WiLLEM LODEWIJK. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. koestert van het samengaan der vooruitstrevende partijen van de linkerzijde. Wij hebben hier enkele woordjes ge spatieerd. Al wat in 's lands belang onder dit Kabinet tot stand komt, zal door ons h -rtelijk worden toegejuicht Maar deze zaken komen niet zonder de medewerking der rechterzijde derhalve is ernstige controle op de daden en wets voorstellen van dit Kabinet dringende eisch. Want, de oproep bewijst het deze schrijver vraagt slechts de eenstemmigheid vau een dertigtal unionisten en radicalen. Maar die krijgen met hun dertigen de wetten in hun geest er nooit door. Dit Kabinet is er een van „water in den wijn"; en dit is misschien nog maar 't beste. Volgende week hebben een deel onzer Roomsche landgenooten „de sociale week". De Katholieke Sociale Actie door den energieken mr. Aalberse het Kamerlid in het leven geroepen, hoeft de eer dezer vinding, waarmede wij de Katho lieken gelukwenschen, en waarop wij jaloersch zijn. De bedoeling is om door lezingen zonder debat een openbare les te geven aan de talrijke aanwezigen, die uit alle oorden des lands heen zullen stroomen. „De sociale week bedoelt alleen te zyn een school, een soort van Volks-univer- siteit, waar onderwijs wordt gegeven. Bekwame katholieken, gelijk de Room sche staatspartij er zeer vele telt, hebben het leerplan vastgesteld, voor iemand die, ook sociaal, meeleeftom van te watertanden. Mr. Aalberse is als bestrijder van het individualisme, het best de verdediging van onderstaande stellingen in „de sociale quaestie" toevertrouwd Een der hoofddwalingen, welke de meest diep gaande gevolgen heelt gehad zoowel op sociaal als op politiek gebied, is de valsche opvatting van den mensch en de persoonlijke vrijheid, gewoonlijk genoemd »het individualisme". Vandaar dat alleen bestrijding van het socia lisme vrijwel onvruchtbaar is. De oorzaken moeten worden weggenomen. Van veel grooter belang is daarom de bestrijding van het indi vidualisme, niet enkel negatief, maar voornamelijk positief door het aanbrengen van Sociale Her vormingen op den grondslag der christelijke beginselen. Prof. Aengenent, pr zal onder meer de volgende stelling toelichten. Het doel van den Staat, door de natuur zelf aangewezen, is het algemeen welzijn der burgers. He} algemeen welzijn is niets anders dan de som der voorwaarden, die noodzakelijk aanwezig moeten zfjD, opdat ieder burger zijn eigen parti culier welzijn kan bereiken. In de sociale quaestie heeft de Staat dus ook een dubbele taak te vervullen. Vooreerst moet hij ook op dit terrein de rechten der burgers be schermen door het maken eener goede sociale wetgeving. Vervolgens moet hij het particulier initiatiel in het streven naar tijdelijke welvaart krachtig steunen; rechtstieeks ingrijpen is eerst dan geoorloofd, wanneer dit voor het algemeen weizijn voistiekt of zedelijk noodzakelijk is. Bij de bespreking vau het onderwerp „vak-organisatie" komt mr. Aalberse weer in het vuur met de stelling De vakbeweging van onzen tijd is een der reactie-verschijnselen tegen het individualisme, dat in de 19de eeuw een zoo krachtigen invloed gehad heeft op de sociale en politieke verhou dingen. Pater v. d. Marck behandelt de «land bouw." Het belang van den Staat vordert, dat men gelijke zorg drage voor den landbouwenden Stand als voor alle andere standen. Het behoud van een krachtigen en onaf- hankelen boerenstand is van groot belang voor den bloei van den godsdienst en de