NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. Ibouwers. am te koop. No. 265. 1906. Maandag 13 Augustus 20e Jaargang. HISTORISCH HEN. CHRISTELIJK- [paarden iOOP VLISSINGEN. F. v. d, Meer; G. v. d. Putte. >ei. itnta, - Bitnenkosrts. roenenitraak". iars te koop ÏÖÖP jpvarkens Boerenknecht, nakersknecht Paardenknecht enstbode 3^EcId Huishoudster, MEED iidieisstmeid, Dienstbode VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J, DE JONGE-VERWEST» te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN A. Huson De Unie Jes Sctel net iei Bijtel". De plundering te Middelburg in 1787. roppels van Apothe- uit de echte Kinabast, smiddel tegen Koorts, jraskoorts en gevatte 4 icon 60 cent. )aar in de Drogist bij Gebr. MULDER; A. SCHULTE Co. A. LDITWIELER J. J. KENSE. alen en ongemalen voor magere varkens per Baal. )ge platte Maïs. Bij n. zen worden van een gezonden. bij J. LOUWERSE (Qrijpskerke). Sj bij de rekeniDg, ider Vee, bij C. DE lieuwe W. ALTORFFER, Middelburg. OOP Koudekerke, gevraagd irma JAC. KRIJGER gevraagd r. BEUZENBERG, 1 an d B a t h. )etober AN SE Sr., Ritthem )ctober dknecht FRANCKE, Koude- nvember )oerenstand, bij Mej. burg. October CORNELISSE Cz., d e 1 b u r g. ng terstond gevraagd Waarde; gezin Jetober XvXei d. niet beneden de 25 Sr., Grijpskerkc. Jetober r. VAN SPARREN- rke, Westhoek. rstond benoodigd IE te Heinkenssand. mwoordige gevraagd voor vast. Loon f2 geheel buitenshuis. EP1ER—Heijkaii, o e sGroote Markt, onga-Verwest - Öoee. IEDEREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummersJ. 0,02s. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Voor de stemming op 16 Augustus a. s. voor drie leden van den Gemeenteraad bevelen wij mede aan in district II de heeren en en in district III den heer 1878 3 AUGUSTUS 1906. Aankondiging van de 28ste jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel. Unieblaadje No. 40. Omdat de Heere het van noode heeft. Luk. 19:31b. Wat heeft de Heere van noode? Kan Hij iets van noode hebben Is Hq niet die God, die de wereld heeft gemaakt, en alles wat daarin is, die ook van mensehenhanden niet wordt gediend, als iets behoevende, alzoo Hij zelf allen het leven, en den adem, en alle diDgen geeft Zijne is de wereld en hare volheid. Niets heeft Hij van noode, en toch ook weer alles. Het is uit kracht van die heilige wet der liefde, die alles voor zich vraagt, opdat zij wederkeerig zich geheel mocht geven. De Heere heeft alles van noode. Aller eerst ons, want wij zijn Zijn eigendom. Hij heeft ons noodig, zooals de vader zijn verloren kind noodig had, opdat de droef heid uit z\jn woning verdween, en de blijdschap daarin haar recht kreeg. Daarom heeft Hij het verlorene gezocht. Hij heeft van noode onze kinderen. Dezelfde Heiland, die ons riep, heeft ook hen geroepen. Hij heeft hun zaak bepleit, en hun recht verdedigd, dat velen hun, evenals toen, willen onthouden. Laat de kinderkens tot mij komen en ver hindert ze niet, ivant derzulken is het Konink rijk Gods". Zóó klonk het uit Zijn vrien- delijken mond, toen Hij op aarde was. Zóó 8 FEUILLETON. De Majoor der schutterij van de Edele Busse was dien eigen Zondagmorgen op het Raadhuis ontboden. Hem werd ge vraagd, of de schutters ook van zins waren om hun Hof te verdedigen; zoo ja, of het onder de gegeven omstandigheden niet beter zou zijn, het maar vrijwillig over te geven, op grond vooral daarvan, dat alsdan zeer waarschijnlijk het oproer en de plundering een einde zou nemen. Sohoorvoetend besloten daarop de leden