NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 260. 1906 Dinsdag 7 Augustus 20e jaargang CHRISTELIJK- HISTORISCH iuitenlandseh Overzicht. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Oogstmaand ook voor de Christelijke School. De plundering te Middelburg Rechtszaken. IEDER EN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De historie weet ons menig voorbeeld te noemen van een nederlaag die 't begin werd van een overwinning, en ook wel van een overwinning die in een nederlaag ver keerde. Wilt ge een voorbeeld, let dan op onzen Schoolstrijd. Verpletterend was de nederlaag, na twintig-jarigen strijd in 1878 door ons christenvolk in den schoolstrijd geleden. Het had al zijn krachten ingespannen om te voorkomen dat het wetsontwerp-Kap- peyne tot wet zou verheven worden. Aangenomen door de beide Kamers der Staten-Generaal onder de leuze„onder drukking der minderheid" wachtte het ont werp op de Koninklijke bekrachtiging. Toen was ons volk tot het uiterste, in wettelijken weg altijd, bereid. Met zeld zame toewijding werd in korten tijd een Volkspetitionnement in 't leven geroepen. Meer dan achtmaal honderd duizend hoof den van gezinnen baden den Koning de wet niet te onderteekenen. En velen zochten voor het vaderland en zijn jengdigen, voor huisgezinnen en kroost toevlucht by Hem, die de harten der Koningen leidt als water beken. Maar weldra was de nederlaag volkomen, de tegenstander triumfeerde. Macht was sterker dan recht. Van het oogenblik van deze nederlaag dagteekent het begin der overwinning en het bleek alweder een keer te meer dat niets gevaarlijker is als het geloof van een volk te onderdrukken. Immers gebroken kan het niet worden, want het is goddelijk, buigen is mogelijk maar dan verhoogt zich de veerkracht, als van een boog, die door samentrekking zich te krachtiger ontspant. Het roepen om recht by den wederpartij der vond allengs gehoor en de nederlaag van 1878 hield in zich de eerste overwinning ender het Kabinet-Mackay in 1889. En intusschen nam het aantal onzer scholen sneller toe, de belangstelling in het Christelijk Onderwijs verflauwde niet. In 1905 bracht een nieuwe wet ons alweder een stap nader tot gelijkmaking van het onderwijs, waarom zoo bitter ge streden wordt. Nog klinkt de nagalm ons in deooren 3 FEUILLETON. - in 1787. Op Woensdag den 27sten Juni des avonds verscheen op de reede van Vlis- singen een jacht, dat bijzonder de aan dacht trok. Er woei n.l. van den achtersteven in plaats van de gewone Prinsenvlag, welke naar men later voorgaf per ongeluk gescheurd was, een zoogenaamde Gene- raliteitsvlag n.l. rood met een gelen leeuw in het midden. Wat zou dit te beduiden hebben, zoo vroeg men elkander af. Niemand die het wist. De nieuwsgierige, langzaam saam- gevloeide menigte kwam later te weten, dat dit jacht, van Terneozen gekomen afkomstig was van Dordrecht en aan boord had den oud-burgemeester van genoemde stad n.l. Mr. W. Barthol v. d. Sandheuvel, die met vrouw en kinderen op reis, in het Voorbijgaan een kijkje op Walcheren wilde nemen. Het gezicht van die vreemde, onheil spellende vlag achter aan het paviljoen gaf groote ergernis aan de oranjelievende Vlissingers. Ze meenden dan ook dat het zaak was, den eigenaar van het jacht te gaan waarschuwen zonder Prinsenvlag oranje, blanje, bleu niet binnen de stad te komen. In het commissieverslag staat: De heer v. Sandheuvel was te Zaamslag naar zijne van de beroering, ook door deze Schoolwet, heel het land door verwekt. Men heeft er munt uit