BiiitenlandSGli Overzicht. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. pensioned-ing betoogde. Spr. zal den dag zegenen waarop van staatswege de bange zorgen in het huis van zoo menigen ouden en gebroken werkman zullen zijn wegge nomen. Doch hij aarzelde hier te spreken, zich afvragend is deze actie wel uoodig Gaan we immers uit van de overtuiging dat we op 't binnenhof met eerlijke man nen hebben te doen dan wacht den ar beider een veel hoogere ouderdoms- en invaliditoitsrente en een veel lagere leef tijdsgrens dan in het oatwerp-Kuyper. In de verkiezingsdagen werd toch dat ont werp van alia kanten gecritiseerdjuist met het oog daarop werd hij voorgesteld als een vijand der arbeiders. En nu heb ben die Unie-liberalen, de vrijzinnig- en sociaal-democraten die zoo spraken de meerderheid. Wat zal dus dat ontwerp- Kuyper akelig afsteken by het ontwerp- Vebgens! (luid gelach en applaus). Aarzelde spr. dus hier op te treden, toch heeft hij ten slotte de aarzeling over wonnen. Vooreerst omdat dit ministerie reeds een jaar heeft geleefd en er geen sociale wet is verscheuen. Spr. zou hierop ni6t wijzen wanneer de pensioenwet niet moest afkomstig zyn van een man die het miuisterie-Kuyper heeft gegeoseld omdat in het eerste jaar van dat ministerie evenmin een sociale wet was verschenen Miuister Veegens bezit overigens reeds de gegevens aan zyn departement die dr. Kuyper ontbraken toen hij optrad. Spr. is dus ook ongerust en ongeduldig ge worden. We zijn 83 jaar door de libe ralen geregeerd zonder dat we een pen sioenwet kregen en dat terwijl ze stond op het program van urgentie der liberale partij. Jarenlang is daarmede op de er gerlijkste wijze gesold. Spr. dacht daarom een stootje, ook maar aan het adres van den minister zonder portefeuille, kan niet overbodig zijn (luid gelach). Het blijft daartegenover de onvergan kelijke eere van dr. Abraham Kuyper dat hy het Nederlandsche volk een pensioen- ontwerp heeft gegeven en tegelij k als een eerlijk staatsman in een ander ontwerp de middelen daarvoor heeft aangegeven (luid applaus). Elk werkman die niet zijn kracht ziet in negatieve anticlericale leuzen of in revolutiestoken zal hem daar voor steeds dankbaar blijven. Zoo heeft ten slotte spr. alle aarzeling overwonnen en tot den secretaris van den Chr. Arbeidsraad,broeder Gabriel,gezegd: gij kunt ook op mijn zwakke hulpe re kenen in dezen avond(Applaus). Spr. schetste hierop het treurig lot van menig arm, oud werkman en diens gezin. De patroons willen en kunnen soms ook niet hierin voorzien. Daarom voelt spr. alles voor de pensioneering van Rijkswege van den ouden en invaliden werkman in ons dierbaar vaderland. (Applaus). Voor den ouden man bestaan althans nog onze bestjes- liuizen (gelach)maar denk aan het drama van den Dollart tot de Schelde, dat dage lijks wordt afgespeeld in de huizen vau den invaliden werkman. Spr. gaf hiervan een tweetal treffende voorbeelden. En de tegenstelling is schril tusschen den werk man die door een ongeval en hem die ge leidelijk invalide wordt. In het eerste ge»al zorgt de Ongevallenwet voor hem in het tweede geeft de Staat hem niets. Wie daarop let moet in dit tijdsgewricht meer dan ooit warm zyn voor de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering van den Neder- landschen werkman. (Applaus). In de derde plaats blijkt het particulier initiatief hier te falen. Daarom moet, even als in hot buitenland, de staat optreden. Spr. wijst op Duitschland, Italië, België, Frankrijk. In alle landen is de zaak aan de orde. Alleen in Nederland is ze op dit oogenblik van de tafel af. Spr. betoogde dat de spaarzaamheid van den arbeider op dit gebied niet voldoende is. „Staatspensionneering" aldus de staatscommissie van 1893 „is de weusch die bij alie arbeiders op den voorgrond staat,.'' Een Arbeidscontract is goed, een Arbeidswet is beter, maar een Pensioen wet is het allerbeste. De regeering heeft op dit gebied een eereschuld in te lossen het is haar taak, u een Pensioenwet te gevon met hooger rente en lager leeftijd grens dan dr. Kuyper gaf (Applaus). Het geld kier een belang, niet alleen van de kerk die hierdoor belangrijk zal worden ontlast en met de vrijkomende gelden in andere nooden zal kunnen voorzien niet alleen vaa de maatschappij, die gebaat is bij een gezonde arbeidersbeweging, doch bovenal van ons dierbaar vaderland, dat belang heeft bij een gezonde natie, waarvan de arbeidersklasse do ruggegraat ia en blijft. (Daverend applaus). Hierop werd werd met algemeene stem men aangenomen de volgende motie: „Da groots vergadering van Christelijke Wnrküedenvereenigingen, vertegenwoor digende 82 duizend georganiseerde arbei ders, 17 September te 's-Gravenhage saam- gekomen ter bespreking van het vraagstuk der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering voor werkliedenoverwegende, dat de invoering van eene invaliditeits- en ouder- domsverzekering algemeen wenschelyk wordt geachtoverwegende, dat sedert jaren de arbeiders telkens zyn teleurge steld in hunne verwachting, dat deze zoo dringende 2aak tot stand komtbetreuren dat door intrekking van het desbetreffende wetsontwerp-Kuyper eene poging tot be reiking van dat noodige doel is te niet gedaan spreken den wensch uit, dat het tegenwoordig ministerie het toegezegde ontwerp met zoodanigen spoed zal indienen d*t het nog ia deze parlementaire periode kan worden ten einde gebracht en dat ook de voorstellen tot verkrijging van de mid delen zóó tijdig worden ingediend, dat de invoering der wet geworden regeling geene vertraging lyde". De Troonrede beoordeeld. Onze gewoonte getrouw nemen wij uit een blad van elk der partijen een stukje uit de beoordeeliug van de Troonrede over: De Nieuwe CourarU (oud-liberaal) viudt de nieuwe nummers, aan de vorige pro- gramlijst ^toegevoegd, hoe belangrijk ttn deele ook, hoofdzakelijk slechts bijwerk, wegneming van gebrekeu of aanvulling van leemten in wetteu, gedeeltelijke her ziening en amendeering betreffend Dan bevat de Troonrede nog ettelijke toezeg gingen naar welker beteekenis of inhoud men slechts raden kau Wat beduiden voorstellen tot wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergade ring"? Afschaffing der Koninklijke goedkeuring? Verduidelijking of aanvulling der voorschriften betreffende vervallenverklaring van rechtsper soonlijkheid en ontbinding Welke is de aard der wijzigingen, wenschelijk gebleken in de Woningwet? Toch niet intrekking van het, de gemeentelijke autonomie zoo schromelijk aantastende, artikel 8 In welken zin zal de Militie wet »nader" worden gewijzigd; op welke bepalingen der Landw eer- wet heelt de Regeering het oog En welke voorschriften »bij of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vastgesteld" ztillea aan herziening worden onderworpen Kr komen, naar onze meening, in de Troon rede te veel van zulke vage toezeggingen voor, die aan het opgeven van raadsels doen denken, omdat elke nadere aanduiding ontbreekt. Dat lijkt ons niet een aanbevelenswaardige wijze van handelen. Meent de Regeering niet meer te kunnen zeggen dan dat zij voornemens is zekere wet te wijzigen, dan wachte zij liever met het bericht, totdat zij in staat is haar voornemen eenigszins te omschrijven of althans totdat haar bij de begrooting bepaalde vragen worden ge steld. Uit ^primeurs" als de bovenstaande kan een ieder hoop of vrees putten voor wat hij wenscht dan wel ducht. De (vrijzinnig-democratische) iliddel- burysche Courant vindt dat de loon over