van de Edele Busse, na terugkeer van hun Majoor tot het laatste, daar zij „ten allerklaarsten bemerkten, dat alles op hun zoude aanvallen, wijl er geen middelen gespaard wierden, om hen tegen te werken''. De schutters zagen derhalve van alle defensie af en stelden het Schuttershof met zijn eigendommen onder bescherming van den Magistraat, in de zekere ver wachting dat er behoorlijke voorziening tegen alle geweld zoude genomen worden. Zoodra de muitelingen kennis kregen van dit besluit het werd 's morgens vroeg van de pui van 't Raadhuis afgelezen trokken zij in groote, steeds aangroei ende menigte, de roode vlag voorop, van de Noordstraat de Markt over, de Lange- viele door en zoo naar het Schuttershof, over de Langeviele-brug. Onderweg hielden zij halt, In de Lange- yiele woonde de timmerman Dirk Kuypers £9» eerste Patriot, Zijn naam stond dan roept Hij ons door Zijn Woord nog toe, nu Hij als de Verheerlijkte in den Hemel aan des Vaders rechterhand is gezeten. Hij eischt daarmede Zijn eigendom op. Ze zijn Zijne lammeren, Zijn erfdeel, en daarom heeft Hij hen van noode. Dat heeft ons Christelijk Nederland, Gode zij dank, hoe langer hoe meer leeren verstaan. Uit kracht van die waarheid aan vaardde het den Schoolstrijd. Het begreep, dat het zichzelf en zijne kinderen terug moest geven aan Hem, die ons van noode heeft, omdat liefde niet gelukkig kan zijn zonder hen, aan wie zij zich hecht. Hoevelen echter blijven nog achter. Hoe- velen voelen nog niet welk een verlangen der liefde naar hen uitgaat, in dit Woord van den Heiland. Gij, die dit leest, hebt gij dit verstaan Hebt gij gevoeld, dat de Heere u van noode heeft en ook uwe kinderen? Die dat voelde, heeft niet gerust, voordat ook de school weder de kinderen tot Hem bracht. De toekomst werd de rechtvaardi ging van deze daad. Toen in het jaar 1857 de Schoolwet in Nederland tot stand kwam, werd het onder wijs in de scholen van den Staat neutraal gemaakt. Het kon niet anders. De Staat mocht geen oordeel uitspreken over het geloof van anderen, daarom moest over alle geloof in de School worden ge zwegen. De Neutraliteit der School werd aanvaard als een noodzakelijk kwaad. Men moest wel rekening houden met de eischen van de gemengdheid der bevolking. In onze dagen echter verheft men die Neutraliteit als het hoogste ideaal der op voeding en van het onderwijs in de scholen. De pleitbezorgers der Openbare School gaan rond door Nederland en vertellen overal, dat het kind met godsdienst niets heeft te maken, en dat wie het vóór zijn 15de jaar daarmede lastig valt, den geest van het kind misvormt. Zoo, treedt het Neutrale onderwijs nu beslist vijandig op tegen alle geloof. En daarom laadt elk Christen-onder zulk een zware verantwoording op zich, als hij aan zulk een onderwijs zijn kinderen overgeeft. De Staat zegt tot de ouders Geeft mij de zielen, maar behoudt de have voor u en bijna kosteloos stelt hij zijne scholen open. Wij hebben geleerd de zielen kos telijker te achten dan de have, want wij ook op het lijstje Blijkbaar had de man op zulk een bezoek gerekend, te oordeelen althans naar het aantal vuurwapenen, welke hij in zijn bezit had. Op vriendelijken aandrang van den Magistraat gaf hij ze echter over aan den stadsbode, onder beding, dat genoemde Magistraat zou instaan voor de schade, welke aan zijn huis en goed mocht toe gebracht worden. Doch wie niet sterk is moet slim wezen. Bij de nadering der woeste, plunderende volksmenigte liep onze ontwapende Patriot ijlings naar boven en stak de Oranjevlag uit. Dit middel had de gewenschte uit werking. De vroolijk wapperende vlag deed de volkswoede heel wat bedaren. En ze werd voorloopig geheel gestild, toen onze timmerman met de wijnfleseh in de eene en het volle glas in de andere hand zijne onwelkome gasten aan de dear opwachtte. De plunderaars raakten over hun bier en onze Kuypers raakte de bende heel gauw kwijt. 