RECLAMES. Aiïijd welkom te tioes. Kerknieuws. Schoolnieuws. Gemengde Berichten. De plundering te Middelburg het licht gebracht heeft. Men verwacht tengevolge van die ontdekking een aantal opzienbarende inhechtenisnemingen. Te Tiflis hebben kozakken geweigerd politiedienst te verrichten. Velen hunner zijn in hechtenis genomee. Goed nieuws van iemand uit onze om geving is ons altijd welkom en wij zullen niet belangstelling het volgend berichtje van een inwoner van Zoutelande lezen. Het zal eveneens voor velen onzer waarde vol nieuws zijn. De heer A. Wijkhuis, wonende te Zou telande, meldt onsHet is thans reeds anderhalf jaar geleden dat ik gesukkeld heb aan een hevige pijn in den rug, de pijn verliet mij geen oogenblik en ik kon er zelfs 's nachts niet behoorlijk van slapen, 's Morgens bij het opstaan was ik dan ook meer vermoeid dan den avond te voren bij het naar bed gaan. Ik had immer een duizelig gevoel in het hoofd en ofschoon ik geen moeite ongedaan had gelaten om hiervan verlost te worden, scheen het wel, dat men de werkelijke oorzaak van mijn ziekte niet kon vinden. Ten slotte raadde men mij aan Uw Foster's Rugpijn Nie- renpillen eens aan een proef te onder- w erpen en ik kan niet anders zeggen dan dat deze pillen mij zeer goed bevallen zijn. De pijn is thans veel minder, ik bemerk niets meer van de vroegere duizelingen om echter van een volkomen genezing zeker te zijn, zal ik nog eenigen tijd met uw goede pillen verder gaan. Ik ondergeteekende verklaar dat hst bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Het is rugpijn, waarmede het gevaar een aanvaDg neemt. Rugpijn is het eerste en zekere teeken van nierziekte. Foster's Rugpijn Nierenpillen genezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen die zich daaronder bevinden, want inderdaad zijn het de nieren, die de pijn veroorzaken en niet de rug. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geeft, dezelfde die den Heer WIJ Kil UIJS gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Zezijnte Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Geref. Kerken. Beroepen te Laar J. Visser te Sprang. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Meliskerke door H. Roe lofzen te Goes. (Tel.) Ev. Luth. Kerk. Drietal te Wildervank A. Klinkenberg te Harlingen, J. C. Schroder te Kuilenburg en J. A. F. A. Stellwag te Groede. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het Fnnsch L. O. de heer P. Sandee te Rot terdam. En te Amsterdam voor de hoofd- acte de heer L. J. Allaart, aldaar. Middelburg. Morgen, Zaterdag, ver trekt het tweede gedeelte miliciens der lichting 1899, sedert 30 Juli j.l. voor lier- hidingsoefeningen onder de wapenen, met onbepaald verlof. De miliciens dier lichting hebben thans alle herhalingsoefeningen achter den rug en gaan begin Augustus van het volgend jaar over bij de landweer. Door Gedeputeerde Staten werd heden met ingang van 1 October a s. defi nitief benoemd tot klerk bij den Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde ten kantore van den Directeur te Vlissingen dhr. O. Dommisse, thans tijdelijk klerk. Heden werd door Gedeputeerde Staten met ingang van 1 September a. s. benoemd tot hoofd-commies ter provinciale 11 FEUILLETON. in 1787. Terwijl zoo een deel van de stad geïllu mineerd werd, vierde op dezen iaten avond bet bruut geweld zijn hoogtij op de Vlas markt en wel bij den kruidenier Thechof en bij den wijnhandelaar