Gemengde Berichten. Tsaar. Ëlke rustverstoring moet met kracht worden onderdrukt, maar gewaarschuwd wordt tegen onwettige en onverstandige maatregelen, die de ontevredenheid zouden wekken in stede van rust te brengen. En ten slotte wordt nog eens uitdrukke lijk heriknerd aan het onwankelbaar be sluit van den Tsaar om langs wettelijken weg hulp te verschaffen. In verband hiermede verdient vermel ding de volgende verklaring van Russische z'jde in het VVeener Tagblatt dat de verklaring officieel noemt opgenomen De ontbinding van de Doerna kon na de jongste gebeurtenissen geen verbazing wekken. Het besluit een manifest uit te vaardigen, had het geduld der regeering uitgeput. De b'ijeenroeping van de nieuwe Doema op 5 Maart 1907 was wel eene lange termijn, maar een daad van politieke wijsheid De samenstelling van de Doema was niet iu overeenstemming met de ware partijverhoudingen, daarslechts een enkele partij de Doema beheerschta. De verschui ving der nieuwe verkiezingen heeft ten doel ook den anderen partijen het m pe lijk te maken zich uit te breiden en aan den verkiezingsarbeid deel te nemen. Dau zouden de kadetteu zeer verminderd iu aantal in de Üoema wederkeereu en dan zou hat wellicht mogelijk zijn uit de Doema een ministerie te vormen. Goremykin moest ontheven worden van zijn ambt, want hij is het type van een versteend bureaucraat en daarom impopulair. Sto- lypin toonde zich tot dusver een man van liberale neigingeD. Men is te Petersburg overtuigd, dat generaal Trepofde steller zou zijn vati het keizerlijk manifest. Heel waarschijnlijk lijkt dat niet, indien deze zou hebben gezegd Wij hebben tot dus verre politieke kwakzalverij toegepast op West-Europeesche wijze, thans echter zal weer op Moscovitische wijze worden ge regeerd. De revolutionairen zullen in het dwangbuis gesloten worden, ondanks het gehuil van West-Europa en al zal dit gehuil ook het angstzweet doeD uitbreken by onze ministers van financiën en van buitenlandsche zaken. Al deze en dergelijke tegenstrijdige vei klaringen en mededeel ingen toonen duidelijk dat men omtrent den waren toe- Staud in Rusland in het duister rondtast. Aan geruchten, commentaren en vermoe dens is geen gebrek, maar bij de zoozeer vau West-Europeesche toestanden afwij kende toestanden in Rusland, by de be trekkelijk geringe kennis die men in West Europa omtreDt de ware toestanden in 't reusachtige Russische Rijk nog heeft, is het vormen van een juist oordeel niet mogelyk. Men bericht, dat de Engelsche regee ring plan hoeft het initiatief te nemen tot een gemeenschappelijke diplomatieke actie der mogendheden tegenover Rusland. Dit klinkt al zeer onwaarschijnlijk en 't bericht zal wel zijn oorsprong vinden in de woorden, door den Engelsehen eersten minister bij de opening derjinterparlemen- ttire conferentie gesproken. Deze verklaring hoe voorzichtig ook gesteld van een verantwoordelijk buiten- lar.dsch staatsman was reeds een sterk stuk, een diplomatieke actie zou echter lmel iets anders zijn. En twyfel aan de juistheid van de mededeeling van het Fransche blad is zeker zeer gerecht vaardigd. Ook gisteren schijnt het in Petersburg en Moskau rustig geweest te zijn. Wel was er eenige opgewondenheid merkbaar in de werklieden-wijken, doch tot betoogingen kwam het niet. De verbazend sterke troe penmacht boezemt ontzag in. Alleen te Petersburg zijn dezer dagen 22000 man in garnizoen. De stations worden zeer streng bewaakt. Voor besloten werd tot de ontbiuding van de Doema hadden er in Peterhof leven dige besprekingen piaats over de betrouw baarheid der troepen. Na de uitdrukkelijke verklaringen van den minister van oorlog Riidiger en den chef van den generalen staf Palitzin, dat het leger trouw zou zijn, om dat thans voldaan was aan de economische eischen van de soldaten, werd de ontbin dingsakte door den Tsaar geteekend. Met uitzondering van drie, is gisteren op alle groote politieke kranten van Petersburg beslag gelegd. Gistermiddag kwamen de 150 gewezen ledea vau de Doema uit Wyborg in Peters- burg aan. Zij werden door de bevolking geestdriftig toegejuicht. Zij