Kerknieuws. Schoolnieuws. Rechtszaken. voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in perceel F no. 89. Woensdagmiddag vroeg zekere vrouw B. uit de Sehuitvlotstraat alhier, die her haaldelijk ongenoegen met haar echtgenoot heeft, hem in zijn werkplaats om eenige kachelhoutjes. Terwijl de man zulke houtjes onder de schaafbank zocht, stak de vrouw haar met petroleum nat gemaakte kleerea in braud. Onmiddellijd stond zij in vlam. Haar echtgenoot kon met moeite de vlammen bedwingen. Daar zij deerlijke brandwonden aan haar arm, been en bovenlijf had bekomen, en bovendien haar haar was verschroeid, werd zij naar het gasthuis vervoerd. (11. Ct.) Middelburg. Wy ontvingen het pro gramma der alhier op Woensdag, Donder dag en Vrydag 5, 6 en 7 Nov. a.s. vanwege de vereeniging „Walcheren", onderafd. van de Afd Zeeland der V. P. N. te houden groote internationale tentoonstelling van pluimvee, duiven, tamme konijnen, zang-, sier- en volière-vogels, benevens van all« voorwerpen in verband staande met het houden van pluimgedierte en konijnen, in samenwerking met de alhier gevestigde postduiven vereeniging „De Reisduif". Eere-voorzitter der tentoonstelling is de Commissaris der Koningin in onze pro vincie. De inschrijvingen worden gesloten 15 October a.s. Aan de tentoonstelling zal een verloting van pluimvee, konijnen, enz. verbonden worden. Al de prijzen zullen uit de inzendingen dei' tentoonstelling worden aangekocht. Voorzitter en secretaris der regelings-commissie zijn de heeren J. F. v. Dunné en H. Worst Jr. De jury bestaat uit da heeren G. Muijs, A mersfoort, voor Hoenders. H. J. Vreeburg, Domburg, voor Hoenders Vreeburgers. Jhr. W. v. Herzeele, 's-Gravenhage, voor Water vogels. D. Pel, Arnhem, voor Sierdui- ven. A. J. Bronkhorst Jr., Amsterdam, en Th. Bouqué, Gent, yoor zang-, sier- en volière-vogels. Xavier van Wersch, Maastricht, voor Tamme konijnen. De prijswinners kunnen medailles of geldprijzen ontvangen, mits zij hun ver langen daartoe op het inschrijfbiljet te kennen geven verguld zilveren of f 7 id. of f 3.5Óbronzen of f 1,75. Als klasse- prijzen worden uitgeloofd bij 15 inzen dingen in één klas le prys f 1,75. Bij 6 19 inz. id. le pr. f 3,50 en 2e pr. f 1,75. Bij 20 of meer inz. in één klas le prijs f 7 2e pr. f 3,50 3e pr. f 1,75. Wij verwijzen voorts alle belangstellen den mogen het er vele zijnnaar den catalogus met de voorwaarden van deel neming, die zoo gemakkelijk mogelijk zyn gemaakt. De organisatie is in de beste handen. Door de vereen. „T. V. O. D. I. O.'', welke zich ten doel stelt de beoefening der sport op allerlei gebied, zooals voetbal, kolfbal, wielrijden (clubtochten, zaalrijden, schoontijden, figuurryden, en polospel) is besloten dat alleen zij, die den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt lid der vereeniging kunnen worden. Tevens is een adspiranten- afdceling der vereeniging opgericht, waar van alle jongelingen, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en den 19-jarigen niet overschreden, lid kunnen zijn. Gisterenavond heeft een vechtpartij plaats gehad op het Vlissingsche Wagen- plein, tusschcn H. v. E. met zyn huisvrouw waarbij de vrouw ernstige wonden opliep. Daarna beeft hij by zijn schoonouders een zestal ruiten ingeworpen. -- Gisterennamiddag had in de Lange Delft alhier een meisje, V. genaamd, van omstreeks 5 jaren, het ongeluk met haar ha jdje ouder een kar, welke door een twee tal jongens werd bestuurd, te geraken. By den heer Nonhebei, apotheker, werd het handje verbonden. Kruiningen. Donderdagavond