dit m i>ms. üuiisiilasiusch Overzie!)t. Kerknieuws. Schoolnieuws. RECLAMES. Gemengde Berichten. de uitbetaling van het achter hunne namen vermelde bedrag. Voorta wordt nog ter kennis van bedoelde personen gebracht, dat alle bedragen welke den 31stea December 1906 niet zijn opge vorderd en uitbetaald, verbeurd zyn en gaene betalingen uit hoofde van schade vergoedingen uit voornoemde „vrije gift" zullen geschieden na meergemelden datum van 31 December 1906. Een ly'st van personen, die zich niet heb ben aangemeld is opgenomen in de St.-Ct. no. 185. Toelatingsbewijzen voor Transvaal. Blijkens nadere nnededeeling van het consulaat-generaal der Nederlanden te Pretoria moeten belanghebbenden het for mulier ter aanvrage van het voor toelating in Transvaal of de Oranjerivierkolonie ver- eisohte permit persoonlijk in tegenwoor digheid van den permit-secretaris invullen en onderteekenen. Bedoeld formulier wordt dus in het vervolg niet meer door het Departement van Buitenlandsche Zaken verstrekt. Voor zooveel noodig worden belangheb benden er aan herinnerd, dat permit- eecretarissen zijn gevestigd te Kaapstad, Port-Eliaabelh, East-Londeu en Durban, terwijl te Louren^o Marques de Britsche consul is aangewezen voor de controle op de toelating van vreemdelingen, die zich naar het gebied der vroegere repu blieken wenschen te begeven (St. Ct.) Rusland. Een heele reeks geweldplegingen, elke daad op zichzelf van voorbijgaand belang, maar het geheel als verschijnsel de aan dacht waard, valt weer uit Rusland te melden. In Karbin werd een telegrafist bestolen, een kind gedood en een vrouw gekwetst in Melitopol zijn paspoorten gestolen ten dienste van plaatselijke revolutionairen. Te Jekaterinoslaf, Toela en 3 andere steden is regeeringsgeld gestolen en zijn de staats- drankwinkels geplunderd. Van alle kanten worden boerenonlusten gemeld, zoo werden op het buiten van prins Koetsjoebei in het gouvernement Poltawa vele gebouwen in brand gestoken en veel vee vermoord. Verscheidene andere kasteelen zijn daar geplunderd en verbrand. Ook het aantal bommen is groot. Op het station te Sosnowice is een koop man om het leven gekomen door het ont ploffen van een bom. Te Homel ontplofte er een in een par ticulier huis en in die stad, in Jalta en Kaloega werden bommen gevonden. In Samara, Poltawa en Theodosia werden vuurwapenen bij honderden in beslag genomen. De dagelijksche moordenlijst wijst aan den commandant van het garnizoen van Piatigersk door een officier, die gek was geworden, verder een politie-agent te Riga en de directeur van de gevangenis te Brest Litofsk, die beiden vermoord werden. Te Warschau werden een luitenant, een ageut, een dame en een commissaris gewond en bij een gevecht tusschen socialisten en //patriot ten" vieien 2 gewonden. Te Kolpino is te nauwernood een mui terij voorkomen. Een kapitein had in drift een soldaat neergeschoten en hoewel deze in het geheim werd begraven, werd het feit bekend en dreigde een muiterij eergisteravond werd de toestand zoo drei gend dat een 10-tal der meest gehate officieren naar Petersburg vertrokken. Kolpino ligt angstig dicht bij Peters burg en de muiters, die gemakkelijk de verbinding tusschen Moskou en Peters burg konden afsnijden, zouden over 50 zware kanonnen en een reusachtige hoe veelheid pyroxiÜDe hebben beschikt. De muiterij bleef echter uit en gisteren werd een deel der troepen naar Peters burg en de overigen ergens naar het gouverment Nisjni Nowgorod gezonden. Ned. Herv, Kerk. Aangenomen naar Klundertdoor A. J. W. v. Ingen te Bergsohenhoek (verb, bericht). Bedankt voor Eeuanes door N. P. E. G. v. Uohelen te Hilversum. