NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 281. 1906 Vrijdag 31 Augustus 20e Jaargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH Buitenlandse!! Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. DE JON GE-V ER WEST te Goes F. P. D'HUiJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 30 Augustus 1906. De 31 Augustus is de nationale dag by uitnemendheid. Dan verheugt zich de Natie in het bezit van haar Koningin, jubelt oud en jong, voor zoover het den band met Oranje gevoelt, erkent en eert, in het bezit hunner geliefde Vorstinne en dankt elk Christen-huisvader in den kring der zijnen voor den zegen dat weer een jaar aan Haar leven werd toe gevoegd. Klokketonen en Driekleur mot den ouden Oranj ewimpel verhoogen de feeststemming de schoolkinderen vooral welk een goede gedachte toch, die steeds veld winne leeren dezen dag als hun dag vieren en in de garnizoensplaatsen trekken onze lands- zonen op om, zij 'took uit de verte, een groet te brengen aan deze Telg uit het beminde Oranjehuis, draagster van zoovele kostelijke traditiën, symbool onzernationale eenheid, beschermster" van de zwakken en Moeder van haar Volk Het kon er nog niet van komen dat deze feestdag tevens algemeen tot een dank- en bededag verheven werd, aan den morgen of avond waarvan de Christen heid zich ver zamelt in de bedehuizen om deze hoog geplaatste Vrouwe te gedenken in haar gebeden Wij hopen dat dit er nog eens van kome. Hier en daar, onder anderen te Middel burg, heeft deze goede gewoonte reeds burgerrecht gekregen. Vinde de bede verhooring tot den Vader der Lichten dat Hij het dierbare leven onzer Koninginne spare tot in lengte van dagen, Haar schrage by Haar moeilijken arbeid, en Haar, kon het zyn, voor Haar persoonlijk leven nog eens een zegen geve die tevens den band aan haar Huis be stendigt. Onze Koningin heeft gedeeld in het leed ODzer Zeeuwen, Oud-Vossemeer en Hulst kunnen het getuigen. De Zeeuwen, van ouds met Oranje in lief en leed lotgemeen, deelden ook dezer dagen in Haar huiselijk leed. En zoo verheugen zij zioh ook nu met Haar op dezen Haren 26en geboortedag, die naar hun hartewensehdoornogveleschoone verjaardagen moge gevolgd worden Leve de Koningin Leve de Prins Leve de Koningin-Moeder Dat Oranje en Nederland leve voor Gods aangezicht Moderne predikanten en de openbare „volksschool" De heer J. Bruin wold Riedel, secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een belangrijke brochure geschreven getiteld De opvoedende beteekenis van de voor allen toegankelijke volksschool in het licht der geschiedenis van het lager onder wijs en de onderwijsicetgeoing in Nederland en van de verhouding van qodsdienst en zedelijkheid. Voor dit lezenswaardig geschrift vragen wij de aandacht onzer lezers, en wel voor de volgende aanhaling er uit ^Opmerkelijk is, dat een bepaalde beweging, om de rechten van den godsdienst in de volks school erkend te zien en aan de opvoeding in die school een godsdienstig karakter te geven, nu uitgaat van moderne predikanten, bij wie het niet te doen is om een leerstellige opvat ting en formuleering van de religie, maar om de religie, als bron of ten minste als steun voor de zedelijkheid, om de c h r i s t e 1 ij k e religie, als bron van de christelijke ethiek. >De oude schoolstrijd schijnt daarmede op nieuw. hoewel nu in een anderen zin en onder andere verhoudingen, aangebroken. Een nieuwe differentie n.l. dreigt met een scheiding tusschen hen die als voorstanders van de openbare school tot nog toe samen gingen. Onder de vrijzinnigen op staatkundig gebied beginnen sommige gods- dienstigen, met name sommige moderne predi kanten en dit is ook