üuiteBlandscli Overziebt. Kerknieuws. Schoolnieuws, De Invloed van het Landbouw- proefveld. Gemengde Berichten. wordl men overtuigd van het praetisch nut der musea op ieder gebied. Dezer dagen heeft men een museum op gericht te Darmstad, een zoogenaamd tuberculose museum, waarin alles wordt tentoongesteld, wat een denkbeeld geven kun omtrent de oorzaken van 't ontstaan en de wijze van verspreiding der tuberculose, alsmede van de middelen dienstig tot hare bestrijding. Hebben de menschen in Darm stad voldoende kennis van een en ander opgedaan, dan wordt het tuberoulose- museum naar een andere Duitsche stad overgebracht. Wat zal er nog eens van Frankrijk worden met het oog op de scheidingswet tusschen kerk en staat Slechts een drietal maanden nog en ver streken is de fatale termijn voor de oprich ting van vereenigingen voor den eeredienst. Zuilen de priesters werkzaam blijven in hun ambt, tot men hen uit de kerken drijft met geweld Of zullen er maatregelen genomen worden, bijaldien de onsym pathieke wet zal worden uitgevoerd Zul len die voornamelijk daarin bestaan, dat men van de zijde der geestelijkheid zorg za) dragen, dat zich slechts zeer geringe bedragen in de kas van de kerkfabrieken zullen bevinden Inmiddels zal binnenkort een minister raad worden gehouden om de maatregelen te bespreken, welke yan regeeringszijde zullen worden getroffen, indien de roomsche kerk voor goed weigert, de vereenigingen voor den eeredienst op te richten of te erkennen. De minister van eeredienst Briand moet zich uitgelaten hebben, dat hij bereid is de bisschoppen te woord te staan en met hen over de oplossing van deze netelige kwestie te onderhandelen. De bisschoppen zijn nog Rome niet. Ook Clemenceau moet zich ongeveer in getijken geest hobben uitge laten. De toekomst zal ook hier veel openbaren. Rusland. Do Russische bladen vertellen, dat generaal Trepof vervangen zal worden door generaal Orlof, de man, die zijn in Mandsjoerije getaanden roem door een bloedige expeditie naar de Oostzee- provinciën wist op te verven. De Tsaar zal morgen Peterhof verlaten om enkele dagen te gaan kruisen op de Fiusche kust. De regeericg heeft haar plan tot ver koop van staatslanderijen aan de boeren bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal onge veer 400,000,000 Aren daarvoor worden afgezonderd. Het liberale blad Oko (het Oog) dat vroeger Roess heette, is verboden, wegens een artikel waarin gunstig gesproken werd over het Engelsche adres tot de laatste Doema. Het had dit adres een interna tionale daad genoemd. Hevige oproeren zijn uitgebroken te Ivamisjin, in het gouvernement Saratof. De inwoners waren woedend over de inhechtenisneming van een populairen leider en trachtten hem te bevrijden. In het gevecht met de politie, dat toen volgde werden velen gedood en gewond. Vier der voornaamste straten te Sielce zyn bijna geheel verwoestin andere straten is een groot aantal huizen ge plunderd en beschadigd. Zeven-en-twin- tig huizen zijn afgebrand. Er is behoefte aan geneeskundige hulp, daar aan genees kundigen de toegang tot de stad gewei gerd wordt. Prof. Milioekof, van den ontbonden Doema, heeft zich te Londen laten ont halen. In antwoord op een dronk op de Doema en hot Russische volk zeide by, dat, hoe verschillend ook de tactiek der Russische partijen mogen zijn, er een zetter gevoel van eenheid en solidariteit is, dat al die partyen doordringt. Het was tengevolge van het lange uitblijven van Ruslands vrijheid, dat de revolutionaire beweging den vorm heeft aangenomen, die aan bnitenlandsche waarnemers zoo vreemd lijkt en zoo moeilijk goed te keuren. Maar dar is de schuld van de Russische regeering. