ZEELAND No. 278. 19 Dinsdag 28 Augustus 20e Jaargang. Kalfvaars HISTORISCH del in unaterialen. •s gevraagd IENGUET Co., en een imende Meid mende Knecht koop een Sjees i, bij CHR. VERHAGE, bakkersknecht, VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S, J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, ie Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Meerdere inkomsten en meerdere uitgaven. iultenlandseh Overzicht. -J DELBVBO - n. ende prijzen. jver de rekening, E, Z o u t e 1 a n d e. i October REIJNIERSE, Kou- LEEUW te N i e u w d o r p. jrstond wrg. mogelijk gevraagd zien, bij W. KOOIJ- avenstr. 21, Dordrecht. DAM-AMSTERDAM. „Admiraal De Ruyter". Van Rotterdam. - I Dinsdag 28 11, - I Vrijdag 31 4, E HAVENDIENST 6.20, 7.— 7.50, 8.20 10.20,10.40 11.—11.30 ,1.25*, 2.40*, 3.-, 3.25 LO, 6,55 7.35, 8.20. isluis 6.10, 6.30 7.20 .50, 10.10, 10.30, 10.50 12,45,1.15*, 1.35*,2.50* 4.35, 5.—, 6.30, 7.05, en vallen Zondags nit. ÏDDELB. ROTTERDAM. ugustus. u t^enomen 's Zondags, morgens 8 nnr, van Mid- van Rotterdam 8,45. jptember. uitgezonderd 's Zondags, 0 van Middelburg 8,45 8,30. pt. alleen van Rotterdam, apt alleen van Vlissingen op de Wester-Schelde. EN-HANSWEERT. met 30 September, esche of Spoortijd. anWalsoorden naarHans- 8,45*. 11,50, nam. 3,25. naar Walsoorden voorm. 2,38, 5,38. izen -worden geen goe- voerd. T TELEGRAAF. .ugustus. dagelijks (behalve Maan- - uurvan Antwerpen Maandag) 's morg. 7.-- u. 1 e n t „SCHELDE" Lugustus, ,30 ,30 Dond.30 8,30 2,— Vrijd. 31 8,30 9,30 stal achter een datum is kzee het tweede getal is ardam). DELBURG—ZIERIKZEE. Lugustua. Van Zierikzee. ,30 Maan. 27 6,30 3,- ,30 Dins. 2i 7,30 3,- ,30 Woen 29 7,30 Dond. 30 6,30 3,- ,30 3,- Vryd. 31 7,30 3,- opeesche of Spoortijd. 0a) i) nm. 3,23y) en 6,10«) 5a) 3,50y) 6,40. 1,55a) en 4,45. 3,23 6,10e)f) minuten na het vertrek va& iskerke n. Neuten vm.8,3G Breskens, Borsselen cent, Porsselev en Neuzen m met 31 Aug. Ö03I. 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02b UITGAVE DER FIRMA EN VAN 1 van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Het zal ongetwijfeld de aandacht van velen onzer lezers niet ontgaan zijn dat, na de gestadige klimming der rijks-inkomsten die we du reeds onderscheidene jaren op merken konden, dit jaar een tijdperk van meer toename dan ooit is ingetreden. In zeven maanden tijds was de inkomst des rijks nagenoeg 4 millioen gulden hooger als liet vorige jaar. Meer dan genoeg dus om de uitgaven door de gewijzigde onderwijswet van de schatkist gevorderd, te betalen. Maar onvoldoende om de zooveel hoo- gere lasten door de reeds in uitvoering zynde of nog te wachten sociale wetten te betalen. Want dit is het eigenaardige ook van het publieke, even goed als van het private leven, dat de behoeften altijd de middelen overtreffen. Behoefte aan versterking van middelen blijft ook ondanks de meest ruime inkomsten. En te voorzien is 't daarom ook, dat als dit Ministerie, zijn roeping getrouw, er aan toe gekomen zal zijn, om met ernst, al is het ook maar een klein deel van de sociale eischen te bevredigen door alle partijen ,maar inzonderheid door de vrijzinnige partijen, van alle schakeeringen gesteld, het protec tionisme, zij 't dan ook in den meest zachten vorm, d. i. die van tariefsherziening, zal moeten ter hand genomen worden. Dat is, in beginsel, geen antirevolutionair aangenaam. De anti-revolutionair belijdt en gelooft dat de aarde des Heeren is, ook in zijn akkers en mijnen, zeeën en stroomen, kli maat en ny verheid, alzoo is geschikt als het meest tot Gods eere en tot geluk der volken strekken kan. Dat Gods Voorzienigheid ook gaat over de voortbrengende kracht van landen en volken, evenals over het ge bruik dat de natiën van het voortgebrachte maken. Daartegenover staat de ontkenning van ieder anti-revolutionair als zou de overheid van het land in de plaats van Gods Voor zienigheid treden. Daarom is hij steeds gekeerd tegen alle