No. 269. 1906. 20e Jaargang. NIEUWSBLAD TOOR ZEELAND. Vrijdag 17 Augustus j A N 13, [A.nd Peren, >OP 5öp GHRISTELIJK- HISTORISCH tegel- ek inschrijving ichrplng Buttenlandsch OierziekL Noodhulp Putter Centiaren Centiaren Jenttaren Scheuren, dhr. A. Okké, ihout Kabinet, röËRS ansknecht, ld benoodigd lienstmeid, enstbode ER—Heijkaii. Groote Markt. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST. te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN LBVRG - iVING. B kinderen wen- en als leerlingen jenen Chr. School ren daarvan aan- bestuursleden tot Bestuur: GD Wz., Voorz. 3ER, Seer. UWSCHE YLISSINGEN Ruime keuze, concurrentie, franco - - - Le ESDinsdags oud er dags en te gB- kar renhoek aan den ruik bij de Wed. .AND, itsdijk, in Dwars- Èij P. de Dbeu Jz. an den grindweg koorbij Ruimzioht, SlNKE Jz. men en insehrij- 'eren ten kantore Hz. te Goes vóór stus 1906. den Ouden Singel L. te zijner keuze, in te leveren ten 'ILAAR, vóór 18 netten en ver- eu, bij M. HOO- ere K 346, Middelburg. rouwepolder. persoon kan ein gezin, aan het Bureau oodigd ÜIJNCK Driewegen vüeid. g loon, bij J. verstraat, Vlissingen. e Heinkenszandt renwoordige ter- e per weekêa huis, loon naar j'Verweet Goetf; 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,026. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van I5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. 16 Augustus 1906. «Huismanskiesrecht'' en „algemeen stem recht is ganschelyk niet hetzelfde. Veeleer bestaat tusschen die beide een diepgaand verschil. Volgens Rousseau wordt de staat ge vormd door samenwoning en onderling goedvinden van afzonderlijke menschen, en al wordt zijn theorie van het maat schappelijk verdrag ook verworpen, de leer dat een volk bestaat uit een zeker aantal «menschen", wordt door alle revo lutionairen gehuldigd. De antirevolutionair daarentegen blijft staan bij «het gezin" als goddelijke in stelling en verwerpt iedere poging om dien kring uiteen te scheuren en de af zonderlijke «individu's" zooals men liefst op echt revolutionaire wijs zich uitdrukt, als kleinste bestanddeel der natie aan te nemen. Een gezin is de kleinste kring in den staat. Daarom kan voor een antirevolu tionair algemeen stemrecht nooit anders beteekenen dan stemrecht van gezinshoof den. Niet juist bij uitsluiting gehuwden, maar allen die er een eigen gezin op nahouden en dus een grooter of kleiner kring om zich heen hebben gevormd, waarvan zij het hoofd uitmaken. Zelfs zou het, zoover wij kunnen zien, niet tegen het antirevolutionair beginsel indruisehen dat ook weduwen, die als gezinshoofd barer inwonende kinderen optreden, recht ont vingen tot het uitbrengen eener stem, al ware het dan ook door een gemachtigde. Ligt er zoo een geheel ander beginsel aan het huismanskiesrecht ten grondslag, ook in de praktijk zal het tot gansch andere uitkomsten voeren. In het hebben van een gezin ligt reeds dadelijk een zekeren waarborg voor meer dere levenservaring en bezadigder zin. Vooral wie een gezin heeft met kinderen, rekent niet alleen met het heden, maar ook met de toekomst. Er zijn ongetwijfeld ook onder onze vaders en moeders roe- keloozen en lichtzinnigen, maar toch, percentsgewijze onder de vrijgezellen zeker heel wat meer. Vraag maar eens in het naburig Duitschland, onder welke kringen de socialisten het meest propaganda maken, en het zal blijken dat juist onder de jonge ongehuwde arbeiders hun aanhang het grootst is. De Rijksmiddelen blijven geregeld meer opbrengen. De afgeloopen maand Juli bracht de maandelijksche opbrengst weer 7"/a ton hooger dan hare zuster van 1905. De opbrengst der eerste zeven maanden van dit jaar is circa 4 miljoen hooger dan die der eerste zeven maanden van het vorige. Alleen de directe belastingen brachten in Juli circa 4 ton meer op dan in Juli 