Ingezonden Stukken Marktberichten, BURGERLIJKE STAND. een dag dus na den Academiebrand, zond een Ainsterdamsche firma een vertegen woordiger naar een der ambtenaren onzer Universiteit met het verzoek om met de levering der toga's van de heeren profes soren te mogen worden belast, in de ver- onderetelling natuurlijk, dat deze kle dingstukken ook waren verbrand, 't Zou ook een leverantie van ongeveer f4000 zijn. Een buitenkansje dus. Zijn reis was echter tevergeel'sch, want, zooals men weet, zijn die kleedingstukken gelukkig gespaard gebleven. Ook hoorden wij, dat reeds een proef steenen voor den herbouw was ingekomen Celebes (Toradjalanden). Uit Batavia seint men De bende van Poeang Tikoe wordt nog steeds belegerd in de rotsbentingBaroepoe. Te Rindingalos, ten Zuiden van Bon- tobatoe in de Toradjalanden, is een nieuwe sterkte ontdekt, die tevergeefs door een uitgezonden patrouille werd bestookt. Men zal zich herinneren, dat Poeang Tikoe het Toradjahoofd is, dat ons bij Bontoasoe zooveel te doen heeft gegeven. Nadat deze sterkte gevallen was, lag, naar gemeld werd, de weg naar Pengala of Poengala, de hoofdplaats van het gebied van Poeang Tikoe, open. Dit schijnt echter voor dat hoofd geen reden geweest te zijn, zijn eigenljke verblijfplaats Baroepoe, bjna recht westelijk van het bekende Rantepao gelegen, te verlaten. Baroepoe bestaat uit een verzameling rotssteliingen, die alle zeer slerk zjn. Daaruit moet dan ook verklaard worden, dat men met de geringe ten dienste staande middelen er nog niet in geslaagd is Poeang Tikoe te verdrijven de berichten meldden toch, dat dit hoofd te Baroepoe een geregeld korps heeft sterk 50O man, in bet zwart gekleed en allen voorzien van achterlaadgeweren. Niet minder dan 21 aanvoerders zouden die bende leiden. Nabij Baroeroe ligt Bontobaloe en ten Zuiden daarvan moet men Rindingalos zoeken. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen, dat de in de Toradjalanden rondzwervenpe Siden- rengers de oorzaak zjn van het aanhoudende verzet. De civiele gezaghebber in die streken heeft dan ook den last ontvangen alle Sidcn- rengers, die in de Toradjalanden worden aan getroffen, als landloopers te behandelen en tot dwangarbeid te veroordeelen, opdat zij uit het land verwijderd worden. Tot nu toe schijnt dit nog niet gelukt te zjn. Uit de beschieting van een door ons nabij Baroepoe betrokken bivak bleek trouwens wel dat de partij van verzet nog aan het woord was. Het moet ons echter van het hart, dat tegenwoordig, naar het schijnt, wat al te zwakke troepenafdeelingen worden uitgezonden 0111 bentings te vermeesteren. Ook nu weer heeft een uitgezonden >patrouille" te vergeefs de benting bj Rindingalos bestookt. Die herhaalde nederlagen van onze troepen moeten een zeer ongunstigen indruk op onze tegenstanders maken. N. R. C. De Victorie Bron te Oberlahustein. Bare ligging, bestanddeelen en genezende kracht. Onder dezen titel ia verschenen een geillustreerd boekje, dat ons vele wetens waardigheden betreffende het zoo gunstig bekende Victoriewater leert kennen. Het boekje bevat een achttal foto's die een goed denkbeeld geven van den omvang dezer Nederlandsche onderneming. De beschrijving leert ons in de eerste plaats de goede eigenschappen van het Victoria- water kennen, niet alleen als smakelijk tafeiwater maar tevens ook als een mine raalwater, dat vooral gunstig werkt op de spijsvertering en daardoor de afscheiding uitmuntend bevordert, waardoor het bloed *en de vochten zeer verbeterd worden. Het geeft ons voorts een kijkje in de inwendige