'Doch het was slechts uitstel van executie. Later kwamen zij in grooten getale terug, om, tot loon voor zijn gul Men zong destijds Van Steveninck dien oproerdondef, En Van den Berge tot een wonder, Van Maaren en nog ander vee. En Kuypers vrije rustverstoorders, Jan Tris, Koster en meer versmoorders, Van Zeelands stille ruste mee. Uit het lied i Op het voorgevallene in Mid delburg, in Zeeland, den 29, 30 Juni, l en 2 July 1787. Tï Middelburg bij Hendrik cti Marlnus y. Oseb, gelooven, dat Christus de zielen onzer kinderen van noode heeft, omdat zij Hem van noode hebben. Onze Unie heeft getracht het hart van ons volk te winnen voor het Christelijk Onderwijs, en God de Heere zegende haar in dit pogen. Die roeping, door haar aanvaard, is nog niet overbodig geworden. De Unie heeft te behonden, wat verkregen isde liefde voor de School met den Bijbel. Zij heeft verder, waar die liefde ontbreekt, ze op te wekken waar zij kwijnt, haar te ver sterken. Daarom doet zij elk jaar een beroep op ons Christenvolk om den arbeid van de School te Steunen door zijne gaven. Nu is het een gelukkig versehijnsel ge weest, dattoen onseindelijk van Regeerings- wege eenig recht werd gedaan, en onze Scholen met den Bijbel subsidie ontringen, de Unie-colleete, niet achteruit, maar voor uit ging. Wij vertrouwen, dat ook nu dit verschijnsel zich zal voordoen. Eens was de Unie-collecte een protest tegen de liberale Schoolwet van 1878; ze moet nu zijn en steeds meer wordeneen offer der dankbaarheid, omdat de Heere ons ruimte heeft gemaakt. Is de Unie-collecte dan niet overbodig geworden. We zouden de woordenOmdat de Heere het van noode heeft, die ook van onze collecte gelden, niet durven aanhalen, in dien dit zoo ware. Voorzeker is deze collecte nog noodig, zelfs hoognoodig, en daarom mogen wij met volle hoogmoedigheid haar wederom aanbevelen bij de voorstanders van onze Scholen met den Bijbel. Onze subsidie is hooger geworden, maar daarmede zijn ook de verplichtingen, die op onze schoolbesturen rusten, zeer ver zwaard. Tot dusverre was het altijd zich min of meer behelpen. 't Was voor een Bestuur een gedurig berekenen; kan dit wel, en dat? 'tWas altijd een zorgvuldig overleggen hoe men de rekening van ontvangst en uitgaaf zou laten kfoppen. Veel wat een Bestuur wilde, moest achterwege blijven, en nog meer van hetgeen een Bestuur noodzake lijk achtte. De Staat betaalt wel de minimum-trak- onthaal, den inboedel kort en klein te slaan. Doch eerst lag het Schuttershof aan de beurt. Daarin waren sleehls eenigen van het dienstpersoneel overgebleven. Tegenstand ontmoetten de zoogenaamde Prinsmannen hier alzoo niet. De deur stond oin zoo te zeggen voor de geweldenaars open. Onder woest getier rukten zij het gebouw binnen, zich in het minst niet storend aan de vertoogen der dienstboden, die al hun best deden om de muiters tot andere gedachten te brengen. Eenmaal binnen, na zulk eene schitte rende overwinnig, kende de overmoed geene grenzen meer. Zij moesten naar de «geweerkamer",de bergplaats van snap hanen, zijdgeweren, kruit en lood. Daarin gekomen, werd alles buit gemaakt. In een oogwenk waren