Kerknieuws, Schoolnieuws. Gemengde Berichten. drukkerijen ligt stil. De gezamenlijke redacteuren te Petersburg zetten nu dage lijks met behulp van eenige goedwilligen één courant, die slechts nieuws bevat. Te Ochta, een voorstad van Petersburg, is een staking uitgebrokenomstreeks 15.000 werklieden hebben den arbeid ge- btaakt. De stakers hielden een voor lrinowka bestemden trein nabij het station Rjevka aan en dwongen het personeel naar Petersburg terug te keeren. Toch loopeu deze stakingen niet naar wensch. Naar het schijnt is in het radicale partij- leger 6edert de revolutionaire gebeurte nissen in het begin van dit jaar een schei ding ontslaan en zijn er tussehen de sociaal-democratische vereenigingen en de anarchistische geweldenaars meeningsver- schillen ontstaan over de te volgen taktiek, zoowel als de na te streven staatkundige doeleinden. Uit de telegrammen in dit no. ziet men dat Stolipijns zaak nog zoo kwaad niet staat, al slaagt hij aanvankelijk niet met zijn nieuwe kabinet. Dit laatste ligt echter niet aan hem. Maar vele schreeuwers schijnen te begrij pen dat schreeuwen gemakkelijker gaat dan regeeren, en daarom bedanken zij. Het ligt voor de hand dat Stolipijn op last van den Czaar de ministersplaatsen aanbood aan staatslieden, die in hun pro gram de verwezenlijking van her* ormin- gen langs wettelijken weg hadden opge nomen. Deze konden echter niet tot een heid komeD, of verklaarden dat hunne werkzaamheid in hun gewonen kring nut- tif-er voor een vreed/.ame uitvoeriog der hervormingen kon zijn. De indruk wint veld dat de regeering de orde zal hersteld krijgen en dat het haar ernst is met de hervormingen. Indien aan de revolutionaire elementen eerst maar het zwijgen kan opgelegd worden. Tot hen behooren de socialisten, de Poolsche en Joodsche eomité'a en de werklieden- groep. Zij hebben weer een manifest aan de bevolking gericht, waarin zij herinneren aan de ontbinding der Doema en het oproer in het leger, dat een antwoord was op deze nieuwe misdaad van de alleen heerschappij. Het volk moet de oproerige soldaten, de soldaten moeten het oproerige volk steunen. De beslissende strijd begint voor den grond en voor de vrijheid. Het volk heeft geloofd in het keizerlijk manifest van 30 October. De gebeurtenissen hebbes bewezen dat het een bedrog was. Het manifest eindigt met de woorden Gij allen, aan wie de vrijheid dierbaar is, wij roepen u op tot een beslissenden strijd tegen de regeering van den Tsaar, voor een nationale regeering. Wij noodigen u uit tot eene algemeene werkstaking en tot de vervanging van de keizerlijke re geering en van de overheidspersonen, die er van afhangen. Leve de aigemeene staking en de beslissende strijd voor de macht des volks Nu, met dit laatste schijnt het wel te zullen schikken. De stakiug verloopt nu al. De muiterijen worden tijdig onderdrukt; en strenge voorzorgsmaatregelen worden genomen. Onder anderen te Libau, waar een oproer voorkomen werd en te Odessa waar geen vreemdeling in het kamp wordt toegelaten. De agenten van de handels huizen, die het land hebben afgereisd om graan te koopen, melden dat de boeren het einde van den oogst afwachten, om dan aanstonds een geweldigen opstand te be ginnen. Zestig revolutionaire drijvers zijn gisteren vertrokken, om de bewegiDg in de dorpen voor te bereiden. Een politieagent, die eene lijst van 20 revolutionairen, door hem in staat van be schuldiging gesteld, in den zak had, is gisteren gedood 131 stakers zijn gisteren naar afgelegen provincies vervoerd. Bij de