voor de godsdienstige verhoudingen van den laatsten tijd teekenend een bepaalden strijd aan te binden voor meer in vloed van den godsdienst op de vrijzinnige staat kunde. Daarmede in verband staat de eisch,datde godsdienst ook in de staatsschool meer op den voorgrond kome. Men treedt op tegen de zoo genaamde »neutrale" school, uit motieven, niet van paedagogischen, maar van godsdienstigen aard. Tegenover de ethisch-paedagogische of de ondogmatisch-ethische richting van de volks school, zooals het Nut deze omschreef in zijn toelichting tot het voorstel inzake het »Nieu- wenhuizen-fonds", stelt men de godsdienstige richting, zooals deze, los van eenige dogma tische voorstelling, door sommigen voor de openbare volksschool zoowel als voor de bij zondere Nutsschool wordt gewenscht. Niet om de »vrije school" is het te doen, niet om de ^bijzondere moderne secte-school", met een godsdienstige opvoeding, overeenkomstig de denkbeelden van de modern-godsdienstigen maar het gaat om den godsdienst, als grond slag en richtsnoer van opvoeding in de voor allen toegankelijke volksschool, d. i. dus op de openbare staatsschool en de bijzondere Nuts school, welke, naar de beginselen van de open bare school, zal worden opgericht overal, waar het openbaar onderwijs niet tot zijn recht komt of komen kan, wegens omstandigheden van plaats en van persoon. »Dat deze beweging uitgaat van moderne predikanten, is teekenend, ook voor de betee kenis van het verschijnsel". Tot zóóver onze aanhaling. Ach, wat is er weinig overgebleven van de sehoone verwaobtiDgen door de mannen van '06 op de volksschool, de nationale school, de school waaraan de natie gehecht is, het symbool onzer volkseenheid, de school voor allen gebouwd De 8-urige Werkdag. In de fabriek van optische werktuigen, van Carl Zeiss te Jena, is een proef met den 8-urigen werkdag geslaagd en door de invoering voor goed van dezen arbeidsdag gevolgd. In 1865 was de arbeidsduur daar, evenals in geheel Duitschland, twaalf uren. Sinds werd hij allengs verlaagd, en nu was hij in 1891 gebracht op 9 uur per dag. Allengs raakten de werklieden bekend met de uitkomsten verkregen met den 8-urigen arbeidsdag op de fabrieken van Siemens te Berlijn en in de Engelsche werkplaatsen, en nu vroegen zy aan den patroon der Zeiss-stichting, den heer Abbe, die ook op zijn fabrieken in te voeren. Deze laatste, van meening dat bij korto ren arbeidsduur de arbeid aan intensiviteit zou winnen, stemde er in toe op voorwaarde dat geen vermindering der dagtaak er van 't gevolg zou zijn. Hij was langzamerhand tot de overtuiging gekomen dat intensiever arbeid geen meerdere krachtsinspanning zou vorderen, indien maar gebroken werd met misgewoonten, als Maandaghouden, bierdrinken in de schafturen, te laat op het werk komen en dergelijke. De heer Abbe vroeg of de werklieden op die voorwaarden in staat zonden zijn in 9 uren per dag evenveel te produceeren als in 8 uren. De vraag werd met 614 tegen 105, en 21 onthoudingen, in bevestigenden zin beantwoord. Het was voor de firma een waagstuk van er op of er onder, financieel niet het minst. De uitslag was echter in alle opzichten be vredigend. Een jaar bij wijze van proef was aldus gewerkt. Én aan het eind kon de heer Abbe aan zijn werklieden meedeelen dat geen vermindering der productie viel waar te nemen en verder dat deze uitslag ver kregen was zonder de gevreesde verhoogde krachtsinspanning. De 8-urige arbeidsdag werd hierop aan genoemde fabriek voor goed ingevoerd. Duitschland. De doop van de jongste spruit uit het huis Hohenzollern heeft gisteren in het Nieuwe Paleis bij Potsdam in de tot doopkapel in gerichte Jaspik-galerij,. waar 