geweren, patroon- tassehen enz. verdwenen. Men zag de muitelingen, omhangen met geweer en tasch, als eene wilde menigte door de hoofdpoort, langs de trappen van het bordes, de straat oprennen, de Lange- viele door naar de Markt in de richting van het Stadhuis. Onderweg schoten zij de snaphanen af, die zij geladen gevonden hadden. Zoodra de veroverde buit op het Raadhuis geborgen was, kwam de opge wonden, dol driftige schare terug. En nu werd aldaar eene verwoesting aangericht van de ergste soort. Alles wat zij vonden en zagen, meubelen, kostbare schilderijen, waarop de portretten der schutters vanaf de oprichting stonden, tot ean bedrag yan minstens tienduizend tementen onzer onderwijzers, doch de bil lijkheid eischt, dat wij hun meer geven dan de Staat uitkeert. Daarenboven moe ien wij hun hulp verleenen in de betaling hunner premiën voor pensioen- en wedu- wenfonds. Dan hebben onze soholen, een enkele uitgezonderd, zoo dringend behoefte aan verbetering der leermiddelen. Goed onder wijs eischt zooveel, en steeds meer. Wij willen nu gaan trachten onze scholen te laten voldoen aan de hoogste eiscben, die men stellen kan. Wij moesten tot dus verre ons steeds met het allernoodzake lijkste tevreden houden, en onze kinderen hebben daaraan niet genoeg. Reeds hiervoor vragen wij uwen steun door uwe gaven, en vertrouwen, dat gij ons in de gelegenheid zult stellen dit doel te bereiken. Maar er zijn nog andere behoeften, die deze misschien nog overtreffen in be- teekenis. Onze arme geestverwanten, die Christe lijk Onderwijs begeeren voor hunne kin deren, zijn dikwijls niet in staat dit te verkrijgen. Onze schoolstrijd is voor een groot deel een strijd geweest voor de armeren van ons volk. Wie rijk is, kan een onderwijs voor zijn kinderen zoeken, dat hij noodig acht. Op de armen drukte veelai het onrecht, dat de Staat aan zijn schoolwetten ten grond slag legde. Hun moet onze Unie-colleete meer dan tot dusverre ten goede komen, door haar voor een groot deel te storten in onze suppletiefondsen. En daarom durven wij zeggen De Heere heeft het van noode. Hij wordt gediend in Zijne broederen. In hun lijden, lijdt Hij. Hun armoede is Zijn armoede. HunnoodenzijnZijnenooden. Wat wjj doen aan hen, beschouwt Hij als aan Hem gedaan. Mattheiis 25 vers 40. Is de zaak van ons Christelijk Onder wijs reeds de Zijne, ze wordt dit nog meer, waar ook de belangen der armen daarin zijn betrokken. De Heere geve dat onze Unie-oollecte steeds meer die belangen behartige. Mogen de voorstanders van de School met den Bijbel door eene weer hoogere opbrengst dezer Augustus-of Unie-oolleete hunne dankbaarheid toonen voorden zegen, dien God door de Christelijke School gulden naar men zeide, werd in een oogen- blik vernieldhet werd stuk geslagen of verscheurd en wat van hunne gading was werd meegenomen. Zij spaarden in hun vandalisme ook het huisraad van den kaste lein niet en "traden de stukken onder den voet. Terwijl dit alles over de Langevielebrug voorviel, werd door de geheele stad het lasterlijk gerucht verspreid, dat deleden van de Edele Busse eene samenzwering hadden gesmeed de gevonden papieren wezen zulks uit naar men zeide om binnen Middelburg met behulp van hulp troepen uit Holland, onder de Oranje klanten een waar bloedbad aan te richten, waarbij zelfs de kinderen niet zouden gespaard worden. Bedaard en slim was dit alles overlegd. De stadspoorten zouden n.l. 