Bouwlauil, No. 295. 1906. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. er te bekomen Maandag 17 September 20e Jaargang. HISTORISCH D TE KOOP i Mermraleis, CHRISTELIJK- IEL h vso - LOOP wagentje, tikar op veeren tarren op veeren, LOOP ÏÖÖP ïöof Schaapskooi, iOOP ÏÖÖP la-Mutsaards riSSER Gz. Oostkapelle. te Knecht Ie Bakkersknecht Lnecht Huishoudster ienstbode VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J r. DE JONGE-VERWEST, te Goes P. D'HUIJ, te Middelburg. PRiJS DER ADVERTENTIËN Tegenslag en Ideaal. a Vi°°r jde toekoinst ook van den .andersdenkenden medeburger bezield. MMLIM1WBW I IIimp n een te Meliskèrke, 126 en 429, te zamen Aren. rden ingewacht vóór en kantore van den N NIM WEGEN te ieden staat, EER, Wagenmaker, VERLARE, Com- regen. een Kippen hok nrdladder, bij J. issingsche weg, Middelburg. leer Abtskerke PS bij de rekening, Flingr Merrie- jarige Stier oop AN, te Biggekerke. keur uit twee, pas [oe, rek. 28 Sept., E, Koudekerks ravenpolder. Jetober lken kan, bij A. DE weg. ovember 3d. H. DE JONGE, ber of eerdor rersknech t l, bij W. SMALLE- October udkneclit 3d. DE KLERK, October IELSMAN, Souburg. October BRIELSMAN, Fort i s s i n g e n. ar zonder kinderen t. of 1 Nov., wegens Huishoudster» 3n de 80 jaren. J. DE LA VIENNE, te Oudeland e. October MEÏ!> gevraagd, door ziekte middelbaren leeftijd, Nü. Adres: P. A. Glacisstraat O 476, ir a.s. vraagt Mevrouw ÏEKE, Voorstad, Goes, n f 90 loon en f 26 bn^e-Verwest 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. e- UITGAVE DER FIRMA SN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij, die zich met 1 October a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Er is geen grooter teleurstelling denk baar, dan die het liberalisme als wereld verschijnsel in de vorige eeuw aan de volken heeft gebaard. Het heeft op alle punten zijne beloften verloochend en is op ieder terrein falikant uitgekomen. Hierover zijn zelfs alle vrijzinnige oeco- nomen en staatkundigen in alle landen, de vrijzinnigen van den nieuwen tijd, het eens. Ook in ons land. "Wij behoeven u slechts de Damen van Quack en Allard Pierson, van Cort van der Linden en Holwerda, van Treub zelfs en wijlen Kerdijk te noemen, en gij herinnert n de citaten uit hunne geschriften al, die wij u reeds meermalen voorhielden, en waaruit de reactie tegen het oud-liberale anti-vrijheids-systeem u tegenklinkt. Het liberalisme heeft bij zijn opkomst gouden bergen beloofd. De Fransche revo lutie had alles te veel overdreven. Het bestond niet in al dat moorden en onteige nen. Dat „al te" was slecht. Het was over dreven, en overdrijving had ook harerzijds geschaad. Maar de liberale partij zou hare beginselen gematigd toepassen. Dan zou men eens een goede toekomst te gemoet gaan De Kerk zou enkel liefde en verdraag zaamheid prediken Vrijzinnig en rechtzinnig zouden eens gezind samenwonen, vredig en vreedzaam onder één dak dat was de ware broeder min De School zou alle kinderen des volks op voeden naar één model. Zoo zou men een geslacht zien groot worden, dat zich baden zou in het genot der broederschap. Wel zou de Bijbel, gelijk onder de wet van 1806, niet meer op de schooi gebruikt worden. Maar de neutraliteit zou de kinde ren van Joden en Christenen, van den Bijbel vervreemd, opvoeden tot menschen die aan elkander hingen van broederliefde. De Staat zou, door de edelsten en besten bestuurd, allen gelijkelijk erkennen en be schermen. Gelijkheid van alle burgers voor de wet, was de schoone levensleus van Thorbecke, die, in theorie althans, de leus van alle liberalen zou zijn. Wel zou 'ttegeDdeel wel spoedig, en telkens weer, blijkenmaar dat zou dan ook niet gevolg van de theorie zijD, maar van de dwaasheid om deze in practijk te brengen. Het zou er mee gaan als met den nieuwen stoei, waarvan de poot brak toen men er op ging