Kerknieuws. S c b o o I n i e u w s. Gemengde Berichten. LEESTAFEL. L A IN D B O U W. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Koudekerke st./d Rijn M. M. den Hertog te Nieuwerkerk a. d. I.Jsel. Bedankt voor Haringcarspel door G. D. Goedhuis te Hoogkarspel. Te Westergeest ia overleden mej. Janke Kloo8tennau, die blind was en in de wandeling „blinde Janke" werd ge noemd. Zij bespeelde het orgel in de kerk en toonde daarin zeer ervaren te zija. Bij de teraardebestelling was een talrijke belangstellende schare opgekomen om de zoo algemeen beminde doode de laatste eer te bewijzen. Ds. Politiek sprak daarbij een zeer gepast ernstig woord en las een lied voor, dat zij voor 't laatst had gespeeld bij het eindigen der godsdienst oefening. Eenige meisjes van de Zondag school zongen, onder leiding van den heer K. Helwa, op roerende wijze een lied, dat zii voor korten tijd aan de kinderen had geleerd, beginnende met„Ver boven 't prachtige starrendak daar is een heerlijk oord" enz. De diepbewogen schare zong Ps- 897. Een prachtige krans van den hoogwelgeboren heer van Heemstra en zijne echtgonoote te Veenklooster werd op het graf gelegd. De geheele bijbel werd door haar overgeschreven in blin- denschrift. Geref. Kerken. Aangenomen naar Westerbork door O. N. Westerhof te Garrelsmeer. Van wel ingelichte zijde vernemen wc, dat van de Geref. Kerk (A) in Zaam- slag een verzoek tot kerk (B) al laar is gericht, om samensprekingen te houden, bedoelende de ineensmelting van beide kerken. Eerstgenoemde kerk is op heden vacant. at.) Eindexamen H B. S. Zierikzee. Geslaagd L. J. Boone, J. M. Bienefelt, A. Regensburg, van de H. B. S- te Zierikzee, de extraneus L. Lens, VoortsJ. M. Baak, H. J. Endhoven, D. C. Noorderbroek, T. C. L van Raalte en W. A. de Vries, van de R H. B. 8. te Middelburg; M. J. Smit, M. C. A. v. d. Kreke en H. B. J. van de Kreke, van die te Goes. Oud Vossemeer. Benoemd tot onder wijzer aan de Eluut van Soeterwoude school te 's-Gravenhage dhr. W. Bruijnzeel alhier. Eikerzee. Tot hoofd der school alhier is door den gemeenteraad benoemd de heer Amelunxen van Biervliet met alge- meene stemmen. Goes. Dinsdagavond was het een for- meele vechtpartij op den Oostwal, waaraan een tiental personen deelnamen. Alles was in rep en roer, een massa volk aan schouwde deze vechtpartij, waaraan door de politie een eind werd gemaakt en de gevolgen niet zullen uitblijven. Benoemd tot Concierge aan de Ambachtsschool, de heer E. Barbier alhier. - Hadenmiddag werd S. H. door de politie op heeterdaad betrapt, ten tijde hij zich schuldig maakte aan strooperij van appelen in den boomgaard, toebe- hoorende in huur aan den fruithandelaar V. alhier. Middelburg. Maandag den 30 Juli а.s. vertrekt met den gewonen trein van б.17 uur v. m., een detachement van het 2e bataljon 3e regiment infanterie alhier, naar de legerplaats bij Harskamp tot het houden van schietoefeningen. Het detache ment staat onder bevel van dea kapitein L. G. E. Kalshoven en heeft een sterkte van 4 officieren, 8 onderofficieren en 60 minderen. Zaterdag 4 Augustus keert het weder naar hier terug. Maandagavond omstreeks 5 uur ge raakte een tweejarig kind van S. onder een lorrie van de firma Albsrts en Co. De kleine werd een beentje afgereden en bekwam een wond aau bet voorhoofd. Heden morgen is zij naar het gasthuis gebracht. (01. C.j Hedenmiddag is alhier aangekomen de buitengewone gezant bij ons hof van Roemenië (Mavroeordato) en echtgeaoote, en nam zijn intrek in het hotel «De Abdij''. Heden zal Walcheren, en morgen Mid