Kerknieuws. Schooinieuws. Gemengde Berichten. lussen te Anchialo gemeld, dat de Grieken zich in de kerk en in eenige groote huizen verschanst hadden. Het gevecht duurde tot 5 uur in den namiddag. De stadsprefect sommeerde herhaaldelijk de Grieken, zich over te geven, maar tevergeefs. Ten slotte word de op 30 huizen na geheel vergane stad door militairen bezet, welke van Boergas gezonden waren De Grioksche bevolking was voor een deel in de bergen gevlucht. De regeering heeft, tot verhoeding van nieuwe aanvallen op de Grieken, besloten da strengste militaire maatregelen te ne men. De troepen zullen last krijgen, om op rustverstoorders dadelijk met scherp te schieten. Verder heeft de ministerraad 100,000 frs. toegestaan voor de bevolking van Anchialo die geen dak meer boven haar hoofd heeft, en last gegeven om leger tenten naar de verwoeste stad te zenden. Anchialo is de kleine stad met ongeveer 5300 inwoners aan de bocht van Burgas en geheel uit houten huizen bestaandeze werd voor 4/5 door Grieken bewoond. Waarschijnlijk is de aanval dus van buiten af geschied door de opgeruide Bulgaarsche boeren uit den omtrek, en de Macedonische comité's zullen daar wel de hand in hebben gehad. De Bulgaren in Macedonië zullen het nu Weer moeten ontgelden. Reeds is op de reede van Saloniki een aanslag gepleegd op dsn in gezelschap van eenige vrienden terugkeerende tolk van het Bulgaarsche handelsagentschap. De schoten troffen den tolk niet, maar wel den Bulgaarschen art3 Nikolof Wodinali, zoodat toch een zoen offer is gevallen. Dat nu weer een Griek aan de beurt is vermoord te worden spreekt vanzelf. Uit de provincie komen de volgende be richten De bekende Bulgaarsche Woiwode Tsjer- napejef, wiens taak het is de Grieken in het district Stroemnitza in toom te houden, kampeerde met een sterke bende in 't bosch bij Koeklesj. Zyn verblijf werd den Turk - schen militairen bevelhebber verraden en deze liet het bosch omsingelen. Tsjerna- pejef trachtte door te breken, en verloor zes zijner beste lieden voor 't hem gelukte zich weer in het bosch terug te trekken. De troepen ontvingen intusschen versterkin gen, waarmee men hoopt zich van de bende en haar aanvoerder meester te zullen maken. Een uit tien man bestaande bende Koet- zowalachen, die zich naar Kroepisjta begaf om proviand te halen, werd door een Griek- scaa bende overvallen. Vier Koetzowa- lachen vielen, de overigen gaven zich over en warden door de Grieken weggesleept. F r a n k r ij k. In onze telegrammen hebben wij gisteren al iets gezegd van de ernstige ontevreden heid door de bisschoppen uitgesproken in antwoord op de encycliek van den Paus in zake de door den Paus als onrecht vaardig veroordeelde wet der Fransche regeering op de scheiding van kerk en staat. Gelijk de lezer weet kunnen de kerken niet meer erkend worden, tenzij dan in den modernen anti-christelijken vorm van „vereenigingen voor den eere- dienst". En terecht heeft de Paus geoor deeld dat de oprichting van deze „ver eenigingen" een schending zou zijn van de autonome rechten der kerk. Wat andere kanonieke vereenigingen betreft, zegt de Paus in zijn encycliek, dat het niet geoorloofd is te beproeven die op te richten, zonder de zekerheid te heóban, dat de rechten van den Paus en het gezag van de bisschoppen over de kerkelijke goederen en gebouwen onher roepelijk veilig zijn. De encycliek verklaart de beweringen voor onwaar, dat de Heilige Stoel oog- mnkeu nastreeft, die vreemd zijn aan den godsdienst, dat de republikeinsche regee- ringsvorm hem tegenstaat en dat