zitten, hetgeen den leverancier van den stoel op uw klacht over de broosheid van dit meubelstuk deed verklaren, dat gij uw recht om te klagen verbeurd had, dewijl de stoel zeer zeker goed gebleven zou z}jn, indien gij er maar niet op waart gaan zitten. Zoo is ook het liberalisme in den Staat by 't gebruik tegengevallen. Bij benoemingen bleken de bekwamen altijd aan één bant te staan. Professoren, ambtenaren, burgemeesters, notarissen bleken bijna allen vrijzinnig, terwijl men toch alleen maar naar de besten gezochthad. En de vrije school 1 Zij mocht bloeien zoo hard zij wilde, mits maar uit haar eigen middelen, nadat haar voorstanders eerst hunne belastingpenningen voor 't onder- houd der staatsschool hadden gestort En de maatschappij, door geen andere wetten dan die der vrije mededinging geregeerd, zou een idealen geluksstaat voor allen doen aanbreken. Zoo ongeveer hebben de beloften van het liberalisme geluid. Doch gelijk wij zeiden, aat is op zoo goed als niets uitgeloopen. nDu 'a8 niet aan de liberale menschen 1 Dezen toch waren met de heiligste ge- Slag voor slag toonden zij duidelijk dat zij uit volle overtuiging meenden langs den hun voorgeschreven weg het goede voor land en volk te zoeken. Aan hen lag 't gewisselijk niet dat de staatkundige en sociale heilzon niet wilde dagen. Maar de fout zat in het stelsel. Het libe ralisme als wereld-systeem deugde niet. En zoo heeft 't ook in ons land het moeten afleggen, ten spijt van zijne groote mannen die het schraagden en met hun leven ver dedigden. Heerschappij van een bepaalde klasse, onderdrukking van andersdenkenden, ach teruitzetting van wie in het koor niet medezongen, zelfzucht, onderdrukking der minderheden, achteruitgang, dat waren de vruchten van dien boom; dat waren de gebreken van dat stelsel. En in plaats van de algemeene tevre denheid, kwam de ontevredenheid, de on rustigheid, de teleurstelling, de vertwijfe ling Tot, ten laatste, bij het failleeren van dit systeem, de naneef, schoon wan delend in ditzelfde spoor, kortweg komt toegeven, dat wij in de 20e eeuw nog even ver zjjn als toen de 19e eeuw haren loop begon. Ook toen malaise, ontevredenheid, zoeken naar iets beters, jagen naar nieuwe toe standen op staatkundig en maatschappelijk terrein. Toen de derde, nu de vierde stand. Toen de burger, nu het volk. Toen een strijd vooral om staatkundige, nu in de eerste plaats om maatschappe lijke gelijkheid. De overeenkomst is groot genoeg om er de aandacht op te vestigen. Maar er is ook een punt van verschil. Er was toen geloof aan een ideaal. Iedereen achtte het mogelijk, dat er een betere toestand intrad. Maar, helaas, de ervaring van gansch de vorige eeuw heeft dat geloof geschokt, ondermijnd, gedood. Er is ongeloof, wan hoop voor in de plaats gekomen. Het op timisme der 19e eeuw heeft voor 't pessi misme der 20e eeuw plaats gemaakt. Energie en wilskracht zijn vervangen door slapheid en mistrouwen. Velen malen niet meer om deze maatschappij, die toch ten verderve spoedt, en op wier puin- hoopen de nieuwe maatschappij wacht, om er zich op te vestigen. In die omstandigheden is het voor de partijen gewenscht dat zij den moed niet verliezen. En inzonderheid heeft de anti revolutionaire partij een roeping te ver vullen. Gelijk Mozes de gewonden en sterven den wist op te beuren met de verwij zing naar de koperen slang, zoo heeft de antirevolutionaire partij het allen moede- loozen toe te roepen dat zij heeft een bereikbaar ideaaldat in haar isolement ligt hare kracht; dat in Gods Woord, hetwelk zij belijdt, de lijnen getrokken zyn, langs welke de natie zich heeft te bewegen om een schoone toekomst tegen te gaan. Niet behoudend, maar vooruitstrevend dat is de leus waaronder zij heeft op te trekken. Elders rust 1 is 't woord des geloofs dat haar wenkt om te volharden in 't streven naar 