had de oudste dochter van den landbouwer L. S. het ongeluk by het uitkloppen van haar klocren, daarbij haar oog te raken, en wel in die mate, dat onmiddellijk de hulp ingeroepen moest wordon van een ge neesheer, die opneming in een ziekenhuis wenschelijk achtte, teneinde behandeld te kunnen worden door een specialiteit op dat gebied. Riiland-Bath. Teneinde tydig klaar te zijn, is de aannemer van het werk aan den spoordijk begonnen met nachtploegen in het leven te roepen, die oen den anderen nacht dienst doen, van elf tot vijf uur. Bovendien vergemakkelijkt dit het werk daar men een gedeelte van den nacht niet veel hinder heeft van spoortreinen. Vlissingen. De smid van de gasfabriek J. J. van Aken, herdacht heden zijn 25-jarig jubileum. Hij werd hedenmorgen door de directie en het personeel met zyn feest geluk gewenscht en ontving ver schillende geschenken. Tot rivjerloods by het Ned. loods wezen alhier, is met ingang van 1 October benoemd de hulploods F. H. Jilleba. Het bedrag der meerdere subsidie voor de Zeevaartschool alhier, op de staats- bagrooting voor 1907 uitgetrokken, be draagt f2000. lerseke. Donderdagavond te omstreeks half zeven gebeulde alhier, ten huize van den heer P. C. Pols, een verschrikkelijk ongeluk door de onfploffiing van benzine. Terwijl de heer P. ziju motorrijwiel schoonmaakte en van nieuwe benztne voor zag, kwam een brandende lucifer wat te dicht bij de. benzine, waardoor plotseling eene ontploffing ontstond, die P. en zijn dochter in lichte laaie vlatn zette. De heer lJ. had eeu bakje benzine iu zijn handen, dat mede ontplofte. Luid om hulp roepende liep de dochter de straat op, alwaar haar brandende kleeren gebluseht werden door P. Bustraan, terwijl de gebroeders Kramer den heer P. bluschten door hem over den grond te rollen. Vader en dochter zijn vreeselijk gewond aan armen en beenen en vreeselijke pijnen hadden beiden te door staan. Geneeskundige, hulp was onmid dellijk aanwezig om de gewonden te verbinden van wier armen het vel als 't ware afgestroopt was. Donderdagmorgen ontdekte een schip per in de haven alhier dat van zijn boot was ontvreemd eeu stuk touw van onge veer 60 M. lengte. Direct was de rijks veldwachter hiermee iu kennis gesteld, en aan wiens vlug optreden het te danken is dat het touw reeds in beslag is genomen. De inbeslagname had plaats aan boord van een vaartuig uit deze gemeente dat in de sluis te Hansweert lag en opreis wa» naar België. Christelijk Nat. Werkmansbond. Omtrent het verder verloop van de twee- daagsehe vergadering meldt men nader uit Amsterdam aan de N. Ct. Bij de behandeling van het Beginsel program werden met eenige wijzigingen en veel debat, waarin vooral op den voor grond trad, dat men bevreesd was door onderneming van dit program, concessies te doen aan de sociaal-demooraten, de vol gende punten aangenomen onder de bij zondere bepalingen. Een arbeidsdag van 10 uren per etmaal, die bij het éónploegenstelsel zou moeten eindigen 's avonds te 7 uur. Een algemeene maatregel van bestuur regele het over werken dat niet dan iü strikte noodzakelijk heid zou worden toegestaan tegen behoor lijke vergoeding. Tegen stukwerk moet worden gewaakt, waar dit gevaar mede brengt in bedrijven, waarin de productie door regeling van den arbeidsduur aan beperking wordt onderworpen, wanneer het stukwerk als middel zal dienst doen om haar tot het hoogste op te voeren. De stukprijs voor den werkman biijve in evenredigheid met het uur-, dag-of week loon en zal niet minder mogen bedragen dan de weekverdiensten door