staats-inmenging. Daar om dringt hij steeds op decentralisatie aan. De anti-revolutionaire partij keert zich tegen de staatskerk en pleit voor de vrije kerk, ijvert tegen de staatsschool en voor de vrije school, en is van nature tegen alle bescherming zooals de Staat die wel eens uitstrekte over handel en nijverheid. Maar behalve met het beginsel behoort ook een verstandig mensch rekening te honden met de mogelijkheid. Met zijn hoofd tegen den muur loopen geldt nu eenmaal niet als blijk van grooten moed. Wij, Nederlanders, zijn geen volk als de Israëlieten, afgezonderd onder de volken. Ons leven, als maatschappij, als voortbren gende en koopmansschap drijvende Staat is dooreengevlochten met dat van de heele wereld. We zijn ook geen land als Amerika, waar men alle behoeften in eigen kring vindt en dus onafhankelijk is van iedereen. Wij missen mijnen en hebben erts noch kolen. Onze graanproductie is te weinig voor ons levensonderhoud. En als we dus dag aan dag onderworpen zyn aan den invoer van buiten die tot kleinen prijs hare produeten over onze grenzen brengt, maar zelf op hare grenzen tolboomen plaatst om den invoer te weren, wat toestand wordt dat Indien nu alle landen de productie en het handelsverkeer vrij lieten, dan zou het resultaat waartoe we kwamen, bepaald worden door de schikkingen die door de Voorzienigheid des Heeren voor de ver schillende natiën gesteld zijn. Maar dat is het geval niet. Integendeel. Door allerlei bepalingen is de natuurlijke gang verstoord, allerlei belemmering is opgeworpen. De contróle der staatsbe moeiing heeft de natuurlijke werking ver stoord, en het is door die stoornis, dat het beginsel van vrijhandel, d. w. z. het vrij en liber openzetten van uwe grenzen onmo gelijk is geworden, want alle anderen heffen tol. En het is daarom dat, nu de staatsbe- grooting weer komende is, en eischen aan de schatkist zullen gesteld worden hooger als ooit, nu op meerdere inkomsten meer dere, veel meerdere uitgaven zullen moeten volgen, dat we onze lezers, ondanks het geschreeuw van heel de vrijzinnige pers hebben voor te bereiden op eene tariefs herziening tot hooger bedrag. 27 Augustus 1906. Op Zuid-Beveland is een nieuwe krant uitgekomen en in 4000 exemplaren in de verschillende plaatsen verspreid. Velen onzer lezers zal men bij de ven- spreiding zijn voorbijgegaan en zij raden in geen tienen hoe het blad heet. De naam isDe Openbare School. Daar „De Openbare School" om de twee maanden verschijnt, hebben we den tijd om op ons gemak den inhoud van no. 1, ons welwillend door de redactie toegezonden, na te gaan. Dat er wel een en ander is op te merken, zal den lezers duidelijk worden. Rusland. De revolutie gaat voort met hare schrik barende wraakoefeningen. Elders in ons blad vindt men een ver slag van de strafoefeningen te Re val, waar eenige jonge levens door den kogel werden afgesneden Zaterdag werd deze daad van de Regeering beantwoord door het Veemge richt der Revolutie met een bommenaanval op den minister Stolipyn, als straf voor de ontbinding der Doema en de bekrachtigde doodvonnissen der muiterseen aanval die maar al te wreed slaagde, al bracht de minister er het leven bij af. Vier revolutionairen, verkleed als aan zienlijke gasten, waarvan twee in burger- kleeding en twee in buitenlandsch© unifor men, waren in een huurrijtuig naar Stolipins buitenverblijf gereden op het Apothekereiland Aptekarski Ostrof, be noorden het Petersburgeiland, waarop de Petrus en Paulusvesting zich bevindt. Minister Stolipin gaf een receptie en zij zouden daar dus behalve den premier een uitgelezen gezelschap slachtoffers vinden. Zij stapten ten paleize uit, en betraden de portierskamer, waar hun door den wakkeren portier de toegang werd belet. Toen gebeurde 't dat een der vier „heeren'' was het bij ongeluk of ten gevolge der schermutseling? een ontplofbaar- voorwerp liet vallen, dat met ongelooflijke kracht ontplofte. De zich in een aangren zend