Buitealandsch Overzicht. Kerknieuws. Sehoolnieuws, Gemengde Berichten. Nederland zou genoeg hebben aan ééne rijksuniversiteit in het midden des lands waarbij dan de beide universiteiten te Amsterdam, de gemeentelijke en de vrye, zouden kunnen bestendigd worden. Wij zullen afwachten, wie der groote bladen dit denkbeeld, indien er iets goeds in is, opraapt en uitwerkt. Wij voor ons spraken 't uit met 't oog op 's lands financiën, de te maken nieuwe groote kosten, en de buitensporigheid van het getal Rijks-hoogescholen drie waar een voldoende was Toen wij het bovenstaande geschreven hadden, kwam ons een ingezonden stuk van X. in do N. C. onder de oogen deze inzender vraagt ook ophefling der Gronin ger hoogeschool dewijl deze in 10 jaren tijds 80 studenten verloor, terwijl de andere er 280 vooruitgingen. Het getal studenten aan genoemde uni versiteiten bedroeg in 1896 resp. voor de verschillende faculteiten in bO O O ac S SC 2 Leiden 104 358 374 69 83 988 Utrecht 193 159 328 124 40 844 Groningen 79 71 218 78 55 503 En in 1906 SC 2 3 5 3 ,8, o Sc SC "S z Leiden 85 443 379 194 167 1268 Utrecht 218 241 406 179 69 1113 Groningen 56 105 156 51 55 423 De inzender wil door de vrijkomende gelden de kas der overige universiteiten stijven. Als dat noodzakelijk blijkt, zou dit ook een goed motief zijn voor de gewenschte opdoeking. Het district Sliedrecht wil niet te laat kom9n bij de aanstaande verkiezing van leden voor Provinciale Staten. Nog negen maanden en dan hebben we die karwei. Tot candidaten werden van vrijzinnige zij gesteld de heeren Loopuit te Schiedam en Zaaijer te Rotterdam, en deze candi- daatskeuze had plaats op 3 September Bali. Het wordt tijd, dat de Balische vorsten wear eens hardhandig er van overtuigd worden, dat het Nederlandsch-Indische gouvernement niet met zich laatspelen. Dit zullen velen onzer lezers met ons gedacht hebben bij het lezen van het bericht dat een gewapende bende uit Badoeng op 31 Augustus een inval in Gianjar heeft, trach ten te doen, doch door de grensbewoners was teruggeslagen. Als wy in herinnering brengen, dat Bangli een inval deed in Karang-Asem, dat evenals Gianjar een leenrijk van Nederland is, terwijl de vorst van Tabanan gedreigd heeft Singaradja, den zetel van den resident, aan te vallen, dan blijkt het duidelijk, dat al net pogen om de hangende geschillen op Bali langs vredelievenden weg te beslech ten, een geheel verkeerde uitwerking heeft gehad. De Balische vorsten zyn overmoedig geworden toegevendheid is door hen aan gezien voor gebrek aan durf en gebrek aan kracht. Vandaar die aanvallen op Karang Asem en Gianjar, die door stedehouders in naam van H. M. de Koningin worden be stuurd. Het wordt tijd, dat de 4e Balische expe ditie Java verlaat. (N. R. Ct.j De bladen maken met rechtmatigen ophef gewag van het feit dat de noord westelijke doorvaart, althans van deze zijde, volbracht is. Een telegram uit Nome in Alaska is namelyk te Kopenhagen ontvangen, mel dende dat de Gjoa het schip waarmede R Jd Amundsen zijn tocht gemaakt heeft tot onderzoek der ligging van de magne tische pool in hst noordelijk halfrond aldaar is aangekomen, zoodat voor het eerst de noordwestelijke doorvaart volbracht is. De Gjöa vertrok in den zomer van 1903 uit Noorwegen, bereikte in Augustus Beechey-eiland (Noord-Devon), zette den tocht voort langs de westkust van het schiereiland Boothia Felix, waar men twee maal overwinterde, en moest in den na zomer van 1905 Let anker laten vallen te King Point, aan de