Christiasu Clement aan de overzijde. Bij beiden werd eene vreeselijke verwoesting aangericht. Vooral bij Clement, die kapitein was by de schut terij en geassocieerd was in de wijnnegotie met eene weduw6, die naast hem woonde. Het wijnpakhuis der firma werd totaal geruïneerd. Volgens een ooggetuige dron ken de geweldenaars zich dronken, smeten zij de fijnste wijnflesschen aan stukken en trokken de tappen uit vaten on kuipen, zoodat de wijn wel tot een voet hoogte in den kelder staande wegliep. Met volle emmers en flesschen trok een deel naar de markt wat de vreugde over de aangestoken illuminatie nog vermeerderde. Zelfs deden militairen, van wie men betere dingen kon verwaohten, aan die brooddronkenheid mee. Een grenadier viel naar men zegt dronken griffie van Zeeland (3e afdeeling) dhr. mr. dr. J. H. Labberton te 's-Gravenhage. Voor het staatsexamen voor candi- daat notaris, le gedeelte, zyn geslaagd de heeren A. G. J. Tenkink en P. W. de Kan, beiden van Middelburg. Vlissingen. De gemeenteraad benoemde heden dhr. M. J. Ilemmekam tot contro leur van deu hoofdelijken omslag op een jaarwedde van f 1800. Vlissingen. Donderdag had de stem ming plaats voor 3 leden van deu gemeente raad, in de vaoatures ontstaan door hel overlijden van den heer 11. J. van der Meer en het bedanken van de heeren G. L. P. Florechutz en P. Lueieer. In de vaeature-v. d. Meer werd gekozen de heer F. van der Meer (anti-rev.) met 223 stemmen. Op den heer L. van Aartsen (lib waren 200 stemmen uitgebraeht22 stemmen waren van onwaarde. In de vacature ontstaan door het be danken van den heer G. L P. Florschutz werd gekozen de heer W. S. Bosch (lib.) met 220 stemmen. De heer A. Huson (anti-rev.) verkreeg er 212 14 stemmen waren van onwaarde. In het derde district is gekozen de heer L. Taat (lib.) met 290 stemmen. Op den heer G. van der Putte waren 223 stemmen uitgebracht. Van onwaarde waren 12 stemmen. (Vliss. Crt.) Goes. De 16-jarige P. I. Bongers uit Middelburg die zich ten nadeele van den rijwielhandelaar Krijger alhier, had schul dig gemaakt aan verduistering van een rijwiel, is te Tilburg aangehouden, en gisteren naar hier overgebracht. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Middelburg. Naar aanleiding van het ontslag van enkele werklieden bij de firma F. Kleeuwens Zoon alhier, welke drukkerij aan den heer Ross overging, besloot de Vereeniging voor de Grafische Vakken eene commissie te benoemen, tot eene samenspreking met den heer Ross. lerseke. Donderdagavond vergaderde de gemeenteraad ter benoemiDg van een onderwijzeres aan schooi l.Dealphabetische voordracht bestond uit de dames M. S. Bal to Oostdijk, B. Huibregtse teNieuweTonge, M. van Kampen te Zaamslag, M. B. Nieu- wenhuijze te Middelharnis en D. P. Paul te 'a-Gravenpolder. Mej. Huibregtse werd met algemeene (9) stemmen benoemd om zoo spoedig mogelijk in functie te treden. Nog werden de heeren Sauer, Schipper en Wesdorp aangewezen om de begrooting en de rekening van het Burg. Armbest. na te zien. Gisterennaoht zijn te Westkapelle schoten gelost door de ruiten der woning van den opzichter van den polder Wal cheren, den heer Bolier. In de bedstede, waar toevallig niemand sliep, werden twee kogels gevonden. De daders vermoedelij k waren er meer dan een zijn onbekend. De heer A. J. Brinkhuis, opzichter bij den Rijkswaterstaat, is met ingang van 1 Sept. a. sverplaatst van Neuzen naar Ravenstein en omgekeerd