RECLAMES. TÏÏIHTi^kks. Kerknieuws. Schaoinieuws, Men wordt verzocht dit te onderzoeken. plaatst de h h. A. D. Snoep en P. v. d. Weele (aftredende leden) en de li h. P. K. Boone en Jac. Oranje als plaatsvervangers. Tot havenmeester werd benoemd dhr. J. Yerhaageu te Den Helder, bij loting tegen dhr. M. P. Stols alhier. In de Donderdag te Sint Arinaland gehouden raadszitting is besloten om iu do kosten van liet leggen van den iDlaag- of dwarsdijk in don >it^««rtopolder (alias Dominé's dijkje'?) eene bijdrage te verlee- neu van f 1000, omdat door het aanbrengen van dien dwarsdijk ook de belangen der gemeente gebaat zijn. Het bedrag zal uit eene geldleeuing moeten gevonden worden. Omdat met 31 December as. vervallen is de vrijstelling tot het geven van onderwijs in de vrije- en ordeuefeuingen aan de O. L aldaar, werd besloten taet het bestuur der Ned. Herv. Kerk in correspondentie te treden tot het verkrijgen van een terrein op het kerkplein om dat onderwijs te kun nen geven, lu dezelfde zitting werd aan geboden de gemeenterekening over 1905 en die van den Weezen-Armen over den zelfden dienst. Beide sluiten met een batig saldo, resp. van f3315,385 en f3587,54. Ter benoeming van twee Jeden van het college van zetters periodieke aftreding van de heeren F. tieluk Az. en B. Kodde werden voorgedragen de aftredende leden, benevens de heeren H. Gaakeereu J. Zandee. At. V. Middelburg. De Commissaris der Koningin hoopt morgen (Dinsdag) de ge meenten Biggekerke, Aagtokerke, Dom burg en St. Laurens te bezoeken. Door H. 31. de Koningin is eene gift van f 60 geschonken voor da wed. de Rijk te Middelburg, wier man onlangs door den tram is overleden. Voor de in Augustus a.s. te houden' driedaagsche schietwedstrijd, uit te Bchrij- ven door de Middelburgsche Schutterij Schietvereen is reeds een verguld zilveren medaille toegezegd door ZExc. den Com missaris der Koningin in Zeeland, mr. Dijckmeester, en een zilveren door mr. P. Dieleman, Lid van Gedep. Staten van Zeeland. Schore. In de Zaterdagvoormiddag alhier gehouden raadsvergaderiug herdacht de voorzitter in korte woorden het leven en afsterven van het oudste raadslid en wethouder, den heer K. de Jonge, die meer dan een halve eeuw onafgebroken het lid maatschap van den raad vervulde. Voor de vacature zal 26 Juli a.s. de verkiezing plaats hebben,terwijl voor evenlueele stem ming, resp. herstemming, het stembureau werd benoemd. Tot ambtenaar vau den burgerlijken stand werd benoemd de heer W. Rijn. Op eeu verzoek van den heer J. A. vau Doorninck te Goes (kautoor houdende in deze gemeente) om ontheffing van zijn aanslag in den boufdelijken om slag, werd met algemeene stemmen af wijzend beschikt. {M. O.) (Een verslag van bovengenoemde raads vergadering ontvingen wij hedenmorgen, 't was eenigszius uitgebreider doch niet van meerdere beduideoL dan het hierboven door ons overgeuomeue. Wij legden 't der halve ter zijde. Dit geldt ook voor onder staand bericht uit Waarde. Red Waarde. Door ingelanden van het waterschap Waard'' werd Vrijdag besloten Otn den dijk, te beginnen bij de, haven en verder langs het oude Kaaihuis tot in dien volgenden hoek, te versterken door eene betonmnur. In Schouwen heeft eene dergelijke muur in Mairt bewezen, goed weerstand te ku men bieden. (If- C.j Wolfaartsdijk. Door den gemeente arts H. Wessels alhier, is onder de arbei dersklasse een ziekenfonds opgericht, met ongeveer 60 buisgezinnen. Het fonds heeft teu doelbij ziekte, door wekelijkscho contributie, vrij geneeskundige hulp te verloeren. Hetnkenszand. Benoemd tot verlos kundige te 's Gravenhage mej. M. J. Jobse vau den Berge alhier. Te Rilland Bath staken de grond werkers op het werk aan de verzwaring v a i den spoerdam, aannemer II. J. te Siepe. Eicellen go'-d en vo'doende drinkwater '/2 uur schafttijd per dag meer; loon van f2.50, te br> ngen op i' 3. Men schrijft ons uit Rllland-Bath Bij gebrek aan