e c h ts i a k e n. Kerknieuws, Gemengde Berichten. alleen hare toiletten kostten miljoenen. Treffende overeenkomst naar het schijnt met de tegenwoordige Tsarin Alexandra. Om een voorbeeld te noemeneen bal, gegeven door de keizerin, kost nooit minder dan 100,000 roebels, en dikwijls veel meer. Alleen de bloemen, die uit Nice komen, kosten dan eenige tienduizenden roebels. En dan hetgeen er stilletjes het rijk uit gaat. Zoo moet uit de geheime fondsen onlangs door de Doema ontdekt zijn, dat enorme sommen in het geheim gaan naar de koningin van Griekenland, de tante van den Tsaar, om van de dichterbij wonende familie maar niet te spreken. Voegt hierbij nog dat de Koningen van Frankrijk al nagenoeg twee eeuwen auto cratisch, dat is zonder parlement, geregeerd hadden en het volk steeds hooger belas tingen werden opgelegd, adel en geestelijk heid sedert eeuwen voorgetrokken waren, en het volk, de boeren- en burgerstand steeds achteruitgezet en van allen invloed verstoken werd gehouden, de volksont wikkeling op bedroefd peil stond, altegaar misbruiken die men thans ook in Rusland kan vaststellen. Zelfs de „lettres de oachet" waarmee men in Frankrijk de minder gewilde elemen ten, de volksmannen onschadelijk maakte, schijnen het klinkt ongeloofelijk in Rusland te worden nagebootst. Ten minste de moord op het in vloed rijke Doema- lid, prof. Herzenstein, en het laten ont vluchten van diens moordenaar door de politie, deed al dadelijk het vermoeden uitspreken dat de regeering er gehuurde moordenaars en oproermakers op na houdt om de talentvolste en invloedrijkste revo lutionairen uil den weg te ruimen. Vreeselijke overeenkomst. Moge zij niet tot den einde duren Zij zou den vorst doodelijk, het volk noodlottig zijn Doch inmiddels duurt het schrikkelijk pleit tusschen Gezag en Revolutie onaf gebroken voort. Wij verhaalden gister reeds van de terechtstellingen te Petersburg en Kroon stad. Heden zullen weer nieuwe slacht offers vallen. Onder hen is een lid der ontbonden DoemaOnipko. Wij besluiten met 't volgende getrouw verhaal van hetgeen dezer dagen te Peters burg heeft plaats gehad. Vrijdag 10 Augustus, te 11 uur 's och tends, keerde het regiment garde-huzaren te Petersburg met de muziek voorop, van het exercitie-veld naar de kazerne terug. Straatjongens liepen achter de muziek aan dvorniks, dienstmeisjes en koetsiers, in groepjes bijeenstaande op de breede trot toirs van de Sergmevskaja, keken vol be wondering de voorbijtrekkende ruiters na. Toen het regiment daar was gekomen, zwegen de blaasinstrumenten en de zangers hieven een hunner vroolijkste wijsjes aan. Een jonge vrouw uit het volk, een naai ster, Anna Smirnof geheeten, die juist voorbijkwam en ook naar het voorbijtrek ken van den troep zag, zeide toen half luid „Wat zijn de garde-huzaren vroolijk. Men zou zeggen dat ze Port-Arthur her overd hebben. Bravo voor de huzaren 1" De menigte begon te lachen, enkele riepen „Bravo voor de jongens van Port-Arthur en de straatjongens floten. De vrouw echter was de pereoelok (zijstraat) ingegaan. Ze is nauwelijks eenige passen verder, of ze hoort paardengetrappel achter zich zes rubers met een officier aan bet hoofd, zijn hai'.r op de hielen. Verschrikt vlucht ze hei eerste het beste huis in en verbergt zich achter een onderdeur. Maar twee rui ters zijn afgestegen; ze ontdekken haar, paaken haar beet en brengen haar bij den offUier. De arme vrouw tracht weerstand te bieden, roept om hulp, schreeuwt om poiitio. Met geweld wordt ze in een rijtuig gebild, waarin ook een soldaat plaats neemt en op bevel van den officier wordt ze naar de sociëteit van de officieren van het regi ment gebracht, dat in de