zedelijkheid en voor de algemeene welvaart. Er dient naar gestreefd te worden, dat de land- gebruiker zooveel mogelijk ook landeigenaar zij. Duurzame verbetering van de landbouwtoe- standen is niet te verwachten van het socialisme, van Landnationalisatie noch van een kunst matige te nooge opvoering van den prijs der rE TTII,LE TO IT. II (slot). De invloed van den stadhouder der Noor delijke provincies op de historie van de Nederlanden in de moeilijke dagen van den tachtigjarigen oorlog was zeer groot, niet alleen wat het verloop van den strijd zelve, maar ook wat de anderegroote belangen on zer natie betrof, bovenal de zaak der religie. Graaf Willem Lodewijk toonde zich in woord en daad, handel en wandel, de overtuigde, stoere Calvinist. Rem boeide de eenheidsgedachte, en daarom was hij wars van allen persoon lijken strijd. Waar hij koD, trad hij op a's vredestichter. Toen bij de onderhandelingen voor het twaalfjarig bestand er een breuke kwam tussohen Maurits en Oldeubarneveld, trachtte hij, hoewel geheel aan de zijde van Maurits staande, die breuke weer te heeleo. In den machtigen strijd onzer vaderen moesten allen schouder aan schou der staan, verdedigende de vrijheden, waarvoor reeds zooveel «goed en bloed" was gegeven. Maar een valsehen vrede wilde hij Diet. En als het de heilige zaak der religie betrof, wilde hij van geen «schipperen", van geen vrede ten koste der hoogste waarheid weten. Wel trachtte hij, io het begin van de twisten tijdens het bestand, verzoenend te werken, maar toen Holland's staten partij kozen voor het Remonstrantisme landbouwvoottbrengselen. Zij kan slechts ver kregen worden door een complex van kleine middelen, waarbij de Staat regelend en het particulier initiatief steunend, dient op te treden. En zoo zullen nog meerdere sprekers hun licht doen schijnen over werkstaking arbeidsloon, gemeentepolitiek eigendoms recht arbeidscontractenz. Zegt zelf, is 't niet voor ons Patrimonium om jaloersch op te worden, zoo'n aetie? Maar hoevele bekwame voorgangers telt de Katholieke partij ook vooral in den priesterstand. Wij hopen dat de vruchten van deze «week" nationaal zullen zijD, ook in dien zin dat iets dergelijks ook mettertijd eens van onze partij uitga In den strijd voor algemeen kiesreoht en in die richting ook Vrouwenkiesrecht gaan de partijen uiteen bij deze vraag Is het kiesrecht een persoonlijk recht of een in 't algemeen belaDg opgedragen functie Is het een oflieieele erkenning van waardigheid of een in het algemeen belaag toegekende bevoegdheid h Wie er een recht, eeD cachet van mondig heid in ziet, die moet het algemeen stem recht in zijn uiterste consekwenties (door voering) voorstaan wie er het andere in •/.iet, dien kunnen de motieven voor alge meen stemrecht, zoolang het bewijs voor de stelling «door 't algemeen belang ge- ëiseht" uiet vaststaat, vrijwel koud laten. Zwak staau derhalve vrijzinnige bladen, als bijv. Het Handelsblad, die het beginsel van het algemeen kiesreoht aanvaarden, doch de vraag om uitvoering daarvan beantwoorden met een: Nu nog niet; morgen nog eens terugkomen. Ons land is geen mijnland En toch wie weet Het oog van een deel van hetindusle- rieele Nederland is sinds Maart gevestigd op oostelijk Noordbrabant. Men meent dat daar in de Peel, op belangrijke diepte, 890 M. onder A. P. steenkolenlagen te vinden zijn. De geoefende ingenieur Waterschoot van der Gracht leidt daar de ouderzoekiDgeo. Hoe men dat onderzoek op zoo groote diepte beproefd De Staat huurt een stukje