Kerknieuws. Sc hooi nieuws. ZENDirVG. Gemengde Berichten. men krjjgt en wat de vergoeding voor huishuur zal zijn. Nu wil de schrijver van het stuk Loon naar arbeid? ook nog, dat in de Grondwet zal worden ingelasehten de openbare onderwijzers, zoodat art. 192 dan zou moeten luiden Het openbaar ouderwijs ea de open bare onderwijzers zijn voorwerpen van de aanhoudende zorg der regeering. Wij vroegen ons bij de lezing af, hoe kan in een helder hoofd toch zoo'n denk beeld opkomen, dat nog al in de Grondwet een klasse van burgers, of wil men ambte naren, zal worden genoemd, die voorwerp zal zijn van de aanhoudende zorg der regeering. Zijn dan niet degenen, die het openbaar onderwijs dienen in de zorg van dat onder wijs begrepen De wet op het lager onderwijs wijst, dit zooals we reeds aantoonden, uit. In den loop der tijden zijn dan ook de minima traktementen verhoogd en nu zijn de verhoogingen ook wettelijk geregeld en worden door het ryk betaald. Of het minimum te laag ia, daarover zijn de gevoelend verschillend. De gemeente raad van Hoedekenekerke motiveerde do af wy zing van het verzoek om verhooging van aalaria en wat zegt de schrijver van „Loon naar arbeid" daarvan Het atuk eindigt met deze woorden Gemeentebesturen, wat zal Uw antwoord zijn op andere (onze ?j adressen Worden ze zonder bespreking voor kennisgeving aan genomen of Wij wachten, wij hopen. Ala we de verslagen der gemeenteraads vergaderingen lezen, dan zien we, dat de hoop der openbare onderwijzers ia teleur gesteld. De 8alariaaen zijn niet verhoogd. We zouden de heeren willen raden te ijveren voor het betalen van meer school geld, dan zal de gemeentekas een bron hebben, waaruit de verhooging van salaris zal kunnen betaald worden. Dat er meer schoolgeld kan betaald worden, kan men wel bij het bijzonder onderwas zien. De liefde tot de openbare school mag wel eens spreken door het betalen van een flink schoolgeld voor zijn kinderen. Post en telegrafie. Bij de opmerking, dat ook in Nederland reeds lang eene gelegenheid bestaat om op het laatste oogenblik met behulp van de telegraaf een brief met de mail naar Indië mee te geven, werd in ons Eerste Blad van Donderdag 13 dezer een door een inzender gegeven voorbeeld mede gedeeld. Onder opmerking dat dat voorbeeld op ons land niet van toepassing is, omdat van Nederland uit geen telegrammen per telegraaf naar Brindisi en vervolgens per post naar Calcutta kunnen verzonden worden, schrijft men ons Wat ons land betreft, is het volgende bepaald In het verkeer tusschen Nederland en Nederl. Oost-Indië kunnen brieftelegrammen worden verzonden, dat zijn berichten, welke naar Genua of Marseille worden geseind, om aldaar resp. door de zorg van den agent der stoomvaartmaatschappij a-Nederland" of door die van den agent der »llotterdamsche Lloyd" per eerstvertrekkende mailboot hunner maat schappij te worden overgebracht, wat beireft de maatschappij «Nederland" aan den agent dier maatschappij te Sabang, en wat betreft de «Rotterdamsche Lloyd", aan den agent van laa'.sgenoemde maatschappij te Padang, welke agenten voor de verderseining resp. van Sabang of van Padang naar de plaats van bestemming in lndië zorgen. Behaive het telegramtarief naar Genua of Marseille, moeten dus door de afzenders nog betaald worden de kosten voor de verderseining in Ned.