't goede voor gansch hat volk. Voortvaren tot de volmaaktheid, is de ernstige roeptstem die haar lokt om ook op staatkundig terrein niet te rusten voor zij zich thuis gevoelt in de belijdenis der Christelijke historische beginselen, en de toepassing daarvan bepleit en bevordert, ook door haar getuigènis bij de stembus, en in den strijd om de Christelijke volks school. Straks komt het vrijzinnige kabinet met zijn plannen voor de toekomst. Komt de vertegenwoordiging met haar critiek op de daden der regeering. Komen de partijen met haar lof en blaam als ver tolkers van de tevredenheid over 't geen tot stand kwam, en van de teleurstelling over wat wierd nagelaten. Bedenken ook wij bij en onder dit alles, dat alle menschenwerk is onvolmaakt, en dat wij de betere tijden niet verwachten in de eerste plaats van wetten en wets wijzigingen, maar van het doen van ge rechtigheid, wijl gerechtigheid een volk verhoogten de godzaligheid de beloften heeft, ook des tegenwoordigeu levens 15 September 1906. Eenigen tijd geleden schreef dr. de Lind van Wijngaarden te Utrecht in het Gere formeerd Weekblad de volgende Waar schuwing In 't kerkelijk weekblad voor ■de Gereformeerde Kerk in Utrecht, komt eene waarschuwing voor van de hand van ds. Fernhout tegen een colporteur, een zoo- genaamden bekeerden Israëliet, die met peperdure werken de huizen van vele een voud) gen afgaat en ze daar aan den man zoekt te brengen. Tot die werken beknoren o.a. „Nederland en Oranje, in Beeld en Schrift" en de „Psalmen Davids". Op zich zelf is het aanprijzen der boeken niet af te keuren. Alleen maar de wijze waarop het geschiedt, laten wij ter beoordeeling van den lezer. De „bekeerde" Israëliet begint met de leidingen Gods te vertellen. Hij vindt dan een aandachtig gehoor. Dan volgt de aanbeveling van de Psalmen van Spurgeon, en door het een en ander be wogen gaat dan een eenvoudige zich, die enkele guldens, al is het moeielijk, missen kan, er toe over zoo'n deel te koopen, en zet daartoe een handteekening onder hetgeen haar ter teekeningwordtaangeboden. Maar, o wee, bij nader inzien bemerkt men, dat men zich door de handteekening verbonden heeft, om meerdere deelen te nemen en dat men dus maar niet voor 5 of 6 gulden maar voor 25 of 30 heeft gekocht En dat men er zoo maar niet af kan, blijkt uit hetgeen de uitgever, waarvoor deze „bekeerde" Israëliet werkt, dan onmiddellijk doet. Hij zendt een gedrukte kennisgeving, dat hij nota van de handteekening neemt, en zet er het volgende postscriptum bij N.B. Uwe inteekening heb ik heden met mijn reiziger afgerekend en afgesloten, en betaalde hem daarvoor hoog salaris en ver dere onkosten, aan het reizen verbonden. Het spreekt dus van zelf, dat ge door uwe handteekening u verbonden en verplicht hebt om dit prachtwerk in zijn geheel te ontvangen, en wel volgens prospectus en de door u geteekende voorwaarden van inteekening. Ge teekendet in om per onge veer zes maanden een deel te ontvangen, dat ik mijnerzijds verplicht ben u te leveren. Om dit een en ander kan ik in geen geval iemand van zijne handteekening ontslaan. Ziedaar dus de uitgever, Los, Gelder- sche Kade 91 te Amsterdam. Maar nu moeten onze lezers eens verder hooren. Een van mijn kennissen, ook een zeer eenvoudig meisje, ging het zooals ik u boven beschreefzij kocht, maar ontdekte daarna dat zij zich verbonden had tot een geheel werk. Daar zij ook al door noeste inspanning haar brood verdient, schrikte zij geweldig, en zond het werk aan den uit gever terug. Toen ontving zij van den man het volgend schrijven Amsterdam, 1 Augustus 1906. Mejuffrouw 1 Met verwondering heb ik het late deel van de „Psalmen Davids" door C. H. Spur geon van u terug ontvangen, benevens het daarin liggend briefje. Ik moet u al terstond zeggen, dat ik in geen geval met deze uwe handeling genoegen kan en mag