kruitfabriek aan den locaalspoor- weg naar Irinof heeft een bloedige botsing plaats gehad tussehen arbeiders en mili tairen. Deze maakten gebruik van maxims. Dé terechtstelling van 3 0 muiters te Kroonstad, ja zelfs hun ter doodveroor- decling wordt tegengesproken. Het onder zoek is nog niet afgeloopen. Intusschen blijft het voor de regeering een moeilijke tijd. Wat zij nu te bestrijden heeft, is de zuivere anarchie. Zweden en Noorwegen. In Noorwegen zijn gisteren de verkie zingen voor het Storthing begonnen. Met uitzondering van de uiterste linkervleugel, die republikeinsch gezind is, en de sociaal democraten, heerseht er niet zeer diepgaand politiek verschil tussehen de partijen, zoo dat Michelseu's ministerie wel een groote meerderheid in het nieuwe Storthing zal krygen. Het kabinet ia met een eigen pro gram, waarop ingrijpende sociale hervor mingen, opgetreden. In een verkiezings-redevoering te Stock holm noemde de burgemeester dezer hoofd stad, Lindhagen, de afschaffing der Eerste Kamer li8t voornaamste punt van 't Zweed- sohe liberale program. Men ziet het, ook de Noorsche volkeren zijn ontvankelijk geworden voor de meer „vryzinnige" denkbeelden. Amerika. Het pan-Araerikaansche congres te Rio heeft zijn instemming betuigd met het be ginsel van arbitrage. In dezelfde motie werd aanbevolen, den afgevaardigden uit Amerik. landen last te geven elk voorstel voor een algemeene arbitrage-regeling te steunen. Meer nog echter dan deze arbitrage maatregelen zijn de Chicagoache vleesch- ecban dalen en de Fioridaeche slavenhandel onderwerp der gesprekken. Over deze laatste bevat de New-Yorksche pers op zienbarende onthullingen. Immigranten, die te New-York aankomen, worden daar onder fraai klinkende voorwendsels weg gelokt naar Florida, waar zij tegen scha- n »'e belooning ondjr gewapend toezicht op de plantages aan het werk worden gehouden. Eenmaal te Florida is er geen kans meer, zich door vlucht te redden. Zelfs moet het zijn voorgekomen, dat heele scharen immigranten in dien staat spoor loos zijn verdwenen. Zelfs het schrijven au brieven is voor deze ongelukkigen een levensgevaarlijk waagstuk. Het vleeschschandaal klinkt ook nog na in een bericht volgens hetwelk 20 ver pleegsters van het Bellevue-zieken huis te New-York vergiftigd zyn door het eten van blikjeslleesch. Hoewel zy buiten ge vaar zjjn, wekt de zaak groot opzien. Japan. Japan heeft zijn groote overwinningen op Rusland menschelijkerwijs te danken aan de ongeoefendheid der Russische troe pen, en aan 't uitstekend militaire onder richt waarbij de Japansche troepen sedert jaren gevormd zijnhet is te begrijpen dat het volk de nagedachtenis hooghoudt van den eersten Europeaan die de nieuwere krijgstucht in Japan invoerde. Zoo ia in de academie van Oorlog te Tokio dozer dagen do nagedachtenis gevierd van den Duitschen generaal Meckel, Japans eerste leermeester in de krijgskunde. De plech tigheid was zeer indrukwekkend, opper priesters spraken gebeden uit, generaal Igoesji roemde de groote verdiensten van den onvergetelyken generaal voor hei Japansche leger. De minister van Oorlog, de chef van den generalen staf, generaal Okoe, maarschalk Nogi, leden van het Duitsche gezantschap en 100 Japansche officieren legden op het altaar vóórMec- kels met kransen omhangen borstbeeld, groene takken neer. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordbroek D. Buursma te Tiel. Bedankt voor Utrecht door dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Nijmegen voor Schaard door P. C. de Groot, cand. te Baam brugge (verb, bericht). De Haagsche Synode heeft Dinsdag gestemd over het voorstel, luidende De Algemeene Synode is samengesteld uit evenveel stemhebbende leden als er classes zijn (45,) van wie 2/j dienstdoende predikanten en 3 ouderlingen zjjn. Zij worden gekozen door de classicale ver gaderingen uit het ressort. Dit voorstel is met 11 tegen 8 stem men aangenomen. De voorstellen, lui dende niet in behandeling te nemen de revisie van de Confessio Belgicathans niet in te gaan op een wijziging van art. 56, alinea I regl. voor kerkelijk opzicht en tucht, waardoor de cassatie-procedure zou overgaan in een herzieuings-procedure en om niet over te gaan tot wijziging van art. 62 Alg. Regl., waardoor aan de clas sicale vergaderingen het recht van „veto" zou worden toegekend, dat thans door de prov. kerkbesturen wordt uitgeoefend, zijn aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te De Wilp G. D. Scheepsma cand. te Schettenste Makkum G. P. Oberman te Voorst. Aangenomen naar Blokzijl door C. A. v. Noord, cand. te Alfen a/d Rijn. Bedankt voor Emliehheim door W. B. Renkema te Rijnsburgvoor Westerlee door O. A., v. Noord, cand. R.-Kath. Kerk. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Hoogerheide den heer B Smoor, van Hulsttot kapelaan te Hulst den heer A. van Erck, van Teteringen tot kapelaan te Ginneken den heer G. Juten, van Sas van Gent; tot kapelaan te Sas van Gent den heer A. Boumans, priester van het seminarie. Oostkapelle. De heer S. K. Laansma, hoofd der Uhr. School te Zoute Spui gem. Axel is benoemd tot hoofd der op te richten Chr. School alhier. In de gisteren te Nijmegen gehouden algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering vaD het onderwijs in handenarbeid werd onder anderen mee gedeeld Voor den cursus te Nijmegen die sedert 23 Juli tot 11 Augustus gehouden wordt, meldden zich 180 candidaten aan, van wie 70 konden worden aangenomen. Aan de cursus nemeu deel voor afdeeling A 17 onderwijzeressen en 22 onderwijzers en voor afdeeling B 5 onderwijzeressen en 25 onderwijzers. Het bestuur heeft aan de regeering subsidie gevraagd en gebruik van localeu voor den cursus in *907 te Middelburg te houden. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Middelburg aangewezen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor Fransch lager onderwijs dhr. J. Heule te Amsterdam, J. L. Verspiile te Kortgene, en C. J. Neeteson te Waterlandkerkje. By beschikking van den minister van Binnenlandscho Zaken iebepaald, dat de exameos voor het verplegend per soneel, in de maand September afteleg gen, dit jaar zullen aanvangen teMedembiik op 12 en te Grave op 18 dier maand zyn benoemd in de commissie, welke met het afnemen der examens zal zyn belast(voorzitter) dr, J. H, Schuuraans Stekhoven, inspecteur voor het Staatstoe zicht op krankzinnigen en krankzinnigen gestichten, te Utrecht(secretaris) C. Bijl arts, eerstegeneesheer aan het krankzin nigengesticht te Zutphen, lid der examen commissie der Nederlandsche Tereenig big voor psychiatrie en neurologie J. Wessels, arts, geneesheer aan het krankzinnigen gesticht Dennenoord, te Zuidlaren, lid der examen-commissie van de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. Middelburg. De Coöperatieve Volks- broodbakkerij „De Broederband" alhier heeft besloten zich bij den Nederlaudscben Coöperatieven Bond en zijn Handelskamer aan te sluiten. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is met ingang van 6 Augustus j.l. benoemd tot lid der Gezondheidscom missie, zetel Oostburg, dhr. jhr. H. A. Wtterwaall van Stoetwegen, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen, aldaar. Vlissingen. De kroonprins van Grieken land en de hertogin van Albany kwamen beden Woensdagmorgen met de nachtboot hieraan. De reizigers werden verwelkomd door den consul-generaal van Griekenland en den consul van dit rijk te Amsterdam, die hiervoor naar hier was overgekomen. Dinsdagavond ongeveer 8 uur zal het jacht met de koning van Engeland hier arriveeren. De koning zal ongeveer 10 uur des avonds per extra-trein naar Homburg vertrekken. Gisteren heeft het vuurschip «De Maas" na schoongemaakt te zijn en de noodige repari tie te hebben ondergaan, het drooge dok weer verlaten. Nu is daar weer in opgenomen H. M. transport schoener «Hoertsen" en een zeilscheepje van 's Rijks verlichting om schoongemaakt en nagezien te worden. H. M. wachtschip «Bulgia" vertrok eer gisteren naar Veere en zal denkelijk heden van daar naar hier weer terugkeeren. Krabbendijke. Nadat de heeren gebr. Krijger alhier eigenaars waren geworden van den Karelpolder, werd hier meermalen rondverteld, dat met het verhoogen en verzwaren van den zeedijk zou worden opgehouden, om het in l'Juf te voltooien. Niettegenstaande dit alles is Dinsdag alhier een lading draagbaar spoor en kipkarren voor den dijk gearriveerd, zoodat het niet den minsten schijn heeft dat dit werk niet zal worden voltooid, doch wel dat er met alle kracht aan gewerkt zal worden, om tegen den heiffst zooveel mogelijk klaar te zijn. De watersnood heeft niet alleen aan de grondwerkers een druk en voordeelig jaar gebracht, maar ook aan de brood bakkers alhier, daar deze aan de meeste keeten van de Bathpolders het brood leveren, dag en nacht wordt er dan ook gebakken. Om al die menschen te voor zien worden er karren bij karren met brood naar toe gebracht, zoodat ook zij en sommige winkeliers een goed jaar zullen maken ja, zelfs de melkboeren maken een goede tijd, bij enkelen van hen is wegens de schaarsehte van melk, deze met twee centen per liter opgeslagen. Goes. Met ingang van 1 Oot. e. k. werkzaam gesteld als boekhouder van het Kadaster te Heerenveen, de heer C. G. Richel alhier. Wij ontvangen uit verscheidene plaat sen onzer provincie berichten van ernstigen waternood. De landerijen en weilanden drogen uithet gras is totaal weggeschroeid op sommige plaatsen. Vooral op Tholen en Zuid-Bevelaud is groote sehaarsohte aan drinkwater voor menseh en vee. Al les snakt naar regen. Wij volstaan met deze algemeene me- dedeeling. Dreischor. Met ingang van 1 dezer is H. Th. Klooster die de vorige week zijn vrouw met een revolverschot doodde, door den Commissaris der Koningin ont slagen als gemeenteveldwachter alhier. Bij kon. besluit is wegens onmis baarheid voor hun gezin ontheffing van den werkelijken dient bij de landweer verleend aan C. Vermaire, van de lichting 1905 te Kapelle NXX1X infanterieen J. Bogert, van de lichting 1903 te Tnolen XXXVIII landweerpontonniera, Te Oud-Vossemeer moet voor het werkvolk, dat van Brabantsche zijde aan de zeedijken werkt, voortdurend drink water aangevoerd worden. Dit is aanbe steed aan twee vrachtrijders, die sedert maanden dag aan dag volop werk hadden. Thans wordt het drinkwater zoo schaarsch, dat het bij de ingezetenen gaat nijpen, zoodat het oor bedoelde wateraanvoeideis ook verbazend moeilijk wordt voldoende hoeveelheid drinkwater te verkrijgen. Al gemeen wordt, ook voor de verdronken "gronden, hard om regen verlangd, omdat het zaaien van vruchten daarop