Kerknieuws. Schocinieuws Gemengds Berichten. waar de ooodige herbergzaamheid wordt gevraagd. Evenzoo zal de strijder in een eerlijken kamp voor vrijheid en recht, de voorrechten van beide kostelijke gaven, bij ddien hij ze zelf heeft verworven, van gatisoher harte aan anderen gunnen. Zoo is het o. i. ook gegaan met Neder land, waar het er op aankwam, de be- sche' mende hand uit te strekken naar het verdrukte en alzoo hulpbehoevende. Zoodra had zich de natie niet losgerukt uit de bange omarming van een niet licht te achten vijand, en begon ze zich vrij te gevoelen van den Spaanschen over weldiger, of daar kwamen ze aan, zij het ook in klein aantal, de eerste vluchtelingen uit het ZuideD, uit Portugal bij name, een tweetal zonen Abrahams, te weten Manuel Lopez Pereija en Miguel Lopez zijn oom, met zich voerende Maria Nunez, de zuster des eersten. Weldra volgden de andere leden van het gezin, n.l. de moeder Major Rodripuez benevens hare beide andere kinderen Justa en Antonio Lopez Pereva. Deze familie, zie'i vestigend zooals begrijpelijk is, in het centrum de3 lands, in het neringdoend en handeldrijvend Amsterdam, vormde deu kleinen kring van Sephardische Joden, waarbij zich langzamerhand een groot aantal ballingen aansloten. Schuchter en bevreesd als gevolg nog van de door- gebUne ellende aan de monden van Taag en Ebro, vergaderden zij in hel geheim ten huize van Samuei Palaohe, gezant van den keizer van Marokko. Daar plachten zij in alle stilte hunne gebeden te doen en hunne godsdienstplichten te verrichten alsmede hunne eeremoniön als besnijdenis enz. overeenkomstig den ritus der ke.k. Eenmaal bracht de schout meenende.dat hij met een verboden conventikel der Rootnsehen te doen had, een bezoek aan deu kring dezer Sephardische Joden, doch de magistraat liet hen stilletjes begaan, toen het bleek, wat het doel was vau hunne vreedzame bijeenkomsten. Zelfs konden zij zich verzekerd houden van de bescherming van Amsterdams burgemees- tercj, mits zij de gereformeerden geen ergernis gaveo. Een zevental jaren na hunne vestiging kwamen zij in het bezit van hun eerste synagoge Beth Jahacob (hu>s Jacobs), welke op Nieuwjaarsdag 1597 werd ingewijd. De eerste voorganger der kleine Israëli tische gemeente was Mozes Ben Levi, een geloerde rabbijn, uit Oost-Friesland afkom stig. die naderhand ook vele ballingen uit uit zijn vaderstad Emden rond zich ver een ;grie. Welda werd het huis Jacobs te klein. In 1'508 slaagden eecige aanzienlijke Joden et in om een huis aan te koopen op de Lange Houtgracht, dat na behoorlijke ver bouwing ingericht werd tot synagoge, welae den naam kreeg van Newé Sjalom d i. huis des vredes. Uiterlijk was ook aan dit gebouw niet te zien, dat het een kerk der Joden was. Dit was met opzet zoo gedaan, omdat men geen aanstoot wilde geven. Doch een viertal jaren later werd alle schroomvalligheid afgelegd en werd bij uitbreiding der Israëlitische ge meente zonder vergunning van burgemeester eer. derde synagoge gebouwd en wel op Uil enburg tegenover den Monlelbaanstoren. Daarop volgde wat te denken is een verbod van godsdienstoefening. Eerst in 1619 iet bekende jaar in de vaderlandsohe kerk- eschiedenis werd hun door de Staten 1 Holland vrijheid van godsdient toege zegd. Doch nu was er sinds verdeeldheid ontstaan in eigen boezem en wel over de ritualen. Eene afscheiding volgde en daar door werd Amsterdam een derde synagoge, een Beth-Israël, rijker. Op Nieuwjaarsdag 1639 werd deze sy nagoge met groote plechtigheid als geheel verbouwd en uitgebreid ingewijd. Aan een der voorgangers, de geleerde rabbijn Menassali