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bedankt voor Zeist door A. Janse te Barneveld. Geslaagd te 's-Gravenbage voor de hoofd acté dhr. C. K. Minderhuud te Schie dam. Voor het examen handteekenen (L.O.) 2e gedeelte dhr. W. J. P. lmandt te Nieuw Namen. En voor het Frausoh (L. O.) dhr. M. Nieuwenhuijse te Middelburg,A Smalle* g age te Zevenbergen, A. M. A. de Maat te Lamswaarde en P. van Es te Terneuzen. In de gisteren te Vculo gehouden vergadering van hetNederlandsch Onder wijzers Genootschap is aangenomen liet voorstel der afdeeling Krabbendijke om het Hoofdbestuur op te dragen hetpensi- oenvraagstuk (eigen pensioneering) in de afdeelingeu aan de orde te stellen. Ver worpen werd het voorstel Walcheren II om //bij de wetgevende macht" (waar zit die?) «er op aan te dringen dat wetsbe palingen worden in 't leven geroepen om tie werkgevers die kinderen in hun dienst nemen nog vallende onder de bepalingen der Leerplichtwet, strafbaar te stellen, In plaats daarvan werd aan het hoofd bestuur opgedragen op een wijziging der leerplichtwet aan te dringen en de hulp in te roepen van alle mogelijke oommis sies tot wering van schoolverzuim eoeinde aan art. 3 der Arbeidswet toegevoegd te krijgen een bepaling dat de uitgifte van arbeidskaarten aan leerplichtige kinderen strafbaar wordt gesteld. Een voorstel van Walcheren 2 om de algemeene vergadering voortaan in Aug. te houden, werd niet voldoende gesteund. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Men moet niet denken dat men te oud is om verlichting te bekomen en te worden gerezen van een ziekte, en geen beter bewijs van de waarheid dezer bewering kan geleverd worden dan door de onder staande verklaring die aanduidt dat ver lichting en genezing van ziekten afhangen van een oordeelkundig gevolgde behan deling. De heer A. de Vries, wonende Bree- waterstraat 138 te Vlissingen, deelt ons mede Voordat ik met Uw Foster's Rug pijn Nierenpiilen kennis maakte, werd ik vijf jaren lang geteisterd door een he vige pijn in den rug en in de lendenen. Ik had ook veel last van hoofdpijn en somtijds had ik zulke hevige duizelingen, dat ik mij vast moest houden om niet neer te vallen. Het weinig je slaap dat ik had was zeer onrustig en mijn eetlust ging met Ben dag achteruit, menigmaal waren mijn enkels en voeten zoo dik op gezwollen, dat het mij zelfs moeite koste om myn schoenen aan te trekken. Wanneer men op den leeftijd komt als de mijne, van zeventig jaar, denkt men niet meer zoo licht over een dergelijke ziekte en ik vrees de dan ook dat ik hiervan niet meer zou kunnen worden genezen. Toen ik echter overal zulke gunstige berichten omtrent Uw pillen hoorde, wenschte ik dadelijk eens een doosje te probeeren. Ik ben blij dat ik hiertoe overging, want reeds na een paar dagen bekwam ik een groote verlichting en nadat ik drie weken hier mede was doorgegaan, kon ik mij zelf feliciteeren met een volkomen herstel. Ik zal het steeds als een plicht beschouwen dit uitmuntend geneesmiddel aan iedereen aan te bevelen, die mocht lijden zooals ik zelf voorheen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Hoop voor bejaarde lui. Honderden ouden van dagen van 70 tot 90 jaar zijn radicaal genezen van nier- en blaasziekten door Foster's Rugpijn Nierenpiilen. Dit geneesmiddel verlicht en geneest vol komen de nieren van oude, zoowel als van jonge lui. Het is een éénig en speciaal middel voor de nieren. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nierenpillen geelt, dezelfde die de heer DE VRIES gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zij n te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a. f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Springpolitiek. Onder dit kopje schreef het Centrum, r.-k. dagblad, gisteren enkele behartigenswaardige woorden in verband met het gekrakeel tusschen de Nieuwe Arnh. Ct. en Telegraaf over de „suoade- politiek". Het Centrum schrijft dan De .Nieuwe Arnhemsche Courant" had den Minister van Financiën in bescherming genomen, toen deze het op 2 Juli aangekondigde Kon. Besluit inzake de verhooging van het invoerrecht op sucade enz. wilde verdagen. Het blad prees den .zedelijken moed" des Ministers, om 's lands belang te stellen boven .persoonlijke gevoeligheid''. En 't liberale orgaan tuchtigde de .Telegraaf", die op het ministerieel beleid nogal vinnig critiek had geoefend. lntusschen werd het K. B. ter elfder ure tóch gehandhaafd, zooals men weet, en niet zonder .Schadenfreude" stelde nu een de Amsterdam- sche redactie aan de Arnhemsche de vraag, hoe zij thans over de gedragslijn van Z.Exc. dacht. De »N. Arnh. Crt.", die zoo fier haar schild had opgeheven om den premier te bescher men, dient, nu haar heldhaftig gebaar in een ietwat komisch licht verschenen is, als volgt van bescheid Vraagt »De Telegraaf" wat wij nu wel zeggen van onzen .geliefden Minister" dan antwoorden we, dat de door hem in deze toegepaste .springpolitiek", ons vertrouwen in zijn beleid, althans indien het de behan deling van technische quaesties geldt, aller minst heeft verhoogd. Helaas, de .springpolitiek", waarover de .Nieuwe Arnhemsche" klaagt, bepaalt zich niet tot het departement van Financiën alléén. Onze geheele politiek is na de verkiezingen van 1905 op losse schroeven komen te staan. En aldus heerseht er een onzekerheid, die wel is waar ten aanzien van ons financiewezen sterk zich openbaart, maar ook bij de andere departementen drukkend zich doet gevoelen. De politieke Nicodemussen. In Het Dompertje van Augustus striemt pater Nielen op geduchte wijze de te ver gaande bescheidenheid van vele zijner roomsch-katholieke landgenooten. Met het stift van den teekenaar beeldt hij die pseudo-bescheidenheid voor uw oogen uit. „Binnen 't kerkgebouw", zoo schrijft hij, „is van die bescheidenheid niet veel te bespeuren de priester zegt op den preekstoel vrij en rond uit, wat hij voor God en zijn geweten moet zeggende geloovigen vinden dat best. Som mige onzer andersdenkende predikers en, naar men soms hoort, in Frankrijk zelfs katholieke priesters, schijnen er van te houden om erg nederig en neerbuigend tot de schare te spreken, zoo iets van .vergeef mij, dat ik de vrijheid neme van u beleefd te verzoeken, dat u dit of dat kwaad nooit bedrijft, en sta mij toe, u te vragen, of 't u conveniëeren zou, deze of die deugd te beoefenen". Dat wil, gelukkig, bij ons niet gedaan zijn. .Maar in 't portaal staat ze alweer af te wachten, de dwingerig-zemelig-zorgzame tante; die op gestolen papieren den adellijken naam van Bescheidenheid draagt, akelig-lieverig te wachten met den grooten, kleurloozen mantel zoo flink groot en niemendal opzichtig echt degelijk om den vromen kerkganger, dat zoete kind, heel en al er in te bakeren, voordat hij komen mag in de ondeugende bui tenlucht De Rotterdammer teekent hierby aan Net als bij ons Zóó zijn er by de roomschen. Zóó zijn er niet weinigen by de ortho dox-hervormden en gereformeerden. Niet minder gelijkend is ook de vol gende trek. »De