delburg wordeu opgenomen. De heer Kolkman, van Dordrecht, consul vau Roe menië, vergezelt Z Exc. Heden morgen is het lijk van het jongetje P. A., oud 12 jaar, dat sinds Vrijdag j 1. vermist werd, in het kanaal alhier drijvende gevonden door den stuur man der Middelburgsohe boot. Het lijk is naar de ouderlijke woning gebracht. Gisteren avond is te Vlissingen op gehaald het lijk van den 14-jarige P. H. van hier, die met de Vlissiogsche kermis bij het zwemmen is verdronken De Z. Eerw. heer G. H. Rengs, Pastoor alhier, is heden morgen in den ouderdom van 62 jaren overleden. Hier ter stede is het gerucht ver spreid dat de Maatschappij tot Exploitatie ven Staatsspoorwegen erover denkt om de dezen zomer nieuw ingelegde middagtrei nen met den winterdienst te laten verval len. Met hot oog op het groote belaDg dat de bewoners van Zeeland en vooral die van Zeeuwsch-Vlaanderen hebben bij behoud van deze treinen, is er een bewe ging op touw gezet om aan het bestuur Mn den Staatsspoor een request te dier zake in te dienen, van zooveel handtee- keningen als mogelijk te voorzien. Gelegen heid om op dat adres te teekenen bestaat bij de hoeren J. B. Croin, Londensche kaai, en C. F. van Fraeijeuhove, Rotter- damsche kaai alhier. Of die bewegiDg nu reeds gewettigd is, kunnen wij niet beoordeelen. Wij hebben getracht omtrent het gerucht zekerheid te verkrijgen, doch zijn daarin niet geslaagd. Ter plaatse, waar wij vermoedden dat men daarvan op de hoogte zou wezen, was er niets van bekend. Alleen vernamen wy dat er wel ernstig gedacht wordt aan opheffing van den gewonen middagtrein, die te 12.5 van Vlissingen naar Roosendaal vertrekt. Nu te 1.7 een sneltrein in dezelfde rich ting rijdt, wordt er van dien gewonen trein weinig meer gebruik gemaakt. Die opheffing zou echter den bewoners der plattelandsgemeenten, welke aan de Zeeuw- sche lijn liggen, niet welgevallig zijn. (M. 'C.J Bjj kon. besluit is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan dhr. H. Roelof als notaris te Cortgene. Biervliet. De vorige week haalde een kip van den wagenmaker een paling van over den dijk uit de Vliet en bracht de vangst van een vinger dikte behoorlijk bij haar baas. Zelandia 's-Heerenhoek. In de gisteren ge houden gemeenteraadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Na hel lezen der notulen welke onveranderd werden goed gekeurd, en ingekomen stukken, die voor kennisgeving werden aangenomen, is door den raad een voordracht opgemaakt, ter benoeming van twee leden van het college van zetters, n.I. F. B. Thomaes (aftr) en Ch. P. Serrarens Sr (aftr.) J. B. Werri en J. A. Remijn. Als lid van het arm bestuur werd herbenoemd L. Wirtz. Vlissingen. Met ingang van 23 Juli j.l. is tot agent van politie 3e klasse alhier benoemd B. H. C. Tromp te Middelburg. De Koning van Engeland wordt 14 Augustus alhier verwacht aan boord van de Victoria and Albert. Kattendijke. Zaterdag werd alhier een spoedeisehende raadszitting gehouden. Op nieuw behandeld werden de voorstellen, bij den raad ingekomen, een namens baron Huijsen, ambachtsheer vau Kattendijke, en een van het bestuur van denWilhelmina- polder. De eerste biedt een renteloos voor schot aan van f3000, met jaarlijksche ailossing van f 100, als het gemeentehuis in wijk A wordt gebouwd, het tweede wil, wanneer besloten wordt het gemeente huisin wijk B.Wilhelminadorp, teplaatsen, daartoe kosteloos grond afstaan en boven dien de subsidie van f200 voor het lager onderwijs op f 400 brengen gedurende tien jaar. Het voorstel van baron Huijsen werd met algemeene