No, 284. 1906. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Dinsdag 4 September 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Bulteilaaisch OverzfcbL VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN II ee, h t s z a k e ti. Gemengde Berichten. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1 5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 3 September 1906. Doorzichtig. Onder haar rubriek „Sprokkelingen" geeft de Middelburgsche Conralü, haar klein e taktiek van Verdeel en Heersch" getrouw, het volgende te lezen Er is Dinsdag in de hooldstad weer eens een bewijs gegeven van de erkentelijkheid der anti revolutionairen en christelfjk-historischen tegen over hun trouwe bondgenooten, de Katholieken. In het overheerschend kerkelijk district VII van Amsterdam is, zooals gemeld, een liberaal, mr. R. van Rees, gekozen met eene meerderheid van twee honderd stemmen. De katholieke tegen-candidaat de heer C. H. H e r c k e n r a t h viel tengevolge der laksheid van de Protestantsche bondgenooten, die hem vrijwel in den steek lieten. Een harde les voor de Katholieken Maar och, zij zijn zoo hardleersch En andere belangen dwingen hen, een volgend maal weer te doen alsof er niets gebeurd is en hard mee te helpen, een anti-revolutionair te brengen waar hij wezen wil en zijn partij dat verlangt. Het partijbelang der Katholieken gaat boven karakter en fermiteit. Hierop wordt door het R. K. blad Jlet Centrum als volgt geantwoord De tendenz van deze „sprokkeling" zal wel niemand ontgaan. De katholieken missen karakter en fermiteit, omdat zij bij verkiezingen op een anti-revolutio nair stemmen en niet op een liberaal. Ja maar, zal de Middelburgsche ant woorden, de anti-revolutionairen en christelijk- historischen stemmen niet op u w candidaten. Inderdaad worden er nog altijd kiezers van die partijen gevonden, die bij de stembus blijken, door het anti-papistische hondje gebeten te zijn. Maar is dit voor de katholieken een reden om bij wijze van wraakneming aan de liberalen hun steun te geven? Zouden zij dan niet mutatis mutandis in dezelfde fout van kortzichtigheid vervallen en aan dezelfde politieke onbetrouwbaarheid zich schuldig maken, welke thans met recht aan een deel een betrekkelijk klein deel slechts hunner bondgenooten verweten wordt? Op die wijze zouden zij bovendien aardig in de kaart spelen der verschillende liberale fracties, die nota bene telkens onder anti-clericale leus ten strijde trekken De christelfjk-historischen en anti-revolutio nairen geven u „harde lessen", zegt de M i d- delburgsche. Maar zijn de lessen, welke wij van liberalen en vrijzinnig-democraten ontvangeu, dan zoo vrien delijk en zacht? Geven zij niet de voorkeur aan een socialist boven een katholiek? Werd te] vorigejare niet door de liberale groot-industriëelen en cory- pheeën van Enschedé met hartstocht geijverd voor den heer Van Kol?... De Middelburgsche moet werkelijk iets anders bijeen „sprokkelen", om de samen werking der Rechtergroepen te verbreken. Wat zfj thans doet is slechts steenen gooien uit een glazen huis. Tot zoover Het Centrum. De onoprechtheid der opmerking van de Middelburgsche springt te meer in liet oog, wijl vóór de verkiezing herhaaldelijk, en ook nog het laatst vorige jaar bij het laatst vorige jaar bij de Statenverkiezing en het vorig jaar bij de Kamerverkiezing door de vrijzinnige pers was beweerd dat Amsterdam VII een liberaal district is. Nog twee dagen voor de verkiezing gaf Het Handelsblad dit te lezen. Doch niet zoodra is de verkiezing achter den rug of deze zelfde schrijvers weten te vertellen, dat Amsterdam VII een anti liberaal district is, maar dat de chr.