vertrek bevindende generaal-majoor Samjatin werd gedood, den hofmeester Woronis werd het hoofd afgerukteven eens werden gedood de portier en alle zich in diens kamer bevindende personen, ook de vier misdadigers. Het 15-jarige dochtertje van Stolipin, dat zich op de bovenverdieping bevond, werd aan beide beenen zoo gewond, dat deze moesten worden afgezet. Het zoontje van den premier brak een been. Stolipin zelf bleef ongedeerd. Ook heeft tegelyk weer een politieke moord plaats gehad. De generaal Minn, commandant van het regiment Semeno vsky, bevond zich Zaterdag te Petersburg aan het station in Peterhof met zijn familie, toen een jong meisje op hem toetrad en vijf revolverschoten op hem loste, die den generaal in den rug troffen. Mevrouw Minn greep de hand van het jonge meisje, dat dadelijk gearresteerd werd. Daarop wees de gearresteerde aan de politie een bom, die in het station lag en verzocht, dat men zich in acht zou nemen. Generaal Minn overleed onmiddellijk. Nog een samenzwering is ontdekt te Tiflis tegen het leven van den onderkoning van den Kaukasus. Vele personen, waar onder eenige officieren zijn gearresteerd. Donderdag joegen de Kozakken een vergadering van arbeiders der fabrieken van Bakhmont uiteen en doodden en wondden daarbij een groot aantal werk lieden. In een fabriek bij Joesoefka werden 12 agitatoren gevangen genomen. Bij vergissing hebben de douane-beamb ten te Warschau aan onbekenden, gekleed als gendarmen, verschillende kisten met revolvers, in het buitenland gekocht ter bewapening van de politie, uitgeleverd. Het rooven en plunderen in Rusland blijft aanhouden. Treinen, banken, fa brieken en particulieren worden op hel derlichten dag bestolen en de politie is machteloos. De laatste berichten luiden aldus St. Petersburg, 26 Aug. Over de ont ploffing wordt nog het volgende gemeld De bedienden wilden, ofschoon het ont vangdag was, de daders niet doorlaten, daar de lijst der bezoekers gesloten was. Bij het handgemeen met de bedienden liet een der indringers een bom vallen. Er werden 27 personen gedood. Van de daders werden er drie gedood, de vierde werd gearresteerd. Behalve generaal Sam jatin, de ceremoniemeester Woronin en het lid van den ministerraad Chwostow werden nog gedood vorst Nakasck/dze, een kapitein van de gendarmerie, schild wachten, bedienden en boden. Gewond wer den 25 personen, waaronder twee ministri- eele ambtenaren en een artillerie-generaal Het gebouw werd vreeselijk gehavend. Onmiddellijk na de catastrophe brachten de ministers van financiëD, marine en oorlog, de grootvorsten en het corps diplo matique aan Stolypin een bezoek. De hoofddader, wiens lijk door militairen be waakt wordt, is een jonge man van 25 jaar. Reeds voor eenige dagen wilde de ontslagen officier Boborykin den minister president voor een aanslag waarschuwen, hij werd echter niet toegelaten. Heden werd Boborikin gehoord. Stolypin zelf be vrijdde zijn zwaargewonde kinderen uit de puinboopen. Vier-en-twintig gedooden en twee-en- twintig gewonden bij de ontploffing werden naar het Peter-en-Paul-hospitaal gebracht. Van de laatsten stierven er drie in het hospilaal, bovendien drie laat in den avond, zoodat het totaal aantal gedooden dertig bedraagt. Vier gewonden die verdacht worden van deelneming aan de misdaad, werden naar het gevangenishospitaal ge bracht. c De Tsaar zond terstond na den aanslag aan Stolypin het volgende telegram „Ik vind geen woorden om mijn ontzetting uit te drukken. Ik dank God, dat Hij u beschermd heeft, ik hoop van ganscher harte, dat uw zoon en uw dochter spoedig weer hersteLd zullen zijn, evenals ook de overige gewonden Nicolaas''. Stolypin ontving ook telegrammen van de grootvorsten Wladimir, Constantijn en Alexander, benevens van de grootvorstin nen Elisabeth en Eugenie en van graaf Witte. De geneesheeren vonden heden de toestand van de dochter van Stolypin zeer bedenkelijk. De strijd wordt steeds op meer verbit terde wijze