geslagen tegen het toenmalige ministerie, de oude politieke Schoolstrijd werd, door onze tegenstanders met dezelfde wapenen heropend. Na al de jaren van onrecht, van uitbuiting van de voorstanders van christelijk onder wijs wilde geen der partijen van de linker zijde nog ons recht erkennen. Onder de leuzemaakt front voor de openbare school werd de strijd aangebonden die leidde tot eene parlementaire nederlaag. Zal eenmaal de historie ook weder deze nederlaag als het begin eener overwinning boeken Zeker, want die met ons zijn, zijn meerder dan die met hun zijn. Wij willen niet moedeloos klagen over wat verloren ging, maar ons verblijden in hetgeen verkregen werd, en daarvoor onzen God danken. Onze scholen kunnen nu worden wat ze behooren te zijn, het onderwijs kan nu van de grootste en kwellende zorgen ontheven zich ontwikkelen, mits we niet inslapen op het succes. Tegenspoed is zoo dikwijls een goed, niet zelden een onmisbaar middel om waakzaam te blijven. Of deze nederlaag het begin eener nieuwe overwinning worden zal, hangt voor een deel ook van ons zelf af. Mits we niet verflauwen in onze offers voor 't onderwijs, mits we niet verflauwen in het bewaken der grenzeD, die de beginselen van weerszijden beperken. De teeleg van het neutrale onderwijs is, om, onder de schoonklinkende leuze van eerbied voor den geest van het kind, onze kinderen in het zoo gewichtige tijdperk van het schoolleven, verre te houden van alle godsdienstige invloeden. Daarmee wordt volgens het beweren onzer tegenstanders de geest van het kind voor misvorming bewaard. Ons christenvolk deed daarom goed dat het zijn arbeid en zijn geld offerde om zijne kinderen te houden buiten de doodende werking der zoogenaamde neutraliteit. Maar nu voortgaan op dien weg, opdat het onderwijs op onze scholen meer bereik baar zij, opdat onze scholen overal nog beter worden dan ze zijn. Voor de achtentwintigste maal zal straks de TJnie-collecte voor onze scholen met den Dit geschiedde dan ook. De bemanning scheen zich echter aan die waarschuwing al heel weinig te storenalthans den volgenden morgen omstreeks zeven uur zag men het vaartuig met het opkomen van het water de haven binnenloopen. In de nabijheid verdrong zich een steeds aangroeiende menigte nieuwsgierigen, welke om wel te bevroeden redenen men schreef 1787 toch al niet best te spreken waren voor Hollanders, vooral niet voor Dorthenaars. Weinig moeite kostte het dan ook aan de zoogenaamde gangmakers om het volk tot daden van geweld te doen overslaan. Onder het werpen van steenen en het geroep van „Keezen, Keezen", gaf men aan zijne ergernis lucht. Ondertusschen werd de kapitein ge dwongen de gehate vlag neer te halen. Zelfs het roode wimpeltje aan den top van den mast kon geen genade vinden in de oogen der joelende bende. Onder dave rend hoezee en oranje boven ging het naar omlaag. Waarschijnlijk zou er nog meer baldadigheid zijn gepleegd, indien niet de Magistraat der stad zich met de zaak had ingelaten en aan dit gaDsche relletje spoedig een eind had gemaakt. Van het stadhuis werd eene publicatie afgekondigd, dat het jacht onmiddellijk zou hebben te vertrekken, met eene ernstige vermaning aan de ingezetenen, om zich voorts rustig te houden. Van een en ander werd den heer v. d. Sandheuvel konnis gegeven, die dadelijk gehoorzaamde en met zyn vaartuig naar Bijbel aankloppen in alle onze Zeeuwsche steden en dorpen, ook op onze hofsteden en aan onze afgelegen woningen. Moge daarbij van geen verslapping klachte zijn, maar