gingen zonder lastig gevallen te worden, Daar hunne woningen. Er heeft weer een anti-joodsche pogrom plaats gehad in Odessa. Kozakkeu en ge peupel plunderden do verlaten Joodscbe Jnuizen eu winkels. Joden uit de aangren zende straten kwamen aansnellen om het eigendom van hun g' loofsgenooten te ver dedigen. Doch de politie liet hen niet too, waarop een gevecht ontstond. Drie Joden werden gedood en evenveel ernstig gewond. Een zeer bloedig treffen moet ook plaats gehad hebben in een ander gedeelte der etad. In de stad heerscht een ontzettende pauiek. Vele menschen vluchten. De zwarte bende deelt openlijk op straat bloeddorstige proclamaties uit. Te Wiborg zijn de Doemaledendie aldaar vergaderden, uiteen gegaan, na een badrei- ging van den gouverneur, dat bij den staat Van beleg zou afkondigen, als zij hun ver gadering voortzetten. Te voren echter namen zij een adres aan, waarin zij geza menlijk met de arbeiderspartij optreden om onbevreesd epu kraehtigen, maarlydelyken wesrs'aud aan te bsveleti. De socialisten weigerden het manifest te teekenen. Zij wilden een actief verzet. De Octobristen zijn voornemens een manifest uit te vaardigen om het volk tot rustig af wachten van de nieuwe verkiezingen aan te manen. Ook de Polen weigerden te teekenen. Zij willen in 't belang der Poolsche wenschen geen breuk met de regeeriDg. F r a n k r ij k. Tusschen Zwitserland en Frankrijk dreigt een toloorlog tieeds sedert half Juli hangen de onderhandelingen tusschen beide landen over een nieuw handelsverdrag. Hoewel reeds op 1 Juli de handelspolitieke betrek kingen tusschen beide staten hadden moeten worden afgebroken, daar de rnodusvivendie op dien dag ten einde liep, is het uitbreken van een crisis nogmaa's door een besluit vau het Fransche parlement tot 31 Juli verdaagd, maar er bestaat bij beide par tijen weinig hoop voor het einde van deze maand over de betwiste punten tol over eenstemming te komen. De voornaamste punten van geschil be treffen de verhooging der rechten op zijde door Frankrijk, waartegen Zwitserland protesteert e« de verlaging vau de Zwit- sjrsche rechten op wijnen, welke Zwitser land beslist weigert. Japan. Het heet dat in Japan de ter dood ver oordeeling van generaal Stii-sel een zeer slechten indruk heeft gemaakt. De belege raars van Port-Arthur verdedigen den gene raal. Zij verklaren dat de val van deze vesting toe te schrijven is aan de onbe kwaamheid en lafheid der Russisohe marine, die in de haven bleef in plaatsvan testrijden. Generaal Nogi zou zeer ouizet zijn over het vonnis en telegraphisch in Ruslaud inlichtingen hebben gevraagd. EenJapansch oefenings-eskader dat ook Ned.-Indië heeft bezocht heeft in Mei een bezoek gebracht aan eenige Australische havens. Verschillende feesten werden van overheids wege bij deze gelegenheid den Japanschen officieren aangeboden, maar de bevolking toonde zich zeer koel. De Australiërs houden niet van de Japanners, integendeel zij vreezen deze en de socialistische senator Dawson die met andere autoriteiten door den Japauscheu admiraal tot een afscheids feest wasgenoodigd gaf aan deze gevoeleus onomwonden uiting. Hij bedankte voor de uitooodiging met brutale openhartigheid Ik kan niet aan uw tafel aanzitten, zoo schreef hij ongeveer, ik kan uw wijn niet drinken, uw sigareu niet Tooken, want met alle waardeering voor Japan, als een wijze, dappere, vooruitstrevende natie, kan ik niet verzwijgen dat ik het niet vertrouw. Naar mijn overtuiging zal eenmaal de dag komen waarop Australië de u bewezen vriendelijkheden diep zal betreuren. Het schrijven is niet zeer hoffelijk,dat is waar, maar het is eerlijk, eerlijker dan de houding der autoriteiten diedeJapanners evenals kaffers en dergelijke onbe schaafde volken den toegang tot het land weigeren, maar de Japansche offi cieren met lof en vriendelijkheid over stelpen. Amerika. Het Pan-Amerikaansche congres is Maan dag te Kio de Janeiro geopend. Een enkele Zuid-Amerikaansche republiek,Venezuela, en de West-Indische republieken Haiti en San Domingo zijn niet vertegenwoordigd. Een eigenaardig voorspel van dit congres was