de heer M. J. Dootjes van Ravenstein naar Neuzen. Terneuzen. De expediteurs en andere belanghebbenden bij de haven alhier hebben zich vereenigd tot een maritieme vereeniging, welke zich ten doel stelt de belangen dezer haven te behartigen. Kloetinge. Omtrent den brand, van Woensdagmiddag op de hofstede, bewoond door den heer Padmos wordt nader gemeld. Een span blauwe paarden werd met moeite gered, waar by de fiets van den redder in de vlammen bleef. In de schuur ging veel hooi, gerst en een partij erwten verloren. Slechts een wagen en 2 ploegen werden gered. Al het gereedschap en harnassement, wagens, eggen enz. verbrandden. Twee span paarden, die aan 't ploegen waren, bleven met het harnassement gespaard. De zgn. keet of 't keukenhuis bleef behouden, dat meer noordelijk afzonderlijk staat. De groote schuur, die 46 by 12 meter groot is, lag te half zes tegen den grond, evenals het wagenhuis er achter. Het hooi en de veldvruchten vormden langen tijd een groote vuurpoel. Al het verbrande was geassureerdde bouw bij de M,ddelburgsche maatschappij, het beestiaal, graan enz bij deZierikzeesche. De hofstede is het eigendom van mevr. de wed. De Meulemeester te Bergen op Zoom. lerseke Alhier had gisteren een ernstig ongeluk plaats, doordat de tietsrijder J. de Schipper een veldarbeidster omver reed, waardoor het meisje zeer leelijk aan 't hoofd werd gewond, terwijl zij veel pijn in rug en armen had. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend. Middelburg, Uitslag van den provin cialen driedaagschen schietwedstrijd, uit geschreven door de Middelburgsche Schut terij „Schietvereeniging", op 13, 14 en 15 Augustus 1906. Baan A. Korps, geweer M 95, eene serie van 5 schoten, afstand 200 Meter, le prijs, eene groote bronzen medaille van H. M. de Koningin der Nederlanden, voor de schiet vereeniging Medioburguni" te Middelburg, met 235 punten 2e pr., eene groote bron zen medaille van H. M. de Koningin-Moeder voor de schietvereeniging „Middelburg" te Middelburg, met 199 punten 3e pr., eene groote bronzen medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, voor de onder-afd. „Weerbaarheid" te Groedemet 189punten; 4e pr. eene verguld zilveren medaille van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland, voor de scherpschuttersvereen. //Voor Vaderland en Koningin", te Ter Neuzen, met 183 p.5e pr. eene verguld zilveren medaille van den heer burge meester van Middelburg, voor de schiet vereeniging te Breskens met 211 p., met 24 treffers. Bij het korps schieten werd rekening gehouden met het aantal treffers. Eene zilveren medaille, geschonken door den HoogEd.Gest. heer Mr. C. Lueasse, lid der Tweede Kamer, voor de hoogste korpsserie op baan A, werd behaald door den heer L. O. van Siraaten met 53 p. De vergulde zilveren medaille, uitge loofd door de Vereeniging «Uit het volk voor het Volk", te Middelburg, voor de meeste rozen in één serie met geweer M. 95, viel te beurt aan den heer W. K. Heriug met 3 rozen in een serie van 3 schoten. Baan B. Korps Buks, afstand 12 Meter, le prijs, eene vergulde zilveren medaille van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Walcheren te Middelburg voor de schietvereeniging //Middelburg" te Middelburg, met 449 p.; 2e pr., eene zilveren medaille van den Hoogachtb. heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland, voor de kon. seherpschuttersvereeniging te Vlissingen, met 435 p.en 3e