-Oost-lndiö zelve. Het schijnt, dat deze door de Nederlandsche telegraaf-adinmistratie sinds een jaar of wat ingevoerde nieuwigheid, weinig bekend is. Van uit Nederland worden toch gemiddeld per jaar niet meer dan 3 a 4 brieftelegrammen verzonden. Waar voor spoedeischende mededeeiingen de hooge telegramkoslen afschrikken, eri men deze mededeeiingen toch spoediger dan met de post mogelijk is, aan de be'anghebbenden wil doen toekomen, zijn de briettelegrammeu wel een groot gerief. De »Post en Telegraafgids" geeft uitvoerige inlichtingen. Do S.D.A.P. de Nederlandsche zoowel als de internationale, althans Europeesche doorleeft moeilijke dagen. Mr. Troelstra noemde de mannen van De Nieuwe lijd „starre dogmatici" en hekelde hunne „talmudische spitsvondigheden en hcarklooverijen". En dezen op hun beurt, staakten hun arbeid aan de bladen waaraan zij werkten, traden uit het partijbestuur en bedankten er voor om zitting te nemen in de Herzienings-Comoiissie. En daarover toornt nu weer het Partijbestuur in niet- msiacha bewoordingen. De Duitsche sociaal-demoeraten moesten dbzsr dagen van hun Eogelschen geestver want, Bernard Shaw, harde waarheden hoorenen Lily Braun een Duitsche socialista noemde hare Duitsche geest verwanten „malle en pedante kerels die zich te buiten gaan aan eindelooze zwetserij, maar van de practische politiek geen haar begrijpen". Zij zijn aldus Shaw„de meest conservatieve bnrgerlyke party van Eu ropa". Zoo krygt de S. D. A. P. haar weg op haar hoofd. Zelve ii zij in het schelden van anders denkenden, jaren aaneen, haar vrienden Voorgegaan. Nu loopan ook in'tschelden de leerlingen harder dan de meesters Het eind schijnt er van weg 1 Waf wij in ons Buitenlandsch Overzicht gisteren van Brunswijk zeiden, eischt verbetering. Brunswijk is niet bij Pruisen ingelijfd, maar is een onafhankelijk hertogdom ge bleven. In 1884 stierf hertog Willem en met hem stierf de oudere linie van zijn huis uit. Rechtens moest toen de jongere linie, de Hanaoversche tak opvolgen en wel de berlog van Cumberland, zoon vaa koniDg George IV van Haunover. Deze werd echter buitengesloten, en zoo bleef de Brunswijksche hertogstoel ledig staaD, en werd prins Albrecht regent. De oude hertog van Cumberland is nu dood; maar zijn zoon George Wilhelm erfde van hem zijn aanspraken op den Haanoverschen troon en ook op de Bruuswijkschen, welken laatste hij echter nooit zal bezetten, zoolang hij op dien van Hannover blijft azen. Er komt dus in Brunswijk weer een regentwaDt in 't reine komt 't met dien hertogs stoel tooli weer niet. Ned. Herv. Kerk. Schore. Benoemd tot president-kerk voogd dhr. Jac. Zoeteweij. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is eervol emeritaat verleend aan ds. v. Nouhuijs UjZierikzee ingaande 6 Jan. 1907 den dag waarop Z.Eerw. voor -lO jaren de evangeliebediening aanvaardde. De Uniecollecte bedroeg dit jaar te Veere met Zandykbinnen (geref. kerk) f38,61. Tot onderwijzer aan de chr. school te Serooskerke (W.) ia benoemd de heer C. L. Roaeboom te Nieuwendyk (N.-B.) die de benoeming heeft aangenomen. Geslaagd te 's Gravenhage voor het notarieel staats-exameu dhr. A. Reijers te Middelburg. In de Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van de Nationale Vereenigiug voor Geref. Voorbereidend Hooger Onder wijs te Kampen (zie ons vorig no.), is 't bestuur met een viertal leden aangevuld en zijn als zoodanig gekozen de heeren dr. Sap te Ermelo, ds. Donner te Breda, ds. Heida te Ierseke en ds. Bouwman te Hallum. Het Zendingsblad der Gereformeerde Kerken bevat behalve een eerste brief van ds Ingwersen, ook een portret van de school te Djocja met o. a. ds. Zwaan er op. In de Raadsvergadering van a.s. Woensdag 19 September te 2 uur komen aan de orde 1. Notulen. 2. Stukken. 3. Benoe ming stembureau verkiezing Kamer van Koop handel. 