de rampen in Zeeland wat Koud was, het geen dunkt ons, wel zal liggen aan de omstandigheid dat de minister die deze paragraaf voor zijn rekening heeft, de ramp slechts van uit het verre Chili heeft bij gewoond. Had H. M. die paragraaf mogeD opstellen zij zou wel warmer geweest zijn. De plannen van Financiën juicht de Mirt- delb. Crt. toe, alleen maar, zij is tegen de verhooging van den draokaccijns. Ook de verlag'mg van den accijns op de suiker begroet zij inet vreugdeen ook lacht niet I de heffing van een recht op tabak. Maar In de vorige Troonrede werd gewag gemaakt van uitbreiding der ongevallen-verzekering tot hen die in landbouwbedrijven en in de zee- visscherij werkzaam zijn en lot zeelieden ter koopvaardij. Nu sprak H. M. alleen van laatst genoemden. Wil dit zeggen dat een regeling alleen in hun belang te wachten is Blijft die voor de arbeiders bij den landbouw en voor de visschersbevolking dan dit jaar weer achterwege Dit zou ten zeerste te betreuren zijn. En het is zeer zeker gewenscht dat bij de behandeling der staatsbegrooling daaromtrent inlichtingen worden gevraagd, opdat wij weten waaraan wij ons in dezen hebben te houden. De Nederlander (ehr.-hist.) vindt het beste van de heele Troonrede wel, dat, na wat er gebeurd is, de gel.ei'de Oraaje- vorstin weder zelve in de Sinten-Generaal is verschenen tot opening van de zitiing. De loop der Troonredes, zegt het blad voorts o. m., is vaak zonderling, eu ge lijkend op dien van den IJsel lusschen Arnhem en Doesburg, d. i. met vele bochten. De in uitzicht gestelde wettelijke bepalingen betreffende arbeidsduur en nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven, alsmede herziening der beslaande arbeids- en veiligheidsvoor schriften is een nieuwe editie van de in getrokken arbeidswet-Kuyper. De voorstellen tot snellere en eenvou diger berechting van strafzaken door den kantonrechter schijnt een gelukkige uit breiding van het menu. Als het nu ook in de Kamer maar „snel en eenvoudig'' toegaat Van de voorstellen van den minister van financiën zegl het blad In hoeverre overigens al de hier genoemde voorstellen aannemelijk zullen wezen, zal van zelf eerst na de indiening kunnen blijken. Minister de Meester heeft destijds toegezegd, bij de indiening van het eerste ontwerp ook den inhoud der overige in groote lijnen te zullen schetsen, opdat meti, bij de beoordeeling, zich eenigszins rekenschap kunne geven van de wijze waarop de Regeering zich in 't alge meen voorstelt de middelen te versterken. Verwacht kan dus worden, dat het financieel panorama zich nu binnenkort zal ontrollen, zij het, dat er dan nog onderscheid zal zijn tusschen de dichterbij liggende objecten, die scherp geteekend, en de verderaf liggende, die nog min of meer in nevelen gehuld zullen zijn. De standaard (antirev.) zeglde Troon rede biedteen en ander dat tof dank stemt. Wal de wetsvoorstellen De Meesier aangaat Het komt ons voor, dat hier ai te veel wordt toegezegd. Het program, dat zoo laat verschijnt, mist de soberheid en het beknopte, noodig oin er heel veel van te verwachten. De Tweede Kamer, die toch al niet vlug werkt, kan bij geen mogelijkheid in drie jaren txjds zulk een reeks van financieele wetten goed en wel naar de Eerste Kamer zenden en zóó tijdig, dat ze nog vóór i Q09 in het Staatsblad verschijnen. Dit klemt te meer, nu een groot deel van de sociale hervormingen,die immers van minister Veegens verwacht worden, niet kan slagen zoo lang het program van minister De Meester niet is uitgevoerd. Geen ouderdoms- en invaliditeits-pensionee- riug, althans zoolang de dubbeltjes er niet zijn. Dit werd in de Troonrede van verleden jaar gezegd; en het wordt nu niet meer teruggenomen. De Stand, vindt dat minister Veegeus heel