pr. eene zilveren medaille van een lid van Ged. Staten van Zeeland voor de schietvereen. //Nut en Genoegen" te Biggekerke, met 428 punten. Baan G. Personeele Baan voor leden der feestvierende vereeniging. Geweer M 95, afstand 200 Meter, le prijs L. O. van StraateD, 2e. S. Boogerd, 3e. J. H. S. de Hoogh, 4e. J. Reijnierse, 5e. F. Keule- mans, 6e. Chr. Verhage, 7e. J. M. van Heusden, 8e. P. Loopse, 9e. H. Gabriëlse en 10e F. Ceulen. Baan D. Personeele Baan. Buks voor leden der vereen., afstand 12 Meter. Maxi mum 100 punten, le prijs Chr. Verhage, 93 p.2e. F. Keulemans, 923e. H. Gabriëlse, 88 4e. L. O. v. Straaten, 83 5e. S. Boogerd, 82; 6e. P. W.H.deKan, 817e. J. H. 8. de Hoogh, 798e. P. Looijse, 66; 9e. C. A. Schulte, 65 en 10e. J. Munters, 65. Baan E. Personeel voor leden en ge- noodigden. Geweer M 95, afstand 200 Meter. Eén serie van 5 schoten, die van Baan F vijf kaarten kunnen toonen van 45 punten of daarboven. Maximum 60 p. le prijs H. Gabriëlse, 46 p.2e. Boots gezel van Breskens, 45 p. Baan F. Vrije Baan, geweer M 95. Af stand 200 M. 5 schoten. Maximum 60 pun ten. le prijs W. K. Hering, 54 2e. Boots gezel, Breskens, 52, 50 3e. H. Gabriëlse, 52, 46 4e. N. N., 52 5e. v. d. Sloot, Ter Neuzen, 516e. Jacq Frank, 497e. K. Hamelink, Ter Neuzen, 47, 478e. L. O. van Straeten, 47, 42 9e. Modde, Breskens, 47en 10e. Van Dalsura, Vlissingen, 47. Baan G. Vrije Baan, geweer M 95. Af stand 200 Meter. 3 schoten. Maximum 36 punten, le pry's W- K. Hering, 362e. L. O. vau Straaten, 35 3e. H. J. Miesell, 34, 33 4e. N. N., 34, 325e. L. Dekker, Ter Neuzen, 34, 25 6e. Bootsgezel, Bres kens, 32, 31, 317e. Ockenburg, Vlissin gen, 32, 31, 30; 8e. Jacq Frank, 32,29; 9e. Ch. Verhage, 31en 10e. K. Hamelink, Ter Neuzen, 30, 30. Baan II. Vrye Baan. Buks, afstand 12 M., 5 schoten. Maximum 100 punten, le pr. Kleinepier, Biggekerke, 99, 97, 952e. Florusse, Biggekerke, 99, 97, 94; 3e. W. K. Hering, 974e. N. N., 96, 965e. v. d. Beek Callenfels, Vlissingen, 96, 906e. Jacq Frank, 95, 93 7e. Chr. Verhage, 95, 92; 8e. Van Dalsum, Vlissingen, 949e. Corbeijn, Biggekerke, 93, 92, 92 en 10e. Dommisse, Vlissingen, 93, 92, 87. De heeren, wier woonplaatsen niet staan vermeld, wonen te Middelburg. Op de Vrije Banen is rekening gehouden met steun-seriën. Met voldoening mag de Schutterij schiet vereeniging op dezen wedstrijd terugzien, aldoor was er zeer veel animo, en er heerschte eene gezellige bedryvigfceid. Jammer, dat het weder niet beter mede werkte, onder regen- en donderbuien knet terden somwijlen de schoten, waaraan on getwijfeld is toe te schrijven dat over het algemeen niet best op de groote baan is geschoten. Naar aanleiding van het bericht in Het Volk over de dienstweigering te Naar- den meldt het Hbld. dat het heden van een zestal miliciens te Naarden een schrijven heeft ontvangen, waarin over de hoedanig heid van het brood wordt geklaagd en over het niet luisteren naar de grieven die er over ter kennis van de officieren zouden zijn gebracht. Verder schrijven de miliciens aan het Hbld. o. a. „Den volgenden morgen dachten wy, dat het brood beter zou zyn, maar het was hetzelfde. Het geheele garnizoen,infanterie zoowel als artillerie, heeft dan ook geen brood gegeten. W e beklaagden ons wederom bij de officieren, doch toen daaraan geen gehoor werd gegeven en wij gecommandeerd werden voor dienst, weigerden wij allen dienst te doen met een leege maag. Het is de gewoonte, dat