noordkust van Amerika. Amundsen bereikte in December, over land, Eagle in Alaska, is in 't voorjaar naar zyn schip teruggekeerd, en heeft dit nu bo- houden door de Beringstraat heen naar den Grooten Oceaan gebracht. Wij merken hierbij nog op dat de noord westelijke doorvaart, wei te verstaan van den anderen kant, reeds in 18'<4 volbracht was, en wel door den zeevaarder Mac Clure; dat de bekwame Noor die thans die passage volbracht, natuurlijk heeft kunnen profi teer an van de mislukte proeven zijner voorgangers, en van de verbeterde tech niek van den scheepsbouwen dat het nu Volbrachte kunststuk geen zaak is van eenig practisch nut of belang. Maar en dit mag met genoegen vast gesteld het geslacht der koene zee vaarders is nog niet uitgestorven, al ligt het in den aard der omstandigheden dat men ze nu meer in Scandinavië en Noord- Amerika, dan in Nederland moet zoeken Rusland. Witte de oud-premier zou te St.-Peters- burg aangekomen en terstond naar Peter hof gereisd zijn. In de omstreken van St.-Petereburg wordt druk vergaderd, vooral in de bos- scheu langs den Finschen spoorweg. Veel gouverneurs hebben hun ontslag ingediend ODder voorwendsel van ziekte. Hongersnood, typhus en scheurbuik lieersciien in 38 gouvernementen, vooral in het Wolga-bekken. Het aantal werkloozea in de hoofdstad bedraagt thans 20,000de politie heeft het centraal-bureau voor den arbeid, dat in betrekking stond met de werkloozen, gesloten. Generaal Alikanof, beruchte „vrede stichter" in den Kaukasus, is naar het buitenland vertrokken. Zyn populariteit is van dien aard, dat hij door de politie werd begeleid en dat in de stations een „eerewacht" hem zelfs omringde als hij hot spoor overstak. Alle revolutionaire vereenigingen heb ben thans een aaneengesloten anti-regee- ringsgezinde groep gevormd. Een bloedige botsing heeft ia het gouvernement Kazan plaats gehad tus- schen boeren, met een priester aan het hoofd, politie en troepende priester werd gewond. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Rotterdam (vac v. d. Veen) A. J. Montijn te Haarlem, J. D. de Hoog te HarJingen en dr. A. F. Krull te Seheve- ningen. Beroepen te IJselmuiden G. H. Beeken kamp te Huizen. Aangenomen naar Moordrecht door J. N. Drost te Veenhuizen. Geref. Kerken. Bedankt voor Makkum door G. P. Ober man te Voorst. Geslaagd te 's-Gravenhage toor de hoofdacte dhr. L. Dronkers te Zierikzee. Een commissie, bestaandeuitdeheeren jhr. mr. L. van den Berch van Heemstede, in Den Haagdr. F. van Gheel Gilde- m eest ei, in Den Haag; dr. H. M. v.Nes, te Hilligersbergds. E. Snellen, te Arn hem: ds. G. Verrijn Stuart, te Delden; F. J. van der Plak, leeraar aan de H. B. S., te Maastrichtds. H. J. E. Westerman Holstijn, te Waardenberg W. F Pfeiffer, in Den Haagds. Chr. Hunningher, te Amsterdam, hoewel wetende, dat wijlen prof. J. H. Gunning te Leiden afkeerig was van alle vertoon en ijdelen graflooi, komt het toch voor, dat zijn gedachtenis moet gt-ëerd worden ook door een herinnerings- teeken op zijn graf te Moscowa,bij Arnhem. Zij stelt zich voor, aldus luidt de adver tentie in De Nederlander, dat gtafteeken in strengen, soberen stijl, geheel in den geest van den ontslapene te doen uitvoeren. Middelburg. Heden werd tot de 6e klasse van het Middelburgsch Gymnasium toegelaten J. Papegaaij en tot de 5e klasse C. Verheijden, herexamen voor de leklasse werd met goedgevolg afgelegd door A. Keers, terwyl by het 2e toelatingsexamen in diezelfde klasse werd geplaatst C. Hage. Vlissingen. Tot