No. 259. 1906 20e Jaargang. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. 3 l Maandag 6 Augustus HISTORISCH CHRISTELIJK- S VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK PRIJS DER ADVERTENTIËN Wed. S. J. DE JONGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUU, te Middelburg. Geen andere Scheidingslijn. DIT m PERS. Gemengde Berichten. bopibrasi ia nitgabroksB by dan landau* ■HL UITGAVE DER FIR'MA 1EDEREN WERKDAG DES AVONDS. van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. 4 EN VAN Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. (e ït k t, a. 1 3. ,n ;t. in 5© 3r ts le er sn in in in it, ik ;t, VQ ie Bi ig e- g- n, re »g 3l- at iet lie ie, te. in. ot^ er- ng iar )b. bij in. an jd. >rn v. an Ut. ;,tz, ht, er- Wij hebben in den laatsten tijd nogal eens wat gelezen over een nieuwe schei dingslijn die aan vrijzinnig democratische lijn in de maak zou zijn. De pers van die richting is er op gesteld dat de meer vooruitstrevende elementen in onze partij zich van de meer behoudende afscheiden en zich vereenigen met de vrijzinnig de mocraten die altemaal vooruitstrevend zijn. In plaats van de soheidingslijn door de vrijzinnigen al van Thorbecke's tijd ge trokken tusschen denkend en niet-denkend deel der natievrijzinnigen en rechtzin- nigen anti-clericalen en clericalenpartij der Rede en die der Openbaringzal het dan zyn die andere conservatieve en democratische, zooals in 1894 door de omstandigheden geboden werd, en in 1905 door Staalman en andere zoogenaamde christen-democraten werd voorgesteld. Gelukkig is van deze nieuwe lijntrek- kerij niets gekomen. En wij hopen dat 't in de eerste kwarteeuw althans, niet tot een andere scheidingslijn dan die tusschen Chr. en Revolutie-partijen komen zal. In de eerste plaats dewijl de geschie denis van 1894 en hare gevolgen daar is om te bewijzen dat een samengaan met de democratische groepen van links op een algeheele machtsvergrooting voor deze laatsten uitloopt, waarbij de parabel van den ijzeren en den aarden pot geheel in ons nadeel tot haar recht komt. In de tweede plaats omdat da revolu tionairen, zoo in Frankrijk als in België en ook in ons land, zoo brutaal mogelijk het grofste ongeloof beginnen te prediken, hun afkeer van het christendom niet meer verbergen en den dood zweren aan onze chr. instellingen, zoodat machtsvergrooting van die partij beteeken zou dat onze parij zelf de hennep snijden zou, waarvan haar strop zou worden gemaakt. En in de derde plaats aangezien een breede en diepe klove ons scheidt van de vrijzinnigen van alle gading, die ons hebben zij de meerderheid eens weer, wel vinden zullen, geljjk in de Eerste Kamer ons werd toegebeten, of ook met pricipieele voorliefde voor 'al wat van den Staat komt, hetgeen van het chr. particulier initiatief uitgaat, konden zij, hoe eer en hoe liever zouden nekken, ter wijl ook onder hun régime de chr. grond slagen van ons volksleven, met name Huwelijk, Huisgezin en Gezag verre van veilig zijn. Ons scheidt, om het kort te zeggen, van deze democraten lo. de historie, 2o. het gevaar, 3o. het beginsel. De historie. Want niettegenstaande onzerzijds, in 1894 dapper werd meege daan aan den strijd tegen het conserva tisme, zoodat wij daarna het recht had den als bondgenooten te worden geëerd, bleek al spoedig dat men aan die zijde ons slechts beschouwde als hulptroepen, welke de marschroute van het revolutio naire hoofdleger hadden te volgen. Het gevaar. Want meer dan eene uit lating en toejuiching werd sinds open baar, welke de vrees voor toenemende macht aan die zijde komen vergrooten. Het beginsel. Want hoe men deze groe pen ook aaneensmeden mag, het blijkt toch telkens weer dat zij, gelijk ijzer en leem, niet bij elkander passen 5 onze Chr. partijen zioh door met hen samen te gaan, op bedenkelijke wijze compromitteeren terwijl juist de vrijzinnigsten onder deze