buurt ligt, in de Ztknarievskai-straat, vlak tegenover de kazerne. In optocht ging het daarheen een der huzaren reed rechts van het rijtuig, het paard vau zijn kameraad, die in het rijtuig bij de gevangene zat, bij den teugel houdend een derde reed ter linkerzijde, de dn- anderen achter het rijtuig de officier volgde. Een aantal straatbengels vormden het eind van den stoet. Toen men voor de sociëteit was gekomen, steeg de officier af en deed zijn rapport. Een tiental officieren kwamen toen op straat, en een hunner, een hooggeplaatste, barstte in woede uit. Als die vrouw, die „slet" nog maar gemeene soldaten had beschimpt. Maar neen, ze moest officieren beleedigen. Men hracht de ongelukkige near de binnenplaats van de kazerne. Anna Smiruof verzette zich, ze wilde de kazerne niet in, ze wilde aan de politie worden overgeleverd. Men sleepte haar m t geweld mede. „Doodt me maar, ge ziit immers gewapend en ik kan me niet verdedigen'', riep ze den soldaten toe. En daar ze bleef doorschreeuwen, werd last geaeven haar naar de stallen te brengen. Daar aangekomen viel Anna Smirnof op de knieën voor den officier, die haar gevangen had genomen, ze smeekte hem om vergiffenis, zwerende dat ze het nooit weer zou doen en verzocht vrijgelaten te worden. En de officier scheen medelijden te krijgen en beloofde dat haar geen leed zou geschieden. Maar op dat oogenblik verseheeu weder de hoogere officier, de man, die de beleediging had afgemeten naar den graad. Hij gaf den aanwezigen soldaten verlof met de vrouw te handelen naar welgevallen, maar geen hunner wensehte iair eenig leed te doen. Toen gelastte de officier dat het meisje 25 geeselslagen zou onh angen. Vijf soldaten, gewapend met lederen riemen moesten haar tuchtigen. Twee anderen grepen haar bij de schouders en hielden haar tegen een paal, waaromheen zij de armen moest slaan. Bij de drie eerste slagen schreeuwde zij het uit van de pijn, maar toen was ze bijna bewusteloos geworden en gaf ze geen geluid meer. Over haren toestand den dag na de tuch tiging en den daarop volgende verklaren geneesheeren dat ze op den rug, op een der armen, op de dijen groote bloeduit stortingen had, „sommige zoo groot als een handpalm, andere als een bord", dat het lichaam op verschillende plaatsen ontveld was, dat het zenuwgestel ernstig geschokt was, en dat ze hevige pijnen in het hoofd en aan de linkerzijde van het lichaam ter hoogte van de ribben had. Volgens een later medisch attest is het arme meisje tevens aan het eene oor doof geworden. By de medische attesten zijn twee photo- graphische afbeeldingen gevoegd. Deze geschiedenis, welker juistheid tot in de kleinste bijzonderheden is bevestigd, heeft te Petersburg groote verontwaardi ging gewekt. Daar alle liberale bladen door minister Stolypin geschorst zijn, heeft prins Beboetof, president van de Kadetten- club, in overleg met een der meest geziene leden van de gewezen Doema het plan opgevat de feiten ter kennis van de buiten- landsehe pers te brengen. Chili. Omtrent de ramp te Valparaiso wordt nog het volgende verleid Er is daar weer rijkelijk water voor alle doeleinden iu voorraad. Gisteren ochtend zijn de banken weer voor eenige uren geopend. Bijna alle groote plaatsen in den omtrek, voornamelijk de villa-voor steden, liggen in puin. De meer zuidelijk gelegen plaatsen Concepcion enTalcahuano zijn niet verwoest. Santiago leed slechts geringe schade, doeh die te Valparaiso bedraagt wel 120 millioen gulden. De berichten, door de vluchtelingen uit Valparaiso overgebracht, bleken over dreven. Het aantal dooden zou de 1000 niet te boven gaan, maar onder hen zijn vele aanzienlijke personen. Wel is de paniek onder de