gevoerd. Bij den aanslag op grootvorst Sergius te Moakau spaarden de terroristen opzettelijk zijn ec-htgenoote, die aan Sergius' wandaden geen deel had. Hier bleef de eerste-minister gespaard, maar vreeselijk werd hij getroffen als vader zijner beide kinderen. Pardon wordt aan geen van beide zijden meer gegeven en voortdurend staan er nieuwe terroristen op, die, gelijk dit vier tal, bereid zijn hun leven op te offeren Men vraagt zich afwaar moet dit heen en wanneer zal aan dit lijden en deze ellende een einde komen Een toestand te ellendiger dewijl geen hooggeplaatste meer op zyn eigen volk aan kan. De verraders schuilen overal. Dit blykt uit de diefstallen die her haaldelijk plaats hebben, Nu weer werd in den zak met de post stukken, uit Eriwan, te Petersburg, in het hoofdpostkantoor aangekomen, bevonden dat de inhoud, ter waarde, volgens aangifte van 148,000 roebel in papieren en bankbiljetten, verdwenen was en ver vangen door pakjes lood en zand. De geroofde sommen loopen tegenwoordig dagelijks in de honderdduizenden. Eén hoop op terugkeering der orde is dat deinvloed der zoogenaamde Octobristen (gematigd liberale partij uit de Doema) veld wint. Zij doen er alle moeite voor. Nu weer heeft dit Verbond van 30 October een proclamatie aan de kiezers het lieht doen zien, waarin gezegd wordt, dat niet bloedvergieten, doch vreedzame strijd met wettige middelen het land voor den onder gang kan behoeden en de overwinning van waarheid, vrijheid en orde brengen. Daarom brengt het Verbond den kiezers nog eens zijn partij-programma in her innering. Het zou jammer zijn wanneer Stolypin het moest opgeven of uit den weg geruimd werd, WTant het moge waar zijn dat hij de Revolutie aanpakthij pakt de hofkliek ook aan, en die is ook „Revolutie'', zij is de rechtsehe Revolutie, terwijl de andere de linksehe Revolutie kan genoemd worden. Volgens oud-Doemaleden is, sedert Stoly pin aan het bewind is, de invloed der hof kringen aanzienlyk verminderd. De Tsaar onderhandelt rechtstreeks met de minis ters. En zoo heeft Stolypin meer gedaan dan Witte, Mirsky en Goremykin tot stand konden brengen. Men zegt dat de bijeenkomst der nieuwe Doema nog voor Maart 1907 mogelijk is, en dat de verkiezingen best voor December kunnen gehouden worden. Alles hangt slechts af van den omvang der boerenop standen, die in October en November ver wacht worden. De ministers hopen, door 't in gereedheidbrengen van wetsontwerpen een zekere populariteitte verwerven, zoodat 't volk van dit kabinet een verbetering van zijn toestand verwacht. Balkanstaten. De gebeurtenissen in den Balkan worden steeds ernstiger, en het schijnt zelfs, dat tengevolge van de anti-Grieksche beweging in Bulgarije, een botsing tusschen Bulgarije en Turkije niet meer te ontgaan is. Reeds heeft de Bulgaarsche agent te Konstantinopel Natsjewitsj, wegens ver schil van meening met het Bulgaarsche kabinet, zijn ontslag gevraagd op verzoek der Porte heeft hij zijn vertrek nog uitge steld, omdat van verschillende plaatsen grensincidenten woïden gemeld, en Bul- gaarsohe troepen naar de grenzen worden gezonden. Wij weten reeds, dat Bulgarije het recht van de Porte ontkent, om zich met de binnenlandsehe aangelegenheden van dezen Balkanstaat te bemoeien. De Bulgaarsche regeeringsbladen slaan een zeer oorlogszuchtigen toon aan. En de Grieken schijnen al heel boos te zyn. Korr.: Een Bulgaarsch koopvaardijschip, dat voor eenige dagen in den Piraeus wilde binnen loopen, moest dit plan opgeven, daar het nauwelijks in de Grieksche wateren aange komen, door drie Grieksche torpedobooten werd aangehouden. Den kapitein werd aangezegd, dat hij moest terugkeeren, daar in een meeting besloten was, wegens de anti-Grieksche beweging in Bulgarye, het schip niet te laten landen, en tegen de Bul gaarsche bemanning geweld te plegen. Door den steun der autoriteiten konden passagiers en goederen in open Z6e worden gelost, waarna het schip vertrokken is, zonder