ben Israël, die het goede voor zijn volk zocht tot in het buitenland tot zelfs bjj Cromwell toe, een man van zeld zame belezenheid, ervaren in de schriften en in de klassieke literatuur, omgang hebbende met de geleerdste mannen uit hot vaderland, met De Groot, Vossius, Sautnasius, Barlaeus, enz. dankt deze sy nagoge een roemrijken Daam. Daar in deze synagoge werden ook meer malen banvonnissen uitgesproken over afgedwaalde zonen. Een banvonnis over Uriel Da Costa, een Portugeesch edelman van Joodsche afkomst, opgevoed in het Catbolicisuoe, doch op mannelijkeu leeftijd teruggekeerd tot den godsdienst zijner va '.'eren, waariu hij echter evenmin be vrediging kon vinden als in den ritus der Boocr.sche kerk. Zijn vrije geest kwam in verzet tegen de menigvuldige voorschriften en gebruiken en dit aanhoudend verset werd oorzaak van zijne veroordeeling. Het vonnis had voorloopt# de gewenschste uitwerking. De weerspannige zoon kwam met berouw terug, om echter later voor goed met de synagoge on daardoor met het geloof zijner vaderen te breken. Evenzoo ongeveer verging 'tden grooten denker Baruch Despinoza. Ook hem trof na eindeloos vermaan, terzelfder plaats dezelfde banvloek (27 Juli 1656). Meermalen brachten vorstelijke personen een bezoek aan deze Ainsterdamsche synagoge. Zoo o.a. prins Frederik Hendrik in ge zelschap van koningin Henrietta van Enge land, hare dochter Maria en zijn zoon Willem, die met deze laatste verloofd was. Onder plechtig gezang binnengeleid, wer den de hooge bezoekers naar den troon geleid, om getuige te zijn van de kerkelijke plechtigheden en de feestrede aantehoorea van den beroemden Menassab ben Isrel, welke plechtigheid werd besloten met een gebed voor de Staten, den stadhouder en de regeering der stad Tien jaren later 1652 werd een Engelscbe legatie op der gelijke wijze ontvangen en nog later de her tog van Toscane. Omstreeks dezen tijd stonden de Joden te Amsterdam in groot aanzien, zoowel om hunne geleerdheid, de uitzonderingen daargelaten, als om hunnen handelsgeest, welke aan de stad groote voordeden verschafte. Meeren meer breidde zich de Joodsche gemeente uit, zoodat er dringende behoefte bestond aan een grootere synagoge. In 1670 werd deze gebouwd nu met goedkeuring der regeering en wel aan een open terrein vóór het Leprozen huis, ter plaal.se waar vroeger de stads poorten hadden gestaan Den 2den van zomermaand 1675 werd ze met groote plechtigheid ingewijd. Sinds 1616 bezat de Amsterdamsche Israëlitische gemeente oen eigen begraaf plaats te Ouderkerk a/d. Amstel. In dit Betg-Haim (buis des levens) werd hier al menig Israëliet ter ruste gelegd. Ook o. a. ue geleerde rabbijn, over wien we boven spraken, Menassah ben Isrel. Zijn grafsteen daar ter plaatse draagt een Hebreeuwoeh en Spaausch opschrift, waarvan de vrije vertaling aldus luidt: „Hij is niet gestorven, maar leeft in den hemel der heerlijkheid. Door zijn pen heeft hij zich onsterfelijk gemaakt." Hij stierf te Middelburg, den 20aten November 1657 (14 Kisler 5418) ten huize van zijn zwager, Ephraim Abar- bacel, twee maanden na zijn beroemden zoon Samuel, wiens lijk hij uit Engeland naar Holland had medegebracht om het ter ruste te brengen op de begraafplaats der ballingen in Zeeland's hoofdstad, de welbekende plaats achter de huizen op den Seis8ingel, het oude kerkhof der Portu- geetche Joden. Eigenlijk had deze plechtigheid tweemalen plaats. Eerst voor prins Frederik Hendrik en zijn doorluchtige gast Henriëtte Maria v. Enge land, en den volgenden dag voor Willem en Maria, die den vorigen dag niet tegenwoordig konden