hij om dien omver te werpen rekent op de hulp van de oppositie. De Paus beveelt de Fransche katholie ken aan om te strijden voor de kerk, zonder geweld maar met beslistheid, ver- eewigd in een volkomen eensgezindheid tegen de rampzalige wet. Door dit schrijven van den Paus is duidelijk uitgesproken dat de Paus zich tegen deze Scheidingswet verklaart, en het sein geeft tot lijdelijk verzet. JdLst antwoord is geweest het gister door ons even gereleveerde protest der bis schoppen. Ook deze onrechtvaardigheid van ket radico socialisme zal diepe sporen nalaten in do conscientiën der minder heid, niet alleen daar maar ook elders P e r z i „In het Britache gezantschap te Teheran hebben tot dusver 16000 personen schuil gezocht. Het terrein van het legatiege bouw is een weinig beschadigd". Dit bericht uit Teheran geeft te denken. Zijn de toestanden in de Perzische hoofd stad zoo ongeregeld, dat gsen vreemdeling zich daar meer veilig acht? En dat pas enkele dagen nadat het ver drag tusscben Engeland en dat rijk is be kend geworden in zake de onbaatzuchtige in gebruikneming van dat land door Engel- schen om er een telefoon- en telegraaf- en spoorwegnet over te brengen, eD de Perzen goedgunstig van hunne land- en tuinbouw producten en van den Russischen invloed af te helpen. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Dordrecht G. A> Slagmolen te Hedel, G. H. Beekenkamp te Huizen en J. H. Dekking te Monster. Gedankt voor Oud Beijerland door B. Batelaan te Waarder. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen N. IJ. v. Goor te Halfweg en G. Wielinga te Delft. Beroepen te Zegwaard J. H. Broek Roelofs, oand. te Hardenbergte Buruin J. H. Jonker te Wormerveer. Met de woorden van Filippensen 4 1 nam Dr. A. Kuyper Jr. afscheid van zijne gemeente te Makkum en Comwerd. Zeer talrijk waren van heinde en ver velen opgekomen, zoodat het ruime Kerk gebouw geheel gevuld was, om mede te luisteren naar dit ernstige, laatste woord. God zegene Dr. Kuyper ook te Vlissingen. Hersteld Ev. Lulh. Kerk. Beroepen te Deventer Chr. de Meijere te Hoorn. Geslaagd voor de hoofdaole te Am sterdam dhr. A. R. Paauwe aldaar. Examen Landmeter. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen die het examen van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 25 Aug. e.k. schriftelijk bij het Departement van Binnenlandsche Zaken moeten aanmelden. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Crt. no. 189. Practische examens voor arts en tand meester. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis, dat op 1 October 1906 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts, alsmede te Utrecht tot het afleggen van de prac tische examens van tandmeester. Zij die tot de examens wensehen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 18 September 1906 schriftelijk aan melden bij den voorzitter der examen commissie, en welte Leiden bij den hoogleeraar dr. W. Nolen, te Utrecht bij den hoogleeraar dr. C. Eykman, te Gro ningen bij den hoogleeraar dr. A.P. Fokker en te Amsterdam bij den hoogleeraar dr. C. Winkler, met overlegging van een uittreksel uit het geboorteregister of eenig ander ambtelijk stuk, waaruit, ten genoegen van de examen-oommissie, hunne namen en voornamen, alsmede de datum van hunne geboorte duidelijk blijken. Men zie verder de Staatscourant. Onze Middelburgsche corresp. schrijft: Welk een groote rol de fotografie in ons hedendaagsch leven speelt kan men niet alleen gewaar worden aan de tallooze prent briefkaarten, die de heele wereld door vliegen,welker