's nachts in alle stilte worden geopend, om eenige duizenden Patriotten uit Holland binnen te laten. Hoe men aan dit praatje ge komen was? Er was bij de plundering van het Schut tershof een bos sleutels gevonden, alsmede wat haken en ringen. Ze waren afkomstig van een smid, tevens lid der schutterij. Tijdens deze op wacht stond, werd hq' naar de Abdij ontboden, om een paar sloten in de Statenzaal open te breken en had na afloop zijn sleutels in het Schut tershof laten liggen. Zoozeer geloofde men aan de waarheid dezer lasterpraat, dat ieder, die er aan twijfelde, als medeplichtig werd verdacht. In de eerste dagen kon zich geen schutter in het openbaar vertoonen, of hij stond (waarvan het aantal reeds meer dan 800 bedraagt), aan de kinderen van ons volk geeft, en ook daarin Zijn Naam verheer lijken. En laat uwe gave alzoo een blijmoedig offer zija, waarmêe gij den Heere m Zijne broederen wilt dienen. 11 Augustus 1906. Provinciale Stoombootdienst op de Wes- terschelde. Staat van vertraging in den treinenloop te Vlissingen van Vrijdag 3 Augustus tot en met Donderdag 9 Augustus 1906. 3 Aug. Trein 3,16 aangekomen 3,28 4 3,16 3,50 6 3,16 3,30 7 11,44 11,55 3) 7 3,16 3,28 3) 9 3,16 3,29 3) Geen aansluiting. 2) Geen aansluiting met Breskens, wel met Neuzen. 3) Geen aansluiting met Neuzen, wel met Breskens. Landbouw Wij ontvingen het program der op 14 en 23 September 1907 te 's-Gravenhage te houden Nationale en Internationale ten toonstelling. Plaatsgebrek verbiedt ons nu de op neming. Wij vermelden alleen dat de tentoonstel ling de volgende rubrieken zal omvatten Rund vee. Zuivel. Paarden. Klein vee. (Varkens, Schapen, Geiten). Pluimvee en Tamme Konijnen. Bijenteelt. Landbouwproducten. Heideontginning. Beschcultuur. Grond verbetering. Zoetwatervisseherij Staatszorg voor den Landbouw(I, Veeartsenijkandigen dienst en veeartsenij- kundig onderwijs. II. Onderwijs. III. Ak kerbouw en Veeteelt in Statistiek. IV. Zuivelbereiding. V. Rijkslandbouwproef stations. VI. Staatsbosohbeheer). Nieuwste vorderingen op het gebied der Landbouwwerktuigkunde. Hoefbeslag. Het 3e Internationaal Zuivelcongres zal bloot aan de verguizing en mishandeling van het grauw. Na de overrompeling van het Schutters hof hadden de plunderaars de handen vrij. De schutters waren afgemaaktvoor dezen behoefden zij alzoo niet te vreezen. De bende verdeelde zich nu in vier k vijf verschillende hoopen, hoegenaamd zonder eenige orde of tucht, welke ieder op eigen handje in verschillende wijken der stad aan hun plunderzucht botvierden. Moei lijk valt het daardoor de volgorde der plunderingen op te geven. Somtijds waren de plunderaars op onderscheidene plaatsen te gelijk bezig. De verwarring en bal dadigheid waren in die dagen groot. Van die verwarring maakten velen uit de heffe des volks gebruik om op eigen rooftocht uit te gaan. Meer dan één varensgezel of werkman hing het prins mannetje uit in herberg of logement. Vrouwen van verdacht allooi namen de gelegenheid waar, in den nacht hier en daar bij zoogenaamde Patriotten aan te schellen,wijn en sterken drank af te persen, zelfs spek, onder voorgeven, „dat het was voor de confraters (plunderaars) om in de pan te bakken onder het Stadhuis, want dat zij zoo flauw waren van het drinken (Wordt vervolgd.) De Justitie oordeelde terecht, dat zulke zaken in een land van goede orde niet onge straft kunnen worden getolereerd, integendeel I met allen ernst behooren te worden gecorri- gperd en legde daarom in sommige gevallen een zware straf op, gevolgd door bannissement ?oms voor hst leven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1