X f 1 b. s. 1 d. h. i. b.als tapper niet zorgen dal zijne lokalen te middernacht gesloten en ontruimd zijnJ. T. R., Vlissingen, tot f 5 b. s. 2 d. h.zijn trekhond niet vasthouden aan een touw of ketting H. A. v. B., Vlissingen, tot f I b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap H. v. M., Middelburg, N. J., N. L. v. A., J. J. de N., A. v. O., Vlissingen, J. S. Grijpskerke, tot f 2 b. s. 2 d. h., M. d. W., Vlissingen, A. F., Kou dekerke, tot f3 b. s. 2 d. h., C. L., Vlissingen, L. v. B., Amemuiden, P. d. N., A.L., Domburg, tot f 5 b. s. 3 d. h., M. v. H., Middelburg, tot 2j|X f5 b. s. 3 d. h. i. b. £31Vrijgesproken M. v. B., Vlissingen, beklaagd van het wasschen van glazen eener woning, en M. d. J., Nieuw- en St.-Joosland, beklaagd van plaatsnemen op een met een hond bespannen voertuig. Kantongerecht Goes. In de zitting van 24 September 1906 zijn ver oordeeld wegens overtreding leerplichtwet A. de K., Goes, L. van der W., Cortgene, ieder 1 O.50 b. s. 1 d. h.G. Q_., H. W., Goes, M. v. I., Krabbendijke, W. L. van der H., D. J., Wissen- kexke, J. K., P. H., Heinkenszand, L. N., 's-Hee- renhoek, W. N., Kapelle, M. v. H., Waarde,], v. S., Cortgene, H. v. I., Krabbendijke, ieder f I b. s. I d. h.J. v. d. P., J. W., Kloetinge, J. D., C. G., Hoedekenskerke, M. M., 's-Heer Arends- kerke, A. v. d. H., Wissenkerke, K. C. G., Goes, H. W., Goes, W. V., Wolfertsdijk, ieder f.2 b. s. 2 d. h.C. G., Heinkenszand, G. N., Hoedekens kerke, P. J. L., Goes, ieder f 3 b. s. 2 d. h.C. M. C. M., Wissenkerke, J. W.. Ierseke, J. S., Goes, A. v. d. W., Wissenkerke, ieder f 4 b. s. 3 d. h. nachtelijk rumoer verwekken D. B., C. H., M. K., J. G., P. PL, Colijnsplaat, ieder f 2 b. s. I d. h 's nachts zeilen zonder lichtM. M., Colijnsplaat, f 5 b. s. 3 d. h.fietsen zonder belW. S., Goes, C. L., Axel, ieder f 2 b. s. 2 d. h.fietsen zonder lichtJ. A. A. F. v. d. P., J. A. de K., Goes, A. L., Groningen, C. P. S., 's-Heerenhoek, J. P. N., Zwartewaal, M. L. S., L. M., Ovezande, L. M. van L., M. J. S., M. R., C. H., Driewegen, L. A., Axel, C. M., Oudelande, J. T., Wollaartsdijk, A. N., C. S., Kloetinge, C. L., Kaltendijke, J. v. D., H. A. de J., E. V., C. R., A. v. d. D-, Heinkens zand, A. V., Borssele, A. B., J. d. W., Hoedekens kerke, C. M., Baarland, A. H. G., C. F., Hans- weerd, C. J. B., L. W., Kruiningen, M.A. J. B., Krabbendijke, J. S., W. v. M., Kapelle, K. H. S., Cortgene, J. C. S., Beverwijk, M. de H., Rilland- Bath, J. A. v.d. M., Cats, A. A. C.,'s-Gravenhage, A. J. W. V., Vlissingen, W. S., Bergen op Zoom.. ieder f 2 b. s. 2 d. h.J.W. M.S.,Ovezande, 2XtV b. s. 2 X 2 d. h. dronkenschap J. J. W. V., A. T. te Goes, C. J. E., J. P. W. te RiHand-Bath, M. P. te Hein kenszand, J. P., A. K. te Schore, A. P. vanL. te Wissenkerke, A. D., P. K. te Oudelande, ieder 1'2 b. s. 2 d. h., J. F. S. te Goes, f 3 b. s. 2 d. h., P. F. te Hansweert, J. K. te Wissenkerke, ieder f 5 b. s. 3 d. h.idem 2maalP. F. den E. te Ierseke, 2 X (5 b. s. 2 X 3 d. h. Voorts werd bekrachtigd het verstekvonnis d.d. 9 Juli i9o6, waarbij H. D. te's-Heer Abts- kerke wegens openbare dronkenschap, gepleegd bij 12e herhaling, werd veroordeeld tot 3 weken hechtenis. Vrijgesproken werden: J. B. te Goes, P. L. P. E. te Ierseke, W. S. te Hoedekenskerke, allen beklaagd van overtreding leerplichtwet. In eene buitengewone zitting der arrondissementsrechtbank, te Zierikzee, op '25 en 26 dezer zal behandeld worden de zaak van H. Th. KL, oud 33 jaar, geboren te Bergen-op-Zoom, ontslagen gemeente-veldwachter te Dreisehor, thans gedetineerd. Beklaagde is beschuldigd op 30 Juni 1.1. zijne echtgenoote P. C. van N. moedwillig van het leven te hebben be roofd, door met een met kogelpatronen geladen revolver op haar te schieten. Door het O. M. zijn gedagvaard 32 ge tuigen, waaronder 4 deskundigen. Als verdediger zal optreden mr. D. v, d. Vliet. 's-Heerenhoek. Zaterdagavond werd alhier eene vergadering gehouden met het doel een vereeniging op (e richten van geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens. De heer W. v. 't Westeinde opende de vergadering en bracht in korte woorden het doel en het nut van zoo et-n vereeniging ter sprake en wenschte in navolging van andere gemeenten ook op 's-Heerenhoek een varkensvereenigiDg op te richten. Na eenige diseussie's traden alle aanwezigen toe, waarna een concept reglement gemaakt werd en een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren H. v. 't Westeindè, H. v. 't Veer, J. A. Reuiijn, C. Raas, B. Donkers en J. Hazen. Te Ter Neuzen is overleden de lieer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1