den werk man op dat oogenblik genotes. Huisarbeid. Enkele strenge bepalingen werden aangegevenbovendien hoorde deze arbeid in de arbeids- en verzekerings wetten. Zondagsrust dient streng doorgevoerd te worden, evenzoo nachtrustDaehtarbeid dient alleen toelaatbaar te zijn als ze onver mijdbaar is. Bij schaft- en rusttijd dient rekeniDg gehouden te worden met locale toestanden. Voor vacantie wordt verlangd een jaar- lijksch verlof van 6 dagen. Wat kinderarbeid betreft, ze moest onder 13 jaar verboden zijn tot 't 16e jaar op maximum van 8 uur worden gesteld. Eerst na 't 18e jaar zou een naohtarbeid voor jongens toegelaten mogen worden. Voor de naleving der Veiligheidswet dient beter gewaakt te worden. Beter reglementeering en scherper toezicht ten aauzieD van in schadelijke bedrijven acht het program dringend noodig. Invoering van een verplicht arbeidsregle ment ten aanzien der fabrieksreglementen wordt zeer gewenscht geacht. Tegenover vaststelling van eenminimum loon moest de regeling van den arbeidsduur zyn tegenwicht vinden. Dit minimum worde vastgesteld door de Kamers van Arbeid. Het fooienstelsel moest worden afge schaft. By gedwongen verzuim in geval van werkloosheid vanwege gebrek aan grond stof, wordt verlangd 70 pCt. van het volle loon. Om benadeeling tengevolge van den militieplicht te neutraliseeren wordt in be ginsel aangenomen de indiensttreding in begin van September te doen aanvangen, het onbepaald verlof le doen ingaan in de eerste dagen van Mei en September daar aanvolgend. Ten opzichte van ambachts- en vak onderwijs wordt verlangd, dat Rijk en Gemeente dit onderwijs op ruime schaal zouden steunen. Een organisatie van het leerlingwezen wordt dringend noodig geacht. Een hervorming van de gemeentelijke banken van leening, vooral door een ver bod van het woekerbedrijf, bedreven door de huizen van verkoop met recht van weder inkoop, wordt geëischt teneinde den arbei der te hnlp te komen in het verkrijgen van tijdelijk benoodigd contant geld. Een verzekering tegen ziekte, kraam en overlijden bij Rijkswet geregeld is drin gend noodzakelijk. Da verplichte ziekte verzekering moet omvatten recht op gelde lijke ondersteuning,recht op geneeskundige behandeling, recht op genees- en heel middelen, recht op verloskundige hulp voor de vrouw, recht op kunstmiddelen noodig voor haar herstel,recht op geldelijken steun by het overlijden van kinderen tot hun 14e jaar. De verplichte ziekteverzekering dient zich uit te strekken tot allen, die een arbeidsovereenkomst hebben gesloten van minstens 6 dagendie een jaarliiksch inkomen genieten onder de f 1200 en die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Zy omvat alsdan ook de huisgenooten zoodat zij het karakter van gezinsver zekering draagt. Vrijheid van keuze der ziektekas dient echter gewaarborgd te zyn, mits zij als rechtspersoon erkend is. By het laatste punt der verplichte verzekering tegen ziekte, kraam en over lijden werd een lang debat gevoerd over de principieels vraag of een verplichte verzekering in den grond van de zaak niet. strijdig was met het goddelijk gebod in de Heilige Schrift neergelegd. Ten slotte werd het artikel zoo geredigeerd dat een Rijksverzekering wenschelijk werd geacht, zonderdat er echter een ver plichting uit zou voortvloeien voor dengene die uit gemoedsbezwaren tegen een ver zekering gekant was. Voorts werden nog een aantal punten in het concept-program behandeld en zon der belangrijke wijziging door de ver gadering goedgekeurd. Het waren achter eenvolgens de Ongevallenverzekering