NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND No. 300. 1906 Zaterdag 22 September 20e Jaargang. HISTORISCH CHRISTELIJK- DE MILJOENEN-NOTaT VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. j. DE JONGE-VERWEST. te F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Goes PRIJS DER ADVERTENTIËN Gemengde Berichten, IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p. 1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DF.R FIRMA £N VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. De miljoenen-rede is afgeschaft. Tn de plaats daarvan heeft de Minister op den dag der opening van de Staten- Cteneraal eerder kan het niet, volgens art. 24 der grondwet de Staatsbegroo- ting met een kort woord bij de Tweede Kamer ingediend. Over het BegrootiDgsjaar 1907 zijn de uitgaven geraamd f 185.971.268 de gewone middelen (A L), met inbegrip van 1/8 der ten vorigen jare toegestane op centen op de vermogens- en bedrijfsbelasting, op f 158.090.025 de vorige op - 19.650.740 te zamen- 177.740.765 Derhalve wordt een tekort berekend vanf 8.230.503 De meeste Hoofdstukken zjjn hooger geraamd. Wij noemen de voornaamste verschillen Buitenlandsehe Zaken 1 ton, tot invoe ring van nieuwe consulaire reglementen. Binnenlandsche Zaken 3,1 miljoen, waar van 2,5 miljoen voor de uitbetaling der Schoolwet-subsidiën, aanvangende 1 Jan. 1907 1,2 ton voor subsidie aan Vakonder wijs gelijk bedrag voor het Krankzin nigenwezen en voor de uitvoering van sommige Wetten 3,2 ton. Voor Marine is 3.5 4ton meer geraamd voor niet militaire uitgaven. Voor Posterijen wordt, wegens uitbrei ding van den dienst, 2,2 miljoen meer uitgetrokken, tengevolge van de uitbrei ding der telefoonlijnen. Voor Waterstaat en Spoorwegen 1,3 miljoen minderzoodat het Hoofdstuk slechts 8 ton hooger is- Landbouw stijgt met 1,5 millioen, waar van 9,5 ton voor ontginning van Staats manen naar wij vertrouwen, later zeer productief. Voorts bijna 7 ton voor Land bouw en bestrijding van Veeziekte. Hoofdstuk I, Huis des Konings, heeft geen verhooging, dus blijft de stallenkwestie rusten. Daarentegen wordt voor een analytisch Kamerverslag tegen den grond geworpen waar niemand wat aan hebben zal, dan de samenstellers, die er voor bezoldigd worden. Oorlog vermindert zelfs met 9 ton, wegens lage raming voor de bijdrage van het ves tingstelsel in verband met de plannen omtrent Amsterdam. Maar ook wegens het voornemen in 1907 geen miliciens bij de bereden korpsen onder de wapenen te houden voor het blijvend gedeelte, en dit bij de onbereden korpsen met 3,900 man te verminderen. Dit geeft een bezuiniging van 7 ton, vermeerderd met 1,4 ton wegens het weglaten voor de oefeningen voor de Landweer in 1907. Daarentegen wordt 1,5 ton meer voor minutiefabriek enz. uit- fetrokken. Patronen, kanonnen en geweren rijgen dus onze „mennekes". Of zij er mee kunnen omgaan, is een zaak van minder belang. Dat „zit in de lucht 1" Koloniën daalt met 0,5 miljoen, wegens mindere bijdrage voor de Lawa-spoorweg in Suriname. De middelen zijn geraamd op f 177.740.765 terwijl die voor 1906 opge nomen waren voor f 171.481.148 dus meer voor 1907 f 6.259.617 De grootste versterking van Middelen ver wacht de Minister echter van de samensmel ting van Vermogens- en Bedrijfsbelasting onder den naam van Inkomstenbelasting t Deze kan echter niet gereed komen zoo danig, dat zij vóór 1 Mei 1908 in werking treedt, In verband daarmede ziet de Minis ter zich genoopt, de opcenten op de Be- nrijts- en Vermogensbelasting ook over het belastingjaar 19071908 aan ie vangen, j Hij verwacht