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Koudekerk dr. F. J. Los te Vriezenveen te Ilsenvliet T. A. v d. Vlies, cand. te Utrechtte Ooster- wijtwerd W. J. Reesink, cand. te Zeist; te Papendrecht J. P. Paauwe te Ierseke. Overleden te Nijmegen ds. S. v. Hoek, emeritus-predikant van Kapelle, oud 76 jair\ Hij was ven 3 Aug. 1856 tot 1 Nov. 1SS9 predikant te Kapelle. Ev. Luth. Gemeente. Beroepen te Veendam-Wildervank J. Stellwag te Grosde. Geslaagd op het examen voor het politie- diploma voor het gewoon diploma de heer CS r. Meulbroek te Terneuzen. LANDBOUW. Bij een landbouwer te Sir Jansland zijn negen schapen gebarsten door het eten van natte klaver. (M. C.J Blijkens een in de St. Crt. van heden opgenomen staat van besmettelijke vee- zi< icten iu Nederland, voorgekomen ge durende de maand Augustus, kwamen in de pro incie Zeeland voor 10 gevallen van vlekziekte der varkenB b'j 10 eigenaren en wel te Hontenisse 2 (2) te IJzendijke 1 te Oostkapelle 6 (6) en te Seroos- kerke (W.) 1 (1) In het rijk kwamen voor 4 (4) gevallen vau kwade droes ea huid worm bij de eenhoevigedieren159 (6) van sehurft (8arcroptes-schurft dermato-coptes-schurft) bij de eenhoevige dieren en de schapen 12 (2) van rotkreupel der schapen 344 (243) van vlekziekte der varkens; 30 (26) van miltvuur bij alle vee en 1 (1) van hondsdolheid bij honden of katten. De tusscheu haakjes geplaatste cijfers duiden het aantal eigenaren aan. Gij kent mijn buurman niet waar'? Het is niet voor de eerste maal, dat ik u over hem vertel. Zooals gij dus weet, is het een verstandig, beredeneerd man, maar iemand, die nog al stijf op zijn stuk blijft staan; iemand, die alles doet volgens een systeem, maar daarbij nog al tamelijk koppig is (de man hoort het tooh niet en ik heb het voor een enkelen keer dus maar eens ronduit gezegd). Ik zeikoppig is", maar ik had eigenlijk moeten zeggen «koppig was'', want inderdaad, er is iets gebeurd, waaruit ik zou moeten opmaken, dat ook hij wel eens van meeuing kan ver anderen. Laat ik u het geval inededeelen. Mijn buurman is een boer, die voor eenige jaren alles nog in zijn bedrijf deed, zooals hij het vroeger in zijn jeugd bij zijn vader had gedaan, die een hekel had aan alle mogelijke nieuwigheden. Nu moet ge toch niet denken, dat het in alle opzichten een slechte boer was. NeeD, door vlijt en stiptheid, doordat hij niet onbemiddeld was, zeer veel vee hield en buitengewoon veel stalmest maakte, bracht hij het nog tamelijk ver maar de man had het heel wat verder kunnen brengen, als hij niet zoo afkeerig was geweest van al wat de hedendaagsohe toestanden eisohen, van al wat de moderne landbouwwetenschap voorschrijft, als hij wat meer met zijn lijd medeging. Om u een voorbeeld te geven: zoolang hij boerde had hij nog nooit kunst mest gebruikt. 'tls wel vreemd, 't is haast onmogelijk, maar toch is het zoo. Zelfs nooit chilisal- peter. Cbilisalpeter was voor hem zout En zout smolt, liep weg, den grond en de slooten in, 't was alles weggegooid geld, 't was op zijn minst «goed geld naar kwaad geld gooien", enz. enz. Tót verleden jaar, toen kwam de veran dering. Ik zal u zeggen hoe. Ik had een proefveld in den herfst van 1905. Het waren verschillende granen tarwe, rogge, gerst, gezaaid op bietenland. Het is in den laatsten tijd zoo dikwijls gezegd, dat de wintergranen, die vóór den winter nog 50 100 K.G. ehihsalpeter per H A. krijgen by andere in overigens gelijkeomstandigheden