we 's morgens na de reveille een broodje krijgen van 6 ons en bij het koffiedrinken nog '/a deel daarvan. Nu werd dit laatste, wat toch hetzelfde brood was als het eerste, door den officier van gezondheid afgekeurd en kregen wij ter vergoeding daarvan 2 ons wittebrood, zegge 3 centen brood. Daar moesten wij den geheelen dag van leven, wijl wij eerst om 5 uur middageten kregen, waarvan, ouder gewoonte, weer niet genoeg was. Zulke voeding ontvangt het garnizoen te Naarden". Torpedo zoek. Ter reede van Texel is bij het houden van lanceer-oefeningen een vischtorpedo van de torpedoboot //Willem Willemsz" verloren geraakt. Voor het terugvinden ervan is een belooniug van f 250 uitgeloofd. Onweer en Brand. Te Beek is een korenmolen ten gevolge van het inslaan van den bliksem geheel afgebrand. Te Gaanderen werd een schuur, staande bij de boerderij Elshof, eveneens door het hemelvuur getroffen en een prooi der vlammen. Te Wehl is de bliksem geslagen in een eik, waaronder vier koeien schuilden. Drie koeien werden gedood. Voorts is aldaar de bliksem ge slagen in een boerenwoning, waar een oude vrouw werd getroffen. Zij bleef drie uur bewusteloos. Te Raesfeld even over de grens is tijdens een gouden bruiloft iD een woning de bliksem geslagen. Enkele gasten werden min of meer ernstig gewond. Het hui» brandde geheel af. Het Kamerlid Prof. v. d. Vlugt ver toeft weer in een sanatorium. De jongen te Zandvoort die bij het aflangen van zyn vlieger zich zoo ernstig brandde aan de draden der elec- trische geleiding, is, schoon hij beterende was, onverwacht aan hersenvliesontsteking gestorven. Te Drachten had een reiziger de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten den waggon te stekeD, terwijl de tram in volle vaart reed. Hij slingerde met zijn hoofd tegen een boom, daarna door een ruit van den waggon, viel toen uit het rijtuig, rolde in een droge sloot en werd in een vreeselijken toestand op genomen. Hagelramp. Een ijsramp ware beter gezegd. Dinsdagnamiddag is een hagelvlaag over Verviers neergekomen, gelijk niemand zich herinnerde ooit gezien te hebben. De rechten en Rechten, die hem by vorige Resolutiën in de jaren 1747 en 1766 zijn toegekendal hetwelk Hun Ed. Achtb. eenparig verklaaren bereid te zijn, ten allen tijde kragtdadig te handhaven, en aan diegene, die daartoe behulpzaam willen zijn, de noodige adsistentie te verleenen. Dat Hun Ed. Achtbare vertrouwen, dat deze Verklaaring van hun als Lieden van Eer tot genoegen van een yder strekken zal, en van die gezegende uitwerking zyn, dat een yder zich voorts stil en bedaard zal gedraagen, en zelfs het zyne toebrengen by degeen, die daartoe niet gezind zijn, om dezelve insgelyks tot bedaardheid en stilte aan te maanen, en daardoor den geheelen ondergang van de Stad, en dus ook van hun, aan wien thans gesproken wordtonvermydlijk zoude te weeg brengen. Actum ten Rade der stad Middelburg den 2 July 1787. Weinig oogenblikken, nadai de vlaggen waren uitgestoken, en de publicatie was afgekondigd, zag men de vier burgemees ters, voorafgegaan door twee stadsbodes in vol ornaa', in gezelsehap van de oudste lucht zag zwart als inkt en op twee stappen kon men geen voorwerp meer onderschei den. Opeens brak de lucht open en ge durende een kwart uur vielen er hagel- steenen van wier dikte men een gedacht zal hebben, als wij zeggen dat sommigen tot 2 kilos wogen. Sommige familiën wa ren bibberend in een hoek