Onderwijzeres aau de christ. school in de Nieuwstraat alhier is benoemd mej. A. Vreke te Nieuwerkerk. Middelburg. De fourier Lobbezoo van het 3e bat. 3e reg. inf. te Bergen op Zoom wordt op heden bevorderd tot sergeant majoor by de 2e comp. 2e bat. alhier. De sergeant A. Kievit van de 2e comp. 2e bat. alhier, wordt op den 7den dezer over geplaatst bjj den regimentsstaf te Bergen op Zoom en werkzaam gesteld als schrijver tea regimentsbureele. Goes. De tweede uitvoering van „Ge- wyde Muziek" zal plaats vinden op Donder dag den llden October in het Kerkgebouw der Ned. Hev. Gemeente. Mej. C. v. D. (Alt)de heeren I. D. Fr. v. d. P (Violon cel), Joh. Vink (Hobo), Utrecht en J. Kooi man (Orgel), hebben hunne welwillende medewerking toegezegd. Gepasseerde week werd door den velocipèdeverhuurder, Grimminkte 's-Hee- renhoek aan den bakkersknecht Groos- man een fiets in huur afgestaan. Tot nu toe is deze niet teruggebracht, en uit een ingesteld onderzoek kwam aan het licht, dat G. aan een paar fietshandelaars alhier een velocipede te koop heeft aangeboden. G. wordt opgespoord. Aangesteld tot onbezoldigd rijks veldwachter A de Dreu, gemeente-werker, A. Alewijnse, B de Korte en H. van den Broek, agenten van politie, allen te Goes. De opbrengt der insehrijvings- en staangelden op de kermis alhier bedroeg f 1449,573, ongeveer f 900 meer dan in 1905. St. Maartensdijk. In de Dinsdag ge houden buitengewone vergadering van Iogelanden van aWe polders, behoorende tot het waterschap St. Maartensdijk werden behandeld eenige wijzigingen in het huis houdelijk reglement. Het resultaat der besprekingen en stemmingen is in hoofd zaak, dat de verschillende polders elkander onder zekere omstandigheden zullen steu nen met vaststelling van een maximum dijksgeschot-cijfer voor die polders, weike zeedijken te onderhouden hebben, en, dai het ook mogelijk is, steun te verleeucn aan aangrenzende vrije polders, wanneer deze te zwaar belast zouden worden, door noodzakelijke verbeteringen aan hunne zeewerende dijken. Voorts werd nog be slist, dat er geen principiëele bezwaren geopperd zullen worden tegen machts uitbreiding van Ged. Staten, waar het betreft het in beteren staat van verdediging brengen van zeedijken en binnendijken, behoorende tot het beheer vaa vrije polders of waterschappen. Wel werd nog bezwaar geopperd, betreffende de betaling der kosten van verbeteringen aau scheidings- d'jken tussohen twee polders, welke men meende, in afwijking van het voorstel van Ged. Staten, dat voor rekening dier beide j ol Iers behoorden te komen, en niet alleen voor rekening van dien polder, waartoe de scheidingsdijk behoort. Voor de tydelijke waarneming van hot ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te St. Maartensdijk is aan gewezen de surnumerair D. O. Norel, van do directie Middelburg. Van de drie zwemmers, die Zondag morgen te 10 u. 10 m. van Bath naar Ant werpen vertrokken, kon alleen Maas der A. Z. C. den geheelen afstand afleggen. Het vroeger record voor dien afstand was 5 u. 35 m., doch Maas heeft dit nu gebracht op 4 u. 29 m. 22 s., zoodat hy met een snel heid heeft gezwommen van 6 k. 300 in. in het uur. Een groot deel daarvan komt op rekening van het sterke getij. Op som mige oogenblikken, als de stroom krachtig was, zwom hij met de verbazende snelheid van 9 kilometer in het uur. Bij het vertrek nam Maas onmiddellijk de leiding, zoodat aan den Doel Wirtz reeds 6 m. 40 s. en Blondeel 17 m 18 s. achter waren. Wirtz gaf hst op een weinig