grond van een paar Centiaren groot genoeg om er een Boortoren op te plaatsen en een werfje aan te leggen. De eigenaren zijn er ge woonlijk tuk op om een lapje grond voor dat doel te verhuren, want zij weten, inochteD er steenkolen gevonden worden, dan stijgen de gronden in den omtrek enorm in waarde. Het boren zelf geschiedt uiterst eenvou dig. De boor bestaat uit metalen kokers vast op elkander geschroeft aan het uit einde waarvan een krans van diamanten is aangebracht. Naarmate men dieper komt wordt de wijdte van de onderste buis geringer. Door stoomkracht wordt de boor met enorme snelheid rondgedraaid, de diaman ten hollen dan vooortdurend den bodem uit. In den vasten grond werkende krijgt men op die manier een aaneenschakeling van steenen staven, die door veeren in de buis vastgehouden wordeB, deze staven komen achtereenvolgens naar boven, en geven een volledig beeld van de aardvor ming te zien, dat zoowel voor de grond- gesteldheid als voor de mijnbouwkunde van belang is. Dit systeem van diepboringen is slechts van den laats'.en tijd. In Duitsch- land boort men reeds tot 2700 M. Ook Limburg heeft kolenlagen, gelijk men weet, maar sobere en alleen antra- ehiet opbrengende. In de Peel hoopt men de meer waardige vette kolen, door de industrie gevraagd, te vinden. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. R. v. Kooij te Ijzendoorn, en en er groot gevaar bestond, dat de ware religie voor dwaalleer zou worden prijs gegeven, rustte hij niet voor hij zijn neef Maurits had overtuigd van den ernst der quaestie en van zijn roeping om partij te kiezen. Aan religie en gemeenebest worden doodwonden toegebracht zoo betoogde hij en hij waarschuwde den prins, wiens onderscheidingsvermogen inzake religie niet zoo groot was als het zijne: «Uwe Excellentie late zieh toch niet paaien met sehoone woorden, maar neme acht op de feiten". De hoogste belangen van de Unie en religie stonden op het spel. En het was graaf Willem Lodewijk, die zijn neef den stadhouder, hiervan wist te overtuigen. In die moeilijke dagen stond hij zijn neef trouw ter zijde, was hij zijn raads man en menigmaal zijn gids en het is voor een groot deel aan zijn invloed te danken, dat Maurits zoo kloek en fier roor de aloude belijdenis optrad en een middel in Gods hand werd, om het groote gevaar dat land en volk, kerk en staat dreigde, te keeren. Tot zijn groote vreugde werd de over winning niet door Oldeubarneveld, maar door Maurits behaald, hoewel hij 't zeker zeer bejammerde, dat de stadhouder wei gerde zijn raad te volgen, om ook nu de vruchten te plukken van deze overwin ning, opdat de nationale eenheid des te vaster zou gevestigd worden. De nationale gedachte, die graaf Lode wijk steeds vervulde, is ook onze proviu- van 1888—'95 te St. Annaland, herdenkt 11 Sept. zijn 25-jarige evangeliebediening. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen, N. IJ. v. Goor te Halfweg; te Dinteloord, J. Vesseur te Elburg. Oud-Geref. Gem. Beroepen te Enkhuizen, H. Roelofsen te Goes. Biggekerke. De opbrengst der Unie collecte alhier bedraagt f 44,80. Ter Neuzen. Tot onderwijzer aan school C is beDoemd de heer P. Tazelaar te Rilland. LA.MIHO L7 W Eiland Tholen. Aangaande den oogst kan van hier het volgende worden gemeld Het vlas, hetwelk vrij veel was uitge zaaid, is totaal opgeruimd. De prijzen varieerden tusschen de flOü en 1'180 per Bloois geniet. De hooiweiden leverden uitnemend hooi in groote hoeveelheden als in geen jaren hier. De opbrengst liep van 6600 tot 