in deze oogstmaand voor de christelijke school Gods zegen en de kracht Zijner genade haar tot kracht en sterkte zijn 6 Augustus 1906. Godsdienst en politiek. Godsdienst en maatschappelijk leven, zoo beweren telkens de z.g.n. vrijzinnigen, vooral in verkiezingsdagen, moeten soherp gescheiden worden. Het een, zoo beweert men, heeft met het andere niets uit te staan. Anders komt er maar verdeeldheid. Daarom moest het vorige ministerie ook verdwijnen. Dat sprak er van om God te erkennen op elk gebied en dat mocht juist niet. De godsdienst er buiten. Zoo de theorie. En wat leert al weer de praktijk? De liberale Asser Courant deelt mede, dat te Donkerbroeck, in de vergadering van aandeelhouders van een boterfabriek iemand niet werd herkozen, omdat omdat hij als kerkeraadslid van deHerv. Kerk, ijverde voor het beroepen van een orthodox predikant. Dat mocht de man niet doen. Hij moest vallen. In meer dan een opzicht, echt vrijzinnig dat staaltje. Zoo wordt gewerkt, door hen, die zeggen geen verdeeldheid te willen, maar vrede en vrijheid op godsdienstig gebied, door hen, die in verkiezingsdagen zich komen aanmelden als de beschermers en de vrien den der Herv. Kerk. Teekenend De 9e-afdeelingder sociaal-democratische arbeider si"-partij te Amsterdam telt 295 leden. Van die ééne afdeeling reeds zijn 45 openbaar onderwijzer. Dit is ongeveer 15 percent. En dit slechts in één afdeeling. (Graafschapper.) De Telegraaf bevat een spotplaat op het bekende Suoade-Besluit van minister De Meester, met 't volgende onderschrift: 2 Juli. Kon. Besluit: Invoerrecht op sucade wordt verhoogd. Middelburg vertrok. Vrijdag 's morgens 8 uur kwam 't jacht aldaar de haven binnen zeilen en giDg liggen aan de zuidzijde van den Dam, dicht bij de Kraan, de Prinsenvlag aan den achtersteven, en den rooden wimpel aan den grooten mast. Hier te Middelburg waren velen reeds op de hoogte met hetgeen den vorigen dag te Vlissingen met dit jacht was voor gevallen. Als een loopend vuurtje ver spreidde zich de tijding, dat het bewuste vaartuig ook hier was gearriveerd en by de Kraan lag.Weldra waren enkele nieuws gierigen daar ter plaatse, straks door meerderen, allen druk in de weer over het roode vlaggetje in den top. De een verving den ander en in den loop van den dag was er gestadig volk in den om trek vTm den Dam by de Molstraat, waar van velen door schelden en vloeken aan hnn ergernis lucht gaven. 's Avonds omstreeks zeven uren, toen de werkplaatsen gesloten werden, was er bijzonder veel toeloop. Het volk was zóó opgewonden, dat men het ergste moest duchten. Eenige opgeschoten knapen, ver moedelijk van de werf, begonnen baldadig met steenen te werpen naar het jacht. Dit was het sein tot den aanval. Geweldig ging de menigte te keer tegen den kapitein, die alleen met eenige onder geschikten aan boord was, daar de familie v. d. Sandheuvel een rijtoertje door W al- cheren was gaan maken, Dien dag was hij de gast van dhr. Thisbout je Aa^t^keik?. 21 Juli. Telegram: Ik wenseh geen stap terug te treden. Invoerrecht wordt verhoogd. 25 Juli. De verhooging der invoer rechten verdaagd. 