stemmen verworpen en dat van het bestuur van den Wilhelminapolder met hetzelfde stemmental aangenomen. Daarna werd het raadsbesluit van 25 Aug. 1905, waarbij bepaald werd dat het ge meentehuis in wijk Azou komen,vernietigd. De voorzitter deelde aan het slot der ver gadering nog mede dat door hem een aan klacht bij den officier van justitie is inge diend naar aanleiding ervan dat bij het burgerlijk armbestuur een mandaat berust, waarin aan Kosten f 2.50 werd toegekend als bedeeling. Bij onderzoek is gebleken dat Kosten die waarde niet heeft ontvangen. (M. C.J Toen Maandagnatniddag de sueltrein van ruim vijf uur naar Vlissingen te Vlake aankwam, bleek een der assen van een rijtuig derde klasse zoo warm geloopen, dat het voertuig uit den trein moest wordeu verwijderd, waardoor de daarin aanwezige reizigers moesten overstappen. De trein ondervond hierdoor eenige minuten ver traging. M. C.) Rilland. De werkzaamheden in den Tweeden Batb polder avanceeren goed. Op sommige plaatsen, doch nog over heel kleine lengte heeft men den dijk al op Loogte waarop deze wezen moet als het werk klaar is. Het grootste gat dat in den dijk was is men nu ook geheel meester. Om goed te zyn staat er nog wel wat veel water in den polder op sommige plaatsen. Aan het begin van het werk, waar de sluis komen moet, is een machine bezig tot verwijderen van overtollig water en weldra zal men elders voor het gemak nog wel water verwijderen. Ook is reeds een machine gearriveerd om palen te bijen. Het vervoer van grond geschiedt óf per bakken, waarvoor over rails een locomotief loopt óf met kruiwagens, zoogenaamd schuieren óf met kipkarren getrokken door een paard. De eerste manier brengt natuur lijk de meeste groDd aan den dijk, doch do beide laatste zijn wel het meest aardig voor een toeschouwer, vooral het vervoer met kipkarren. Aan genoemden polder zijn daartoe over het geheele werk oen dertigtal paarden aan den arbeid. Als de grond wat zacht is, is het voor de paarden een harde trek- Op enkele plaatsen is men ook al bezig aan het maken van een atoenglociing. Er zijn dan ook ruim drie honderd man op het geheele werk aan den arbeid, zoodat wekelijks nog al een aardig centje wordt uitbetaald. Op merkelijk dat op dit werk alles voort durend geregeld voortgaat zonder ook maar de minste tegenstand en verpozing, terwijl nu op het werk aan den spoordijk al driemaal gestaakt is. Niet iedereen schijnt, heeft voldoende taotom met polder werkers om te gaan. Wissenkerke. In de raadsvergadering van j Maandag waren alle leden tegen woordig. Onder de ingekomen stukken kwamen voor: goedkeuring wijziging be- grootiDg 1906 voor de verbetering der Voorstraatgoedkeuring der geldleening van f 6500 voor aanleg trottoir te Kamper land mededeeling van de Rijksuitkeering aan de gemeente over 1906 ad f 6812,94 en der begrooting van de Gezondheidscom missie voor 1907 ad f 1887,84, waarin deze gemeente moet bijdragen f 118,72 kennis geving van de aanneming zijner benoeming door den nieuw benoemden onderwijzer, waarbij werd medegedeeld dat deze op 1 Juli j.l. in functie is getreden. Voorts volgde mededeeling door den voorzitter, dat het trottoir is aanbesteed voor f 5980, wat met bijkomende kosten noodig maakt eene wijziging der begrootiBg voor 1906 met een bedrag van f 6300, waartoe wordt besloten. Nog wordt besloten tot eene af- en overschrijving op die begrooting voor het in orde brengen der torenklok ten be drage van f 64 en voor advertentie-kosten voor oproepen onderwijzer ad f 12,50 Naar aanleiding van een desbetreffenden