étalage men overal aantreft, en die op hun beurt het huis van geon enkele onzer lezers voorbijgaan. Maar ook is de beteekenis der fotografie voor ons leven te schatten, als men des Zondags en vooral Donderdags de vreemde lingen nagaat die Middelburg bezoeken. Wat al kiekers en gekiekten Donderdag kwam er in mijne omgeving een kap wagentje voor een winkel de bood schappen halen. Onmiddellijk was het wagentje omringd door vijf fotografen. Een eindje verder werd een groentekar, bezet m6t een bazin en twee kinderen er voor door drie fotografen gekiekt. Jongetjes en meisjes als menschjes ge kleed zijn het mikpunt van alle fotografen, en als ze grooter geworden zijn, en niet begeeren gekiekt te worden, dan is het spel tusschen den begeerenden fotograaf en de draaiende bazin niet onaardig. Tot heden is alles en iedereen voor den fotograaf vogelvrij. Duitschland zal de beschaafde wereld voorgaan in een nieuwe wet tot bescher ming van eigen beeldtenis. Middelburg. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" werden tot bestuursleden benoemd de heeren Dirk L. Broeder en jhr. Storm van 's-Gravensande, zulks in de plaats van de heeren M. van Boven en W. Hioolen, die voor hunne be noeming hadden bedankt. Met de benoem den stonden op het dubbeltal de heeren W. J. Schutz en J. Appel. Vlissingen. Dinsdag kwam hier op de reede het Koninklijke Engelsche jacht „Victoria and Albert", geëscorteerd door de kruisers „Devonshire" en „Roseburgh". Aan boord bevond zich Eduard Koning van Engeland Na den middag kwam het jacht op de haven en moerde aan de zuidelijke ponton. Des avonds om 9,20 Greenwichtijd vertrok de Koning met een extra-trein. Alles was weer door stedelijke en rijks politie afgezet. H. M. „Bulgia" vertrok gisteren weer voor een paar dagen naar Veere en vandaar vertrekt het weer voor eenige dagen naar Dordrecht. Van de nageljongens aan de fabriek „De Schelde" die gisteren het werk hebben gestaakt zijn heden de grootste helft door de directie ontslagen geworden en door nieuwe vervangen. Goes. Op initiatief der afdeeling Krui- ningen van het A. N. W. V. werd Zaterdag alhier een vergadering gehouden om te spreken over de middelen, welke kunnen worden aangewend om eenigen invloed uit te oefenen op het werk der Landbouw- enquête-commissie, Vertegenwoordigd wa ren, behalve Kruiningen, de werklieden- vereenigingen te Krabbendijke, Oudelande, Baarland, Borsele en Biezelinge. Door den heer Jao. Welleman, hiertoe door de Krui- ningsche vereeniging uitgenoodigd, werd de beteekenis der omvangrijke taak van de commissie uiteengezet, terwijl ook werd gewezen op de eenzijdige samenstelling. Spreker vermoedt, dat een vragenlijst zal worden samengesteld, maar duidt tevens aan, dat juist van de beantwoording dezer vragen, zoo ontzettend veel afhangt. Wie zal deze vragen beantwoorden? Spreker kan zich voorstellen, dat de commissie, logisch denkend, het oog zal richten op werklieden- vereenigingen, maar evenmin is het onmoge lijk dat de commissie alles verwacht van officieële personen. Wie weet of de burge meesters niet voor dat zaakje gespannen zullen worden Mocht dit het geval wezen, dan is zijn vertrouwen in de ware beant woording niet onvoorwaardelijk. Zeker, er zullen er zijn, die het naar hun beste weten, met ernst en toewijding op zieh nemen, maar er zullen er ook zijn, die het beschou wen als een lastig dienstzaakje en er zieh met een Jantje van Leiden zullen afhelpen. Dan mislukt de enquête en daarmee de grondslag voor een toekomstige landbouw- sociale wetgeving. Hiervoor dient