yooruitstrevenden, het hardst hebben op getornd tegen de bevoorrechting", gelijk sy het noemen, van het vrije onderwijs, en het felst gekant zjjn tegen de chr. school. Het doet ons dan ook genoegen dat, juist daarom, in 1897 en 1901 alle samen werking met deze partijen der Revolutie, waarvan de eene zeidei wij zijn eerst socialistisch en dan democraat (Troelstra), j-s-pn de ander steeds toonde te zijn eerst V ?rpjnnig} daarna democraat, lp verhinderd geworden, en dat onder algemeene toe juiching. En meer nog verblijdt het ons dat ook in 1905 die samenwerking der Christelijke partijen verzekerd bleef en de coalitie op dit oogenblik zelfs hechter nog is dan daarvóór. Hieruit blijkt, hoe èn aan onze zijde, èn aan de zijde der bondgenooten het gronte gevaar dat in de opkomst van de vrijzinnig-democratie, of wilt ge liever want dit is hetvan het radico- socialisme schuilt, wordt ingezien. Men zou dan ook stekeblind moeten zijn, om niet te zien dat dezelfde haat die in Frankrijk de radicalen dreef om de Kerk naar het leven te staan, en in België de zegeningen van het Chr. Kabinet te miskennen, ook in Nederland de mannen van de pers en van het woord bezielt om, op grof persoonlijke wijze ieder belijder van den Christus die op staatkundig erf naar voren treedt, te beleedigen, of aan te tasten in eer en goeden naam. Dat Het Volk ons openlijk voor „kwezels", volksdommakers uitmaakt, behoeft niet te verwonderenwat aan de whisttafel der liberale oomes omtrent ons gefluisterd werd, wordt door de socialistische neefjes van de daken uitgeroepen. In de waardee ring van onze beginselen en de toepassing daarvan zijn de vrijzinnigen niets beter dan hunne familie. Dat zij hier te lande nog zoo humaan in hun optreden zijn, ligt waarlijk niet aan hun beginsel. Kappeyne die de minderheden „dan maar" onderdrukken wou, Levy die de clericalen desnoods metterdaad te lijf wou, Lieftinek die de antirevolutionairen ver wees naar „een ander vaderland" waar de zon nog draait. Van Raalte die den Chr. partijen in 1913 den doodsteek voorspelt, zij leggen slechts het on-liberale van hun beginsel bloot, en bewijzen slechts, indien zij nu zwijgen, dat het aan iets anders ligt. Waaraan dan f Aan hun zwakheid en onze numerieke sterkte. Nu, terwijl in de Tweede Kamer 48 mannen aaneengesloten tegen de 52 (of minder nog soms) vereenigd staan en in de Eerste Kamer het liberalisme in de minderheid is, zullen zij er wel voor op passen om geen in het oogloopend kwaad te doen. Maar wee de overwinnaarwanneer straks, gelijk in Frankrijk, de radico- socialisten de meerderheid, en dan een zeer groole meerderheid, behalen. Dan zullen zij ons dr. Van Raalte heeft er ons al op voorbereid voor goed knevelen. En men zij vooral nogmaals gewaar schuwd dat het radicalisme, hetwelk in Frankrijk de R. K. kerk aantast, schoon het de Protestantsche kerk geen minder kwaad hart toedraagt, in ons land allicht omgekeerd met de vervolging van de Protestanfsch-geloovigen zou beginnen, ge lijk het dat èn in 1836 èn in 1857 èn '78 heeft getoonddoch zoomin in Frankrijk als hier te lande op den duur de anderen zal sparen. In Frankrijk is het de haat tegen den Christus die in den strijd tegen de Kerk naar voren treedt. In Nederland is 't precies hetzelfde, waar de fiolen van der vrij zinnigen toorn over Kuyper en Lobman, en beurtelings op allen die metterdaad volgen, worden uitgegoten. Daarom hopen wij dat de coalitie, in 's Heeren gunst, nog lange de door dr. v. Raalte gepredikte afmaking der Chr. aetie zal in den weg staan. Wij kunnen 't elkander niet genoeg toevoegen Blijft toch één i Er is zoo groot gevaar bij tweedracht en mistrouwen. Frankrijk zegt genoeg, wat ons te wach ten staat indien (wat God verhoedeook in ons land, gelijk straks allicht in België, het radicalisme of te wel de vrijzinnigheid oppermachtig wordt, Knoopen tellen. De Nieuwe Ct. bevat het volgende arti