RECLAMES. Niet ver van Woensdreeht. Kerknieuws. Schooinieuws. LANDBOUW. II e e h t s z a k e n. Gemengde Berichten. o Nederlanden en duizenden feestge- nooten ontleenen wij aan Het Friesch Vagblad Nadat de Commissies aan H.H. M.M. waren voorgesteld en een welkomstlied was gezongen, heette de Voorzitter, Dr. Sohoondermark, de vorstelijke personen welkom en gaf het woord aan Dr. Wage naar uit Middelburg, als biograaf van Us Heit. De feestredenaar begon met er op te wijzen, dat Vader des Vaderlands een in on?.e historie hoogst zeldzame eeretitel is. Spreker kende slechts twee personen die ten onzent dien Vadernaam hebben ver worven Prins Willem van Oranje en Willem Lodewijk, Us Heit. Dan schetst hij, hoe Oranje waarlijk een Vader des Vaderlands is geweest, en vervolgt «Dit Vaderhart heeft de jonge Wilhelm Ludwig, in 1578 den Prins te hulp ge komen, in zijn Grootvader aanschouwd, en ziet de liefdevonk is overgespat, diep in zijn trouwe borst en heeft er de vlam ontstoken, die heel Zijn doen heeft be- heerscht, tot machtige euergie bezield, en ten offer geheiligd zoo is bij geworden Friesland's Vader. Dat hebben zijn tijdgenooten verstaan, «daarom hij ook om met Friesland te spreken met den naem van Vader of zoo zij in hunne tael spreken Hayte ge- noemt ende vereert wert". Een viervoudige Vaderlijke relatie ziet spreker in dezen naam Hij teekent z.i. Graaf Willem Lodewijk in de kraoht zijns geloofs aan ons zich verjongend Vaderland in de maeht zijner ontferming over ons bezwijkend Vaderland in de breedte zijner liefde voor het nationale leven van ons Vaderland in de verhevenheid van zijn geestdrift voor het hoogde heilgoed van het Vaderland en Vrijheid. Van een nieuween verlost, een vereenigd, een vrij Vaderland is Willem Lodewijk Vader. Met Prins Willem van Oranje heeft Willem Lodewijk in de toekomst van het opgestane Nederland geloofd. De zaak der Nederlanden was voor zijn bewustzijn «de zake Gods", die zeker triomfeeren zou, zij het na zijn dood. Voor zijn geloofsoog stond in stralend licht een, onder bezieling van het Calvi nisme, zich tot rijke levensontplooiing ver jongend Nederland daarop zette hij heel zyn hart, en om dat vrij te veelden, en het te beschermen op zijn gevaarlijkste plek, gaf hij zich eerst als 's Prinsen «Luitenant", straks als «Absoluut-Gouvcr- neur en Kapitein-Generaal" aan het Noorden. Zijn Vader en welk een Vader riep hem terug, maar hij droeg zijns Vaders toorn en bleef. Hem drong bij bewustzijn van Goddelijke roeping de drang van zijn Vaderhart over het Land, in welks toekomst hij geloofde. 'in die kracht heeft hij de hem toever trouwde Gewesten gedragen als in moeder ingewanden, hunne geboorteweeën door worsteld, en met blijden jubel den stond hunner geboorte begroet. Hij heeft erover gewaakt dag en nacht. Hij «leerde hen gaan". Hij heeft ze gevormd tot jonge, mannelijke kracht, en, als ze overmoedig werden, hen bedwongen. Zijn gezag was beperkthoe weinig meer was hij dan de eerste Dienaar der Siatendaarom kon onmogelijk naar klassiek spraakgebruik, als bij Homes keizers, de titel Pater patriae vaD wege de vaderlijke macht hem worden verleend, maar zijn door hem tot nieuwe ontwikkeling, vernieuwden levensbloei en verjongde levenskracht gebracht Friesehe Voik voelde zijn Vaderhart, dat in die toekomst had geloofd, en daarom roemde 't hem in kinderlijke liefde Us Heit In de tweede plaals merkte spreker op, hoe in de Christelijke religie het diep mysterie bloeit van de Verlossing eener wegzinkende wereld door een Sterke, Die met al les-opolïerende ontferming zich geeft- Dit mysterie heeft zijne afspiegelingen in het mensohelijk levenhet had die ook somtijds in het leven der natiën. Vandaar het roerend-schoone, dat voor ons zielsoog straalt in het aureool, dat Prins Willem's slapen omspeelt. Doch ook Willem Lodewijk heeft de