onverschillige katholiek weet nauwelijks, dat er ook nog 'n Roomsche pers bestaatin elk geval, ze is hem te min of met pittig genoeg of zoo iets; de .bescheiden" roomsche.och, hij zat daar in zijn treincoupé zoo gezellig te praten met 'n paar menschen erg nette lui!maar 't gesprek is aan 't kwijnen geraakthij wou wel wat gaan lezen 'n Krant, z ij n gewone Krant van thuis, z'n roomsch lijfblad maar wel niet bang, o, heelemaal geen menschelijk op zicht maar kijk, om nu die charmante heeren daarenfin, hij s t o o t nu eenmaal niet graag 'n ander en de .bescheiden" roomsche koopt zijn krant nieten verveelt zich met niets of met 'n neutraal blad". In de plaats van den //bescheiden" roomsche kunt ge gerust zetten den //be scheiden" antirevolutionair, en ge hebt velen onzer broederen naar 't leven ge- teek end. 't Zijn de politieke Nioodemissen, die zich schamen voor de vlag, maar die daardoor mede oorzaak zijn, dat de anti revolutionaire pers minder invloed op 't publieke leven oefent dan zij koude doen. Toch hebben wij voor deze Nicodemussen nog goede hope. Het goede beginsel zit er in. Ze moeten alleen maar wat ontbolsterd worden van hun valsohe bescheidenheid. Ze moeten wat ontgroend worden. Maar wanneer dit is geschied, wachten we van deze politieke Nicodemussen nog goede winste voor onze antirevolutionaire pers. In de coupé zullen ze het antirevo lutionaire blad op een wapperende banier ontrollen. Dat is reeds een advertentie. Aan hel station vragen ze den kranten jongens luide de antirevolutionaire bladen. Zóó maken ze eerlang reclame voor ons. En zoo gaat de antirevolutionaire perser ook bij 't krautenlezend publiek van liever lede in. Middelburg. Zaterdag vertrekken de miliciens der lichting 1899, die langer dan hun eerste oefeningstijd dienden, met onbepaald verlof. De miliciens der lich ting 1901 komen a s. Maandag voor her halingsoefeningen onder de wapenen. Heden morgen is de minderjarige A. D., van Ter Neuzen door de gemeente politie naar hier overgebracht en is aan de ouders afgegeven. Heden morgen is onder politietoezicht op de Loskade begraven, het paard van don bierbottelaar 8., dat van morgen dood in den stal werd gevonden. De opening der jacht op klein wild is beden door Ged. Staten bepaald als volgt a. in de Dames-, Anna-, Maria- en Völkerpolder op Zaterdag 25 Aug met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op 29 September a.s. b. in Zeeuwsch-Vlaand eren op 1 Sept., met uitzondering van de jaoht op iazanlen, welke op 1 Oot. d. a v. wordt geopend c. in het overige deel der provincie, op 1 Sept., met uitzondering van hazen en fazanten, welke 1 Oct. wordt geopenn. Heinkenszand. Gisteren geraakte een huurkoetsier in de stal zijnde, zoodanig tusschen zijne paarden bekneld, dat er één zyner ribben gebroken en ééu zwaar ge kneusd werd. Heelkundige hulp werd verleend door A. J. Hoorweg, arts alhier. Baarland. In de Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Baarland c.a. waren 35 ingelanden tegen woordig of vertegenwoordigd. De rekening over het dienstjaar 1905/6 werd vastge steld in ontvang op f 25026,67 en in uitgaaf op f 20180,436goed slot alzoo f 4846,23®. Voorts werd op 2 na met algemeene stem men besloten tot verhooging en verzwaring van den zeedyk met bijkomende werken tot 3,50 M. boven hoog water, over te gaan, uit te voeren in 2 jaren en de kosteD te dekken door eene geldleemng, waardoor eene verhooging van dykgesehot van f2 per H.A. zal noodig zijn. Goes. Dhr. Peijster, stationschef alhier, is verplaatst naar het station