wal aandurft Het afgetreden ministerie was nog slechts enkele maanden aan het bewind geweest, toen de heer Veegens in de Vragen des Tijds scham per criliek uitoefende op het wegblijven van sociale wetten. Hij is nu een vol jaar minister geweesten er is nog niets van hem verschenen, hoewel toch alles voor hem kant en klaar was neergelegd en voorbereid door zijn voorganger. Zells de ziekteverzekering verscheen nog niet. En waar minister Veegens zoolang draalt met zijn ziekte-verzekering, waaraan toch heusch niet zooveel meer te doen was, komt hij nu mei beloften omtrent de ouderdomspensionnee- ring, wijziging der Ongevallenwet (in verband met de ziekte-verzekering), uiibreidmg der on gevallen-verzekering tot zeelieden en koopvaar dijschepen, reeds verleden jaar beloofd wette lijke bepalingen betreffende den arbeidsduur en den nachtarbeid van volwassen mannen in be paalde bedrijven dat zal wel een bakkers wetje worden Uit het laatste blijkt, wat trouwens bekend was, dat minister Veegens de onder werpen, die minister Kuyper in één wetboek had geregeld, partieel aan de orde wil stellen. Wat zal van dat alles terecht komen Ais we nagaan, dat meer dan een jaar noodig is om een wetsontwerp, dat slechts op enkele punten behoefte herzien te worden (nl. de ziekte verzekering), geschikt te maken voor de in diening bij dd Tweede Kamer, is er inderdaad weinig reden om te verwachten, dat er veel van minister Veegens' program werkelijkheid zal worden. Eu in hoeverre overigens de toezeggingen van de Troonrede in het nieuwe zittings jaar in vervulling zullen treden of wezen lijk wetsontwerpen van beteekenis spoedig zullen worden iugediend,wij weten het niet. Dit is zeker, dat de Tweede Kamer vooreerst werk genoeg heen met het afdoen van wetsont werpen van het vorig Kabinet. Jamnier, dat die wetsontwerpen, waaraan de werklieden inder daad iets hadden en die voor de sociale verhou dingen van groote beteekenis zouden blijken te zijn, werden ingetrokken dat ook aan de uit breiding van de Ongevallen-verzekering tot den landbouw en de visscherij vooreerst niet valt te denken. Doch dat is de schuld van de partijen Links, die scherpe criciek uitbrachten en beweerden, dat onder het ministerie-Kuyper zoo heel weinier werd afgedaan terwijl nu blijkt, dat ue molen wel kleppert, maar het koren blijft ontbiekcn. Waarlijk de arbeiders hebben wel reden om de vrijzinnigen en de socialisten dankbaar te zijn De Tijd (kath.) prijst de soberheid en be scheidenheid van het ministerie, die uit de Troonrede spreken, als bewijzen en vruch ten van een aanmerkelijk gevorderde zelf kennis. Maar de vrienden der regeering, meent het blad, zullen toch moeten erken nen, dat het volk en met name degenen, die gelooven en vertrouwen stellen in de be loften der vrijziunige democra-ie, voor het tweede jaar iets anders, iets meer belang rijks hadden verwacht dan dit klein goed. Meer en meer blijkt, dat de ruil, die wij met 't kabinet-De Meester gedaan hebben voor de groote volksbelangen niet bevorderlijk is goweest, dat wij een „ministerie van impotentie" bezitten. Hetgeen omtrent de „duurzame verster kingen" der geldelijke middelen wordt mede gedeeld, bevestigt vrijwel wat omtrent het aangekondigd „samenstel" der belastingherzie ningen in de bladen, vooral op grond van mr. Treub's tïnanciëele bespiegelingen in „de Vragen des Tijds", werd gegist en medegedeeld. „Samensmelting" van de vermogens- en be drijfsbelasting is, zooals nten weet, een euphe- mistische uitdrukking voor een zeer aanmerke lijke veihooging der directe belastingen. Meteen weten wij thans, dat „technische h e r- ziening" der invoerrechten ook in denge- dachtengang der regeering verhooging van het tarief beteekent, aangezien die