Te Brugge RECLAMES. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. hij voor zijne partij zoo bang is voor den invloed der socialisten, en tevens voor al wat naar eenigen vooruitgang en vrijzinnig heid zweemt, dan zijn wij tevreden. Blijkens mededeeling in sommige vrij zinnige bladen, hebben tal van aanzien lijke personsn en geestelijken volgens de Temps zich tegen de Pauselijke encycliek verklaard, onder anderen met de motivee ring dat in Frankrijk „de groote massa (is)niet geheel zonder godsdienst maar niet werkelijk geloovig." Niet geheel zonder godsdienstdus godsdienstig. Niet werkelijk geloovig dus ongeloovig Godsdienstige ongeloovigen dus. Van de soort zooals de 8. D. A. P. ten onzout er op na houdt En daar zouden „vele geestelijken'' bjj zijn Wie gelooft dat Hoe hebben wij het nu toch met minister St?al Bij het begrootingsdebat in 1905 toen men hem bezuinigingen aanbeval op de oorlogsuitgaven, stak hij den draak met dien aandrang. Een kind in de wieg zoo spotte hij begint al met dat woord bezuiniging" te leeren stamelen. En hij verklaarde ronduit dat van hem, indien 't landsbelang en een goede defensie er door geschaad wierden, geen bezuini gingen te wachten waren. De vrijzinnig democratische pers mees muilde bij deze boodschap en de sociaal democraten waren woedend. Het Volk, de uiterste linker bondgenoot, schold van „volksbedrog". Waren dan, zoo vroeg men, de verkie zingsbeloften nu al vergeten Borgesius had toch gezegd, en iu zijn vijf-cents-boek stond het te lezen, dat op de oorlogsbegrooting aanmerkelijk zou be zuinigd worden. En deze minister spot er mee? „De burgerman aldus Het Volk die van deze politieke leugen de dupe was in den verloopen zomer, merkt nu dat hij be drogen werd" En in zijn kwaadheid pakte deze schry- ver nu Borgesius aau. „Wij zijn nu in de politiek zoover gekomen, dat de meest ver antwoordelijke man stokstijf weigert voor zijn verantwoordelijkheid op te komen". Het blad sprak van „politieke kunsten makerij, loos gegoochel" en een schending van „de verkiezingsbelofte der liberale blanco-concentratie". Maar nu blijkt dat minister Staal wel degelijk aan 't bezuinigen is, misschien wel «en weinig onder politieken druk, nu is de Nieuwe Courant,de uiterste rechter bondge noot weer boos, terwjjl de socialist bevre digd schijnt. Minister Staal heeft ter wille van de be zuiniging het blijvend gedeelte van de be reden wapens afgeschaft. En nu vraagt het evengenoemde oud-liberale orgaan Heeft de Minister, die zich in December zoo schrap stelde tegen afschaffing oï vermindering van het blijvend gedeelte, inmiddels de om standigheden zoo weten te wijzigen, dat die van afschaffing bij de bereden wapens de nadeelen minder zullen worden gevoeld Heeft men b.v. maatregelen genomen om bij de bereden wapens een vrijwillig langer verblijf der militie in de hand te werken (Men weet dat nu reeds een zeer groot percentage der daarbij ingedeelden. dit bij vrije keus doet, in weerwil van den langeren diensttijd). Heeft men bij de veldartillerie een scheiding ont worpen in de opleiding tusschen stukrijders en kanonniers, zoodat de Taatsten korter kunnen dienen Heeft men een andere organisatie der veldartillerie op het oog met normaal kleinere gevechtseenheden dan thans Zijn in eenig ander opzicht de omstandigheden thans anders dan in December. Ten slotte merkt het blad op Alles is hetzelfde gebleven. De Minister heeft niets, letterlijk niets gedaan om de gevolgen van het uitgevaardigde