Drunen Heusden. In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afd. //Goes" van den Chr. Nation. Werkmansbond werd door dan penningmeester het driemaandelij ksch verslag uitgebracht. Voor de afdeeling was ontvangen f37,99 uitgegeven f24,343 alzoo een goed slot van f 13,34s. Voor het ziekenfonds was ontvangen f 117,40, uit- gegegeven 197, zoodat het goed slot hiervan was f20,40. Ter voorziening in de vacature als bestuuvslid werd gekozen dhr.N.Zandee Jzterwijl dhr. E. Barbier en J. Boogaard werden herkozen en zal in de volgende vergadering moeten worden voorzien in de vacature P. Wessels, die mede moest aftreden maar eene herbenoeming niet kon aannemen. Als leden der commissie van toezicht en advies werden herkozen dhrn. J. W. v. d. Weert en J. B. Huijsse. Biezelinge. Gisteren zyn door onzen rijksveldwacht-jachtopziener Bravenboer op heeterdaad betrapt twee kinderen van 15 en 16 jaar, (broeder en zuster) van K. 8. te Hansweert, bezig met het plegen van ontuchtige handelingen. Door genoem den ambtenaar zijn ze voor deu officier van justitie geleid, die ze na ernstige ver maning weder naar huis liet keeren. Onnoodig is het hierbij te voegen dat genoemde kinderen (hans onder streng toezicht staan. Westkapelle. Voor eenige dagen ging alhier het gerucht dat een der vlasboeren was overleden die op den 31en Juli jl. tijdens het onweder op de hofstede van Adriaan Miuderhoud gevlucht en door het inslaan van den bliksem bewusteloos ge worden waren. Uit vertrouwbare bron kan worden gemeld dat de man zoo goed als hersteld is. Oud-Vossemeer. Donderdag vloog op het werk aan den zeedijk bij het inslaan van palen met een zwaren houten hamer de hamer van den steel op het hoofd van den dijkwerker M. v. d. Stel, zoodat er onmiddelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die een drietal wonden moest dichtnaaien. Rilland. De heden Vrijdagmorgen ge houden gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Besloten werd in te gaan op een schrijven van de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen, waarbij deze aan bood het aanleggen van een gedeelte pa rallelweg met Reien nabij het station en tevens ook zorg te dragen voor het onder houd, mits de aan te leggen weg steeds voor het publiek toegankelijk blyft. Ook werd B. en W. gemachtigd dit jaar het vervoer der grind te gunnen k f 1,25 per gewone maat en de keibeslag daarbij in begrepen voor f 0,90. Heden middag bezocht Z.Ex. Min. Kraus de werken aan den Eersten en Tweeden Bathpolder, en aan den spoordijk. Geplaatst als arbeider bij de Staats spoorwegen, standplaats 's-Hertogenbosch, J. Wiskerke, alhier. Ierseke. Uitwijkende voor een vracht wagen, reed de motoilietser J. C. Bom alhier, tegen een polderwerker aan, die eensklaps van achter den wagen op zijn fiets te voorschijn kwam. Zoowel de gewone fietser als de motor rijder moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. Te Nieuwepekela is een gehuwde arbeider by het zichten door de warmte bevangen en daardoor bezweken. Door de politie te Amsterdam is een goudsmid aangehouden, die aan het plaatskaartenbureau van het station Wees- perpoort een tienguldenstuk in betaling gaf, dat vermoed werd valsch te zijn. Bij nader onderzoek bleek dat de in beslag genomen geldstukken niet valsch, maar langs chemischen weg gesnoeid waren. De aangehoudene, goudsmid te Kuik, in Noord-Brabant is, op grond van art 210 Wetboek van Strafrecht, ter beschikking van de justitie gesteld. Omtrent dit geval meldt het N. v. N. nog het volgende Een eerzaam buitenman kwam