bevolking afnemende, maar de toestand in de wijk Armendal is nog verschrikkelijk. In de Victoriastraat is haast geen huis overeind blijven staau. De feesten die ter gelegenheid van de ver kiezing van Pedro Montt (wiens vrouw ook bij de ramp omkwam) tot president der republiek gegeven zouden worden, zijn afgelast en het geld zou ten bate van de slachtoffers worden aangewend. Het verkeer tusschen Valparaiso en San tiago is nog altijd verbroken. Gisteren is te Santiago de mis overal in de open lucht opgedragen, omdat het volk de kerken niet binnen dorst. Uit het relaas dat een ooggetuige van de ramp te Valparaiso geeft, drukken wij nog het volgende af Verscheidene kleine schokken waren hier sedert een maand waargenomen en men ver wachtte wel ergere. Donderdagavond -vas de stad vol volk, op weg naar schouwburgen en concertzalen, toen zonder eenige voorbereiding de hevige schok kwam, vergezeld met onder- aardsch gerommel. Weinig schade was aangericht door dien eersten schok, toen een tweede, geweldige, de sterkste geboawen op hunne grondvesten deed waggelen. De aardkorst scheen zich te bewegen als de golven der zee en heele rijen huizen stortten als kaartenhuizen in. Had de eerste schok de kracht van den tweeden gehad, het aantal dooden ware ontelbaar ge weest; nu waren als uit instinct de menschen na den eersten schok de straten ingevlucht, hoewel nog velen begraven werden onder de puinhoopen der bij den tweeden schok instor tende woningen. De aardbeving was pas voorbij, toen een roode gloed in de richting der haven aantoonde dat er brand was uitgebroken in de handelswijk. Toen woonde men vreeselijke dingen bij. De brandalarmtoestellen waren onbruikbaar, de te lefoondraden doorgesneden, waterleiding en electrischet leidingen vernield en toen de brand weermannen met hunne spuiten uitreden, von den zij de straten door puinhoopen versperd. Wat meer is, het volk, den waanzin nabrj, ver drong zich ook in de stratenmenschen zaten te bidden op de knieën, terwijl anderen als zinneloos van schrik, in het wilde rond liepen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was het een waar pandemonium, een beeld van verschrikking. De paniek, de brand, het voort durend beven der aarde en het onderaardsche gerommel maakten menschen met ijzersterke zenuwen bijna waanzinnig. De dageraad bracht geen heil, want de schok ken duurden voort en de lucht was gevuld met heete dampen en met den rook van ettelijke brandenmen kon geen adem scheppen en de bevolking vluchtte de heuvelen op, de stad overlatende aan haar lot; alleen brandweerlui en politie bleven op hun post. Daar de toegang toi de verwoeste stadswijken door ingestorte huizen versperd is, is het on- mogeiijk zich een juist denkbeeld te vormen van de uitgebreidheid der schade. Med weet niet wat er gebeurd is in de schilder achtige wijken der voorstad, zooals Bellavista, waar de rijke bevolking woontmaar de vuur gloed, die den heelen nacht langs dien kant opsteeg, laat helaas ook geen twijfel over, be treffende het gebeurde aldaar. Het teekent wel den tijdgeest dat, ge- lyk te San Francisco, ook hier weer, de menschen overvallen werden op weg naar den schouwburg. Door de oordeelen Gods op aarde leeren de volkeren gerechtigheid. Dit moge ook de vrucht zijn van deze ramp en de vele haar opvolgende. Arrondissement s-Rechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn veroordeeld wegens; leederspannigheid en mishandelingJ. C. R., 20 j., stroodekker, Hoek, tot 3 w. gev.-straf; wederspannigheid: C. v. B., 20 j., visscher, M. W., 22 jwerkman, en C. S., 17 j., timmermansknecht, allen te Arnemuiden, ieder tot 3 w. gev.-straf; mishandeling: F. W, 33 j., werkmau, Sluiskil (Neuzen), 7 d. gev.