verkeerende, wintergranen veel voor zijn, dat ik zelf eens wilde probeeren of het waar was. En ik bezaaide op verschillende plaatsen zes veldjes met cbilisalpeter (2 met tarwe, 2 met rogge en 2 met gerst) waarvoor ik 80 K.G. per H.A. nam. Mijn buurman zelf ging mede en alhoewel hij ongeloovig en meewaring zijn hoofd schud de, hielp hij me toch. En zie, toen het graan begon uit te komen toonde buurman vreeselyk veel belangstel ling. Geen dag ging voorbij, of hij wandelde een6 langs de proefveldjes. Gelukkig slaag de de proef uitstekend. De met chilisal- peter bemeste graanveldjes, waren van het begin voor, bleven voor en toen de winter aankwam en de groei stilstond, waren het wezenlijk krachtige plantjes, vergeleken bij de andere. In het voorjaar van 1906 waren 't de met cbilisalpeter bemeste velden, die het eerst den groei hervatten (dat was voor my erg natuurlijk, maar bnurman stond versteld). En stroo en graan zijn altijd voor gebleven en hebben het op 't eind dan ook glansrijk gewonnen. Zelfs buurman moest bekennen, dat het verschil niet kon geloochend worden. Ik heb dit jaar mijn buurman nergens meer over gesproken, maar hem wel een beetje bestudeerd. En ik meen gezien te hebben, dat hij dit voorjaar op zyn haver chilisalpeter gestrooid heeftzeker weet ik het niet, maar wat ik wèl zeker weet, is, dat hy op het oogenblik chilisalpeter be steld heeft voor zijn wintergranen. Wy ontvingen een stuk ter plaatsing om te waarschuwen tegen de praktijken van een op Walcheren, straks ook in 't overige Zeeland, rondreizenden zoogenaamd be keerden Israëliet,die de goedgeloovige men schen tracht over te halen in te teekenen op Spurgeons „Psalmen" voor f 5 of f6, dat later blijkt f 25 d f 30 te zyn. Men passé dus op dat men precies weet waarvoor men inteekent. Middelburg. Heden is men vanwege de geineente-gasfabriek bezig om een twee tal booglampen te plaatsen aan hetstadhuis, aan beide zijden der hoofddeur een. Deze lampen zullen zeer zeker bijdragen tot ver- fraaiog van ons stadhuis, de ijzeren beugels waaraan de lampen komen te hangen zijn sierlijk. De Commissaris der Koningin be noemde J. C. Blaas tot gemeente-veld wachter te Dreischor. In de heden (Donderdag) gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg had de uitspraak plaats in de zaak van G. d. B. te Hulst, tegen een beslissing in het bestuur der Rijksver zekeringsbank waarbij werd bevestigd de beslissing der bank en aan klager de vordering ontzegd. De Raad overwoog o. a dat 't bedryf van snoeien van boomen waarbij d. B. een oDgeval overkwam, op zich zelf niet is verzekeringsplichtig en het in casu ook niet op zoodanige wijze werd uuitgeoefend, dat het daardoor ver zekeringsplichtig wordt en het evenmin geschiedde als onderdeel van een ver zekeringsplichtig bedryf. Ongegrond verklaard werd het beroep van D. T. te Terneuzen q.q. J. d. M. te Selzate, omdat tegen een beslissing, ge nomen volgens art. 50 eerste lid, de On gevallenwet geen beroep toelaat. Goes. Zij, die wenschen op te treden als vrijwilliger bij de Brandweer, moeten daarvoor aangifte doen ter secretarie der gemeente vóór 16 October 1906. Om vrij williger bij de brandweer te kunnen zijn, moet men den leeftjja van 25 jaren heb ben bereikt en dien van 50 niet hebben overschreden, geen plichten ten aanzien van de militie, schutterij of brandweer te vervullen hebben en vrij zijn van hinder lijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoordeeling van burgemeester en wet houders. Vlissingen. J. M., schilder, tegen wien door de Middelburgsche rechtbank rechts