technische bezigheid wordt vernoemd onder de financieele hervormingsplannen der regeering, ten slotte neerkomend op stijving der schatkist. De bladen der oppositie hebben, zooals men zich herinneren zal, er nooit anders over gedacht en wij zijn be nieuwd, of de ministrieele organen thans zuilen erkennen, dat het vrijzinnig ministerie tot dusver de tegenstanders van tariefsverhoogingmet dub belzinnige woorden gepaaid heeft. Omtrent de verhooging van de belasting op het gedistil leerd zijn wij eenigszins sceptisch gestemd voor dat wij het gezien hebben, gelooven we niet, dat in ons land met zijn grootmacht van herbergiers een zwak staande en op de volks gunst beluste regeering, als de tegenwoordige, een Hinken, doortastenden maatregel in die rich ting durft nemen. De geschiedenis der veronge lukte voorstellen van die strekking leert ons overigens, dat willen en uitvoeren hier twee ver schillende dingen zijn. Alles bijeengenomen, zal intusschen het tweede levensjaar van het ministerie, indien de plannen, waarvan in deze Troonrede sprake is, tot uitvoering mogen komen, vruchtbaar kunnen worden genoemd. Maar wie zal het gelooven? Vóór de indiening zelfs van de ontwerpen zal nog heel wat tijd verloopen. Indien het zoover komt, zal de regeering drin gende behoefte gevoelen aan den steun der minderheid in de Kamer. Moge zij door haar optreden, even voorzichtig als beleidvol als haar positie zwak is, dien steun zich waardig maken. En eindelijk Het Volk (soc.-dem.) Gods zegen wordt afgesmeekt over den ge- wichtigen arbeid. Best, maar laat het dan ook arbeiden zijn. Het eerste jaar van dit ministerie gaf geen hoogen indruk van het prsestatie-ver- raogen der regecring. De troonrede doet denken aan die van het ministerie-Kuyper, die ook heel wat aankondigde, waarvan niets gekomen is. Over het geheel kunnen wij zeggenWij lezen de beloften wel, maar omtrent de verwezen lijking zijn wij zeer ongeloovig gestemd. 18 September 1906. Raad van State, Een wetsontwerp is ingediend, waarbij wordt voorgesteld de wet, houdende rege ling der samenstelling en bevoegdheid van den Raad van State, te wijzigen als volgt Aan artikel 2 wordl een nieuw lid toege voegd van den volgenden inhoud z/De Prinsen van Ons Huis, die van regtswege of krachtens Ons bebluit zitting hebben iu den Raad, zijn bevoegd een beslissende of wel een raadgevende stem uit te brengen". De wijziging heeft ten doel om den Prins der Nederlanden, aan Wieu ingevolge koninklijke beschikking zitting in den Raad van State is verleend, volledig s'emrecht te geven, gelijk zulks bij de Grondwets herziening van 1887 voor den Prins van Oranje geschiedde. De tweevoudige bevoegdheid, die aan den Prins der Nederlanden wordt toege kend, wordt in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp gemotiveerd met de opmerking, dat rich omstandigheden kun nen voordoen, waaronder het den zitting hebbenden Prins gewenscht voorkomt niet te stemmen, dooh slechts te adviseeren Copartner-ship. Te Bad Nauheim overleed Maandag onverwachts de heer A. T. Fr. Hendrichs, kerkmeester der St. Iguatius-haroehie te Amsterdam. Hij stond jaren aan het hoofd van een en-gros-handel in galanterieën, totdat hij op oudejaarsavond 1904 zijn personeel verraste met de tijding, dat zij voortaan allen aandeelhouders waren ge worden der uitgebreide zaak en deze, thans //Import-Maatschappij" geheeten, in den vervolge door hen en ten eigen bate geëx ploiteerd kou worden. Een eerste proeve van copartner-ship, naar wij meenen, op Katholiek economisch terrein in Nederland. De heer Hendrichs heeft helaas bij zijn leven niet lang voldoening gehad van deze schoone daad en is maar even getuige geweest van het welslagen dier proeve. Centrum Een groot deel van hen, die