31 Juli. De verhooging der invoer rechten gehandhaafd. Een sehertsje, waarbij wel de ernstige vraag zou gevoegd hebben, of een zoo groote verhooging van invoerrecht als die op sucade, zóó maar bij koninklijk besluit mocht worden ingevoerd door een minister uit de partij die zegevierde onder de leus geen verhoogde invoerrechten Rusland. Er schijnen meer oproeren uit te breken, dan buiten 't rijk bekend wordt. Men noemt Kroonstad, Warschau, Helsingfors, Re val als de middelpunten van muitery en moord. Het groote artelleriekamp te Remberton bij Warschau is een schouw- tooneel van revolutie. De soldaten joegen de officieren weg en ontvingen de tegen hen uitgezonden kozakken met kartetsen. Op een oorlogsschip nabij Reval ontstond muiterij, waarby drie officieren werden doodgeschoten en de drie overige zich in een boot wisten te redden doch de mui ters boorden hun boot in den grond zoodat de officieren zich niet dan zwemmende konden redden, waarop zij zich in het bosch voor de muiters die hen vervolgden, ver stopten. De Pamjat Azowa (het muitende oorlogsschip) opende vervolgens een hevig vuur op de haar vergezellende kleine oorlogsvaartuigen die zich niet bij de mui terij hadden aangesloten. Te Petersburg is een algemeene staking begonnen. In het grootste gedeelte van de stad is geen electrisch licht, en het meeren- deel van de trams en rivierstoomschepen loopen niet. Ongeveer 15,000 man zijn uit verschillende fabrieken weggegaan, o.a. uit de Phoenix-fabrieken. De raad van arbeidersafgevaardigden werkt met hart en ziel met 't revolutionaire comité samen en heeft vanochtend een wel sprekend beroep tot de werkende standen gericht, om mee te helpen ten einde het juk van de dwingelandij af te werpen. Volgens later bericht, nam de staking een groote afmeting aan. De meeste fabrie ken zijn gesloten. De spoorwegstations zyn Men eischte van hem, dat hij de roode vlag naar omlaag zou halen en een oranje vlag daarvoor in de plaats zou stellen. Hiertoe was echter onze kapitein niet zoo spoedig bereid. Hij verontschuldigde zich met te zeggen, dat hij, zelf ondergeschikt zijnde, gehandeld had op last van zijne supérieuren. Nu begon men nog meer te dreigen en wilde den man te lijf. Ondertusschen deed een der omstanders zijn best om het volk tot bedaren te brengen. Het was de welbekende dokter Joh. Theod. v. d. Kemp, uit de St. Pieterstr. Hy liep onder de menigte en trachtte haar zoo goed mogelijk aan het verstand te brengen, dat een rood vlaggetje aan den top niets ongewoons was en raadde haar aaD, stilletjes uiteen te gaan. Dit was olie in het vuur. Genoemde dokter toch, de vroegere commandant van het exercitiegenootschap, stond door geheel Middelburg bekend als iemand, die heulde met de Patriotten. Het volk was derhalve al heel weinig van zyne raadgeving gediend. Integendeel, zooals licht te begrijpen is, werd hierdoor hun woede nog meer opgewekt. Zij riepen als uit één mond„val aan op die d patriot". Een vrouw uit den hoop liep als eene woedende furie op dr. v. d. Kemp toe, gaf hem een geduchten slag in het gezicht en trok den hoed van zijn hoofd, waarop weldra een oranje-kokarde prijkte. Nu moest onze medicus tegen wil en dank op zijne knieën Oranje boven roepen. Hat baatte Legt geen risr. of bij ai sterk door troepen bezet. Tot dusver waren er geen botsingen tusschen de stakers en de troepen voorgevallen. Het verslag van de commissie die een onderzoek heeft gedaan naar de omstandig heden onder welke generaal StösselPort Arthur heeft overgegeven, is verschenen. De commissie komt tot de slotsom dat Stössel zeer afkeurenswaardig heeft ge handeld door de vesting over te geven, niet tegenstaande 17 zijner generaals tegen en slechts 4 voor de overgave hadden gestemd. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeldwegens nachtru moer S. d. H., Oostkapelle, tot f t b. s. 1 d. h.; wederrechtelijk wegblijven als getuige: W. K., Goes, tot f 20 b. s. 4 d. h.laten loopen van vee over een weiland P. S., Vlissingen, tot f 2 b. s. i d. h.loopen over een weiland in de maand MeiP. D., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.loopen over grond die beplant is J. M., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. I d. h.be- visschen van eens anders vischwater: P. W. L., Middelburg, J. W. d. S., Oost- en West-Souburg, tot 2 X i 3 b.s.l d. h. iedere b., met verbeurd verklaring vischtuig, bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f 1.75 voor het kruisnet s. i d. h. en f 1 voor de aalkorf s. 1 d. h.zoeken naar eieren van waterwildA. B., Oost- en West-Souburg, tot f 2 b. s. tuchtschoolstraf voor l week als schipper van een visschersvaartuig niet op zoodanige wijze voeren van letterteeken en nommer dat het duidelijk wordt gezien: H. M., L. v. B., Arnemuiden, tot f 5 b. s. 2 d. h.; overtreding leerplichtwet: 1. J., W. K.. Vlissingen tot f 2 b. s. 2 d. h.; als houder van een hond niet zorgen dat dit dier van een muilkorf is voorzien: P. M. M., vr. van B. A. A. V., Middelburg, tot f 2 b. s. 1 d. h.M. T., Middelburg, A. v. W., Serooskerke, tot f 5 b. s. 2 d. h.rijden met een rijwiel zonder lichtE. K., Middelburg, tot eene berisping, C. B., G. L., Vlissingen, L. S., Oost- en West-Souburg, tot f I b. s. tuchtschool- straf voor 1 week, A. P., A. L., Middelburg, J. A. M. H., Arnemuiden., J. d. V., Oost- en West-Souburg, J. S., 's-Heer Arendskerke, tot f I b. s. I d. h.rijden met een rijwiel zon der belF. B., Ritthem, tot f 2 b. s. 1 d. h. des nachts rijden met een voertuig niet voor zien van eene lichtuitstralende lantaarn: J. A., Middelburg, tot f3 b. s. 2 d. h.spelen om geld op den openb. wegA. J. v. R., Koude- kerke, tot f 1 b. s. tuchtschoolstraf voor 1 week A. L., R. K., Koudekerke, tot eene berisping rijden met een middel van vervoer over een wandelwegL. H. A., Middelburg, W. D. Vlis singen, tot f i b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel over eee klinkerpad A. W., Lekkerkerkj tot f2 b.'s. 1 d. h.plaats nemen op een met „Ik ben geen Patriot, ik ben voor den Prins". Niemand stoorde zich aan dien uitroep. Vervolgens werd hij getrapt, ge slagen, kortom op vreeselijke wijze mis handeld en langs de straat gesleurd, den heelen afstand van de Molstraat naar zyne woning in de St. Pieterstraat, waar hy meer dood dan levend aankwam. Zoo verschrikkelijk was de volkswoede dat men er zelfs van sprak het huis te plunderen.3) Hier bleef het echter alleen bij woorden. Nu liep de woeste hoop naar het jacht terug, dat inmiddels door de be manning was verlaten. Zy haalden de roods vlag naar omlaag en heschen de zooge naamde Prinsenvlag in top. Onmiddellijk daarop werd op last van den fungeerenden Burgemeester beslag gelegd op het vaar tuig, waarna het later onder geleide van gewapende burgers door stadsloozen naar buiten werd gebraoht. Het reisgezelschap, dat onderweg reeds met het voorgevallene in kennis was gesteld, kon van Veere de terugreis naar Dordt ondernemen. 3) Eenige dagen latet in een rustiger oogen» blikje loofde onze dokter een premie uit van duizend gulden, aan dengene nl. die zou kunnen bewijzen, dat hij, onze dokter nl. in eenige relatie stond tot de personen, behoorende tot het Dortsche jacht, „welkers tegenwoordigheid binnen deze stad de goede burgerij zulke billijke redenen van het hooggaandst ongenoegen heeft veroorzaakt", Zie Midd, Cour. van Dinsdag 1 Juli 1787. Wordt vervolgd)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1