4., 5. Herstemming over het ontworpen art. s+bis der Politieverordening, waarover de stemmen hebben gestaakt. (Voortzetting van de behandeling der aangehouden bepalingen en van het voorstel van de Commissie voor de Straf verordeningen omtrent het voorstel van dhr. Ermerins), en over het voorstel tot het bepalen van straffen in de ontworpen verordening op de heffing van eene belasting naar het geschatte inkomen, waarover de stemmen hebben ge staakt. 6. Voorstel B. en W. tot vaststellen Ver ordeningen op de heffing en invordering van Marktgeld. 7., 8. 1ste supp. kohier belasting en inkomen en op de honden over 1906. 9. Begroo ting Burgerlijk Armbestuur 1907. 10. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen op het verzoek van J. Hubregtse e. a. om veilig heidsmaatregelen voor te schrijven aan de Stoomtram «Walcheren, op den Kanaaldijk. 11. Aangehouden voorstellen betreffende het verleenen van subsidie aan de Vereeniging •Zeeland, en de Vereeniging »Tot Steun, voor de opvoeding van verwaarloosden. 12. Ant woord van de C. v. T. op het M. O. op de door den Raad gedane vragen betreffende den toe stand van de B.A.S. en verdere behandeling van het voorstel van B. en W. betreffende aanvraag om subsidie, enz. voor de te bouwen Ambacht school. Goes. Hedenmorgen ontdekte de vrouw van F. D. op de's-Heer Hendrikskinderen- dijk een neerslaande brandlucht. Toen zij een onderzoek instelde was de zolder in dikken rook gehuld afkomstig van een brandend bed. Bij het wekken van een der jongens, had diens broeder op den rand van het ledikant gezeten met een brandende pijp, waaruit vermoedelijk een vonkje gevallen is, waardoor de brand ontstond. Krabbendijke. In de Donderdag ge houden vergadering van de ingelanden van den Oostpolder werd, behalve het reeds door ons gemelde, ook nog een drietal opgemaakt voor gezworenehierop komen voor de heeren J. van Gorsel, J. Adato en M. Tollenaar. Door de heeren Herm. Snijders, E. M. Alberts en W. C. Noeke, ollioieren der Middelburgsche schutterij, met het bestuur en bet beheer over het muziekkorps dier schutterij belast, is thans een circulaire gericht tot de oontribuanten om heujjuit te noodigen tot bijwoning eeuer vergade ring, te houden op Vrijdag 21 September a.s., des avonds te achl uur, in de bovenzaal van de sociëteit «De Vergenoeging",Markt, teneinde aldaar te beraadslagen over de wijze, waarop het Muziekkorps in stand zal kunnen worden gehouden, ook nadat de schutteij zal zijn opgeheven. (Gaarne zullen wij dergelijke berichten ont vangen tegelijk met andere dagbladen. Wij zien niet in dat wij na de Midd. Crt. behoeven Ie komen, hetgeen nu het geval is. Red.) Zie Advertentie. De sergeant Sandefort van het 2e batalj. 3e reg. inf. te Middelburg is over geplaatst bij het 3e batalj. van dat reg. te Bergen-op-Zoom. Tot lid van den raad te IJzendijke is Donderdag gekozen de heer P. J. de Miiüano inet 158 van de 312 geldig uit gebrachte stemmen De heer Th. J. de Ilijeke bekwam 86, J. J Haverbeeke 68 stemmen. Ook door het bestuur van het water schap EUewoutsdijk zijn bij de Staten der provincie bezwaren ingediend, tegen het bekende voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen, be- oogende verduidelijking van de bepalingen, waaraan het Ged. college ontleent de macht om de waterschappen te noodzaken tot verhooging en verzwaring ï(wa(er- keerend maken) van de binnendijken, het eerst volgend op de zeedijken. Het bestuur voornoemd heeft aan de Staten als zijn gevoelen uitgesproken, dat tegelijkertijd zeer zeker behoort te worden bepaald, dat de polders, welke door die kostbare