De verordening op de invordering kan gewijzigd worden vastgesteld. N. a. van het verzoek van mej. Esink om vergoeding voor overwerk aan school B zeggen B. en W. dat zij in 1905 en 1906 wegens ziekte van den heer Nierse 300 uien extra les heeft gegeven, in ver houding tot haar jaarwedde komt haar hiervoor toe 300 x f0,69 f207. B. en W. stellen voor haar deze belooniDg toe te kennen. De Commissie van Financiën acht een gratificatie van t 100 voldoende de min derheid gaat mee met B. en W. Inzake de begrooting der schutterij voor 1907 bericht de commissie van financiën dat het niet aangaat de verschillende artikelen der begrooting voor een geheel jaar uit te trekken en in de toelichting te zeggen dat onderscheidene posten slechts voor eenige twaalfden zullen behoeven te worden uitbetaald. Intu3schen acht zij hel tijdstip daar om aan H. M. de Koningin te verzoeken met ingang van 1 Jan. a. de dienstdoende schutterij in een rustende te veranderen. Ingekomen is een adres van J. Hubregtse c. s. inzake het rijden t an de Tram. Het luidt aldus Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen bewoners van de Teer- pakhuizenstraat, Winterstraat, Achtersingel en Wagenplein, liggende in de onmiddellijke na bijheid van het Kanaal, bij de tramlijn Dom burgMiddelburg dat de kanaaldijk steeds een geliefde wandelplaats is voor hunne kinderen en daar alle dagen veel verkeer van voetgangers is dat deze dijk nu evenwel eene zeer gevaar lijke speel- en wandelplaats geworden is door het snelle opkomen van den stoomtram bij de Winterstraat in de richting van het eindpunt en het te snel rijden over den dijkdat het gevaar voor ongelukken huns inziens kan ver meden worden, door het verminderen der snel heid en door, eveneens als dit geschiedt bij den tram VlissingenMiddelburg, binnen de gemeente een persoon voor de machine te doen gaan langs dit gedeelte van de lijn langs het kanaal. Redenen, waarom zij zich, alvorens daar ongelukken plaats hebben, beleefd fot UEd. achtb. wenden met het verzoek zulke bepalingen in de Gemeentelijke politieverordeningen op te nemen, dat alle gevaar voor aan- of overrijden daar ter plaatse voorkomen wordt. De „Vereeniging tot Steun van Verwaar loosden en Gevallenen te Middelburg" meldt in een nader adres, ook in verband met het gesprokene in de vergadering van 23 Mei j.l., dat hoewel het doel der ver eeniging, gelijk het in art. 4 omschreven wordt zich niet uitsluitend bepaalt tot het verzorgen van minderjarige kinderen, hare werkzaamheden zich tot heden daartoe uit sluit nd heeft beperkt, en zij zich volgens art 6 ook verder tot taaksteltBdeduurzame verzorging van minderjarigen met wier voogdij zij wordt belast of die haar van regeeringswege ter verpleging worden toe vertrouwd"; dat het bestuur dau ook in zijn request d.d. 2 April 1906 uitsluitend voor •dut gedeelte van zijn taak subsidie van de gemeente heeft willen vragen, en wel in even cedigheid van hetgeen door de ver eeniging, in verhouding tot andere hier ter stede gevestigde vereenigingen van ge lijken aard, op dat gebied wordt verricht en dat wel een vijfde van de contributies der leden afgedragen wordt aan het bestuur der hoofdvereeniging, maar niet eventueels subsidies, die integendeel in haar geheel in de kas der plaatselijke vereenigingen worden gestort. „The Vitrite Works" adresseert dat zij ic haar industrie circa 80,000 M3 per jaar gf-s zal noodig hebben en vraagt prijsopgaaf van gas voor verwarming van een hoeveel heid van minstens 60,000 M3 per jaar, alsmede om opgaaf van de reductie welke op dezen prijs wordt toegozegd indien het jeerliiksch gebruik de 100,000 