inrichting zoowel als in de verschillende soorten van arbeid. Verder toont het de wijze van spoelen en vullen der verschillende flesschensoorten en kruiken om daarna ook de wijze van verlading per schip of per spoor te doen zien. De verschillende wijze van sluiting der flesschen wordt in bijzonderheden bespro ken, zoomede de kenmerken van echtheid aangetoond. Het boekje eindigt ten slotte met een opwekking aan een ieder om steeds het Echte Victoriawater te verlangen en het te beschouwen als een dagelijksche tafel drank, die in geen enkele huishouding mag ontbreken. Onder de Indianen in Noord-Quebec zijn de mazelen uitgebroken. Er zijn er reeds veertig gestorven en er is gebrek aan levensmiddelen. Morgen zal het spoorwegverkeer van Valparaiso met het geheele land heropend worden. Zondag zijn weer lichte schokken gevoeld. Een stortvloed van modder, zand en steenen, die zich had losgemaakt van de hellingen van een naburigen berg, heeft het stadje Kwareh, in den Kaukasus, zoo goed als geheel vernietigd. Tot dusverre heeft men in de modderlaag, die een dikte van ongeveer twee en een hal ven meter bereikt, vijf dooden gevonden, en men gelooft, dat nog 200 andere personen zjjn omgekomen, benevens een menigte vee. Daarenboven zijn een hoeveelheid graan en de wjjnoogst, die dit jaar bijzonder gunstig was uitgevallen, verloren gegaan. Te Milaan is een congres gehouden van doofstommen. Niettegenstaande zoowel de sprekers als de hoorders doof stom waren, werden redevoeringen uitge sproken en aangehoord. Niettemin ontbrak tniet aan eenige pijnlijke oogenbiikken. ^9 een vaandel ingewijd van een onderlinge vereeniging van bijstand en het congres werd gesloten met een banket, waarop eveneens verscheidene toosten Werden uitgesproken. De vroede vaderen van het stadje Htihscheid, in Westfalen, hebben onlangs raadsvergadering gehouden in de open lucht. Zoodra op een der heetste dagen der voorgaande week de zitting geopend was, stelde een der leden voor in de open lacht te gaan vergaderen, daar, bij de snik- bitte in de raadszaal, de wakkere raads leden bij de toelichting van belangrijke zaken in slaap zouden kunnen vallen. De geachte spreker stelde verder voorden tuin van het naastbij zijnde restaurant te kiezen. Daar de wet wil raadsvergade ringen in restaurants, maar niet in tuinen van restaurants verbiedt, bestond er geen gevaar. En zoo heeft de Raad onder den blooten hemel vergadert, onder de schaduw van eiken en linden, met bloemen in het vooruitzicht en rozengeur in de lucht. De openluchts-gemeenteraad heeft nog nooit zoo bloemrijk hooren spreken en nooit zijn zoo weinig dulïe besluiten genomen als dien dag. Een voorbeeld ter navolging (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mynheer de Redacteur Naar aanleiding van de waarschuwing van den heer F. J. van Ditmars, omtrent de 79-jarige man die bij verschillende personen uit gereformeerde kringen geld wist Jos te krijgen voor reisgeld, diene tot geruststelling van de Zeeuwsche .be- voiking dat bedoelde persoon Maandag j.l. door de politie alhier op het spoor is gezet, met bestemming naar Groningen, waar hij zeide thuis te behooren. Ik meende dit te moeten mededeeleu. UW BERICHTGEVER. Middelburg, 12 Sept. 1906. filT~UcTPfifK.' Een gevaarlijk anachronisme. Ds. Rudolph schrijft in De Rotterdammer Dezer dagen kregen we in handen de le en 2e Aflevering van den Vllen Jaar gang van Marnix, Protestantsclie Stemmen, onder redactie Aan M. Lindenborn en met medewerking vao P. Groote, Dr. P. A Klap, F. P. L. C van Lingen, E. Lievens en