NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. No. 256. 1906. Donderdag 2 Augustus 20e Jaargang. GHRISTELIJK- HISTORISCH erskneeht AfAsopbaarstellini m Tittóen. Baitenlandseh Overzicht. Slepersknecht ienstbode, ddelb. botterdam. VERSCHIJNT ZESMAAL PER WEEK Wed. S. J. DE J0NGE-VERWEST, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN I I DJELBVJRG >nden aan HEÜNE, VI Is singen. benoodlgd dskneolit, ird kan beslaan, bij ie Baarland. lf Augustus |er gevraagd. ID'HÜIJ. October bidkneolit IaCHARIISSE, Big- [CHELMAN te lis ten 1 September eene n voorzien. /October Meid BESUIJEN, Seroos- ?E VAN MEERDER- Vsen vraagt ten spoe- a S T B O O E. of per brief aan te uit „SCHELDE' eustus. Vrjjd. Zat' f. Zond. Maan. Dins. Woen Dond. Vrgd. Zater. Zond. Maan. Dins. Woen Dond. Vrjjd. 17 9,30 1810,— 19 5,30 2011, 21 6,30 22 7,— 23 7,30 24 8,30 25 9,— 26 6,— .27 9,— 28 8,30 29 8,30 30 8,30 31 8,30 10- 11- 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 12,30 1- 2,- 9,30 M achter een datum is ee het tweede getal is jam). gustus. litgenomen 's Zondags, organs 8 uur, van Mid- m Rotterdam 8,45. |g. van Vlissingen 5,45 7 uur. >p de Wester-Schelde. Ï-HABSWEEET. liet 30 September. |sche of Spoortijd. nWalsoorden naarHans- 8,45*. 11,50, nam. 3,25. ïaar Walsoorden voerrn. 2,38, 5,38. en worden geen goe- perd. Jhij ia een der hoogste oovele plaatsen, weder >n die heuvels bouwde maatschappelijk ver end een aan den Nieuwen (waart men mede een zien hem op vier pas iterdeur van het hoefje rg is vermoedelijk ook hofstede van v. d. Zande, ioeve" geheeten, waar- [t vroegere huis ook op uis is in 1889 afgebrand, er van is de grondslag doeh dat het ook vroe- te stond is duidelijk te van den weg gelegen, oploop van 2 4 3 M. emen wij afsoheid van tbergen. Buiten de we» opgedaan hebben over rting en het doel dier erzoek naar den inhoud i geweest; veel merk- uneTende aan den berg- nden. De reden daar- de ervaring heeft het veel bergen zijn ge» ge aandacht te wijden 1. Misschien zijn er nog veis, die iets bijzonders irgen houden Mochten, geoaars besluiten deze er daardoor iets merk" licht komen, dan zullen wetenschap een dienst het gevondene kennis de Man voornoemd, of I van het Zeeuwsch Gem beide te Middelburg 1EREREN WERKDAG DES AVONDS. Prijs per drie maanden franco p. p1,25. Enkele nummers0,02®. UITGAVE DER FIRMA EN VAN van 1—5 regels 40 cent, iedere regel meer 8 cent. Familieberichten van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Er is mij door enkele personen gevraagd wat ik van het ontwerp tot tiendenafkoop denk. Ik heb hun hierop geantwoord dat ik reeds in 1877 een berekening heb gemaakt teneinde langs dien weg te komen tot de oprichting eener vereeniging tot afkoop der tienden voornamelijk in de gemeente Kapelle, en de voorwaarden waarop zoo danige vereeniging had kunnen tot stand komen. Indien deze berekening nog nut kan stichten, vinde zij in dit blad een plaats. Toen ik mjj nederzette na de invoering van de wet van 12 April 1872 tot afkoop- baarstelling der tienden in Nederland, (zie no. 83 van de Gc. van 1877, van welke meening ik nu nog ben) maakte ik een be rekening van de toen bestaande 46 tiend- blokken in de gemeente Kapelle. De opbrengst over 't jaar 1877 was ruim f8000 en thans over 1906 pl. m. f1700; alzoo een groot bedrag minder, ofschoon dit nu slechts loopt over 18 tiendblokken de overige zijn afgekocht. Wat het verschil in afkoopsom bedraagt tusschen 1877 en de laatste jaren zal ik met een paar voorbeelden aantoonen om te be wijzen, dat het thans de tijd is, vooral met de verbetering der gronden, tot afkoopen. Ik kocht af de navolgende tiendblokken Maalsteehoek in 1899 voor f 3072,74 in 1877 zou het bedrag zijn geweest f 6403,80. Hoek voor Spaarte in 1899 voor f3749,54 in 1877 zou 't bedrag zijn geweest f 5924,30. Hoek achter Klaas Luiksen in 1904 voor f 2399; in 1877 zou het bedrag zijn geweest f3989,80. Zooals men ziet een