1905. Dat mag een buitenkansje heeten. Bij een vergelijking van de opbrengst der eerste zeven maanden van het jaar met die van datzelfde tijdperk in 1905 zien wjj, dat meer hebben opgebrachtde grondbelasting f 195,000 het personeel f 362,000 de bedrijfsbelasting f 462,000 de vermogensbelasting f 174,000 de in voerrechten f 501,500; de suiker f 1,134,000; de wijn f 49000; het gedistilleerd f 415,000; het zout f 22,000; bieren en azijnen f 31,000 en de accijns op het geslacht f 272,000 de gouden en zilveren werken brachten f 20,000 meer op; de zegelrechten f 206,000; de registratierechten f 340,000 de hypo theken f 32,000 de domeinen f 24 000 de posterijen f318,000; de telegraaf f 161,000 de jachtakten f 5000 en de loodsgelden f 157,000. Allleen de successierechten hebben nu tot dusver in totaal f961.000 minder opge bracht dan in de eerste zeven maanden van 1905. Voor den minister van financiën een goede boodschapen voor het vaderland geen kwaad teeken. Het wijst, er op dat de algemeene wel vaart niet vermindert, en de aandrang tot spoedmaken in zake de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, en de opneming van den landbouw in de ongevallenwet vrijmoedig mag worden herhaald. De vraag naar de mogelijkheid vail be scherming der tentenkampen tegen blik- 8emgevaar is in de laatste weken sedert het droevig ongeluk in „de kamp van Zeist" weer meer en meer naar voren getreden. Thans geeft de heer G. C. A. Fabius te 's-Gravenhage een door een teekening toe gelichte beschrijving van een tent-inrich ting waardoor menschelijkerwijs 't gevaar voor ongelukken bij onweer zeer beperkt zal worden. In de eerste plaats acht hij verwijdering der wapenen uit de tenten noodzakelijk. En dan doet hij aan de hand het maken van een draadkooi, terwijl alle palen ge leidend met de aarde worden verbonden. Het is te hopen dat straks in de Volks- vertegenwoordiging stemmen opgaan, die tot nader onderzoek van de deugdelijkheid dezer aanbevolen verbeteringen leiden. Onze jongens hebben er recht op dat de regeering die hen ter oefening oproept, in de eerste plaats, voorzoover dit in men- schelijke macht staat, wake voor hun leven. B u 1 g a r ij e. Gelijk de Joden in Rusland, zoo zijn de Grieken in Bulgarije, zelve de oorzaak van de mishandelingen waaraan zij hebben blootgestaan. Altijd, volgens de mishande laars. En de regeering geeftoedsel aan dit praatje. Natuurlijk, een zondebok moet er zijn. En wat is gemakkelijker dan het slacht offer zelve daarvoor uit te kiezen. Dan ontneemt men 't de gelegenheid om als aanklager op te treden. Maar of de open bare meening in Europa daarmede bevre digd is, dat is de vraag Nu, de regeerTng dan geeft de schuld van het gebeurde te Anchialos aan de Grieken, die door hun uitdagende houding de onlusten hebben uitgelokt. Het getal gedooden bedraagt volgens dit bericht zeven, dat der gewonden is nog onbekend. Ook is het aantal offers van den brand nog niet vastgesteld, daar de meeste lijken nog onder de puinhoopen liggen. Te Athene heeft het geheel ontbreken van nadere berichten omtrent de telegra- phisch gemelde anti-Grieksohe betoogingen in Bulgarije aanleiding gegeven tot het ontstaan van geruchten betreffende nienwe moordtooneelen het volk hield des nachts rumoerige betoogingen. Op den duur moet wel het Balkan- gebied het tooneel van zeer ernstige wor stelingen worden. Een lichtpunt in deze droeve geschiedenis is, dat de sultan, vol gens ambtelijk schrijven der Turksehe regeering, volkomen hersteld is, en der halve de strijd om de verdeeling of aan vaarding zijner nalatenschap weer eenigen tijd is verdaagd. Rusland. Het nieuwe, meest bureaucratisch saam- gestelde, kabinet voldoet aan niemand, ook niet aan deszelfs samensteller, minister Stolypin. Deze moet verklaard hebben dat hij het zeer betreurde