zonder hemelwater ongetwijfeld op den zouten gfortd geen effect zal hebben. Colijnsplaat. Het wrak van het onlangs alhier gezonken steenschip, dat al eenige weken op stroom heeft gelegen, is nu aangekocht doqr dhr. J. C. de Mul alhier, die het aan den wal zal trachten te brengen en dan voor afbraak verkoopen. Om het mee te sleepen naar Holland zal bet schip te slecht zijn. Nu is men er in geslaagd om h"t zoover te lichten dat het dichter naar den wal op het zand is g«?et, 's-Heerenhoek. Bij den arbeider C. Kloosterman alhier is betrekkelijk nog al eene groole som gelds ontvreemd, welke hij door spaarzaamheid had weten bij elkander te krijgen. De politie doet onderzoek, en het is te hopen dat de dader gevat wordt, en zijne straf niet ontgaan zal. Koudekerke. Zondagavond werd door een ambtenaar der stoomtram Walcheren, die bij den bergweg wandelde, een joDgen gezien in verdachte houding bij een contra rail. Hij sprong over een sloot en bemerkte in de rails verschillende steenen, goed vastgemaakt met proppen papier. De jongen verwijderde zich doch is door de politie opgespoord. Hij is 17 jaar oud en heeft bekend dat voor aardigheid gedaan te hebben om eens te zien welke de ge volgen zouden zijn. Maandagavond werd te Axel door de marechaussees in verzekerde bewaring genomen A. v. C. aldaar, verdacht van het in brand steken van een mestvaalt van den landbouwer P. v. F. onder die gemeente. Dit was Zondag gebeurd. Rilland. De overstroomde en doorge broken voskaai aan den spoordijk is weer geheel hersteld. Hoewel de gaten talrijk waren bleken ze niet groot van omvang te zijn, zoodat de schade niet zoo erg groot is. De looddieven zijn Dinsdag naar Mid delburg getransporteerd. Te Loenen op de Veluwe werden in den laalsten tijd vele kippen ontvreemd, zonder dat men begreep op welke wijze de dieven hierin slaagden. Het aantal ver dwenen kippen steeg zelfs tot over de 200. Eindelijk had de landbouwer Staal het voorrecht de dieven teoutdekken,namelijk zes bunzingshij wist alien met de hand te bemachtigen, en onschadelijk te maken, zoodat de pluimveehouders weder gerust kunnen zijn. Dr. Kuyper en de Middenstand. Uit de beste bron verneemt de Hanzebode dat dr. Kuyper in den loop van den komenden winter te Rotterdam een lezingzalhouden over het Middenstandsvraagstuk. Vrijzinnig In het gesticht van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Assen worden gevraagd een Vader en Moeder, die behalve getrouwd, kinderloos, lidmaat der Ned. Herv. Kerk, geschikt voor de boerderij ook moeten zijn „van vrijzinnige beginselen". Bij eene goede verpleging krijgen de oudjes in dit gesticht het onderwijs in gemelde beginselen dus vermoedelijk nog op den koop toe. Waar voor de hooggeloofde vrijzinnigheid toch al niet dienstig kan zijn De leuke annonce is te vinden in de Asser Courant van 27 Juli 1906. Weder is een boerderij, n.l. die be woond door den heer F. v. Duynhoven, te Haarlemmermeer, door zwaren hooi- broei in groot gevaar in brand te vliegen- Twee spuiten zijn bij de woning, die ruim 35,000 K.G. hooi inhoudt, gestationeerd. Hel uitgehaalde hooi dat hier en daar vlammen vertoont, is verloren. Men hoopt door krachtsinspanning de woning te be houden. Men schrijft uitWolvegaaandetfoft..