een goede ryweg, die onze gemeente met Woensdrechtverbindt, waar door men dan ook verplicht is, wil men van de eene gemeente naar de andere komen, gebruik te makeu van den trein of vau zijn beenen, ja met veel moeite per gewone fiets d oh niet per motor of per automobiel, ligt het vonr da hand dat laatstgenoemd modern rijtuig alhier te zien een hoogezeldzaamheid is. Een enkele maal ziet men er een aan de halte om dan per trein verder vervoerd te worden, doch op ons dorp zelden. Toen dan Zondagmiddag een dergelijk voertuig hoen en weer over ons dorp kwam was de weg zwart van de nieuwsgierigen en bleef er niet één iu huis. Jammer, dat de verbinding tusschen de gemeente eu bet naburige Noord-Brabant niet beter is, van uit België naar Zeeland zou dan zeker nog al een druk gebruik van motors en automo bielen worden gemaakt. {erseke. Een koe die Zaterdagavond op de Postweg werd aangereden door een fiets maakte zich daarover zoo kwaad dat ze een ander fietser die voor haar uitreed op de horens nam en iu de waterleiding wi-wp. Gelukkig liep het geval met eeu nat pak af. Te VGntvenhage bij hef ejurneu van de Nederlandsc'ie Toonkunstenaar wer- eeniging slaagde voor piano mejuffrouw M. J. P. Dronkers, geb. te Middelburg. Benoemd tot buitengewoon opzich ters bjj de werken tot verbetering van het kanaal Gent—Neuzen J. A. A. Gilles te Utrecht en P. W. Weisselt te 's Her togenbosch. Benoemd bij de infanterie tot le luitenant bij het 7e regiment de 2e luite nant J. Glasius, van het 3e regimeut. Te Amsterdam is in het Wilhel- miuagasthuis overleden A. van Emmenes, de bekende anarchist. Hij werkte zeven jaren samen met Domela Nieuwenhuis, en is 45 jaar oud geworden. fe Zeist waren Vrijdag een paar jongens aan het iietseu. Een circa 20-jarig jongmensch stond er naar te kijken en maakte vervolgens een praatje met de jongens, aan wie hij vertelde van zijn vaardigheid in het wielrijdeu en het uit voeren van kunstjes op een rijwiel waar mede ha reeds veel medailles gewonnen had. Hij zou zijn kunsten nu eens ver tonnen op de fietseu van de jongens Eerst zat hij niet gemakkelijk, docli op de andere fiets, een nieuwe machine, ging het beter, zoo goed zelfs, dat mijnheer weldra uit het gezicht verdween en tot heden nie terugkwam. De dienstbode van een bewoner aan de Krullelaan aldaar outdekte Vrijdagavond te halftwaalf een vreemd persoon in huis, die deed alsof hij er thuis behoorde. Op de vraag der dienst bode, wat hij kwam uitrichten, antwoordde hij gemeend te hebben, dat hij iu zyn eigen huis was, doch nu in te zien zich vergist te hebben. Hij gaf een naam op en ging heen. Later bleek, dat de in dringer, die vermoedelijk niet veel goeds in den zin heeft gehad, de deur met een valschen sleutel had geopend. In de Zaterdag te 's-Gravenhage onder voorzitterschap van het Eerste-Ka- merlid Scholten gehouden vergadering werd o. a. tot bestuurslid in de al'deeling voedings- en verbruiksmiddeLn benoemd de heer K. J. A. G. baron Collot d'Es- cury te Houtenisse. Op het 31ste Zuider-Zendingsleest, dat 25 Juli zal worden gehouden iu het Liesbosch (bij Priusenhage), zullen als sprekers optreden ds. D. J. van Aalst, predikant te Rotterdam, openingsrede. De lieer J. L. D. van der Roest, zendeling vau Halmaheira, onderwerp;„Halmaheira"; ds. J. vau 'l Hooft, predikant te Vlaar- diugen, oud-voorzitter van het Zuider- Zendingsfeest, onderwerp: „Droevig, doch altijd blijde"; ds. G. VV. van Leussen, predikant te Goes, onderwerp; „Geestelijk leven"; de heer G. Maan, zendeliug vau Celebes, onderwerp „Duisternis en licht op den Zendiugsakker"; ds. J. J. van Noort, predikant te Amsterdam, onderwerp: „Reis indrukken iu Egypte"; ds. J. C. Schuller, predikant te Goes, onderwerp: „Dezeuding een weg van smarten"; dr. L H. Wagenaar, predikaut te Middelburg, onderwerp: „De drievoudige levenstaak der Ned. Herv Kerk"; ds. W. Hellemans, predikant te Bodegrave, slotrede