M3 over- sc crijdt. B. en W. stellen voor aan adressante te berichten, dat bij een gebruik van ten minste 100,000 M3 het gas voor verwar ming zal worden geleverd tegen een prijs van 41/2 cent per M3, benevens f 7,50 meterhuur per maand. Wordt minder dan 100,000 M3 gebruikt dan zal de gewone prijs volgens het tarief moeten worden betaald. Tevens geven zij in overweging van adressante een verklaring te eischen, waarbij zij zich verbindt gedurende drie achtereenvolgende jaren, force majeure at - brand, werkstaking, enz. uitgezonderd, gas van de gemeente te gebruiken tot een minimum van 60,000 M3 per jaar. De reden hiertoe is zoggen B. en W. de vol gende. Gelijk de toestand van de leiding aao den Kinderdijk nu is, zal door ons krachtens art. 1 der Verordening regelende de voorwaarden, waarop gas door de ge meente geleverd wordt de aansluiting inoeten worden geweigerd, daar het door- stoomiugsvermogen van dat deel der gasleiding, dat loopt van den nieuwen 6-' zinker aan de Bellinkbrug door den Kinderdijk naar den zinker bij de Maia- baai tot aan de te maken aansluiting dar fabriek van adressante, welk deel eene wijdte heeft van 3", niet toerei kend zal zijn om de gevraagde hoeveel heid gas te leveren. Die leiding op de hierbijgaande teekening met een roode lijn aangegeven, zal moeten worden vervangen door eene leiding van 6". De kosten hier van bedragen f4800. Tevens zal voor het aanschaffen van een gasmeter van voldoend vermogen f 400 noodig zijn, zoodat de Gemeente eene uitgave zal hebben te doen van f 5200. Met het oog op deze groote uitgaaf voor de Gemeente komt B. en W. een waarborg van do zijde van de Vitrite Works billyk voor. De Voorzitter der Commissie van Finan ciën schrijft dat hij zich in hoofdzaak met voorschreven voorstel van Burgemeester en Wethouders kan vereenigen. Immers ook hij is van meening dat een industrieele onderneming als de onderhavige aan de gemeentegasfabriek groote voordeelen be looft, te eer dewijl hij is ingelicht dat ge noemde fabriek, zonder dat daarvoor ver bouwing of uitbreiding noodzakelijk is, ruimschoots in staat wordt geacht om aan eone levering als waarvan sprake, te kun nen voldoen. Intusschen schijnt het aanbeveling te verdienen dat in het contract met adres sante aan te gaan ook worde bedongen dat de force majeure, waarvan B. en W. spreken, evenzeer ten behoeve van de gemeente gelden. Ingeval zich omstandig heden opdoen, als de door B. eu W. genoemde, dient de gemeente ten volle ge vrijwaard te zijn en niet bloot te staan aan actiën tot schadeloosstelling of schade vergoeding welke voor haar zeer nadeelige gevolgen zouden kunnen hebben. (get. Van Dunné.) B. en W. antwoorden geen bezwaar te hebben tegen opneming in het contract van eene bepaling als door den heer Van Dunné gewenscht, hoewel hun die over bodig voorkomt met het oog op het be paalde in art. 16 van de Verordening regelende de voorwaarden, waaronder het gas wordt geleverd. «The Vitrite Works" adresseert ook nog om ter uitbreiding harer fabriek te mogen huren een gedeelte van het terrein thans verhuurd aan dhr. Jolmers, die hiervau afstand wil doen, pl.m. 350 M2. B. en W. adviseeren het verzoek toe te staan en den duur der erfpacht te houden op 30 April 1942. In zake het voorstel van mr. A. A. de Veer, aangenomen in de Raad verg. van 25 April j.l. en luidendeDe Raad be sluite de commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs uit te noodigen den Raad, de navolgende vragen te beantwoor den le. Voldoet het tegenwoordig ge bouw der Burgeravondschool aan de rede lijkerwijze aan een dergelijk gebouw te stellen eischen 2e. Biedt het voldoende ruimte voor de eerste jaren voor de plaat sing van de leerlingen die zich aanmelden, wanneer daarin niet door een min of meer vergelijkend examen schifting wordt ge maakt, en zoo neen, ook niet wanneer alleen de leerlingen te Middelburg woon achtig worden toegelaten? 