nemen, dat u dan ook wel met mij eens zal zijn als ik u verzeker, dat ook uwe hand- en inteekening aan hooge provisie en verdere onkosten, aan 't reizen verbonden, mjj pl. m. tien gulden heeft gekost, want mijn reiziger werkt niet voor niets voor mij. Des Zater dags van iedere week roken ik de intee- keningen met hem af, en is dit eenmaal geschied, dan kan ik daarvan later niets meer terug krijgen. Dit is dan ook de reden, waarom ik ieder, die zich eerst door zijn of haar handteekening vrijwillig verplichtte om het werk te ontvangen en later tracht te weigeren, in handen moet geven van mijn deurwaarder ter vervolging en dagvaar ding, waarvan dan het gevolg is, dat men, alleen op de verkenning der hand teekening, die niet te ontkennen valt, door den rechter veroordeeld wordt, om het geheele werk te ontvangen en te be talen niet alleen, maar ook om al de proceskosten te voldoen, die gewoonlijk ongeveer f25,zijn. Ik weet zulks bij ervaring en ik verloor het niet in rechten, en dat is ook billijk en recht, want die niet wilde behoefde niet in te teekenen, ook zelfs niet op aandringen en aanhouden van mijn reiziger, die een brave en ge- loovige man is. Ook de wet ziet het zoo in, en vandaar steeds de uitspraak in mijn voordeel. Ik doe geen zaken om schade te leiden, maar om iets te verdienen, zoodat ik geen anderen weg, dan den zooeven genoemden kan en mag inslaan, ingeval iemand wil weigeren aan zijn verplichting te voldoen, hetgeen echter iemand vrij staat, en het gerust kan doen, hoewel het niet in zijn belang is. Indien het werk u te duur is, als u per ongeveer 6 maanden een deel ontvangt, dan wil ik u daarin wel tegemoet komen, en u al de 5 deelen in eens tegelijk zenden voor f25 en als u dat soms wil, dan sla ik u toe, dat bedrag in tweeën of in driëen te betalen, als u mij dan maar op bijgaande kaart even wil opgeven de tijden, wanneer 't u 't beste schikt. U heeft dan f3,75 voor deel en bovendien u bezit dit stichtelijk werk, dat een ware zielenschat is en reeds voor menigeen een trouwe en veilige gids voor dit en het volgend leven. Het werk behoudt altijd zijne waarde en veroudert niet. Ik zend u hierbij een prospectus, precies als die welke door u is geteekend. De door u geteekende kan ik natuurlijk niet uit handen geven. Over een paar dagen heb ik gaarne uw antwoord of u het werk wil ontvangen of niet, dan kan ik daarnaar handelen en mijn maatregelen nemen. Met achting, teeken ik Uw dw. (Leidsehe Kade 95) w.g. D. LOS. Nu verdere commentaar is overbodig. De man heeft het altijd gewonnen, dus er schijnen er nog al te zijn, die op dezelfde wijze als dit meisje zich leelijk vergist hebben. Daarom is een waarschuwing voor eenvoudigen zeer noodig. Wil iemand die dure werken koopen, hij doe het, als hij wil, maar hij moet dan ook dadelijk weten de geheele prijshij moet weten, dat de uitgever Los er een deurwaarder op na houdt, om hem te dwingen, als hij al de werken niet ontvangen kan en wil, hij moet weten, dat de brave en geloovjge Israëliet niets van de f10 provisie wil afstaan (volgens dien brief) en heeft hij dan voor die werkeD, die door zoovelen met tranen en zuchten ontvangen worden nog zijn f25 of f30 over, hij ga zijn gang. Hel is wenschelijk, dat aan deze dingen zooveel mogelijk ruchtbaarheid gegeven worden. Deze zoogenaamde //bekeerde" //Israëliet" vertoeft thans in Zeeland j dezer dagen heeft hij onder tranen en met vrome woor den reeds verscheidenen op Walcheren tot slachtoffer gemaakt van zijn sluwheid. Men zij dus op zijn heede 1 De stijging van de opbrengst der Rijks- geldmiddelen houdt aan. Ruim 12 miljoen toch werd in Augustus ontvangen tegen 11,2 miljoen in Augustus '05. Dat is 8 ton meer, waaronder 4 ton van de successierechten en 3 ton van de be drijfsbelasting. De eerste 8 maanden van 1906 leverden o.a. meer op: de