zelfopofferende liefde gewijd aan deze Lande i. Toeu in de meest onverantwoordelijke partijschap de Friesehe Geuzen elkaar verbeten en verteerden, het verraad schier epidemisch werd, en niemand meer deernis kende met 't zinkend Vaderland, toen heeft zich Willem Lodewijk gegeveD, en hoe banger de nood werd des te sterker heeft de ontferming zijn Vaderhart ontgloeid. Nu greep de spreker in de snaren van het Friesehe taalgevoel en herinnerde er aan, hoe Frieslands Volksdichter, Dr. Keltje Halbertsroa, in een wiegelied een moeder laat zingen tot haar kindeke n Troch, troch fiCtr en troch wetter gean, gean, ja flean ik for dij, ja, ja it stearren is better as it libjen sünder dij, en betoogde nu hoe Graaf Wiilem het vuur getrotseerd beeft honderd malen, als hij den degen in de vuist, allen vooruit, soms slechts met zijn halskraag gedekt op de over macht instormde, en die tot staan bracht voir Doesburg, voor Iioevorden, voor Miihleim, voor Sluis, waar al nieten daarbij ook de woede der wateren veracht, als hij in de open ijsvlet van Enkhuizen naar Stavoren worstelde door het drijtijs der zee. Hij deed dit krachtens een Vader lijke ontfermiDg, die met vreugde het «schenden van zijn leden", het storten van zijn bloed, ja 't otïer van heel zijn leven gaf tot verlossing zijns Volks. Dat is ten andere het heerlijke, waarvoor Friesland dankt, als het hem noemtOnze Vader. Ten derden waagde spreker een poging om den strijd te teekenen die Willem Lodewijk heeft moeten voeren tegen het te enge volkspatriotisme, der Friezen en der Groningers, en ook stelde hij in dit licht het optreden des Graven, tijdens het 1'2-jarig Bestand. Daar om ook, toen later in de hitte der kerkelijke twisten door de Hollandsche partij de eenheid des Vaderlands uit het oog verloren werd, moest hij even beslist, hoewel hij zijn vriend en voorspraak bleef ook na zijn val, tegen Oldenbarneveldt optreden. Toen heeft hij van uit ginds Stadhouderlijk hof de machtige brieven gezonden, die Maurits tot optreden be wogen toen heeft hij de Unie gered, en het dankbaar Nederland dier dagen heeft het weten te waardeeren, hoe hij de koorde heeft beveiligd, die de zeven pijlen samen snoerde van den Nederlandsehen leeuw. En als het erkentelijk Friesland hem in die dagen met kinderliefde Us Hayte noemde, dan was dat niet in engprovin- cialistisehen zin, waar met medevoelen voor de breedheid zijner liefde voor het bet nationale leven van het vereenigd Vaderland Doch als het allerschoonste van deze vaderlijke relatie, wier waardeeringspreekt uit den eerenaam Us Heit, roemde spre ker do verhevendheid van Graaf Willems geestdrift voor het hoogste heilgoed van het Vaderland de Vrijheid. Roemde 't oude Rome ook Komulus, als stichter van den Staat, den pater patriae, een schooner zin verkreeg, die term, toen bij de uitvaart van Lucius Junius Brutus het door hem van een on dragelijke tirannie bevrijde en aanvan kelijk tot burgervrijheid opgevoerd Ro- meinsche Volk zijn grooten Doode als Grondlegger der nieuw verworven vrij heid' den Vader des Vaderlands roemde. Welnu, deze hulde legde 't humanisme in den Vadernaam, die Willem van Oranje ontving, en zoo nu ook roomt de poëet Starter zijn hoog-vereerden Graaf als „den eersten oprichter en bevestiger onzer vervallen vrijheid" en daarom als Fries- lands Vader. Willem Lodewijk zoo ging spreker voort heeft geen Rijk gesticht. Hij heeft zelfs geen Kroon gedragen. Bloots hoofds staat dan ook zijn standbeeld te midden van de vrije zonen zijner vrije broederen, doch die voor hem in grooten eerbied het hoofd ontblootenO, met eerbied en geestdrift eereu wij hem als een Vader der Vrijheid, allereerst inden zin der nationale, onafhankelijkheid, die de geniale krijgskundige hielp verwerven door dat hij met even wys beleid als ontembaren moed met Maurits in broe derbond zyn land vry vocht van