vóór Calloo, en Blondeel, die letterlijk uitgeput was, moest vóór de stad uit het water worden gehaald en had toen 5 u. 14 m. gezwommen. Sas van Gent. Een laaghartige aan randing heeft Maandag plaats gehad tus- scheu deze gemeente en Selzaeto, nabij de spiegel fabriek. Daar werd een baas uit de koolteerfabriek te Selzaete, door een tweetal onder zyn bevelen staande werklui, na eerst te zijn gemolesteerd en uitgedaagd, aangerand. De twee kerels sloegen den maD, die uit visschen ging, eerst met etee- nen tegen den grond en bewerkten 's mans gelaat toen met messen. Een spoedig toe gestroomde massa volk was echter oorzaak dat deze snijpartij niet van langen duur was. Bedekt met wonden aan hoofd en handen, gelukkig alle niet vau ernstigen aard, begaf de man zich naar zyn worirg te Selzaete, waar een geneesheer hem verbond. Persoonlijke veeten zyn van een en ander de oorzaak. 31. C. 's-Heer Abtskerke. De Raad dezer gemeente hield Dinsdag, 's morgens 8 uur eene openbare vergadering, waar C leden aanwezig waren. Afwezig het lid Harinck. De herkozen leden Van der Meulen en Dekker werden geïnstalleerd. Tot wet houder werd herkozen de heer A. van der Meulen met 5 stemmen, zijnde 1 stem blanco. In de invorderingsverordening op de hondenbelasting werd ingelascht dat de opgemaakte kohieren aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten zullen onderworpen worden. Ovezand. In het voorjaar hebben zich een paar kerkuilen genesteld in een dui venhok, hangende aan een muur der woning van den burgemeester. Hoewel daarlangs veel passage is, hebben ze hun eieren uitgebroed en 3 jongen opgekweekt, waar van er dezer dagen 2 zijn uitgevlogen. Voorwaar een groote zeldzaamheid van deze anders zoo schuwe dieren. Kruidingen. Gisteren kreeg de boeren knecht J. B. een klap van een paard tegen het onderlijf. Onmiddellijk moest genees kundige hulp ingeroepen worden. Toestand thans bevredigend. Rilland. Door de gemeente-arbeiders is op last van liet college van B. en W. een klein gedeelte van den hoofdweg geteerd, voornamelijk dat deel, waar de wielen der verschillende voertuigen den weg raken. De proefneming dient tot harding der weg. Mocht het resultaat gunstig zijn, dan zal zeer zeker de proef over eenjgrooter deel worden voortgezet. Op dezelfde wijze als kort geleden in de Tweede Bathpolder is men nu ook begonnen koolzaad te zaaien in het ge deelte van den Eersten Bathpolder waar de huizenrij in gelegen is. Dit deel is 5 maanden door het water oierstroomd geweest. In de Tweede Bathpolder schijnt het gezaaide zich vrijwel te hebben ont kiemd. Ds. Kerkhoff te Utrecht die heden zijn eeuwdag viert, heeft verleden jaar op 99jarigen leeftijd nog zijn kiezersplicht vervuld. Te Rotterdam is weer een opstootje in de Zandstraat geweest, weer bij een kotFiehuiehouder, wiens spiegelruit ver brijzeld werd. JDe politie dreef het volk met de sabels uiteen een paar menschen liepen wonden opterwijl een der bel hamels bijtende en scheidende naar het politiebureau werd gebracht, volgde het publiek al steenen gooiende, waardoor ook in het warenhuis een ruit verbrijzeld werd. Uit Westmalle wordt aan het Dgbl. v. Nbr. gemeldEen brutale inbraak is hier gepleegd bij den eerw. heer T., rus tend priester. De dieven zy'n langs den kelder ingebroken, hebben uit een lesse naar een som in goud en bankpapier ont vreemd, alsook eenige sommetjes, die voor goede werken bestemd waren. Daarna hielden ze een goeden maaltijd, besproeid met wat de kelder best opleverde, en