Nc De Appels, Peren en Noten, H0M0E0PAATH, Aanbesteding. DwarsMe G112 Nil LANDBOUWERS!! Maas Junior - Noordstraat G Advertentiën. De Administratie van „DE ZEEDW' belast zich met het PLAATSEN van ADVERTENTIËN in alle bladen van binnen- en buitenland ZONDER PRIJSVERHOGING. H.H. WIELRIJDERS! Melkbussen, Zeeflen, Room- en Koelvaten L. DE BRUIJNE, Gode zij dank Openbare Verkooping. BIBBYKÖEK, Prima Zoutevisek en Koolvisch. Te huur: Een HUIS YLI A F. v G. v Een stnk. De plunder HET BESTE ADRES VOOR MANXJFACTUREN 18 DAT VAN L. E. RIFIÈRE GROOTE MARKT HOEK GRAFENSTRAAT MIDDELBURG 6 FEUILLETON. De plundering te Middelburg in 1787. Watergetijen voor lerseke. Telegrafisch Weerbericht Dinsdag 28 Augustus 1906, Dokter W. ROLVINK heeft zijne zittingen te Goes Middelburg HERVAT. Het vernieuwen en herstellen der Torenspits. gebruikte en nieuwe Rijwielen. TE KOOP twee Loopvarkeiis HET ADRES YOOR VERTINDE is bij MIDDELBURG, TE KOOP een oud Werkpaard TE KOOP een Kalfvaars, aan de rekening, bij J8. KOPPEJAN te Zoutelande (dorp). eene ZL^eid. een ongehuwde Boerenknecht, een Wagenmakersknecht (Wordt vervolgd VE K. de Korte, v»n»tein, i796. Vervolg Gemengde Berichten. Het Handelsbl. v. Antwerpen meldt Twee gendarmen hebben den 3 dezer, rond 3 ure 's morgens, te Berlaere een wagen ontmoet, die kikkerboutjes ver voerde, wat verboden is door de wet. Ze meenden de vervoerders te doen stil staan, doch onverwachts werd hun hevige tegenstand geboden, toen ze het paard bij do teugels wilden grijpen. Stok- en zweep slagen vielen hun dioht op het lijf, en weldra reed het span in allerijl voort. De gendarmen gaven het niet op, ze sprongen terug op hun rijwiel en achtervolgden de koets door Berlaere, Sohoonaerde, Wiche len, Uvtbergen en Overmeire, waar een hunner van vermoeidheid de achtervolging moet staken. Zijn makker reed nog een eind verder, poogde voor de zooveelste maal op den wagen te geraken, maar werd er ongenadig achterwaarts afgeslagen. De vervoerders die dezen tegenstand en ge welddaden pleegden, zijn gekend. De apothekerGéraudelisop66-jarigeu ouderdom te St. Menehould (Frankrijk) overleden. Met zijn pillen verwierf hij zich het legioen van eer. Scheepstuinen. Alstegenstakderhisto- risehe hangende tuinen van Semiramis, kan men tegenwoordig spreken van scheeps tninen." 't Is de directie van de Hamburg- Amerika-lijn, die zich kan beroemen dit nieuwBte onder de zon uitgevonden, en op hare booten in toepassing te hebben gebracht. Was de America reeds in bezit van een bloemenwinkel, de onlangs van stapel geloopen Kaiserin Auguste Victoria heeft, behalve deze nieuwigheid, ook een wintertuin. Die Gartenwelt gaf er eene afbeelding van, waardoor men een denk beeld kreeg van de weelderige wijze, waarop deze wintertuin is ingericht. Palmen, blad - en bloemplanten versieren de ruimte klimplanten omranken de pilaren en het hekwerk; groote ramen geven uitzicht over de zee en gemakkelijke stoelen noodigen tot plaats nemen uit. Bijna honderd per sonen kunnen zich in den wintertuin bewegen. Wanneer andere stoomvaart maatschappijen dit voorbeeld van de Hamburg-Amerika-lijn volgen, zullen we misschien weldra 'n advertentie zien verschijnen, waarin een „scheepstuinman" gevraagd wordt. (Semp.) Het is de laatste dagen zoo heet in New-York, dat heel wat menschen en dieren bezwijken. Maandag stierven 20 menschen door de hitte en gistermiddag om één