Kerknieuws, Schooinieuws. LANDBOUW. Gemengde Berichten. in 't voordeel, der regeering natuurlijk, veten te vereenigenen, heel cynisch, de aandacht der prefecten in de provinciën, gevestigd op het buitenkansje, dat nu volgens de onderstandswei tehuizen moeten worden opgericht, en tengevolge van do scheidingswet en de daarmee verband hou dende opheffing der congregaties, gebou wen tot die godsdienstige vereecigingen behoorende, onder den hamer zullen komen; de regeering voor een koopje in het bezit van de tehuizen" komen kan. Is dat Diet leep, niet zuinig overleid van dien minister? Maar is er ook niet iets in dat de geschie denis van Achab en Nabothte binnen roept? Om een voorstelling te vormen hoe groot Londen wel moet zijn Dezer dagen werd aanbesteed het was- schen van de vensters der openbare scholen gedurende de zomervacantie. Dit werd aangenomen voor de som van 1500 pond sterling, dat is 18000 gulden Een kleinigheid. Geen kleinigheid daarentegen, zoo ver haalt de Londensche berichtgever van de Nieuwe Courantis het vervoer der spoor wegen dezer dagen, nu iedereen de stad uittrekt. In I'addington van waar de treinen daar het westen gaan stonden 5000 collis bagage die vooruit werden gezonden. Daarbij kwamen nog ongoveer 1000 fietsen, welke ginds op hun eige naren zullen wachten. Van alle stations loopea de treinen in 8 en 4 afdeelingen gesplitst en van en naar Liverpool Street Station gingen op éen dag 1200 treinen. Twintig extra treinen per dag van de gewone bekende groote stations is niets buitengewoons en alleen naar Skegness in 't Noorden, ver trokken ver over de 100,000 duizend rei zigers. De spoorweg-ambtenaren hadden hot verleden jaar de laatste week van Juli en de eerste van Augustus aardig druk, doch die drukte haalt niet by die van dit jaar. Daarbij komen dan nog minstens 10,000 vrijwilligers, die naar het kamp in Salis- buryplain gaan, meer dan 120 ton bagage meebrengen en bijna 4100 fietsen. Verder gaan daar heen ruim 3000 jongens van de Boys' brigades, welke kereltjes ook de noodige bagage meosleepeD, terwijl ten slotte nog gezorgd moet worden voor het vervoer van paarden, munitie, kanonnen, geweren enz. Salieniandseii Overzicht. Duitschland. De minister van Landbouw, Podbielsky, traoht zich er uit te redden. Aan een dagbladschrijver die hem kwain ondervragen, verhaalde hij de toedracht dm geschiedenis die er voor hem, Pod, zeer onschuldig uitziet, en op het volgende neerkomtv. Tippelskireh trad in 1887 als „expedient'1 in dienst van de Duitsehe Otliciers-vereeniging en ging met Wissman naar Zanzibar en Darressalam, wat be schouwd wordt als een studiereis. Na zijn terugkomst werd hij dau ook aan die af- deeling der vereenigiug toegevoegd, die voor de uitrusting der koloniale troepen te zorgen had. Toen in den Rijksdag stem men opgingen om deze leveranties van de tot een ander doel opgerichte vereenigiog te scheiden, richtten v. Podbielsky en v. Tippelskireh een firma op en betaalden ieder 30,000 iirK.de zaak bleef in het gebouw der offieiera-vereeniging gevestigd. Het kwam er nu op aan langloopende contracten met den Staat te sluiten. Majoor Fiseber, die de Wibsmaa-expe.ditie al3 m joor had meegemaakt en Tippelskireh kende doch toen nog geldelijk onafhanke lijk van hem was, natu deel aan de onder handelingen en hel sluiten dier contracten. Do firma v. T. ic Co. betrok nu de per- ceelen Potstd am roerstraat 127'128. Generaal Podbieiski trad weer in staats dienst en moest zijn verhouding tot de tinna dus regelen. Eerst trachtte mende zeak te verkoopen, maar toen er geen be hoorlijk