dus ge waakt Alles samenvattend, geeft spreker de vergadering in overweging te besluiten a. dat de commissie kenbaar zal worden ge maakt, dat de wensch der landarbeiders is, dat zij zich over hun toestand zal doen voorlichten door arbeidersvereenigingen of arbeidersper sonen b. dat daarom de commissie een te verzenden vragenlijst doe toekomen aan alle plattelands- vverkliedenvereenigingen c. of bij gemis daaraan in eenige gemeenten door een commissie van landarbeiders. Ten slotte wijst spreker er nog op, dat diepe ernst bij de beantwoording moet voorzitten en meent hij, dat de hoofdbe sturen der groote werkliedenbonden hierin van dienst kunnen wezen door hun platte- lands-afdeelingen hierop te wijzen. Omtrent het gesprokene bleek in de ver gadering groote eenstemmigheid te bestaan, zoodat alle bovengenoemde voorstellen werden aangenomen en vervat in de vol gende motie, in de hoop, dat allerwegen hiermede instemming zal worden betuigd „De vergadering van vertegenwoordigers der werkliedee-vereenigingen te Kruiningen, Krab bendijke, Biezelinge, Baarland, Oudelanuc en Borssele, gehouden te Goes, op Zaterdag 11 Aug. 1906, kennis genomen hebbende van de benoeming eener staatscommissie, onder meer tot onderzoek naar den oeconomischen toestand der landarbeiders, spreekt haar verontwaardiging uit, dat in deze commissie geen enkele land arbeider zitting heeft en hoopt nu, dat de com missie, in tegenstelling met de regeering, waar mogelijk, zich door plattelands-arbeidersvereeni- gingen of bij gemis daaraan in eenige streek door boerenarbeiders zal doen voorlichten". Een ingezetene dezer gemeente ont ving van een zekere de W. uit Amsterdam het verzoek om prijsopgave van grijs papier, om alvorens daaraan te voldoen werd ge ïnformeerd en kwam men daardoor tot de ontdekking met iemand uit het gilde »der niet-be. talen den" te doen te hebben. Met ingang van 1 October a.s. is als beeëdigd klerk ter hypotheek-kantore alh.er, behoudens hoogere goedkeuring, aangesteld dhr. Constandse, thans teekenaar van het kadaster te Utrecht. Heinkenszand. De WelEerw. heerP. Aanstoot, rustend pastoor alhier, kreeg gisteren, door een wondje aan zijn hand open te krabben, een zoodanig gezwollen arm, dat geneeskundige hulp moest ver leend worden door arts Hoorweg, welke de noodige operatie verrichtte. De toestand van de 84-jarige is nogal ernstig. Riiland. Met vereende krachten over twee plaatsen verdeeld, namelijk bij wacht post 19 en nabij de woning bewoond door dykbaas K., samen 400 polderwerkers, werd heden morgen om 11 uur de Eerste Bathpolder gedicht. Behalve met grond werd ook gewerkt met zakken zand, kram- mat, palen waarin spijkers waren bevestigd, dekkleeden, enz. Om 11 uur bleef men het water meester. Het gedeelte van den polder dat thans gedicht is en waarin de huizenrij stond is ruim 5 maanden met elk getij onder water geweest. Zij die er in wonen kunnen nu weer gerust zijn. Zierikzee. Het stakend personeel der sigarenfabrikanten Koevoets Zonen stelde de volgende eischen Het verlangt 2'/j cent verhooging voor het fabriceeren van elke honderd sigaren van de geringste qualiteit. (Thans wordt hun als arbeidsloon daar voor uitbetaald 32'/» cent en de stakers beweren, dat op andere sigarenfabrieken alhier ook 35 cent wordt betaald. Voorts dat de patroons gestript binnengoed leveren. (Tot heden toe moesten de werklieden ge zamenlijk grootendeels het strippen bekos tigen, dat door jongens geschiedde, die met goedvinden der patroons door hen worden aangenomen en op de fabriek mochten werken). Ten