brief van den Commissaris wordt opgemaakt een dubbeltal zetters voor de in dit jaar aftre dende kceren J. W. van Nienwenhuijzenen Adr. de Regt. Beiden worden weder aan 't hoofd der lyst geplaatst, terwijl als aan vulling worden benoemd de heeren Abr. van Hee en P. Deurwaarder. Vervolgens worden uit de verordening op het brand- wezen en uit die betreffende de algemeene plaatselijke politie die voorschriften gelicht welke daarin tengevolge der bepalingen van de nieuwe bouwverordening overbodig zijn geworden, terwijl in de politieverorde ning als nieuwe bepaling werd opgenomen dat voortaan de goten, welke niet aan een regenbak of welput zijn aangesloten, tot op de straat moeten doorloopen, met voorko ming dat het afvloeiend water zich op den weg of voetpad verspreide. (Wien deze be paling aangaat, lette daarop.) Naar aan leiding dier wijzigingen wordt door de heeren Schippers, Marcusse, Nieuwdorp en de Voorzitter nog eenige besprekingen ge voerd over de vraag of ergeene verplichting voor B. en Wbestaat om eene rooilijn te bepalen voor de te Kamperland aan de oostzijde van den Veerweg gebouwde en nieuw te bouwen huizen. Ten slotte werd on- derzoekdaarnaardoor den voorz. toegezegd. Bij de rondvraag bracht het lid Van Damme nog ter sprake de veie opofferingen die door den molenaar Nouruhoek reeds zijn gedaan, om verbetering te brengen in den weg van af zijn molen tot aan den dijk, zooals nu weer het begrinden van de geheele molendreef, en vraagt of nu toch ook niet gezorgd kan worden voor verbetering van het erbarmelijk slecht eindje weg achter 't armhuis met den oprit naar den dijk. Uit de besprekingen bleek echter wel, dat daarop niet veel kans bestaat. De gemeente meent dat de zorg daarvoor aan den polder behoort, en de polder meent juist het tegenovergestelde. De voorzitter belooft echter te zullen on derzoeken of er toch niet wat op te vinden zal zijn om die hoogst noodige verbetering tot stand te brengen. Een 76-jarige man te Zaamslag die eenige dagen geleden van een wagen viel is aan de gevolgen overleden. Met iügang van 1 Augustus a.s. is aan den kommies le klasse bij 's rijks belastingen M. J. C. Lurkus te Brou wershaven, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend. Westkapelle. De gezegelde verkla ring, behelzende de bekende voorwaarden, zyn Maandag door de dijkwerkers ge- teekend en heden morgen zijn zij aan het werk gegaan. De zeven dijkwerkers, die den eersten brief niet mede hebben onder teekend, begaven zich naar den voorzitter van het polderbestuur, met verzoek ook nog aan het werk te mogen gaan. De werkstaking is dus afgeloopen (M. C.J De oesterhandelaar M. d. K., die Zaterdagavond met de stoomboot Telegraaf uit Zeeland te Rotterdam aankwam, maakte kennis met twee personen, met wie hij uitging, 's Nachts in de oingeviBg van den Bergweg, in een hem onbekence straat gekomen, is de oesterhaudeiaar, volgens zijn aangifte bij de politie, door die twee mannen aangevallen, mishandeld en beroofd van een portefeuille met f90 aau bankpapier. Als een eigenaardigheid vermeldt het H. Dgbl., dat op de Woensdag en Don derdag te Haarlem te houden vergadering van den Bond van smeden-patroons in Nederland, dne burgemeesters komen, die in hun gemeente terens hetsmid6vak uitoefenen. Men meldt uit Zaandam Het besluit van de bootwerkersomden arbeid niet neer te leggen, verzwakte natuurlijk den toestand der stakende hout- werkers. Zij belegden daarom een ver gadering, om te bespreken wat zij doen zouden. Na veel gepraat werd men het eens,dat het arbitrage