bod kwam wist men Wissmann, dsn kommerzienrat Hecht en den koop man Rieohel te overreden als mede-firman- ter. op te treden. Een nieuwe firma werd opgericht, waarbij mevr. Podbieiski in plaats van haar man als iirmante optrad. Dit contract loopt tot 1908 Ia den loop der jaren heeft Fischer die bij T. aan buis kwam, geld aangenomen maar noch mevr. Tod noch haar man wisten daar iets van. In hoever dit aannemen van geld invloed op de contracten heeft gehad is nog niet vast te stellen, Zccdra de minister daar van iets in de bladen las heeft hij zijn vacantie onderbroken om te Berlijn v. T. bij zich te ontbieden. Wat de prijzen der firma v. T. aangaat, daarover is een advies voorhanden van de Berlijnsche Kamer van Koophandel, dat die pryzen billijk noemt. Minister Pod heeft voorts om geheel zuiver te staan in 1900 scheiding van goe deren laten inschrijven. De inkomsten der firma waren vroeger matig, maar door den opstand werd haar omzet vertiendubbeld en daardoor ook haar winsten. Rusland. De militaire dictatuur De benoeming van grootvorst Nikolaas tot opperbevel hebber over de garde en het geheele Rus sische leger zou een zware nederlaag zijn voor Stolipin, den nieuwsten Russischen premier. Evenals Witte, prins Swiatopojk Mirski en menig ander legt Stolipin het af tegen de hofkliek, tegen wier leden de Tsaar op den duur nimmer op kan. Al behoeft het niet waar te zijn, dat deze hofkliek den Tsaar heeft fedreigd met een paleisrevolu tie, indien hij weigerde de Doema te ont binden, niettemin is het niet te ontkennen, dat de Tsaar geheel onderden invloed van zijn onmiddellijke omgeving, van vastbe raden reactionairen als generaal Trepof, graaf Ignatief, Pobjedonostzef staat. Reeds werd gemeld, dat de hofkliek op een vergadering aangedrongen had op een militair distator en dat Stolipin zich daar tegen met hand en tand had verzet, ja zelfs met ontslag had gedreigd, wanneer daartoe besloten werd. Reeds toen kreeg men den indruk, dat Stolipin wel voor het oogenblik zijn zin kreeg, maar de nu dan ook aangekondigde dictatorsbenoeming niet lang meer zou uitblijven. Men hoopt nochtans nog steeds dat dit slechts een looze gedachte is. Wat den Tsaar betreft, zijn positie is zeer moeilijk. Het gerucht gaat dat hij na een heftig debat in den Kabinetsraad ervan gesproken heeft afstand te doen en aan grootvorst Wladimir, die telegrafisch uit Heiningen naar Rusland terug zou zijn geroepen, het regentschap op te dragen. Ook dit kan een praatje zijn. Het teekent nochtans het hachelijke van den toestand. In ieder geval, voor het lijfsbehoud van den Tsaar moet bijzondere waakzaamheid steeds meer noodig worden. Daar er ontzaglijk veel dreigbrieven in den laatsten tijd op Peterhof aankomen, heeft men besloten, de troepen om het keizerlijk kasteel nog met twee regimenten te versterken. Het kasteel wordt thans door 40 000 man troepen besehermd. Nog van een derde gerucht dient melding gemaakt. Het einde der stakingen is nabij. De centrale arbeidersraad te Petersburg heeft last gegeven de werkstaking te ein digen. Ook te Moskau is de werkstaking geëindigd bij gebrek aan steun, alleen de zetters staakten daar gisteren nog. De leden der centrale arbeidersraad zijn in een voorstad van Petersburg door de politie opgespoord en gearresteerd. Omtrent den actenroof te Sebastopol blijkt, dat niet slechts de stukken be trekking hebbende op het proces tegen den als revolutionair held gevierden luite nant Schmidt zyn gestolen, maar tevens al de resultaten van het onderzoek tegen de muitere, die dezer dagen voor zouden k nnen. Vandaar