7000 K.G. per H.A. De prijs was, voor zoover er handel in werd gedieven, van f20 tot f22 per 1000 K.G. Tarwe is hier minder verbouwd dan in 1905 beschot en quaiiteit zijn uitnemend, dank den droogen zomer. De haver, waar van veel werd verbouwd, was dooreen- genomen vrij goed De suikerbieten staan over het geheel middelmatiger zijn er minder uitgezaaid dan in 1905. lu de aardappelen vertoont zich, ook in den knol het kwaad, wat door de regens der vorige weken is bevorderd. De niet aangetaste knollen zijn best van kwaliteit; het beschot loopt van 80 tot 100 H.L. per gemet. De ajuin is gemiddeld klein van stuk. Er is nog geen handel in gedreven. De witte en bruine bonnen zullen weinig beschot geven. Alles verlangt nog steeds naar regen, en met name voor de jonge klaver en de grasweiden zouden eenige tlinke regenbuien zeer gewenscht zijn. Middelburg. Op den 81 Augustus zijn bij het 2e bataljon 8e Regiment Infanterie alhier aangesteld tot milicien korporaals de milicien-soldaten der lichting 1900de Baare, Snijders, Augustijn, Imansc, Lueasse, Passenier, Jotigepier, de Roo, ue Jonge, de Klerk, Ossewaarde, de Koeijer, Geene, Glerum, Maas J. P., de Looze, Griep, van Loo, Klemkerk, Hollestelle, Maas R. H., Meerman en Suurmond. De commissaris van politie alhier verzoekt mede te deelen dat er bij hem voortdurend klachten inkomen uit alle oorden des lands over de wijze van al- doening van zaken door C. van den Bergen, wonende aan de Nieuwstraat aldaar, en zich noemende directeur van de Neder- laudsche Effeotenbank, directeur van de Zeeuwsehe Grond-Credietbank, directeur van de Nederlandsche Tieneents Spaar kas vereeniging. (N. Crt.J 's-Heerenhoek. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 30 Aug. 1906. Voorzitter de burgemeester. Afwezig met kennisgeving M. van der Meulen Werri kwaui ter vergadering toen de voorzitter sloot. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd werd er mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waaronder een missive van Ge deputeerde Staten, waarbij ontheffing ver leend wordt van het geven van onderwijs in vak J voor den tijd van 5 jaren. Als mede een verzoekschrift van de bewoners van den Kuipersdijk, welke niet gezegeld zijnde ter zijde werd gelegd. Daarna werd door den voorzitter de begrooting voor 1907 aangeboden, die in ontvangst en uitgaaf' bedroeg f8327,665, met een hoofdelijken omslag van f2500, waarna door den voor zitter na rondvraag de vergadering werd gesloten. cie zeer ten goede gekomen. Toen hij stadhouder van Friesland werd, was Groningen, door verraad in handen des vyands gevallen, nog altijd Spaansch. Willem Lodelijk spande alle krachten in om ook deze provincie voor de Unie terug te winnen. En in dat streven werd hij steeds weerstaan door het «provinci alisme", waaraan vele Friezen leden. Zij hadden slechts oog voor de eigen belan gen, en vergaten, dat de strijd niet slechts voor een vrij Friesland, maar voor een vrij Nederland moest gevoerd. Tegen dit particularisme heeft Willem Lodewijk een harden kamp moeten voeren. Altijd wees hij weer op Groningen en de Ommelanden, die van des vijands overlast moeten verlost. Ja, zoozeer ging hem het belang onzer provincie ter harte, dat zyn tegenstanders hem beschuldigden, dat hij meer hart toonde te hebben voor de Omme landen dan voor zyn eigen provincie. In den strijd om Groningen vond hij vaak weinig steun by de Friezen, maar daardoor liet by zich niet ontmoedigen. Hy waagde meermalen zelfs zijn leven, en spaarde moeite