daarvan een opbrengst van 1,65 millioen. Een wetsontwerp tot heffing der opcenten zal, ingevolge het vevlangen door de Eerste Kamer uitgesproken, dit jaar aan de Wet op de Middelen worden toegevoegd en daarmede geen geheel meer uitmaken. Zoodat de toestemming dier opcenten niet meer aan de goedkeuring der overige Middelen door de Eerste Kamer is vastgeknoopt. Derhalve niettegenstaande er 6'/2 mil joen meer ontvangen dan geraamd was, blijft ook dit jaar en ook in 1908, zoo wij 't goed begrijpen, die hatelijke 10 pCt. op de vermogens- en bedrijfsbelasting ge handhaafd. Vooral wat de bedrijfsbelas ting aaDgaat een onbillijke druk op den middenstand bestendigd. Met leedwezen hebben velen de 10 op eenten op hun belastingpapier verleden jaar geslikt. Dit jaar zullen zij ze slikken met wrevel Al meer blijkt hoe de natie met dit ministerie en zijn tinanciëele politiek achterop is. En werden nu slechts getroffen zij, die van 't optreden van dit kabinet de schuld dragen Maar ook de anderen en dat is de groote meerderheid van het in 1905 op gekomen kiezerscorps 1 moeten betalen. Eu dat is te onbilijker, dewijl bereids gebleken is dat de opbrengst van de nu geheven opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting niet zal behoeven te dienen om in een tekort van den gewonen dienst van 1908 te voorzien. Dit erkent zelfs een vrijzianig blad. Maar waarom dan nu deze temptatie bestendigd Zullen de Staten-Generaal er niet tegen opkomen 21 September 1906. Elf jaar geleden teekende Braakensiek een plaat 't was bij gelegenheid van het feest van „Liefdadigheid Daar Vermogen" waarop de (toenmalige) minister Van Houten was afgebeeld zittende achter zijn schrijftafel, 't oog gericht op de buste van (wijlen) Prins Hendrik, den stichter van bovengenoemde vereeniging, terwijl „Lief dadigheid naar Vermogen" voorgesteld als een dame die den minister een geopende ledige collectebus toont, en gevolgd door tal van arme menschen en kinderen, wijzende op deze ongelukkigenZijneExcei- lentie komt toevoegenAch minister, ik weet geen raad met al die armen. Help ons dan toch met een armenwet Men weet dat minister Van Houten de bede niet heeft ingewilligd. Men weet ook dat zijn opvolger, minister Goeman Borgesius, in 1901, toen zijn ministrieel leven ten einde spoedde, een ontwerp in schema openbaar maakte, dat indruischte tegen onze beginselen, wijl't de autonome rechten der kerk aantastte, en dat dit ontwerp dan ook nooit in behan deling is geweest. Maar men weet ook dat minister Kuyper aan de armenwet zijn aandacht heeft gewijd en dat de haastige afsnijding zijner ministrieele loopbaan en de intrekking van zijn ontwerp door zijn opvolger ook deze vrucht van eenige jarem arbeids deed te loor gaan. Nu is het in dien tijd elf jaar geworden, en heeft „Liefdadigheid naarVermogen" die op haar zilveren feest bovenstaande klachte richtte tot den minister Van Houten, alle reden haar bede tot minister Rink te her halen. In de vorige Troonrede toch is de indie ning van een ontwerp armenwet aangekon digd doch de belofte is in de Troonrede van Dinsdag niet herhaald. Zou deze schreiende quaestie op den achtergrond geraakt zijn voor tal van andere, die zeker niet belangrijker zijn? Een armenwet, waarmede alle partijen kunnen meegaan, schijnt broodnoodig. Vooral nu, helaas! het aantal kerkelijken niet tot eenige kerk behoorenden, toeneemt en de taak der burgerlijke armbesturen te zwaar wordt, schijnt een spoedige regeling en oplossing hoogst wenschelijk. Het wetsontwerp-Goeman Borgesius be vatte, naar velen meenen, zeer veel