gisteren aan een loket van het station Weesper- poort om een kaartje derde klasse naar een dorpje ergens in Noord-Brabant. De klerk gaf het gevraagde en de man be taalde het met een gouden tientje. De beambte pakt dit aan doch zijn door er varing geoefende vingers gevoelen on middellijk, dat het tientje veel lichter en dunner is dan de gewone tientjes Hij vermoedt, dat het geldstuk valsch is, weigert het terug te geven en het einde der woordenwisseling, die daarop volgde, is, dat de politie er bij wordt gehaald en de buitenman gebracht wordt naar het bureau Muiderpoort. Daar werd hij ge fouilleerd en het bleek, dat hij nog een drietal van dergelyke verdachte geldstuk ken bij zich had. Deze werden ook in beslag genomen en een voorloopig onder zoek heeft het als vrij zeker uitgemaakt, dat de tientjes wel acht zijn, doch ge snoeid. Langs scheikundigen of electri- schen weg heeft de man, goudsmid van beroep, een deel van het goud ervan op gelost on te eigen bate gebruikt. Deze moderne snoeiwijze valt intusschen onder de strafwet en in plaats van naar de plaats zijner inwoning terug te keeren, zooals gisteren zijn plan was, zit de man thans echter slot en grendel. Over den moordaanslag, Woensdag avond te Btijham(Gr.) gepleegd, schrijft men: De bakkersknecht Van Maanen, in betrekking te Schil dwolde, nas met zijn kameraad Benninga, als stelmakersknecht by zijn ouders te Schildwolde inwonende, op de fiets naar Blyham gereden. Onge veer goed 10 uur 's avonds verpoosden ze vóyr hét hotel van dhr, Tjabbes, toen daar tegenover twee personen hen toeriepen: „Geef ons ook bier". Hierop werd geen acht geslagen, doch pas waren ze op de fietsen gestegen en slechts een kort eind in de richting van Winschoten gereden, of Van Maanen kreeg met een lat een peuter tegen zyn borst en Benninga een steek in den rug. Slechts een kleine af stand kon nu maar meer worden afgelegd. Benninga moest door het hevige bloed verlies het fietsen overgeven en weldra zonk hij bezwijmd aan den weg neder. Gelukkig kwam er spoedig hulp. De heer Dirks, van Winschoten, die juist passeerde, ontmoette Van Maanen, die bij zyn ker menden kameraad was nedergezeten, ging spoedig de hulp van derden inroepen, waarna de ongelukkige per rytuig naar Winschoten werd gebracht, waar bleek dat de steek (met een zwaar dolkmes be dreven) tot in de longen was doorgedrongen; door bloedverlies was Benninga geheel bezwymd. De vermoedelyke dader werd spoedig daarheen gebracht, waar de ver- slagene en ook Van Maanen hem als den dader herkenden. Benninga werd naar Groningen vervoerd, om in het Academisch Ziekenhuis aldaar te worden opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De weduwe van den door den bliksem gedooden landweerplichtige uit Maasniel ontving van den minister van oorlog de mededeeling dat haar aanvraag om pen sioen in behandeling genomen is. In af wachting van de pensioenregeling werd haar door Zijne Excellentie een voorloopige ondersteuning toegezonden. 15 Augustus e.k. zal het 60 jaar ge leden zijn, dat de 74-jarige heer C. J. Disco, werkzaam ter drukkerij van de firma F. Harte te Bergen-op-Zoom, bij den toen- maligen eigenaar der drukkerij, den heer J. C. Verkouteren, in dienst kwam. Het onweer heeft gisteren bij Kollum een kapitale boerdery getroffen. Alles brandde af. -- Te Buinen (Dr.) sloeg het in het huis van een bakker-winkelier. Het geheele perceel is afgebrand, een paard in den stal werd door den bliksem gedood, een zieke jongeling werd met moeite uit het brandend perceel gered. Vergezeld van