bijeengekropen en geloofden dat hun laatste uur geslagen was. Op sommige plaatsen lag een ijssehol opgestapeld ter hoogte van twee meters. Al de ruiten van serren, verandas, enz zijn uitgeslagen. De openbare gebouwen hebben veel geleden. Er zijn magazijnen, waar voor duizenden frank schade is. Slechts in éen hof schat men de schade op f 4000 frs. Afgeslagen telefoondraden hebben ook ongevallen verwekt. In de hovingen en tuinen is de aanblik waarlijk bedroevend. Planten, bloemen, vruchten, alles is vernield. Dikke takken zijn van de boomen gerukt door de zware hagel- steenen. Duiven werden met honderden gedood en de telefoon- en telegraafdraden gebroken. Op het stadhuis, in het Justitie paleis, in het Atheneum is de schade over groot. Op den koer «ener woning in het midden der stad, vormden de hag.!bollen een ijslaag van 30 centimeters dikte. Ge broken telefoondraden die op den trolley draad van de electrische tram vielen, deelden het vuur mede aan het dak van een huis inde Collegestraat. Een pompier, die den draad wilde wegnemeD, kreeg een schok, die hem bewusteloos ten gronde deed vallen, terwijl een knaap door het aanraken van een gevallen draad bijna doodgebliksemd werd. Het schijnt dat in den omtrek der stad de schade ook groot is. (H. v. Antw.) Een buitenman verdwaalde in een groote stad. Hij ging naar 'n agent, nam beleefd zijn hoed af en vroeg »Hoe kan ik 't beste naar de Emmastraat komen »Och", zei de agent, uwes kan een rijtuig nemen of in de tram gaan zitten, maar u kan ook gaan loopen, 't is maar vijf minuten van hier »Ja," zei de ander, »ik weet wel, dat ik loopen kan, maar ik wou den weg graag weten, zie je.' »0, dat is wat anders kijk u eens, u gaat eerst rechts af, dan links af en dan schuins over links." De buitenman stak z'n hand in zijn binnenzak alsof hij er een sigarenkoker uit wilde opdiepen. »'n Sigaar hebben vroeg hij. De agent wilde dat met alle soorten van genoegen. »Nou", zei de buitenman, »je kunt 'm zelf gaan koopen, of door 'n ander laten halen, je kunt 'm betalen, of cadeau vragen, of laten opschrijven. Besjoer". (Av.) Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt over de pogingen om de drie werk lieden uit den put te Ukkel te bevrijden het volgende Tot nu toe werkt men nog altijd vruch teloos om de drie bedolven werklieden te bevrijden. De officieren en ingenieurs overtuigen zich beurtelings, door neer te dalen en signalen te laten hooren, dat de ongelukkigen nog leven en de antwoorden zijn nog altijd duidelijk. Ongelukkig zyn regenvlagen de reddingswerken komen bemoeilijken. Verschillige voorname per sonen, onder andere de gouverneur, de procureur-generaal, enz., zyn ter plaatse geweest. Nieuwe stelsels van luchttoevoer zijn toegepast en twee mijnwerkers zijn uit Charleroi ontboden om aan de redding mee te arbeiden. De eerst geredde, Van Zeepen, is overleden. Om twee uur hedenmiddag kwam het volgende bericht: Ten 2 ure, naderde kapitein-comman dant Thollen, de leden der pers en zeide Wy zyn nogmaals verkeerd toegekomen de werken, uitgevoerd om de slachtoffers te vinden onder de tweede vloering van den ingestorten put, bewijzen dat deze insgelijks is ingestort. Het deel tusschen den tweeden vloer is gedeeltelijk gevuld met materialen. Wij zullen al doen wat wy kunnen om de slachtoffers te vinden. Anchiolo. De Grieksche bisschop van wien men niet wist of hij niet in de vlammen was omgekomen, is terecht. Ook