vertrokken zonder dat iemand iets ge- fcoprd had. By een bewoner van de Daendols- straat in Den Haag, die met heel zyn gezin uit de stad was, zyn Zondagnacht onwelkome bezoekers geweest. Een klein schrijfbureau, benevens alle kasten, ston den open, terwijl de spaarpotten der kin deren en vele étui's ledig op den grond lagen. De brandkast is niet geforceerd een eindje kaars stond er bij op den grond, zoodat de dieven wel hun best blyken gedaan te hebben. Het geval werd be merkt door de werkvrouw, toen deze haar dagelyksch bezoek aan de woning bracht. Hoeveel er gestolen is, kan eerst na terug komst der bewoners worden uitgemaakt. Uit Tilburg schrijft men Ter aanvulling van het bericht van gister diene het volgende Hedenmorgen kwam de 23-jarige Leyten zich in gezelschap van zijn vader ten politiebureele aanmelden. VolgeDS zijn mededeeling was hij na het begaan zijner misdaad naar Turnhout en vandaar naar Antwerpen uitgeweken. Maar rust noch duur kunnende vinden, voelde hij zich als door een onweerstaanbare macht naar zijn woonplaats getrokken. In dozen gemoedstoestand kwam hij van Antwerpen geloopen, hedennacht ten huize van zijn ouders aan. Uit valsche schaamte om zich alleen aan te melden, had hij zijn vader ver zocht hem te vergezellen. Roerend was het afscheid van vader en zoon. Om drie uur had hedenmiddag in het gasthuis de con frontatie plaats, waarbij de dader niet de minste ontroering verried. Per ry tuig is hij daarna van het politiebureau naar 't station gebracht, om verder naar Breda te worden getransporteerd. Omtrent den brand in het univer siteitsgebouw te Groningen meldt men nader van daar De drie ververs, die onmiddellijk bij den brand zijn betrokken nl. de h.h. Bos van Ooderdendam en Wolters en Bosman van hier, werden Vrijdag en Zaterdag dooi de politie gehoord. Het is gebleken, dat Bos, die pas een dag bij den heer Bouman in dienst was, eigenlijk het ongeluk is overkomen. Vlak bij de dakgoot begon het te smeulen toen hij bezig was te branden. Hij riep zijn beide kameraads, vau wie de eene Wolters naar beneden snelde om water en die toen het door ons medegedeelde verhaal deed. Toeu hij weer terug was, heeft Wolters nog de hand in het gat gestoken en gevoeld of het vuur uit was en er bovendien nog een emmer water tegen aangegooid, toen Bos, die dien avond graag om vijf uur naar Onderden- dam wilde, reeds was vertrokken. Het vuur is echter niet uit geweest. De brand brak uit met het treurig gevolg. Thans is men bezig de puinhoopen op te redderen. Heele karren verbrande goederen en houts kool, ijzeren kozijnen, gaspijpen en stukken gaskronen worden uit het gebouw gesleept. Hoezeer een ieder in de eerste opwin ding van den brand dingen kan doen, waar aan hij zeker bij kalme tijden niet zou denkeu, blijkt o. a. daaruit, dat inen in de kerk onder de voorwerpen, die in de eerste plaats uit het brandende gebeuw gered en daarna geborgen waren, gevonden heeftbrand bluschgranaten. Naar men verneemt heeft professor Van Ankum, bijna 34 jaar hoogleeraar in de zoölogie en vergelijkende anatomie te Groningen, als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Men brengt deze aanvrage in verband met het feit dat het museum van natuurlijke historie,waaraau dehoogleeraar gedurende 34 jaar zijn beste krachten heeft gewijd, met den brand van het universiteits gebouw geheel te loor is gegaan, wat den grijzen boogleeraar diep getroffen heelt. De warmte. Van het Kon. Met. Instituut te De Bilt wordt gemeld De thermometer