zijn. Ned. Herv. Kerk. Wij lezen in Het Volk Een intreê. Men schrijft ona Onder grooten toeloop van belangstel lenden, van heinde en verre opgekomen, deed onze partijgenoot, da. A. v. d. Heide, Zondag te Britswerd zyn intrede, na voor af door onzen partijgenoot, da. Horrena de Haas van Bergum, te zijn bevestigd. Van der Heide had tot tekstwoord ge kozen „Een zaaier ging uit om te zaaien". Zijn rede met gloedvolle overtuiging uitge sproken, waarbij de spreker zyn politieke richting niet onder stoelen of banken stak, maakte op de hoorders in de stampvolle kerk een overweldigenden indruk. Van de gelegenheid tot kennismaking werd in het logement van Wiersma druk gebruik ge maakt. Vele predikanten uit den omtrek woonden deze godsdienstoefening bjj. (Let wel„godsdienstoefening". Red. Zeeuw.) Geref. Kerken. Beroepen te Marum, R. K. M. Hummelen te Biezelinge. (N. Eroo. Gron. Crt.) De alphabetische voordracht van onder wijzeres aan de openbare lagere school te Rilland bestaat uit de dames Goedbloed te Kerkwerve, De Lauge te Vlaardingen, Paul te 's-Gravenpolder en Swenne te 's-Heer Areudskerke. De vereeniging voor voorbereidend hooger onderwijs op geref. grondslag heeft 't plan te Groningen een gymnasium op te richten. Onze Middelb. correspondent schrijft We kunnen ons alweder prepareeren tot het betalen van een hooger percentage voor den Hoofdelijken omslag in het volgende jaar. Dat zal nu 6 vau de inkomsten moeten worden, en daarmee slaat Middel burg het record. Amsterdam vordert 5'/2 mits, maar daarvoor woont men dan ook in de hootd- stad, in Amsterdam bovendien straatgeld geheven wordt. Middelburg vorderde in ronde cijfers een inkomsten-belasting in 1890 van f73,000; 1895 a f102'/j duizend; 1900 a f105,000; 1905 f130,000; cn nu voor 1906 van f 142,000. Het zat interessant zijn te zien hoe lang die kruik ie water gaat voor ze breekt. Middelburg. De door burg. en weth. deu gemeenteraad aangeboden gemeente- begrooting voor den dienst 1907 geeft de volgende ramingscijfers. Ontvangsten Hfdst. I, inkomsten wegens vroegere diensten nihil. Hfdst, II, inkomsten uil beziltiDgen, f37.133.52'. (f10 645 vergoeding van de gasfabriek voor het uitsluitend recht om gasbuizen in de straat te leggen en f 10.440-50 van de duinwaterleiding voor tietzelfde recht). Hfdst. Ill, heffingen, inkomsten uit nijvetheid en belastingen f 388.289.32'. (Markt- of staangelden f 1938,85; school gelden lager onderwijs f9682 53, middel- haar f276, hooger f3375, bewaarschool f60.16, gymuastieksohool f 167.29; gas fabriek f 131.912.20duinwaterleiding f34.341.75; 48 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen f 11.939, 10 ope. op de onge bouwde f 462.82 en 50 ope. op de hoodsom der personeele belastingf25.257.97 ;hoofde- lijke omslag f142 000; belasting op de honden f1632; vergunningsrecht f3500). Hf ist. IV, inkomsten van verschillenden aard, f 122 381.77. (Uitkeering van het rijk ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (Stb. no. 156) f45 655.96; uitkeering van het rijk ingevolge art. 10 derzelfde wet f600 subsidie van het rijk voor het hooger onderwijs f9187.20; bijdrage van het rijk krachtens art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs f31 598.61', opbrengst van de mededinging naar plaatsen gedu rende de jaarmarkt f2800; bijdrage van het Tijk in de kosten van herstelling van den voorgevel van het raadhuis f2500) Hfdst. V, buitengewone onkosten, f112 915. (Geldleening ter voqrziening in gebrek aan kasgeld 1 100.000, ter voor ziening in de kosten van aanleg van eene cuiuwaterleidiog Memorie, ter voorziening ia de kosten van