belang stollen in den gang van 's lands zaken, ziet telkens met verlangen uit naar de Troourede, waarvan de paragraaf met mededeelingen betreffende tinaneiën in het bijzonder de aandacht trekt. En nu deze regeering niets weten wilde van de tarief- wet Harte, rees de vraag bij menigeen, waar moet het geld van daan komen, nu de hoofdbron verworpen wordt. De Troonrede spreekt van //duurzame ver sterking" van de rijksmiddelen en noemt als pogingen daartoe samensmelting van vermogens- en bedrijfsbelasting, eigenlijk de hoofdpoging, en behalve herziening (ook synoniem met verhoog ing?) der invoer rechten, daarnaast verhooging van het zegelrecht op effecten, belasting op den inbreng is naamlooze vennootschappen, en een debietrecht op tabak. Dat deze laatste belast wordt vinden we bepaald jammer, al wordt ook een verlaging van den accijns op suiker in uitzicht gesteld. Zeker, men kan de tabak beschouwen als een genotmiddel, maar dan toch ook een genotmiddel voor den werkman, die niet gaarne zijn pijpje zou missen. Maar zou zulk een maatregel geen schade doen aan onze tabaksmarkt? Of zal de voorgestelde tabaksbelasting bepaald geen invoerrecht, slechts een recht zijn op het tabaksverbruik in ons eigen land. Dat overigens de suiker goedkooperen de alcohol duurder zal worden verblijdt ons ten zeerste. Als dit laatste gebeurt dan heeft de legeering een bewijs van doortastendheid gegeven, dat velen tot dank zal stemmen. Intusschen zullen we maar in afwachting leven en hopen, dat dit ministerie op dit punt de beloften tal nakomen. F r a n k r ij k. De godsdienst er buiten Men kan wel zien welken „godsdienst" de socialisten in Frankrijk er niet buiten willen houden. Het radicale Kamerlid Lal'ferre is tot voorzitter van de vrijmetselaarsvergadering gekozen, twee onafhankelijk socialisten tot assessoren, tot redenaar de socialistische afgevaardigde Marcel Sembat. Niettegen staande dit bloc hielden de socialistische mayons tot ontstemming der overige leden een afzondorlijke geheime vergadering. De eensgezindheid schijnt dus niet al te groot te zijn. Men vertelt verder dat de vrijmet selaars een cultueele vereeniging willen oprichten voor den eeredienst der Rede. Hier is ook nog allerbeapottelijkste reactie waar te nemen. Deze heeren willen terug naar het voor-revolutionaire tijdperk. Voor de regeering evenwel weer een mooie gelegenheid om zich, door weigering die natuurlijk op de aanvraag volgt, nog meer van deze hare naaste bloedverwanten te verwachten. Te Grenoble hebben betoogers uit vrees, dat stakers het werk zouden hervatten, brand gesticht, in een fabriek Ook drongen ze een politiebureau binnen, haalden daar alle actes weg en verbrandden die. De troepen chargeerden op de oproermakers, die daarop van de daken met steenen gingen gooien, tengevolge waarvan 20 meuschen werden gewond: 2 cominissari: sen van politie, 1 köionel, 2 kapiteins, 3 luitenants en 12 soldaten. Rusland. Graaf Medem is den nieuw-benoemden paleis-commandant generaal Dedjo- lin op gevolgd als chef van de gendertnerie. Dedjoeün, die bijna zijn gflbeele ewribre, by den Russischen generalen staf heeft gemaakt, was reeds de rechterhand van Trepof. Graaf Medem was gouverneur tan Mos- kau, toen Trepof daar hoofd der politie was. Generaal Dorosjefski, lid van den krijgs raad te Warschau, is Maandagochtend aan het been gewond, waarschijnlijk door een pistoolschot, terwijl hy in een rijtuig door de stad reed. De dader ontsnapte. Te Peterhof is weer een terrorist gepakt, die in de uniform van een kozakken-officier het paleis naderde. Hy was gewapend met een pistool en een ponjaard. Hard tegen hard. De terroristen in Odessa Lebben een proclamatie verspreid, waarin zij dreigen voor eiken op een vonnis der