RECLAMES. Kerknieuws. Schoolnieuws. ft e e ii t s l a k e ei. De dankbaarheid van een inwoner van Vlissingen. Gemengde Berichten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Noord broek door D. Buurma te Tiel. Geref. Kerken. Bedankt voor Vlissingen door H. J. Heida te lerseke (Bott.j; voor Oud- Loosdrecht door J. K. v. Haerengen te Genderen. Vlissingen. Gisteren was het voor de gereformeerde kerk B een blijde dag door öe bevestiging en intrede van haar nieuwe leeraar. In den morgendienst werd dr. A. Kuyper Jr. bevestigd door zijn oudsten broeder prof. H. H. Kuyper, welke tot tekst had gekozen Efeze 4 11 tot en met 18. Na de bevestiging werd de nieuwe leeraar toegezongen psalm 184 vers 3. Des avonds verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente met een leerrede Daar Psalm 90 vers 16 en 17. Na het uitspreken van den zegen werd hem staande toegezongen psalm 134. Er wareD afgevaardigden van de zuster-kerken A te Vlissingen, van Koudekerke, Oost Souburg, B en C uit Middelburg. Bijna twee jaar is de keik vacant geweest door het overlijden van ds. Hulsebos. Ds. B. VeeDstra, te Vlissingen, die op verzoek eervoleuaeritaat heeft verkregen, zal Zondag 2 September, des namiddags 2 uur, zijn afscheidsrede houden. Vrouwepolder. Tot hoofd der op te richten Chr. School alhier, is met alge- ineene stemmen benoemd dhr. W. van Hekken, thans onderwijzer aan eene Chr. School te Vlissingen. Bij bevelschrift der arrondissements rechtbank te Middelburg is naar de open bare terechtzitting dier Rechtbank ver wezen J. C. H. S. H., oud 40 jareD, zonder beroep, geboren te Middelburg, wonende te BreskeDS, thans gedetineerd te Middel burg, ter zake van de malversatiën, door hem in 1903 en 1905 gepleegd in zijne toenmalige betrekking van secretaris en ontvanger der gemeente Breskens. Aan den beklaagde is de heer mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Uit dankbaarheid voor de verkregen weldaden en met den wenach dat velen nut mogen trekken van zijne ondervinding, machtigt ons een inwoner van Vlissingen zyne volgende verklaring te publiceeren. De heer J. Ossel, wonende Lange Zelke 136 te Vlissingen, meldt ons Sedert ruim drie jaren klaagde ik over de nieren, ik had steeds verschrikkelijke pijn in den rng en in de lendenen en was immer aan gedaan met een door en door vermoeid, af gemat gevoel hetgeen zich reeds 's morgens openbaarde. Mijn eetlust was zeer ver minderd en ik was zeer neerslachtig en moedeloos, toen men mij opmerkzaam maakte op Foster's Rugpijn Nierenpiilen. Op aanraden van een vriend begon ik deze onmiddellijk in te nemen en dit was mijn ge'tuk, want na een paar dagen gevoelde ik reeds dat ik opknapte en veertien dagen la-er was de pijn geheel en al verdwenen. Uit erkentelijkheid zal ik steeds gaarne de uitstekende hoedanigheden van uw pillen bekend maken en ik geloof dat ik daardoor tevens velen nierlijders een dienst bewijs. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Verwaarloos nooit een pijn in den rug. Het is het spit zegt gij, en gaat van zelfweg zooals het gekomen is, maar dat is niet zoo, want al schijnt het weg te gaan, het komt veel ernstiger terug. Deze pijn in den rug is gewoon nierziekte en de natuur waar- Bcbuwt u op deze wijze dat uw nieren huu plicht niet doen en niet op de gewone wijze de onzuiverheden afvoeren van het bloed, dat ze liltreeren moeten. Het bovenstaande is een overtuigend bewijs daarvan. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geelt, dezelfde die de Heer OSSEL gehad heeft. Wij waarschuwen tegen na maak en maken koopérs er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 vo«>r één- of f 10 voor.zes doozen. Goes. Zaterdagnamiddag ontstond er twist tusscben man, vrouw en des mans moeder in 't logement bij Baarends alhier, die weldra tot handtastelijkheden over sloeg. De politie maakte hieraan een einde door op verzoek van genoemde logement houder deze logeergasten te verwijderen. Door den penningmeester in dank ontvangen voor verleende hulp der wijk zuster f 10. Toen