uur bedroeg de doodenlijst van den dag reeds 9 dooden. In heele troepen trekken de New-Yorkers 's nachts naar Coney-eiland om buiten te kunnen slapen. In Zuid-Texas heeft de Coloradari- vier verschrikkelijke overstroomingen ver oorzaakt. De schade wordt op 500,000 dollar geschat, de telegraaf- en telefoon verbindingen zijn afgesneden en treinen, die hulp wilden brengen, konden de plaat- Sba des onheils niet bereiken. De troebelen te Kaapstad. Te Kaap stad hebben zich gisteren de wanordelijk heden en het plunderen van winkels her haald. Er zijn een aantal buitengewone politieagenten aangeworven en de troepen worden gereed gehouden. De politie heeft een aantal aanstokers die openlijk het volk tot plundering aanzetten gevangen genomen. Met het oog op mogelijke nieuwe onlusten waren er afdeelingen vrijwilligers geplaatst in de benedenwijken der stad. Er worden er ook in reserve gehouden op de binnenplaats der kazerne. Een bende met steenen gewapende kerels werd door de vrijwilligers uiteengedreven. Niemand is gekwetst. FredRacik van San Francisco „Frisco Kid" zooals hij genoemd wordt, die de wereld rondreist om schoenen van be roemde mannen te poetsen, is weer te Londen aar gekomen, waar hij hoopt dit maal de schoenen van den Koning te ruogen poeteen. De heeren op het stadhuis zijn alles behalve gesticht over den loop der zaken. Zij besluiten zelf te gaan en Steveuinck te sommeeren zich over te geven. Een oommissie uit hun midden, met een stads bode, begeeft zich in dit nachtelijk uur naar de bewuste dokterswoning, doorzoek en doorsnuffelt het geheele huis van onder tot boven, doch zonder eenig resultaat. De vogel was gevlogen. De man had zich t -r waarschijnlijk ergens in een verloren boek verstoken, en hield zich daar zoo lang mogelijk schuil, om zich later over de daken der huizen door de vlucht te redden. Onvcrrichterzake keert de oommissie uit de regenten naar hun vergaderzaal op het stadhuis terug, waar zij de overige uren van dien zomernacht in angstige spanning dooibrengen. Zoodra het dag is circa vier uren 's morgens wordt van de pui van het Raadhuis namens Burgemeester en Schepe nen eene publicatie afgelezen, waarbij aan ieder, die Dr. v. Steveninck levend in handen van de politic zal weten over te brengen, een premie zal worden uitge keerd van een duizend'gulden. De publicatie luidt in zijugeheelalsvoigl; Burgemeesters en Schepenen der stad Middelburg, ie ervaring zijnde gekomen, Een jongen of een meisje Te. Char- lottenburg heeft zich het uiterst zeldzame geval voorgedaan, dat een vader zijn pas geboren kind kwam aangeven als vau on bepaald geslacht. De vroedvrouw had het kind voor een meisje gehoudeD, maar later was zij gaan twijfelen en gaf den raad dr. Hirschield als deskundige te raadplegen. Deze werd geroepen en verklaarde dat het geslacht van het kiöd op het oogenblik on mogelijk te bepalen wasuit practisehe gronden gaf hij in overweging het kind als jongen op te voeden en eeD naam te geven, dien men gemakkelijk in 'n meisjes naam kon veranderen. Op het bureau van den burgerlijken stand is het kind nu als jongen ingeschreven met de voornamen Paul Martin en met de opmerking, dat het den persoon in quaestie na zijn 18e jaar vrij zou staan te besliseen of hij de man lijke voornamen zou blijven voeren of die in Paula Marta veranderen. Gelijk reeds gemeld is, is door de budget-commissie van het