krijgsraden te velde ter dood gebrachte drie ambtenaren te zullen vermoorden. Het eerst komen voor die wraakoefening in aanmerking de offi cieren, die lid van zulk een krijgsraad zyn, de gouverneur-generaal, die tot de oplich ting last geeft en de commandant, die het doodvonnis bevestigt. Er zijn uitg breide veiligheidsmaatregelen genomen. Zwitserland. Het is gebleken, dat de moordenares van Interlaken, Tatiana Leontief reeds vroeger door den Zwitserselien reehter tot 2 maanden vestingstraf is veroordeeld, omdat op haar kamer te Lausanne ont plofbare stoffen waren gevonden. De vader van Tatiana is Zondag hij haar toegelaten. Beiden namen een zeer gereserveerde houding aan. De verklaring dat Tatiana een zeer ernstige zenuwlijdereg is, wint veld. Dit laatste is natuurlijk. Moorden eu moordaanslagen worden in onzen tijd alleen nog ntaar uit oorzake van zenuwkrank- heid verklaard. Van zonde eu misdaad weet men niet meer. Kerknieuws, Ned. Herv. Kerk. Zestal te Utrecht (vae. Ter Haar Ro- mery) E. B. Couvee te Schiedam, A. G. II. v. Hoogenhuyze te Doorn, A. J. Moutyn te Haarlem, C. J. v. Paassen idem, dr. A. J de Sopper te Velzen en H. J. E. Wes terman Holstijn te Waardenburg. Beroepen te Giessen Oudkerk G. Benen te Hoogblokland; te Nieuwendam F. W. Dry ver te Naarden te Rotterdam dr. A. F. Krull te Scheveningen. Aangenomen naar Dordrecht door G. A. Slagmolen te Hedel. Geref. Kerken. Beroepen te De Wilp J. Tiemersma cand. te Arum. Geref. Gemeente. Beroepen te Middelburg J. R. v. Oordt te Terneuzen. Chr. Geref. Kerk. T weel al te Maassluis L. de Rruyne cand. te Vlissingen en J. de Bruin te Woerden. Beroepen te 's Gravendeel P. de Groot cand. te Gouda. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Naaldwijk is benoemd de heer F. Boon ie Den Helder, die de benoeming heeft aangenomen. Woensdag 10 Oct. a.s. vergadering te Utrecht in het Gebeuw voor K. W. der „scholen die toegetreden zijn tot het verband tusschen de Geref. scholen in Nederland" (verbandscholen?) Wy vestigen de aandacht op het voorstel (van het school bestuur te Brandwijk) „Voor zoover moge lijk wordtin iedere provincie een commissie benoemd wier werk zal zyn de geref. scholen tot aansluiting te bewegen, en de diatrictsvorming te beoordeelen". Dr. Bavinck houdt een referaat over „Doel en werking van het Gereformeerd Schoolverband". Het reglement zal worden behandeld een 20-tal amendementen zijn ingediend. I>ANDBOÜW. Te Oud-Vossemeer werden 26 per- ceelen bouw- en weiland ten verzoeke van het weezen-armbestuur in het openbaar verpachtal deze gronden liggen in de geinundeerde polders en de uitslag is dat nog verpacht werd van f 17 tot f33 per Blooisch gemet, terwijl één perceel weiland f 41 gold. Voor verdronken gronden, welke 7 jaren in pacht zullen zyn, en welke vooral in de eerste jaren onzekere uit komsten zullen geven, werd, naar algemeen gevoelen, veel geboden. (M. C De verdere uitslag der gehouden verplichte najaarskeuring vau dekhengsten is als volgt Kattendyke, 14 Sept. Aangegeven 13, voorgebracht 13, afgekeurd 2, uitgesteld 1, Cortgece, 14 Sept. Aangegeven 5, voor gebracht 5, afgekeurd 1. Zierikzee, 15 Sept. Aangegeven 6, voor gebracht 6, afgekeurd 0. St. Maartensdyk, 15 Sept. Aangegeven 11, voorgebracht 10, afgekeurd 2, uitge steld 2. Middelburg. Tot vader en moeder in het Christelijk Tehuis voor militairen alhier, is met ingang van 1 November a. s. be noemd de heer J. Lukas en echtgenoote te Middelburg. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemde kapitein J. F. Backer wordt ingedeeld bij het 2e bat. alhier. Bergen-op Zoom. De Graeraal Ma joor A. J. Vetter commandant der 3o divisie infanterie, zal morgen Donderdag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2