-hist. daar den katholiek in den steek laten. Men zou anders mogen vragen, was dan snr. Heemskerk die in 1905 in Amsterdam VII viel, soms katholiek Eene merkwaardigheid uit Indïè. Uit een Indiachen brief //Verbeeld u, dat men te Semarang, dus in een van Java's grootste handels plaatsen, aan 's lands kas niet terecht kan als men Hollandsch spreekt «Men wordt daar geholpen door een Chinees die (behalve misschien zijn eigen taal) alleen Maleisch kent. „Nu utgge het waar zijn, dat Chineezen de beste en meest vertrouwde kassiers zijn, van de menseheu, die op een hoofdplaats de kas behandelen, mocht men toch wel eischen, dat zij onze taal spreken- Welk een indruk moet zoo iets op den vreemdeling maken zou er soms nog iemand willen beweren,dat dit nuttiger is voor het prestige, zoozeer verafgood door de domme menigte? z/Wij zien het kalm aan, dat de ont wikkelde Chineezen, in onze Nederlandsche kolonie, zich bij voorkeur op het, Engelsch toeieggen, maar er zijn ook waarlijkgenoeg, die goed Hollandsch spreken. «Doch dat wordt niet aangemoedigd integendeelde Chineezen, ook die in onzen dienst zijn, moeten tegenover ons zooveel mogelijk vreemdelingen blijven... z/Wat zou men ten uwent wel zeggen, als de kassier op een groot kantoor van een Rijksbetaalmeester, te Rotterdam b. v., een Fransehman was, diegeen woord Hollandsch verstaat Handelsblad\j Verscheidene gemeentebesturen zijn gaan peinzen op een middel om in den zomer de wandelwegen en marktplaatsen in hunne gemeente stofvrij te maken. De anti-stofproeven met barniet of met Westrumiet hebben goed voldaan, doch het bezwaar schijnt te zijn dat een besproeing daarmede op den duur duur is, ook vinden sommige ingezetenen de lucht niet aan genaam. Thans wordt in een Engelsch blad een even deugdelijk als goedkoop middel aan bevolen. Te Woodbridge, op den weg van Londen naar Yarmouth wordt eiken ochtend licht gesproeid met een mengsel, besteande uit bleebpoeder on water 50 K.G. op 450 L. water voor de eerste zware besproeiing en daarna half zoo sterk, terwijl volgende dagen slechts een lichte besproeiing noodig is. Bleekpoeder kost aan de fabriek te Northwich f 18 de 1016 K.G. De nieuwste, de allernieuwste vereeni- ging onder ons wordt genoemd Vacantie Buiten Zij bedoelt kinderen uit de steden in hun vacantie-tijd naar buiten te zenden in vertrouwde christelijke gezinnen die zich tot opneming bereid verklaren. Die vereeniging wil een middelpunt vormen waar men van de eene zijde kinderen die aan een verblijf in de buiten lucht behoefte hebben aanbrengt en waar aan de andere zijde huisgezinnen die in staat zijn dezen weldaad te bewijzen, aan geeft. Het doel is schoon. Of het in de praetijk bereikbaar zal zijn zal de tijd moeten leeren. Men zegt dat in Denemarken op deze wijze met succes gewerkt wordt. Best mogelijk, maar Denemarken is Nederland niet. En voor zoover Zeeland betreft kunnen we van Vacantie Buitenvolstrekt de behoefte niet inzien. Onze steden zijn niet zoo groot, en niet overladen met bewoners van twee, drie hoog. Bovendien kan ieder ouder-paar dat verfrissching in de natuur zoekt het ten allen tijde zonder kosten verkrijgen. Indien men geen genot maar verfris sching zoekt dan komt ons de behoefte aan een zoodanige vereeniging zeer twijfel achtig voor. De trek naar buiten, spreekt met ieder jaar sterker, en wie zal die zucht wraken Daar is niets ongeoorloofds, niets