Spanje voorts in den zin van de burgervrijheden, die alle eeuwen door met name voor de vrije Friezen een levensbehoefte zyn ge weest maar bovenal in den zin van de vrijheid der consciëntie. Schittert juist op dit punt de wereldhis torische beteekenis van Willem van Oranje, Willem Lodewijk was ook indezen zin zijn geestelijke zoon, en in zijn eere naam trilt het diepst en teerst de waardse- ring daarvan, dat hij Vader van een waarlijk vrij Vaderland is geweest. Eenmaal zoo besloot spreker heeft, een dankbaar Friesland zijn Vader in gindsche kerk een prachtig grafmonument gebouwd, waarop, uit albast gebeiteld, het beeld geknield lag van hem,die niet slechts de Voorvechter, maar ook de Voorbidder van zyn Volk was geweest. Toen in 't laatst der achtiende eeuw een koortsaanval ons nationale leven verbij sterde, heeft scheunige hand dat monument vergruisd, alsof deze Vader der Vrijheid een tiran ware geweest. Groen van Prinsterer door het uit geven der correspondentie van het Huis van Oracje-Nassau onder de historische inspiratie van Willen Lodewijk's brieven geraakt, heeft om een Standbeeld gevraagd het Friesch Genootschap heeft door de lezingen van een zijner leden de kennis van Us Heit vernieuwd, de Vereeniging ter be vordering van Vreemdelingenverkeer nam het initiatief en heden staan Vorstenhuis en Volk gereed om de nagedachtenis van dezen Rechtvaardige te eeren door Hem een standbeeld te onthullen, zyner waardig. Nu sprak Dr. Wagenaar tot H. M. de Koningin Geëerbiedigde Koningin der Nederlan den, Dochter van Willem Lodewijk's broe der Enst Casimir van Nassau, waar Uw Koninklijke hand dit standbeeld onthult, daar is 't mij, alsof Prins Willem's zoon op U neerziet in groote liefde en fluistertO, leve in Uw Koninklijk hart het geloofsleven dat het geheim van mijn kracht in zwak heid, mijn troost in levensweemoed, mijn vreugd in zelf opoffering is geweest, diep- innig voort en God zal stellen ten rijken zegen 1 Dit standbeeld, Mevrouw liet verhaal' van voor Oranje en Nederland onvergete lijke dagen van smart en worsteling, maar ook van overwinning en glorie, en heden gevoelen wij inniger dan ooit, dat de band, die Nederland en Oranje-Nassau samen snoert, door Hem, uit Wien alle patria ge naamd wordt in hemel en op aarde, in groote gunste zelf is gelegd en daarom zoo sterk. Waar het om U geschaard Volk van Nederland U heden tegenover dit Stand beeld aanschouwt, daar voelt al wat aan het Vaderland en zijn roemrijke historie hecht, zich één, Wiihelmina van Oranje, Willem Lodewijk huldigend, groeten wij als van onze Nationale eenheid het met een stemme der eeuwen bly opjuichend symbool Ook tot H. M. de KoDiuginne-moeder, sprak de Feestredenaar een vriendelijk woord waarbij hy er aan herinnerde, hoe Zij in sombere dagen zonneschijn gebracht heeft in onze Koninklijke paleizen, en er toe medegewerkt hebt, dat onze Koriinginne niet slechts door den glans van haai- edel Huis, maar ook door haar koninklijke eigenschappen in meer dan één opzicht evenbeeld van den Edelen Graaf Willem Lodewijk alle goede Nederlanders bindt aan haar troon. Z. K. H. Prins Hendrik weusehte spreker toe, dat de ryke historie van zijn nieuw Vaderland ook hem mocht bezielen en het beeld vanWillein Lodewijk,metzinspreuk: Wills Gott mit Ehren in zijn hart staan geprent. En Dr. Wagenaar eindigde En Gy, Volk van Nederland Volk van Friesland in het byzonder eert dezen Vader des Vaderlands, in de kracht zyns geloofs, in de macht zijner ontferming, in de breedheid van zijn voelen voor het nationale levon, in zijn geestdrift voor de vrijheid, uw kostelijkst kleinood! Volk van Nederland, voel rondom dit Standbeeld IJ iu uw nationale leven één. Blusch er, al blijft de ernst en het recht van den strijd der staatkundige partijen, alle bitterheid en haat. Voel er uw nationale solidariteit Sluit u aaneen