zeer groot verschil, wat vooral komt door 't verschil in vruchten. In 1862 toch. komen in de 46 tiendblokken bijna geen smaltienden voor, maar wel 99 Gem. meekrap. In 1877 komen in diezelfde tiendblokken voor 203 Gem. smaltienden en 472 Gem. tarwe, geschat op f 8 a f 9 per Gem., terwijl in 1905 in de nog overige 18 tiendblokken voorkomen 309 Gem. smal tienden en slechts 73 Gem. tarwe, geschat op pl.m. f 6 per Gem. En toch zijn er nog rijke eigenaren van tiendplichtige gronden niet genegen mede af te koopen, wat den afkoop van een ge- lieelen tiendblok zeer tegenwerkt. Verschillende onbillijkheden doen zich daarbij nog voor. De Staat zal alles aan wenden om van de gronden de hoogst mo gelijke tienden te heffen, maar wanneer zij kanalen of sporen aanlegt, komen de tien den in geenaanmerbingenmaaktzoodoende de grond waardeloos. Ik weet wel, de wet zegtde grond geeft geen tienden, maar wel tiendplichtige vruchten. De ondervinding heeft mij ook geleerd, dat rijke grondeigenaren niet erg genegen waren tot afkoop, omdat het een buiten plaats betrof, dus nimmer tienden gaf, ter wijl tegenwoordig op die grond wel degel ijk tiendplichtige vruchten groeien. Ik zou nog meer onbillijkheden kunnen noemen, doch ik geloof, dat ieder wel zal begrijpen, dat 't hoog tijd wordt de tienden over geheel Nederland te doen verdwijnen, wat m. i. op de volgende voorwaarden best kon geschieden De afschaffing der tienden moet over geheel Nederland geschieden; b. De waarde der tienden wordt door des kundigen bepaald volgens de opbrengst der laatste 15 jaren, (zoo die bekend is, anders volgens 's lands gebruik) zonder aftrek van de twee hoogste en 2 laagste jaren c. Het bedrag wordt bepaald over tiend plichtige gronden volgens de kadastrale grootte d. Elk eigenaar zal bevoegd zijn zijne gronden van tienden vrij te koopen vol gens een door het Rijk te bepalen bere kening 3 e. Zoolang een eigenaar van dat recht geen gebruik maakt, moet hij eene rente aan het Rijk betalen van pl. m. 6'/? 47 op anpufteit f. Het Rijk sluit eene geldleening voor het geheele bedrag der af te koopen tienden, welke aan de tiendeigenaren wordt uitbetaald g. Deze leening wordt genomen op annuï teit voor 20 4 30 jaren, welke rente door de eigenaren der tiendplichtige gronden jaarlijks aan het Rijk zal worden betaald; h. De tiendplichtige gronden kunnen vol gens deze rente jaarlijks voor 1 Mei wor den vrijgekocht tegen den penning 20 i. Alle eigenaren van tiendplichtige gron den kunnen alzoo voor de pachters vast stellen de jaarlijksche verhooging voor de tienden, welke zij aan het Rijk hebben te betalen j. Bij verkoop van gronden met den last van tienden bezwaard, mogen deze niet worden overgedragen zonder van dezen last te zijn vrijgemaakt. Volgens bovenstaande heeft ieder grond eigenaar het recht om over den afkoop van tienden 20 jaar te betalen, wat hier in Zeeland volgens mijne ondervinding voor rente en aflossing pl m. f 7 4 f 8 per hectare zal beloopen. Op grond van deze gegevens geloof ik, dat de tijd gekomen is de tienden te doen verdwijnen. A. NIJSSEN. Kapelle, Mei 1906. 1 Augustus 1906. Weten onze lezers wel wat de Marine aan de groote mogendheden kost en hoe zeer de prijzen voor dit onderdeel der landsverdediging stijgende zijn. Ziehier enkele gegevens om die te kennen. Engeland gaf voor zijn Marine uit in 1885153 millioen, in 1895280 millioen, in 1905442 millioen. Frankrijk in 1885: 89 millioen, in 1895: 128 millioeD, en in 1905: 153 millioen. Rusland in 188547 millioen, in 1895 -. 