geen kabinet van niet-bureauoraten te hebben kunnen vormen, ten gevolge van het verzet te Petershof, maar dat hij daarvoor opnieuw moeite zou doen. Thans is hij bezig een wetsontwerp op de verkiezingen te bewerken, waarbij voor de steden directe verkiezingen en voor het platteland verkieziDgen met twee trap pen zouden worden vastgesteld. Dat zou derhalve worden ongeveer als bij ons de verkiezingen voor de Eerste Kamer. De kiezers kiezen een kiescollege (dat zijn bij ons de Provinciale Staten) en dat kiescollege kiest de leden der Eerste Kamer, In ieder geval zal de regeering haar voordeel hebben te doen met de ervaringen der laatste maanden, ten gevolge van bet, misschien wel wat vroeg, ingevoerde stelsel van directe verkiezingen. De Tsaar en de leden der keizerlijke familie zijn met de hofhouding van Peter hof naar Krosnoji Selo vertrokken. Een vredelievend bericht dat alles be halve voegt bij het onrustbarend bericht van nieuwe onlusten te Lodz, waarvan wij gisteren reeds gewaagden. Zoo werden aldaar in een politie-dïstrict twee bommen geworpen, waardoor een gebouw in brand geraakte. Troepen, die haastig kwamen aangesneld, vuurden eenige salvo's at, waardoor velen gedood of gewond werden. Lodz ligt in Russisch Polen, halverwege "Warschau en de Duitsohe grens. Toch kan over 't algemeen worden vast gesteld dat de revolutionairenuitdeperiode der opstanden en werkstakingen in die der rustige propaganda zijn over gegaan. Een onbloedige, doch niet minder gevaarlijke periode. Dat bewijzen hun talrijke geheime ver gaderingen waar nog bij komt dat zij door de organiseering van treinenroof bezig zijn hun strijdkas te vullen. Zoo werken de uiterste flanken van dit ontzettende leger wetenschap en plebs saam om het gezag ten onder te brengen. Wat de beide groote partijen aaBgaat de Octobristen en de Constitutioneele de mocraten ook zij hebben de rust ver kozen boven de actie in het wilde. Wij herhalen, ook dat maakt de zaak niet min der gevaarlijk. Het is hier blijkbaar de tactiek van teruggaan om een beteren sprong te kunnen doen (reculer pour mieux sauter). Moge het kabinet Stolypin zich deze verbeterde kans ten nutte maken en bard werken aan die maatregelen welke ver zoening brengen. Maar hoe zal 't dit kun nen, wanneer alle groepen hun medewer king onthoudenVoor de straks genoemde partijen, die dit wel weten en verlangen, is 't een goede tijd. Zij hebben slechts rustig te wachten tot de regeering het opgeeft, om dan, gelijk roofvogels op het aas, op haar nalatenschap aanvliegen. Want op den duur zijn geldgebrek en boerenop- roeren de factoren die de regeering van haar hartebloed zullen ontdoen en de partijen die haar bestoken zullen ver sterken. De boeren worden de ontzaglijke ont ketende macht, die de revolutie ten triomf zullen voeren, tenminste wanneer zij zich organiseeren. En hun voorgenomen ver gadering te Parijs te Parijs dewijl zij zich te Petersburg niet zoo vrij kunnen bewegen zegt al genoeg dat zij bezig zijn 't daarheen te sturen. Rusland is er nog lang niet. De minister van landbouw zal dit het spoedigst gewaar worden. Hij toch heeft bij de aanvaarding van zijn ambt verklaard dat gedwongen onteigening van particu liere landgoederen onnoodig was en dat het gebrek aan land der boeren kon worden verholpen door de overdracht van vrije kroonlanderijen en van gronden, die de grondbezitters vrijwillig bereid waren te verkoopen. Een verklaring die de door hem uitgesproken hoop, dat de samenleving de regeering bij het volbrengen der agrarische hervormingen zou ondersteunen, bereids ij del maakt, vooral nu ook de gematigde Octobristen de onteigening op hun partij program hebben gezet. Duitschland. Koning en Keizer. Het bekende heuglijk feit wordt druk besproken, namelijk van de ontmoeting der beide vorsten, den Eogelschen