hagelslag vernielde het van een cafe te Drieborg (Gr.) een schoorsteen. Te Harlingen trof 't een tjalkschip, liggende in de Noorderhaven. Een blok werd ver nield en het voordek opgelicht, terwijl te Midlum 'n woonhuis getroffen, de schoor steen vernield en eenige tegels van den muur afgeslagen werden. Een kapitale boerdery te Uitgeest werd in lichtelaaie gezet. Ook een te Bergeyk waar ook al 't reeds binnengebrachte koren verbrandde. Te Utrecht is in eene druk bezochte vergadering van den NederlandschenGros- siersbond met commissarissen van het Syndikaat van zeepzieders eene overeen komst getroffen, waardoor de strijd tus schen beide lichamen eindigt en als gevolg daarvan de nieuwe zeepfabriek ten behoeve van den Grossiersbond niet zal worden gebouwd. In de vergadering van den Grossiers- bond werd geconstateerd, dat een groot deel van het nu behaalde succes te danken is aan de welwillende houding en den steun van den heer Chr. Pleines, eigenaar van de bekende zeepfabriek „De Duif' te Dolderschen Weg by Amersfoort. Deze heer had op zich genomen een fabriek in exploitatie te brengen, welke in staat zou zijn drievierden van de in ons land be- noodigde zeep te produceeren. Zoodra hem ter oore kwam dat 't Syndikaat van zeepzieders de voorstellen aan den Noderl. Grossiersbond gedaan, in gunstigen zin wilde wyzigen, heeft hij onmiddellijk de leden van den Grossiersbond ontslagen van hunne, ten zijnen opzichte, genomen verplichtingen, terwijl de voorloopig voor den bouw der fabriek gemaakte onkosten door hem alleen zullen worden gedragen. Een daverend bravo en de zeer vriend schappelijke houding der vergadering toon den den heer Pleines die tegenwoordig was hoezeer zijne medewerking en betoonde belangeloosheid op prijs gesteld werden. D ir e n al s w e e r v o o r s p e L1 e r s. De volgende waarnemingen van een landman up to date berusten op ondervindingLikt zich het vee den bek, gaan de schapen ongaarne naar den stal en blijven zij, op weg daarheen dikwijls staan grassprietjes op te peuzelen, en als de varkens niet gulzig vreten, doch dit eerst met den snuit omwoelen, dan is er regen te verwachten. Als hanen midden-in-den-nacht kraaien, als er veel wormen uit den grond kruipen, als de poesjes aanhoudend hun pootjes wasschen en de honden gras eten, kan men veel neerslag verwachten. Regenbuien zijn in aantocht als de lieve padden zich vertoonen, de mollen heuveltjes opwerpen, de muggen lastig zijn en het bruin gekleurde atleetje onder de dieren, de vloo, nog harder steekt als ge woonlijk. Laten zich slakken zien dan komt er beslist regen, immers zoo redeneert de land man, slakken drinken niet en gedurende den regen nemen zij water op door middel van de huid. Regent het en blijven de kippetjes daarin loopen, dan houdt het spoedig op schuilen zij dan is het mis. Blijft een musch in den regen, dan duurt het lang en is het voorzichtig niet te gaan wandelen. Vliegen de zwaluwen laag hij den grond of over het water, komen de duiven laat naar huis, vliegen de kraaien hoog, dan kan men er op rekenen slecht weer te krijgen. Mooi weer is te verwachten, wanneer de vleermuizen laat in den avond rondfladderen/ als de schapen dartele sprongen maken en de nachtegalen tot aan den morgenstond doorslaan. Storm komt er als de bijen, niettegenstaande mooi weer thuis blijven, of lijsters en vinken onrustig heen en weer vliegen en de visscheh zich laten zien. (U. D.) Het Handelsbl. van Antwerpen ver neemt uit Ecu ven Jules Cherpioo, dö

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2