derde willen zij vrijgesteld worden van het fabriceeren van over-sigaren. De werklieden namelijk, zijn gewoon niet honderd, maar steeds 101 sigaren af te leveren. Die gewoonte schijnt hierop te steunen, dat de fabrikant voor de sigaren, die de werklieden gratis van hem bekomen, geen arbeidsloon behoeft te betalen. Bij vaststaande geconstateerde slechte qualiteit tabak, verlangen zij 2'/j cent verhooging voor de fabricatie van elke honderd sigaren. (N. R. C.J Te Panheel brak gisterenavond brand uit ten huize van eeu landbouwer, Slechts met moeite konden de kipderen, die reed» te bed lagen,gered worden. Deingeschuurde oogst verbranddehet vee kon tijdig in veiligheid gebracht worden. j Gisteravond werd te Winschoten een landbouwer, een weduwnaar, die in ondertrouw was opgenomen, een „serenade" gebracht. Met ketelmuziek, ja wét niet al, toog men er op uit om den 56-jarigen bruidegom, die nu nog lief en leed met een 19 jarige schoone wilde deelen, te complimenteeren. Onder dat publiek be vond zich echter ook een vrouw (vergezeld van haar vader en moeder), die ook meende aanspraak te hebben op den bruidegom, daar zij evenals de toekomstige bruid met den landbouwer had verkeerd. En waarom mocht dat niet zei èn haar vader èn haar moederzij is een „gescheiden" vrouw, d. w. z. haar man is van haar weggeloopen. Zij nu meende ook recht op den in ondertrouw opgenomen man te hebben. Daarom werd hier drukte gemaakt, die zoo hoog liep, dat de vader zich niet ontzag de ruiten der landbouwerswoning in te slaan, een mes te trekken, ja, den persoon in kwestiede kleeren van zijn lichaam te scheuren. De politie maakte een einde aan het kabaal. Het contlikt in het confectiebedrijf te Amsterdam is zoo goed als geëindigd. De meeste grossiers hebben den patroons de gevraagde 25 pet. verhooging ten bate der werklieden toegestaan. Glasblazers. De onlangs uitgesproken „sperre" over de Nederlandsche glasfa brieken is opgeheven voor de fabriek van den heer Melchers, te Schiedam, omdat deze heer geen lid is van den Patroons bond en niet voor de markt werkt, doch voor eigen gebruik, doordat eenige groote distillateurs aandeelhouders in die labriek zijn. Die fabriek is het toevluchtsoord voor werklooze glasmakers geworden, doordat de heer Melchers het patroons- besluit na de staking van 1904, om geen arbeiders van elkander over te nemen, niet toepast. Nabij Hoek van Holland is op het Noorderhoofd, beklemd tusschen twee palen, gevonden een hoed, inhoudende o a. een horloge, een mes, een portemonnaie met eenig Duitsch geld, een zakspiegeltje, een potlood en sigaren. Men heeft dien avond iemand opgemerkt, die zich van het Noorderhoofd aan de zijde van den Wa terweg gekleed te water begaf. Te St. Oedenrode werd door de train een driejarig kindje overreden. Het geheel verpletterde lichaampje werd van onder de machine opgenomen. Een auto is Zondag nabij Venlo door't sprin gen van een band, waardoor het rijtuig in het tramspoor kwam, omgeslagen. De chauffeur en een heer kwamen er met lichte kwetsuren afmaar twee dames en een priester, leeraar aan het pro-gymnasium, moesten naar de stad worden vervoerd om verbonden te worden, en de priester bleek zóó ernstig verwond te zijn, dat hij ter verdere verpleging in het ziekenhuis moest blijven. De auto, die in snelle vaart was, maakte een dubbele buiteling en werd ge heel vernield. Te Rheden gingen twee heeren, geen van beide goede zwemmers, in den IJsel zwemmen. Zij waagden zich te ver buiten de krib, een hunner zonk en poogde zich nog aan zijn metgezel vast te