de K van hier gisteren avond ongeveer 8 uur per rijwiel van 's-Heer Arendskerke kwam, kwam by op den dijk tengevolge van verkeerd uitwijken met een hem tegemoet komenden fietser in botsing, waardoor hy over zijn rijwiel heen tuimelde en met 't aangezicht tegen den grond sloeg. Hevig gewond en bloedende werd hy door twee personen naar zyn woning in de Bocht gebracht. Middelburg. De secretaris van het Provinciaal Watersnood-Comité meldt ons, d*t wel haast het totaal bedrag der door de 8chadelijdenden gedeclareerde schade zal bekend zijn. Het Comité waeht nog slechts op de schadestaten van Hontenisse en Vlissingen en op het taxatie-rapport der schade, geleden aan de oesterpercee- lsn, om zijn taak te vervolgen en zoo spoedig mogelijk tot de vaststelling en uitkeering der schadevergoedingen te kun nen geraken. By de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is bevorderd tot stationschef le klasso, dhr. A. C. Koning, tot voor kort geleden stationschef 2e klasse alhier. Zaterdagavond is door de om half twaalf van Middelburg naar Domburg vertrekkende stoomtram ter hoogte vau de Ijsbaan een 2'2jarig persoon d. R. ge naamd, die op de rails lag, aangereden. Gelukkig bemerkte de machinist den per soon en kon dus spoedig stoppen. Toch werd de aangeredene nog ernstig gewond en werd hij door de tram medegenomen naar Koudekerke, alwaar hij door dr. Van der Harst verbonden werd. Des nachts werd hij met een extra-tram naar Middel burg teruggebracht en eerst in het hotel „du Commerce" opgenomen, waarna hij door de politie naar zijn woning aan het Styfselwegje werd vervoerd. In de heden (Maandag) gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Middelburg, werden de beroepen van A. L. te Terneuzen en J. A. te Tholen niet-ontvankelyk verklaard, omdat klagers niet hadden voldaan aan de uitnoodiging van den voorzitter van voornoemden Raad om een begaan verzuim te herstellen. Alhier is op 85-jarigen leeftyd over leden dhr. P. Ingelse, in leven voorganger der Oud-Gereformeerde gemeente van wijlen ds. Ledeboer. De milicien-sergeant P. Pieterse van het 2e bat. 3e regiment Infanterie alhier, is by de laatstgehouden examens voor militie tweede luitenant voor dien rang geslaagd. Zondagavond werd op de Rouaansche Kade een beschonkene, zekere J. J. v. A., door de baide adjunct-inspecteurs naar het politiebureau geleid. Dit was niet naar den zin van twee zijner vrienden, zekere A. P. en A. L v. V., die hun makker wilden be vrijden. Er ontstond toen een twist, zoodat de inspecteurs genoodzaakt waren van hun sabels gebruik te maken, waarmede zy aardig klappen uitdeelden. De inmiddels toegesnelde politie die ter hulp kwam, nam het drietal in arrest, waarbij zij een proces verbaal wegens verzet te wachten hebben. Feestviering Medioburgum te Middel burg. Door den voorzitter werden de tur ners verwelkomd op het perron waarna men zich begaf naar het Schuttershof. De ontvangst had plaats in de kleine zaal van het Schuttershof. De voorzitter van den Bond, den heer Herm. Snijders, riep aan allen e«n hartelijk welkom toe, nu het de dag is van het 15-jarig bestaan van Medioburgum, en de dag van den wedstrijd van het Gewest Zeeland. Op prijs wordt gesteld de aanwezigheid van den voorzitter van het Ned. Gymnastiek- verbond, die de moeite heeft gedaan uit Den Haag herwaarts te komen. Het is een dag van groote propaganda voor de turners, en hij wenschte allen groote opgewektheid toe voor dezen wedstrijd. Met een «leve de turnzaak; leve het gewestelijk verbond", eindigde de heer Snijders zijne toespraak. Applaus. De heer Juten, voorzitter van het Ge westelijk Verbond sprak een woord van dank voor de moeite die de feestvierende vereeniging zich heeft getroost, hij stelt voor een driemaal hoera aan te heffen op de gymnastiek verbonden en de Voorzitter der feestcommissie waaraan voldaan werd. De heer Heine, Voorzitter van het Ned. Gymnastiek verbond sprak een enkel woord, hij dankte den Voorzitter de heer Snijders voor het hartelijke woord aan het Ned. Verbond gesproken en