O. Schrieoke. Het eerste artikel van dit nummer, ge titeld ((Bestaansreden van Marnix'', doet u dadelijk zien, dat dit tijdschrift zich in 't hijzonder bezig houdt met de bestrijding van de Rooinsche hiërarchie. Na lezing van dit stuk willen we gaarne verklaren, dat we ons moeielijk in de geestesgesteldheid van de redactie van dit tijdschrift kunnen verplaatsen. Men oordeele. Aan de redactie wordt deelgenomen door Ds. van Lingen, dienaar des Woords en docent in de Christelijke Gereformeerde Kerk, welke Kerk van haar aanstaande dienaren des Woords de even domme als karakterbedervende verklaring eisoht, dat zij de Gereformeerde Kerken in Nederland als de valsehe Kerk beschouwen. Tegelijk werken in deze redactie mede predikanten uit do Nederl. Herv. Kerk, wier libera listische kerkinrichting door vele Gerefor meerden beneden het papale kerksysteem wordt gekeurd. En deze vogelsvan zóó diverse pluimage" stellen zich samen de bestrijding cier Roorn- sche hiërarchie ten doel in een tijd, waarin deze hiërarchie in de voornaamste Rooin sche landen, zooals Italië en Frankrijk, met haar eigen zonen een zeer zware worsteling- heeft te voeren, in een tijd, waarin ten gevolge van den algemeen heerschendeu revolutiegeest de overgroote meerderheid der menschen zich om weinig dingen minder bekommert dan om de Kerk en hare inrichting. Inderdaad, wij verstaan niet, hoe wijze en geleerde mannen hun kostbaren tijd en hun groote kracht alzóó in zoo nutte- loozen strijd kunnen vermorsen. Want werkelijk dit heele tijdschrift is letterlijk een anachronisme. Voor drie eeuwen was de strijd, die door deze mannen gestreden wordt, aan de orde. Maar in drie eeuwen is heel wat gebeurd. De revolutiegeest droDg iu toenemende mate alle Kerken binnen. Niet 't minst de Kerken der reformatie. De Roomsehe Kerk heeft misschien nog 't meest dien geest buiten hare muren weten te bannen. In onzen tijd is het roeping aller Kerken ea aller levende Christenen met gemeen schappelijke krachten den strijd te voeren tegen den geest, die heel onze Christelijke beschaving met totalen ondergang bedreigt, En vooral in onzen tijd treedt niet, wat wij in Rome veroordeelen, maar wat wij in Rome Christelijk erkennen, op den voorgrond. In dezen tijd een poging te doen om den strijd tegen Rome te doen ontbranden, acbten wij een anachronisme van de ge vaarlijkste soort. Het leidt de aandacht af van den werkelijken, grooten strijd onzer eeuw. Het maakt bondgenooten tot vijanden. En bovendien, wie zal men door zoo danig optreden aan zijn zijde krijgen Dit doet u zien de jongste vergadering van den „Evangeiisohen Bund" in Duitsch- land. Wie waren d aar vooral vertegen woordigd De nationaal-liberalen, de eertijds mach tige, maar thans als lood in de wateren zinkende, partij de karakterlooze partij, die aan het Centrum samenwerking durfde vragen met mededeeling, dat zij de zijde der sociaal-democraten zou kiezen, wan neer 't aanbod van samenwerking niet werd aangenomen. Karakterloozer aanbod is zekernieldenk- baar 1 En deze partij was 't sterkst vertegen woordigd op de jongste vergadering van den „Evaugelischen Bund", die in Duitsch- iand precies 't zelfde beoogt, wat in ons land door Marnix wordt voorgestaan. Op deze zelfde vergadering werd dan ook krachtig uitgesproken, dat men niet tegen de sociaal-democratie den strijd wilde voereD. De bekende ex-Jezuïet, graaf van Hoensbroeck, beweerde dat de sociaal democraten in Saksen goede protestanten zijn en.