dat het O. M. met de handen in het haar zit en er niet anders op zal zitten dan het reusachtige onder zoek heeiemaal opnieuw te gaan beginnen. Generaal Pawlof, eerste procureur bij de militaire rechtspraak, wien in de Dooma met kreten van beul, moordenaar het spre ken werd belet, leidt thans de instructie togen de muiters te Kroonstad. Op een schoolschip te Riga zijn gisteren 66 man gearresteerd. Volgens een officieus bericht uit St. Petersburg is de strijd te Sjoesja in den Kaukasus opgehouden en de vrede tusschen Tataren en Armeniërs hersteld. Volgens een te Tiflis onvangen telegram hebben Tataren Zondagnacht op de Rus sische troepen een rechtstreekschen aanval gedaan. De strijd duurde tot ongeveer 3 uur 's middags. De Tataren waren meer dan 2000 man sterk en hadden zeer gunstige stellingen bezet. Na een lang bombarde ment heschen zij echter de witte vlagen vroegen den distiictschef in hun kamp te komen. Maar deze hoorde, dat de Tataren 's nachts een overrompeling wilden be proeven en wisselde toen het donker was van posities. De omliggende dorpen zijn door Tataren bezet en dezen verwachtten versterkingen. De communicaties in het district Sangesoer zijn onderbroken. De bevolking toont zich zeer vijandig tegeu do Russen. Stolipin heeft twee kolossale aanwinsten voor zijn kabinet weten te winnen. De benoeming van Filossofof, rijkscontroleur in Witte'8 kabinet, tot minister van Handel en van den in heel Rusland beruohten administrateur van het Roode Kruis prins Wassiltsjikof tot tniniser van Landbouw worden binnen enkele dagen tegemoet gezien. Beroepen te Minnertsga H. Guittart te Hindelopente Zalt-Bommel dr. A. Rutgers v, d. Loeff te Beverwijk; te Hasselt W. v. Sloten te Kampen. De Haagsche Synode besloot om het laatste reorganisatie-voorstel der commissie overeenkomende met dat van den kerke- raad van Rotterdam tot wijziging van art. 3 van het regel, voor kerkelijk opzicht en tucht te behandelen als het rapport der commissie voor de nieuwe wetsvoorstellen ter tafel is. De minister van binnenlandsche zaken brengt nader ter algemeene kennis, dat, behoudens nadere onvoorziene omstandig heden, het mondeling gedeelte van de examens rechtlijnig teekenen middelbaar onderwijs zal worden afgenomen van 816 Augustus en van de examens boet- seeren middelbaar onderwijs op 15 en 19 Augustus te Rotterdam, in het gebouw van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor handteekenen L. O. (2e gedeelte) dhr. L. G. v. d. Eijk en voor Fransch L. O. dhr. 0. J. v, d, Eijk, beiden te Vlissingen. En te Rotterdam bij het examen voor verlos kundige mej. F. E. Harthoorn, te Mid delburg. Een bijvoegsel tot De Stoaiscourant (no. 184) bevat een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Juli 1906. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tuesohen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0 (0), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 2 (1); schurft bij een hoevige dieren en de schapen 91 (7), rot- kreupel der schapen 2 (1), vlekziekte bij varkens 151 (84), trichinen-ziekte bij varkens 0 (0), miltvuur bij alle vee 23 (23). Hondsdolheid bij een hond 1 (1). De gewone Rijksnajaarkeuringen van ter iokking bestemde hengsten zullen dit jaar gehouden worden voor Zeeland op 11 Sept. te Middelburg; 12 Sept. te Oostburg; 13 Sept. te Hulst; 14 Sept. voormiddag te Wilhelminadorp namiddag te Cortgene15 Sept. voormiddag te Zierikzee namiddag te St. Maartensdijk. Onze Middelb. correspondent schrijft Het vreemdelingen-verkeer wordt met ieder jaar voor onze omgeving van meer beteekenis. We