decreet te neutraliseeren. Aan de vaardigheid der bereden wapens wordt een geweldige slag toegebracht. Het doet ons leedwezen dezen Minister het breekijzer te zien hanteeren, terwijl van den troffel nog zoo weinig te bemerken was. Wij kunnen de gedachte aan beweegredenen van uitsluitend politieken aard hierbij niet van ons afzetten de politiek van het lage eindcijfer quand mème, Maar, daarmede gepaard, bekruipt ons dan tevens een gevoel van wan trouwen wantrouwen aan des Ministers «ernst" bij de behartiging der hem toever trouwde belangen. «Wij kunnen de gedachte aan beweeg redenen van uitsluitend politieken aard hierbij niet van ons afzetten.'' Het is een vrijzinnige redactie die 't zegt. Het is tegelijk een bekentenis. En voor minister Staal een moeilijk parket. Immers, iedereen en zijn vader willende tevreden stellen, zal hij ten slotte niemand bevredigen. Gewone ervaring van staatslieden die, in naam hard als staal, in werkelijkheid als was zoo kneedbaar blijken te zijn. De Standaard keurt terecht den maat regel van minister Staal af om de sterkte der eskadrons bereden wapenen tot de helft te verminderen. Deze maatregel toch beteekent«indien met October moet gemobiliseerd worden, zal men hebben inplaats van 120 sabel eskadrons slechts 60. En het gekste is dal de zeer dure organisatie van paarden en kader en officieren blijft. „Om de autimilitairisten te believen, althans in de hoop levensverlenging van Jjen te mogen verwachten deinst de minister er niet voor terug orn op het allergevaarlijkst oogenblikn.l. de eerste paar dagen der mobilisatie, onze weerstandsmaeht aan de grens met 50 procent te verminderen." Zoo worden ook zelfs Schaper en Van Kol er aan gewaagd. Medische faculteit. Het Friesch Dagblad schrijft Zal de Vrije Universiteit den effect us- civilis niet verbeuren, dan moet zij over ruim '20 jaar een medische faculteit be zitten met minstens drie hoogleeraren. Wy hopen, dat de eerste dier profes soren over korten tijd zai benoemd zyu. De nood dringt. Eerlang zal ons land vijf flinke iu- riohtingen bezitten tot Christelijke ver pleging van krankzinnigen. Goed onderlegde dokters zijn dus broodnoodig. Om die te verkrijgen is een leerstoel in de psychiatrie (leer der ziels ziekten) aan de Vrije Universiteit on misbaar. De heer Brummelkamp heeft met het oog daarop een o. i. uitnemend voorstel gedaan. Hij wil, dat de Vereeniging tot Cbr. ver pleging van krankzinnigen te Amsterdam eene inrichting opene voor zielszieken, van ongeveer 60 80 bedden, terwijl de Vereeniging voor Geref. Hooger Onderwijs een professor in de psychiatrie zou be noemen, onder wiens leiding de genoemde inrichting zou staan en waar de studenten zouden kunnen onderwezen worden. Op deze wijze zou de Vrije Universiteit een kliniek bekomen onmisbaar voor de opleiding der aanstaande doctoren in de psychiatrie terwijl de Ver. tot Christ, ver pleging van krankzinnigen zulke doctoren zou kunnen verkrijgen. Beide vereenigingen zouden op deze wyze elkander zeer goed kunnen dienen. De eene hand zou de andere wasschen en beide schoon worden. Valsche kerk. Ds. Rudolph verweet aan de chr. gere formeerde kerk dat zij hare aanstaande dienaren dwingt om te verklaren dat de gereformeerde kerken de valsche kerken zijn. Ds. v. Lingen heeft dit terstond ont kend, en schreef onder meer in De Rotter dammer«Ik die alle examina bijwoonde, ben verplicht te verklaren dat nooit iets dergelijks is geeischt". Ds. Jaspers, geref. predikant te IJsel- stein, (wiens