Koning en den Duitschen Keizer. Eerstgenoemde werd gisterenmorgen te Cronberg door den Keizer en diens zwager en schoonzuster prins en prinses Frederik Karei van Hessen opgewacht. De Keizer hielp den Koning uit het rijtuig. De beide vorsten kusten elkander op beide wangen. Daarop reden zij onder luid gejuich ook van de vele Engelsehen uit de omgeving toegestroomd, naar Fredrikshof. Daarop maakten zij in den morgen een uitstapje naar de burcht van Cronberg, bezochten, in overeenstemming met den wenseh van koning Edward, des middags Saaiburgen Homburg en keerden des avonds terug, waarop te acht uur op het slot Friedrichs- hof een maaltijd gehouden, werd, waaraan 32 personen aanzaten. Gisterenmorgen vertoefden de koning en de keizer met Von Tschirsohky en den gezant Lascelies ongeveer een uur op het terras voor het slot. F r a n k r ij k. De encycliek waarin de Paus zoo beslist positie koos tegen de scheiding van kerk en staat, welke de regeering wenscht door te drijven is een machtig document waar over nog veel gesproken zal worden, dat indruk zal maken op de verdrukten wien het in de eerste plaats geldt, en de Katho lieken in Europa, zoo niet over de geheele wereld met nieuwen moed in den strijd tegen Ongeloof en Revolutie zal bezielen. Wij ontleonen er eenige passages aan. De Paus begint na een inleiding met te verklaren, gelijk wij reeds in ons vorig no. kortelijk herinnerden, „dat met betrekking tot de vereenigingen voor den eeredienst zooals de wet die vaststelt, deze volstrekt niet kunnen worden opgericht zonder de geheiligde rechten te schenden, waarmede het leven zelf van de Kerk samenhangt. Waar wij alzoo deze vereenigingen ter zijde stellen, die ons geweten ons verbiedt goed te keuren, zou het toch nuttig kunnen schijnen te onderzoeken, of het geoorloofd is in plaats van deze vereenigingen een ander soort van vereenigingen tebeproeven, die tegelijkertijd met de Fransche wet en met het canoniek recht vereenigbaar zouden zyn, zoodat de Fransche katholieken ge spaard zouden blijven voor de ernstige verwikkelingen, waarmede zij worden be dreigd maar aangezien deze hoop ons ontbreekt, zoolang de wet onveranderd blijft, verklaren wij, dat het niet geoor loofd is, met een ander soort van ver eenigingen een proef te nemen, zoolang het niet onbetwistbaar en wettelijk vast staat dat de goddelijke inrichting van de Kerk, de onveranderlijke reehten van den Paus en de bisscjioppen, en hun gezag over de goederen die de Kerk noodig heeft, in het bijzonder over de heilige ge bouwen, onherroepelijk ten volle veilig zijn, in de bedoelde vereenigingen. Het tegendeel willen, dat kunnen wij niet. Het zou zijn, de heiligheid van onze roe ping schenden zonder vrede te brengen in de Kerk van Frankrijk. Ons blijft dus over, vereerde broeders, aan het werk te gaan en alle middelen ie baat te nemen, die het recht aan alle burgers toekent bij de inriehtiDg van den eeredienst. „Wat de vijanden van de Kerk haar ten laste zullen leggen tegenover onze besluiten en onze voorschriften, dat is niet moeilijk te voorzien. Zij zullen hun best doen het volk er van te overtuigen, dat wij niet uitsluitend het heil van de Kerk van Frankrijk op het oog hebben, dat wij een ander oogmerk hebben gehad dat met den godsdienst niet te maken heeft, dat wij een afkeer hebben van den republikeinschen regeeringsvorm en dat wij speculeeren op den partijstrijd om de republiek omver te werpen, dat wij aan de Franschen weigeren, wat de Heilige Stoel zonder bezwaar aan anderen heeft toegestaan. Deze en dergelijke beschuldi gingen, die waarschijnlijk onder het volk verbreid zullen worden om de geesten te verbitteren, werpen wij van meet af aan met alle verontwaardiging van ons af. Het zijn valsehe beschuldigingen. En op u rust de taak, die beschuldigingen te