3e Bestaat er kans dat het tegenwoordig gebouw door het schooltoezicht kan worden afgekeurd, zoo dat de gemeente binnen afzienbaren tijd kan komen te staan voor de kosten van 't bouwen van een nieuwe burgeravond school worden de volgende brieven openbaar gemaakt. Van de commissie v. Toezicht aan B. en W., waarin zij verwijst naar een door haar uitgelokt advies, in zake vraag III, van den Inspecteur voor het Middelbaar Onder wijs dhr. H. J. de Groot, waardoor harer zijds beantwoording der vragen I en III niet noodig is terwijl op vraag II het antwoord moet luiden Ja, daar het gebouw voldoende ruimte biedt voor de eerste jaren,zoohetonderwijs beperkt wordt tot de daarvoor in de met op het M. O. aangegeven vakken, dus terug gebracht wordt tot die vakken die vóór de verandering van den 3-jarigen in den 4-jarigen cursus op de B. A. S. te Mid delburg wordt gegeven. „Neen," zoo het onderwijs de richting blijft volgen en zich ontwikkelen in den geest, waarin het thans gegeven wordt, daar dan de beschikbare ruimte kan blijken te klein te zijn en daarop zal het aantal leerlingen van andere ge meenten, hetwelk zich voor de verschil lende afdeelingen aanmeldt en toegelaten wordt, niet van invloed zijn. A. A. Bekaar, waarn. Voorzitter. S. Gratama Hz., Secr. De brief van den inspecteur bevat de mededeeling dat na andermaal door hem gehouden plaatselijk onderzoek de lokali teit der Burgeravondschool onvoldoende geacht moet worden. Op haar treurige inrichting had de insp. al herhaaldelijk gewezen. De Inspecteur schrijft o.m. „In het teekenlokaal moeten drie of vier leeraren daar soms tegelijk les geven, wat niet bevorderlijk kan zijn aan de orde en evenmin aan het geven van de noodige ver klaringen door de onderwijzers. Thans heeft men nog een lokaal in gebruik ge nomen, zonder het toezicht daarin te ken nen en in 1887 is door het maken van een afscheiding lokaal 4 en 5 tot stand geko men, eveneens zonder dat 't toezicht werd gehoord. Wat nu de lokaliteit betreft, zoo meen ik ten opzichte van de ventilatie in de geheele inrichting te mogen verwijzen naar het Koninklijk Besluit van dept 4en Mei R83 (Stbl. 41). In dat besluit zijn de voorwaarden omschreven waaraan de loka liteit moet voldoen. De pertinente vraag of het gebouw der Burgeravondschool kan worden afgekeurd ook al brengt men daarin eenige verbetering, moet ook in verband met het hiervoor aangehaalde Koninklijk Besluit, beslist met ja worden beantwoord. Het jrapport van den directeur der B. A. S. is te groot om hier over te nemen. Alleen dit Vraag I. Het gebouw voldoet niet aan redelijkerwijs te stellen eischen. Vraag II. In 't eerste geval wordt de toestand meer en meer onvoldoende, het gebrek aan ruimte steeds grooter, in 't tweede geval wordt de toestand plotseling zeer onvoldoende, het gebrek aan teeken ruimte doodelijk voor de school. Afgescheiden van de gedachte dat een vergelijkend examen onwettig kan zijn, rijst bij mij de vraag of niet sommige be paalde ambachten 't meest zouden getroffen worden door een vergelijkend examen, dat zich alleen beweegt op theoretisch gebied, i. c. vakken van lager onderwijs. Ik kan op grond van ondervinding ver klaren, dat voor de ambachten eene be roepskeuze zich meestal aanpast aan de mate en de soort intellectueele ontwikke ling van den leerling. Van invoering van vergelijkend examen