ook bracht hij dank aan de feestvierende vereeniging voor hun ontvangst, het gewest Zeeland is een schoone parel aan de kroon van het ver bond. Applausj. De heer Mazure, Voorzitter van Medio burgum dankte alle sprekers voor hunne woorden. Daarna hadden de verschillende oefeningen plaats, ten 12,45 gingen de vereenigingen in optocht vooraf gegaan door tamboers, hoornblazers, muziek en een rytuig met de feestcommissie, ge westelijk bestuur en jury naar het Molen water, waar het muziekkorps in de tent haar programma uitvoerde en de turners hunne werkzaamheden verrichten, waarna zy wederom in optocht naar het Schutters hof gingen tot beëindiging van den wed- etryd. Vlissingen. De brievenbesteller C. van Leeuwen wordt op verzoek met 1 Sept. a.s. van hier overgeplaatst naar het post- en telegraafkantoor te Breskens. lerseke. Ook in onze gemeente is vlek ziekte geconstateerd. Een varken van A. Nieuwenhuize is reeds gestorven. Biervliet. Zaterdagnacht overleed al hier op 59-jarigen leeftyd de heer J. L. I. de Bats, burgemeester dezer gemeonte, dijkgraaf en ontvanger-griflier van ver schillende polders, president kerkvoogd der N. H. gemeentelid van de provinciale staten voor het kiesdistrict Sluis. 's-Heer Abtskerke^ Ter raadsverga dering op 25 Augustus 1906 waren alle leden tegenwoordig. Mededeeling werd gedaan, dat door de Algemeene Armbe sturen behoudens nadere goedkeuring een ziekeninrichting zal worden gesticht. De raad behandelde de armenrekeningen van de drie armbesturen dezer gemeente over 1905. Ze werden goedgekeurd, die van het armbestuur van 's-Heer Abtskerke in ont vang met f 2684,35, in uitgaaf met f 1964,15 alzoo met een goed slot van f 720,21. Do rekening van het armbestuur van Sinouts- kerke wees aan in ontvang f 5133.975, in uitgaaf f 2961,195 en sluit met een goed slot van f2172,78. Bij de rekening van het armbestuur van Baarsdorp was het bedrag der ontvangsten f 2082,63, dat der uitgaven f 1196,14 en het goed slot f886,49. De begrootingen dier drie administratiën voor 1907 werden goedgekeurd, en wel die van het armbestuur van 's-Heer Abtskerke in ontvang en uitgaaf op f 3086,02 die van het armbestuur van Sinoutskerke op f4371,28; en die van het armbestuur van Baarsdorp op f2036,10. Op een verzoek van den Bond van onderwijzers om ver hooging der jaarwedde van de onder wijzeres, werd afwijzend beschikt. Met het kerkbestuur werd eene overeenkomst aan gegaan, waarbjj het kerkbestuur op zich neemt een lijkenhuis te bouwen en zorg te dragen voor eene nette inrichting en om heining der begraafplaats, terwijl de ge meente dan de begraafplaats in erfpacht neemt voor f25 'sjaars. Ten slotte werd vastgesteld de gemeenterekeniDg voor den dienst 1907. --Verplaatst 1 Sept de klerk der pos terijen en telegrafie 2e klasse S. Blaas van Lekkerkerk naar Zierikzee. Ook Zeeuiosch Kerkblad bevat den brief van ds. Ingwersen, overgenomen uit de Utrechtsche Kerkbode. Rilland-Bath. De laatste dagen en vooral Zondag is er zeer buitengewoon veel bezoek geweest naar de werkzaam heden der dyken. Clubjes van 20 en meer trapten er lustig op los en brachten wat meer drukte in de gemeente. Zondag avond kwam een geheele schare polder werkers, vergezeld van vrouwen en kin deren zingende over het dorp. Een jongen van de wed. Dr. moest dezer dagen per hondenkar bier bezorgen aan de polderkeeten. Op een gevaarlijk gedeelte van den dyk viel de kar, met ruim 200 flesschen bier naar beneden. Slechts enkele flesschen waren stuk, doch de jongen bezeerde een zijner handen zoo; dat de hulp van den arts moest ingeroe pen worden. Het aantal sollicitanten voor hoofd der openbare lagere school te Rilland bedraagt 7, dat voor onderwijzeres 8. Nabij Bath kregen Zaterdagavond twee visschersvaartuigen tengevolge van den feilen wind het zoo kwaad, dat de noodvlag werd geheschen. Beide scheep jes kregen dan ook weldra zooveel water binnen, dat zij beiden vervulden en om sloegen. Gelukkig wisten de opvarenden zich te redden door op de slikken te springen en te vluchten in de richting