ingang met bevel tot inhechtenisneming was verleend wegens diefstal van een horloge in de maand Januari dezes jaars, toebehoorende aan iemand te Breskens, wist, in die zelfde maand naar Amerika te vluchten. Daar het hem daar niet voor- deelig ging, besloot hy naar Nederland terug te keeren. Maandag meldde hij zich te Vlissingen aan als milicien om aan de najaarsoefeningen deel te nemen. Aange zien hij in het Politeblad gesignaleerd stond, werd hij door de politie gearres teerd en nasr het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. M. V. Voor de betrekking van assistent- verpleegster in het gasthuis alhier hebben zich 5 sollicitanten aangemeld. Met ingang van 15 September a.s. worden overgeplaatst naar het hoofd telegraafkantoor te Rotterdam de telefo nisten mej. VV.C. de Zomer te Vlissingen en mej. D. Ouwerkerk te Middelburg. De conducteur der brievenmalen, B.Leenstra,van het zeekantoorVlissingen Queenborough, wordt op verzoek met 1 October a.s. overgeplaatst Daar Breda. Heinkenszand. Bij den landbouwer J. op 't Hof is een koe gebarsten tenge volge het eten van natte klaver. Het vleeseh is door den veearts alhier voor de comsumptie goedgekeurd. Vrouwepolder. Heden herdenkt de beer J. A. Geldof zijne veertigjarige ambts vervulling als secretaris dezer gemeente. Do burgemeester en de raadsleden ver- eenigden zich te zijnen huize te Veere, om blijk te geven van hunne belangstel ling, terwijl de burgemeester, met eene hartelijke toespraak den jubilaris, ook namens de raadsleden eene gesloten en veloppe overhandigde. M. C. De heer R. C. Jansen, klerk-tele grafist aan het station Vlake, is met in gang van heden verplaatst naar Oss. De Staatscourant no. 213 bevat o. m. de statuten van de vereeniging „Nieuwe Veer" te Nieuwer kerk, en van de schiet- vereeniging „Willem Teil" te Baarland. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal haar eerste vergadering in het aanst. zittingjaar houden Dinsdag 18 dezer, des namiddags om half vier. Het Anker publiceert een gezamenlijk rondschrijven van de hoofdbesturen van Marinematrozenbond en Mariniersbond aan de leden dier beide organisaties, waarin hun verzocht wordt hun oordeel te uiten over een voorstel tot opheffing van beide bonden en oprichting van één bond van minder marinepersoneel. De matrozenbond bevat thans 65 pet. van allen die lid van den bond kunnen worden. Naar het Nieuwsbl. v.h. Soor den mede" deelt, is in een der afdeelingen van de on derofficieren vereeniging „Ons Belang" het plan ontstaan om uit elke afdeeling oen vrouw af te vaardigen naar eene gezamen lijke audiëntie, die aan H.M. de Koningin zou aangevraagd worden,om het toekennen van pensioen aan weduwen en weezen van onderofficieren te bepleiten. Hedenmorgen werd te Harderwijk bij de keuring een Duitscher niet aan genomen. Hij was hierover zoo veront waardigd, dat hij de kazerne niet wilde verlaten, noch naar het politiebureau gaan. Onder hevig verzet werd hij geboeid en zoo op een handkar er heen gebracht. Het Kantoor, orgaan van den Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, bevat een overzicht van de ge durende de maand Augustus door het plaatsingsbureau Mercator te Amsterdam ingeschreven en geplaatste sollicitanten. Aan den voet van dit staatje wordt het volgende verzoek gedaan: „Heeren, die zich komen presenteeren als jongste be diende by patroons, gelieven wandelstok ken thuis te laten en niet met sigaar in den mond binnen te komen. Het mee brengen van een behoorlijk geschreven sollicitatiebrief eu eventueel diploma's ver dient meer