voorstel moest worden aangenomen. Mitsdien is de staking ge ëindigd en wordt Woensdag door allen, uitgezonderd de uitgeslotenen, het werk hervat. De arbeiders benoemden tot leden der arbitragecommissie de heeren Wessels, Kat en Spreeuw. Het onderzoek dat de politie te Rot terdam instelt naar de daders van den moord, gepleegd op den bootwerker Van Djjk, heeft nog niet tot hun ontdekking geleid. Gebleken is, dat Van Dijk bijna den geheelen Zondag op Feyenoord heeft door gebracht, waar verschillende personen hem gezien en gesproken hebben, 's Nachts om ééD uur is hij geheel alleen den Hillepolder ingegaan, op weg naar huis. Men vermoedt daarom dat de moordenaars hem in dien polder opgewacht hebben of 1 oevallig tegen gekomen zijn. De agent van politie Van der Wildt, die Van Dijk op het trottoir in de Pretorialaan vond liggen, dacht aanvan kelijk sa et een beschonken man te doen te hebben. Hij hielp hem op en trachtte hem te doen loopen, doch daar dit niet gelukte, begaf hij zich naar de Paul Krugerstraat om een handwagentje machtig te worden, ten einde den man te knrmen vervoeren. Een uur nadat hij gevauden was is toen v. D. naar den politiepost op den Billedijk gebracht. Daar bleek zijn dood. De agent van politie Van der Wildt, was te half een de plaats gepasseerd, waar hij later Van Dijk vond. Op dat oogenblik was er nie mand in de omgeving te zien. Een half uur later meent Van der Wildt, die intusschen den polder ingeloopen was, uit de richting van de Pretorialaan hulp te hebben hooren roepen. (N. 11. Ct.) Eenigen tijd geleden besloot de ge meenteraad van Hoogeveen tot afschaf fing der kermis. Daarover waren zeer vele ingezetenen ontevreden en die onte vredenheid uitte zich in het heimelijk be smeren der woningen van sommige raads leden, die vóór bet besluit gestemd hadden met teer. Dat is in den nacht van Zaterdag op Zondag weer gebeurd met de woning van het raadslid Booij en met de woningen van de heeren Siingenberg en Van Raalte, die een lijst tegen de kermis hadden laten rondgaan. Ook is reeds bij een raadslid een winkelruit verbrijzeld door een woedende koopvrouw, die zich door het besluit in haar bestaan benadeeld zag. Zij heeft deswege voor de rechtbank te Assen terecht gestaan. Er werd tegen haar met het oog op de omstandigheden, waaronder het feit gepleegd was, gevangenisstraf geëischt, doch de rechtbank legde haar f 10 boete of 10 dagen hechtenis op. Een optisch verschijnsel. Men schrijft uit Stavoren De zee levert tegenwoordig een interes sant optisch verschijnsel aan den verren horizon. Meesttijds toch is de kust aan den overkant niet, soms wazig, hoogst zelden met eenige helderheid te zien. Maar nu waren de torens, huizen, molens en geboomte duidelijk te onderscheiden, ja verhieven zich boven de waterlijn der zee. 't Eiland Wieringen toekende zich in zyn volle breedte af tegen de kim, hing trillend in de onderste luchtlagen, 't Verschijnsel, 't zoogenaamde „tillen", ontstaande door ongelijke breking der lichtstralen en onge lijk verwarmde luchtsferen, komt ook voor in 't vlakke veld, maar is daar toch minder goed waar te nemen dan over de ei'fene zee. Eenige weken geleden overleed te Tricht een oude, arme vrouw, dezelfde, van wie we onlangs meldden, dat zij schijn dood geweest was. Dezer dagen is hare woning verkocht voor de kapitale som van tien gulden De bekende schatrijke mr. Goekoop te 's Gravenhage is door aankoop eige naar geworden van het middenterrein van Zorgvliethet z.g. Catshuis (mr. Jacob Cats) met 27 hectaren grond voor 2'/2 miljoen gulden. De vissehersvloot van Scheveningen had in 't laatst van de vorige week veel met stormweer te kampen, Bij een reeder kwam bericht in, dat een zijner loggers met verlies van een man, die overboord is geslagen en verdronken, te Lerwick binnenkwam. Deze man, schipper C. de Best is te Lerwick onder algemeene deel neming der aanwezige visschers aldaar begraveD 130 visschers volgden de lijk baar grafwaarts. Een der aanwezige predi kanten voerde aan de groeve het woord. Te lip (N.