de regeering geeft thans toe, dat er talrijke dooden en gewonden zijn. In Athene waren gisteren alle winkels ten teeken van rouw gesloten. Op het Grond wetsplein had een groote openluchtver gadering plaats, waar heftige redevoerin- predikanten, onder wie da. Simon Boitet die van de pui van het stadhuis een aan spraak tot het volk had gedaan, in statigen optocht eene wandeling maken door de verschillende wijken en straten der stad, met de bedoeling om het volk tot kalmte aan te manen, welk pogen met goeden uitslag werd bekroond Overal in de straten zag men aan de huizen tot aan de schellen en deurknoppen toe oranje aanbrengen, naar men voorgaf meer op commando der plunderende troe* pen uit de laatste dagen dan wel op innerlijkcn aandrang van het hart. En in de hoogte zag men schier uit iedere boven verdieping het dundoek uitwaaien. Die geheele voorraad van vlaggen, lappen, doeken en strikken, in allerlei variaties en kleurmengeling van af geel tot oranje, maakte een vreemd en bont vertoon. (Wordt vervolgd.) Predikant te Middelburg van April 1757 tot zijn dood, 21 Oct. 1807. Hij bleef ongehuwd en was als predikant zeer gezocht. Hie Nederi. jaarboeken 1787, in den kelder en zou daar gesmoord zijn, indien men hem niet in tijds ter hulp ware gekomen. Dit alles liep zoo tot den vol genden Maandagmorgen tien ure ongeveer. Toen meende de Magistraat, op het Stad huis byeen, in die benarde omstandigheden niet beter te kunnsn doen, dan een over tuigend bewijs van hunne eenparige oranje gezindheid te geven in het uitsteken van een oranjevlag op den stadhuistoren en ook op de Langejan, in de stille hoop, dat dit een probaat middel zou zijn, om de gemoe deren tot bedaren te brengen. De heeren hadden niet mis gezien. Zoo dra de geliefde Oranjevlag van uit den markttoren wapperde, scholen de hoofden der beweging van uit de oproerige menigte samen voor de pui van het raadhuis, onder luid gejubel hun vreugde te kennen gevende over deze ommekeer. En weldra werd het vreugdebetoon nog grooter, toen zij eenige lieden de vestibule zagen uit komen met een oranjevaandel, gevolgd door eenige regenten, de trappen van het stad huis afgaande, met de bedoeling de oranje vlag naar den Abdytoren te brengen. Met oorverdoovend gejuich werd do vlag begroet eu onder geleide van eene vroolyke menigte naar den Wal gebracht, waar het dundoek binnen enkele oogenblikken lustig uitwoei van de kroon. Middelerwijl werd voor de pui van het stadhuis ten aanhoore van eene saamge- stroomde schare de volgende publicatie afgekondigd BurgemeestersScheepenen en Raden der stad Middelburg, gevoelende dat de ongelukkige bewegingen, zoowel elders in de Republyk, als binnen deze stad ontstaan, haren oorsprong vinden in de verschillendheid van begrippen over de publyke zaken, en iu het begrip dat de denkenswijs van de Regeering ook daar omtrent niet eens zoude zyn, en voor ziende, dat, zoo lang hier over geen ver zekering van het tegendeel gegeven werd, de gisting der gemoederen niet verminderen zal, hebben eenparig goed gevonden bij dezen aan de gemeente bekend te maken, dat Hun Ed. Achtbare zich eenstemmig en elk Lid voor dezelve voor zich in het bijzonder, hebben vereenigd, om voor hun gevoelen te verklaaren te zullen bly'ven aankleven de Staat, Stadhouderlijke en Stads-Regeering, met deu Prins Erf- stadhouder, bekleedende alle die Voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2