Fransehe par lement, op voorstel van een afgevaardigde, het salaris van den beul Anatole Deibier van de begrooting afgeschreven. In de familie Deibier ging de betrekking van beul voortdurend van vader op zoon over. Deibier I, grootvader, en 6tichter van het huis, was beul te Rennes. Tot zijn grootste daden moet de terechtstelling van acht matrozen te Brest worden gerekend. Zijn zoon, Louis Deibier, vader van den tegen- woordigen beul, stierf in September 1904 in den ouderdom van 81 jaar, nadat hij 47 personen had onthalst. Wat Anatole Deibier den tegenwoordigen eigenaar van de zaak betreft, deze heeft slechts 4 ont hoofdingen voltrokkende laatste, die van den moordenaar Pozzi, had 6 October 1905 te Belfort plaats. Voor hij eehter de zaak overnam, had Anatole reeds zijn vader geholpen en hij stond bekend om zijn groote handegheid in het vak. De familie is rijk geworden, want het beuls- baantje levert bij weinig werk veel geld op. De eerste beul ontvangt een salaris van 6000 francs en bovendien nog 8000 francs voor het in orde houden van de guillotine. Hij wordt ter zijde gestaan door 4 knechts, van wie de beide eersten eik 4000 francs, de beide andere elk 3000 francs ontvangen. Op de dagen waarop een terechstelling plaats heeft ontvangt elke beul bovendien nog 10 francs. Het baantje brengt daarbij nog andere voor deeltjes met zich door den verkoop van nieuwe en gebruikte guillotines aan de koloniën en door het vervaardigen van kleine guillotines, die voor sigarenknipper dienen en in sommige kringen met voor liefde worden gebruik. Wanneer het zaakje goed marcheert, dan verdient de familie Deibier jaarlijks 30.000 francs. En dit niet te versmaden inkomen zal haar nu worden ontnomen. Nieuwgierigen journalisten hadden gaarne willen weten, v at Anatole Deibier over het besluit van de budget-commissie, dat zijn eigen „terechtstelling" beteekent, heeft gezegd. Maar Deibier is een zwijgzaam man en bovendien een vijand van lieden, die iemand willen uithooren. Hij was niet te spreken en men kwam slechts van zijn vrienden te weten, dat het besluit van de budget-commissie hem geheel koud liet, daar hij met een aardig vermogen zioh uit de zaken terugtrok. Dagen. 9 10 11 12 13 14 15 Aug. Hoogwater. Laagwater. Vrm. Nam. Vrm. Nam. 6.3 6 21 0.14 6 89 6.59 0.2a 0.48 7 20 7.50 1.2 1.30 8.8 8.39 1.59 2.26 9.13 9.50 2 46 3.28 10.18 10 54 4.— 4.25 11.35 11.51 5.2 5 41 dat Lucas van Steveningh Anthz., Med. Doctor, wonende binnen deze stad, zich vehement suspect heeft gemaakt van te hebben medegewerkt tot het vermeerderen van de oproerige bewegingen, welke sedert gisteren in deze 6tad zijn ontstaan Zoo is - 't, dat Burgemeesters en Schepenen voornoemt, bij dezen beloven, een Praemie van Een Duizend Guldens, ten behoeven van den genen, die den voornoemden Lucas van Steveningh, levend in handen van de Politie zal weten over te leveren, zullende des aanbrengers Naam des begeerende, worden gesecreteerd. Actum in de Weth. binnen Middelburg den 30 Junij dezer. (Mij present) M. GEENE. Mei uitbundig gejuich werd deze bekend making door de verzamelde menigte op de Markt ontvangen. Het „hoezee" weerklonk van alle zijden. Do stille hoop werd gekoesterd en waarlijk niet zonder grond dat door dezen maatregel, maar vooral ook door de hulp der militairen, het plegen van balda digheden en geweld zou ophouden doch alras bleek het eene ijdele