W oensdrecht. Neuzen. Er is een onfeilbaar middel om meoschen te leeren kennentot nu toe de moeilijkste aller kunsten. De gulden tijd voor hen, die anderen bij den neus leidden is voorbij. Want juist uit den vorm van den neus leidt men tegenwoordig de eigenschappen der menschen af. De afme ting van dit sieraad des menschelijken gelaats, vooral de wijdte der neusgaten, staat in verband met de ontwikkeling der longen en de borstdaarenboven geeft de meer of mindere ruimte der neusholten een daaraan geëvenredigden omvang aan de stem. Eerst op den rijperen leeftijd verkrijgt de neus zijn vasten vorm. Indien hy altijd als die eens kinds blijft en weinig vooruit springt, kan men er zeker van wezen, dat de respectieve drager of draagster een alles behalve flink karak ter bezit. Een wel ontwikkelde neus wijst daarentegen op flinkheid, bedachtzaam heid, diepte. De vorm van den' neus by verschillende volken hangt af, of ten minste samen met den graad van ontwikkeling dier volken. Bij de wilde stammen is dit orgaan meestal 'n vormloos klompje verge lijkbaar bij den snuit van dieren, terwijl bij de volken, die in de voorste rij staan der be schaving, de neus fijn gevormd is. De neus kan dusals beschavings-meter van rassen en volken dienst doen. Bij de Grieken de vertegenwoordigers van het artistieke genie en den goeden smaak had de neus een rechten vorm, bij de Romeinen vertegen woordigers van de kracht en de rede was hij meestal gebogen. Ziehier eenige regels «Lustig en slim zijn de lieden met een klein wipneusje. «Smaak en takt vindt men bij hen, die een rechten, fijn gevormden neas bezitten. yZij die bedeeld werden met een gebogen neus bezitten oordeel, verstand en zijn zelfzuchtig. i/Grofheid en gebrek aan tact mag men toeschrijven aan dragers van een groven, slecht gevormden neus". (K. C.) Wij maken nog al eens melding van ongelukken met doodelijken afloop iets zeldzaams is echter het ongeluk dat Zater dag te Amsterdam plaats had met een jongen en een man. In de 8puistraat aldaar viel een 17-jarige jongen uit het zolder luik van eep buis en wel op ten 40-jarige werkman, die daardoor eohter geen letsel bekwam. De jongen werd naar 't Gast huis gebracht alwaar bleek dat ook hij niets mankeerde. De Credietbank voor Nederland, ge vestigd te Leiden, directeur J. P. Ver gouwen rapporteert dat op 1 Aug. j.l. het aantal geplaatste aandeelen 308 bedroeg; dat tot dien datum waren ingekomen 120 aanvragen tot een bedrag van f587200, waarvan zijn verleend 50 credieten meeren- deels gedekt door le hypotheek tot een bedrag van t 224477 645, waarop sinds is afgelost f95827,47. Donderdagmiddag wandelde een ver pleger met een verpleegde uit het R.-K. Krankzinnigengesticht «Oud-Rosenburg" te Loosduinen, langs den weg. Toen de stoomtram kwam aanrijden, verdween de krankzinnige eensklaps van de zijde van zijn verpleger en wierp zich voor de locomo tief. Doordat de tram daar ter plaatse moest stoppen, was de vaart niet groot meer en kon de tram plotseling tot stilstand worden gebracht, zoodat de ongelukkige er vrij goed afkwam en slechts een hevig bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Op den zolder van het raadhuis te Ootmarsum bevindt zich te midden van allerlei rommel het groote schilderij, voor stellende: Odomarus.KoninckderFrancken, fundator der Stadt Othmarscheim. Dit schilderstuk bevindt zich in danig verval (er zijn o.a. gaten in het doek ter hoogte van neus en armen) en daarom verzocht het bestuur der oudheidkamer Twenthe genoemde schilderij een betere plaats te geven of het in koop of bruikleen aan de Kamer af le staan, benevens een grooten jachthoorn, waarin het wapen van Oot marsum is gegraveerd en het jaartal 1663. De Raad besloot evenwel de schilderij in het gemeentehuis aan den muur te hangen, terwijl een der leden adviseerde den jacht hoorn door den veldwachter Hink te laten «opboenen". Met de restauratie van denhistorischen toren te Oirschot, die verleden jaar ge deeltelijk is ingeslort, is men thans be gonnen. De kosten der restauratie wordeu door rijk, provincie, gemeente en kerk bestuur gedragen. De gemeente-politie te Nijmegen heeft op grond van art. 146 van het Wet boek van Strafrecht proces-verbaal opge maakt tegen den majoor Collette, die het bevel voerde over den militairen troep, die verwarring zou hebben veroorzaakt in den begrafenisstoet van den heer Frank te Nijmegen. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek De staking der ijzerwerkers te Emmerik wordt in deze streek met be- langstellinggevolgd. De leidersderDuitsche arbeidersbeweging houden met angstvallig-; nauwgezetheid het oog aanhoudend gericht op onze Hollandsche arbeiders, want al is in Pruisen de arbeiders-organisatie nog zoo sterk, een groep Hollandsche arbeiders kan ze doen mislukken. De loonen in Pruisen blijven voor onze landarbeiders altijd zeer aantrekkelijk, en de werkgever kan, omdat hij zulk een hoog loon betaalt, van hen meer gedaan krijgen dan van de gewone Pruisische arbeiders. In den laatsten lijd heeft men meermalen vernomen van lang- durigen nachtarbeid, welke vooral van de Hollandsche arbeiders verlangd wordt, ter wijl het loon niet hooger dan het dagloon is. De Hollandsche arbeider neemt hier genoegen mee, want elke gulden is er één. Geen wonder dus dat van Duitsche zijde de komst van Hollandsche arbeiders met leedwezen en met zekeren tegenzin begroet wordt. Officieel Belgisch-Kederlandsch. In de Kieuive Gazet doet «Rip" een jammerklacht hooren over het oüicieele Belgische Hollandsch. Hij schrijft: Ons bracht gisteren, met de corr plimenten van den heer Minister van Arbeid de brief drager een mooi pakje dat, bij nader onder zoek, bleek te bevatten een exemplaar van 't reglement, dat wij, krachtens de wet vanwie het weet, vuile maar in in onze werkhuizen aanplakken moeten. Dit reglement is opgesteld in twee ver schillende talen. Links staat iets wat min of méér op Franseh gelijkt, maar wat aan den rechterkant gedrukt is déarin heb ben wij tot hiertoe nog geen spoor van beschaafde menschentaal kunnen ontdek ken. Het houdt zoo wat het midden tus- schen het eerste gefrazel van een Marol- liaanschen zuigeling en het gestotter van een neger in Hollandsch-Guyana, en als waarschijnlijkst komt het ons dan ook voor, dat ons bij vergissing een exemplaar is gezonden geworden van het werkplaats- reglement dat het Gouvernement bestemt voor de Boedjas in den Aruwimi, tegen het oogeubhk dat de Kongostaat bepaald een Belgisehe kolonie wordt. Wij zullen er ons maar bij bepalen, die fijnste perelljes er uit te visschen en ze zoo eerbiedig mogelijk in een kransken te zetten. Artikel 1 dan schrijft voor dat «al de werkmannen en beambten een goed gedrag zullen hebben", maar artikel 2 zegt toch al «dat aan bedronkene werkmannen en aan degenen die er sterke dranken zouden inbrengen, den ingang der lokalen ver boden is". Artikel 3 is een der interessantste van de heele collectie, en wij acht, n het dan ook plicht, het in zijn gehetl over te drukken. Art. 3. Enkel de werkmannen die ge laden zijn van het toezicht der stoom-, gs.z- en elektriksche-motoren der water- kundige vviejen en der sehroefraden, zullen er mogen bijgaan. Die machieuen zullen door een scheidsel of een bescherming bareel afgezonderd worden. Mag dus de werkman die geladen is van het toezicht der elektrisksche motoren, waterkundige wielen en sehroefraden, er bijgaan, dan toch dient hy daarby een boel voorschriften in acht te nemen, de een alwyzer onverstandiger dan de andere. Zoo mag hij, volgens artikel 6, geen schroefgaten of plaat en spannen, terwijl de machienen ingang zijn. Uitzondering wordt hier alleen gemaakt voor de organen welken gemakkelijk genaakbaar zyn. Ver der is het den werkmannen streng verboden „van de verzekering toestelsels weg te nemen, terwyl de machienen rollen". Tot overmaat van voorzorg bepaalt het reglement dat „geen werkman gewoonlyk zal mogen bezig zijn bij een vliegwiel of een ander toestel die met groote snelheid gaat, of het zoo door de nood der nijver heid moeten bewezen zijn". Speciale voorschriften