aanleg voor nieuwe werken ten behoeve der gasfabriek f 6500 ter voorziening in de kosten van het slichten en inrichten van schoollokalen Memorie, geldleeaiug ten behoeve van de gasfabriek (gasmeters) f 5500) Hfdst. VI, inkomsten niet tot de voor gaarde behoorende, f 10. Totaal der ontvangsten f 660.729.62. Uitgaven. Hfdst. I, narleelige sloten van vorige jaren, f4721.20. H fdst. II, bestuur der eerneente f26.490.95. Hfdst. III, iuuing der belastingen, f 4264 89'. Hfdnt. IV, politiebraudweer, straatver lichting, schutterij en gezondheidsdienst, f55.293.93. (Politie f22.752 brandweer f 2675.04, straatverlichting f 11.000, schut terij f3842.18,gezondheidsdienst f 15.024 71 onder deze laatste afdeeling keuring van levensmiddelen en slachtvee f 2160 en reinigingsdienst f 10.979.71.) Hfdst. V, openbare werken f 34.443.70. (De post voor onderhoud van bruggen en ponten f1975 is f850 hooger dan ten vorigen jare en die voor onderhoud van fonteinen, wandelplaatsen, beplantingen enz. f 570 hooger, wyl voor onderhoud van wandelplaatsen weder f 1485 uitga- trokken isde ondervinding vau het laatste jaar heeft wederom geleerd dat het voor 1905 en 1906 toegestane bedrag te gering isonder aanleg en vernieuwing is uit getrokken f 5000 voor de herstelling van d.-m gevel van het raadhuis en f 2500 voor aankoop van straatklinkers, keien en grind.) Hfdst. VI, inrichtingen van nijverheid, f 152 702 (Gasfabriek f 108.083.50, duin waterleiding f 26728 50, gemeenschappe lijke kosten van de gasfabriek en duin waterleiding f 9900, nieuwe werken ten behoeve van gasfabriek f 6500, de beide in 1891 gebouwde generatoroveus in de nieuwe stokerij moeten van nieuwe gene ratoren worden voorzien, daar ze vrijwel versleten zijn Hfdst. VII, onderwijs, kunsten en weten- sohappen f 112.315.01'. (Hooger onderwijs f21.894.40, middelbaar f9191.60, lager I 74.119.17, gemeentebew.school f 2107.24®, toelage aan de bijzondere bewaarschool f2500, toelage aan de ambachtschool f 750, rijschool f535.60, gymnastiekschool f 816, de toelage aan het muziekkorps is voor memorie uitgetrokken). Hdst. VIII, armwezen f 50.635.15. (Ge neeskundige armverzorging f3760, subsidie aan hel burgerlijk armbestuur f39000, verpleging, overbrenging enz. van krank zinnigen en ontslagen krankzinnigen f7875.15). Hfdst. IX, landbouw, handel en nijver heid f2119. Hf 1st. X, beheer en onderhoud van be zittingen f2152.23®. Hfdst. XI, gemeenteschulden, f177.884 (Renten f36634, annuiteiten f 14.150 en aflossingen f127.100. Hfdst. XII, geldbelegging, f25.250. Hfdst. XIII, pensioenen, i'9813.71®. Hfdst. XLV, uitgaven van verschillenden 'aard, f211346. (Voor subsidie aan een of uieer vereenigmgen, die zich (en doelstellen de uitvoering der kinderwetten te bevor deren is f50 uitgetrokken). HitLl.XV.onvoorzieneuilgaven, 1370,37. De uitgaven bedragen evenwel als de ontvangsten, nl. f660.729.62. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van „Handelsbelang" waarop de afgevaardigde naar de algem. verg. van den Bond verslag deed werd besloten het Bestuur te machtigen weer een cursus in boekhouden te doen inriohteD. Het rekwest van het Bondsbestuur om bij de wijziging der wet op de personeele baladiDg winkelhuizen, restaurants en hotels slechts voor '/a aan te slaan zich raft reerende aau de toezegging gedaan door den minister op de audiëntie van 29 Mrt. zal met een adnaeaie-becuigh.g worden gesteund. De bespreking van de circulaire inzake de cheque en quo dienst had tol resultaat dat de vergadering zich verklaarde vóór iaio. rine, mits mildere voorwaarden wer den gesteld, meest in den geest van