werken het meest zouden worden gebaat, kunnen worden genoodzaakt tot het dragen van een evenredig deel dier kosten. De verzending van oesters van Tholen was in de laatste dagen levendiger. De yualiteit blijft constant en blijkbaar heeft de visch niet te lijden van ver vervoer. Andere jaren hoorde men wel eens klachten, dat zoo vroeg in het seizoen de oesters minder mooi op bestemming aankwamen. Dit zal als vanzelf er reel toe bijdragen om de verzending te doen toenemen. Over het algemeen zijn de prijzen bevredigend, maar lioe lang zal dat duren? Hengstdijk. Donderdagmiddag wilde de 11-jarige J. V, uit school huiswaarts keereude, onderweg op een mestwagen kruipen, om een eindje mee te rijden. Het ventje is wellicht uitgegleden en kreeg een der wielen van het voertuig over borst en hoofd. Voordat de knecht recht wist, wat er gaande was, gaf het ongelukkige kind den geest. Zelandia Bergen op Zoom. Het 2e en 4e bat. 3e reg. infanterie, die Vrydag per extra- trein naar hier vertrokken voor te houden regimentsoefeningen, kwamen hieronder een flinke regenbui aan. Bij 't binnenrijden van het station speelde de stsfmuziek de volksliederen en waren de militaire auto riteiten op het perron aanwezig. De marach naar het kamp werd weder onder de vroo- lijke tonen van de muziek ondernomen. Bij het binnentrekken van het kamp werd door de troepen voor den kolonel, regiments commandant gedefileerd. Daarna werden de teuten bevolkt en heerschten er spoedig allerwegen leven en bedrijvigheid. Het weder was onderwijl opgeklaard, wat de stemming zeer verhoogde. Om 4 uur inspec teerde de kolonel het kamp, waarna de diensten voor dezen dag weder waren afge- loopen. De dienstweigeraar. Men schryft aan het Vdgbld. Onze kameraad C. Kriller ia Maandag voor het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht geweest, zijn schriftelijke verde diging, die hij in Juli van uit de kazerne te Amsterdam gezonden bad aan den auditeur militair, was aan het Hof te Utrecht aan wezig. Niettegenstaande dat heeft Kriller toch de gelegenheid gehad de beweegrede nen van zijn weigering mondeling uiteen te zetten. De voorzitter van 't Hof erkende, dat Kriller's principe, wat betreft het mili tarisme, gerechtvaardigd is, doch meende, dat deze dat te vroeg wilde in toepassing brengen en dat hy zich moest onderwerpen aan de landswetten, of anders naar een land moest gaan, waar geen militaire dienst plicht bestaat. Te Schijf bij Rozendaal is gister middag de geheele bouwhoeve van M. K., met den gebeelen inboedel een prooi der vlammen geworden. Tydeus den brand waren de bewoners afwezig. Behalve de oogst zyn een drietal koeien en een varken in de vlammen omgekomen. Het verbrande is laag verzekerd. Het aantal sollicitanten, dat zich te Sliedrecht heeft aangemeld voor de be trekking van armenbezoeker voor het burgerlijk armbestuur, op een traktement van f 800, bedraagt niet minder dan 220, waarvan 215 van buiten de gemeente. By Kon. Besl. zijn jhr. A. F. de Savornin Lohman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en mr. W. L. A. Collard, hoofdcommies bij het depar tement van justitie, benoemd tot gedele geerden van Nederland by het op 22 October 1906 te Parijs te openen derde internatiole congres, in het belang van de bestrijding van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. De staking te Enschede. Nu het bemiddelingsvoorstel door beide pariijen is verworpen door de stakers geheel, daar de fabrikantenvereniging ge deeltelijk is de taak vanden verzoenings- raad voorloopig afgedaan. Toch legt deze raad zijn taak niet