verwacht ik, dat in het bijzonder beroepen, waarvoor b.v. minder rekenkundig- ol taalkundig-, daar entegen meer teekenkundig intellect ver- eischt wordt, van de Burgeravondschool zullen geweerd worden. Van het uitsluiten van leerlingen van buiten de gemeente Middelburg stel ik mij niet voor, dat deze maatregel zoo- danigen invloed zal hebben op winst aan ruimte, dat dadelijke of latere uitbreiding onnoodig is of wordt. Vraag 3. Ik geloof dat afkeuring op grond van wettelijke bepalingen van de 5 theorie-lokalen en het leeraarskamertje zou kunnen berusten op te weinig lokaal hoogte, wanneer aan andere wettelijke eischen met betrekking tot ventelatie, uri noirs, privaten, 0. a. door de gemeente werd voldaan. Het rapport van den Gemeentebouwmees ter weerspreekt dat van den directeur. Dhr. Brouwer schrijft 0. a. Zoo is mij van voortdurend lekken der goten der handteekenschool niets bekend. Het kwam slechts 2 maal voor ep 2 ver schillende einden van 't lokaal en is ver holpen. Over de verlichting in lokaal 8 kwam mij mede nimmer eenige klacht ter oore anders ware hierin zeer zeker verandering gebracht evenals zulks geschiedde in andere lokalen terstond nadat een bezoek te dien opzichte was ingekomen. Onder den vloer van lokaal 5 loopt een riool van uit het aangrenzende pand. Dat tengevolge hiervan wel eens een hinderlijke lucht is waargenomen in het betrokken lokaal, werd mij dezer dagen voor de eersie maal medegedeeld door den heer Mr. S. Gratama. In verband daarmede zijn, op de eerste aanzegging daartoe, door den eigenaar van het aanliggende pand de noodige maat regelen getroffen om dat riool op te ruimen, zoodat binnen hoogstens een paar vvcken dat euvel voor goed zal zijn verholpen. Wat betreft den last van roet- en kolen damp, waargenomen in de lokalen 7 en 5 waarvan ontruiming dier lokalen meermalen een gevolg geweest zon zijn, vond zulks gedurende het tijdvak van tien jaren éénmaal plaats in lokaal 7, waar schijnlijk ten gevolge van een gebrek aan de kachel en éénmaal in lokaal 5 door eigen schuld van den concierge. In hoeverre de hoogte der theorielokalen beneden het daaromtrent bij de Wet be paalde zou zijn, is mij niet recht duidelijk, daar voor de betrokken lokalen in de Wet geen hoogte bepaald wordt. Wel wordt er in de wet eene hoogte vastgesteld van 4.50 M. voor het stichten van lokalen voor openbaar middelbaar onderwijs doch deze bepaling geldt niet voor lokalen waar dat onderwijs reeds werd gegeven bij het in werking treden der wet van 17 Augustus 1878 en is dus naar ik meen hier niet van toepassing. Het aantal urinoirs komt ook mij weinig voor. Over de ventilatie werd mede nimmer geklaagd, anders ware ook daarin op zeer eenvoudige wijze en zonder noemens waardige kosten, wel verandering en ver betering aan te brengen geweest. Van vocht in de lijnteekenzaal bespeurde ik, zelfs niettegenstaande de vele regens van den laatsten tijd, tot nogtoe niets het komt mij dan ook voor dat deze klacht van den Directeur niet ernstig gemeend kan zijn, daar hij in dat geval de kasten in dat lokaal toch zeker niet zou gebruiken voor het bergen van den voorraad teeken papier voor het lijnteekenen zooals tot nu toe gedaan wordt, niettegenstaande daarvoor op de le verdieping gelegenheid te over zoude zijn. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijke leeraren in de aohter hunne na men vermelde vakken aan de Burgeravond school P. C. de Does, hoofdopzichter by de gemeentefabricage, voor v&kteekeuen voor timmerlieden, op een jaarwedde van f225. W. K. Kuiler, onderwijzer aan eene openbaJe lagere school, voor handvak- teekeneD, op eene jaarwedde van f 200. E. Bouma, onderwijzer aan de ambachts school, voor vakteekenen, rechtlijnig tee kenen en materialenkennis voor smeden op eene jaarwedde van f375. J. A. L. Boumans, onderwijzer aan de ambachts school, voor vakteekenen en materialen- kennis voor timmerliedon,op eene j aarwedde van f250. H. van Diffelen, meubelmaker, voor vakteeken en materialenkennis voor meubelmakers,op eene jaarwedde van f250. J. H. Vervenne, schilder, voor vakteekenen en materialenkennis voor ververs, op eene jaarwede van f375. P. W. van Milaan, hoofd eener openbare school, voor de eerste beginselen der werktuigkunde, op eene jaar wedde van f350. P. Pieters, leeraar aan de ambachtsschool, voor teekenen, op eene jaarwedde van f250. Den Minister van Binnenlandsche Zaken is gevraagd in de benoeming dezer onbe voegden te berusten. B. en W. stellen voor in de verordening regelende de jaarwedden van de onder wijzeressen aan de Gemeentebewaarschool als le en 2e lid van art. 1 de volgende bepaling op te nemen „Het hoofd der Gemeentebewaarschool „geniet eene jaarwedde van f500, benevens „vrije woning of f 100 voor het gemis daar- „van ter keuze van Burgemeester en „Wethouders. „Na drie jaren dienst tot tevredenheid „van Burgemeester en Wethouders wordt „het minimum van f500 tot f550 ver hoogd en na zes jaren dienst tot f 600". Middelburg. In het Schuttershof had gisterenavond de uitreiking der prijzen plaats van de gehouden schietwedstrijd door de Middelburgeche schuttery-schiet- vereeniging. Dit geschiedde met een toe spraak van den majoor-commandant van de d.d. schutterij dhr. Herman Snijders. Hij constateerde met genoegen dat de ver eeniging ook veel bijdraagt tot verhoo ging van dë schietvaardigheid en als weldra de sehuttery tot het verleden zal behoo- ren kan met genoegen worden terug ge zien op hetgeen de Middelburgsche schut- terij-schietvereeniging heeft gepresteerd. Vlissingen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad zijn benoemd tot lid der commissie van finan ciën de heer J. H. Blum, tot directeur dhr. Koppejan en tot leeraren der avondschool voor handwerklieden de heeren Klinken berg, v. Bakergem, de Vries en Roest, en tijdelijk de heeren Riemens en de Jonge tot plaatsvervangend bezoldigd ambtenaar van den burgelijken stand dhr. mr. A. Doorenbos. Aan eenige adressanten werden stukken gemeentegrond verkocht, resp. N. Kolvenierstraat, D. BijlNoordzeeboule- vard, P. M.W.Schroder; Lampensstraat, A. Husod, welken laatste tevens gedu rende twee jaar optie werd verleend voor den aankoop van een terrein van 2000 M2, naast bovengenoemd perceel gelegen, alles voor f 1,50 per M2. De gemeente-rekening over 1905 werd vastgesteld op een bedrag van f321.285.99 in ontvang en f317.671.54 iD uitgaaf, mitsdien met een batig saldo van f3614.45. Bij de rondvraag verstigde de heer Merckens de aandacht van B. en W. op het onverstandig rijden met ledige kipkarren aan de Dijkstraat, ten gevolge waarvan heden een kind bijna een ongeluk over kwam, welke ongevallen zouden zijn te voorkomen door afzetting van 't terrein of door verbod van plaats nemen door de voorlui op genoemde karren. Een onder zoek werd toegezegd. In tegenstelling met een desbetreffend bericht uit Naarden kan van hier gemeld worden dat de militairen, in garnizoen alhier, gisterenmiddag tweemaal een ration brood hebben gekregen, omdat het des morgens gegeven brood niet geschikt was voor de consumptie. Goes. Het onweder dat den afgeloopen middernacht (en avond) boven Zuid-Beve land woedde heeft geen ander onheil aan gericht dan dat alhier in de Poel een koe van dhr. J. Peman Kakebeeke te Krabben- dijke door den bliksem werd getroffen en gedood. De kleine schutsluis van het kanaal te Wemeldinge is in verband met uit te voeren werken tot nadere aankondiging, vermoedelyk 110 dagen gesloten voorde scheepvaart van Zondagnacht 19 Aug. Bij de directe belastingen is inge trokken de aanwijzing van den komm.