goeds. Zou 't van het minder goede gezuiverd, niet kunnen dienst doen als leiddraad voor een spoedig in te dienen wetsontwerp Een ontwerp dat immers toch kan samen gaan met den nog beteren maatregel, in een goede regeling van 't arbeiderspen sioen bij ouderdom, verminking of ziekte geboden, waardoor althans Kerk en Parti culier Initiatief de handen ruim krijgen voor de uitoefening van barmhartigheid in andere dan de door deze regeling vrijko mende kringen. Goes, 't Harmoniegezelschap „Hosanna" hield onder presidium van zijn directeur voorzitter gisteren avond zijne jaarver gadering. Nadat de verslagen door den secretaris en den penningmeester waren uitgebracht en goedgekeurd, waaruit bleek dat de vereeniging 23 werkende leden telt en de financiën tamelijk bevredigend zijn, werd overgegaan tot de huishoudelijke zaken. Herkozen werd tot voorziUer dhr. L. de Beste Wz. en gekozen tot bestuurslid dhr. J. A. Does, terwijl in plaats van dhr. J. A. Steketee, die bedankt had, tot lid der comm. v. advies gekozen werd dhr. L. Smit Bij acclamatie werd voor een jaar tot directeur herbenoemd dhr. L. de Beste. Deze werd, ter vergadering teruggekeerd, met zijne herbenoeming gelukgewenscht door den vice-voorz. H. Janse Bz., die tevens namens de vereeniging aan Z Ed. een geschenk overhandigde, als blijk van waardeering voor diens belaugelooze dien sten gedurende het afgeloopen jaar ver richt. De vergadering, die vrij goed be zocht was, werd op gebruikelijke wijze gesloten. De te Middelburg welbekende ge failleerde C. van Bergen, heeft ook in deze gemeente een slachtoffer van zijn praktijken. E9n winkelier heeft hij er in laten loop en voor zes gouden heeren remontoir horloges en dito kettingen. Serooskerke (W.) In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben konijnen- dieven hier geducht huisgehouden. Bij M. van den Broebe werden 12 groote konijnen weggehaald, bij J. Riemens 4, bij P. Riemens 3, bij H. Geldof 1, bij den brievengaarder ook 1 en bij W. de Keizer 1 oud konijn met 10 jongen. Het schijnt, dat de liefhebbers een kar en honden bij zich hadden. De heeren waren bepaald gepast vrijmoedig. Zoo stond bij den brievengaarder het hok achter in den tuin onder struiken verborgen en toch gingen de vrienden heel den tuin door, om hun buit te zoeken. Zij bonden het deurtje van het hok niet openkrijgen en verbra ken nu op hun gemak de tralies. Zierikzee. Op de Tentoonstelling van zaaigranen, enz. vanwege de vereeniging „Landbouwbelang" zijn gisteren bekroond voor Ituwange Essex-Tarwele prijs, J. C. v. d. Have, Oosterland2e, J. W. Romeijn, Ouwerkerk3e, J. C. v. d. Have. Wilhelmina Tarwe, le en 2e Prijs, Van den Bosch Co., Goes3e, J. C. Pilaar, Goes. Diverse Tanve. le prijs, J. W. Romeijn, voor Gladarige Essex2e, dezelfde, voor Roodkaf Witte; 3e, Van den Bosch Co., voor Victoria Tarwe; 4e, dezelfde, voor Royal Jubilee. üogqe. le prijs, Van den Bosch Co., voor Prins Heinrich Rogge; 2e, dezelfde, voor Zeeuwsche3e, dezelfde, voor Pett- küsser. Wintergerst. le en 2e prijs, Van den Bosch Co.3e, J. W. Romeijn. Wemeldinge. Aan A. Bakker, alhier, is onder toekenning van eervol ontslag als brugwachter aan de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland benoemd tot hulp-sluismeester bij het kanaal van Ter Neuzen. Met ingang van 1 November a.s. is aan den hoofdcommies b\j 's rijksbelas tingen F. H. Schmidt te Oostburg op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend. Onder Koudekerke, vlak bij de duinen, schonk voor derde maal binnen 3 jaar een vrouw haar man twee flinke kinderen. (M. C.) Ter