in land-, tuin-, boschbouw-, schippers- en visschersbedrijfInvaliditeits- en Ouder- domsverzekeringVerzekering tegen werkloosheid Volkshuisvesting Jacht wet Klein grondbezit en onteigening Landbouwvertegenwoordiging met stem recht aan de arbeidersRechtspraak bij de Ongevallenwet, waarbij op snellere rechtspleging werd aangedrongenWet op de Kamers van Arbeid, waarbij wordt verlangd bindende kracht harer uitspra ken Verplichte arbitrage in de groot industrie als tegenwicht tegen hetgeen bindt in het Arbeidscontract; Wet op de vakvereenigingen en ten slotte Rechts bijstand voor minvermogenden in den zin van onpartijdige rechtskundige bureau's voor minvermogenden. Te Amsterdam is Woensdag de jaarlijksche vergadering gehouden van den Christelijken Nationalen Werkmansbond. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o. adat 14 nieuwe afdeelingen werden opgericht, en 5 waren opgeheven. Aan het provinciaal comité in Zeeland was het te danken, dat daar alleen zeven nieuwe afdeelingen tot stand kwamen. Uit het verslag van het fonds Uitkeering bij over lijden blijkt, dat bij dit fonds thans 7926 leden zijn aangesloten, die eene wekelyk- sche contributie van f 245.85 betalen. Verleden jaar waren er 6340 leden. Aan contributie werd dit jaar f 11.616 ont vangen en f 1491.56 aan rente gekweekt. Zoodat de totale ontvangsten bedragen f 12.10755s. Daartegenover staat aan uit- keeringen een bedrag van f2877.50. In 't geheel bedragen de uitgaven iOOö3.4SJ dus een saldo van f 6054.07. Het kapitaal van het fonds bedraagt thans f 16,713. Door U. b O. worden vier weduwen onder steund. Het verslag van het Ziekenfonds van den Bond gaf de volgende cyfers 45 afdeelingen met 1373 leden zyn aan gesloten. Ontvangen werd f 5324.75, uit gegeven f4480; saldo f844 75, makende met het saldo over het vorige jaar f2061.07. Tijdens de kermis te Eerbeek werd een zilveren horloge ontrold aanden rijksveldwachter. De 24-jarige slagersknecht die, zooals wij gisteren meldden, er van door was met ruim f200 en een rijwiel van den slager K. te Breda, is te Antwerpen door de Bredasche recherche met de hulp van de Antwerpsche collega's aangehouden en aldaar gevangen gezet. Zijn fiets was verdwenen en van de contanten werd in het geheel nog f 1,20 bij fouilleering gevonden. De werkstaking te Enschede, Ter uitvoering van het besluit der Fabrikanten vereeniging zijn de fabrieken der aan die vereeniging aangesloten leden hedenavond stop gezet tot Maandag. Brand. Gistermiddag brak brand uit in een behuizing te Wagenborgen (Gr.) Aan blueschen viel niet te denken wegens de aanwezigheid van een partij koren en hooi was het gebouw in een oogenblik een puinhoop. Een gedeelte van den inboedel werd gered en ook een koe, met moeite. Huis en inboedel waren ver zekerd, respectievelijk voor 600 en 500 gulden. Oorzaakhet omslaan van een vetpan. Te Morn, bij Roermond, was men bezig een oude woning voor den nieuw benoemden veldwachter in gereed heid te brengen. Gisterenmiddag, toen deze naar Nederweert, zynvroegere standplaats, was gegaan, om aldaar zijne meubels te halen, brandde de woning tot den grond af. Oorzaak onbekend. Gisterenmiddag 2 uur brak er brand uit in een huis te Paterswolde, door drie gezinnen be woond. Daar er slechts één der bewoners thuis was en nog wel dronken viel er aan blusechen niet te denken, zoodat het geheele gebouw af brandde. De inboe dels van twee gezinnen waren niet ver zekerd. Te Haarlem is een 7-jarig knaapje door de eleetrische tram gedood. Hij was achterop de tram geklommen om