afkeu renswaardigs in. De vacantie buiten jaagt de bleeke kleur weer eens weg en doet in de rust der natuur een gewenscliten voorraad nieuwe kracht opdoen. Mits „naar buiten" maar Diet als hoogste eisch genot stelt. Hebt gij u geamuseerd, vraagde dezer dagen iemand zijn vriend die //naar buiten" was geweest Neen, geamuseerd niet maar wel ver- frischt was zijn verstandig antwoord, Om practisch te werken moet men toch maar in Amerika zijn. Men gaat daar op drankbestrijding uit met een kerkje op wielen. Met dat kerkje maakt de dominé kruistochten. Zoodra er vergunning is gevraagd voor een nieuwe kroeg, wordt de kerkwagen in gang gebracht en zoo dicht mogelijk bij de plaats waar de tapperij zal gevestigd worden. Vijftig goedgezinden het wettelijke getal om een kerkelijke gemeente te vor men, zijn licht gevonden. Zij richten zich per adres tot autoriteiten om bescherming legen belemmering van hunne godsdienst oefeningen als hun door de te openen tap perij zal worden bezorgd en autoriteiten dikwijls op de hand van drankbestrijding weigeren vergunniBg. Echt practisch en echt Amerikaansch. Iemand zendt aan De Tijd de volgende «Troost aan alle niet-gedecoreerden" 't Is duizendmaal beier dat allen u vragen «Waarom zijt gij niet tot ridder geslagen Dan dat er gevraagd wordt door vijand of [vriend //Waarmede hebt gij toch dat kruisje [verdiend Rusland. Volgens ofïieieele gegevens zullen in Rusland dit jaar 462.728 recruten onder de wapenen worden geroepen. (Men weet dat zulks geschiedt in 't najaar, wanneer de oogsttijd achter den rug is.) Dit aantal is ongeveer zoo hoog als in oorlogstijd. Vóór den jongsten oorlog be droeg bet get al.öpge roepen recruten 280,650. Men mag verwachten, dat dit inlijven van zooveel jonge mannen uit alle deelen van 't Russische rijk tot dauig veel verwikke lingen en onlusten zoo niet erger zal aanleiding geven. Te Soucha heeft men een onderaardsche gang ontdekt, die van een Tartaarseke woning voerde naar het paleis van generaal Kolotchapoll'. Men gelooft, dat hier een aanslag voorbereid werd. Te Mitau werd een Jood gevangen ge nomen, die op een wagentje, onder een lading appelen, 40 revolvers en eeu kist patronen vervoerde. De prijs der revolvers te Moskou is met 150 gestegen. Uit Warschau komt bericht, dat 16 bataljons infanterie en 12 sotnies kozakken de stad zijn binnengetrokken. Een gedeelte van deze troepen is in de stad zelf gekam peerd. Een ontzaglijke menigte kolonisten uit de provincies Saratoff en vooral uit Samara, vreezende de eerste slachtoffers te zullen zijn van de agrarische onlusten, wijken uit naar bet buitenland, na voor eeu appel en een ei hun landerijen, huizen en land bouwwerktuigen te hebben verkocht. De gouvernementen Kazan, Simbrisken Samara worden voor het eind van Sep tember met hongersnood bedreigd. Het geld der zemstwo's is uitgeput. Alle lasten voor het voeden der bevolking rusten op het centrale bestuur. Het noodige graan voor deze gouver nementen, hetzij voor voedsel, hetzij om te zaaien, zal 800,000 ton bedragen, ver tegenwoordigend een bedrag van ruim 50 millioen gulden. Men is te Petersburg tot de ontdekking gekomen, dat ongeveer acht maanden ge leden de //aanwijzingen voor een mobili seering van de centraal-Aziatische spoor wegen" gestolen zijn. Een geheel nieuw mobiliseeringsplan zal dus moeten worden opgemaakt. Een -telegram uit Saratow meldt, dat de politie twee arrestaties deed in de gemeente Ivanovka. Een talrijke menigte met knup pels gewapende boeren trachtte de gearres teerden te