weerleggen, opdat zij de eenvoudigen en onwetenden niet in verwarring brengen. «Wat in het bijzonder betreft de besehul diging als zóude de Kerk elders plooibaarder gijn opgetreden, dan moet gij wel uitleg gen, dat de Kerk aldus handelde, omdat de toestand daar heel anders was en vooral omdat de heilige hiërarchie tot op zekere hoogte gewaarborgd bleef. Als een wille keurige Staat van de Kerk gescheiden is en aan deze de vrijheid heeft gelaten, die allen genieten, en de vrije beschikking over haar goederen, dan heeft die Staat onge twijfeld in menig opzicht onjuist gehandeld, maar daarmee is nog niet gezegd, dat die Staat de Kerk het bestaan onmogelijk heeft gemaakt. Geheel anders is het thans in Frankrijk. Daar hebben de makers van die onrechtvaardige wet niet willen maken een seheidingswet, maar een verdrukkings- wet. En dan verzekerden ze dal zij den vrede verlangden te bewaren, zij beloofden verzoening, en zij voeren tegen den gods dienst des lands een gewelddadigen oorlog. Zij zwaaien den fakkel der tweedracht en zetten de burgers tegen elkaar op, tot groote schade van het algemeen belang naar ieder begrijpt". De Paus werpt de schuld en de ge volgen van dezen strijd terug op de Fransche regeering en haar handlangers; en wekt de katholieken op om eensgezind te zijn in hun verzet, geen geweld te gebruiken, maar zich te verschansen iD hun goed recht, en niemand te kwetsen onder voorwendsel dat zijn zienswijze beter is dan de andere. Het is een kloek stuk, waarvan de uitwerking wel met eenige spanning mag worden tegemoet gezien. Hadden de Katholieken een halve eeuw te voren zulk een aansporing tot actie ge had, het zou, menschelijkerwijs gesproken, in Frankrijk nooit zoover zijn gekomen. Mandschoerije. Wat er nog eens van groeien zal? Amerika en Japan zijn beide jonge natiën, in hun opkomst, en stoomende met volle kracht, naar den rijken bloei. Dat geeft aanleiding tot naijver, gewet- tigden naijver, maar ook ongewettigde jalousie tusschen deze twee. Zjj willen de heerschappij ter zee in Oost-Azië. Zij zijn elkander reeds zoo dicht mogelijk gena derd. Amerika duwde eenige jaren ge leden Spanje op zij en Japan stootte ver leden jaar Rusland terug. En zoo laten zij Europa begrijpen wat van hen te wachten is. Maar dat zal botsing geven op den duur. Niet tusschen Amerika en Europa, ook niet tusschen Japan en Europa, al past Europa voor beiden op. Maar tusschen Japan on Amerika. Op 't oogenblik stellen zij zich tevreden met elkander eens zuur aan te kijkenen Amerika vooral, door optreden tegen de robbevangers, doet heel gevaarlijk. Maar de leepste schijnt toch wel Japan te zijn. Die wil eerst vooruit. Men ziet het nu weer in Mantsjoerije. Het wil nog maar niet vlotten met de ontruiming van dit kustland door Japan niettegenstaande Japan zich daartoe toch bij den vrede van Portsmouth verplicht had. Het heet dat uit een militair oog punt de ontruiming nog ongewenscht is, doch deze bewering dient slechts als voor wendsel om nagenoeg alle buitenlanders van den handel in Mandschoerije uit te sluiten. De regeering der Vereenigde Staten heeft naar aanleiding hiervan reeds vertrouwelijke vertoogen tot Japan gericht. De Japanners daarentegen mogen zich ongehinderd in 't gebied neerzetten en de regeering doet al 't mogelijke om hen daar bij van dienst te zijn. Zoo heeft de regee ring van den Mikado bijvoorbeeld den Amerikaanschen consul belet zich in An- tung te vestigen, omdat het daar nog niet geheel veilig voor hem is, maar intusschen zqn daar 5000 Japanners verschenen en hebben er allen handel tot zich getrokken. Werkeljjk, op den duur wordt dit een botsing, een zeeoorlog tusschen twee even knieën, een oorlog waarbij die tusschen Rusland en Japan slechte kinderspel zal blijken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1