- In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben baldadigen het ijzeren hek voor den tuin van de pastorie der Ned. Herv. gemeente alhier omvergetrokken. Een lam van den koster der kerk aldaar, hetwelk op het kerkhof' liep te grazen, werd Zondagmorgen dood in een droge sloot gevonden. Vermoedelijk heeft men hier weer te doen met wraaknemingen tegen den predikant, naar aanleiding van de zaak met den wegens ontuchtige handelingen tot 2 jaar veroordeelden godsdienstonder wijzer, J. v. d. W. Twee vluchtelingen. Men heeft op het bureau van politie te Alkmaar op dit oogenblik twee buitengewone arrestanten. Beiden hebben zij zich op een marktdag schuldig gemaakt aan verstoring der orde. De een verzette zich nogal bij zijn arres tatie, de ander was evenwel verstandiger en liep bedaard mede. Op het bureau van politie gedragen zij zich evenzoo de een schijnt zich daar heelemaal niet thuis te kunnen gevoelen, de ander doet, alsof bij daar het grootste deel van zijn leven hoeft doorgebracht, de een weigert alle voedsel tot zich te nemen misschien om ontoe rekenbaar te worden verklaard V de andere daarentegen dreigt „zichzelf op te vreten". Hun indentiteit staat vast, doch omtrent hun herkomst valt niets met zeker heid te zeggen. Het is zeer waarschynlyk dat men met twee vluchtelingen te doen heeft, die, in gevangen toestand verkee- rende, losgebroken zijn. De eigenaars van een vermist varken en een vermisten bok worden daarom verzocht zich zoo spoedig mogelyk aan het bureau van politie aan te melden, te meer, daar het varken ziek is en de bok duur aan haver wordt. Dagen zij niet spoedig op, dan zullen de dieren ver kocht worden. Allcm. Ct.) Gisteravond te 11 uur lag aan den Amsterdamschep Straatweg te Utrecht iemand in het gras te slapen. Op zulk een laat uur trok dit al spoedig de aandacht van de politie, die den bewu3ten persoon onder haar bescherming am en hem daarop omtrent zijn plaats an herkomst eens geducht aan den tand voelde. Zonder veel moeite kreeg men daarop Ie waarheid te hooren. De aangehouden bleek een 18-jarige bakkersknecht uit 's-Gravenhage te zijn, die met een rijwiel en een bedrag van f9, alles toebehoorende aan zijn patroon, naar Utrecht gekomen was. Het rijwiel en het geld had hij nog bij zioh. Veel vreugde heeft de bedrieger derhalve niet van zijn slippertje gehad. Te Weerdinge geraakte een land bouwer nabij zijn wouing met paard en wagen op hol, viel van den wagen en werd een eindweegs over den oneffen weg meegesleept. Toen men het paard tot staan had gebracht, kon aan den man geen teeken van leven meer worden be speurd. De in allerijl ontboden geneesheer kon skchts den dood eonstateeren. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Te Nijkerk kreeg een timmermans knecht een splinter in de band. De arm zwol op en de dokter constateerde bloed vergiftiging. De man overleed aan de gevolgen. Een 13-jarige knaap eenig kind van een winkelier te Scheveningen, waagde zioh gisterenmiddag bij het baden te ver in zee en verdronk. Het ongeluk werd eerst opgemerkt toeD de golven het lijk aan land spoelden. Te Huthum wilde een jongeling een kat doodschieten doch ongelukkigerwijs werd zijn moeder getroffen die op de plaats dood bleef. Te Neer (Lis bij een bram! ;n een woning het 6-jarig zoontje van den eigenaar dat aanvankelijk vermist werd, geheel verkoold onder de puinhoopen gevonden. Een dronken slachter te Nunen die huiden had afgeleverd en thuisgekomen weigerde op verzeek zijner zuster het daarvoor ontvangen geld op te bergen, geraakte daarbij zoodanig in vuur dat hij het meisje wilde doodsteken. De knecht die tussclienbeide kwam, ving den doode- lijken steek op, tengevolge waarvan zijn toestaüd thans zeer ernstig is. In het kerkgebouw der gereformeerde kerk te Meeuwen is een schilder terwijl hij met