de strijl iu Centraal-Amerika, die eehter nog voor de bijeenkomst vaD het congres, dank zij de bemiddeling van de Vereenigde Staten, tot een einde is gekomen. Gelyk op vroegere congressen komen ook nu weer aan de orde aanleg van een Pan-Amerikaanschen spoorweg, reorgani satie van het internationaal bureau te Washington en regeling van geschillen door arbitrage. Wat dit laatste punt be treft wil men zich tot een resolutie be palen en het overige overlaten aan de tweede Ilaagsche vredesconferentie, die ook te beslissen zou hebben of en in hoe verre by de invordering van sohulden geweld mag worden gebruikt. De overige punten van de agenda betreffen de bevor dering van den handel der batrokken staten, sanitaire maatregelen, auteursrecht 6n dergelijke punten van meer onderge schikt belang. Blykbaar wil men vermijden twee be langrijke quaesties in stemming te brengen n.l. die betreffende de instelling van een verplicht scheidsgerecht en de quaestie betreffende de invordering van schulden van een Zuid-Amerikaanschen staat, in verband met de Dragoleer, die de Zuid- Amerikaansche staten tegen lastige Euro- peesche scbuldeischers moet beschermen. De vroegere Argentynsch8 minister van buitenlandsche zaken, dr. Drago, drong er te Washington op aan, dat de Unie haar Monroeleer in dien geest zou uit breiden, dat zij het gebruik van militaire machtsmiddelen ter invordering van open bare schulden tegenover een Amerikaan- schen staat als een tegen de Vereenigde Staten zelf gerichte onvriendelijke hande- liug zou beschouwen. Van deze leer is thans geen sprake meer en men zal de netelige quaestie te Rio Janeiro niet meer beslissen, maar aan het internationaal Hof van Arbitrage te 's-Graveuhage ter eind beslissing overdragen. Engeland. Campbell Bannerman, Engelands eerste minister, heeft by de ontvangst der Inter parlementaire Conferentie een kranig openingswoord gesproken dat de aandacht trekt en door de radicale en liberale Engel sche pers begroet is als een magnifieke indiscretie", een daad van moed, een uiting des harten. Sommige conservatieve organen veroor- deelen de rede als on toelaatbaar uit den moed van een eerste-miuister, sprekende tot de vertegenwoordigers van de voor naamste parlementen der beschaafde wereld". Zelfs publiceeren eenige Engel sche bladen reeds het bericht, dat de Russische gezant te Londen last heeft ont vangen uit Petersburg om bij de Engelsche regeeriDg nadere inlichtingen te vragen" over de rede van Sir Henry. Dit laatste blijkt echter een praatje te zijn geweest. De premier drong sterk aan op doorzet ting van 't beginsel van arbitrage, en prees Engeland dat zich in dezen steeds aau de spits der bewegiDg had gesteld. Ter toelichting van de bewering omtrent de nuttigheid der vredes-conferenties sprak hij onder meer: Reeds hebben wij mogen ervaren, hoe quaesties, die hartstocht en opwinding hadden teweeggebracht, zyn beslecht, niet door arbitrage in engeren zin, maar door haar voor te leggen aan commissies, als b.v. geschied is met het Xoordzee-incident. En ik zon u willen vragen of het Diet van belang zou wezen, vóór het a s. congres in Den Haag bijeen komt, de verschillende vormen, waaronder moeilijkheden aan het Hof kunnen worden voorgelegd ernstiglijk te overwegen, met het doel de deur zoo wijd mogelijk open te zetten voor alle middelen, die zouden kun nen strekken tot 't verzachten of verzoenen van gsscbillen. Zinspelend op de ontbinding der Rus sische Doema zei hy nog Ik wil geen beschouwingen ten beste geven over het nieuws dat ons hedenmorgen heeft bereikt. Wy zijn niet voldoende op de hoogte van de feiten om het recht te hebben critiek te oefenen. Maar dit, tenminste, mag door ons die al ons vertrouwen en onze hoop baseeren op het parlementaire stelsel worden gezegd. Nieuwe instellingen hebben dik wijls een bewogen, zelfs stormachtige jeugd. De Doema zal in den een of anderen vorm herryzen. Met de meeste oprechtheid kunnen wij zeggen„De Doema is dood, lang leve de Doema (Lanyduriye en luide toejuichingen). Ter vergadering werd een motie inge diend bepalende dat in olk