het advies der Rotterd. Kamer v. Koopbaudel. Tot candidaat voor de verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel werd met algemeene stemmen gesteld dhr. M. O. Roest, voorzitter der timmerlieden- patroons-vereeniging „Middelburg's Bouw- kring." T»n slotte werd medegedeeld dat «>p uitnoodig ug van de Rotlerdamsehe ver eeniging,/Winkeliers en Handelsbelangen", het Bestuur een sympathie-betuiging had verzonden aan het Comilé voor de actie in zake de pandjeshuizen, zulks in over eenstemming met het besluit genomen op de alg. verg. van den Bond. Heden, donderdag, vertrekt per spoor van 7 uur 8 min. v.m. een detachement sterk 2 officieren en 20 onderofficieren en manschappen naar Bergen op Zoom tot het in orde brengen van het kamp „Kijk in de Pot" aldaar. Gedurende het verblijf van het Bataljon in de Kamp „Kijk in de Pot'1 bij Bergen op Zoom, van 1427 September a. s. blijft alhier een detachement ter sterkte van een officier, 8 onderofficieren en korporaals en 26 manschappen achter onder bevel van den 2e luitenant K. J. Adams. De milicien-soldaat J. H. Merk, die bij het examen voor milicien-korporaal met een bajonet in het been werd verwond, is nu geheel hersteld en aangesteld tot milicien-korporaal. Goes. (Verbeterd bericht). Gisteren zijn bekroond op de tentoonstelling van „Land bouw en Handel" J. W. Romijn te Ouwer- kerk met een 1ste en 2de prijs voor ruw- arige-Essextarween de firma Van den Bosch <f- Co. te Goes met een 4e prijs voor Roodkaf-Tarwe; en le prijs voor Pekköster- Roggeeen len prijs voor Zeeuwsche Wintergerst en een 2den prys voor Gro ninger Wintergerst. Hedenmiddag twaalf uren viel een meisje van ongeveer 13 jaar, dienstbode bij ds. Scbuller van de bovenste trede van de zoldertrap, kwam op haar hoofd terecht dat ernstig verwond, in het Gast huis werd geheeld. De toestand van het meisje is overigens vrij wel. De avondschool voor ambachtslieden is begonnen met 116 leerlingen. De heer v. d Wiel, klerk bij de posferyeu en telegrafie, is met ingang van 1 October a.s. verplaatst van bet telegraaf kantoor te Goes naar het telegraaf kantoor te 's-Gravenhage. Vlissingen. Op de Koningsweg is een nieuw Engelsch bookmakerskantoor ge vestigd van de firma Robertson Co. Nu komt er nog een van Charles Read. Dhr. J. J. M. Drent slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het politie-dipioma. Bij het dezer dagen gehouden examen voor Ryksklerk bij de Directe Belastingen ia o. a. geslaagd de heer J. Bazen, geb. van St. Maartensdijk, thans klerk ter in spectie te Bergen op Zoom. Te Maldeghem op de Belgisch- Zeeawsche grens, heeft een tot nog toe onbekend gebleven dader terwijl het huis gezin van E. de L. rustig thuis zat, door de openstaande deur twee revolverschoten gelost op den bewoner. Het eerste schot miste, doch het tweede trof zijn zoontje in het oog. De kogel ging er langs het oor uit. De toestand van het knaapje is zorgwekkend. Men denkt dat wraakneming de drijfveer tot deze misdaad geweest is. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan deren O. D. aan ZelandiaEnkele land bouwers hebben reeds een begin gemaakt met het aardappelen rooien. De opbrengst valt in het algemeen tegen. Hetgemidddeld beschot zal slechts 50 tot 60 zakken per gemet bedragen. Veel wordt er geklaagd, dat het aantal zieke aardappelen zoo groot is. Naar wij hoorden blijven er op sommige plaatsen 15 tot 20 ja zelfs tot 25 zakken per gemet op het land liggen. De lage prijs, f 2,25 de 100 KG., maakt dat de handel in aardappelen nog onbeduidend ia. Clinge. De zoon van den landbouwer A. Mdie eenigen tijd geleden