NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 297. 1906 Woensdag 19 September 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISGH Buitenlandse!! Omzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. j. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Uit Leeuwarden. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA en van van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. (Van onzen Middelb. correspondent). 15 September. Friesland en Zeeland. Nu eens worden punten van overeen komst en dan weder van verschil opge noemd van deze twee aan onze noorder- en aan onze zuider-grenzen gelegen provinciën. Een vrij gemakkelijk werk, want overal waar menschen wonen, vooral binnen de rijksgrenzen, is overeenkomst zoowel ais verschil. Ik vraagde aan een reisgenoot, Fries van geboorte en door levenslang verblijf: is Friesland rood En zijn leuk antwoord wasals de portemonnaie ledig is, maar vandaag ('t was Vrijdag) en morgen zijn allen Koningsgezind. Is Friesland arm? Daar is altijd meer behoefte als geld, dat zal in Zeeland misschien ook zoo zijn, was het antwoord. Friesland, of liever de Friezen hebben den naam extra vrijheids lievend te zijn, is dat op te merken Och, 't is de vraag wat men onder vrijheid verstaat, ieder heeft daar zoo zijn eigen opvatting van, Lust om bespiegelin gen over vrijheid en vrijheidsbegrippen te houden hadden we geen van beiden en dus gingen we tot wat anders over, nadat ik opgemerkt had dat er althans in die punten heel veel overeenkomst is tusschen Friezen en Zeeuwen. fSeeuwen zegt men hier). En verschil 1 Het is er ook overvloedig. De nationale kleederdracht (het gouden oorijzer) ziet men hier weinig meer, terwijl het nationaal costuum, vooral in Walche ren en Beveland overheerschend is. De voormalige burgemeester van Antwerpen, Jan van Rijswijck, zou hier niet kunnen zeggen als bij een samenkomst in Wal- oherenhoe moet ik u noemen, lieve vrouwkens of lieve meiskens, daarmee doelende op de eenvoudigheid der kleeding van jong en oud. De Friezin blijft tot haar zestiende jaar „in 't haar" en gaat dan eerst over tot „de kop". Zoo was het, maar zoo blijft het niet lang meer. ODze pleinen en breede kaden en merk waardige gebouwen zoekt ge in Leeu warden te vergeefs. Het standbeeld om welks onthulling Friezen en Friezinnen heden samenkomen moge getuigenis af leggen van den weinigen lust'Jot ineen- smelting door de oude bewoners geopen baard, het Hofplein in de Friesche hoofd stad moge in de practijk onze Abdij en ons stadhuis combineeren, het is toch zeer verschillend. Hier spreken de steenen niet de ge schiedenis der Middeleeuwen als in onze Abdij, hier toont geen beeldengalerij u, als aan den gevel van ods stadhuis, dat nog andere heeren over onzen geboorte grond hebben geheerscht dan de Oranje's. Utrecht toout u geen bisschoppen en Gelre geen hertogen, maar Zeeland's hoofd stad laat den bezoeker zijne Graven en Gravinnen zien. Dat hebben wij Zeeuwen, in onze zoo afgelegen provincie, dan toch vóór. Ons Middelburg geeft nog aanschouwe lijk onderwijs in de duistere tijdperken onzer geschiedenis. Maar wat Leeuwarden vóór heeft het is dit, dat het middelpunt is van een talrijk bevolkte provincie, talrijker dan Zeeland en meer dan de Zeeuwsche hoofdstad door ijzeren- en waterwegen met heel de provincie is verbonden. Dat zal ook wel oorzaak zijn dat een overgroot aantal be zoekers de rijk bevlagde, feestvierende stad fW liet Noorden binnentrok, een menigte die bij de komst van de Koninklijke familie zoo groot was dat de zeer lange en zeer ruime toegangswegen geen ordentlijke passage toelieten. De intocht had plaats, in opgewekte stemming onder drogen hemel, maar toen even na twee ure de onthulling zou plaats hebben, begon een hevige regen te vallen, de lucht werd meer en meer zwart van wolken en de wind verhief zich. Het Hofplein is een der kleinste van de pleinen der Friesche hoofdstad, maar omdat daar het stadhouderlijke hof was, was 't als aangewezen voor de vestiging van dit standbeeld, dat daar nu onthuld staat in het midden van het Friesche volk welks voorganger deze Graaf Willem Lodewijk eenmaal was. Het beeld vertoont ons de forsche gestalte van een zestiend'-eeuwer met peinzend