een eindje mee te rijden en nam bij 't verlaten van zijn staanplaats zijn sprong verkeerd. Gistermiddag is de tentwaoht De Wit, van het 4e reg. inf., bij het waterscheppen in het kamp bij Zeist, in den 15 meter diepen put gevallen en daaruit levenloos opgehaald, - TeMijnsheerenland maakte van de gelegenheid dat de stoomtram lang zamer reed, eene vrouw gebruik om uit te stapp-n. Haar rok haakte echter aan de treeplank, met 't ongelukkig gevolg, dat een wiel over den rechtervoet ging, zoodat deze zoo ernstig gekwetst werd, dat hoogstwaarschijnlijk de teenen moeten geamputeerd worden. - Een 4 jarig knaapje te Bezooien werd dezer dagen boven ia het hoofd door een wesp gestoken. Hier door ontstond een verzwering der hersenen, waaraan het knaapje na een verschrikkelijk lijden van eenige dagen, eergislermorgen is overleden. Maandagavond heeft een politieagent in Den Haag procesverbaal opgemaakt tegen een poelier, die in zijn pakhuis iu de Kranestraat aldaar bezig was op zeer wreedaardige wijze kippen te mishandelen. De diereu worden uit de mand genomen en, nadat men hun een snede in den strot heeft gegeven, aan den plukker overge geven, die de kippen dan levend plukt Om de arme dieren het spartelen te beletten, houdt de plukker hen tusschen de kist, waarop hij zit, en de knieën gekneld. De aldus geplukte kippen worden in een hoek geworpen en sterven daar een langzameu, pijnlijken dood, tot zij uitgebloed zijn. Razende van pijn loopen of hinken zij dan nog in het pakhuis rond, tot de laatste stuiptrekking zich over hen ontfermt. De verbaliseereude agent had reeds lang een gunstige gelegenheid gezocht om aan deze dierenmishandeling een eind te maken, wat niet zoo gemakkelijk ging, daar de operatie meestal met gesloten deuren ge schiedt. Het eenige voordeel voor den poelier, die deze geraffineerde marteling toepast, is, dat op die manier het plukken wat vlugger geschiedt, dan bij doode kippen (N. Ct.) Het zal zeker niet ieder bekend zijn, op welke wijze schepelingen, die naar West-Indië varen, soms brieven naar het moederland verzenden. Wanneer bij dag de Westereilanden of de Azoren worden gepasseerd, zet men over boord een buiten gebruik gesteld aardappelkistje voor zien van een stokje met vlagje, als her- kenningsteeken waarin geborgen wor den een lleech, inhoudende de brieven met verschuldigde porto's, een fooi voor den vinder, een schriftelijk verzoek, de brieven te posten, en een tweede tlesch met „snaps". Door den stroom drijft deze ongewone mail landwaarts en wordt op gepikt door strandvissehers, en bijnazonder uitzondering bereiken deze brieven hun bestemmingslechts een enkele maal wordt wel eens vergeten (doeh dit behoort tot de zeldzaamheden) brieven van post zegels te voorzien. N. 11. C. Heerlijke redding. In een Engelseh blad verhaalt een predikant de volgende geschiedenis, die hijzelf beleefde en waaruit de goedheid Gods en de kracht van het gebed duidelijk blijkt. Op zekeren avond zat ik, zoo verhaalt hij, nog zeer laat in mijn studeerkamer, om mij voor te bereiden voor de prediking van den volgenden Hemelvaartsdag. Het was omtrent 1 uur geworden, toen ik achter mij gesohuifel hoorde, waaadoor ik bemerkte, dat er een tweede persoon in de zijkamer was. Wie is daar f zoo riep ik, mij op mijn stoel keerende. Op hetzelfde oogenblik sprong een kerel met onheilspeilenden blik op mij toe, ea hield een pistool op mij gericht. Later bleek, dat hij iu de zijkamer een raam open geschoven had en daardoor naar binnen was gekomen, denkende dat alie bewoners daarbinnen