73 millioen, en in 1905140 millioen en Duitschland, de jongste broeder die zijn toekomst op het water zoekt; in 189572 millioen, ea tien jaren later 128 millioen, Het zijn voorwaar groote cijfers, die ook een bijdrage leveren voor de sterk toenemende draagkracht, en dus voor de klimmende welvaart der bevolking van de verschillende landen. Het is een vergeefsche poging van de sociaal democraten om onzen christen arbeiders te doen gelooven dat Socialisme en Godsdienst vereenigbaar zijn. De heer v. d. Goes is de Mephisto die het op het oogenblik in Het Volk weer loopt te probeeren. Niet malsch klinkt zijn beschuldiging aan het adres der „politieke christenen''. „Zij schreven" zoo zegt hij. Zij schuwen en vreezen niets zoozeer als dat de afkeer van het socialisme bij de ge- loovige arbeiders iets mocht verminderen. Dat christenen christel ij k zouden leeren oordeelen over de socialisten met zachtmoe digheid, met rechtvaardigheid, met waardee ring van hetgeen eenigszins voor waardeering vatbaar is is voor hen het toppunt der ver schrikking. Dat christenen en socialisten voor namelijk zouden letten op wat hen kon ver eenigen dat er tusschen hen een weinig toe nadering, zoo mogelijk en bij bepaalde pun ten samenwerking zou komen, strijdig is het met hunne opvatting van het christendom, die slechts wantrouwen en vijandschap ge doogt, Verder betoogt hij dan heel vriendelijk dat zijne stelling „dat het socialisme zeer wel met den godsdienst te vereenigen is'' „slechts met leugens en scheldwoorden is te beantwoorden". Nu is dit laatste be paald onjuist. Een andere sociaal demo craat Gerhard heeft toch gesproken van dingen erger dan rattenkruid". En weer een ander mevrouw Soland Holst verkondigde de leer dat in de soc. .dem. maatschappij „deugd en ondeugd stui vertje gewisseld hebben". En v. d. Goes zelf heeft ook wel dingen geschreven die juist het omgekeerde van zyn stelling be- teekenen. Maar wij willen nu zijn stelling eens niet beantwoorden met „leugens en scheld woorden" maar met een feit, een feit van jongen datum. In hetzelfde nommer van Het Volk waarin de heer v. d. Goes zich afslooft om te betoogen dat godsdienst en socialisme wel vereenigbaar zijn, komt een verslag voor van de j.l. Zondag te Rotterdam gehouden „meeting ter propageering van de vak organisatie. Zou de schrij ver, die deze meeting zoo verheerlijkt als een „betooging in het teeken der toenemende macht van het ge organiseerde proletariaat" werkelijk mee- nen dat aan deze ontheiliging van den Rustdag ook maar één bewust Chr. ar beider heeft meegedaan of ook maar kun nen meedoen Het zou naïef zijn het te wanen Doch er is meer. In het bericht in Het Volk wordt ver haald van het muziek dat den optocht vergezelde. Maar er staat niet bij dat de burgemeester van Rotterdam de ver gunning tot het maken van muziek, op grond der Zondagswet had geweigerd En toch deden zy het. Niet bij vergissing. Want de leider van den stoet de heer Spiekman had te voren in De Controleur met deze weigering, waardoor volgens hem „de uitgeleefde puriteinsche bepaling van 1815 in eere (werd) gehouden", den draak gestokenen den raad gegeven toch muziek te maken en „een conflict met de wet van 1815 (te) trotseeren". Ziedaar een sociaal democratisch staaltje van spotten met Gezag en Wet, dat vloekt met 't betoog van dhr. v. d. Goes dat godsdienst en socialisme vereenigbaar zijn. En dan durft de man, die dit weet, schrij ven„Er is in de practijk van het socialisme niets" (let wel niets „dat de geloovige arbeiders verplicht zich van de socialistische beweging ver te houden o, Onheilige onnoozelheid Blijkens een gister door ons vit Het Hand. overgenomen telegram uit Tromsoe zijn de geschonden graven der Hollanders bij Smeerenburg op Amsterdam-eiland (Spits bergen) weer hersteld. Ook in 1878 had een dergelijke in-orde- brenging plaats gehad door de expeditie onder leidiDg van Koolemans Beynen. Ook toen was het een ruïne. Niet zonder moeite vermocht men eenige grafkruisen nog te ontcijferen, waarop stond Hier ligt begraven Jan Fred. Meyrot van Pruysen, is in den Heer gerust, den 9en Juli, op het schip Evenwigt, comman deur Cornelis Dek, 1778. of Hier leijt begraven Uarjaen Klaesz Kromom van Son of Hier leijt begraven Hendrijk Selden van Gestack, is gestorven schip Frouw Anna, Kommand. Derk Driewes, 1742 enz., enz. De