te De Bilt bereikte 3 September zijn hoogstens stand in 1906, u.l. 30.3 Celcius. Slechts eenmaal, 9 Sep tember 1898, werd een hooger stand in deze maand bereikt, n.l. 30.8 Cels. In 1903 kwam op den 2en September eveneens een stand van 30.3 Cels. voor. Als jaar maximum is intusschen 30.3 Cels. vrij laag. De hoogste te Utrecht (De Bilt) waarge nomen stand sinds de oprichting van het institunt is 34.4 Cels., den 3en Augustus 1857, te Utrecht, den 20en Juli 1900, te De Bilt. In het jongste voorjaar werd Hendri- kus Theodoras Winters,wonende te Barger Oosterveen, wegens het smokkelen van twee kan jenever veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Hy ging inmiddels evenals vele andere arbeiders naarDuitsch- land werken, maar moest wegens ziekte nu eenige maanden naar huis terug. Hoewel hij steeds het bed heeft gehouden, kwamen begin Augustus de marechaussees, lichtten hem van zijn ziekbed en brachten hem naar het arrestantenhok over, waar hij dien nacht verbleef, om d«n volgenden morgen te worden vervoerd naar de gevangenis te Assen. Zijn vrouw, die de marechaussees vertelde dat haar man niet vervoerd mocht worden en die daarvoor om een verklaring naar den dokter ging, vond bij terugkomst haar man reeds weggesleept. Nadat het slachtoffer een 14 dagen in de gevangenis heeft doorgebracht men vertelde mij dat, hij de typhus had, maar men wist niet of hij reeds van tevoren hieraan leed is hij den 28en Augustus overleden. Op den 31en Augustus 's morgens voor negen, had de begrafenis op de volgende wijze plaats Een zand wagen, waarmee juist een vracht zand was vervoerd, bespanneu met een oud paard kotnt voor de gevangenis, twee werklieden zetten de ongeverfde kist erop en voort gaat het naar de katholieke be graafplaats. Het Volk. De Asser Courant evenwel meldt, dat de man is overgebracht door de mare chaussee, omdat er geen attest van een geneesheer voorhanden was, en dat hy in de gevangenis te Assen ziek bevonden, voor zyn overlijden (aan typhus) door zyn vrouw bezocht en door den geestelijke is bediend geworden. Des middags stierf de man, voor de vrouw vertrokken was, en toen deze het lijk, ter begraving aange boden, weigerde, is bet lijk van rijkswege begraven. Tot lid der Staten van Overysel is in het kiesdistrict Steenwijk gekozen met 1862 van de 2784 stemmen de heer J. Tromp Meesters (lib.) tegen 934 op mr. H.de Bie (chr.-hist.) De antirevolutionairen verliezen hierdoor een zetel wegens 't over- lyden van dr. Middendorp. De Staten be staan nu uit 24 Vrijzinnigen, 22 Chr. partyen en 1 Soc. J. van 't Lindenhout. Gisteren vierde de stichter en oud-directeur der weesinrich ting te Neerbosch, de heer ..'oh, van 'i Lindenhout, zijn 70en geboorteda Van verschillende zijden, vooral van die der oud-weezen ontving hij gelukwenschen. Des morgens werd de jubilaris feestelijk in de kapel der inrichting te Neerboseh ontvangen en toegesproken door ds. Pijn- acker Hordijk en ds. Schrijver. Voor het geheele weezeDdorp was het leest, waartoe een gift van den heer Van 't Lindenhout zoowel de weezen als 't geheele personeel in staat stelde. Maar ook de oud-weezen hadden er voor gezorgd gehechtheid aan zijn persoon te doen blijken. Ruim 300 uit alle oorden van 't land waren 's mid dags in Hotel du Soleil te Nijmegen bij eengekomen oin hem hun gelukwenschen aan te bieden bij monde van den heer Lievegoed van Utrecht. Daarna ging het groote gezelschap per tram Daar Hótel Berg en Dal waar door de muziek der Kolon. Reserve een concert