gelaat en ruigen baard, een krijgsmanskop uit de dagen van onzen vrijheidsoorlog, op een grooten Staten-Bijbel die naast hem ligt, ligt ook de krijgsmans helm. Een mannenzangkoorzong vaderlandecbe liederen en de muziek speelde onze volks liederen, op de straat stonden de menschen opeengepakt, alle ramen, hooge en laag waren met toesclimiwerfl gffljgnlfl An geen dakgoot of geschikt plaatsje op eenig dak was onbezet gebleven, gelijk zich denken laat. Middelpunt van de geheele handeling waren de feestrede van dr. Wagenaar en het woord van H. M. de Koningin. Dr. Wagenaar, onze welbekende gere formeerde predikant van Middelburg, was door zijn historischen arbeid die den man wiens huldiging door een standbeeld thans zou plaats hebben onder onze land- genooten meer bekend maakte, de aan gewezen man om hem te doen herleven door het woord gelijk Bart van Hove, onze kunstenaar, dat had gedaan in zijn beeld. Met die krachtige «tem, waarover dr. Wagenaar beschikt, en met die fijne poëtische taal hem eigen schetste hij in een forsch gestileerde rede Willem Lode wijk als vader zijns volksin de kracht zijns geloofs zich gevende aan ons zich verjoDgend vaderland. Als landsvader in de macht zijner ont ferming over ons bezwijkend vaderland. Als vader ook in de breedheid zijnet- liefde voor het nationale leven van heel het volk, en ook in de verhevenheid van zijn geestdrift voor het hoogste heilgoed van het vaderland, de vrijheid. Zoo werd, gesierd door schoone ge dachten en rijke taal Willem Lodewijk get6ekend als de vader van een nieuw, een verlost, een vereenigd, een vrij vaderland. Een storm van applaus ging op uit de rijen der genoodigden die staat en pro vincie en stad vertegenwoordigden rondom de koninklijke tribune. En met niet minder enthousiasme werd het duidelijk uitgesproken antwoord van H. M. de Koningin beantwoord, die aan eene dankbetuiging eene historische her innering, ook in de Friesche taal vast knoopte. Zoo is ons vaderland alweder een zicht bare historische bijdrage rijker, en van onze rjjke geschiedenis alweder een blad zijde meer leesbaar. Naschrift. Niettegenstaande aanwezigheid van een overtalrijk publiek, hebben geen ongeluk ken plaats gehad. Door de Koningin zjjn de vischvrouwen gëldelijk bedacht. Kort voor het vertrek van de Koningin- Moeder werd de commissaris van politie, de heer Heg, ten paleize ontboden en werd hem door H. M. in hartelijke bewoordingen dank gezegd voor de goede handhaving der orde, die eene ernstige voorbereiding moet hebben vereischt. 18 September 1906. Als kraaien op het aas, zoo schijnen de liberalen in het Sluische Staten-district op den vacanten zetel van wijlen den beer De Bats te vliegen. Er waren nogal liefhebbers blijkens de stemming in de vergadering vau kiezers uit het kanton Oostburg. Nu is er een drietal opgemaakt, waaruit heden avond de kiesvereenigiugen een keuze moeten doen. Doeh reeds voor dezen gesproken hebben, gaat een van de ongelukkigen die Vrijdag in de minderheid bleef voor de nominatie, zich zelf als candidaat op werpen en gaat een veldwachter aan 't werk om er nog een ander op te krijgen. In de Midd. Crt. wordt verteld dat de veldwachter van Groede met een can- didatenlijst loopt voor burgemeester Ger ritsen, en in datzelfde blad deelt de heer Vorsterman v. Oven mede dat hij zich „door tal van kiezers" candidaat laatstellen. Dat kan wat worden 1 Wanneer nu onze mannen maar wakker zijn en met een flinken candidaat voor den dag komen, dan brengen zij hem allicht in herstemming. Werden in Sluis niet nog eens ruim 1000 stemmen uitgebracht op een niet-liberaal Laat men daarom nu eens niet stilzitten. Bij verdeeidheid aan de overzij is allicht wat te verdienen. In troebel water is rgoed visschen. In De Standaard komt een tabel voor, waaruit blijkt dat in de zifting der Tweede Kamer van 19051906 94 zitdagen zijn geweesten dan geeft het blad er van elk der honderd Kamerleden het aantal dagen bij dat zij ter zitting aanwezig of afwezig waren. Zoo hebben volgens het lijstje de heeren Röell (voorzitter), Ter Laan, Thomson en v. Vuuren geen enkele zitting verzuimd de heer v. Alphen slechts 5; debeerTalma slechts 6, de Zeeuwsche heeren Patijn, Lohman, Fruijtier, Lucasse en