noch kosten om ook hier den vijand te treffen. Eindelijk, na veel strijd en leed, kwam het zoover, dat Maurits' zegevierend leger naar het noorden trok en den 21sten Mei 1594 zagen de Groningers «heel den omtrek vervuld met legerbenden" en een schrifte lijke opeisching, door Willem Lodewijk en ook door Maurits onderteekend, kondigde Groningen aan dat nu zyn tyd gekomen was. Reeds den 13en Juli gaf de stad zich over Goes. In het begin dezer maand kwam in den winkel bij den schoenmaker Pen- nings alhier een onbekend persoon voor gevende te zijn een zoon van Op 'tHof te 's-Gravenpolder en verzocht voor zijn' broeder een paar bottines op zicht mede, waaraan werd voldaan. Tot heden is die persoon niet teruggekeerd en het is ge bleken geen zoon van Op 't Hof te zijn, zoodat dhr Pennings opgelicht is. Aan den heer W. Dronkers is, ten gevolge zjiner benoeming tot secretaris der gemeente Poortvliet, met ingang van 1 Oct. a s. eervol ODtslag verleend als klerk ter secretaire dezer gemeente en isalszoodanig in diens plaats benoemd de heer W. C. de Boste, werkzaam ten kantore van den gemeente-ontvaDger alhier. Het bericht, overgenomen uit ver schillende nieuwsbladen, dat ds. H. Roe lofsen, predikant bij de oud-gereformeerde gemeento te Goes, een beroep zou hebben ontvaugen naar een dergelijke gemeente te Amsterdam, is van allen grond ontbloot en berust op een vergissing. Wolfaartsdijk In de Donderdagnamid dag gehouden gemeenteraadsvergadering waren tegenwoordig 5 leden. Afwezigdhrn. De Kater en Kallemein. Goedgekeurd werd de gemeenle-rekening over 1905 met een ontvangst van f 16705,67 en een uitgaaf van f 15538,75, aldus een goed slot van f 1166,92. Goedgekeurd werd de rekening van het Burg. Armhest. over 1905 met een ontvangst van f 4886,66 en een uitgaaf van f3288,08'/2, aldus een goed slot van fl598,57'/2. Goedgekeurd werd begrooting Burg. Annbest. voor 1907 met ontvangst en uitgaaf van f 4534,49'/2, met een post onvoorziene uilgaven van I 486,49'/2. Aan geboden werd de gemeente-rekening voor 1907 inontvangst en uitgaaf van f16729,29'/2. met een post onvoorziene uitgaven vau f227,98'/a en aan te hellen hoofdelijken omslag 14100. Als lid van het Burg. Armbestuur werd met algemeene stemmen herkozen dhr. A. Pot. lerseke. Door den varkenshond «Voor zorg" alhier is in een spoedeischende al gemeene vergadering, teneinde het inenten van de verzekerde varkens te bespreken, besloten alle leden op algemeene kosten iD de gelegenheid te stellen hun dieren, voorzoover zij daartoe in aanmerking ko men, de kunstbewerking te doen onder gaan. Slechts twee der aanwezigen wensoh- ten van de gelegenheid geen gebruik te rnakeD. Volgens opname op Woensdag zullen 125 van de ruim 150 verzekerde varkens ingeënt worden. De kosten komen op 30 35 cent per varken. (At. C Verleden week zwol de hand eener vrouw te Serooskerke denkelijk door het steken van een insect, zóó op, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De nand liet zieh na een paar dagen zoo erg aanzien, dat Woensdag eene operatie nood zakelijk bleek. (H. C.J Philippine. Wegens het bedanken der vorige is in de heden gehouden raadsver gadering tot vroedvrouw benoemd, mej. J. J. Aarnoudtse te Anna Jacobapolder. Hcinkenszand. In de raadsvergadering van Donderdag jl. waren tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de weth. P. v. d. Dries met kennisgeving. Voorzitter de bur gemeester. Overgelegd worden de sedert de vorige verg. ingekomen stukken die allen voor kennisgeving worden aange nomen. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De gem.-rek. over 1905 wordt voorloopig vastgesteld op f 13.514.78 in ontvang en op f 13.238.2? in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f276.51, na te voren door eene commissie, bestaande uit de heeren van Iwaarden en Rijk te zijn onderzocht. De gemeente- begrooting voor 1907 wordt den raad aan geboden in ontv. en uitgaaf op f 14.034.44. De rekening van het Burgerlijk algemeen armbestuur over 1905 wordt behandeld en goedgekeurd met een goed slot van en graaf Willem, de grondvester van Fries- lands onafhankelijkheid, mocht zich nu ook de herwinner der Ommelanden, de roductor van Groningen en daardoor de voltooier der Unie noemen. Zondag 14 Juli 1594 trok hy aan Maurits' zijde onze veste binnen, waar uit 's morgens vroeg de vijand was vertrok ken. Vroolijk golfde de Orenjevlag wijd uit van den toren, en het klokkenspel gaf de melodie van den zesden Psalm Daerom syn nu met schande, Beawaert al myn vianden, Verbaest sijn sy gewis. Terug moeten sy keeren Met schaemt ende oneeren, Want my God so goet is. Met groote blijdschap werden de vorsten door de burgerij ontvangen en de magistraat vereerde den stadhouder een vergulden kop vol rozen obels. Hij zorgde dadelijk voor vertrouwde per sonen, wien verder de leiding der zaken werd toevertrouwd. Mannen als Abel Coenders, Jan Jjarda van Starkenborgh, Hendrik Klanten Doede van Amsweer zouden het programma van den wyzen vorst voor stad en Ommelanden ten uitvoer brengen. En er was veel te doen. Den 19den Aug. 1594 schreef hij eau zijn vader: „Ik heb genoeg te doen, <>m Fries- laud en de Ommelanden in goe ie corres pondentie te brengen om stad c n landen in eenigheid te houden; om goed c orde te stellen op dc politie, en om de reformatie der scholen en kerken ter hand te nemen." Vooral de reformatie van scholen en ker ken was het, waaraan de stadhouder groote f 69.645. De begrooting van dat bestuur over 1907 wordt mede goedgekeurd zooals deze was voorgedragen. Een vastgestelde wijziging van het leerplan in verband met het te geven verlof aan scholieren buiten de vaeantie wordt goedgekeurd. Op een request van den onderwijzersbond afd. Goes om de salaris-verordening der openbare onderwijzers en onderw(essen) te herzien en de jaarwedden van 't gehuwde personeel te verhoogen als in bedoeld request met memorie van toelichting is omschreven, wordt afwijzend beschikt, mede daartoe strekkende requesten met adhaesie-be- tuiging worden voor kennisgeving aan genomen. Omtrent een ingekomen verzoek van enkele ingezeteneu om plaatsing van een lantaarn tot straatverlichting tusschen 't Clarispad en den Slaakweg staakten de stemmen, zoodat daarover in een volgende vergadering zal worden beslist. Kruidingen. Gisterenavond had de bekende motorlietser Bergs, die doorzijn dikwerf woeste vaart des Zondags menig kerkganger het bloed doet verstijven, een ernstig ongeluk. Bij het in volte vaart achterop rijden van een beladen mest wagen van wed. E. v. H. geraakio de heer B. zijn stuur kwijl, reed den voermau omver, die daarbij een arm brak, doch bekwam zelf geen letsel. De motorfiets kwam onder de paarden terecht en kwam er, gelijk te begrijpen is, deerlijk gehavend van onder. Rilland-Bath. De heden Vrijdagmorgen gehouden gemeenteraadszitting werd bij gewoond door 5 leden, afwezig de heeren Blok en De Jager. Voordat de vergadering- geopend werd, werden de heeren Van Gorsel, Butijn en Boot gefeliciteerd met hunne verschillende