//regelmiissig sich taufen lassen" (sic). //Hoeden we ons", zoo sprak hij, z/tegen de massa der sociaal-democraten te soherp op te trekken". De ervaring heeft ons geleerd, dat vele Protestanten ook in ons land 't zelfde stand punt innemen. Een pur-sangChristelijk-Historischecan- didaat d. w. z. één, die ook een weinig nationaal-liberaal is getint, willen ze nog wel stemmen, vooral wanneer hij staat tegenover een sociaal- of vrijzinnig- democraat. Maar aan een Kuypcriaau, die zich naar hun beweren immers aan Rome heeft ver kocht, willen zij hun stem niet geven. Eu aan een Roomschen candidaat nooitzelfs niet, wanneer deze tegenóver een sociaal democraat komt te staan. Dan geven zij hun stem desnoods nog liever aau den sociaal-democraat, en luidt huu leuze: //Liever rood dan zwart!" Deze verkeerde geest bederft tegenwoor dig onze heele politiek. En 't is deze verderfelijke geest, die door 't anachronisme vau Marnix op beden kelijke wijze in de hand wordt gewerkt. De Openbare school wordt in de laatste weken meer dan ooit besproken. Over den redenaar in »V o 1 k s o 11 d e r- w ij s" en zijne ideeën gaven we reeds ver scheidene persstemmen. In de christelijke pers is de vraag opgekomen, of wij er ons rustig bij mogen neerleggen, dat de openbare school, schijnbaar neutraal, 111 werkelijkheid een bolwerk van anti-christelijke levensopvatting wordt. Zooals men weet, zijn het met name de christelijk-historischen van friesche formatie, die het betreuren dat de christenen zich in vrije scholen terugtrekken en de openbare school aan haar lot overlaten. is-D e Standaard" had onlangs een merk waardig artikel, waarbij het blad zich volstrekt niet afkeerig toonde, om wat voor de openbare school te doen en meende, dat de chr. histo- rischen dan pnaar eens met een bepaald voor stel moesten komen. Daartoe kwam het nog nietdat gaat ook niet op eenmaal, maar wel kwam de »N e d e r- lander" in een tweetal artikelen deze zaak bespreken. Praktisch komt het blad tot dezelfde slotsom, als ons hoofdorgaan, voorzoover er tenminste van een slotsom sprake zijn kan. Het blad zegt o. m. Zij, die Christelijk onderwijs voor ons volk begeeren, zijn derhalve in dezen toe stand geraakt, dat zij staan tegenover eene openbare neutrale school ten behoeve van allen, dió het nut of de" noodzakelijkheid daarvan niet inzien, en dat zij voor sich zelf een eigen school hebben, wel grooten - deels betaaid uit de publieke kas en even eens voor een zeer groot deel onderwor pen aan wettelijke bepalingen, welke de strekking hebben haar te dwingen vol doend onderwijs te geven, maar die staat onder leiding van door hen zelf aangestelde onderwijzers, zoodat zij het in hunne macht hebben daaraan de geestelijke lei ding te geven die zij zeiven verkiezen. Ongetwijfeld is dit eeue vernuftige op lossing van vele bezwaren. Maar kan een Christen daarmee volkomen tevreden zijn Ja, zegt men immers is ieder bij machte van de vrijheid gebruik te maken om zelf scholen op te richten. Allen kunnen gebruik maken van de bijzondere school. Geschiedt dat, dan verdwijnt van zelf de openbare school, dus ook 't bezwaar, dat 'n openbare inrichting krachtens de wet 't Christendom sluit buiten hare muren.Indien alle scholen bijzondere zullen zijn geworden, zullen deze natuurlijk niet allen Christelijke scholen zijn, doch dat moeten de ouders voor zich zelf weten. De neutrale openbare school evenwel zal hebben opgehouden te bestaan. In theorie gaat dit op, en rechtens kan dan ook niemand over den huldigen toe stand zich beklagen, want ieder, elke groep althans, die om welko reden dan ook het openbaar onderwijs afkeurt, kan