een arm brak, reed Zondag, op een fiets gezeten, tegen een ander met het ongelukkig ge volg, dat de arm weder opnieuw zal moeten gezet worden. Rilland Bath. Het navolgende deed zich Maandagavond alhier voor. Een polder werker afkomstig uit Oosterland, werkzaam in dienst der heeren Kalis Co. en verblijf houdende in keet 26, was naar huisgeweest. Zooals met verscheidene polderwerkers het geval is, was ook deze een zoogenaamde Maandaghouder en daarbij een liefhebber van een borrel. Naar zijn keetterugkeerende ontmoette hij onderweg een keel meisje dat hem geheel onbekend was. Hij greep het meisje aan, bfijkbaar met geen goede be doelingen. Het meisje riep om hulp en weldra snelden een man of acht ter hulp, waaronder ook*een broeder van de aange rande. De aanrander, bang voor klappen, sprong in een naastbij zijnde leiding. Met ballaster en puthaak gewapend, werd hij echter achtervolgd, er uitgehaald en zeer waarschijnlijk oader een regen van slaag en schoppen, door genoemde polderwerkers, in gezelschap der aangerande, naar de woning van den gemeente-veldwachter ge bracht. Aldaar werden de verschillende personen ondsrltoord en de schuldige druip nat op een kruiwagen naar het arrestanten lokaal vervoerd. Onderweg had men hem zoo onzacht (namelijk de polderwerkers) behandeld, dat de politie hem per kruiwagen moest vervoeren. Hedenmiddag werd hij, nadat de geneesheer was geraadpleegd, per rijtuig naar het station gebracht om naar Middelburg te worden getransp n-teerd. Onnoodig te zeggen dat er met <ooveel vreemdelingen vooral des Zaterdag - en des Maandags nog al eens rare dingen worden beleefd. Oostkapelle. Onder begunstig! ig van schoon weder en veel symphatie d >r in woners bad heden alhier de huwelijks voltrekking plaats tusschen de Ho^gEd. Geb. Heer Jhr. Mr. G. A. A. Nahuïjs van Arnhem en Mej. M. W. Lantsheer, alhier woonachtig ter buitenplaats „Zeeduin". Na op het voor die gelegenheid ver sierde raadhuis burgerlijk te zijn gehuwd, werden zij daarna in de Ned. Herv. Kerk ingezegend door deu emeritus-predikant van Zeist, vroeger te Biezelinge ds. Th. H. Nahuijs, oom des bruidegoms. Psalm 121, ook Handelingen 8 396 was de grond gedachte van sprekers rede. Op het pad van het bruidspaar naar en uit de kerk werden door een 6-tal meisjes van ondergeschikten op de buitenplaats „Zeeduin'' bloemen gestrooid, terwijl de bruidssluier gedragen werd door een zoontje en dochtertje van landbouwpach- ters dos heeren Lantsheer; bij het uitrijden der gemeente waar bij velen de driekleur wapperde, werden zij nog toegejuicht door de gereedstaande schoolkinderen. Het academie-gebouw te Groningen. Uil Groningen meldt men: Als een be wijs hoe ijverig door curatoren gewerkt wordt, diene, dat de Minister van B'nnen- laodsche Zaken op de begrooting .eeds een som zal plaatsen voor den wede, g- bouw van het academiegebouw. Bilderdijk-herdenking. De belangstel ling voor de herdenkingsplechtigheid in October a.s is te Amsterdam zoo groot, dat voor beide avonden in het Concert gebouw een zeer groot getal der plaatsen verkocht is en dat op den avond, waarop de oud-minister dr. A. Kuyper zijne rede houdt, bijna geen plaats meer te krijgen is. Het bespreek-bureau van den Algeineenen Muziekhandel op het Spui werd als het ware belegerd, in winkel en op straat stond het zwart van de menseheu. Door „Ons belang", vereeniging var. onder-officieren en militaire geëmployeer den in den rang van onder-officier, behoo rende tot de Ned. landmacht, is een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt een soldijregeling vast te stellen voor het kader