rondom den troon van de Erfdochter van Naasau-Oranje; Gy Friezen met name, by wie Zij, Vorstin uit onze Friesehe linie, de oudste brieven heeft, en juicht terwijl het thans Hare Majesteit behage het Standbeeld te onthullen: Eere de nagedachtenisse van WILLEM LODEWIJK, us Heit, Leve Koningin WILHELMINA Met heldere stem sprak H. M. Koningin Wiihelmina hierop de volgende goed ver stane en van alle kanten luid toegejuichte rede uit Diep getroffen door de dankbaarheid der bevolking van dit gewest jegens hem, wiens nagedachtenis heden op zoo treffende wijze geëerd wordt, voor de toewijding betoond bij de vervulling van de taak die hem was toevertrouwd en w?lke hij getoond heeft tot zegen van die bevolking te volbrengen, gevoel ik mij gedrongen uiting te geven aan mijn groote erkentelijkheid voor de gevoelens welke geleid hebben tot de oprichting van dit standbeeld. Eén God, één volk, één land, ziedaar de band in dagen van gevaar, gevlochten tusschen de zonen van Graaf van Nassau en het volk der lage landen hij die zooeven der Friezen vader genoemd werd heeft de zonen van Frieschen stam aangevoerd in den grooten strijd voor verdraagzaamheid en onaf hankelijkheid, gevoerd door de vereenigde Ne derlanden. Schoon verleden, dat de beide takken van zijn stamhuis den werkkring schonk welke zij steeds als hun hoogsten roem beschouwden, omdat zij daarbij geroepen waren de belangen te dienen van het volk, waarmede de historie ze zoo nauw had saamgevoegd. Waar in 17oz in Stadhouder Koning Willem III de laatste van de mannelijke lijn van Willem van Oranje en diens waardigheden later op den tak van Graafian van Nassau overgingen en deze zijn gewest moest vaarwel zeggen, der bliuwden de tagenegenheit en de ljeafde troch alle tiden hinue onforswakt bestean for fryslan, weroan hy troch safolie bannen forboun wie. Gaarne gevolg gevend aan uwe uitnoodiging, zal ik thans over gaan tot de onthulling van het standbeeld. Daarop viel het omhulsel en schitterend in den luister van het in zyn nieuwheid blinkend metaal stond daar het beeld des edelen voor de vochtige oogen van een juichend volk. Weer zong het Mannenkoor thans een koraal, de Voorzitter van V. V. droeg nu het onthulde standbeeld aan de gemeente op en de burgemeester aanvaardde 't. In plechtige ommegang schreden de Vorste lijke en oflicieele personen nu rondom het monument. Toen kwamen de rytuigen voor, die de Vorstelijke personen wegreden. De Koningin zag er goed uit. Bij de onthulling was het droog weer. Des morgens had het gewaaid en geregend. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Eemues Binnen door H. H. IJnsonides te Obergum naar Ooevorden door A. C. Leendertsz te Stol wijk Bedankt voor Schraard door J. G. Hase- lager te Lutjegast. Gerei. Kerken. Aangenomen naar Boornbergum door G. D. Seheepsroa cand, te SoheTtensdie bedankte voor Knijpe. In de vacature in den kerkeraad der Gereformeerde kerk te lerseke, ontstaan door het vertrek van J. Hage, is voorzien door de benoeming van W. Boogaards. Chr. Ger. Kerk. Toegelaten tot den dienst de9 Woords en der Saotameaten o. a. de heer Ij. de Bruijue, van Vlissingen. Oud Geref. Gemeente. Bedankt voor bet beroep naar Enk huizen door ds. H. Roelofsen te Goes. Genoemd tot onderwijzeres aan de sohool voor Chr. Volksonderwijs te Zaamslag rnej. 8. M. van Wel te Spui bij Neuzen. Benoemd tot onderwijzer aau eene chr. school te VenendaaldeheerC. Sneep, thans onderwijzer aan de openb. school te St. Maartensdijk. De Unie-Collecte bracht dit jaar op te Axel f210,37: en te Krabbendijke met Oostdijk (geref. kerk) f30,89. Tol chemisch assistent vau prof. H. Treub aan de verloskundige afdeeliug der vrouwenkliniek in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is voor het studiejaar 190G 1907 benoemd de heer W. H. Ittmaun Benoemd tot leeraar iu de natuur- en scheikunde aan