bevrijden, maar de politie gaf vuur, waardoor verscheidene personen ge dood en gewond werden. Ten slotte werd de opstand door de troepen onderdrukt. Eergisteren is over de rest van de Svea- borgsehe muitelingen het vonnis uitge sproken 19 soldaten en 3 burgers zijn tot den dood door den kogel veroordeeld, 33 soldaten tot dwangarbeid van 12 tot 15 jaren, 33 tot overplaatsing naar een strafkolonie van 4 tot 5 jaren, 195 even eens van 3 tot 4 jaar, en ten slotte 298 soldaten tót 3 en 4 maanden gevangenis straf. Dit is dus het laatste tooneel van dit bedrijf, onderdeel vaD het duistere bloed- drama, dat daarginds in rampzalig Rusland wordt opgevoerd. De rechtbank te Leeuwarden heeft de weduwe die dezer dagen een vrouw in huis haalde en onder bedreiging dwong een //betooverd" ziek kind te zegenen, wegens vrijheidsberooving veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Haar zoon, de vader van het „betsjoende" kind, werd vrijgesproken. Goes. Gisterenmorgen is ouder politie toezicht begraven, een dekhengst, toebe- hoorende aan den landbouwer v. d. Linde alhier. Het paard was gestorven aan koliek en het vleesch door den rijksveearts voor de consumptie afgekeurd. Vrijdag 7 Sept. a s. des avonds 8'U uur hoopt het Harmoiiie-gezelsch. „Hosanna", bij gunstig weèr, op de Markt een Volks concert te geven. Wij ontvingen van de „Oommissie, werkzaam in het belang van den Coöpe ratieven aankoop van Kunstmeststoffen en Krachtvoedermiddelen in het ressort van het Rijkslandbouwproefstation Goes (C.M.V.)" bet verslag van de op 28 Mei jl. te Goes gehouden vergadering, benevens het reglement en het „overzicht van den aankoop der verschilende aangesloten ver- eenigingen in 1905". Tholen. Bekend is, dat de overtocht over de Eendracht naar Bra ban tsche zijde nog altijd geschiedt per roeiboot of veer pont en dat H. M. de Koningin en Z. K. Hoogheid Prins Hendrik bij hun bezoek aan Oud-Vossemeer op 20 Maart ook van het laatstgenoemde vaartuig gebruik maakten. Op Koninginnedag is een nieuw gebouwde pont aan den „reep" gelegd en, rijk versierd ter eere van den hoogen feestdag, geraakte zij in brand. Maar ge lukkig bepaalde het vuur zich tot het droge masthout enz. der versiering. Zaterdag is zij plechtig ingewijd en ze is genoemd Koningin Wilhelmina. Ellewoutsdijk. In de afgeloopen week werden op kosten van de varkensver- eeniging „De Waarborg" alhier de ver zekerde varkens boven de 3 maanden oud, 55 stuks, met het serum tegen de gevreesde vlekziekte door den prov. veearts te Hein- kenszand ingeënt. Deze maatregel, waartoe het reglement gemachtigd is, vond alge- meene instemming, zoodat den veearts tot alle verzekerde dieren gewillig toe gang werd verleend. Een varken, bij het welk zich ziekteverschijnselen voordeden, werd het allerlaatst, voor zooveel mogelijk, behandeld en is hiervan de toestand tot heden niet onbevredigend. Ook hu ziet men helder het groote nut van zulk een vereeniging, daar het anders zeer moeilijk zou gaan, dergelijke gewenschte maat regelen tijdig te nemen. Jammer blijft het echter, dal zoo weiDig gegoeden als donateurs tot deze vereeniging toetreden en dat voorts, waar voor andere doeleinden zoo nu en dan milde gaven vloeien, men dergelijke corpoialiën, die slechts door penningen, bij sas en bloede bij elkaar gegaard, in het leven gehouden kunnen worden, vooral als men een of meer ver zekerde exemplaren komt te verliezen, geheel en al schijnen vergeten te worden, Moge deze vereeniging eens de sympathie van alle ingezetenen wegdragen, alsmede van