hebben tegenwoordig Marktdagen waarop we meer vreemde lingen zien verschijnen dan boeren. België levert voor ons vreemdelingen-bezoek het voornaamste contingent. Als Knokke en Heijst, Blankenberghe en Ostende vol bad gasten zitten, dan komen de badgasten per stoombooten naar Vlissingen en per trammen naar Middelburg. Zij verbinden een watertochtje met het bezoek aan een stad die wat te zien geeft, vooral in het afwijkende van de uniformiteit van woning en kleeding die men heel de wereld door aantreft. En naast de Belgen, die het leeuwendeel leveren, komen Franschen, Engelschen en Duitschers ons in toenemende mate be zoeken. In hoeverre de tienjarige arbeid van de Vereeniging tot bevordeiing van het Vreemdelingenverkeer daartoe heeft bij gedragen valt natuurlijk niet te zeggen, maar wel te gissen. Het schijnt dat weinige vereenigingen in ons midden met meer succes werken dan deze, en daarom was een ruimere woning voor haar behoefte en om haar succes gaarne gegund. Het iypische geveltje op ons mooie Marktplein heeft nu een tweeliag-broeder gekregen, verbindende hei verleden met het lieden. Die renaissance-gevel van buiten, die Friesche klok en koperen kronen van bin nen vertegenwoordigen de zestiende die gidsen en reisboeken en reclame-bil jetten de twintigste eeuw. Het Bureel is nu in slaat landgenoot en vreemdeling terecht te helpen op den meer en meer gebruikelijken weg tusschen de wielen, en als ge 't aanziet denk er dan aan dat ook dit een monument ver toont in onze oultuur-gesehiedenis. Gelijk de Abdij het kerkelijk ons Stadhuis en Schuttershof het burgerlijk lijrfperk in eere houdt, zoo staat het Markt- gebouw in het teeken van het verkeer. Kattendijke. In de gisterenmiddag onder voorzitterschap van dhr. burge meester gehouden gemeenteraadsvergade ring waarin aanwezig waren de heeren v. DaaleD, Karei se, Snijder, Vermaire en Korstanje, was ingekomen bericht van de heeren De Wilde en v. Damme, de eerste dat hij zijn ontslag neemt als wethouder, lid van den Raad en lid van het Burgerlijk Armbestuur, de laatste dat hij ophoudt lid van den Raad te zijn. De berichten werden voor kennisgeving aangenomen, waarop de heer v. Daalen een hartelijk woord wijdde aan den heer De Wilde, met wien hij zoovele jaren aangenaam had saamgewerkt. Besloten werd aan beide afgetreden heeren een schrijven van dank te richten voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. Verder was bericht ingekomen van de heeren L. de Bei, H. Looy, W. v. d. Linde en H. Arnoldi, dat zij ontslag nemen als leden der commissie tot wering van school verzuim in wijk A. Medegedeeld werd dat door H. M. de Koningin aan den burgemeester toestem ming is verleend om tot 1907 te Goes te wonen. Tot onderwijzer aan school B werd benoemd tegen 1 September de heer G. P. Wervers te Strijen. Op de voor dracht voor leden van het college van zetters worden geplaatst de heeren L. Korstanje en M. Karelse (aftredenden) C. Staal en M. Snijder. De rekening 1905 vau het armbestuur werd goedgekeurd in ontvangst opf757,025, in uitgaaf op f622,07®en de begrooting voor 1907 in ontvangst en uitgaaf vast gesteld op f789,62. Aan den veldwachter Wisse zal een nieuwe jas verschaft worden, daar hij de oude bij de uitoefening zijner functie heeft verspeeld. Bij de rondvraag constateerde de voor zitter dat de heer De Wilde aan allen biaam gelukkig was gezuiverd, dewijl de officier van justitie hem voorzitter op een desbetreffende klacht bad verwittigd dat er geen termen aanwezig waren om hem te vervolgen en hier alleen nalatigheid in het spel wa3. De