zijn twee zoons boven in de kerk aan 't werk was, neergetuimeld door het breken van de stelling. Hij ia daarby zoo ongelukkig terechtgekomen en heeft zijn rug zoo ernstig bezeerd, dat, mocht hij aan de gevolgen niet bezwijken, hy toch voor zijn leven laDg ongelukkig zal zijn. De oudste zoon heeft zich ook vrij ernstig verwond, doch de jongste kwam, doordien hij onder het vallen de ladder wist te grijpen, met den schrik vry. Een vrouw te Numansdorp was Donder dag met een kindje van 8 maanden in het veld. Tegen den avond werd het wichtje ongesteld ten gevolge van de hitte en een poosje na de thuiskomst der vrouw over leed het kind. Te Alblasserdam is een 13-jarige knaap die van elders daar gelogeerd was, een eenigst kind op treurige wijze aan zijn eind gekomen. Terwijl hij op het werk van den heer 't Hoen, waar een paard voor een zwaar geladen kipkar bespannen struikelde en de kar achteruit liep, een stuk hout achter het wiel wierp om den wagen te doen stilstaan, kantelde de kar over en viel op den jongen die doodelyk gewond werd. Voor de. rechtbank. Twee advocaten raakten in een zitting van een kantongerecht erg warm over een wettelijk bewijs en de discussie werd zoo geanimeerd, dat zij elkander gingen uit schelden. U is 'n ezel, zei de een. U is 'n leugenaar, de ander. Maar toen kwam de rechter tussehen- beiden. Zouden de geachte verdedigers, nu beider indentiteit voldoende vaststaat, niet tot het betwiste punt willen terugkeeren De politie te New-York heeft een flater begaan. Er was sprake van een avon turier, die vijfmaal achter elkander gehuwd was, telkens onder een valschen naam. Zijn vijfde huwelijk had hij gesloten onder den grooten naam van Lord Sholto Douglas, derden zoon van wijlen den markies van Queensberry. Na veel zoeken deed de po litie eindelyk een goede vangst. Dezer dagen arresteerde zij dien Lord Douglas en zette hem maar direct achter slot en gren del. Maar wat blijkt nu V De meneer die ingerekend werd, was de echte Lord Dou glas, een der sieraden van de Schotsche aristocratie, die gehuwd is met eene A me- rikaansche vrouw en met geen andere. Een echt edelman, goed echtgenoot en gelukkig vader. Het is than3 tien jaar geleden dat de builenpest in Indië uitbrak. Het is daarom wel eens van belang een overzioht te krijgen over het verloop der epidemie en het aantal slachtoffers dat zy eischte. In 1896 werden 1700 gevallen met doodelijken afloop geconstateerd, in 1897 waren het reeds 56000, in 1898 steeg dat cijfer op 118 000, in 1899 tot 134.000. In 1900 was er een aanzienlijke vermindering tot op 94.000 te eonstateeren, waarop echter in 1901 een kolossale toeneming volgde tot 274.000 gevallen met doode lijken afloop: In de daarop volgende jaren werd de toestand hoe langer hoe erger, want in 1902 stierven ongeveer 577.000, in 1903 reeds 851.000 en in 1904 zelfs 1.022.300 inboorlingen aan de pest. In 1905 daalde dit cijfer tot 951.000 en sedert dien valt voortdurend daling te eonsta teeren, zoodat voor het jaar 1906 volgens het tegenwoordige verloop slechts weinig meer dan 500.000 gevallen met doodelijken afloop zullen voorkomen. Uit al deze cijfers blykt dat sedert 1896 3 729.000 menschen in Indië aan de pest zijn gestorven. Daar het opmaken van deze statistiek echter zeer gebrekkig is geweest, mag men het juiste aantal slachtoffers gerust op 5 mil- iioen schatten. Een groot smokkelaarjprocas is Jezor dagen in Turyn aangevangen. In liet be« Jtlaagdenbanfeje zaten niet winder dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2