dat niet deelde in een soldij verhooging als uitvloeisel van het Kon. besluit van 16 Maart 1906, waarby de positie van sommige onder-oiïicioren werd verbeterd. De relletjes en de daarbij gepleegde wanordelijkheden te Hoogeveen en om streken, als gevolg van het afschaffen der kermissen en den feilen verkiezingsstrijd voor een lid van den Raad, duren og steeds voort. In de vorige week werden ramen en kozynen van de Ned. Herv. Pastorie van Ds. Kroon, te Hollandscheveld, dik met teer besmeerd bij het hoofd der Herv. school werd één ruit, by het Raadslid Itobaard werden ton tweeden male eenige ruiten ingeslagen bij het Raadslid Veld man Boer werd, na tweemaal den huis gevel met carbolineum besmeerd te heb ben, een groote spiegelruit door een kei verbrijzeld. Zaterdagavond zijn door de marechaussee vijf jongelieden opgebracht en in verhoor genomen. Een hunner moet de dader zvjn van het laatstgenoemde feit. In het collectezakjo der geref. kerk te Nieuw-Vennep werd Zondag een gift gevonden, die een aanzienlyke waarde vertegenwoordigde. Daarbij was een briefje vermeldende, dat dit het bedrag was, vroeger door den gever ontvangen van het kerkelijk armbestuur, 's Mans positie was thans van dien aard, dat hy het vroeger ontvangene, benevens een flinke rente daarvan gedurende dien tijd, nu wel kon missen en als liefdegave offeren. Te Utrecht heeft gisteren bij het breDgen eener serenade een dreigende volksoploop plaats gehad. De politie werd onthaald op steenen. Een man kreeg een toeval en werd door de politie per bran card weggevoerd, hetgeen de woede van het publiek deed stijgen. De politie moesi van de sabel gebruik maken. Vele ageufeu werden gewond. Allengs werd het rustig. Te Harlingen is een werkman eener kalkbranderij, van het werk huiswaarts koerende, door de duisternis in de oude trekvaart te water geraakt en verdronken. Te Bennekom werd een molenaars wagen door de tram aangereden. I e vagen- bestuurder werd onder de tram geworpen. Hem werden beide beenen afgereden. Hij bezweek aan de gevolgen. Een juffrouw die van schrik nit den tramway n sprong, viel en brak een arm De minister van financiën maakt acn belanghebbenden bekend, dat gedurende de maanden October, November en December aanstaande, dagelijks, Zon- en feestdagen uit gezonderd, ten kantore van de betaalmeesters in de arrondissementen de voldoening zal plaats hebben der in de verschillende Grootboeken ingeschreven pensioenen ten laste van de Neder- Iandsche Staatsbegrooting, loopende over de derde drie maanden van het jaar t906. Voorts worden belanghebbenden er met nadruk aan herinnerd, dat op alle pensioenen ten laste van den Nederlandschen Staat, op die toegekend aan weduwen en weezen van ambtenaren be hoord hebbende tot de deelgerechtigden in het fonds van de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, in het weduwen-fonds van het korps ingenieurs bij den waterstaat,alsmede op die ten laste van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtenaren, van toepassing i9 de onder andere in de Burgehjke Pensioenwet onder art. 31 opgenomen bepaling, dat zij on vervreemdbaar zijn en dat de gepensionneerde er op geeneriei wijze over kan beschikken, ook niet door verpanding of beleening; voorts, dat door overtreding van deze verbodsbepaling i hij die verpandt of beleent èn hij die in pand of beleening neemt, zich\aan schade blootstelt, Er vroeg bij. Dat cle firma's er tegen woordig vlug bij zijn om met de een of andere leverantie te worden belast, blijkt ook woer u l het volgende. Des Vrijdags,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2