bet gymnasium en tot leeraar in de natuurkunde, werktuigkunde en technologie aau de H B. S. te Gorin- chern, de heer P. Persaut Snoep aldaar. Oogstoverzicht. Verschenen is een overzicht van den staud der lale landbouwgewassen op 10 September 190t5 onder medewerking der Rijkslandbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door decorrespondenten van de directie van den landbouw. Orntent comsumptie-aardappelen wordt het volgende medegedeeld ln tegenstelling met het vorige jaar, toen iu het noorden des lands de aardappeloogst uitstekend gelukte, terwijl deze in het zuiden als nagenoeg mislukt was te be schouwen, is de stand deraardappelen thans vrijwel over het geheele land van dien aard, dat ongeveer een gemiddelde oogst verwacht kau worden. Zal de opbrengst dus in de noordelijke provinciën minder groot zijn dan die van 1905, in het zuiden zal de oogst aanmerkelijk beter uitvallen. Over liet geheel was liet weer gedurende den zomer voor den groei der aardappelen gunstig te noemen. Uit alle deelen des lands wordt echter bericht, dat het gewas te vroeg is afge storven, hetgeen niet anders dan nadeelig op de opbrengst en qualiteitderaardappeleu heel't kunnen werken. De late soorten leden daaronder veelal het meest. De bekende ziekte trad op vele plaatsen ieeds vroeg in het droge, zonnige weer ging echter eene al te groote uitbreiding tegen. Vooral in het noorden des lands is weder gebleken, dat het besproeien der aard appelen met Bordeauxsehe pap, op de juiste wijze toegepast, een uitnemend middel tegen de ziekte vormt. In Zeeland is de stand vrij goed. Suikerbieten, die aanvankelijk tengevolge van het koude weer achterlijk waren, hebben van de warme, zonnige dagen in het laatst van Augustus in hooge mate kunnen protiteeren. Vooral het suikerge halte is in dien lijd verbazend snel gestegen, zooals kan blijken uil de analyses van bieten monsters, medegedeeld door den rijks landbouwleeraar voor Zeeland. Het suikergehalte bedoeg op 22 Aug. 13.7, 13.9, 13.3,12.8 en 13 8 op 5 Sept. was dat gehalte 16.6, 16.4, 15.4, 15.8 en 16.1 Door den rijkslandbouwleeraar wordt hierbij opgemerkt, dat in de laatste 11 jaren slechts in twee jaren (1896 en 1901) in het begin van September een hooger suikergehalte werd waargenomen dan in dit jaar. De stand der suikerbieten is overal go8d, behalve in Limburg, waar hij slechts matig genoemd wordt. In Zeeland is de stand van cichorei goed. De uienoogst iaat zich niet best aanzien. In Zeeland is de stand slechts matig. Daar klaagt men over onvoldoenden groei der uien, terwijl da kroefziekte zeer sterk op trad. Het percentage groote uien zal dientengevolge klein blyven. De jonge karwij is over het geheel iets fijn onder de dekvrucht voor den dag gekomen. Iu Zeeland is de stand vrij goed. Het droge warme weer in den nazomer heeft tengevolge, dat de late voederge wassen op de vochthoudende gronden eene flinke opbrengst zullen geven. Daarentegen lijden deze gewassen op de zandgronden, vooral in het Zuiden des lands, sterk aan droogte. De stand der man gelwortelen is overal goed of zeer goed. Van koolrapen is de stand in Zeeland goed. De jonge klavers zijn over het geheel goed aangeslagen en hebben zich flink ontwikkeld. Voor de graslanden is de zomer in het zuiden des lands beslist te droog geweest, zoodat daar, vooral op de hoogere gronden, betrekkelijk weinig gras gegroeid is, ter wijl ook sommige perceelen door de zware eerste snede te veel waren uitgeput om nog veel gras te kunnen leveren. Daaren tegen is de naweide over het geheel zeer goed geweest. De tweede snede hooi werd onder gun stige omstandigheden gewonnen en is dus van goede qualiteit. Herfstknollen en spurrie laten zich in het zuiden des lands vrij slecht aanzien. De spurrie heeft sterk van de felle zon geleden en staat fijn en achterlijk te velde, zoodat er spoedig vochtig weer moet komen wil er nog iets van het gewas terechtkomen. De stand van de herfstknollen is in Zeeland matig. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens opgeven van een valschen naam N. L. v. A., Vlissingen, tot 3 b. s. 2 d. h.loopi n over een anders grond, waarvan de toegang verboden: J. J. v. G., Vlissingen, H. J., Biggekeil e, tot f i b. s. I d. h.loopen over grond die beza id is \V. J., Serooskerke, tot f i b. s. t d. h.rijd. n met een rijwiel zonder licht: M. M. H., Veere, tot eene berisping, G. \V. B., Middelburg, M A.A. M., P. L., A. de R., J, II. B„ Vlissingen, P. u. V., Zou- telande, tot f i b. s, ld. h.; des nachts tijden met een tijtuig zonder licht: J. v. S., Vlissingen, tot f 3 b. s. 2 d. h.overtreding der Leerplichtwet L. P. v. U., J. V., wed. A. G., A. V., Vlissingen, M. M., Domburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.zijn hond niet voorzien van een muilkorfG. C. v. V., Mid delburg, A. d. B., Sint-Laurens, tot f 2 b. s. l d. h.; J. C. A. li., Vlissingen, M. K., Serooskerke, J. T. L., Zoutelande, tot f 3 b. s. 2d. h.H. W. v. E., C. P. v. S., Middelburg, \V. H. M.,\V. A. P. d. K., wed. D. J. B., H. V., A. A. J. J., vr. v. A. A. A. D., J.W. J., L. F. P., H. L. B., F. B., P.v.S.,Vlissingen, P. \V., Sint-Laurens, tot f 5 b. s. 2 d. h.rijden met een middel van vervoer over eenklinkerpad G. I. A. T., Middelburg, tot eene berisping, A. J. B., Middelburg, tot f I b. s. tuchtschoolstraf voor I week, A. v. D., Middelburg, tot f 0,50 b. s. I. d. h., P. d. B., Middelburg, tot f I b. s. I d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig: L. d. K., Grijpskerke, P. B., O.- en W.-Souburg, tot eene berisping anders rijden dan stapvoets f. d. K., Middelburg, tot f 0,50 b. s. t d. h.rijden in gestrekten draf met een met een voertuig be spannen paard j. K., Middelburg, tot f 3 b. s. I d. h.als bestuurder van een voertuig zich niet gedragen naar de bevelen van de politie 1'. H., Middelburg, tot I' 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakken J. G. A. K., Vlissingen, tot 11 b. s. 1 d. h., en wegens dronkenschap C. d. K., Mid delburg, tot 12 b. s. tuchtschoolstraf voor l week, C. L. v. A., Vlissingen, tot f2b. s. 2d. h. Vrijgesproken: J. P., Vlissingu b e klaagd van overtreding der Leerplichtwet. Het ia geen lange reis van Goes naar Woensdreeht. Wij zien inderdaad de Woensdrechteuaren als onze buren aan. Het volgende zal daarom voor ons allen belangrijk zyn. De heer A. de Krom, wonende Ant- werpsche straatwpg 226 te Woensdreeht, meldt ons Sedert geruimen tyd was ik aangedaan met een ellendige nierkwaal, waardoor ik onophoudelijk een snijdende pijn in den rug had, ter hoogte van de nieren. Ik had soms een gevoel aisof men mij met messen stak, ook had ik dikwyls rheumatiek en 's morgens by het opstaan was ik veelal zwaar vermoeid. Ik beklaagde mij doorloopend over duizelingen en had steeds een kil, huiverig gevoel in den rug. De urine was meestal onnatuurlijk rood gekleurd en mijn maag geheel van streek. Toen mij overal zulke goede berichten omtrent Foster's Rugpijn Nierenpillen ter oore kwamen, liet ik dadelijk een doosje komen en hoe groot was mijn blijdschap en verwondering, toen ik reeds na acht dagen een groote verlichting bekwam en nadat ik de behandeling een paar weken had volgehouden, was ik geheel en al van mijn pynlijke ziekte verlost. Het zal mij steeds een genoegen zyn, wanneer ik andere menschen door het aanbevelen van Uw krachtig middel van hun lijden kan ver lossen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. De bovenstaande oprechte eenvoudige getuigenis bewijst dat wanneer de nieren aangetast zijn, de rag zwak wordt; de pyn komt voort uit de nieren, die in het onderste gedeelte van den rug geplaatst zyn. Pleisters en zalven kunnen deze pijn niet verhelpen, daar ze de nieren, welke de smart veroorzaken, niet bereiken. Fos ter's Rugpijn Nierenpillen bereiken de nieren zelf en zijn een spiciaal middel voor de nieren en blaas. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geelt, dezelfde die de heer DE KROM gehad heeft. Wij waarschuwen tegen na maak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van Jauies Foster voorkomt. Zezijn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozeu. Middelburg. De tentoonstelling van oud Goud- en Zilverwerk is door ruitn 5000 betalende personen bezocht, waar onder vele vreemdelingen. Goes. Hedenmiddag is onder politie toezicht begraven een door den Rijks veearts voor de consumptie afgekeurde vaars, toebehoorende aan P. Mange alhier. Het beest werd gisteren in de Poel door den bliksem gedood. Heinkenszand. Bij J. W. alhier is de vlekziekte uitgebroken, zijn varken is ge storven en jl. Zaterdag onder polite-toezieht begraven. Men is ook hier druk bezig met het enten der varkens. 's-Heerenhoek. Dezer dagen is naar wij vernemen de heer H. v. 't Westeiude, brood- en beschuilbakker alhier, gerechtigd tot 't voeren van het wapen van li. M. de Koningin der Nederlanden. Bij kon. besluit is bevorderd tot officier in de orde van Oranje Nassau Dr. L. H. Wagenaar, predikant bij de Geref. kerk C te Middelburg. Bij het 3e reg. infanterie is benoemd tot kapitein de le-luitenant F. Backer van de grenadiers en jagers. De den 26Meijl. te's-Gravenhage opgerichte Nederl. Vereeniging „Ouze Vloot" heeft een oproep tot aansluiting aan alle Nederlanders gericht die prijs stellen op handhaving van ons onafhan kelijk volksbestaan, en in verband daar mede verbetering en versterking onzer levende en doode strijd krach len ter we in 't belaag onzer ovmeësobe bezitting t» noodzakelijk achte kenaars trelïeu wi der Koningin mr, burgB. Smit, pr Soheepsbouwmaat; te Vlissingen de Kuyper en Roell v. Wassenaer, De Waal Malefij Kamerleden Reng senaar v. Rosande SehiminelpeDuinck Oostburg. In vergadering der vereeniging weri gemaakt voor d plaatsvervanger overleden. Voor de hoeren J. A van ÏJzendijke, gemeester te Seli Vorsterman v. stemmen bij her le eandidaat ine op Vorsterman werd gekozen 28 op Vorsterrua stemming voor dhr. J. de Bruijni v, Ooyen 31 van herstemming wen 3e eandidaat me op Vorsterman heeftdedetiinitievi Wissenkerke. aanleiding van wijziging» voorst e! polders vergader werden de volger lo. kon niet wor voegdheid van Ge te worden uitgel: binnendijken te 2o. zou zulks eei warring stichten toestanden op 't ritten en overvv vrijheid der bir geknot, waarvan polders 't gevolg der Ged. Staten zou te uitgebreid ging reglement kosten werden g den polder die ruaar óf door de polders óf door last toch, in 't al Daarvan afwijke voorkoming van gekomen, zich b: neer te leggen, te bewegen de h gezamenlijk de vt op zoodanige wijz polder een niet t bedrag dykgescl omgeslagen. Domburg, li de afdeeling „D< bond tot Drank zaal van het V Floral ia-tentoons winter aau de s burg, Aagtekerk kapelle en ook eene kleine verg gereikt waren ge als volgt Voor Begonia' Joh'1 Louwerse, v. d. Puttepi Provoost, J. Ov Minderhout Ld. Lange te Westl Voor Colëusst Ooatkapelle, 2e J. J. Geldof te Brand te Aag Rooijen te Wes Voor Fuchsia Oostkapelle, 2e kapelle en 3e d. Putte, D. L. te Westkapelle. Voor Geranit te Oostkapelle, Voogd; premië Dekkers, Adr. Aagtekerke. Voor Hang-ge beke te Aagte te Aagtekerke Oostkapelle. De prijswinn woonplaats is ge Waarde. In Zondag waren dijk en Nieuwt jachtveld van c toen zij daar tw xnoetten. Een h door Moerdyk Zondagmorgen zijn woning t kundige hulp1 in verband gel dader bekend, Te Serot oudste ingezelet rustend land bot bijna 87 jaar. slechts twee m iemand zoo'n na. Zijn nagesla klein- en ach minder dan 1 kleinkinderen, leeftijd bereikt Van de himterair» der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2