neer, daar hij misschien nog in het geschil van dienetzal kunnen zijn. Aan den Zuidsingel te Leiden ge raakte een kind te water. Een vrouw zag het, dacht dat het haar kind was, sprong te water, redde het reeds zinkende kind en zag toen dat het haar kind niet was. Ze was natuurlijk toch even gelukkig een leven gered te hebben. Naar de N. Gr. Crt. verneemt, heeft de dienstbode, die, in verband met de be kende vergiftigingszaak te Ten Boer in hechtenis is genomen, een gedeeltelijke bekehtenis afgelegd en bekend den land bouwer H. met arsenicum te hebben ver giftigd. Uit Apeldoorn meldt men H. M. de KouingiD, vergezeld van een klein gevolg, bracht (zie Telegrammen in ons vorig eo.) een bezoek aan de tent der Nederlandsche Tentzending alhier. Aan het bezoek was te voren geen bekendheid gegeven. H. M. nam weder onder 't publiek plaats, op een voor het podium gereser- veerden zetel. De samenkomst werd geleid door de broeders ds Couvé en Van Essen eerstgenoemde sprak naar aanleiding van een tekstgedeelte uit Rorn. 8. Gezongen werden verschillende liederen uit den zang bundel der N. T. Z., w.o. eenvoudige liedjes als „Heer ik hoor van rijken zegen", enz., die door H M. als gewoonlijk werden mede gezongen. Ds. Couvée droeg in dankgebed de koninklijke familie aan de bescherming en ondersteuning Gods op. Na 't uitspreken van den zegen te half vijf door den voorganger, verliet H. M. de tent en het publiek bleef in do banken, totdat de Ko ningin in het rijtuig had plaats genomen. Kuiten de tent, werd H. M. door een talrijke menigte opgewacht, die haar eerbiedig be groette. Langs den kortsten weg werd naar Het Loo gereden. Reeds langen tijd geleden werd uit 't liijks Etbnographieeh Museumte Leiden in het gebouw aan de floogewoerd, ver schillende voorwerpen vermist, waarbij men aan ontvreemding dacht. Dit vermoe den werd sterker toen een voortgezetonder- zoek aan het licht bracht, dat ook zestien oude vreemde zilveren munten, allen ter groote van ongeveer een rijksdaalder, ont vreemd bleken. Daar tegelijk de catalogus briefjes ook vermist werden, viel ook uit andere omstandigheden de verdenking op den inwonenden bediende v. d. L. De zaak werd in handen gesteld van de politie en na een streng verhoor door den commissaris van politie alhier, moet v. d. L., die inmid dels door het college van curatoren is ont slagen, hebben bekend. De ontvreemde munten zijn 8 Spaansche matten, 4 Mexi- caansche dollars en een Maria Theresia- ryksdaalder. Een frauduleuse collecte. Eenige per sonen uit Amsterdam, die te Utrecht toestemming hadden gekregen om te col lecteeren, ten behoeve van den Bond van oud- en actief dienende Israëlitische mili tairen en daartoe vergunningskaarten ont vangen hadden, gingen hiervan de confes- sioneele aanduiding verwijderen, ten gevolge waarvan het recht tot het houden van de collecte ophield. Er is dan ook spoedig een einde aan gemaakt. Door de politie werden do bewuste personen aan gehouden en geverbaliseerd. De kaarten zijn in beslag genomen. De Commissie van Advies uit de Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft zich eenstemmig verklaard tegen het ontwerp Winkelsluiting. Terwijl te Sliedrecht een arbeider op het werk van de firma Goedhart bezig was de machine na te zien, gaf men den machinist een sein dat hij draaien moest en de gevolgen bleven niet uitde ongeluk kige werd bijna geheel vermorzeld en was oogenblikkelijk dood. Donderdagnamid dag moest te Kerkrade (L.) een boeren knecht een vetten stier naar een slager overbrengen, doch had alle moeite 't wilde beest in bedwang te honden. Eindelijk stiet de stier den begeleider zoo ongelukkig in de zijde, dat deze naar het hospitaal moest overgebracht wordeD, waar hij nog den zelfden avond overleed. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Een automobiel heeft bij Schoten een schaap overreden ten gevolge daarvan rflfed 't voertuig tegen een boomvan de inzittenden werd een dame ernstig gekwetst en bekwam een hersenschudding. Op 't station Boxtel is een voorman door een trein aangereden en terstond gedood. Te Bergeijk is een 16-jarige werkman terwijl hij eenige werk zaamheden op het dak verrichtte, er af ge vallen en op 'n bak terecht gekomen, waar door hij op de plaats dood bleef. Te Helmond werd een man door de stoom tram overreden en stierf aan de daarbij bekomen verwondingen. De moordenares van generaal Minn Konopliannikova is Woensdag ter dood gebracht. Zij werd van de Peter- an Paulsvesting in een bootje, dat door een torpedoboot begeleid werd, gebracht naar de plaats waar het schavot stond. Zij wilde geen priester hebben en besteeg volkomen kalm de treden van 't schavot. Toen het touw om haar hals gedaan werd riep zij „Leve de sociale revolutie! Land en vrij heid I" Zy gaf haar zuster een portret met het bijschrift„Ik kon niets anders geven dan mijn leven". De moordenares van Interlaken is eindelijk bekend geworden. Zij heetTatiana Leontief; haar vader heeft als generaal den oorlog in Mandsjoerije meegemaakt en is na den vrede tol gout erneur-generaal van een provincie in midden-Rusland be noemd. Haar oom is op het oogenblik zelfs kamerheer bij den Tsaar. Zij is nog familie van generaal Trepof. Sedert haar gymnasiumjaren trad Taliaaa in relatie met revolutionairen en baar vader wist daarvan. In 1905 giDg zij met haar te Lausanne gewoond hebbend»- moeder naar Petersburg en werd daar ten twee maal op hofbals genoodigd. Op her oogen blik, dat zij ziek daarheen zou begeven kwam de politie echter een huit'-oeking doen, omdat deze bij andere revolutionai ren, die een complot hadden gesmeed om de Keizerin-weduwe te vergiftigen, een lijst had gevonden van Russische terro risten in Zwitserland, waarop haar naam voorkwam. Inderdaad werd in haar kamer een belangrijke hoeveelheid ontplofbare stoffen gevonden en in plaats van naar het bal ging Tatiana naar de Petrus- en Pauls vesting, waar zij weigerde eenig uitsluitsel te geven. Door invloedrijke relaties werd zij krankzinnig verklaard en in een krank zinnigengesticht geplaatst en door dezelfde invloeden later voor uiet-gek verklaard en uit de iurichting ontslagen op voor waarde, dat zij rusland zou verlaten. Zij dacht dan ook inderdaad, dat zij den oud- miuister Doernowo doodde, toen zij haar moord op den Parijschen heer Muller aan de ontbijttafel in het hotel te Interlaken beging. In een straat te Parijs waren gister nacht eenige jongelui na een fuifavond thuisgekomen. Keniga oogeublikken later dringt een hunner in totaal dronken toe stand de vertrekken van een der in dat huis wonende families binnen, wondt 1 en jong- mensch, dat zijn familie verdedig', zeer ernstig met oen mes, steekt diens mi r overhoop, waardoor de zuster van het eerste slachtoffer zoo schrikt, dat zy van de 4e verdieping op het binnenplein springt. Een der andere bewoners van het huis liep ook nog een messteek op. Het meisje is dood, het jonge meusch ligt zwaar ge wond in het hospitaal, de oude vrouw en de andere bewoners zyn licht gewond en de woestaard zit in de gevangenis. Volgens te New-York ontvangen be richten, heeft de amazone Clara Santos, de vrouw van een rijk planter, Woensdag en afdeeling