aanbeveling." Op verzoek van eene commissie van officieren, welke zich gevormd heeft tot het organiseeren van wedstrijden en openlucht spelen, heeft de minister van oorlog zijn goed keuring gehecht aan het voornemen van het dit jaar te Breda doen houden van dergelijke wedstrijden voor personeel van land- en zee macht en van de koloniale reserve. In aan merking nemende, dat het beoefenen van openluchtspelen als hierbedoeld, vooral voor den militair ïn velerlei opzicht nuttig is te achten, wenscht de minister dit voornemen te steunen en heeft hij bepaald, dat de wed strijden zullen worden gehouden op 2, 3 en 4 October. Elk korps of korpsgedeelte, het welk afzonderlijk garnizoen houdt, kan zich doen vertegenwoordigen door hoogstens 15 deelnemers (onderofficieren, korporaals en sol daten), waarvan minstens twee derde miliciens moeten zijn. Voor zooveel zich onder de mili ciens z.g. viermaanders bevinden, kunnen dezen vrijwillig onder de wapenen blijven tot en met den dag van de terugreis naar hun korps. Indien militaire sport- (gymnastiek-) vereeni gingen aan de wedstrijden wenschen deel te nemen, kunnen ook deze zich doen vertegen woordigen. Aan de deelnemers van bedoelde vereenigingen kan verlof worden verleend met behoud van soldij. Aan de commandeerende officieren der korpsen en chefs van inrichtingen van het leger is door den minister verzocht, aan de commissie voornoemd, zooveel mogelijk medewerking te verleenen. Een tentoomtellingsschip. Dezer dagen vernam men van plannen om de 300-jarige herdenking van den ge boortedag van Michiel Adriaanszn. de Ruyter feestelijk te herdenken. Een plan, dat naar hetgeen wy er van vernamen en zagen, kans van slagen verdient, al was het alleen slechts om zijn gelukkig denkbeeld, is het volgende: De ontwerpers stellen zich voor, den 24en Maart 1907, d. i. op den her- denkdag zelve, te Amsterdam een schip van stapel te laten loopen, dat naar bouw en inrichting een getrouwe navolging zal zijn van De Ruyter's beroemd admiraal schip „De zeven Provinciën". Het schip zal inwendig in 17de-eeuwschen stijl wor den ingerichtde hoofdruimte zal echter benut worden, om er kunsttentoonstel lingen te houden, terwijl de ontwerpers verder op verschillende aantrekkelijkheden bedacht zijn. Dit tentoonstellingsschip, dat aan geen vaste plaats gebonden is, zal alle groote havenplaatsen van oude en nieuwe wereld aandoen. Tot de plannen be hoort ook naar de Middelburgsche Cou rant meldt een groote vioolrevue, den 24en Maart, den gedenkdag, op de reede van Vlissingen te houden door oorlogs schepen van alle natiën, die dan een eere- saluut zouden brengen aan het standbeeld van den grooten zeeheld. De kinderwetten. Het was Dinsdagavond 10 uren. Tooneeleen stille Leidsohe steeg. Aeleurs een paar zwervende vrouwen, de eene dronken, de andere niet geheel vrij er van een paar kinderen hooren haar toe, een heel kleintje, en een onge veer 5-jarig jongetje. Menschen merken haar op, vrouwen verzamelen zich rond de kindereu, die zacht huilend hun leed uitklagenhet jongetje kan niet meer voort. Met de oogjes dicht leunt hij huilend tegen den muur. Niemand neemt hen meer op, nog eens zullen ze aan het bureau probeeren. De deelnemende menschen ver dwijnen voor en na de oude vrouw tiert, de jonge vrouw verwijt in de laagste termen haar heur dronkenschap. Zij loopen weer dcor, zeulen zich zwij gend verder, alleen het kindergehuil klinkt kreunend door den mooien zomeravond. Zij hebben nog eens weer een onder komen gekregen op het politie-bureau, eu zijn nu al lang weer op straat. En zoo zijn die kleine maatschappelijke martelaars de slachtoffers van het oude liedjetotdat de autoriteiten meenen, op grond der wet zich hen te moeten aantrekken. Wat nu inderdaad het geval zal zijn. (L. D.) Uit Best (N.