Hennequin resp. 7, 19, 38, 40 en 44 van de 94. Overigens hechten wij aan dergelijke tabellen geen waarde. Immers, indien van een volksvertegen woordiger geëiscbt moest worden altijd present te zijn, zouden wij moeilijk 100 candidaten voor het Kamerlidmaatschap kunnen vinden. Ook zijn niet alle Kamer zittingen zoo belangrijk dat men er een andere, misschien nuttiger bezigheid elders in 't land, om behoeft te verzuimen, al is een afwezigheid in 50 zittingen wel wat veel. Maar bovendien, wat wil dat tabelletje zeggen? Dat, neem bijv. de heer X., alle zittingsdagen, van 11 uur tot half 5 en 'a avonds tot na Middernacht is present geweest o' Neen 1 Alleen maar dat al die dagen zijn naam op de presentielijst voorkwamterwijl niemand weet dan hij-zelf, of hij niet 't grootste deel van zulk een dag elders heeft doorgebracht. Immers, men kan als Kamerlid dagelijks even de presentielijst komen teekenen en verder den dag te Scheveningen gaan doorbrengen. Men is dan eenvoudig voor den buitenstaander den ganschen dag present geweest. Alleen de heer Röell was onweerspreek baar altijd present. EnonderdeKamerleden die enkele dagen om wettige reden afwezig waren, doch dan ookdeoverigedagenr/e/ieri den dag op post waren, mogen zeker Lohman v. Alphen en Talma met eere genoemd worden. a De Christen-Democraateenigszins ge pikeerd dat onze eenstar-redacteur haar zonder haar verlof „dood verklaarde", merkt naar aanleiding daarvan op Deze Christehjk-Historischegeschiedschrijver, is zoo bitter slecht met onzen welstand op de hoogte, en wenscht ons zoo graag te begraven, dat hij alvast de rouwbrieven heeft laten druk ken en verspreiden. En na ons stukje overgenomen te heb ben, schrijft zij Arme «Zeeu w"! Voor de zooveelste maal moeten we U teleurstellen. We leven nóg en we leven buitengewoon gezond. De doktoren voorspellen ons een lang leven. Staalman maakt zelfs plannen nu Gij hem hebt doodverklaard, zich eens aan de Zeeuwen te komen vertoonen en hen te spreken van de Christelijke demokratie en van de Christen- demokraten die leven en b 1 ij v e n leven. Deze mededeeling verblijdt ons. Onze lezers kunnen derhalve de komst van de Christen-Democraten of dhr. Staalman, want wie bedoeld is, schijnt onzeker, met een hartelijk tot ziens! tegemoet zien. Bali-Celehes. De vijand op Bali is na geringen tegen stand met achterlating van 88 dooden uit het kampongdistriet Zuidwest van Den- pasor verdreven. De bevolking der kam pongs onderwierp zich en leverde de wapens in. Men mag nu hopen op een spoedig bericht van de vermeestering van Denpasor, middelpunt van 't verzet. Op Celebes waren onze troepen, althans een voorpost Daar 't schijnt, minder ge lukkig. Bij een poging toch tot omsingeling van de versterkte kampong Talang, sneuvelde onder zwaar vuur de aanvoerende luite nant lichiifer en een ïnianascii luseuer. Drie gewonden. Wegens de duisternis (aldus het telegram) onder zwaar vuur afgetrokken. Dit bericht stemt ernstigte meer wijl wij ook nu weer verzet vonden (en dan welk een georganiseerd verzet met goed gericht vuur!) daar waar wij 't niet ver onderstelden. De marechaussees zijn er op uit gezonden om 't terrein te verkennen. De Kinderwetten. Woensdag werd te Apeldoorn gehouden de 18e centrale diaconale conferentie. Door de diaconie der Geref. kerk C. te Middelburg was de volgende vraag in gezonden kan volgeDs de kinderwetten, de diaconie voor drie verwaarloosde halve weezen, op geldelijken steun van het rijk aanspraak makeD, zonder daardoor haar invloed te verliezen op de richting der opvoeding Deze vraag schijnt door de conferentie niet voldoende beantwoord te kunnen worden. Wij hebben dit bericht met bevreemding gelezen. Waar het den wetgever er blijkbaar om te doen is, de kinderen in hun eigen godsdienstige gezindte te doen opvoeden, (wat bij de ter beschikking der regeering gestelde kinderen zelfs geboden is, blijkens Art. 116 van het K. B. van 15 Juni 1905 Stbl. no. 209) daar kunnen de. Geref. kerken immers de opvoeding van zulke kinderen geheel in haar hand houden Immers elke diaconie, die rechtspersoon lijkheid heeft (en die kan toch voor de na 1855 ontstane diaconieën gevraagd worden) kan als voogd worden benoemd, en sub sidie van de regeering