in diepen slaap waren. „Uw geld en uw horloge schreeuwde hij mij toe, maak geen alarm, want bij het eerste woord schiet ik u dood". Door Gods goedheid kon ik volkomen bedaard blijven, en antwoordde hem op kalmen toon gij kunt nw wapens gerust neerleggen, want ik zal u geen tegenstand bieden, en ik geef u volle vrijheid al mijn geld en goed te nemen dat ik bezit, en dat gij meent dat ik kan missen. Toen ik deze woorden op zoo'n kalmen toon ge sproken had, keek de schurk mij bevreemd aan, en liet zijn wapen zinken. Ik noodigde hem uit mij te volgen, daar waar ik hem brengen wilde, waar mijn kostbaarste schatten te vinden waren. Ik deed daarop een deur open, ea wees hem op de bedjes mijner kinderen, die in den zoeten slaap des vredes en der onschuld neerlagen. Deze zijn, zoo begon ik, mijn kostbaarste schatten, wilt gij die meenemen Toen vertelde ik hem, dat ik als predikant van het Evangelie maar weinigaardschesohatten bezat, en dat ik mijn klein salaris hoog noodig had voor de opvoeding mijner moe- derlooze kinderen. Maar, zoo ging ik voort, ik wil daarmee niet zeggen dal ik een arm man ben; ik heb een rijken Vader in den hemel, die mij door Jezns Christus zijnen Zoon de vrijmoedigheid en het recht ge geven heeft om te beschikken over al de schatten door geDade. En nu begrijp ik niet, mijn vriend, waarom gij gaat stelen dat is ongeoorloofd en zeer goddeloos, maar het is ook volstrekt niet noodig. Indien gij niet hebt, doe dan zooals ik en met mij duizenden anderen doen. Buig u voor God, belijd Hem uw zonden, geloof in zijn vaderlijke liefde en vraag Hein in den naam van Jezus zijnen Zoon, om alles wat gij behoeft. Een Christen steelt nooit en behoeft ook niet te stelen. De dief stond als aan den grond ge nageld, weldra vulden zijne oogen zich met tranen. Later bleek mij dat hij eene vrome moeder had gehad, en dat haar beeld op dat oogenblik hem voor zijn oogen was gekomen. Hij beleed spoedig dat hij diep berouw had van zijn godde loos voornemen, maar door den nood er toe gedwongen was geworden. Natuurlijk Dam ik hem nu mee naar mijn studeer vertrek. Daar boog hij met mij <'e knieën voor God en beleden wij samen c ize vele en groote zonden, pleitende om vi rgift'enis op Jezus' bloed. Van dien nacht af was de cief een geheel ander mensoh geworden. Hij was geld komen zoeken en had vrede hij God gevondpn, Pdi'il. Te Tasjkent ia weer een Russisch ambtenaar, Sjarigin, officier van justitie doodgeschoten door een stndent, dÜe juist in de hechtenis was vrijgelaten. I)e dader werd gepakt. Uit Alexandria wordt gemeld, dat aan boord van een Turksch transportschip te Port-Said een muiterij uitbrak In een verwoed gevecht werden 6 soldaten gedood en ongeveer 100 gewond. Ten slotte werd de muiterij onderdrukt. De muiterij begon onder 200 dwangarbeiders uit Syrië, die naar Jemen worden gebracht. Het ongeluk bij Grantham. De verongelukte trein vertrok 8.45 's avonds uit King's cross hy had moeten stoppen te Grantham. Dit geschiedde niet en even voorbij het station vloog hy uit de rails, sprong tegen een brug en de machine en verscheidene wagens vielen op den oever. De locomotief sloeg toen achterover, waardoor verscheidene wagens in brand raakten. Tien reizigers zyn reeds zwaar gekwetst uit de wrakhouten gehaald, waarvan er 4 overleden. Machi nist en 3toker liggen, vermoedelijk dood, onder de machine. Toen het bericht v rd afgezonden brandde de trein nog heftig. De Prnisische minister der spoor wegen heeft alle dames-beambten die de kaartjes aan de loketten verkochten naar huis