hoop, want reeds een uur later was de bende bij vernieuwing bezig het huis van Van Steveningh te be zetten. De soldaten, vreemd genoeg, lieten de muitelingen hun gang gaan, wellicht uit oorzaak, dat zij geen orders hadden, om ge weld met geweld te keeren. Hoe het ook zij, zy trokken in ieder geval af, het huis Leeuwenburg ten prooi Jatsnd agn 3»» naar icaarnemingen 'in den morgen van Augustus medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.1 te Horta, laagste stand 754.6 te Stockholm. Verwaohting (tot den avond van 10 Aug.) matige Westelijke wind, zwaar bewolkte lucht, mogelijk regen. Weinig verandering van temperatuur. Heden overleed na een korte onge steldheid, onze geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder, JACOBA DE RIDDER Wed. Aart Markusse, in den ouderdom van 62 jaar en 7 maanden. Uit aller naam, M. MARKUSSE. Kats, 8 Augustus 1906. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg zijn dank aan de kiezers vaD Schore en Vlake voor het in hem gestelde vertrouwen. J. VERHAGE. Er zijn nog Christenen wier harten warm kloppen voar onze Indische Militairen. Heerlijk werden wij verrast door eene S. J. H., die ons bemoedigde met een gift groot Honderd gulden, voor Chr. Lectuur- en Scheurkalenderversprei ding. De onbekende houde zich van onze har telijke dankzegging verzekerd. Mochten er nog een viertal zulke gulle gevers of geefsters onder de rijkbeweldadigden ziju, die dit goede voorbeeld volgden, dan konden wij voor dit jaar ons bedelen voor onze arme Jongens in Indië staken. Nu, wie weet, de Heere heeft meer dan éénen zegen. Voorts met hartelijken dank anoniem ont vangen vanaf 7 Juli tot i Aug., van S. S. B. d. H., poststempel Bloemendaal f 25S. C., Santpoort f 10 C. F. F. te K. f 10van een Vriend en Vriendin (dorpje bij Makkum) fiO; B. te Arnhem f 5 Mevr. V. L. V. D., Drie bergen f5 F. C., Utrecht f5; C. C. H., Nij megen f2.50; P. P. S. te Rotterdam 1 3.5O Mej. v. d. V. te H. bijeenverzameld f3; M. V. (gem. Sloten) f 1een Vriend te de B. f 1 N. N. te N. 1 1.25 bij een part. postz. per spoor f O.5ON. N., Lekkerkerk f 0.50uit Hattem en a. plaatsen enkele pakjes lectuur. Voor andere zendingshelangen enkele part. postzegels en capsules. Wie iets zond en dit niet in deze opgave vermeld vindt, ontving zeker bericht van ont vangst. Wie helpt s. v. p. verder? Voor al het gezondene vriendelijk dank. Onder het motto»Indië", zien wij hoopvol nog vele groote en kleine gaven te gemoet, voor onze Militairen in Indië. Beleefd en vriendelijk aanbevelend, Uw aller Dw. Dnr., A. GRUIJS Sr., Zaandam, Molenpad 68. De Notaris JOH. PILAAR te Goes zal des namiddags te 2 uur, te Goes, in het „Café Boudeling" verkoopen: in 31 boomgaarden, in de gemeenten Goes, Kloetinge, Kapelle, Schore, '«-Gravenpol der, Borsele, 's-Heer Arendskerke, Ove- zaud, Wolfertsdijk, Oudelande, Driewegen en Rilland-Bath. Breeder bij biljetten omschreven, welke ten Kantore van genoemden Notaris ver krijgbaar zijn vanaf 14 Augustus aanst. moedwil der woestelingen, die weldra de deur open hadden. En hiermede waren zy meester vsd het terrein. Evenwel, niemand waagde het binnen te gaan. Er was n.l. verluid, dat Dr. Van Steveningh zich vroeger meer dan een maal had uitgeluten, dat, bijaldien hij aan gerand en in het nauw gebracht werd, zyn laatste redmiddel zou wezen, zijn huis in de lucht te laten springen. Het geval werd druk