door op richting van een bijzondere schooi voorzien in datgene wat hij verlangt doch in de open bare school niet aantreft. Maar feitelijk loopt do openbare school nooit leeg in elk geval staat het vast, dat zij nog zeer vele jaren zal blijven bestaan. Kunnen, mogen wij nu als Christenen goedkeuren, dat eene openbare volksschool uitdrukkelijk, om welke reden dan ook voor Bijbel, Christendom, Kerk of kerkelijke invloed gesloten blijft? Ziedaar de quaestie. Men voelt hieruit reeds, hoe hef blad de vraag, die het stelt, wil beantwoorden. Niet onvermeld willen we laten dat er tusschen beide genoemde bladen theoretisch wel eenig verschil is. Een gradueel verschil over de theo retische vraag, in hoeverre het wenschelijk is, dat de al of niet neutrale school een Overheids- school rij. De Nederlander staat minder ver van de openbare, niet-neutrale school als regel af, dan de Standaard, die aan de „vrije school regel" méér voorkeur schijnt te geven. Het zegt er o.m. van Goed onderwijs kost geldmeer geld dan de meeste ouders gedurende den tijd dat hun kinderen schoolgaan kunnen bij eenbrengen. Slechts wanneer allen hun geheele leven lang iets er voor bijdragen, kunnen de meeste ouders een behoorlijk ouderwijs bekostigen, maar daarvoor is eene voortdurende en verplichte samen werking noodig, die slechts door tusschen- komst der overheid verkrijgbaar is. Daarbij komt, dat de ouders zelf de geschiktheid van den onderwijzer niet kunnen beoor- deelen kwakzalverij bloeit op onderwijs gebied welig wil men zch zelf en anderen daartegen beveiligen, dan is een publieke- of overheidskeur zeker evenmin overbodig als b.v. op het gebied van den zilver-en goudhandel. Iu alle Germaansche landen is dat zeer goed ingezien niet het minst in die landen waar het Calvinisme zich in ruime mate heeft doen gelden, n.l. in Schotland en inde VereenigdeStaten vanNoord-Amerika. De bewering, van liberale zijde vaak zoo luide verkondigd, dat de intellectueele ontwikkeling van het volk aan de liberale beginselen te danken is, is stellig een his torische //blunder". Wij ontkennen niet dat een volk, 't welk zonder medewerking der overheid zelf voor het onderwijs zorgt, hooger staat dan een, 't welk die medewerking behoeft. Zulk een volk is denkbaar; tot dusver echter bestaal en bestond het nergens. Alleen Engeland heeft langen tijd gemeend de staatsbemoeiing te kunnen ontberen. Zoo ergens, dan was dat mogelijk in een «land, waar eeuwenlang het particu lier initiatief, in oneindig grooter mate nog dan bij ons, wonderen verricht heeft en waar de roomsch-katholieke kerkorga nisatie, die vroeger het volk als geheel bijeen hield, in ge wijzigden vorm is blijven bestaan. De Anglicaansche kerk toch met hare geestelijkheid, is de Engelsche staats kerk geworden. Welnu Sedert 1870 heeft Engeland moeten erkennen, dat kerk en particulier initiatief in de verzorging van het openbaar onderwijs ten eeuenmale le kort schoten. Ook ons eigen land levert daarvan het bewijs, sedert de bijzondere school, in strijd met haar aanvankelijke verwachtin gen, de rijkssubsidie heeft moeten aan vaarden, zelfs ten koste van een groot deel harer oorspronkelijke vrijheid. Het is dan ook niet te verwonderen, dat bij den aanvang van den schoolstrijd, niemand, allerminst de heer Groen vau Pinstereu, tegen het beginsel is opgekomen, dat de overheid zorgt voor de volksschool, voor het volksonderwijs, en wij, die ons Christelijk-Historisch noemen, die dus de openbaring Gods ook in de historische feiten erkennen en onze theorieën aan die openbaring