vader is chr. geref. predikant hij zeifis een oudleerling van ds. v. Lingen) schrijft hiertegen in genoemd blad De aanstaande Dienaren der Chr. Geref. Kerk behoeven dus niet te verklaren dat de Geref. Kerken de valsche Kerk is. Nu inderdaad, zulk een eisch staat ook nergens in heel den bundel synodale bepalingen. De aanstaande candidaten behoeven niet elk persoonlijk die verklaring af te leggen gelijk ze bv. wel moeten afleggen den eed tegen de simonie. Maar wel is dit een feit, dat ik, die 4 i j iaar ook alle examina bijwoonde, tegenover de verklaring van Ds. v. L. stel, dat bij elk dier door mij bijgewoonde candidaats-examens bij het onderzoek in de Vaderlandsche Kerk geschiedenis de pertinente vraag gesteld werd of de Geref. Kerken als de valsche Kerk erkend werden. Die vraag werd niet aan allen persoonlijk gedaan. De examinandi werden allen tegelijk geëxamineerd om de beurt kreeg ieder een vraag, en zoo kreeg ook één van allen, wien het trof dien trof het, die bewuste vraag. Jyi het antwoord was dan altijd, schijnbaar tot groot genoegen en in ieder geval zonder eenig protest van curatoren of docentenJa zeker, de Geref. Kerken zijp de valsche Kerk. Ik heb nooit bijgewoond dat dit bevestigend antwoord geweigerd werd. Wat het gevolg daarvan zou geweest zijn kan ik dus niet zeggen. Wel weet ik, wat naar het oordeel der stu denten dan te wachten stond. Ik wil dit even mededeelen omdat hier stellig uit blijkt hoe waar het woord van Ds. Rudolph was dat deze handelwijze bij de examjna »karak- terbedervend" is. Ik vroeg eens aan een stndent een paar dagen voor zijn candidaats-examen of hij op die vraag ook bevestigend zou antwoorden. Ik kende zijn opvatting omtrent »de Kerk"we hadden dikwijls met elkander daarover gespro ken. En wat antwoordde hij Na eerst gezegd te hebben dat hij van harte hoopte dat een ander die vraag maar treffen zou, ging hij voort»maar als ik ze krijg dan zeg ik natuurlijk ja,want denk je dat ik zakken wil?" Ik vraag u, nu ge deze feiten kent, heeft Ds. R. leugen gesproken of waarheid? Maar zult ge zeggendat is uw bewering. Daartegenover staat het getuigenis van Ds. v. L. en het getuigenis van een ongeveer 75-jarigen grijsaard is meer waard dan dat van een drie maal jonger dominé. G# hebt gelijk. Opstrijden geeft vooral hier niets. Maar mag ik dan nog even plaats ora te bewijzen, met de stukken te be- w ij z e n dat Zijn Eerw's geheugen hem in zijn schrijven nog minstens tweemaal leelijke parten speelt. Ds. v. Lingen beweert dat hij zelf niet in de Geref. Kerken de valsche Kerk ziet. Inderdaad heeft Z.Eerw. dat nog eens beweerd in een brochure tegen Prof. H. H. Kuyper. Hierop door Prof. K. op tegenspraak gewezen van deze verklaring met vele andere uitdruk kingen was het antwoord dat de Geref. Kerken in een overgangs-periode waren van de ware naar de valsche. En naar verdere uitlatingen te oo.-deelen heeft de overgangs-periode in het oog van Ds. v. L. maar kort geduurd. Herhaaldelijk toch schreef hij eerst dat de Geref. Kerken de kenteckencn der ware Kerk niet bezaten. In no. 36, Jaarg. 