keltje over de wonderlijke, aan afwisse lingen zoo rijke, sucade-geschiedenis Het allerjongste berichtze volgen elkander met verrassende snelheid op betreffende de verhooging van het invoerrecht op sukade, gem ber, enz., maakt een onaaDgenamen indruk. Óp 2 Juli j.l. is een Kon. besl. uitgevaardigd (men vindt het in ^Staatsblad" no. 160), waarbij in verband met art. 89 der Suikerwet, te rekenen van 1 Augustus het invoerrecht voor sukade, geconlijte gember en geconfijte citroen- en oranjeschillen wordt verhoogd. Drie weken later wordt bekend, dat een ver daging der inwerkingtreding van dit besluit tot Mei, bij den Raad van State zal worden aanhangig gemaakt. Dit geschiedde, blijkens de ter zake gedane mededeeling, op grond van feiten, den Minister bekend gemaakt door den voorzitter van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, welke aantoonden dat het besluit van 2 Juli gebaseerd was op onvolledige gegevens en dientengevolge nadeelig zou blijken voor den handel in 't alge meen. »De Minister schrijft de »Nieuwe Arnh. Ct." ofschoon onaangenaamheden voorziende, had den zedelijken moed het algemeen belang te stellen boven zijn persoonlijke gevoeligheid". Bovendien, zoo deelde men aan het blad mede, kunnen uit de wijziging van het besluit geen nadeelen voortvloeien voor den reëelen handel, alleen winstderving voor hen, die gehoopt had den hun voorraden tegen hooge prijzen van de hand te zetten. Tot zoover is er geen reden tot het maken van een andere opmerking dan deze, dat het depar tement liever eerst advies van den handel had moeten inwinnen, alvorens het besluit af te kondigen. Nu men evenwel inzag gedwaald te hebben, was het loffelijk terug te komen op het besluit. Doch zie, daar verschijnt op het allerlaatste oogenblik een bericht, dat her besluit tot ver daging van den Raad van State is teruggehaald en dat het verhoogde recht nu weder wèl morgen in werking zal treden. Voor de handelaars, die door deze verhooging schade zouden lijden, zal het nadeel worden weggenomen door maatrege len strekkende om de goederen die vóór de af kondiging van het Kon. besluit van 2 Juli gekocht waren, nog tegen 't oude invoerrecht toe te laten. Gelukkig is de le Augustus aangebroken en kunnen dus vóór dien datum geen nieuwe ver rassingen meer plaats grijpen. De springpolitiek, in dezen door den Minister gevolgd, geeft echter geen hoogen dunk van de wijze waarop hij in technische quaesties als deze door de afdeeling van zijn departement welke ze aangaan, wordt voorgelicht. Merkwaardig is dat slot. Als 'tonder het ministerie-Kuyper gebeurd was, zou het geluid hebben„geeft geen hoogen dunk van de technische bekwaamheid des ministers". Na het tweede besluit van den minister thans vervangen door het derde heeft de Telegraaf uit naam van den handel vrij warm geprotesteerd. De Nieuwe Arnh. Ct., alvorens nog te weten dat dit tweede besluit weer onge daan zou worden gemaakt heeft de Telegraaf daarover heftig onder handen genomen en 0. a. beweerd, dat de scherpte van den aanval (van de Telegraaf) niet in ver houding stond tot de zaak welke het geldt. Het blad gaf daarbij te kennen, dat de Telegraaf wel neutraal heet maar door financiëele banden met de clericalen in betrekking staat. De Telegraaf dient nu als volgt van antwoord 1 Die politieke heeren ontdekken overal politiek in, kunnen zich bijvoorbeeld niet voorstellen dat een Amsterdamsch orgaan opkomt voor de belangen van Amsterdamsche kooplieden. Als de »Nieuwe Arnhemsche* eens uitzijnpolitieken hemel neerdaalt en zich tusschen het aardsch gewemel op de Amsterdamsche Beurs waagt, zal zij vernemen, dat de scherpte van den aan val niet buiten alle verhouding staat tot de zaak, welke het hier geldt. Het ging hier om duizenden en nog eens (luizenden, maar dat snapt zoo'n politiek blad niet. Van handel hebben ze geen flauwe notie. Dat is geen politiek, weet u U