grijpen. Deze redde zieh met moeite, maar de ander werd doorden stroom meege voerd en zijn lijk is nog niet gevonden. De verdronkene was 29 jaar. Te Apel doorn is bij het baden in het Kanaal een tienjarig knaapje verdronken. Een lei dekker is van liet dak der dekenij te Hoog straten gevallen en binnen eenige oogen- blikken aan de gevolgen bezweken. Heel wat opschudding Zondag te 's Gravenhage in en om den Dierentuin. Een bewoner van een der omliggende straten had eenmisthoorn op zijn balkon geplaatst en accompagneerde daar mee de muziek, wat èn op deze èn op de luisterenden èn op de buren zeer ontstem mend werkte. Maar dat was dan pok de bedoeling. Want toen een der omwonenden, radeloos geworden door het klagend ge huil van het toestel, naar zijn achterbuur ging, om staking van 't lawaai te ver zoeken, bleek de misthoorn een dwang maatregel te zyn degene, die het toestel in werking bracht, was radeloos geworden door de kinderspeelplaats achter zijn woning, en had nu besloten, te mist hoornen tijdens de concerten, tot de speelplaats zou verplaatst zijn, zoo luidde het antwoord, beleefd, maar beslist. (H. Ct.) H Welk doende enz. Dat schrijven jaarlijks honderden menschen aan 'tslot van adressen aan de overheid zonder dat ze weten wat 't eigenlijk beteekent. In de Tel. worden er twee uitleggingen aan gegeven. Beide komen daarin overeen dat het geen overbodig aanhangsel is, doch de verkorting is van een vroeger gebruikelijke toevoegingvolgens den een beduidt ze: ('twelk doende) „zult gy wel doen en de suppliant zal God voor u bidden", naar de lezing van den ander „zult gij weldoen en de Heer u daarvoor beloonen." De minister van Binnenlandsche Zaken heeft de zienswijze van de Com missarissen der Koningin verzocht over het in leven roepen van een centraal co mité, om bij rampen van algeraeenen aard dadelijk handelend te kunnen optreden, te meer waar bij de jengste overstrooming in Zeeland is gebleken hoe nuttig en noodig zulk een comité zou kunnen werken. Weer eenH. M. de Koningin heeft op voordracht van de ministers van marine en koloniën een commissie benoemd tot onderzoek en 't doen van voorsteilen in zake wijziging in de samenstelling der zee macht in Ned.-Indië. Voorzitter is Generaal Hooseboom, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indie; leden o. a. de Kamerleden Verhey en v. Wassenaer v. Catwijok. Gisterenmiddag circa 1 uur had te Bergen-op-Zoom een ernstig ongeluk plaats. Een viertal heeren uitmakende liet uitvoerend comité der Vereeniging tot stiohling van een inrichting tot christelijke verzorging van krankzinnigen in de nabij heid van Bergen-op-Zoom, waartoe o. a. behoorden dr. Wagenaar, predikant le Middelburg, en de heer Dregmans, notaris te Axel, keerden per rijtuig terug van een bezoek aan het aangekochte terrein, toen het paard, schrikkende van een aan den dijk geplaatst reclamebord, een zijsprong maakte, waardoor het rijtuig met de zich daarin bevindende heeren van den tamelijk hoogen dijk stortte. Dr. Wagenaar schoot de linkerarm uit de kom en had veel pijn in den rug, de heer Dregmans brak den pols en had eenige verwondingen aan den arm de heeren De Kruijter en v. Nim- wegen werden vrij ernstig aan het hoofd gewond. Na te Bergen-op-Zoom in het militair hospitaal verbonden te zijn, konden de heeren zich naar het station begeven om met den trein van 1.39 u. naar hun respec tieve woonplaatsen te vertrekken. (N. C De uitsluiting te Leiden. De Leidsche timmerliedenpatroons-ver- eeniging heeft in een langdurige verga dering gisteravond