-straf mishandeling van een ambtenaar A. II., 37 j., dijkwerker, Westkapelle, tot 1 m. gev.-straf; verduisteringW. B., 22 j., slagersknecht, Hilversum, tot 2 m. gev.-straf; diefstal: L. E. V., 40 j., polderwerker, Santvliet, thans verblijvende te Rilland- Bath, en M. G. v. d. S., 42 j., wafelbakker, Middelburg, beiden tot 7 d. gev.-straf overtreding van het reglement op de vis- scherjen in de Schelde en Zeeusche stroomen C. P., 27 j., schipper, Iereeke, tot f 10 b. 8. 5 d. h., met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Goesen overtreding der drankwetC. de K 39 j., bierhuishouder, Middelburg, tot 1 m. h., met vernietiging van het vonnis vau den kantonrechter te Middelburg. Vrijgesproken: F. K., 31 j., landbouwer, Vrouwepolder, beklaagd vau overtreding der jachtwet, met bevestiging en gedeelte lijke vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de benoemiDg naar Ned. Indië door E. J. B. Janzen te Exmorra. Bedankt voor Nieuw Beerta door O. Ph. F. Abbing te Zweeloo. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen N. IJ. v. Goor te Halfwegte Knijpe G. S. Scheepsma cand. te Schettens. Middelburg. De Commissaris der Konin gin verleende eervol ontslag aan dhr. dr. F. D. Kolff van Oosterwijk als lid en secret, der gezondheidscommissie, zetel Kruiningen. Middelburg. Door de politie alhier is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen den bekenden P. J. B., die reeds verleden week een verbaal heeft gehad voor het trachten te verkoopen van een rij wiel van een handelaar uit Goes, en die thans een rijwiel had gehuurd te Domburg met op gave van een valsehen naam, en het toen voor den prijs van f10 te Westkapelle heeft verkocht. Het rijwiel is in beslag genomen. Vlissingen. De 60-jarige kolendrager C. Daane, hedenmorgen bezig zijnde met het lossen van een schip had het ongeluk met een zak kolen op zijn nek in het ruim van het schip te vallen, hij bezeerde zich zoodanig dat hij naar zijn woning gebracht moest worden. Op de fabriek „De Schelde" worden thans twee groote kranen gebouwd een aan het hooge gedeelte der hellingen en een aan het lage gedeelte om dienst te doen bij het bouwen der schepen, vooral om platen naar boven te hijschen. De hoogte der kranen is 40 Meter en de draag kracht 2 ton. Zij zullen met electrische kracht werken. Sas van Gent. Onder deze gemeente is een treurig drama afgespeeld. Een her bergier trof zijn vrouw in gezelschap van een ander persoon aan, waarop de bedrogen echtgenoot zoo in woede ontstak dat hy een mes nam en den man drie sneden in den buik toebracht dat de ingewanden er uit puilden. De getroffene verkeert in levens gevaar. De dader is gearresteerd. üoes. In de Raadsvergadering van a. s. Vrijdagavond zijn aan de ordeStukken. Benoeming onderwijzeres Meisjesschool. De vooidracht bestaat uit: mej. A. van Dooren te Terschelling, A. C. F. Ritmeester te Cothen (Utrecht) en B. van Meer te Naarden. Herbenoeming van een leeraar in de Wiskunde en van twee assistenten in het Vakteekenen aan de avondschool voor ambachtslieden. (D. J. Remijn, N. Zandee en L. Molenaar). Aanvragen af schrijving hoofdelijken omslag. Rekening Burgerlijk Armbestuur en Gasthuisbestuur over 1905. Vaststelling der gemeente-reke ning over 1905. Ie suppletoir kohier H. O. 1906 en school A. curcus 1905/1906. Betaling uit den post voor onvoorziene der begroo ting dienstjaar 1906. Wijziging gemeente- begrooting voor 1906. Vaststellinginstructie concierge Meisjesschool. Aanbieding ge meente-begrooting 1907. Oud-Vossemeer. Ook hier heerscht de zoo gevreesde vlekziekte onder de varkens in hevige mate. Dagelijks sterven or varkens of worden