gelegenheid van een bruiloft ge raakte te Oosterland een 8-jarig jongetje ond6r de paarden, waardoor het vrij ernstig aan hoofd en borst gewond werd. Hoewel de toestand geen oogenblikkelijk gevaar oplevert, mag het kind. vocrloopig niet ver voerd worden. (M. C.) Rilland Bath. De Donderdagmorgen gehouden vergadering van den gemeente raad werd door alle leden bijgewoond. Medegedeeld werd dat bet in de vorige vergadering verzonden telegram aan H. M. de Koningin met een telegram van dank was beantwoord. Dat vervolgens a. goed keuring door Gedep. Staten was verleend, aan het besluit waarbij aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1907 eene subsidie van f 1575 is toegekendb. eveneens goed keuring verleend was aan het besluit van 31 Augustus j.L, betreffende wijziging der begrooting voor 1906c. dat was inge komen request van de heeren M. N. van de Linde en M. van Liere alhier, houdende aanvrage om spoedig over te gaan tot het onteigenen van bouwgrond, overeenkom stig het in vorige vergaderingen genomen besluit, daar zij anders genoodzaakt zullen zijn de gemeente metterwoon te verlaten. (Te behandelen na afloop der agenda). Alsnu wordt overgegaan tot het benoemen van een hoofd der openbare lagere school te Rilland. De voordracht bestaat uit de heeren H. W. Odink te Kats, M. Nieuwen- huijse te Middelburg en J. Horste te Groede. Tot stemopnemers wijst de voorzitter aan de heeren Griep en Boot. Uitgebracht zijn 7 geldige stemmen, waarvan 6 op den heer Nieuwenhuijse en 1 op dhr. Odink, zoodat dhr. Nieuwenhuijse is benoemd. Daarna wordt overgegaan tot benoeming van een onderwijzeres aan dezelfde school. De voorzitter wijst dezelfde heeren tot stem opnemers aan. Uitgebracht worden 7 gel dige stemmen, waarvan 3 op mej. A. Goed- bloed te Kerkwerve en 4 op mej. D. P. Paul te 's-Gravenpolder, zoodat de laatste is be noemd De voordracht bestond uit de dames Goedbloed te Kerkwerve, De Lange, te Vlaardingen, Paul te 's-Gravenpolder en Swenne te 's-Heer Arendskerke. Daarna ging de vergadering over in eene geheime om eenige reclames van belastingen te behandelen. Bij heropening deelde de voorzitter mede dat afwijzend was beschikt op de reclame van J. M. de Veij inzake hoofdelijken omslag, dat aan de heeren P, Saman en N. van Drongelen wegens woon- plaatsveranderiDggedeeltelijkeafschriiving daarop werd verleend. Aan dhr. J. Dron- kers werd afschrijving verleend (gedeel telijk) inzake havengeld, terwijl aan dhr. C. Harison geen ontheffing abonnement havengeld werd verleend. Vervolgens werd besloten de kettingen aanwezig op de kade, eigendom van J. Dronkers, te koopen voor f 25. Wat betreft het request van de heeren Van de Linde en Van Liere inzake ont eigening bouwgrond, werd besloten het onderzoek daaromtrent ijverig voort te zetten en te probeeren op het eind van dit jaar zoo mogelijk met alle werkzaamheden daaraan klaar te hebben. Bij de rondvraag besprak de heer Butijn hetwenschelijkeom de proef met het teeren der wegen nog wat uit te breiden. De heer Griep achtte het tot heden verkregen resultaat goed en beval een proefneming verder aan. Metalgemeene stemmen werd aan het verzoek van dhr. Butijn voldaan. De heer Griep sprak zijn spijt uit dat de lantaarns nog niet branden. De wethouder Van der Werff antwoordde dat er veel aan de lantaarns te rapareersn was, doch dat zij morgen klaar zullen zijn. De voorzitter deelde verder mede, dat de lantaarnopsteker te Bath heeft bedankt en de werkzaamheden zijn opgedragen aan den gemeente-arbeider De Wilde te Bath. Maandag werd te Sluis eene