ODtvaDgen 'tWil ons maar niet duidelijk worden over welken steen de conferentie te Apeldoorn gestruikeld is. (Zondagsbode). Het overzicht kan ditmaal uit niets anders bestaan dan uit kleine, minder be duidende mededeelingen uit verschillende landen. Bijvoorbeeld dat de Japansche regeering een sterke militaire expeditie naar Formosa zal zenden, tot uitbreiding van het „beschavingsgebied", dat door „barbaren" in den laatsten tijd zeer ver ontrust wordt. Ook dat de Italiaansche regeering 't Ita- liaansche bezettingscontingent op Kreta wil terugroepen en vervangen door een korps gendarmen van Grieken en Kreten zers. Frankrijk, Engeland en Rusland heb ben haar echter verzocht, de uitvoering van dit plan nog uit te atollen, Dan dat de toestand op Cuba van dien aard wordt dat de president Palma de tusschenkomst van Amerika wil inroepen en desnoods aan dat land zijn land wil afstaanomdat de opstandelingen zich zoo te buiten gaan, ook aan de bezittingen van Amerikaansche onderdanen. Zij maken zich schuldig aan stelselmatige vernieling van goederen. De commandant der Amerikaansche kanonneerboot Marieta heeft een detache ment te Cienfuegos ontscheept ter bescher ming van de bedreigde suikerplantages. In Duitschland trekken op het oogen- blik alleen enkele huiselijke feesten van kleine oude vorsten de aandacht. In Hummelshain, Saksen-Altenburg vierde gisteren de regeerende hertog Ernst zijn SOsten verjaardag. Wegens het over lijden van prins Albrecht van Pruisen, schoonzoon van den jubilaris, werd het feest iu alle stilte herdacht. Behalve fami lieleden waren alleen grootvorstin Kon stan tij n van Rusland met haar dochter en de vorstin van Schwarzburg-Sondershau- sen aanwezig, Altenburg was prachtig versierd en de zoon van den hertog woonde de parade ter plaatse bij. De iubileumsfeesten in Baden zün be gonnen rnex eeu ieesxerijKou ïuiuuiA het groothertogelijk echtpaar in het fees telijk versierde Karlsruhe. Uit KonstantiDopel is voor deze gelegen heid een bijzonder gezantschap naar Baden vertrokken, aan het hoofd waarvan de divisie-generaal Rami pasja. In Oostenrijk heeft men het over de onderhandelingen die heden te Weenen zijn geopend over het ausgleich (vergelijk) tusschen Oostenrijk en Hongarije. Een kleine zorg, daarmee vergeleken, baart 't bekend geworden voornemen der Itali aansche regeering om bjj Oostenrijk een eiseh tot schadevergoeding in te dienen wegens de Kroatische wandaden tegen Italiaansche staatsburgers te Zara en te Fiume. Of men van de samonsprekingen met Italië wat verwacht, weten wij nietmaar van die met Hongarije zal wel niet veel komen. Immers de quaestie blijft immer zoo staan Hongarije eischt dat de unie tusschen de beide landen vervangen worde door een handelsverdrag, zooals er tusschen som mige elkaar geheel vreemdelanden bestaat; vervolgens het recht om zooals het zelf verkiest over de verbruiksbelastingen te beschikken. Oostenrijk eischt de verdeeling der dou anerechten, die tot dusverre gemeenschap pelijk werden geïnd, volgens de invoer- plaatsen. Hongarije houdt koppig vast aan het handelsverdrag, maar stemt er in toe, zijn deel aan de gemeenschappelijke staats schuld te betalen tegen teruggave van het kapitaal. Nieuw onderwerp van kibbelarij: de rentevoet dienmen zal moeten aanleggen wanneer men tot terugbetaling van het kapitaal overgaat. En eindelijk eischt Oostenrijk nog ver hooging van Hongarye's aandeel in de gemeenschappelijke begrooting. De Hongaarsche onderhandelaars moeten wel bijzonder optimistisch gestemd zijn om nog hoop te koestei'en op eene goede beëindiging. Het zijn Popovitch, van het ministerie van Financiën, Sterenyi, van het ministerie van Handel, en Mezoefy, van dat van Land- i bouw. En hoe slaat het in Rusland Omtrekt Witte verneemt men dat hij ai eenige malen een keel-operatie onder- ging. Toch is hij sinds de laatste behande- 1 ling nog mans genoeg om eenige weken te Brussel en te Parijs te gaan doorbrengen. De Tsaar heeftjn verband met het over lijden van Trepof zijn zeereis afgebroken en is te Peterhof teruggekomen. De politie heeft te "Warschau in de Lesznostraat den zetel van een revolu tionaire organisatie ontdekt. Er wgrden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1