besloten het uitsluitings- besluit streng te blijven handhaven, zoodat van de stakenden niet één meer zal worden aangenomen. Met wie nu nog aan den arbeid zijn, zal met ingang van 1 Januari een loonregeling worden getroffen op den grondslag van het voorstel van mr. Fokker. De vleeschprijzen in Duitschland stij gen nog steeds. In den kleinhandel waren de prijzen per kilogram in pfenniogen l -C -é -S 2 -o Jö o -R "O S» a 22 2" s be J -2.S w S» .5 V O l/l le srt. 2e srt. Juli 1906 161 137 166 163 160 183 Juni 1906 157 133 161 162 158 184 Juli 1905 150 127 157 152 150 170 Men ziet dat de stijging bjj varkens- vleesch zelfs 5 pf. bedraagt in vergelijking met de vorige maand. De levend-begravenen te Uccle blij ken nog niet dood te zijn, doch nog steeds is men niet bij deze (drie) in den inge- storten put begraven slachtoffers kunnen komen. Om één uur hedenmiddag heeft men weer geluisterd of de signalen nog beantwoord werden en dit was het geval. Terwijl men aan de mijngang doorwerkt, die naast den ingestorten mijnput wordt gegraven om de ingeslotenen te bevrijden, is men tevens bezig dóór het puin, dat in de put is gevallen, een buis te wringen om de slachtoffers van versche lucht te kunnen voorzien en daarna zoo mogelijk van water en voedsel. Men heeft uit Charleroi mijnwerkers laten komen om dit zeer speciale werk te verrichten. Of schoon de drie mannen sedert Vrydag zitten opgesloten geeft men de hoop nog niet op, hen levend uit dit graf te voor schijn te halen. Gisteren is te Plymouth een schip aangekomen met een aan pest lijdenden Hindoe. De patiënt is in het ziekenschip dier haven opgenomen waarna de passagiers aan land mochten komen. Een Hongaarsche gendarme te Loeda- poesta bij Sadbadka is gisteren plotseling waanzinnig geworden. Met zijn geweer gewapend trok. hij langs de landwegen en schoot op ieder, dien hij ontmoette. Zoo doodde hij vier menschen en kwetste er 14. Hij schoot ook op de gendarmes, die op hem waren afgezonden en die ten slotte verplicht waren hem met een salvo onschadelijk te maken. Een Amerikaansche Thérèse Humbert. Een dame die zich de weduwe Helen- Hamilton noemde, heeft een reeks van geniale oplichtingen gepleegd, die haar tot de evenknie maken van de „groote" Thérèse. Zij begon met advertentiën in de bladen van den volgenden inhoud. „Jonge weduwe in 't bezit van een prachtig huis en een aanzienlijk inkomen wenscht een man van zaken te huwen die een goede positie bekleedt." Aan eiken sollicitant, die zich opdeed, toonde Helen Hamilton haar rijk gemeubeld huis en verklaarde zij, te willen trouweD, zoowel omdat zjj zich erg eenzaam voelde als omdat haar eerste man haar een rijke goudmijn in Mexico had nagelaten en zij een bescher mer zocht tegen de aanmatigingen van een harer broers, die een listige bedrieger was. Helene's schoonheid miste haar uit werking niet. Zjj was spoedig verloofd en liet zich prachtige geschenken geven. Vervolgens leende zij van haar bruidegom duizenden en duizenden dollars om een proces te beginnen tegen haar deugniet van een broer over de goudmijn waarna zij verdween zonder adres achter te laten. Verscheiden jaren lang oefende Helen Hamilton deze winstgevende prak tijk uit. Doch haar laatste slachtoffer ontmaskerde haar. Evenals de gebroeders Crawford was de broer der schoone He- lene niets dan een product harer ver beelding en de Mexicaansche goudmijn bestond evenmin als de befaamde brandkas der avenue de la Grande Armée. v\ el echter bestaat er een mynheer Hamilton

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2