kisten werden met de halfvergane deksels weder dichtgetimmerd, de kruisen opnieuw opgericht en den volgenden dag op het hoogste punt van den grafheuvel te midden der graven, een groote steenhoop gebouwd, waartegen met eenige helling de uit het vaderland meegebrachte steen werd geplaatst, waarop te lezen stond; t Jn Memoriam. Spitsbergen of Nieu-Land ontdekt tot 79° 30' N. Breedte door de Hollanders. Hier overwinterden 163334 jacob Seegersz en zes anderen. Hier overwinterden en stierven 16341635 Andries Jansz. van Middelburg en zes anderen. Zoo worden de namen van deze onbe kende pioniers in den strijd om Neerlands oppermacht ter zee, welverdiend in eere gehouden. Rusland. „Het bericht van de ontbinding is lang zaam tot het volk doorgedrongen, en brengt een gisting van revolutionaire ideeën te weeg". Alzoo schreef men uit Petersburg aan een Fransch blad. En wie de in steeds sneller tempo elkaar opvolgende berichten leest van aanvallen en oproeren, te midden van de tijdingen die getuigen van het ernstige streven der regeering om het kwaad te bezweren, die is geneigd de juistheid der opmerking toe te geven. Het manifest der leden van arbeiders- en socialistenpartijen heeft by miljoenen het land overstroomd, en er staan leelijke opruiende uitdrukkingen in die hunne uitwerkingen reeds begonnen te toonen. De Tsaar, zoo wordt gezegd, heeft den raad van de volksvertegenwoordigers ver worpen en zijn heul gezocht bij de groot vorsten, ministers, generaals en grondbe zitters, die tegenstanders van de groote meerderheid van het volk zyn. De sol daten en mariniers, zegt het stuk, moeten zich herinneren, dat zij kinderen zyn van het volk, dat grond en vrijheid vraagt, en het noodigt hen uit, zich aan de zyde van het volk te scharen. Het nageslacht zal eeuwig vloeken wie schiet op het volk. Als weerklank hierop verneemt men van een bedenkelijke staking van tien duizend mijnwerkers in het Donetz- bekken van een treinroof op den War- schau-W eichselspoorweg, waarby een som van 172 duizend roebels werd gestolen van een oproer in de vesting Sveaborg, en nog zooveel meer dat bewijst hoe het arme Rusland tot in de diepste vezelen van zijn bestaan is geschokt. En alles geschiedt naar een wèl over legd plan. Maandagavond brak te Sveaborg het eerst bij een pionier-compagnie het oproer uit, waarbij zich een aantal artilleristen aansloten. De oproerlingen maakten zich meester van drie gedetacheerde forten en openden een kanonade op de vesting, waarbij dooden en gewonden vielen. De bezetting van de vesting werd met twee compagnieën versterkt. Den volgenden morgen drongen een groot aantal particuliere personen de bureaux van de haven van Skatoeden binnen. Zij waren door matrozen van wapens voorzien. Spoedig begon ook het oproer onder de bemanning van de vloot. Met spoed ontboden troepen sloten het door muiters bezette fort Skatoeden af van de stad. De gebouwen, waarin de op roerlingen zieh verschanst hadden, werden door drie kruisers en mitrailleurs onder vuur genomen spoedig drongen de troepen de haven binnen en ontwapenden de op roerlingen. In Helsingfors heerschte in den voor middag groote onrust, die echter wat be daard is. Onder de arbeidende bevolking bleef zij bestaan. Arbeiders, die met den trein van Helsingfors gekomen waren, maakten zich meester van het station Rechimjaki en verklaarden geen militairen trein te zullen laten voorbijgaan. Over den aanval van revolutionairen in een drukkerij te Petersburg wordt nog ge meld, dat terwijl men daar bezig was, het manifest te drukken nadat het per soneel onder bewaking was geBteld in de kerk die tegenover de drukkerij staat, een godsdienstoefening gehouden werd die door een groote menigte werd bijgewoond en door verscheiden agenten bewaakt. Toch kreeg de politie eerst bericht van de overrompeling, nadat de daders spoor loos verdwenen waren. De roovers die Zaterdag den spoorweg- van Warschau naar Weenen