12 van de Wekker heet het »dat ge in de Geref. Kerken meer kenteekenen van de valsche dan van de ware Kerk kunt vinden". En in No. 61, Jaarg. li van de Wekker, verklaart Z.Eerw. eerlijk en rond nog liever tot de Hervormde Kerk terug te keeren dan tot de Gereformeerde, »welke voor mij zich nog steeds meer openbaart als een valsche Kerk". Pat is de eerlijke uiting ten.tr overtuiging die bijna nimmer rondborstig uitgesproken wordt, maar wel in elk stukske over de Kerkelijke quaestie doorschemert. Maar wat nu te zeggen van dit getuigenis, zwart op wit nog heden te vinden, tegenover de verklaring in uw blad van 3 Sept., dat naar Z.Eerw.'s overtuiging de Geref. Kerk niet de valsche kerk is? Ds. Van Lingen heelt ook nooit gehoord dat door één der Chr. Geref. de Geref, Kerk de valsche genoemd werd. Zou Z.Eerw.'s geheugen zich ook hier niet bedriegen Ik weet zeker van wèl. En ter overtuiging v n anderen en voor hem zeivenmen leze No. 40, Jaarg. 12 van de Wekker, waarin duidelijk verklaard wordt dat de adoleerende" Kerk de valsche was en dat de Chr. Geref. Kerk van vóór '92 door zich te vereenigen, mede valsch geworden is, derhalve, dat de Geref. Kerken gelijk ze nu bestaan de valsche Kerk is. In deze beide laatste voorstellingen is dus Ds. v. L. gelijk uit de stukken blijkt absoluut abuis. Zou het dan zoo'n wonder zijn als hij ook bij de eerste dwaalde Ik laat het oordeel den lezer. Dat Ds. v. L. op dat punt van gevoelen ver anderd is, geloof ik gaarne. Ik kan zelfs van Z'Eerw. niet anders verwachten. Maar dan moet dit ook eerlijk worden erkend, de gezindheid der Chr. Geref. broeders niet verdedigd en Ds. R. niet van onwaarheid beschuldigd worden. De toon van Ds. v. L..s schrijven verblijdt ook mij, gelijk ik er mij reeds lang over ver blijd heb dat hij zich als schrijver in de W e kker terugtrok. R.-K. Sociale Week te Utrecht. HL Pastoor Ariens (langdurig toegejuicht bij zijn komst op het podium) behandelde het alcoholismeen jhr. rnr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck de di ankbestrijding. Rector Bult sprak over het arbeidsloon. Spr. betoogde, dat, waar het arbeids contract in wezen verschilt van het huur- of koopcontract, bij de bepaling van het arbeidsloon andere regels moeten gelden dan bij het stellen van den huur-of'koop prijs van goederen. Aan de eischen der rechtvaardigheid wordt voldaan, wanneer een volwassen en bekwaam werkman in normale omstandigheden zooveel verdient, dat hij in staat is, zichzelven en een huis gezin met een gemiddeld aantal kinderen te onderhouden. En dat de arbeider een rechtvaardig loon ontvangt, is niet alleen voor den arbeidersstand, maar ook voor de geheele maatschappij van het grootste belang. De waarde van het arbeidsloon wordt bepaald door het nut, dat men van den geleverden arbeid, als werkkracht, heeft, m. a. w. door den verrichten arbeid, en dat is de formeele grond, en door den persoon van den arbeid, dat is de mate- rieele grond. Naar dien laatstgenoemden grond zal het loon rechtvaardig zijn, wan neer een volwassen en bekwaam werk man in normale omstandigheden zooveel verdient, dat hij in staat is, zich zeiven en een huisgezin met een gemiddeld aantal kinderen te onderhouden (familieloon).Spr., zieh een voorstander van zulk een familie- loon verklarende, wees nadrukkelijk op de moreele en physieke nadeelen van een te laag familieloon. Immoreele loonsver- houdingeo, betoogde hij, hebben immoreele toestanden ten gevolge; huwelijken worden er door tegengehouden, wat voor menigen jongen man nadeelig is, en ook voor het gezinsleven kan zulk een te laag loon hoogst nadeelige gevolgen hebben. Wat aangaat het /,minimum"-loon, daar onder moet verstaan worden het minste loon, dat voor een reeks van achtereen volgende uren, als maximum aangenomen, betaald wordt. Verondersteld, dat het arbeidsvermogen n$ een werktijd van 11 uur zooveel heeft