vergadering werd hierop gesloten. Zierikzee. In de gister onder voor zitterschap van den heer H. J. Dorst ge houden algemeene vergadering van de afdeeling „Zeeland'' der Vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek'' werd meegedeeld dat het ledental in 't laatste boekjaar van 412 tot 346 is verminderd, gevolg grootendeels van de oprichting der vereeniging „Het Zeeuwsche Belgisch Stamboek". De rekening over 1905, ont vangsten f744,40; uitgaven f 586,48 werd goedgekeurd en de begrootiDg voor 1906 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f740,21. De heer L. Koopman en anderen verklaarden het te betreuren dat bij de premiekeuring voor het paardenstamboek de eigenaar zjjn paard niet zelf mag voor brengen, daar toch anderen niet hetzelfde uit een paard kunnen halen als de eigenaar. De voorzitter meende dat de beslissing over de voorbrenging dient te blijven by de keuringscommissiehij wil met deze wel van gedachten wisselen naar aan leiding van de geuite klachten. Nog werd meegedeeld dat de heer Krepel met het eind dezes jaars zijn betrekking als pen ningmeester wenseht neer te leggen, zoo dat leden zich op de keuze van zjjn op volger kunnen beradeD. In den Maandagavond te Sint Anna- land door den dijkraad der waterkeering van den calamiteuzen Su^annopolder ge houden vergadering werd behandeld een adres van eenige eigenaren van gronden in den geïnundeerden polder, waarin ver zocht werd om schadevergoeding voor de in hun land gevormde kreeken, welke zijn ontstaan door het graven van geulen tot atleidiag van den stroom, die bij eb liep langs den genoemden dijk en waar door een gedeelte binnenberm en een ge deelte van het binnenbeloop van dien dijk is weggevallen, en gevaar ontstond van een tweede doorbraak. Door het graven in dat bouwland werd verbinding gekregen met een reeds gevormde kreek en de stroom van den dijk afgeleid, doch ten koste van het bouwland, waarvan 1 H.A. 83 eA. waardeloos is geworden. De Dijk raad vond hun verzoek billijk en besloot aan Ged. Staten machtiging te vragen tot het benoemen van deskundigen die de schade zouden kunnen opnemen en de vergoeding bepalen om deze te brengen ten laste der waterkeering, omdat het verlies van het bouwland is geweest in het voordeel van den dijk, waardoor groote kosten zijn ge spaard geworden. (M. C.) Het toltarief te Watergraafsmeer is tot 1 September buiten werking gesteld. De relletjes met fietsers en auto-rijders hebben derhalve voorloopig uit. J. Pieters te Surhuisterveen (Fr zal op 15 dezer haren lOOsten verjaardag kunnen herdenken. Er heeft zich eene feestcommissie gevormd, om dien dag voor de oude vrouw zoo aangenaam mogelijk te maken. Plattelands-gemoedelijkheidIn den raad der gemeente Uitgeest werd vast gesteld eene verordening op de heffing van tolgeld aan den Limmerweg. Bij het lezen der verordening, bleek dat aanwezig behoorde te zijn een bord, waarop het tarief duidelijk zichtbaar te lezen stond. Op de vraag nu van een der leden, waar dat bord zich dan bevond, werd geant woord dat het den laatsten tijd dienst deed als stoep. Een stoep is een houten bord in het water, waarop de boeren hun potten en pannen schoonmaken (Hand.) Registratiebelasting en Hypotheekrechten. 