bevat het regle ment, betreffende de „werkledon", die aan slypsteenen werken. Eén waarvan het hoog belang aan niemand ontsnappen za' is wel dit„dat het werklid de valsche runnen welke zich zouden verklaren, moet doen kennen". Hooge voorzichtigheid straalt ook uit het artikel 10, hetwelk bepaalt dat „werk mannen die aan de overdragers, aan de houtmachienen of aan werktuige machie nen in 't algemeen werken, geene dry- vende kleeren mogen dragen, noch opene vesten of ondervesten met mouwen, welke aan het handgevoricht niet gesloten zyn." Voorts verneemt de werkman uit dit reglement dat het hem verboden is „zich aan ongevallen blood te stellen alwel moest het naleven van dit verbod breken van machienen of schade aan de koopwaren aanbrengen" en ook dat„men geen dank zal weten aan een werkman die zich aan een ongeval bloodgesteld heeft voor een stoffelijke schade te vermijden". „Door de daad zelve van hun werken in de werkplaats, zoo zegt artikel 16, ver- klaaren de gasten die er geloont worden, kennis genomen te hebben van dit regle ment". Naar aanleiding van dit barbaarsche taaltje, fantaseert Rip de volgende samen spraak tusschen een tot wanhoop gebraoh- ten patroon, mijnheer Raapzaad, en een zijner werklieden. Er ontspint zich het volgend gesprek Patroon. Vriend Knopkens, ik heb al véél te lang patiëntie met u gehad, maar nu is mijn patiëntie ten einde Werkman. Maar mijnheer Raapzaad. Patroon. Niks te raapzaten. Gy be zondigt U maar voortdurend en al erger en erger aan bet reglemental ten minste duizend keeren heeft de wet my het volle recht gegeven om u mijn deur uit te smy ten en bij alle Sinten en Santen, nu doe ik bet Zijt gij geladen met het toezicht der elek- tricksche motoren, ja of neen 'i Werkman. Neen mijnheer, ik Patroon. Neen. En toch zag ik u van morgen wéér by het waterkundig wiel Werkman. Ja maar,ik zal u zeg- geD,aan de sehroefraden Patroon. Aan de sehroefraden hebt gij niets te stellen, en 'tis ook uw werk niet, schroefgaten en plaaten te spannen, terwijl zy in gang zyn En dat hebt gij gisteren gedaan.Het schroefgat was nog volop in gang, wanneer ge er al begon aan te spannen. En met de plaaten waart ge óók al aan 't knoeien Gy hebt de plaat gespannen eh wel, nu kunt ge de plaat poetsen Werkman. Maar, mijnheer, laat mij één woordje maarik. Patroon. Al genoegGij hebt altijd zoo'n airken gehad van uw botten te vagen aan het reglement. Nu ben ik dat beu, en daarmêe uit. En staat ge nu nog niet voor mij in drijvende kleederen en is uw opene ondervest gesloten aan uw handgevoricht Werkman. Mijnheer, ik zal u zeggen... Patroon. Zeggen ZeggenGy hebt niemendalle te zeggen. Zeggen, nom- detonnerre 1Ge had beter gedaan me te komen zeggen, verleden week, dat zich valsche geronnen hadden verklaard Werkman. Maar... Patroon. Geen „maren" Hebt ge my ja of neeD, de valsche ronnen doen kennend Werkman. Maar, patroon, laat me nu toch als 't u belieft, óók eens wat zeggen. Als ik gisteren bij het waterkundig wiel was, dan was ik daar niet om het schroefgat of de plaaten te spannen, maar wél omdat ik zag dat het heet liep en dreigde het heele spel hier in brand te steken. Gelukkiglyk heb ik het nog bij tijds kunnen stop zetten, doch niet zonder mij aan 't grootste gevaar bloet te stellen; en als mijn kleeren thans dry vend zijn, dan komt dat alleen hierdoor, wijl zij my door het waterkundig wiel van het lyf werden gerukt. En dat's nu myn belooning 1 Patroon. Gij hebt u aan ODgevallen blootgesteld om schade aan mijn koop waren te vermijden... Eh wel, dat was u ten strengste verboden en krachtens het artikel 15 van het reglement, waarvan gy door de daad zelve van het werken in myn werkhuis kennis genomen hebt, mag ik u daarvoor niet den geringsten dank weten. De wet gaf u het volle recht, heel my n huis met alwie er aan of omtrent was, de lucht te laten invliegen, zonder een hand te moeten uisteken.Ge hebt het niet gedaan verkozen u aan gevaar bloot te stellen,Een reden te méér dus nog

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2