geplunderd hebben, waren als reizigers meegereden, en hadden den trein tot staan gebracht door aan de noodrem te trekken. De ge heele bemanning van de Weichsel-stoom- boot Kurier is te Warsehau in Jhechtenis genomen, op vermoeden dat deze bende met die stoomboot vervoerd is geworden. Te Poltawa zijn Vrijdagavond ernstige militaire onlusten voorgevallen. Infante risten van het Sjefskische regiment, die eenige arrestanten wilden bevrijden, wer den beschoten door kozakken, zoodat een soldaat gedood en vier soldaten en een burger gewond werden. De rust was Za terdag hersteld. Tusschen Armeniërs en Tartaren is te Sjoesja in den Kaukazus weer braaf ge vochten. De stad werd daarbij twee dagen lang uit 21 stukken gebombardeerd en in brand geschoten. Daarna kwamen de strijdende partijen tot een vergelijk, en elk koos vijf gemachtigden om de voor waarden van een duurzamen vrede vast te stellen. Zoo meldt een Reuter- telegram uit Tiflis. Het maritiem gerechtshof te Sewastopol heeft vonnis geveld over de matrozen, betrokken bij de onlusten van het vorige najaar. De vier voornaamste beschuldigden zijn ter dood veroordeeld, één tot levens langen dwangarbeid, 32 anderen tot ver banning voor verschillenden tijd, 50 tot gevangenisstraf; slechts zes beklaagden zijn vrijgesproken. Zekere Sawenkof, die gevangen zat wegens een bommenaanslag, in 't laatst van Mei gericht tegen generaal Neploejef, commandant der vesting Sewastopol, is ontsnapt met behulp van een soldaat, die zelf ook gevlucht is. Het eenige lichtpunt in dezen nacht is het bericht, reeds gister onder onze Te legrammen meegedeeld, dat de samenstel ling van een gematigd vrijzinnig kabinet verzekerd is. Moge dit 't begin van den vrede zyn. Engeland. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis over de begrooting van het departement van koloniën, heeft Churchill aangekon digd, dat de regeering voorstelde van Transvaal een zelf besturende kolonie te maken, door het instellen van een Eerste Kamer, samengesteld uit 69 leden, nl. 34 vertegenwoordigers van den Rand, 6 van Pretoria en 29 van het overige gedeelte van het land en een Tweede Kamer, sa mengesteld uit 15 leden, die voor het eerste parlement benoemd, daarna gekozen zul len worden. De leden zouden bezoldigd worden. Churchil wilde geen voorspelling doen omtrent den uitslag der verkiezingende Engelsehen in Transvaal kunnen zich de meerderheid verzekeren, indien zij dit willen, maar het zou een zegen voor Zuid- Afrika zijn, als er een coalitie-regeering kwam. De nieuwe grondwet bevat een bepaling, waarbij arbeid van slaafsch ka rakter verboden wordt. De rede werd over het algemeen goed ontvangen, ofschoon de oppositie, vooral Lyttelton, natuurlijk Churchill's bewering bestreed, dat het grondwetsontwerp van Lyttelton onuitvoerbaar is. De ministerieelen juichten Churchill's mededeelingen toe, dat Transvaal een par lement zal krijgen, dat het regeeringsbe- sluit geen stemrecht voor vrouwen of evenredig kiesrecht toestaat, en dat de nieuwe parlementsleden zonder daartoe vergunning te behoeven, hunne redevoe ring in het Hollandsch of in het Engelsch zullen mogen houden. Zij toonden zich echter minder inge nomen er mee dat inTransvaal een Hooger» huis zal worden benoemd, ofschoon hij er bijvoegde, dat dit huis vermoedelijk slechts korten tijd in werking zal zijn. De kaffervrienden vernamen weer on gaarne, dat de Engelsche regeering vast houdt aan het 8e artikel van het verdrag van Vereeniging, bepalende, dat de inboor lingen niet deelen in de politieke rechten der blanken. Daarentegen toonden de ministerieelen zieh er zeer tevreden over, dat Swaziland uitgezonderd blijft en dat het bestuur der Robinson's mijnen besloten heeft de contracten van 3000 mijnkoelies te ontbinden, ten einde in die mijnen een proef te nemen met blanke werkkrachten onder leiding van Qrpswell; den befeende» I I I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 1