1 iOp de voordracht van de ministers van financiën en van justitie is bij Koninklijk besluit van 30 Juli ingesteld eene Staats commissie om, na overweging, rapport uit te brengen over de vragenop welke wyze, zonder daarbij de belangen van 's rijks schatkist uit het oog te verliezen, de wet geving op de registratiebelasting en op de hypotheekrechten ware te herzien welke veranderingen behooren te worden ge bracht in de wettelijke en administratieve bepalingen betreffende de eigendomsover dracht van onroerende goederen en sche pen, de vestiging van rechten van hypo theek en scheepsverband, de hypothecaire en kadastrale boekhouding en die der scheepsbewyzen en op welke wyze, mede in verband met den uitslag van het onder zoek der eerstgenoemde twee vragen, het dienstvak der registratie, waarin dat van het kadaster thans begrepen is, ware te reorganiseeren. Aan deze commissie is op gedragen aan H.M. de voorstellen, in ont werpen van wetten, algemeene maatre gelen van bestuur of Koninklijke besluiten belichaamd, in te dienen, welke zij naar aanleiding van een en ander noodig acht. Leden dier commissie zijn onder anderen de heeren oud-minister Pynacker Hordijk (voorzitter), de prof. Segers en Molengraaff, resp. te Groningen en Utrecht, de leden der Tweede Kamer Treub en Plate, het lid der Eerste Kamer Van Waterschoot v. d. Gracht en enkele autoriteiten bij de belastingen. Dat onze Koninklijke Nederlandsche Posteryen soms vreemde bestellingen heb ben uit te voeren, kan blijken uit het feit, dat in de Rembrandtweek aan het adres van den heer Rembrandt van Ryn, Rem- brandtplein, te Amsterdam, werden ge adresseerd een prentbriefkaart en een visitekaartje „met hartelijke groeten", af gezonden door eenige kunstvereerders, benevens een papieren reclame-biljet van Victoria-water, waarop oenige huidewoor den van feestvierders. De brievenbesteller heeft deze eigenaardige huldebetuigingen aan de» boschwachter van het Rembrandt- plantsoen gegeven, die ze op zijn beurt gedeponeerd heeft op het voetstuk van het standbeeld. Op de achterzijde van de enveloppe met kaartje is door een postambtenaar geschreven „Op het Rem- brandtpleiu is geen Heer van dezen naam bekend, wèl een standbeeld, echter geen bus en geeft geen gehoor, (dus onbe stelbaar)". Met zekerheid kunnen wy mede- deelen, dat thans door twee combinaties van personen pogingen gedaan worden om het bekeude Bijbelsch museum van wijlen ds. Schouten te koopen. Het is echter zeer de vraag of dit vermaarde museum voor ons land behouden zal blijven. v (Ned.) Men schrijft uit Lofoitï» Bij het agentschap eener brandwaarborgmaat schappij alhier vervoegde zichVrijdageen rijtuig verhuurder, teneinde aanspraak te maken op een som van vierhonderd gulden als vergoeding voor een paard, dat bij die maatschappij tegen brand schade (ook door hemelvuur) verzekerd zijnde, 's-Woensdags te voren, op eene in de nabijheid dezer plaats gelegen weide door den bliksem zou zijn gedood. Van een en ander was door een rijks veearts eene stellige verklaring afgegevcr-, welke verklaring dan ook werd overgelegd. Niettemin kwam het den agent een beetje verdacht voor, dat men eerst nu van 't ongeval kwam kennis geven, te meer, daar hij, noch zijDe huisgenooten zich iets er van wisten te herinneren, dat het op dien bcwusten Woensdag had geonweerd, laat staan dan gebliksemd. Maar nog meer wantrouwen begon hij te koesteren, toen hij zich dra wèl her innerde, dat er, volgens een hem toevallig ter oore gekomen gerucht, onlangs in de buurt een paard verdronken was. Alvorens dus tot de uit betaling der gevraagde som over te gaan, ontbood hij twee andere veeartsen, welke constateerden dat het dier, omstreeks 20 jaar oud geweest zijnd* en aan longtuberculose geleden hebbende, inder daad slechts door verdrinking den dood gevon den had. Met dat al is het kunnen gebeuren, dat het tot sterke ontbinding overgegane overschot, bij de thans heerschende warmte