gegeven werd ter eere van den jubilaris. De feestdag werd besloten met een maaltijd in Kótel du Soleil. Te Amsterdam aldus De Telegraaf woonde in de Frederikstraat een rijke Engelschman Falconer, met zijn jonge tweede vrouw en zijn beeldschoone 18jarige dochter Jessie uit 't eerste huwelyk. Het dienstpersoneel bestond uit een ouden huis knecht en een meisje, beiden Engelschen. Mevrouw F. onderhield verboden betrek kingen met een verloopen kunstschilder, die haar geheel in zy'n macht had. Deze drong dezer dagen op een avond het huis binnen, in gezelschap van een aapjeskoet- sier, die thans beschreven wordt als een man van reusachtigen lichaamsbouw, met rood, stoppelig haar en dito bakkebaarden. Op de kamer van den heer F., die reeds te bed lag, schijnt een korte doch hevige wor steling te hebben plaats gehad. De politie vond daar tenminste een groote wanorde. De heer F. lag voor zijn ledikant, in nacht gewaad, in het hart getroffen door een dolk steek. De dood moet onmiddellijk zijn inge treden. In zijn linkerhand hield hij een lapje rose chasemire geklemd vermoede lijk heeft hij dit bij de worsteling uit de peignoir van zijn vrouw gerukt, waaruit onze politie afleidde, dat mevrouw F. zooal niet den doodelijken stoot zelf toebracht, dan toch een zeer werkzaam aandeel in den moord had. Zonderlinger werd het ge val nog doordat bleek, dat de 18-jarige dochter Jessie op deD avond van den moord verdwenen was. De politie stond hier voor een doolhof van raadselenzoo werd het onderzoek opgedragen aan twee onzer scherpzinnigste rechercheurs, de heeren Ketting en Kaart. Zy stelden een nauw keurig onderzoek in en ontdekten weldra, dat het jonge meisje vermoedelijk door den aapjeskoetsier ontvoerd was. Dit leidden zij af uit de voetsporen in den tuin. De voetafdrukken van den koetsier, die zware, met spijkers beslagen schoenen droeg, bleken bij 't heengaan veel dieper te zyn dan bij het komen. Op don terugweg schijnt hij een zwaren last gedragen te hebben. De heeren Ketting en Kaart ontdekten weldra, dat het geheele gezelschap de wijk genomen had naar New-York. Daar de familie van den heer F., getrollen door de talentvolle wijze waarop de heer Ket ting het onderzoek leidde, er grooten prijs op stelde, dat hij in New-York de mis dadigers zou trachten op te sporen, ver trok hij met de „Nieuw Amsterdam". De heer Kaart vergezelde hem. Het had voor onze beide wakkere rechercheurs heel wat voeten in de aarde voor zij zich goed en wel in New-York georiënteerd hadden, doch eenmaal zoover, vorderde liet onder zoek met reuzenschreden. Als antiquiteiten- koopman vermomd, wist de heer Ketting het atelier van den kunstschilder binnen te dringen, een waaghalzerij, die hg met den dood had kunnen bekoopen, daar de schilder lont rook en hem, voor hij er op verdacht was, neersloeg. Den bewuste- loozen man sleepten hij en de koetsier daarna naar de East-rivier, waar zij hem in het water wierpen. Gelukkig, dat de heer Kaart, die buiten op wacht stond, onraad rook en met de New-Yorksche politie in allerijl een onderzoek instelde. Vlak bij de Brooklyn-brug vond men den heer Ketting, half versuft weliswaar, doch niettemin in staat onmiddellijk er weer op uit te trekken. Het atelier werd nu omsingeld en het edele drietal overrompeld. Mevrouw Fal coner viel onmiddelijk door de mand, terwijl de sohilder door een brutaal op- ireden zich trachtte te redden. In een hevige worsteling met den reuzensterken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2