wanneer zy teekenen der ziekte vertoonen nog geslacht. Ook zijn er menschen die uit angst huu varken verkoopen. Van het inenten der varkens wordt druk gebruik gemaaktgeen der geënte zijn nog door de ziekte aangetast geworden. Gisterenavond had alhier een staf muzikant van het 3e reg. in garnizoen te Bergen-op-Zoom door oen defect aan zyn rijwiel het ODgeluk zoodanig te vallen dat hij zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moest stellen die constateerde dat de schouder ontwricht was. Het bureau der maatschappij Zeeland, te Vlissingen, wordt telefonisch ver bonden met het bureau der draadlooze telegrafie te Scheveningen, waardoor de ge meenschap met de op zee zynde stoomsche pen de volmaaktheid nabij komt, (M. C.) Brouwershaven. De reserve-machinist Breas is als vaste machinist overgeplaatst naar Oostvoorne en in diens plaats is be vorderd tot reserve-machinist J. Malie paard, thans nachtstoker te Anna Jacoba- polder. Bruinisse. Bij de candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad (vacature- Jumelet) zijn opgegeven de namen M. Jumelet, W. Otte en Joh. de Waal. Stem ming 31 Aug. De heer F. M. Schoof, geboren te Oosterlaud, is benoemd tot hoofdopzichter van de afdeeliug Seinwezen en Telegrafie der Ned.-Ind. Spoorwegmaatschappij, met aanvankelijke standplaats Semarang. Uit een Amsterdamsche correspon dentie in de Prov. Gron. Ct. Dat vrijende paartjes somtijds in ons Vondelpark niet rustig kunnen zitten weet men nu, doch dat zij ook in de badplaats Wijk aan Zee zich niet ongestoord aan vrijage kunnen overgeven, is mij Zondag duidelijk geworden, toen ik over de duinen ran Wijk aan Zee naar IJmuiden kuierde. Daar scharrelde een leger van jongens tusschen 1216 jaar, onder leiding van een paar Amsterdamsche individuen, heen en weer, duin op, duin af, overal loerend en spiedend naar plekjes waar zioh min nende paartjes hadden neergevlijd. De jongeDS kropen soms op handen en voeten door het lange helm en gingen dan dicht bjj de plek, waar een jonkman en een jongedochter zich ophielden, op hun buik op den grond liggen. Op een signaal van hun patroon, kwamen zij in eens allen te voorschijn en verrasten het minnend paar, dat verschrikt en verbluft naar alle kanten rondkeek. Dan zagen zij de jongens, die om een aalmoes vroegen en betaalden maar gauw, zoo spoedig mogelijk vol schaamte een goed heenkomen zoekend aan het strand. Betaalden zij niet en joegen zij de jongens weg, dan kwam de „patroon" op barschen, dreigenden toon en ried hun in hun eigen belang aan een kleinigheid te offeren. Ik heb deze schandalige manier van afzetten tweemaal met goed gevolg in praotijk zien brengen op klaarlichten dag tusschen 2 en 4 uur. De jongens schenen mij toe uit het dorp afkomstig te zijn, doch de groote kerels, onder wier leiding zij „werken", waren bekende Am sterdamsche tronies. Een volle kerk en geen predikant Toen Zondagvoormiddag te Papen- drecht het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te 10 uur gevuld was met een groote sehaTe, die opgekomen was om ds. Six Dijkstra van Oud-Alblas te hooren prediken, verwonderde het velen den voor zanger, die steeds stipt op tijd de gods dienstoefening inleidt, nog niet op zijn gewone plaats te zien. Na tien minuten waehtens begon de plaatsvervangende voorzanger de godsdienstoefening en trad onder het zingen de kerkeraad binnen zonder predikant, doch gevolgd door den voorzanger, die inderhaast om een preek geloopen was. Na het zingen trad du de voorzanger Dekker op, deelde de gemeente mede, dat door een misverstand ds. Six Dijkstra niet des voormiddags dooh des namiddags zou prediken en las de teleur gestelde schare een preek