gezonden. Zij twistten zoo dikwijls met de mannelijke beambten en dat liep zot vaak op zenuwaanvallen uit, dat de toestand onhoudbaar was geworden. De juffers zuilen nu bij de telefoon-bureau's in dienst komen. De populaire oud-burgemeester van Antwerpen Jan van Rijswijck ligt op sterven. Een geweldige storm woedde heden nacht in het Kanaal. Bij Alderney verging de Fransche schuit Petit Raynaud, de be manning redde zich in de booten. De Cratiford-millioenen. Thérèse Humbert heeft aan den minister van Bin- nenlandsohe Zaken verlof gevraagd, in Engeland naar de Crawfords te mogen gaan zoekei en zoo noodig zich ook naar Spanje te begeven, om haar 100,000,000 frs. te gaan halen. De minister heeft evenwel op grond van de wet op de voorwaar delijke invrijheidsstelling onbarmhartig geweigerd, haar buiten het departement der Seine te laten gaan. De automobielenfabriek der lirma Tonv-Huber-PeugeotteBoulogne-sur-Seiue is geheel door brand vernield. De schade wordt op 200,000 francs geschat. Vijftig werklieden zijn hierdoor werkloos. Onlangs stonden op den Cohima, in Mexico verscheidene geologen neer te zien in den krater, toen er plotseling een vlam uit opschoot waardoor allen letsel opliepen. Sommigen verloren al hun hoofdhaar, anderen baard en knevels. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingen Ds. H. W. Laman te Zierikzee en Ds. H. Meijering te Kat- wyk a. d. Ryn. Bazuin. Tweetal te Zalk G. H. de Jonge te Zonnemaire en G. Sybesma te Wyhe. rije Universiteit. Gistermiddag te drie uur werden de lessen van den nieuwen cursus geopend. Prof. P. Biesterveld, de Pro-rector, hield daarbij een toespraak over„Denken en spreken". Op 1 Sept. j.l. waren er 820 scholen met den Bijbel in ons land. Hiervan zijn er in dit jaar 33 geopend, terwijl er 37 in aanbouw zijn, die vermoedelijk nog in dit jaar zullen geopend worden. Jammer, dat het aantal vacaturen van Christelijke onderwijzers zoo bedenkelijk groot wordt Aldus meldt ons dhr. R. Derksen, Secre taris der Unie. Men meldt uit Groningen aan de Stand.: De „Vereeniging voor gereformeerd voorbereidend hooger ouderwijs" heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen over de overneming van het gereformeerd gymnasium zijn afgebroken. Er is besloten pogingen aan te wenden om te Groningen een gereformeerd gymnasium op te richten. Met leedwezen vernemen wij dat de heer L. C. Oranje, hoofd der school van de stichting Effatha (voor doofstommen) te Dordrecht in den ouderdom van 46 jaar, na een ernstige krankheid (long aandoening) van twee weken is overleden. De heer Oranje was een uitnemend op voeder, zoo uitstekend voor zijne moeilijke taak berekend. Zestien jareD was hij als hoofd aan de stichting, eerst te Leiden, daarna te Dordrecht verbonden voor dien tijd diende hij het Chr. onderwijsvan 1878 tot 1886 als onderwijzer aan eene Chr. school te Vlaardingen, daarna als hoofd der geref. school te Dedemsvaart. Sinds 1890 aan Effatha. Hij had de liefde van al zijn leerlingen en de achting van allen die hem kenden als een Christen, kloek belijder, man uit één stuk en degelijk onderwijzer. Trooste de Heere zijne weduwe in hare eenzaamheid en zij Hij Effatha en de doofstomme kleinen die hij zoo vaderlijk liefhad, genadig Arrondissements-Rechtbank le Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn vei oordeeld wegens mishandeling ambtenaarF. v. W., 20 j usschei-, Philippine, tot 14 d. gev. slraf; strooperijC. T-, 27 j., daglooiister, Heifcwt, tot f b. s. d, Ja- j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2