maakt aanmerking op een besluit van onzen teerbeminden liberalen Minister? O, dan is u verkocht aan de clericalen I Tegen dergelijk® logic# i§ in deze dagen van Jfitte en stof niet te redeneeren. Wij kunnen alleen in alle kalmte des gemoeds verzekeren, dat geen enkele poli tieke richting eenigen financieelen invloed op ons blad uitoefent. En dat is maar goed ook. Ons land sterft aan te veel politiekGelukkig dat er dus tenminste één groot dagblad is, dat de zaken met een nuchter oog kan aanzien en van tijd tot tijd de gewichtig doende politieke heertjes in hun hempje den volke vertoonen kan. Wat de ^Nieuwe Arnhemsche", na het gister avond bekend geworden besluit van Minister De Meester om zijn aller-allereerste besluit te handhaven, nu wel zeggen zal van haar geliefden Minister, die, zooals zij zich uitdrukte, vofschoon onaangenaamheden voorziende, den zedelijken moed had, het algemeen belang te stellen boven zijn persoonlijke gevoeligheid"? Redeneerende in den trant van de ^Nieuwe Arnhemsche" zijn er nu maar twee conclusies mogelijkóf Minister De Meester is een on zedelijke lafaard, die ten slotte zijn persoonlijke gevoeligheid gekozen heeft boven het algemeen belang, óf welhij heeft zijn ziel en zaligheid aan de clericalen verkocht! Een prettige keus. Van je politieke vrienden moet je het hebben Middelburg. De kruiser „Noord-Bra bant" welke vanaf 30 Mei in het droogdok alhier heeft gelegen voor de uitvoering van verschillende werkzaamheden onder de waterlijn, zal in het begin der volgende week naar Vlissingen worden gesleept om aan de werf „De Schelde" de eerste noo- dige herstellingen te ondergaan. In de gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten welke haar zetel heeft te Hulst is door den Commis saris der Koningin benoemd tot lid dhr. F. P. H. Ellerbeck, arts te Hontenisse. (Verbeterd bericht Westkapelie. Onder veel belangstel ling en onder den indruk van het op 31 Juli veroorzaakt droevig ongeval door het onweder, werden gisteren de drie getroffe nen in de groeve neergelaten. Wat hier zelden gebeurt dat particulieren zich ook bij het graf bevinden, thans maakte dit eene uitzondering daar nog al eenige men- schen aan de plechtigheid hadden deelge nomen. Aan de groeve sprak de WelEerw. Heer ds. Van Empel te Biggekerke een toepasselijk woord op het droevig ongeval de korstondigheid van 't leven en de noodzakelijkheid der bekeering. Stavenisse. Hedenmiddag is het 3-jarig dochtertje van M. O. alhier op de plaats achter het huis in een ketel kokend water gevallen, waarb|j zij hevige brandwonden aan een der armpjes en aan beide beentjes en voetjes bekwam, waarvoor heelkundige hulp gelukkig terstond aanwezig was. Vlissingen. Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein" is heden te reede alhier gearriveerd en ten anker gekomen. Het schip kwam laatst van Nieuwediep. Ds. H. Snijder, predikant bij de Evang. Luth. Gem. alhier, hoopt 11 Sep tember den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren de Evangeliebediening aan vaardde. Ds. Snijder is sedert 17 Juni 1888 alhièr werkzaam en was voor dien tijd predikant te Medemblik en Tiel. Ten aansohouwe van honderden belangstellenden is gisteren de haan op den Westertoren te Amsterdam geplaatst. Het gevaarlijke werk is zonder ongelukken afgeloopen en glinsterend in het zonnelicht draait het haantje nu weer zijn kop naar alle winden. De wijzerplaten moeten nu nog van wijzers voorzien worden, terwyl de keizerskroon, die ook een flinke restau ratie heeft ondergaan, met nieuwe paarlen moet worden verrijkt. Op klaarlichten dag, midden in de drukste straat van een groote stad, te gaan liggen slapen, zonder zich te storen aan de onbescheiden blikken der voorbijgan gers, zoo op 't eerste gezicht, lijkt het een straatjongensideaal, verwezenlijkt in een politieloosland. En toch gebeurde het in de Kalverstraat in ons goede Amsterdam, onder