- ontvanger R. Rosemann te Termunterzijl voorde waarneming van grenskantoor Bath. Er is verplaatst met 1 Sept. A.Hangel broek, hoofdcommies, van Roosendaal naar Hulst. Terneuzen. De scherpschuttersver- eeniging „Voor Vaderland en Koning" alhier, ontving voor den- op 11 en 12 September a.s. te houden schietwedstrijd, een zilveren medaille van de Koningin- Moeder en voorts de toezegging voor eene zilveren en eene bronzen medaille van de heeren W. A. Graaf van Lijnden en mr. P. C. J. Hennequin, 2 zilveren medailles van den heer P. J. Siegers, een verguld zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu en eene zilveren medaille van den heer D. J. Oggel. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de zil veren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan A. M. Snouck Hurgronje, student in de rechtswetenschap aan de Rijks-universiteit te Leiden, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van een drenkeling uit het water van de Prinsessegracht te 's Gravenhage, op 13 Mei 1906. Bij Koninklijk besluit is aan dr. M. J. de Goeje, met ingang van 17 September 1906, eervol ontslag verleend ais hoog leeraar in de faculteit te Leiden, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen dienstenen in zijn plaats benoemd tot het geven van onderwijs in het Arabisch, dr. C. Snouck Huagronie, adviseur voor inlandsche en Arabische zaken in Nederlandsoh Indië thans met verlof in Nederland. 's-Gravenpolder. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente, waren aanwezig 5 leden, afwezig dhr. S. Paul met en dhr. J. Verhulst zonder kennisgeving. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke daarna onveranderd werden goedgeki urd en mede deeling van eenige weinig belangrijke in gekomen stukken, werd de rekening over 1905 nagezien en voorloopig vastgesteld, in ontvang op f 8988,84®, in uitgaaf op f8282,38, alzoo met een goed slot van i 706,46s. Vervolgens werd de begroeting over 1907 overgelegd. Daaruit blykt dat de ontvangsten en uitgaven zyn geraamd op f 8181,195, dat de hoofdelyke omslag zal bedragen f 1550 en de post voor onvoor zien f 247,75. Deze cijfers zullen echter by de vaststelling waarschynlyk wel verande ring ondergaan. De voorzitter doet thans mededeeling en voorlezing van een request van de afdeeling „Zuiden" van Zuid-Beveland van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en van eene memorie tot toelichting daarvan, om de verordering te herzien wat de sala- rieering der onderwijzers betreft en om het minimum der jaarwedden te verhoogen en de verhoogingen niet om de 5, maar om de 2 jaar te doen plaats hebben. Een en ander werd op voorstel van den voorzitter voor notificatie aangenomen. De voorzitter stelt thans voor om de politieverordening zoo danig te wijzigen dat na 12 uur Zaterdag middag geen mest meer door de kom van het dorp mag vervoerd worden. Of dit ook voor den Provincialen weg, die door het dorp loopt, kan verordend worden bleef een open vraag. Het voor stel van den voorzitter werd zonder stem ming aangenomen. Een ander voorstel om geen hoornvee meer over de zoogenaamde bosseweide en het schoolplein los te mogen laten loopen, vond nog al bestrijding. Wel was men het eens dat dit goed zou zijn voor het schoolplein, maar voor de geheele straat was het wel wat ver gedreven. Zijn voorstel werd dan ook in dien geest ge wijzigd en door den raad aangenomen. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de paaltjes in het kerkdreefje en daarna de vergadering gesloten. De drie droschken-koetsiers. Men schrijft uit Amsterdam aan de T. Twee droschkon-koetsiers, van die echte Berlijnsche, met stevige lijven en roode, opgeblazen gezichten, met kleine, vurige oogen, die stonden te vlammen onder de borstelige wenkbrauwen, met 'n spraak, waar weer- en bierinvloeden haar inwer kingen op schijnen te hebben uitgeoefend, hadden voor 'n paar weken 'n goeden dag gehad. Dus besloten ze te samen 'n glas Münchener te verschalken en ze lieten de respectieve paarden stil-houden en stapten binnen. Hier hadden ze 'n fideel gesprek. „Aujust" gaf 'n rondje; toen gaf „Wil helm" 'n rondjetoen gaf „Aujust" 'n rondje; toen gaf „Wilhelm" 'n rondje; toen gaf „Aujust" 'n rondje; toen gaf „Wilhelm" 'n rondje. Toen kwam er 'n politie-agent bin nen, die „Aujust en Wilhelm" den raad gaf, het licht op de rijtuiglantaarns aan te steken en verder te rijden. „Steek zelf het licht op aan je lantaarn", zei Aujust op z'n Berlynsch-Duitsch. „Bemoei je met je eigen zaken", filoso feerde Wilhelm. Doch de dienaar der orde liet zich niet uit 't veld slaan. «Als jullie 'tlicht niet opsteken!" zoo riep hij, „maak ik proces-verbaal". „Doe, wat je niet laten kuntriep Aujust, die in dezen als leider optrad. Wilhelm applaudisseerde, ten teeken van by val, luidruchtig onder de tafel, en riep tot den agent, terwijl hy een schuimend potteke bier hóóg ophief„prost Toen koos „Aujust" de wyste partij. Met nobel gebaar wees hij den dienaar der orde op 'n twintig-pfennigstuk, hij klapte met de tong, hij knipperde met z'n linkeroog. „Wat zou je daarvan denken?" zoo vroeg Aujust. «Ja, wat zou je daarvan danken infor meerde Wilhelm, Aujust's echo. De agent van politie nam 'ttwintig- pfenningstuk niet aan, maakte tóch proces verbaal, èn nu wegens „beleediging" èn wegens //poging tot omkooping". Er was 'n derde droschken-koetsier, die toevallig bij het geval tegenwoordig was geweest. En deze sprak den volgenden dag met z'n collega's over de kwestie, en sloot z'n beide oogen en opende ze weer, en porde met korte stootjes z'n gezelleD, listig-lachend in de zijden. „Ik zal ze d'r wel uitdraaie", zoo zei hij. Toen de geschiedenis werd behandeld, zaten op de publieke tribune velerlei droschken-koetsiers, die met spanning het einde afwachten. Aujust en Wilhelm stonden in het bankje der beklaagden, en ontkenden alles. De agent zwoer en verklaarde dat z'n proces-verbaal juist was. Hierna kwam de derde droschen-koetsier, als getuige a décharge, om het verhaal van den dienaar der orde te heeten liegen. De Hermandad was, volgens hem, „frech" opgetreden, en hij had „Aujust en Wilhelm" geslagen. Aujust en Wilhelm knikten langzaam en deftig. Doch de officier van justitie vroeg ver oordeeling van de beide droschken-koet siers tot het betalen van 'n kleine boete en instructie inzake verdenking van mein eed jegens den derden, die met bleek gelaat zat op 't bankje der getuigen Zoo heeft deze zaak nog haar laatste bedrijf af te wachten, terwijl de Berlijnsche droschken-koetsiers over niets anders spreken dan over het treurspel „Aujust en Wilhelm", en over het muisje, dat 'n staartje heeft. De heer A. Bouman, directeur der registratie en domeinen te Maastricht, oud-lid der Tweede Kamer voor Harlingen, is, terwyl hy met zyn zuster een bezoek bracht aan het eiland Wight, aan het station Ventnor in Engeland plotseling aan hartverlamming everleden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2