voor. (D. C.) Men meldt uit Leiden De toestand der werkstaking, na het besluit der patroons oir geen derstakenden in het werk te nemen, uitsluiting geworden, blijft vrijwel dezelfde. Heden zijn een viertal gezellen van buiten gekomen als het ware bij verrassing, doch een paar anderen, die de vorige week hebben ge werkt, schijnen door de stakingleiders overreed het werk weder neer te leggen. Na de waarschuwing van het hoofd der politie, dat bij eventueele oploopjes, ont staan doordat uitgesloten werklieden wer kers bij het in- of uitgaan der winkels trachten te spreken te krijgen en daardoor volgen, strenger zal worden opgetreden, is het rustiger op de straat geworden. De giften voor de uitgeslotenen blijven nog steeds vloeien, zoodat zonder een groote bijdrage der diamantbewerkers de gewone uitkeeriDg nog lang kan plaats hebben. Donderdagavond willen de sta kingsleiders Henri Polak in de stadsge hoorzaal in een openbare vergadering doen optreden. (N. R. C Te Lobith heeft een veldwachter in een strook bosch langs den oever van den Rijn, een menschelijk wezen aangetroffen, grootendeels verborgen onder dicht struik gewas. Te voorschijn gebracht, bleek het te zijn een geheel uitgeteerd man, te zwak om zich alleen te kunnen voortbewegen. Met zachte stem kon hij nog mededeelen, hoe hij heette, enz. Het laatst had hij als schilder gewerkt te Bocholt in Pruisen. Gedurende de jongste 14 dagen had hij zich opgehouden ter plaatse, waar hij nu gevonden is, zonder te eten, drinkende het Rijnwater, dat hy nu en dan uit de rivier haalde. De man, die er vrij fatsoen lijk uitzag, moest op een wagen naar de Tolkamer worden vervoerd, waar hij voor- loopig in de politiewacht werd opgenomen. Daar werd hem aanstonds eenig verster kend voedsel toegediend, en middelerwijl om den dokter gestuurd. Bij zijn komst constateerde deze, dat de ongelukkige in het laatste stadium van tering verkeerde. Welke beweegredenen de man heeft gehad, om op zulk eene vreemdsoortige manier en plaats zijn dood te willen verhaasten (volgens den dokter is zijn eind,; zeer naby), is men nog niet te weten kun aen komen. Inderdaad moeten ook sommigen hem, twee weken geleden, nog in oogenscbijnlijk betere conditie, langs de huizen hebben zien gaan. Op een dorp in Twente heeft zioh dezer dagen een geval van hekserij voor gedaan. Fen jongetje was ziek en toen men na zijn overlijden in het hoofdkussen de veeren in een krans vond liggen, stond het als een paal boven water, dat het kind behekst en daardoor gestorven was. Ken der zake kundige werd met het geval in kennis gesteld en deze man een oud- Indisch soldaat gaf de moeder gelijk, toen bleek, dat de veerenkrans niet onder de tafel maar wel in de kachel door het vuur kon verteerd worden, 's Mans kun digheden op dit gebied strekken zich zoo ver uit, dat hij onverwijld de heks zou aanwijzen. Hij vroeg een glas water en ging er mee onder do tafel zitten, waar hij het glas tegen het licht hield en er door keek. Daar zag hij al het beeld van de schuldige een tante van de overledene. Toen deze zich kort daarop in het sterf huis vertoonde, werd ze dermate toege takeld, dat ze zich onder dokters behan deling moest stellen. Sedert leeft het in genoemde streek van allerlei bovennatuur lijke wezens. Weer een inval in een speelhol. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de Seheveningsche politie een inval gedaan in de Deli-Club, gelegen aan den Harstenhoekweg te Scheveningen. Men had vernomen dat daar, evenals in de villa Regina aan den Badhuisweg, een speelhol was gevestigd. Een inval in laatstgenoemde inrichting mislukte, daar de nadering van de politie bemerkt werd en de bezoekers vluchtten. Maar in de Deliclub kwamen een inspecteur en 2 rechercheurs binnen zonder dat men hun qualiteit vermoedde en zij konden eonstateeren dat de inrichting een publieke vermakelijkheid was waar zender vergunning sterke drank werd ge schonken. De clubhouder en zijn trawanten verzetten zich heftig tegen het onderzoek er werd geroepen „Gooi ze er uit 1" „Trap ze de deur uiten zoo voort, en men dreigde een oogenblik handgemeen te wor- ien, wat echter werd voorkomen toen een buiten het gebouw opgesteld hoofdagent tnet eenige agenten in uniform de inrichting oinnendrongen ondanks de heftige protes ten van de bezoekers. Van een menigte be zoekers werden de namen opgeschreven. Het gelukte de politie evenwel niet, de heeren op eenig hazardspel te betrappen, maar vermoedelijk zal 't by dit eene conflict wel niet blyven. Hbl. Nog een Rembrandt-hulde. Naar het Nieuws vertelt is bij de verdorde kransen en verwelkte linten, neergelegd aan het voetstuk van het Rembrandt-standbeeld, een gedicht gevonden, afkomstig van een Rembrandt-vereerster, die te Laren woon achtig is. Dit gedicht heeft zy zelve in den vroegen morgen van den dag der grootsche huldebetooging van Neerlands kunstenaren om de buste van Rembrandt gehangen, aan een slinger van witte waterlelies. Zij had hiervoor een speciale vergunning van de afdeeling „Publieke Werken" en is ge holpen door eenige werklieden, op een ladder geklommen, teneinde haar hulde zoo hoog mogelijk te doen uitkomen. In die roezemoezige dagen is deze vrouwelijke attentie echter niet opgemerkt. Van welken artistieken aard zy geweest is, blijkt uit het hier volgend slotcouplet van het gedicht: Een Christen waart ge vast Van daar ook dat uw kwast 't Geheel zóó weer kon geven. Ik hoop, dat ik nog menig keer Kan komen als weleer, En sieren uwe leden. In de Gelderlander komt eene her roeping voor van het geheel onjuiste be richt betreffende het gebeurde met de Isr. begrafenis te Nijmegen. Te Veendam werd gisteren een brand in eene nieuwe boerenhuizing aan het Westerdiep door een zoontje van den eigenaar aangestoken in pakken stroo. Het vuur sloeg „door den hevigen wind over naar het Oosterdiep, waar zeven ge bouwen totaal op brandden, waaronder nog een groote boerderij, de villa v an den kassier Douwes, de doopsgezinde kerk met toren. Tal van gebouwen leden groote schade door vuur en water. Meei dan 20 brandspuiten waren op het terrein. Men schat de schade op ongeveer een ton. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft naar aanleiding van een verzoek vanwege de schipperij om in een lagere klasse bij de Ongevallenwet 1901 te worden gerangschikt, medegedeeld, dat nog geen voldoende ervaring is verkregen, om te kunnen beoordeelen, of het schippers bedrijf inderdaad in een te hooge klasse bij de Ongevallenwet is gerangschikt. Eerst na het opmaken der wetenschappe lijke balaus zal kunnen worden overwogen of dit bedrijf in een lagere klasse behoort te worden gerangschikt. Te Rotterdam is een 6jarig knaapje bij het vischjes vangen aan de Nassau- kade in het water gevallen en verdronken, Te Nieuwendam werd het vaartuig van een vrachtschipper op het Y door een motor aangevaren. Zijn 18jarige zoon sloeg over boord en verdronk. Te Kesteren viel een jongen bij het leeren fietsryden van zijn rywiel af en was on middellijk dood. Zaterdag hebben te Parijs vijf auto- mobiel-ongeiukken plaats gehad. lo. Prins Ibrahim, achterneef van den Khedive van Egypte, die met een vaart van 100 kilometer gaande over den weg uaar Cherbourg, bij een overweg van de spoor nog voor een trein langs wilde vliegen, wierp zich op de locomotief en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2