toezioht van twee agenten, die anders zoon rustverstoring zelfs niet kunnen ver- 4r»g«Si £en werknug do Naschal Asphalt Company toch had zich vanmiddag met schaftijd „opgeschoten" op de lap vilt, die den rand van zijn volbrachten arbeid bedektehad uit een stellage van sehop, bezem en zakdoek een hoofdkussen weten samen te stellen en bracht, den slaap des rechtvaardigen en vermoeiden slapende, het „na gedanen arbeid is het goed rusten" in praktijk. Schuifelende voeten, luid ruchtige stemmen, noch bewonderende en nieuwsgierige blikken vermochten zijn dutje te storen. Op den Noord wal, ter hoogte van de Breedstraat te 's-Gravenhage, werd Don derdagavond nogal opschudding veroor zaakt door een man, ongeveer 35 jaar oud, die, terwijl hij met een vrouw in woor denwisseling aldaar voortliep, plotseling eenige revolverschoten op haar loste. H|j verwondde haar aan den hals en aan een vinger. De vrouw vluchtte in een huisje aan den Noordwal, waarna de man haar achterna volgde en ook in die woning nog één of meer schoten op haar loste. De bewoner deed al 't mogelijke om z|jn huis- genooten en zich zelf tegen den aanrander te beveiligen en spoedig daarna werd deze door de inmiddels aangerukte politie gear resteerd. De verwonde vrouw werd, nadat haar in bovenbedoelde woning voorloopig hulp was verleend, door de zorgen der politie naar het ziekenhuis vervoerd. Vol gens ter plaatse ingewonnen inlichtingen is de vrouw vermoedelijk niet ernstig ver wond. Omtrent de oorzaak van den aanslag werd niets met zekerheid vernomen. Donderdagavond omstreeks halfnegen was de Groote Markt te 's-Gravenhage het tooneel van een geweldige vechtpartij, ontstaan doordat een der werklieden, belast met het wegruimen van de kraampjes op de markt, twist kreeg met eendrietalroomseh- katholieke weesjongens, die tegen een paar planken waren aangeloopen, welke volgens hun zeggen den doortocht versperden, en hem verzochten die planken weg te halen. De man sloeg de weesjongens met een paal; andere mannen kwamen er by en trokken de party van de jongens, en zoo ontstond een kloppartij, die eerst eindigde toen een jongen, van de vechtparty getuige, agenten ging halen van het politiebureau op de Groenmarkt. Een zevental politiedienaren verscheen en weldra was de hoofdaan legger van de vechtparty gearresteerd in een proeflokaal op de Laan, waar h|j b|j de komst der politie een goed heenkomen had gezocht. Een vader. Het gebeurde eergister- naeht op de Driehovenplaats aan den Ach terweg te Groningen. Moeder zat bij het bedje van haar doodziek kindje, dat daar hijgend neerlag. Dokter had geen hoop meer gegeven. Het zou wel spoedig atloo- pen. En vader? Vader was niet thuis. Hij trok kroeg in, kroeg uit. En toen hij 's nachts zwaar beschonken de kamer bin- nenstrompelde, waar moeder nog steeds zat bij het bedje van haar en ook zijn zieltogend kindje, toen wees zijn schoon moeder hem op zijn ellendig gedrag. En toen vernielde hij, onder een stortvloed van de gemeenste scheldwoorden, de tafel, die stond bij het bedje van zijn stervend kindje. Twee uur daarna was de kleine dood. De vader leeft nog en loopt kroeg in, kroeg uit. (N. Gr. Ct.) Een steenbakker in het dorpje Brun- sum bij Sittard, bezig zijnde met een oven baksteenen in elkaar te zetten, is Donderdagmiddag plotseling van den on geveer 3 meter hoogen oven gevallen door een zonnesteek getroffen en denzelfden dag nog aan de gevolgen daarvan overleden. Terwijl gisteravond de gansohe familie naar 't vuurwerk was gaan kyken, is in gebroken ten huize van den heer J. P. M. van Straalen, aan den Visschersdijk te 's-Gravenhage. De inbrekers zijn door een zolderraam binnen gekomen en hebben een aantal gouden en zilveren voorwerpen en andere kostbaarheden ontvreemd. Een zware brand, tepgeyolge van B- ris en dr an ikt ra- hij :ge in- in ar "1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1