hen, die ook builen de gemeente voor de arbeidende bevolking in Ellewoutsdijk gevoelen. Vlissingen. De heer P. M. Bonten, adjunct-stationschef alhier, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Maarn. Colijnsplaat. De heer M. G. Riemens Jr. alhier is benoemd tot teekenaar op het bureau van den ingenieur van den water staat te Elshout (Kinderdijk). Schore. Zondagmiddag reden nabij den molen van dhr. M. in 't Anker twee stoom- fietsen, dr. Kolff van Oisterwijk naar eu dr. Haman uit Biezelinge, zoodanig elkaar aan, dat beiden tegen den weg vlogen en met eenige schade en lichte wonden er af kwamen. Gedurende de maand Augustus wer den door de stoomtram Walcheren 38,628 passagiers vervoerd. Vrijdagavond om half zes luidde te Serooskerke de brandklok. Velen dach ten dat het luiden ter eere van Koningins verjaardag was, zoodat er eerst weinig aandacht aan geschonken werd. Weldra bleek echter, dat een schuur van L. Louwerse te midden op het dorp in brand stond. Toen men er bij kwam, sloegen, de vlammen reeds uit het dak. Met moeite werden een drietal geiten gered. Verder werd het aanwezige hooi en stroo en wat steenkolen een prooi der vlammen. Door tijdige hulp, eerst met emmers water, later met de brandspuit, maar bovenal door de groote stilte die er was, bleven de belendende, licht ontvlambare, gebou wen gespaard. De schuur was verzekerd, de inhoud niet. De oorzaak is onbe kend. (M. C.) De heer P. H. de Koster, klerk bij de posterijen en telegraphic te Rotter dam is met ingang van heden tijdelijk (voor de wintermaanden) overgeplaatst naar Ierseke. M. C.) Kanaal GentTer Neuzen. Door de Belgische regeering zijn thans allo ontwerpen betreffende de verbetering van het kanaal GentTerneuzen goedge keurd. De kosten van het geheele werk zijn geraamd op 41,600,000francs. Daarvan was op 1 April 1.1. uitgegeven 30,688,000 frs.zoodat er nog circa 10 millioen frs. verwerkt moet worden. Driewegen. Door de gemeentebesturen van enkele belanghebbenden is aan Ge deputeerde Staten in deze provincie een adres gericht over de naar hunne meeniDg onvoldoende regeling van den stoomboot- dienst op de Westerschelde. In dat adres wordt gewezen lo. op het niet aanleggen te Borssele der boot van 7.30 uit Ter- neuzen, waardoor de reizigers uit 't zuiden van Zuid-Beveland de aansluiting op de trein van 9 uur uit Vlissingen missen. 2o. op het niet wachten te Vlissingen der booten bij eenige latere aankomst van de treinen van 11.44 en 3.16. 3o op 't niet op tijd vervoeren van vee, waardoor de handel voor het grootste deel zal verloo- pen. 4o. op het bezwaarlijke dat bij ver voer van vee de passagiers over hetzelfde plankier moeten. 5o. over 't niet telepho- nisch verbonden zijn der steiger met het dorp Borssele. 6o. over de onbillijke rege ling van het tarief, over het slechts 4 dagen geldig zyn van retour en over de te hooge prijs der abonnementskaarten. Daar de belanghebbende gemeenten zich indertijd een groot geldelijk offer hebben getroost door den aanleg eener grindweg in verbinding met den steiger, is het zeer te hopen dat op het adres een gunstige be schikking zal volgen, terwijl deze dienst ook de eenige is waardoor dit stiefmoe derlijk bedeelde gedeelte van Zuid-Beve land eenigszins uit zijn isolement wordt verlost. Vrouwepolder. Begunstigd door het prachtig weder, hield op 31 Aug. de sehiet- vereeniging „Koningin Wilhelmina" alhier haar jaarlijksche huishoudelijke wedstrijd. De prijzen bestonden in huishoudelijke

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1