wenscheu te doen aansluiten, wij zullen goed doen met ook op dit punt niet wijzer te willen zijn dan onze voorouders, tenzij ons aangetoond wordt, wat echter door niemand is beproefd, dat eene openbare, eene van de overheid uitgaande volksschool strijd met de be ginselen, die wij vinden in de Heilige Schrift, In beginsel kunnen wij derhalve de openbare school van harte verdedigen, en wij gaan zelfs verder. Eene onder flinke leiding staande algemeene openbare school levert eenige nationale voordeden, die de bijzondere school niet kan schenken. Doch hierop verder in te gaan is onnoodig, vooreerst omdat een zoodanige openbare school ten onzent niet bestaat, ten anderen, omdat de loop der geschiedenis het uit eenvallen der algemeene Christelijke kerk heeft meegebracht en zoolang deze toestand duurt, ééne algemeene Christelijke volks school onmogelijk is geworden. (Friesch Dagblad.) OpeRbare YerkMsiBgen. Vrijdag 14 Sept. Goes, half 10 op het Slot door not. v. Campen verpachting voor het Burgerlijk Armbestuur 48 perc. bouw- en weiland in s-Heer Abtskerke. W estkapelle, half 2 bij Kaland door not. Loeff lo. een huis en schuur van wed. L. Kaland 257 c.A. 2o. tot 80. bouwland resp. 1170 2090 2120 1940 LAATSTE BERICHTEN. Ter Neuzen. De 4 laatste prijzen uit den korpswedstrijd werden Dinsdagmor gen gewonnen door de heeren v. d. Gouwe, 34 p., J. A. Geil], 33 p., Koevoets, 32 p. en L. Dekker, 30 p. Het overige van den dag werd geschoten om de zilveren medaille van H. M. de Koningin die heden (Woens dag) morgen behaald werd door den heer C. W. Dhuy van Middelburg met 51 p., tegen kamp met dhr. de Cooker, 50 p. Er zijn tal van schutters uit Middelburg, Vlissingen, Souburg, Veere, Aagtekerke, Biggekerke, Oostburg, Groede en een aantal mareohaussees. Gisteravond werd op het sohietterrein door een Flobert-kogel een jongen ge troffen onder de borstkas. De schutter meende, dat de kogel er uit gevallen was en trok den haan over. De dokter die den jongen onderzocht heeft den kogel nog niet gevonden. Wissenkerke. Benoemd tot gezworene van den Wissenkerkepolder dhr. J. A. GaanderSe, landbouwer, alhier. Den Haag. In den toestand van generaal Bergansius is geen verandering gekomen, hoewel de naeht rustig is doorgebracht. Utrecht. Hedenmorgen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad met een automobiel op den weg naar Vleuten. In den auto waren gezeten Baron van Zuylen van Haere en zijn chauffeur, 2 mannen werden achterop gereden die eerst uitweken, doch op het laatste oogenblik wilde een van hen nog den weg oversteken, toen hy doo den auto gegrepen en in den rug zee.' ernstig verwond werd. Hij werd doo1 dezelfde auto naar h6t ziekenhuis vervoer t en is daar in zeer bedenkelijken toestand aangekomen. De chaffeur heeft zich vrij willig bij de politie aangegeven, hij ver klaarde bij het verhoor dat hij zeer kalm heeft gereden. Leiden. H. M. de Koningin-Moeder is heden te 1.44 van Soestdijk alhier aan gekomen. Een talrijk publiek was aan het station bij de aankomst tegenwoordig. H. M. bezooht in het Sted. Museum de Rembrandt-tentoonstelling en na nog een bezoek gebracht te hebben aan het Acade misch Ziekenhuis vertrok H. M. te 4.13 naar Den Haag. Berlijn, 12 Sept. Als opvolger van prins Albrecht, regent van Brunswijk, wordt genoemd prins Adolf v. Schauin- burgLippe, zwager van den Keizer. Afloop Yerkospioyen. enz. Goes. Dinsdag werd door not. Pilaar publiek geveildde jacht- en tiendvrije hoveniering „Roosjeshof" met Dieuwwoon- huis, 4 huizen en schuur van de Brandt saam 1,94,60 H.A., met 