den Piraeus biunen te vallen. Wij hebben ook melding gemaakt van het afbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarye. Dit bericht wordt door de Petersburgsehe Telegraaf- agentuur bevestigd. Wijl de Bulgaarsche regeering geen voldoende ophelderingen wenschte te geven over de artikelen in de Vetscherna Posta tegen den Russischen ver tegenwoordiger te Bofiaj is deze vertegen woordiger vertrokken, en hebben de consuls last ontvangen alle politieke betrekkingen met de regeering te Sofia af te breken. In Rusland hoopt men echter, dat de goede betrekkingen spoedig hersteld zullen zyn. Japan. Markies Ito, die met verlof in Tokio is, zal dit bezoek afbreken en ten spoedigste naar Korea terugkeeren. Hij hoopt, dat zijn tegenwoordigheid zal strekken om de orde in Korea te herstellen en den keizer te winnen voor de Japansohe plannen, zonder dat hij al te hard zal moeten op treden. Het blijkt, dat in Japan twee opvattingen bestaan over de Koreaansche quaestie. Sommige staatslieden willen krasse maatregelen nemen, om Korea het nut van de Japansohe overheersehing te doen inzien. Doch markies Ito, de resident- generaal van Japan in Korea, meent, dat dit doel veel beter met zachtheid te bereiken is. Hij verklaarde, zieh in staat te aohten, orde en rust te herstellen, en het Japansohe gezag te vestigen, zonder dwang en zonder hardheid. Hij kent de mensohen en weet dat er meer vliegen worden gevangen met honig dan met azijn China. Na den Tsaar van Rusland en den Sjah van Perzië komt ook de Keizerin-weduwe van China tot de overtuiging, dat het noodig is een parlementaire regeering in te voerenZij heeft namelijk het voor nemen „een conferentie bijeen te roepen van hooggeplaatste ambtenaren, waaronder verschillende onderkoningen, om te be raadslagen over de invoering van een grondwet." Er is een verhaal, dat zegttoen na de nederlaag van China in den oorlog met Japan van 1894—95, een soortgelijke con ferentie werd bijeengeroepen, zeiden de hooggeplaatste ambtenaren tot elkander „Dat komt van de invoering van Wester- sche ideeën". En zij besloten terug te keeren tot den ouden toestand, waarin China rust en vrede had. Doch sedert zijn er zooveel dingen ge beurd in de wereld, dat het geen wonder zou wezen, als ook in China het streven merkbaar werd naar verandering. Wel gaat het, op de Chineesche manier, lang zaam en voorzichtigen de leden der commissie die onlangs uit Europa terug keerden moeten in hun rapport hebben gesproken van de wenschelykheid „om geleidelijk te komen tot een grondwettige regeering, maar vooraf gedurende een vijftiental jaren het volk op te voeden, opdat het in staat zij zieh in den nieuwen toestand in te leven." Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid. En daarom zal de Chineesche grondwet nog wel wat op zich laten wachten. Cuba. Bij Santa Rosa hebben 150 rurales (regeeringsgezinde burgerwacht) tweehon derd opstandelingen aangevallen en ver spreid twintig der laatsten moeten gedood of gewond zijn. De rurales hadden geen belangrijke verliezen. President Palma heeft officieel het ver langen geuit dat de vrijwilligers, die de landweer van infanterie en artillerie vormen met de regeeringstroepen onder bevel van den leider der rurales zullen samenwerken. De berichten worden al slechter. Men meldt nu, dat Pino Guerra aan het hoofd staat van 5000 man verleden Maandag had hij nog slechts 800 partijgangers. Men voor ziet den val van Pinar del Rio, welke Btad slechts door een handvol troepen wordt verdedigd. De artilleristen uit Havana kunnen enkel als voetvolk dienst doen, daar men hun de behandeling vau het veld geschut niet geleerd heeft. Men gelooft, dat de dood van generaal Bandera al de negers in de provincie Santiago zal doen opstaan, De te New-York verblijvende Cubanen hebben aan president Roosevelt een ver zoekschrift gezonden, om hem te bewegen tusgchesfeeide tg konjgn,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1