geleden, d^t voor langer werken grooter krachtsinspanning noodig is, dan moet voor die over-uren meer loon betaald worden. Een dergelijke motivee ring geldt voor nachtarbeid, Zondagsarbeid en werken op christelijke feestdagen. Dr. Nolen» behandelde den arbeidsduur Op *t volgende komt neer watdegeleerde Spr. zei van de bezwaren tegen beperking van den arbeidsduur, ook voor volwassenen, aangevoerd. Als hoofdbezwaar wordt genoemd, dat door beperking de productie vermindert en dat hieruit verder deze bezwaren voort vloeien, dat de productiekosten hooger worden, dat de arbeider minder loon krijgt en dat de prijs van de producten hooger wordt. Dan is er Dog het theoretiseh be zwaar, dal beperking zou zijn een be lemmering van eeQ inbreuk op de vrije beschikking vaD den arbeider over zijn tijd. Spr. betoogde echter, dat deze bezwaren ten deele ongegrond, ten deele slechts van betrekkelijke waarde zijn. O a. werd op gemerkt, dat de ervaring leert, dat bij verkorting van den arbeidstijd de productie niet vermindert, en het loon om die reden dus Diet behoeft te dalen. Waf aangaat wettelijke regeling. Ook dan zijn er grenzen. Voor een 8-uren-dag is geen bezwaarbewijs hiervoor is, dat die reeds ingevoerd en in sommige gevallen te ho og isanderen spreken van een 10- uren-dag, in Frankrijk voorgesteld. Zonder uitzonderingen en ontheffingen zal men niet kunnen, doch 't is wensohelijk, dat deze er zoo weinig mogelijk zijn. In ieder geval moet de wet zekerheid geven omtrent een rie'itige naleving, moet zij eenvoudig zijn en moet er mogelijkheid zijn, dat ze uitgevoerd wordt 0. a. door een goed toezicht. Voorts zal men rekening dienen te houlen met een geleidelijke invoering der beperking, Men kan in epn dergelijke wet een algemeen maximum aannemen voor alle bedrijven en het daar beneden gaan over laten aan de vrije beschikking, dooh een bezwaar is, dat bij zulk een wet te veel uitzonderingen zullen komen. Beter is een maximum voor verschillende groepen van industrie, dan kan er rekening gehouden worden met verschillende om standigheden. De tegenwoordige regeering heeft ver klaard iu dezen den weg van partieele rege ling te willen inslaan. internationale bemoeiingen in deze kwestie kunnen van tweeërlei aard zijn, van particulieren en van ollicieelen aard, en moeten ten slotte uitloopen op interna tionale tractaten. Over Sociale gemeentepolitiek sprak mr. P. J. M. Aalberse. Spr. betoogde, dat de gemeente bij de oplossing van de sociale kwestie een ge wichtige taak te vervullen heeftzij moet een gemeentelijk sociaal bureau stichten, onder speciaal toezicht van een wethouder en een raadscommissie voor sociale aange legenheden. Wat het arbeidersvraagstuk aangaat, is de gemeente het aangewezen lichaam 0111 door hare verorderingen de sociale wet geving plaatselijk uit te breiden m.n. moet er gezorgd worden voor woningwet, Zon dagsrust en vakonderwijs. Bovendien kan zij moet zij veelal een gemeentelijke arbeidsbeurs oprichten, en de verzekering tegen werkloosheid ter hand nemen. Wat het middenstandsvraagstuk betreft, zal de gemeente allereerst het vakonder wijs moeten steunen, de ontwikkeling der klein-industrie bevorderen, de winkel sluiting regelen, en by aanbestedingen en gem een te-bed rij ven met de rechtmatige belangen van den middenstand rekening moeten houden, terwijl een goede regeling der belastingen indirect vele misstanden kan wegnemeD. Voor de openbare gezondheid moet de gemeente waken door het inrichten van een