grondbelasting f34,000; de personeele belasting f375,000; de be drijfsbelasting f 746,000 de vermogens belasting f 190,000de invoerrechten f 573,000 de suikeraccijns f 1,221,000 die op den wijn f 49,000gedistilleerd f476,000; de zoutaccijjns f32,000; bier en azijn f 28000 het geslacht f 302,000 de belasting op gouden en zilveren werken f25,000; de zegelrechten f168,000; de registratierechten f322,000; de hypotheek rechten f 32,000 de domeinen f 30,000 de posterijen f322,000; de rijkstelegraaf f 185,000; de jacht- en vischacten f4000 en de loodsgelden f 172,000. Minder werd in dat tijdperk slechts ont vangen op mijnrechten, successie en staats loterij. Vier en driekwart miljoen is er nu al meer. Het is te begrijpen dat grappenmakers al gevraagd hebben of dit overschot den arbeiderspensioenen, dan wel onze vloot- verbelering, onzen bruinen broeders in de Oost dan wel de stelling Amsterdam zal ten goede komen. Dat zal de Troonrede Dinsdag misschien wel uitmaken. De (Groene) Amsterdammer had deze week een uitnemende, ons zeer sympa thieke plaat, waarin Braakensiek de ge voelens van miljoenen omtrent den oorlog met Transvaal zoo juist weet te vertolken. Het is naar aanleiding van een opmer king door den Engelschen eersten-minister Campbell Bannermau in een vraaggesprek gemaakt. Op de teekeniDg staat genoemde (liberale) eerste-miDister en zegt tot „Brit- tannia" (de Britsehe Maagd)„Mevrouw, die oorlog was lichtzinnig en misdadig". Op den achtergrond staat de schim van Paul Kruger, die de hand legt op den schouder van Chamberlain en zegt: „Hoort ge het nu Het Vaderland (Unie-liberaal) blijkbaar met instemming door de (vrijzinnig-demo cratische) Middelburgsche Courant geci teerd schrijft naar aanleiding van de ook door ons aangehaalde artikelen van De Rotter dammer in 't belang der opheffing van een der universiteiten het volgende Dat de Gioningsche academie-brand het vraagstuk, of wij niet een onzer universiteiten zonder schade zouden kunnen missen, weder op het tapijt heeft gebracht, is begrijpelijk, maar meer ook niet. Want, wèt beschouwd, bestaat tot het stellen van die vraag thans niet meer reden dan vóór de ramp van 3o Augustus. Het lijkt wel of het verterend vuur heel de Groningsche Universiteit, leeraren, leerlingen en leermiddelen te zamen, van de aarde heeft weggevaagd en men na deze tabula rasa voor de vraag is gesteld zullen wij dat alles weer opnieuw in het leven roepen Wie wat nuchterder de zaak beschouwt, weet echter, dat alle leeraren en alle voedsterlingen der Groningsche Academie nog ongeschroeid zelfs in leven zijn en nog in den loop van deze maand zullen gaan onderwijzen en onder wezen worden en dat van de leermiddelen onzer noordelijke Universiteit er enkele belang rijke zijn vernietigd, maar het meerendeel on beschadigd bleef. Uit het smeulend puin van het Academie gebouw een nieuwen brandstapel te willen opbouwen maar nu voor de Universiteit in haar geheel is zonderlinge logica. Men ziet het, van de -öi««co-mannen, die verleden jaar zoo om bezuiniging riepen, is in deze quaestie geen bezui niging te verwachten. Er is trouwens geen Kamerverkiezing op til, voor wat zou men zich druk maken I Een miljoen voor een nieuw academie gebouw en bestendiging der kolossale uit gaven voor drie Rijksuniversiteiten, waar een al meer dan voldoende wasDat is de slotsom. Het blad- De Openbare School heeft eeu stuk van ruim 3'/j kolom waarboven staat Loon naar arbeid? In onze vierstar in het nummer van 2 September 1.1 opperden we reeds het ge voelen, dat de openbare onderwijzers in hun blad in de eerste plaats willen strijden voor hun belaDgen. Dit wordt in het tweede stuk bevestigd. Er is een wet op het lager onderwijs en daarin worden de minima traktementen bepaald en tevens welke verhoogingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1