'sjongskes overgrootvader Frederik den laatsten adem uitblies, plaats gehad. De hofprediker, dr. Dryander, i doopte den doopeling met de namen Wilhelm Frederik Frans Jozef Chris- tiaan Olaf. Het was een plechtigheid waar van de innerlijke beteekenis verduisterd werd door de uiterlijke bij mengsel en van praal van vorsten of hunne vertegenwoor digers en andere grooten. Onder de aanwezigen noemen wij Prins Bulow den rijkskanselier grootvorst Wla- dimir, als vertegenwoordiger van den Tsaar; Aartshertog Jozef als plaatsvervanger van den Keizer van Oostenrijk Prins Chris- tiaan van Sleeswijk Holstein als gezondene van Koning Edward. Volgens het verslag van het sociaal democratische partijbestuur, dat op het congres te Mannheim zal uitgebracht worden, hebben de partijbladen over 1905 de volgende winsten, opgeleverd de Vor- warts 140,615-mk. (112,000 abonnees), de Gleichheit 3996 mk., de Wahre Jacob 43,607 mk. (193,000 abonnees)de Neue Zeit, een van de ongenietbare roode perio dieken, had een tekort van 4889 mk. Het partijbestuur zegt, dat bij de 11 tusschentijdsche verkiezingen voor den Rijksdag het geheel© aantal sociaal-demo cratische stemmen met 25.000 vooruit is gegaan, ofschoon in sommige districten het aantal sociaal-democratisch stemmende kiezers geslonken is. Aan het einde van 1905 waren de sociaal democraten in de volgende Landdagen ver tegenwoordigd: in Bremen met 18, in Ham burg met 13, in Beieren en Baden met 12, in Rudolstadt, Wurtemberg, Hessen en Meiningen met 7, in Koburg-Gotha met 6, in Reuss j.l. met 5, in Oldenburg en Lubeck met 4, in Altenburg en Lippe met 3, in Woirnar en Anhalt met 2 leden, in Saksen, Lotharingen en Reuss o.l. met één lid. In 19 Landdagen in Duitschland zitten dus tezamen 115 sociaal-democraten, terwijl de Landdagen van Pruisende Mecklenburger, Brunswijk, Schwarzburg-Sonderhausen, Waldeck en Schaumburg-Lippe nog geen sociaal-democraten in hun midden hebben. Verleden jaar zijn, zooals men weet, her haaldelijk schervengerichten gehouden over partijgenooten die niet zuiver in de leer waren. Uit het verslag blijkt dat de voorstellen tot uitsluiting van dezulken in de meeste gevallen verworpen zijn. Het be stuur raadt dan ook aan, voortaan voor zichtig te zijn met dergelijke stappen, daar zij tot veel onaangenaam gewrijf en ge schrijf aanleiding plegen te geven. Rusland. Gisteren is het lijk van generaal Minn van zijn woning teNieuw-Peterhof naar het station en vervolgens naar St. Petersburg gebracht. Eerst had een rouwdienst plaats, waarbij de Keizer, de Keizerin, grootvorst Nicolaas Nikolajewitsj en andere groot vorsten en grootvorstinnen aanwezig waren. De Tsaar en de Tsaritsa spraken troost woorden tot de weduwe, de moeder en de dochter van den vermoorde. Na afloop der plechtigheid plaatsten zich de Keizer en grootvorst Nikolaas vooraan om de kist naar buiten te dragen. Het lijk werd daarop per spoor naar Petersburg gebracht, waar deputaties van allerlei troepen met hun bevelhebbers het ontvingen- Het gemeentebestuur van St. Petersburg en andere lichamen hadden kransen door hun afvaardigingen mee laten nemen. De keizerin-weduwe was uit Gatsjina overgekomen voor den lijkdienst in de regimentskerk van het Semenofsky- regiment. Officieren droegen het lijk naar binnen. Zoolang de plechtigheid duurde waren de straten tusschen het station en de kerk afgezet. De moordenares van generaal Minn huurde een tijd geleden een kamer in 't dorp Dizino nabij Peterhof, waar de ge neraal een villa bewoonde. De jonge vrouw at in een klein huis dichter bij de villa, waar een zekere Iwanof, naar men zegt 6en kleine grondbezitter en vergulder van beroep, reeds