deugdeiijken keuringsdienst, het op richten van een slachthuis, den aanleg van parken, van bad- en zweminrichtingen, en door medisch toezicht op de scholen. Aan de oplossing van het woningvraag stuk kan de gemeente medewerken door een goede bouwverordering en een deug delijk uitbreidingsplan, door het bouwen of helpen bouwen van arbeiderswoningen, door een verstandige grondpoliiiek. Exploitatie van bedrijven ten slotte, mag de gemeente alleen in 'talgemeen gemeente belang ter hand nemea. Gunstige fiDancieële resultaten zijn daarbij van ondergeschikt belang. De sociale gemeentepolitiek ten opzichte van de eigen ambtenaren werd door jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck besproken. Deze noemde het een plicht der gemeente, goede arbeidsvoorwaarden vast testellen voorhen, d ie onmiddellij k of middellijk in haren dienst zijn. Het is wensohelijk, dat deze voorwaar den voor ambtenaren en werklieden n rechtstreekschen gemeentedienst in veror- dingen, regelende hun rechtstoestand om schreven worden. Zulk een regeling al is 't dan niet in alle opzichten volledig is ook onder de thans in Nederland geldende wetgeving mogelijk. Er dienen o.a. in opgenomen te worden bepalingen over arbeidstijd, bezol diging, met periodieke verhoogingenrecht op pensioen, zoowel eigen- als weduwen- en weezenpensioenwachtgeld, ziekengeld, straffen en scheidsgerecht. Voorts behoort de gemeente bij het verleenen van con cessies en het aanbesteden van werken met de belangen van de werknemers van con cessionarissen en aannemers rekening te houden. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Krommeniedyk door M. Rosbergeu te Beets. Geref. Kerken. Aangenomen naar Gronipgen door N. IJ. v. Goor te Halfweg. Bedankt voor De Wilp door G. D. Scheepsma, cand. te Schettens. Middelburg. Na gehouden onderzoek op 6 en 7 Sept. j.l., werden tot de lessen der Burgeravondschool toegelaten tot de le klasse zonder examen 44 candidateo, n 1. C. E. Adriaanse, K. Belderok, W. L. de Bree, F. W. Brouwer, W. C. Calliber, J. A. Crucq, A. den Engelsman, J. Geense, J. A. P. Geers, A. Geijp, P. J. R. Grool, H. J. Heeren, J. H. Heuker, J. C. Huissooü, A. Koster, M. M. Kruijsse, I. de LaDge, J. P. de Lange, J. Laport, M B van Luijk, G. Malgo, J C. Meijboom, P J. van Miert, J. A. Mink, J. C. Moens, R. Peeman, P. C. H. Peeters, H- Philipse, J. C. van de Poel, P. D. Renalda, N. P. Schonis, L. Schouten, A. van SorgeD, J. W. SuurlaDd, A. C. Vader, M. P. Verstelle, P. de Vos,11. Wan jon, P. Wattel, H. W. Wedts de Swart, W. C. Mollié, J. W. Minderhoud, P. J. Coulon en H. Pieterse. Geëxamineerd werden voor de le klasse 31 candidaten, voor de 2e klasse 2 en voor de 8e klasse 1. Toegelaten werden tot de le klasse 15, n.l. C. J. Biondina, W. Duboij, P. J. Ger man, H. Gillesse, G. F. de G ave, J. H. Hollestelle, A. C. Izebout, P. de Klerk, J. Langebeke, M. C. de Meulder, W. Odding, D. Peeman, L de Prée, A. van Sorgen en C. Verrijk. Tot de 2e klasseB. P, Biondina en P. Visser. Voor den cursus 1906/1907 van de Burgeravondschool alhier zyn nu 168 leer lingen ingeschreven. In 1905 bedroeg dit 152, in 1904: 142, iu 1903: 121 en in 1902: 127 leerlingen. Poortvliet. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte de heer J. Slot van Scherpenisse. Te Zaamsiag waar reeds 3 chr. scholen zijn, zal met 1 Dec. een 4e chr. school, van gereformeerde zijde, worden opgericht. Krabbendijke, Hedenmorgen verga derde de gemeenteraad ter benoeming eener onderwijzeres aan de openbare school wegens vertrek van mej. Arends. Alle leden waren tegenwoordig. De voordracht bestond uit1. J. O. van Nieuwenhuijze, onderwijzeres te Waarde, 2. R. Soheele, volontaire te Goes, 3. J. J. Dormaar, volontaire te Lekkerkerk, 4. K. P. D. de Lange, volontaire te Vlaardingen. No. 1 kreeg 2 stemmen, no. 2 kreeg 4 stemraeD, terwijl ook nog één stem werd uitgebracht op mej. Bal, onderwijzeres te Oostdijk. Mej. Scheele zal 1 October a.s. in dienst moeten treden. Een bode door de Pinkpilien genezen, De heer Henri van Torren, bode, wo nende te Brugge, Venkelstraat no. 9, wiens portret hierbij is afgebeeld, schrijft ons het volgende. Herr. Van Torren. „Ik ben gedurende 17 maanden ziek geweest. Ik had influenza gekregen en die ziekte heeft mij gedwongen meerdere maanden te bed blijven' Toen ik weer kon opstaan was ik volmaakt oDgeschikt tot werk, want ik had nauwelijks de kracht te blijven staan. Gedurende eenigen tijd kon nauwelyks eten. Ik had geen eetlust, de maag deed mij pjjn en mijn spijsver tering ging met moeite. Ik was zeer zwak en had bij de minste beweging steken in de zyde. Des nachts kon ik slechts met moeite den slaap vatten. Ook heb ik veel aan zenuwpijnen geleden. Men heeft my verschillende behandelingen voorgeschre ven die geen van allen myn toestand hebben verbeterd. Toen heb ik de Pink pilien willen probeeren die te voren een mijner vrienden van een soortgelijke ziekte genezen hadden. En inderdaad hebben de Pinkpilien voor mij gedaan wat zy voor mijn vriend hadden gedaan. Zy hebben mij goed genezen en even snel als hem. Na 17 maanden lang geleden te hebben ben ik gelukkig myn toevlueht te hebben genomen tot dat geneesmiddel dat alleen my myne gezondheid heeft kunnen weer geven die ik noodig heb voor myn werk." De ziekte waarvan de heer Van Torren genezen is, is de groote bloedarmoede die altijd op de koortsen volgt. Er bestaat goen grootere verzwakking, geen volko- mener bloedarmoede dan in die gevallen. De Pinkpilien herstellen gemakkelijk zoo als men ziet die uiterste verzwakking, en zy herstellen nog gemakkelijker zwak heden en bloedarmoede van minderen graad. Gebruik dus Pinkpilien zoodra gy u niet zoo sterk, niet zoo wel gevoelt als gij zijn moet. Prijs f 1.75 de doos, f9.perödoozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Hoofd-depöthouder voor Neder land en Apotheken, Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Middelburg en omstreken bij Joh. de Roos en voor Goes en omstreken bij Gebr. Mulder, Drogerijen en Verfwaren. Middelburg. Woensdag had in het huis op de Heerengracht plaats de in stallatie van Mej. Becking als directrice van het kinderhuis. Daar de voorzitter ds. de Ligt wegens smartelijke reden niet kon tegenwoordig zijn, voerde de viee- voorzitter dr. Obbink het woord namens het Bestuur van Kinderzorg. Hij wees op de zwaarte van het werk èn op den zegen. Aan Mej. Kosten, die voortaan de direc trice zal ter zijde staan werd de hartelijke dank van het bestuur gebracht voor den ernst, de toewijding en trouw waarmee zij hare taak heeft vervuld. Wie haar aan 't werk heeft gezien zal aanstonds toestemmen dat die lof niet overdreven is. Haar taak werd te zwaar, zoodat met name 't paedagogisch deel der verzorging niet tot zijn recht kon komen. Nu zal dat anders worden. (Zondaqsbode.) Muziekuitvoering van het Stedelijk Schutterij Muziekcorps, luitenant-directeur den heer Jan Morks, op het Molenwater^

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2