arbitrage-ver- drag, hetwelk geschillen, die de nationale onafhankelijkheid en andere teere punten van nationalen aard raken van scheidsrech terlijke beslissing uitzondert, een artikel zal worden gevoegd, gelijk in het verdrags- ontwerp tusschen Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten in 1897 werd geaccep teerd, waardoor de verdragmakende mo gendheden zich verbinden, by geschillen over genoemde uitzonderingspunten, tot geeneriei vijandelijkheden te znllen over gaan, alvorens zij gezamenlijk of afzonder lijk de tusschenkomst van een of nieor be vriende mogendheden hebben ingeroepen. Op deze motie was door den Amerikaan- schen democratischen leider Bryan een amendement ingediend, te kennen gevende, dat de contracteerende mogendheden, bij een conflict over dergelijke uitzonderings punten, geen oorlog zullen verklaren, of tot eenigerlei vijandelijkheden zullen overgaan alvorens het punt vau geschil voor onder- onderzoek en rapport is onderworpen aan het Haagscbe Hof van Arbitrage, of aan een ander onpartydig internationaal tri bunaal. Bryan leverde een niet zoer welspre kende toelichting waarin hy den Transvaal- oorlog en het Noordzee incident laakte en onder meer verklaarde dat, als er moest worden gekozen tusschen een pers zonder regeering en een regeering zonder pers, het eerste te verkiezen was. Wijzende op de beide groote schilder stukken aan de wanden der koninklijke galerij ('t eene doek Nelson's dood in den slag van Trafalgar an het andere de ont moeting van Blücher en Wellington na den slag van Waterloo voorstellende), hield hij een sentimenteele peroratie over de gru welen en rampspoeden van den oorlog. Hij haalde o.in. deregelen van Walt Whitman aan, over een tafereeltje uit den Ameri- kaanschen burgeroorlog waarbij een soldaat zyn broeder doodsteekt. „I9 het te veel, te hopen, dat de tijd zal komen, waarin wij elkander internationaal als leden van ééne natie zullen beschouwen en waarin niet hartstocht, maar de rede over internatio nale geschillen zal beslissen vroeg Bryan ten slotte. Nadat deze motie met het amendement eenstemmig was aangenomen, volgde een uitvoerig debat over de wenschelijkheid voor alle landen, om hunne militaire uit gaven te gaan inkrimpen. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland (vac. K. Havinga) en te Oudewater (2e predikants plaats) B. Batelaan te Waarder. H e c h fs a k e o. Het gerechtshof te 's-Gravenhage be vestigde het vonnis der Middelburgsche rechtbank, veroordeelend L. de G. tot drie maanden gevangen isstaaf, wegens diefstal van eeu hoeveelheid guanomest. Vernietigd werd het vonnis derzelfde rechtbank, veroordeelende P. J. S. en H. P. Spoeb'era te Axel, tot een maand gevangenisstraf, wegens mishandeling Eerstgenoemde werd vrijgesproken, laatst genoemde veroordeeld tot f 15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Niet ontvankelijk werd verklaard het beroep van den raad van Goes tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland onthoudende goedkeuring aan een verordening, regelende het onderwijzend personeel bij een openbare lagere school te Goes en zyn bezoldiging. M. de Koninyin. De hofarts Pot en dr. Roessingh brach ten gisteren weer een bezoek aau de Koningin. Blijft de toestand van H. M. bevredi gend, dan verschijnt geen officieel bulletin voor morgen. Er ia een pleegzuster op Het Loo aangekomen. H. M. de Koningin-Moeder zal deze week op 't Loo komen logeeren. Er zijn verscheidene telegrammen van deelneming van vorsten op 't Loo ont vangen, ook een zeer hartelijk telegram van Keizer Wilhelm. Middelburg. Gelijk wy reeds meldden overleed gisteren alhier op 62jarigen leef tijd de weleer w. heer G. Rengs, pastoor aihier. 