-B.) meldt men Maandagavond omstreeks 10 uur had hier bij L. v. d. B. aan den Steenweg zonder bijzondere oorzaak een moordaan slag plaats. De dader is een Duitscher, Peter Wilhelm Louwer, die in een woon wagen reist. In een half beschonken toestand loste hij tusschen de huizen in die buurt een schot uit een revolver. Toen hij by Looijmans nabij de herberg van v. d. B. kwam, wees deze den dader op het ongepaste en zeer gevaarlijke van diens handelwijze, waarop Louwer zei dan weet je zeker wie geschoten heeft? en hij schoot Looijmans a bout portant onder de rechterkaak in den hals. Looij mans viel achterover en bloedde hevig. Hij werd by v. d. B. binnengedragen en af- gewasschen, geneeskundige en geestelijke hulp werd gehaald. Hij verkeert nu nog in levensgevaar. De kogel is nog niet verwijderd. De dader is voortvluchtig. Hij werd door de omstaanden losgelaten op de waarschuwing dat anders zeker een tweede moord zou zijn te betreuren. De heer mr. A. Ferf, oud-secretaris van het Nederlandseh Landbouw comité, te 's-Gravenhage, heeft besloten zich terug te trekken uit verschillende be trekkingen, die hij in den land- en tuin bouw bekleedt. Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland. Onder voor zitting van prof. Lindeboom, werd gisteren te Amersfoort gehouden de 22 te jaar vergadering van de Vereeniging !ot Chr. verzorging van krankzinnigen in Ne erland, welke Dinsdagavond werd ingeh- d door een bidstond in de Gereformeerd i kerk, waarbij voorging ds. J. D. J. Idenburg, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam. De vergadering door een 70-tui afge vaardigden en leden bijgewoond, werd geopend met het zingen van Ps. 1187 en 8 en gebed, waarna prof. Lindeboom naar aanleiding van Ps. 62 (Mijne sterkte is in God) het welkom uitsprak. Spreker memoreerde vervolgeus het verlies, dat de vereeniging leed in het afsterven van baron v. Pallandt en het ontslag, wegeDS hoogen leeftijd, van dhr. Hofstra. Spr. releveerde uit het Jaarverslag twee punten: De voorbereiding van den bouw der 4de stichting te Wolfhese, en het gebrek aan verplegend personeel. Het bestuur zal al het mogelijke doen om de positie dezer laatsten te verbeteren. Blykens het verslag door den secretaris, generaal Van Marle, uitgebracht bedraagt het aantal patiënten op Veldwijk 217 m. en 324 v., Bloemendaal 263 m. en 264 v., en Dennenoord 215 m. en 337 v., totaal 1620 patiënten. De vereeniging telt een 13,000 leden in 68 afdeelingen en mocht ook in het afge- loopen jaar zoo van kerkeraden als van diaconieën weder zeer gewaardeerde hulp en steun erlangen. Vorig jaar behandelde ds. Brummel- kamp, lid der Tweede Kamer, de vi a hoe is in de toekomst in het gebrek aan Chr. psychiaters te voorzien. De wensche- lykheid werd toen uitgesproken, te Am sterdam een kleine kliniek te openen. Thans is deze zaak in voorbereiding bij een commissie, bestaande uit de heeren De Vries, Brandsen en Lindeboom. Het steeds toenemend aantal zielszieken, de bouw der vierde inrichting en de noodzakelijkheid om de positie van het verplegend personeel te verbeteren, gaven den voorzitter aanleiding er op te wyzeu, dat de vereeniging geen kerkelijke is of een kerkelijk karakter draagt en dat dus alle kerkeraden, die f25 per jaar bijdragen, als afdeeling kunnen optreden, wat ook zeer in het belang is hunner