sedert zes weken woonde. Iwanof is 55 jaar en het is in jaren niet voorgekomen, dat een persoon van dien leeftijd zich inliet met zulk een aan slag daar doen jongeren meer aan. Iwa nof stelde Sophie Larionof aan zyn huis heer voor als een vriendin. De „vriendin" had gelegenheid van het balkon van het huis een nauwkeurige studie te maken vag des generaals bewegingen en daar naar haar plannen te beramen. Op den dag van den moord waren beide medeplichtigen samen op geheimzinnige wijze geruimen tyd bezig Na het eten gingen zij samen uit in de richting van het station. Het meisje droeg een langen regenmantel over haar japon. Aan een kettinkje droeg zij een pince-nez, waar door zij den generaal terdege opnam in het voorbijgaan op het perron. De gene raal zat toen met vrouw eu dochter op een bank. De moordenares naderde hem van achteren en joeg hem vier doodelijke schoten in den rug. Zij werd op de reeds vermelde wijze gegrepen en zwaar geboeid naar de Peter en Paulsvestiug te Peters burg gebracht, zich verheffende op haar succes. In Iwanof's kamer vond men bij de huiszoeking een revolver met patronen en een ongeladen bom. Generaal Minn keerde juist voor het winterseizoen terug naar de hoofdstad en had de met de bewaking van zijn persoon te Peterhof belaste deteetivefs afgedankt. Ook had hij reeds verscheiden dreigbrie ven ontvangen. Het moet bar zijn geweest, aldus de N. R. C., zooals de vermoorde met zijn Semenofsky's van 't winter in Moskou heeft huisgehoudon onder oproerlingen en niet- oproerlingen. In het lijkenhuis van het Peter en Pauls- hospitaal liggen nog tien niet herkende lijken, die van de ontploffing in Stolypin's villa afkomstig zijner zijn twee kinde ren en één vrouw bij. Met Stolypin's zoontje schijnt het bevredigend te gaan. De Tsaar kreeg eerst Zondagnacht ken nis van den Zaterdag omstreeks half vier gepleegden aanslag. Men had in de ver warring gewoonweg vergeten den Tsaar rapport te doen. Toen de Keizer het ver haal kreeg, wilde hij het eerst niet ge- looven, maar toen een ambtenaar der po litie alle bizonderheden gaf, moest hij wel en brak hij in tranen uit De Tsaritza hoorde eerst zondag van het gebeurde. Te Kroonstad moeten gisteren dertig matrozen in hechtenis zijn genomen. Te Moskou schiet men op de politie van uit huurrijtuigen; drie man zijneer- gisteren gewond. Te Samara is het tot een botsing ge komen tusschen de politie en een menigte van een 2000 personen, die revolutionaire vlaggen droegen en opruiende liederen zongen. Verschillende politieagenten zijn gewond. Het aantal brandstichtingen is enorm ten platteland©. Alleen uitÈlisabethgrad in het gouvernement Oherson, worden er zestig gemeld in ééne week. Te Karlovka in het gouvernement Pol- tawa zijn er verscheiden lieden gedood en gewond in een botsing tusschen boeren en politie. Ook te Riga is het nog niet tot rust gekomen. Integendeel, bij het zoeken naar de bewoners van het huis, waar de gisteren vermelde vondst van bommen plaats had. omsingelde de politie een huis, waar re volutionairen verborgen zaten. Deze gaven eenige salvo's af en wierpen bommen, die echter geen groote schade aanrichtten. Het huis werd daarop van alle kanten beschoten. Eindelijk gelukte het in de woning binnen te dringen men vond daar toen een man en een vrouw dood neergestrekt, met de geweren nog in de handen. De man bleek een assistent van een chemisch labora torium te zijn. Men vond voorts een menigte heleche machines, bommen, verboden lite ratuur Gn revolutionaire manifesten, enz. Een ander gezelschap revolutionairen had zich verdekt opgesteld in de lokalen eener Lettische studentenvereeniging.tBij de bestorming van dezen