onderscheidingen. Na lezing der notulen werden de rekeningen der gemeente en die van 't burgerlijk arm bestuur over 1905, nadat door de verschil lende commissiën verslag was uitgebracht, dat ze in orde waren, vastgesteld en goed gekeurd. Ook werd de begrooting voor '07 van die verschillende colleges aangebo den. Hiermede was de agenda afgehandeld. Bij de gewone rondvraag vroeg de heer Boot of wel alle honden in de gemeente aanwezig, in de belasting worden opge nomen daar z.i. nog vooral met de tegen woordige werkzaamheden aan de verschil lende dijken, veel honden losloopen wier eigenaar niet aangeslagen is. Door den heer Griep werden de navolgende vragen gedaan1. of de keeten in den Tweeden Bathpolder, gebouwd nabij de hofstede vroeger bewoond door A. Baas en in de onmiddellijke nabijheid der mestput staande uit een hygiënisch oogpunt daar mogen blijven staan, vooral daar die mest put soms geweldige stank verspreidt. 2. of er van de zijde van den gemeenteraad geen ernstige pogingen nogmaals kunnen worden aangewend tot verbetering en ver grooting van het station, daar nergens aan de lijn 'n dergelijk primitief gebouw wordt aaugetroffeu. Op de le vraag antwoordde de voorzitter dat de aannemers aangeschre ven zijn verandering in dien toestand te brengen en op de tweede dat zijnerzyds gaarne aan dit verzoek zal worden voldaan. Daar ook de overige leden geen bezwaar hebben wordt besloten pogingen aan te wenden tot verkry ging van een beter station. Vervolgens werd ook nog aangenomen een telegram van gelukwensch heden op de jaardag der Koningin van wege den ge meenteraad te zenden. Ook werd nog eer vol ontslag verleend aan P. Tazelaar, onderwijzer alhier, tegen 1 November a.s. De voorzitter wilde ontslag verlees en tegen 1 November of zooveel eerder als in de vacature zal zyn voorzien, doch de heer Butijn wees er op, dat zeer zeker niet veel eerder dan 1 Nov. de vacature vervuld kan zyn, waarom hy voorstelde die laatste zinsnede te doen vervullen. Overeenkomstig deze zienswijze werd besloten. Het traktement van den brievenbe- aandacht wijdde. Wij willen ten slotte alleen wijzen op de stichtiBg onzer Academie. Onze vaderen waren in dagen van strijd niet slechts be dacht op de belangen van het lager onder wijs. Maar zij zagen helder in, dat vooral het Hooger onderwijs in goede banen moest geleid. Nauwelijks was de stad Groningen weer aan de Unie gehecht, of ook hier werd gepleit voor een Academie. Willem Lodewijk deed zyn best en aan zijn arbeid heeft voor een groot deel Gro ningen het bezit van zyn hoogeschool te danken. Wat hy voor Friesland deed, nl. het stichten van een calvinistische universiteit te Franeker, dat wilde hij ook voor Gro ningen doen. Een tweede „kweekplaats voor het Calvinisme" moest gesticht. Eu zoo kwam het, dat den 23 Aug. 1614 Gro ningen de opening der Academie vieren mocht. Ook aan onze hoogeschool is de naam van den Calvinist graaf Willem Lodewijk dus zeer nauw verbonden. Zoo is het duidelyk, dat, als „het Ne derlandsche volk" in Leeuwarden een standbeeld opricht voor dezen edelen vorst, onze provincie niet achter mag blijven. Er is steun gevraagd, en die steun zal ook uit onze provincie geboden worden. De huldiging van graaf Willem Lodewijk is geen zaak voor Friesland alleen. Ook Groningen kan terecht zijn aandeel in die huldiging eischen. Het is niet een „provinciale", het is een „nationale held, wiens nagedachtenis ge- eerd wordt. Ar, Prov. Gr. Cr'.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2