bijna eene week lang boven den grond gelegen heeft, natuurlijk een afschuwelijken stank in den omtrek ver spreidende. Dat er intusschen nog een ander luchtje aan deze zaak vastzit, mag wel hieruit worden afgeleid, dat eene vervolging wegens oplichting tegen den rijtuigverhuurder is in gesteld. Gistermorgen zeer vroeg werd Norg in opschudding gebracht door een ont vluchtte verpleegde uit het krankzinnigen gesticht Dennenoord te Zuidlaren. Slechts in zijn ondergoed gekleed, vertoonde hij allerlei vreemde kunsten. Een bakker, die hem zoo zag, maakte de politie op den man opmerkzaam, waarop hij werd achtervolgd en in de richting Veenhuizen vluchtte. Tusschen Norg en Veenhuizen werd hij be trekkelijk spoedig gegrepen en naar Norg gebracht, waar het hem gelukte opnieuw te ontsnappen. Met behulp van vele omstan ders werd hy echter omsingeld, weer ge grepen en in verzekerde bewaring genomen om naar het bovengenoemde gesticht te worden teruggebracht. (Ass. Ct.) In den zomer van 1905 werd de woning van gebroeders H. te Heeren veen door den gemeenteraad onbewoonbaar ver klaard. De bewoners, zeer bejaarde lieden, werd plaatsing aangeboden in het gemeen telijk armhuis, doch zij weigerden het krot te verlaten. Met den sterken arm werden zjj daaruit verwijderd, doch eenigen tyd daarna betrokken zij de oude woning weer. Zij werden geverbaliseerd, tot boete ver oordeeld, die zy betaalden en wonen sedert weer ongestoord in deonbewoonbaar verklaarde woning De moeder te Harkema-Opeinde (Fr.), van wie drie kinderen verbrandden, is door dit vreeselijk ongeval in haar geestvermogens gekrenkt Eene moeder te Haarlem, die gisterenavond 7 uur in de Corneli8straat haar kindje van 2 jaar even onbeheerd in een sportkar achterliet, kwam buiten tot de- ontdekking dat de kleine verdwenen was. Wanhopig liep zij eerst, overal informeerend, rond, om daarna de politie van het gebeurde kennis te geven. Aldaar geraakte Woensdag een con ducteur van de tram bij het wisselen bekneld tusschen twee tramwagens. Zwaar aan de borst gekneusd opgenomen, bezweek hij tijdens men hem vervoerde. Bij de verbouwing van een pand aan de Boompjes te Rotterdam is een 16-jarige opperman 'die met een vracht steenen de ladder op liep, gevolgd door een 44-jarigen kameraad van 'n hoogte van 8 meter ter aarde geatorr, zijn kameraad in zijn val meealeepend, Hy stierf aan schedelbreuk, de kameraad bekwam inwendige kneuzingen. De Perseiden. De aarde snijdt dezer dagen weder de baan van den meteoren zwerm der Perseïden en zij gaat van den 9 tot den 11 Augustus door het dichtste van den stroom van vallende sterren, die men volgers de overlevering de tranen van don heiligen Laurentius noemde, wiens feest invalt cp den 10 Augustus. Nu schiint hot wel dat de zwerm in den laatsten tijd meer is uiteengegaan, doch ik zag gister avond meerdere vallende sterren tot het stelsel behoorende. De maan komt in die dagen tusschen tien en elf uur op en ook de langdurige schemering is der waarneming in den voornacht niet gunstig, de mogelijk heid is echter zeker niet uitgesloten, dat. men by heldoren hemel meerderePerseïden zal kunnen waarnemen. Men vindt het uitstralingspunt der meteoren des avonds aan den N.-Oostelyken hemel, naby den Melkweg, in het hoogst gelegen gedeelte van het sterrenbeeld „Ferseus", dat gemak kelijk is te herkennen aan zijn plaats aan den hemel alsdan recht onder het vijftal hoofdsterren van het sterrenbeeld „Cassio- pea", die te zamen een W vormen, rechts van de Poolster, tegen elf uur op dezelfde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2