werd een revo lutionair gedood de anderen in hechtenis genomen. Op de open straat is gisteren een be lastingambtenaar overvallen en beroofd van 1500 roebel. Een hem te hulp snel lende politieagent werd gedood. Een pa trouille nam een der roovers gevangen, die een wond had opgedaan. Een andere, bij wien men het geld vond, werd gedood de rest ontkwam. In 17 kokosolievaten, die door de douane in 't openbaar geveild werden, zijn in een dubbelen bodem 500,000 exemplaren van in verscheiden talen opgestelde manifesten gevonden. Te Drostenhof is een landgendarme ver moord. De districtbewoners zijn terstond veroordeeld tot 3000 roebel boete en drie hunner, waaronder de schoolmeester, die den moordenaar hielpen ontvluchten, zijn onmiddellijk terechtgesteld. Ook hebben verscheiden boeren een ambtelijke afros sing gehad. Uit de gouvernementen Jekaterinoslaf, Toela, Poltawa en Wina komen talrijke be richten van moorden, brandstichtingen en gevechten door de oproerige boeren en van allerlei botsingen in steden en dorpen. In 't dorp Karlofka, gouv. Poltawa, werd 'n bloedig gevecht geleverd tusschen politie en moejiks, waarbij aan beidezijdendooden en gewonden vielen. Vestigen wij nu nog de aandacht op de „Roode Lyst", uit de Nieuwe, Courant, die, om haar niet te lang te maken, enkel de namen geeft van die slachtoffers van poli tieke moorden welke door hunhoog©positie een bijzondere plaats innamen in de krin gen van regeering, bureaucratie of leger. In 1901 wij willen maar niet verder teruggaan dan genoemd jaar werd ver moord de min. van onderwijs, Bogolepof in 1902 de minister van Binuenlandsche Zaken, Sipjagin in 1903 de gouverneur van Oefa, Bogda- nowitsj in 1904 de gouverneur-generaal van Fin land, Brobikofde vice-gouverneur van Elizabethpol Andrejefde minister van Binnenlandsche Zaken, Plehwe in 1905 de procureur van den Finschen Senaat Johnson; de gouverneur van Bakoe, prins Nakasjitsj grootvorst Sergius de politie-chef te Moskan, graaf Sjoewalof in 1906 de vice-gouverneur van Tambof, Bogdanowitsjdeluitenant-gouverneurvan Tambof, Loesjenofskide luitenant-gou verneur van Poeltawa, Filonefde gouver neur van Twer, Sleptsofde gouverneur- generaal van Jekaterinoslaf.Tsjeltowofski; de haven-commandant van St.-Petersburg, admiraal Roeswitsjde commandant van de Zwarte Zee-vloot, Tsjoeknin de adju dant van den gouverneur-generaal van Warschau, generaal Markgrafski; en de gouverneur van Samara, Block. Op de lijst der mislukte aanslagen, ge pleegd op hoog- en hoogstgeplaatsten komen de volgende gewonden voor in 1902 de gouverneur van Karkof, r'ns Golitsin in 1903 de gouverneur van Wilna, Vahl in 1904 de gouverneur van Kaukasië, prins Golizin in 1905 de gouverneur van Wiborg Min- sojedofde adjunct-gouverneur van Fin land, Dietrichde politie-chef van War schau, Nosken; de gouverneur van Oefa, generaal Sokolfskide gouverneur van Mohilef, Klingenberg de gouverneur van Lomska, baron Korf; in 1906 de vice-gonvernenr van Oefa, Kelenaskide gouverneur van Tsjernigof, Sjwoltofen de vice-gouverneur van Ir- koetsk, Misjin. En nu wil men deze revolutie met tegen- revolutie bezweren Maar dit zal haar te meer verbitteren. De geheime reactionairs vereen) ging „Dood om dood" heeft de vermoording aan gekondigd van bekende democratische Doemaleden en brieven laten drukken voor haar doodvonnissen met een doodskop eü twee gekruiste doodsbeenderen en eefi nagaïka. Engeland. De liberalen hebben hunne overwin ning bij de jongste verkiezingen voor het Lagerhuis te danken aan den steun der arbeiderspartij, en deze, de onaihankelijke namelijk, ajp naar de pon&jgaes vas

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1