diaconieën. Vervolgens gaf spr. den afdeeliugen in overweging eens te denken over een voor stel, een volgend jaat wellicht te brengen, van deze strekking: Naarmate de tioan- cieele toestand der vereeniging beter wordt, zal een grooter percentage worden af gezonderd voor hulpbehoevende krank zinnigen, een maatregel, die voorkomen zal dat de bezittingen der vereeniging door slinken der afdeelingen in handen komen van enkelen. De penningmeester, baron Van Heem stra, rapporteerde dal Veldwijk sluit met een tekort van f 3317, bij een allossing van f 17,000Bloemendaal met een bate van f 7400, bij een aflossing van f 8500 en Dennenoord met een batig slot van f 6300, bij een aflossing van f6000. De con- tributiën bedroegen f 11,476 de kerkelijke collecten f540; de bijzondere inzamelingen f1321 of ruim t 600 meer dan ten vorigen jare. Het bedrag der legaten was echter rond f2700 minder dan in 1904. Iu 't algemeen verminderen de inkomsten steeds, van f23,600 in 1901 tot f15,000 in 1905. Herkozen werden in het bestuur de heeren prof L. Lindeboom en H. Groenen dijk Cz., en gekozen de heer J. F. Heems kerk voor de vaoature-Hotstra, die om hoogen leeftijd bedanktevoor Denne noord mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, te Slochteren voor Bloe mendaal majoor G. J. A. baron van Boet- zelaer, te 's-Gravenhage; en voor Veldwijk de heer M. Sanders, te Oosterbeek. Baron van Heemstra, die meer speciaal de onderhandelingen daarover leidde, deed nu eenige mededeelingen omtrent de nieuwe stichting, welke «Wolfheze" zal worden genoemd. In 't voorjaar is daartoe voor f 20,000 een terrein gekocht van 89 bunders. Ten behoeve van den bouw is een 4% leeDing van f 825,000 aangegaan. De arehitecten Wentink en Knevel leiden den bouw. In October 1907 hoopt men het eerste gedeelte in gebruik te kunnen nemen en een 150-tal patiënten kunnen verplegen. Het zal wel niet mogelijk zijn, aanstonds electrisch licht aan te brengen, daar dit een f80,000 kostgaslicht wordt door de medici ten sterkste ontraden. De voorzitter memoreerde in een slot rede de groote eenstemmigheid tijdens de beraadslagingen en herinnerde hoe, terwijl twintig jaar geleden met grooten angst werd gevraagd of de tonne gouds voor de eerste stichting wel zou worden bijeenge bracht, thans t oor de vierde stichting ruim 8 ton grif werden verstrektspr. dankte hierbij vooral de landsregeeriDg vóórhaar linancieelen steun. Dank werd ook gebracht aan de alge vaardigden en de belangstellende leien, aan den kerkeraad der Gereformeerde kerk voor zijn gastvrijheid en in 't bijzonder aan ds. A, M. Donner, en de commissie van ontvaDgst, en aan een vijftigtal propagan disten, dat zoo veel voor de vereeniging mocht does. De stichtingen en de patiënten werden in geb.-de opgedragen en na het zingen van 84 6 werd hierop de bijeenkomst door het lid der Provinciale Staten, dhr. Van Beeck Calkoen met gebed gesloten. In een drukkerij te Assen geraakte een jongen met de hand tusschen een druk pers bekneld, zoodat de hand moest wordea afgezet. Een 2-jarig kind te Gouda viel, terwijl de moeder zich een oogenblik ver wijderde, in een emmer met kokend wasch- water, en brandde zich zoo deerlijk dat het eenige uren daarna overleed. De heer Vlaming te Utrecht, die gister (zie onze Telegrammen van gister) door een automo biel werd aangereden, is aan de gevolgeu daarvan overleden. Te Brummert is een bat german van een aak in den IJsel ve- va'l n on verdronken. Bij 'n landbouwer te Aalten is diens 9-jarig dochtertje doo:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2