-H.) is bij het baden in een landsloot een 13-jarige knaap verdronken. Het lijk van een jongetje dat sedert Zaterdagavond te Leiderdorp werd ver mist, is hedenmorgen drijvende in den Rijn gevonden. Een 14-jarige knaap te Grijpskerk had de onvoorzichtigheid be gaan zich dadelijk na het eten te water te begeven Tengevolge van krampen zonk de joagen en werd na eenige minuten bewusteloos weer boven gehaald. Door den spoedig ingeroepen geneeskundige werden na veel moeite de levensgeesten weer opgewekt, doch des nachts daarop isde jongen bezweken. Bij de gisteren op de Vugtsche heide gehouden schietoifenin- gen is een milicien van het 2e ieg. inf., door een noodlottig toeval met zija eigen geweer nog al ernstig aan gezicht en oogen gewond onmiddellijk werd hij per bran card naar het hospitaal vervoerd, alwaar werd geconstateerd, dal spoedige over brenging naar Utrecht noodzakelijk werd geacht. Te Eefde zijn Dinsdagmorgen de ploegbaas der S.S., wonende aldaar, en een arbeider door den bliksem getroffen. De ploegbaas werd ernstig gewondde arbeider kwam er met een onbeduidende kwetsuur af. Te Gemert verspreidde zich als een loopend uurtje het bericht van den plotselingen dood van een gezonde, robuste vrouw, die eert s'erenavond tegen den avond van Kokskermis thuis kwam en om 12 uur overleed. Omtrent de oorzaak verkeert men nog in het duister, maar den heelen Dacht z'jn op last van deti be trokken geneesheer de rijks- n gemeente politie in touw geweest.Maandag is op 't eiland Urk ook de gemeente geneesheer, dr. J. van der WieleD, aan typhus over leden. De nog jonge arts had zich ge durende zijn 3"2-jarige practijk bij deeilan- derszeer bemind gemaakt --Gis'erenmorgen is te Haarlem de advocaat K. dood in zijn bed gevonden; een gaskraan stond open. Tegen wettelijke winkelsluiting. Het dagelijksch bestuur v«n het comité der Amsterd.'sche sigarenwinkeliers heeft een adres tot deu gemeenteraad van Am sterdam gericht, waarin het de onlangs in een vergadering aangenomen motie heeft afgeschreven, behelzende een aantal be zwaren tegen de wettelijke regeling van de winkelsluiting. In deze motie geeft men te kennen, dat men tegen eiken wettelyken dwang is en speciaal voor sigarenwinkeliers le. omdat zy in die verordening zien eene beperking van hun recht om te ar beiden 2e. omdat die beperking hun schade zal berokkenen, terwijl het beoogde doel, kor tere arbeidsduur voor winkelbedienden, niet wordt bereikt 3e. omdat voor hen de Zondag is één der voordeeligste dagen en de grootste verkoop juist begint na 't voorgestelde sluitingsuur; 4a omdat zy verkoopen een artikel voor dadelijk gebruik, dat door het grootste deel van het publiek niet in voorraad wordt ge nomen en dan ook door den gemakkelyken verkoop zal worden verkocht in znken, die niet gesloten zijn en door particulieren, het geen in de practyk zal blijken niet belet te kunnen worden 5e. omdat, volgens hunne meening, het beoogde doel te bereiken ware, doorslechts te verbieden, om op Zondag den geheelen dag en op werkdagen na een vastgesteld uur, anderen dan