13 jaar ougeveer arbeidde hij met lust en opgewektheid voor zijne gemeente. De overledene, die de algemeene achting genoot van alle, zoowel katholieken, als andex-sdenkenden, was eeu zeer humaan en goed ingezetene onzer gemeente, zyn nagedachtenis zal zeker in dankbare her innering blijven voortleven. Naar wij vernemen zal de teraardebe stelling plaats hebben op as. Zaterdag. De weduwe De Ryk alhier, wier man den 2 Juni te Vlissingen door de tram werd overreden, aan de gevolgen waarvan hy overleed, heeft van H. M. de Koningin een gift van f50 en vanH. M. de Koningin-Moeder eene van f 60 ont vangen. De miliciens der 2e pleeg van het bljjvend gedeelte der lichting 1905 ver trekken a. s. Zaterdag met onbepaald ver lof huiswaarts. Zij die voor eigen reke ning wenschen te gaan worden reeds heden in het genot daarvan gesteld. De sergeant-majoor-instructeur H. J. Snyhorst van de 2e cornp. 2e.bat. 3e reg. inf. alhier, thans werkzaam bij den staf van het regiment, is bevorderd tot adjudant-onderofficier-kwartiermeester bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom. Vlissingen. Van de Zeevaartschool alhier is heden geslaagd de heer J. W. Risch voor derden stuurman groote stoom vaart. De torpedoboot «Krokodil'', in aan bouw op de werf der Kon. Maatsoh. „De Schelde", zal Donderdag 2 Augustus te water worden gelaten. De koninklijke bewilliging is ver leend op de door het departement van marine voorgenomen oprichting van een machinegebouw voor het aanbrengen van electriseh licht op den lichttoren te West- - kapelle. Ter Neuzen. Hedenmiddag had alhier een droevig ongeluk plaats. Aan de Oos telijke Vestinggracht waren een drietal knaapjes aan het leeren zwemmen. Zij sprongen van een aldaar vastgemeerd liggende visscherschut, met het noodlottig gevolg dat twee ervan weldra iD levens gevaar verkeerden, spoedig toegeschoten hulp mocht het evenwel gelukken een er van te redden, die, hoewel ook reeds be wusteloos, spoedig weer bijkwam. Het tweede kwam niet meer boven. Na bijna twee uur werd zijn lijkje opgeviseht. De toestand der ouders laat zich beter be denken dan beschrijven, vooral omdat de twee broertjes waren. Kloetinge. Heden vergaderde te half- tien de gemeenteraad. Aanwezig waren 6 leden en de voorzitter. Afwezig dhr. Been hakker. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomea. De Voorzitter deelde mede dat de ge meente-rekening ter leziug is gelegd eü verzocht dhrn. Eversdijk, Beenhakker en Bruinzeel in commissie die rekening te willen onderzoebeu. Eveneens wa9 ingekomen de rekening van het Burgerl. Armbestuur. In de com missie tot onderzoek van deze rekening werden dhrn. A. M Kakebeeke. C. G. van Liere en S. Noteboom verzocht zitting te nemen. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de h.h. L. Dekker, 8. Noteboom, M. Eversdijk en P. A. Trimpe. Verder was ingekomen eeu verzoek van de vereeniging van gem.-veldwachters in Zeeland om den veldwachter vrije genees kundige hulp te doen verleenen. Het request werd in zijn geheel door den secretaris voorgelezen, waarna B en W. voorstelden, op dit verzoek afwijzend te beschikken, in aaumerkiug genonn u het vele dat in de laatste jaren voor den veldwachter is gedaan. Conform dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Alsuu kwamen in behandeling een twee tal reclames inzake hoofdei, omslag. De zitting ging nu in eene met ges'oten deuren over, en na heropening der vergadering deelde de voorz. tnede, dat aan den recla mant M. van Liere nadere inlichtingen zullen worden verzocht, terwijl aan de reclamante wed. Oele zal worden mede gedeeld dat de raad geen termen gevonden beeft baar aanslag te verlagen, Mededeeling werd gedaan dat de post bedeeling van de begrooting vau het Burgerl. Armbest. is overschreden en werd gevraagd af- eu overschrijving van dien post Z. h. s. werd hiertoe besloten. De voorz. deelde nog mede, dat ont heffing zal moeten worden gevraagd van den termijn van 4 maanden (art. 48 L. Oud.) binnen welken in een vacature moet worden voorzien. Geheel buiten schuld van het gem -best. kon die vacature niet binnen dien tijd vervuld worden. Er is tijdig een oproeping en vervolgens ook benoeming gedaan, doch de benoemde kon eerst half Juli, dus 3'/2 maand later in functie treden. Bij de rondvraag troeg dhr. Eversdijk of er ook nog werk gemaakt werd van de bestrating. De voorzitter zeide dat de architect juist vau daag gekomen zou zijn, doch door omstandigheden verhinderd was aan zijn plan gevolg te geven. Dhr. Kakebeeke