800 vruchtboomen en vele aal-, kruis- en zwarte bessen. Inge schreven voor perc. 1 (de hoveniering) door J. B. Huijsse en J. F. v. d. Leeuw, f 3000. Perceel 2 (het woonhuis) f 1780 door J. J. de Jonge, lo en 2o gecombineerd niet ver hoogd. Voor perc. 3 (huis) f 2200 J. F. v. d. Leeuw. Voor perc. 4 (huis) f 1600 A. Okké. Voor perc. 5 (huis) f 750 J F. v. d. Leeuw. Perc. 4o en 5o provisioneel gekocht door J. F. v. d. Leeuw voor f 2355. Perc. 6 (huis en schuur) ingeschreven door J. F. v. d. Leeuw f 2005. Perc. 16 in combinatie verkocht aan dhr. J. F. v d. Leeuw alhier voor f12000, plus de onkosten. Goes. Bij de Dinsdag door het bestuur van den Goeschen polder gehouden aan besteding van het schoonmaken der water gangen in dien polder werd ingeschreven door J. Rooze te Goes, voor het le pere. ('35, voor het 2e perc, f17, voor het 3e pere. f27; en alzoo aan dezen gegund. Heden werden ten overstaan van de Notarissen L. A. Paardekooper Oveimao» te 's-Gravenpolder, en K. Hoogeveen, te Dordrecht, publiek verkocht eene hof stede in Wolphaartsdijk en tiendrechten aldaar, als volgt Perceel 139 groot 37.47.20 H A. aan dhr. J. R. Tak, Serooskerke voor f1785 per H.A. is f66887,52. Perceel 40 groot 0.82.40 H.A. Ahr Dingemanse alhier voor f1501 per H.A. is f1236,82. Perceel 41 groot 150.10 H.A Jan Diu- gemanse Jr. alhier voor f1701 per H.A. is f2553.20. Perceel 42 en 43 groot 204.70 H A, J. R. Tak, voornoemd voor f1730 per H.A. is f3541.31. Perceel 44 groot 0.52 10 H.A., Burger lijk Armbestuur alhier voor f1906 per H.A. is f993 03. Perceel 45 groot 1.09.30 H.A, minder jarige, de Meulemeester voor f 1606 per H.A. is f 1755,36 perceel 46, tiendrechten, P. Hubrechtse Jr. alhier voor f2235. Totaal f 79202,24, accessooren f 1557. Samen f 80759,24. Onkosten 8V2 pCt. GOES, n September 1906. De aanvoer van alle artikelen was ruim. Rogge werd duurder betaald. Oude tarwe f o,a f o,Nieuwe tarwe f 6.a f 7.N.-Rogge f 5,75 a f 6.Wintel- gerst per 100 kilo f7,75 a f8,30. Haver per 100 kilo f6.— k f6,50. Bruine boonen f'io. a f 10.75. Karwijzaad faf—,Kool zaad ffKroonerwten f8,50 a f9.30. Groene Erwten f8,75 k f9. Opgaaf der marktzetters van de gemeente. Versche Boter per K.G. f 1.42 f 1.50 j middenprijs f o,part. f o,per pond. Versche Eieren per 100 stuks f 3,80 a f 4,40 middenprijs fo,part. fo,per 25 stuks. Opgaaf van de Landbouiomaatschappij. Boter f 1.42 a fi.50 per K.G., rekenprijs f 1.45 per K.G. Eieren f 3,80 a f 4,40 per 100 stuks, reken- prijs f4.10 per 100 stuks. De aanvoer van Eieren overtrof de vraag. OOSTBURG, 12 Sept. 1906. Nieuwe Tarwe f9,25 k f 9,50 per honderd kilo. Rogge f 5,75 it f6,Nieuwe Winter- gerst f 7,75 k f 8,10 par honderl kilr, Zomergerst niet aanwezig. Haver f6,75 it f7,25 per 100 kilo. Kov kerwten f 8,50 a f8,75 Paardeboonen f8,— k f8.50. Waar 'ter niet by staat, isdeprijsperH.L. Van 10—12 September. MIDDELBURG. Getrouwd; A. Jongepier, 24 j. wednr. en C. H. Ver meulen, 22 j. jd. B e v a 11 e n L. Alberts geb. Saiberg, z. GOES. Geboren: 11, Jaeoba Maria, d. v. Pieter van Belois en Jaeoba Roose 11, André, z. v. Pieter Daniël Touw en Adriana Verhage. Van 8—11 Sept. VLISSINGEN- Bevallen: J. van der Want geb. De Korver, d.S. M. C. Haaze geb. Wanner, d.C. J. van de Woestijne geb. Bijleveld, z. (tweel.) M J. Sieben geb. Schlachter, d.W. F. Roose geb. Van Maaren, z.J. van der Want geb. De Korver, d. (levenl.) Overleden: E. Vinke, 10m.,d.; H. Rijnberg, 17 m,, z.P. Wisse, 7 tn d.G. H. F. Broueke, 6 m., d.C. J, de Rijoke, 15 j., d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 3