leden van hun gezin in winkels te laten arbeiden, zooals die zaak ook in België ter bevordering van Zondags rust is geregeld. Sljchts 1000 kaffers in Natal hebben zich overgegeven. Er bly ven er dus nog genoeg in het veld. Hun hoofdman, de 104-jarige Sigananda is te Nkandhla over leden. Een tragisch einde voor dezen tijdgenoot van Dingaan, later van Cetch- wayo, diens zoon Dinizoeloe en andere onafhankelijken, die als hy, ten slotte voor den Engelschen indringer moesten zwichten. De kanonniers in de vesting Brest- Litowsk zijn aan het muiten geweest Zij staken de eetzaal vau de officieren, waar vele officieren in bijeen waren, in brand. Er werden schoten gelost en twee officieren gedood. Het voetvolk omsingelde ten slot te de muiters en ontwapende hen. Ons Oude Nederland, door L. Penning. Tweede goedkoope uitgaaf in 36 afl. a 10 centmet 150 portretten naar teekeningen van Isings. Rotterdam D. A. Daamen. Ook deze uitgaaf is compleet. Wij zijn den uitgever dankbaar dat hij echt democratisch den prijs zijner le uitgaaf zoo verlaagd heeft, dat nu ook de /mindere man" met gemak zich dit kostelijk boek kan aanschaften. Laat wie nu zijn zoon of vriend of vereeniging een verrassing van blij vendewaarde wil aanbieden, zich haasten dit standaardwerk bij zijn boekhandelaar te bestellen. Een boek van circa 600 blad zijden met zoovele portretten en illustraties, en de op boeiende wijze in klassieke stijl verhaalde geschiedenis van ons land en volk tot op heden bevattende, een werk van deD grooten Peunings, die zich een zoo uilstekenden naam verwierf met zijne onder ons bekende en geliefde Transvaal- sche heldenverhalen, voor zoo luttelen prijs te kunnen bezitten, is een voorrecht waar voor wij schrijver en uitgever dankbaar zijn. Zij hebben met deze volksuitgaaf een goed werk verricht. Laten onze Walchersche en Beveland- sche vrienden, die, geheel tegen hun be ginsel en belijdenis, gewoon zijn naar de kermis te gaaD, eens beginnen zich aan dit kermisgenot te spenen, van nu aau, en het aldus uitgespaarde geld te besteden aan een exemplaar van Ons oude Nederland! Zegen er mee, zeggen wij gaarne. Oogstoverzicht van 15 Juli 1906. Uit de Staatscourant no. 168.J Fruit. De vooruitzichten van den fruitoogst, welke in het oogstoverzicht van 18 Juni niet gunstig genoemd werden, zijn na dien tijd nog verminderd. Dit geldt in hel bij zonder van appelen en peren. Van alle deelen des lands wordt bericht, dat men nog zelden jaren gekend heeft, waar in de boomen zooveel van ziekten (schurft, moniliën-ziekte) en //vreterij" te lijden hebben gebad als in dezen zomer. Het gevolg is, dat bijna overal veel vruchten afvallen, en waar dit nog niet het geval is, wordt dit toch verwacht. De vooruit zichten van den appelen- en perenoogst kunnen dan ook slechts matig genoemd worden. Pruimen zijn voor hel grootste deel mislukt. Ook abrikozen zijn vrij slecht. Daarentegen beloven frambozen een rijk beschot. Appelen. De stand is zeer goed bij Dragten, in de streek Acquoy e. o. en Breda e. o goed in de Beemster, bij Aalsmeer, in de Haarlemmermeer, Har- dinxvtll e. o., Stolwijk e. o., en in Zuid- Limburgvrij goed in de Bangerd, op Goeiee en Overflakkee en op Walcheren. Overal elders is de stand vrij slecht tot matig, in West-Noordbrabant zelfs bepaald sleoht. Peren. De stand is goed bij Dragten, St. Anna-Paroohie en op Goeree en Over flakkee, vrij goed in Noord-Holland, Har» diuxveld e. o„ Everdingon e. o. en Rotter dam e. o. Elders is de stand overal vry

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2