opstandelingen tegen eeu strijd macht van de Cubaansche regeeriug aange voerd. Zij joeg de regeeringstroepeu op de vlucht. Ontwapen 'ng De wapenfabriek te Saint-Etienne is bezig aan de vervaardi ging van zesduizend mitrailleuis. Ie Ier wapen bezit drie loopen met een kaliker van 7 m M., zoodat dus de Lebel-patroon kau worden benut. Na ruim tweeduizend schoten pas is een loop zoo heet gewor den, dat een tweede moet worden ge bruikt. Het toestel staat op een verticale staaf, zoodat waaiervormig vuur kan wor den afgegeven. Nog in dit jaar moeten tweeduizend stuks worden afgeleverd. Woensdag heeft het weer geaard beefd in de streek tusschen de Chileensohe pro vinciën Santiago en Maule. Bij Biobio is een rivierbedding gerezen en droog geloopen. Over de aardschok keu op Sicilië meldt een telegram uit Palermo Tegelijkertijd dat de vuurspuwende berg Stromboli in beroering kwam, zijn van ochtend te Palermo en over geheel Sicilië aardbevingen gevoeld. Te Bagheria, Ter mini en andere plaatsen veroorzaakten de schokken een onbeschrijfelijke verwarring. De menschen renden uit hun buizen en zochten een wijkplaats in open ruimten. Vele gebouwen waren zwaar beschadigd. Te Trabia scheurden de muren van alle huizen en sommigen stortten in. Te Palermo komen treinen vol vluchtelingen uit de om liggende districten aan. In de stad zelf is de angst algemeen en worden godsdienstige ommegangen gedaan. Twee kerken, waar van de deuren toe waren, zijn door de opgewonden menigte opengebroken, die daarna naar binnen stroomde. Te Liegnitz (Silezië) is op bevel van majoor Brose, den stafofficier voor de pers, op het manoeuvreterrein der Pruisische troepen de gewezen Oostenryksche officier Bartmann in hechtenis genomen, toen deze zich door het maken van schetsen verdacht maakte. Bij hem zyn schetsteekeningen en een groot bedrag aan vreemd geld gevon den. Bartmann bezweert onschuldig te zyn, maar voorloopig is hij in hechtenis ge houden. Zooals we voor een tweetal dagen hebben medegedeeld, is madme. Humbert weer „vrye vrouw". Twee jaar heeft zo doorgebracht in de infirmerie van de ge vangenis. En toen haar door den waar- nemenden directeur de voorwaardelijke invrijheidstelling werd medegedeeld, wist ze zich te beheerschen en sprak met de hand op 't waarschijnlijk heftig klop pend hart de voor 'n drama geknipte woorden„Ik ben bewogen, meer dan men zou vermoeden. Maar, wyl een te hevige aandoening me kan dooden en omdat ik wil leven terwille van den triomf der waarheid, zal ik sterk zijn en trach ten niet te sterven." Toen ontving ze haar spaarduitjes 98 francs 71 centimes en 'n licht soepje, waarin twee eierdooiers waren geklutst en kleedde zich. Natuurlijk 'n massa nieuwsgierigen voor de gevan genispoort. Doch hen te verschalken was zoo bezwaarlijk niet. Twee landauers met twee paarden ieder, werden besteld. En fluks reden zij de poort in, de binnen plaats op. Van een rijtuig gingen de gor dijntjes omlaag en één, twee, drie, girg 't in flinken draf naar 't slation. Jan Publiek er achter aanloop je niet, zoo heb je niet. Intusschen trok Tbérèse in 't andere door een dienstpoort aan de achterzijde van 't gebouw den weg naar Ci ft'illon op. Een groote omweg bracht haar naar 't kleine station Noyal-Acigne. Natuurlijk werd ze op dien rit gevolgd door journalisten en zat ze weldra met hen in een compartiment le klu-se, op weg naar Parijs. Ellenlange verhalen van Parijsche bladen vertellen dan, dut ze ongeveer iedere 5 minuten beweert, ft-tu eert harlziekte te lijdendat ze snurkt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2