besproken en be oordeeld. En toen de Oranjeklanten nog overlegden wat hun in de gegeven omstan digheden te doen stond, zag men een der stoutmoedigste geesten de stoep op- en het huis binnengaan, waardoor inmiddels de knoop was doorgehakt. En wat in het dagelijksch leven meer malen gezien wordt, gebeurde ook hier, waar een voorging, volgden de anderen weid) En nu werd een toon eel afgespeeld, dat men bepaald meer van nabij moet gezien hebben, om het eenigermate te kunnen be schrijven. De hartstochten waren nu eenmaal ont ketend, de muitzucht zou binnen Middel burg hare helsche triumfeu vieren op den oersten Zondag in Hooimaand van 1787. Als woedende tijgers toch sprongen de mniters de deftige dokterswoning binnen. „In korte oogenblikken", zoo verhaalt ons een ooggetuige, dien we nu 't woord geven, „in korte oogenblikken waren de (orerige) glazen ingeelagep, al het Huygraad ver- In het Christelijk Gesticht voor krank zinnigen „Hloenioudaal" te LOOS- D UI N E N bestaat gelegenheid voor om opgeleid te worden in de verpleging. Cursussen in de vakken van het lager onderwijs, en de godsdienstige en ge neeskundige vakken worden geregeld ge geven volgens het vastgestelde reglement. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Geneesheer-Directeur Dr. SCHERMERS. Op Woensdag 22 Augustus 1906 zal door Burgemeester en Wethouders van NISSE, des voormiddags ten 11 ure, in het Gemeentehuis aldaar in het open baar worden aanbesteed in drie perceelen Perceel I. Perceel II. Het maken van eene bestrating met nieuwe Keien. Perceel III. Het maken van eene bestrating met oude Keien. Aanwijzing wordt gegeven op Vrijdag 10 Augustus 1906', des voormiddags ten 10 ure. Het bestek ligt vanaf heden ter inzage op eiken werkdag van voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uur in de Gemeentekamer te Nisse en inlichtingen worden gegeven door den Architect J. W. VAN DE WEERT W.Jz. te Goes. Bestekken tegen betaling van 50 cent verkrijgbaar bij den Burgemeester en bij den Architect. OPRUIMING wegens gevoiderd seizoen van een partij Groote voorraad Lantaarns Aanbevelend A. A. DE TROIJE, 'tZand. bij A. MAAS Cz., Koudekerke, „Fort", brijzeld op straat geworpen, de bedden opengesneden, waarvan de pluimen hemel waarts steygerden en toen wierd het breken van dak, voorgevel en raamen met zulk een drift voortgezet, dat men ooggetuige moet geweest zijn, om dit te kunnen verbeelden. Inmiddels wierd op bevel der Regeering de Stads Brandspuyt gebezigd, om den kelder vol water te spuiten teneinde Ste veninck, indien bij zich daarin nog schuil hield, door het water te doen emooren 'tgeen nochtans van weinig effect was, wijl het water daaruit loosde, zoodra het er in kwam, en zulks moest gedaan worden door de Reten der keldertrap, waarby nietkonde genaderd worden zoo door het werpen van goed en steenen, als 't vliegen van pluimen. Wanneer nu alles vernield en de straat met puin geheel bezaaid was, ontwaarden zij eerst het vertrek (afgezendert van de andere door een steene muur daar de Deur evensls deze muur bepleisterd was) waarin zijn meeste Huyscieraden geborgen waren Een Hoezee, dat de lucht met galm vervulde kondigde ditaan. Alshongorige wolven ver braken zy in een zeer korten tijd al het kostelijke goed, dat daar opgesloten lag, waarover een gevoelig hart moest bloeden op het zien dezes schouwtooneels van alle tijden zoo afschuwelijk