ver gadering gehouden van den Bond van ivaterbouwkundige ambtenaren in Zeeland, die werd bijgewoond door 19 leden en l begunstiger. De voorzitter, de heer H. Koole, kon wegens drukke bezigheden niet tegenwoordig zijn, waarom de vergadering gepresideerd werd door den secretaris, den heer P. L. Bolier van Westkapelle. Uit de gedane mededeelingen bleek dat de Bond in bloeienden staat verkeert, hij telt 41 leden, van wie 25 deelgerechtigd zijn in het fonds voor weduwen en weezen verder 5 beschermers en 44 begunstigers. De financiën zijn goed het fonds heelt plm. f4000 kapitaal op interest uitgezet. Door den voorzitter werd medegedeeld dat een belangstellende in den Bond, die liefst onbekend wenschte te blijven, f100 had beschikbaar gesteld voor een excursie van waterbouwkundigen naar de havenwerken van Zeebrugge. Den schenker werd har- lelijk dank gebracht. Als plaats voorde volgende vergadering in Mei 1907 werd Tholen aangewezen. Voor het in Mei 1907 te Goes, vanwege den Bond, af te nemen examen van polderopzichter werden be noemd lol examinatoren de heeren H. Koole te Ellewoutsdijk, M. C. Koole te Vlissingen, A. J. Louwers te Cats, J. van de Velde te Scherpenisse, A. van Rooijen te Anna Jacobapoider en J. Nieuwdorp te Wilhel- minadorp, en tot plaatsvervangende leden de heeren M. Ferdinandusse te Biezelinge, A. E. Lombaard te Cadzand en J. van Oost te Stavenisse. Voor „Techniek" werd op de vergadering door den voorzitter nog de vraag gesteld „Is het niet mogelijk de bazaltzuilen met sucees te vervangen (wegens mindere kosten) door zuilen van cementbetou (gewapend of ongewapend) tot samenstelling van glooiingwerken Op deze vraag kwamen verscheidene ant woorden in, doeh daar de tijd de goede zijde van het gebruik der cemetzuilen nog niet heeft aangetoond, werd besloten den heer J. A. Louwers te Ritthem op te dragen, inlichtingen naar dusdanige glooiingsteen te Harlingen in te winnen, alwaar sedert eenige jaren proeven met die steen zijn genomen. Aan het eind der vergadering herdacht de waarnemende voorzitter nog het feit van de decoratie's der heeren J. van de Velde te Scherpenisse en H. J. Visser te Hontenisse, wegens belangrijke diensten aan Zeeland bewezen, het gevolg zijnde van den watervloed van 12 Maart 1.1. (M. C.) Domburg. De heeren P. C. Labrijn, voorzitter der Vereeniging tot bevordering der belangen van de badplaats Domburg, en C. D. Nagtglas Versteeg, ei viel-ingenieur te Bussem, hebben tot den gemeenteraad van Middelburg een adres gericht, waarin zij vragen, de voorwaarden te mogen ver nemen, waarop eventueel watervoorziening van Domburg door de Middelburgsche waterleiding zou kunDen geschieden, zulks door tusschenkomst eener op te richten Domburgsche Waterleiding-Maatschappij, welke aanleg en onderhoud eener buis leiding van het pompstation aan de Oranje zon naar Domburg zou bekostigen de betaling zou garandeeren van minstens i 5000 M3, water 'sjaars; met overgroote waarschijnlijkheid nimmer meer dan 17,500 M3. water 's jaars zou ontdekken. M. Ct.g Middelburg. In de Donderdag gehou- 1 den vergadering van leden der vereeniging Ons Huis alhier werden de aftredende bestuursleden, de dames C. L W. van de Ree en W. P. van der Harst, als zoodanig herkozen. Medegedeeld werd dat op het verzoek van het dagelijksch bestuur om afwijking van eenige bepalingen van het Kon. besluit van 7 Febr. 1906 (Stbl. no. 22) door den Minister van binnenlandsche zaken gunstig beschikt is. Diensvolgens is dqor burg. en weth. alsnog verlof verleend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1