kwam daarna aan bet woord. Hij zeide dat, bij afwezigheid van den burg. in de voorgaande vergadering, de raad nog Diet in de gelegenheid was geweest hem geluk te wenschen met de herbenoeming als burg. Spr. meende ook de gemeente met deze herbenoeming te moeten gelukwensohen en hoopte dat de burg. nog vele jaren als zoodanig werkzaam 'Ou mogen zijn. De voorz. dankte daarop voordewaar- deerende woorden van dhr. Kakebeeke. Daar niemand verder het woord ver zocht, werd de vergadering te half elf gesloten. Goesche Crt Krabbendijke. Gemeenteraadsverga dering op Woensdag jl., voorzitter J. N. Elenbaas, burgemeester-secretaris, tegen woordig vyf leden, afwezig Jacs. Welle- man en P. K. van Nieuwenhuize. Aan mejuffr. Arentz werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de O. L. School tegen 1 Oct. a s. Verder werd aangeboden de rekening over 1905 met een ontvangst van f 20256,01 en uitgaaf f 26441,30, nadeelig slot f 185,29. De heeren Butijn en Vogelaar werden benoemd tot nazien der rekening om dan in een volgende vergadering rapport uit te brengen. De rekening van het Burger lijk Armbestuur werd met algemeene stem men goedgekeurd met een ontvangst van f738,145 en uitgaaf f712,17. Tengevolge van de periodieke aftreding der heeren A. de Kok Jz. en C. P. Vogelaar als zetters, werd een voordracht opge maakt ter benoeming van de heeren A. de Kok Jz., C. P. Vogelaar, J. van Gorsel en H. A. Breker. Een voorstel tot wijziging der begrooting voor 1906 om ontvangst en uitgaaf te ver meerderen met f 124 werd goedgekeurd. Deze post is ontvangen van de bewoners der Westzijde van de Wilhelminabaan, en zal besteed worden tot verdere uit voering van het klinkerpad. In gesloten vergadering werden behan deld 2 reclames tegen den aanslag in den Hoofdelyken Omslag, van J. Vogel werd het inkomen teruggebracht op f 600, doch J A. Krijger bleef gehandhaafd op een belastbaar inkomen van f3100. Na de ge wone rondvraag werd de vei'gadering ge sloten. Oeslerhandel. Men schrijft aan de M. Crt. In het laatst verschenen nummer der Fish Trade Gazettehet meergenoemd, te Londen uitgegeven orgaan, gewijd aan de belangen der visscberij, ontleenen wij on derstaand bericht, betrekking hebbende op den oesterhandel „De verbetering in prijs, die de vorige week te eonstateeren viel, is deze week nog iets meer op den vroorgrond getreden, en er bestaat grond tot de vooronderstel ling, dat het ergste van den gedurende de laatste 12 jaar aanhoudenden achter uitgang van de oester-industrie geleden zal zijn. Nooit was de handel in het al gemeen van zoo weinig beteekenis geweest als de laatste twee maanden, maar nu is de stemming eeu betere, en algemeen wordt verwacht dat het aanstaand seizoen eene belangrijke verbetering met het vooraf gaande zal aanwijzen. De schnarschte in Amerikaansche oesters was oorzaak dat de prijzen aanzienlijk hooger werden. Het was te voorzien dat de hooge prijzen der Amerikaansche oesters de vraag naar Portugeesehe zouden doen vermeerderen, maar toeh is als gevolg daarvan de prijs van deze soort niets beter geworden. Ge- durende de laatste twee weken echter is de vraag èn voor de badplaatsen èn voor Londen veel verbeterd en zijn de prijzen over het algemeen nu vaster geworden. En daar de oesters goed van visch blijven, bestaat er alle kans dat de prijzen nog beter zullen worden. Natuurlijk is de vooraaad bij alle kwee kers klein, en als natuurlijk gevolg daan an gaan de prijzen hooger, Verschillende kweekers hebben zoo goed als geen voorraad. Geheel ontmoedigd door het lange vergeefsche wachten op verbetering van prijzen, die steeds maar achteruitgingen, hebben de meeslen dit jaar het bijltje er bij neergelegd. Het is echter eene welkome verbetering voor degenen, die den moed en het doorzicht hadden om hunoe industrie door te zetten. De ordioaire oesters toonden geen veran dering in prijzen en soorten. Wbitstables, Imperials, Alston, Fransche en Holland- sche, beheerscben de vraag, de eerste overwegend, Ze »ijn nu allen goed vaq vljcji, ofschoon door hel wame wede*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2