niet vertoond. Zy wierpen het al door een ream van dat vertrek, straatwaarts op, die v. el vijf voeten hoog opgehoopt lag, met veri ield goed en al hetgeen, dat nog niet klein genoeg geoordeeld werd te zyn, moest de handen Het beste en voordeeligste bijvoer in de weide is prijs flO,— per 100 KG. Te bevragen bij onzen Agent, CORNs. DE REGT, Koudekérke. Aanbevelend, J. BIBBY SONS. levert AANBEVELEND. bij A. POUWER, Oost-Souburg. bij D. BOMMELJÉ, Koudekerke (Breeweg). Bij denzelfden een Karnmolen en een Varkenshok te koop. Met October benoodied, liefst niet beneden de 25 jaar, bij J. LOOISE Sr., Grijpskerke. Met October benoodigd, bij Gebr. VAN SPARREN- TAK, Koudekerke, Westhoek. Terstond gevraagd op de hofstede der firma JAC. KRIJGER te Rilland. Terstond gevraagd of Noodhulp, bij J. BEUZENBERG, Wagenmaker, Rilland-Bath. der benedenstanders, aan wien het geen geringer tol betalen moest, doorgaan". Onder de woestelingen kon men aen aantal buitenlui uit den omtrek opmerken, die dapper meededen. Er wordt zelfs verhaald dat een vijf it zes duizend boeren van het platteland den Ma gistraat hunne hulp lieten aanbieden. Inzonderheid waren de bewoners van Arnemuiden bereid om debehulpz&mehand te bieden. Wijselijk bedankte de stads- rr geering echter voor dit welwillend aan bod. z) M Zie Ned. Jaarb. 1787 bi. 2034. 2) Te Arnemuiden stond tijdens de Middel- burgsche plandering Ds. Molentiel, een heftig Prinsman die zijne toehoorders onder den mor gendienst van den bewusten Zondag 1 Juli had opgeruid en aangezet, om te Middelburg een bandje te gaan helpen, want dat daar de bal in stuiken was. Na den dienst verzamelden zich een groot aantal Arnemuidenaars gewapend ojj de Markt en trokken in optocht naar stad. Zij vonden echter de Dampoort gesloten. De beide Burgemeesters Jacob Maitijn en Adr. Vinke worden alleen binnengelaten en vervoegen zich bij den Middelb. Magistraat met hun aanbod om le helpen, verwijzende naar den troep voor de opgehaalde brug van de Dampoort. De Magistraat wijst die hulp van de hand. De beide Burgemeesters keeren aan hethoofd hunner gemeentenaren naar Arnemuiden terug, Onderweg lost de bende hare geweren in de lucht, Prijs Enk Voor de sten voor drie lede bevelen wij me heeren en in district 1 Nu de oogst de hondsdagen de lange avond nairen te verza onzer clubs en Wy hebben ander gehoord eeuw en van d< door zyn discip zich tegen deze der Eeuw verze Toch mogen mannen niet bij der met de ges< de stichting der door Groen van Zij dagteeken Het is een n in den bloeitijd kleine luyden z dege godsvruchl worsteling voor der aarde onder Willem van land, Jan van Ni lem Lodewijk ii onze Vader) ha gende vrienden konden rekenen den naam Mam herinneren toch van de zi aanzienlijken te stonden, waar d stonden of ziel openlyke tegenv Cats sprak meene Staten - doch vermocht bezielen voor dev De Regentenb slapping, tot ge moedeloosheid ten slotte gewro algemeen e aan bit De Revolutie hier te lande eei toen straks de weer tot Neder 7 ~F E V Over 't algeme uit twee versohi had een dood elf al wat Patriot ruwe mannen, i schelden en raze had beneveld. tegen werd gev godvruchtige liet constitutie", zeer knocht en gekar Frankrijk, dat zich eeu hunner Toch waren bi derscheiden, nie afgescheiden. We jeklanten, die w tot de laatste gn houding en ged voorste ryen der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 4