I 'erkleed als winkeljuffrouw. Toen in tie „American Candy Shop", welke dezer dagen te Berlijn iu de Potsdammerstrasse ja geopend de Duitsche winkelmeisjes wegliepen, is een nichtje van president Roosevelt Miss Maud Roosevelt te Vinson, verkleed als winkeljuffrouw, in den winkel gaan staan tot schrik van haar deftige kennissen. Het bevalt haar best. Te Parijs had Zaterdag de overreiking van het Legioen van eer aan Dreyfus plaats in de militaire school, in tegen woordigheid van zijn vrouw en zoon, Piquarf, den procureur-generaal Batidouin eu auderen. Twee batterijen artillerie en twee es kadrons kurassiers t>rnch(eD deeerbewijzen. Generaal G/Paiu stelde de ridderordes aan Dreyfus eu Taige, die voor het front der troepen hadden plaats genomen, nadat het reglementaire trompetgeschal had weer klonken, ter band met de volgende woorden In naam van den president der Republiek en het Franse,he volk, en krachtens de machtiging mij verleend, maak ik u, Dreyfus, ridder van de nationale orde van het Legioen van Eer. Daarna gaf hij Dreyfus den ridderslag te midden van de luide toejuichingen. Vervolgens defileerden de troepen voor Dreyfus en Targe. De zoon van Dreyfus omhels te weeuend zijn vader. Alle officieren kwamen den gedecoreerde gelukwenschen, en Anatole France sprak eveneens op bewogen toon Dreyfus met eenige woorden toe. Drevfus vertrok per rijtuig met zijn familie te midden van ovaties van de zijde der menigte, die riep: „LeveDreyfus, leve de Republiek" en die hem met zakdoeken toewuifde. Prof. Langley, een Amerikaansch onderzoeker, heeft berekend, dat de zon per minuut genoeg warmte op de aarde uitstraalt om 37,000,000,01)0 ton water 100 gr. Celsius te verwarmen- Het geheel e steenkool verbruik der Vereenigde Staten zou niet voldoende zyn om dezelfde wer king te verkrijgen in slechts een duizendste seconde. Te Dundee in Schotland is Donder dagavond in de whisky-pakhuizen van de bekende firma James Watson Son brand uitgebroken, en eerst gisteren tegen den middag was het ruur gebluscht. Intu <schen waren een aantal pakhuizen van an iere firma's aangetast. De braudende whisky stroomde op straat en stak ook een aan tal huizen in brand. In de pakhuizen der firma Watson zijn ongeveer 4,500,000 L. whisky verbrand. Ook champagne en oude cognac zijn in groote hoeveelheid verloren gegaan, alsmede duizenden zakken suiker. Het is de grootste brand, waarvan men iu Duudee heugenis heeft. John D. Rockefeller is met zijn vrouw en zijn lijfarts vau Compiègne naar Parijs vert-.okken om vandaar uit ineens door naar Amerika terug te keeren. De burge meester van Compiègne deed hem tot Parijs uitgeleide. Of hij bij het betreden van zijn vaderland in hechtenis zal worden genomen Vrydag is op het station Rum een reeds tot aan het dak gevorderde nieuwe restauratie ingestort. Een dozijn werk lieden werden ouder het puin begraveD, tot dusver ziju er slechts vier hunner gered, van wie twee zwaar gewond waren. De rechtbank te Rome heeft do ont binding uitgesproken van het huwelijk van prinses Beatrice de Bourbon met prins Massimo. De prinses krijgt de zorg voor haar kinderen, een jaargeld van 400,000 lire eu de beschikking gedurende zekeren tijd van het jaar van 's prinses paleis te Rome eu van zijn villa te Tivoli. Behalve de 1,200,000, pd st. die Beit heeft uagelaten om een trust te vormen ter bevordering van spoorwegen, tel' graaf, telefoon en andere middelen van verkeer met Zuid- eu Noord-Rhodesia heeft de rijkste man van Zuid-Afrika nog voor 800,000 pd. st. legaten vermaakt aan open bare instellingen waarvan wij d- volgende vermelden 200,000 pd. st. voor een univer siteit in Johannesburg ruim 60,000 pd. st. voor een teohnologisehen cursus bij de Loodensche universiteit welke voor baar medische afdeeling nog 25,000 pd. st. krijgt 200,000 pd. st. voor instellingen van onder wijs, liefdadigheid en openbaar belang in Rhodesia25,000 pd. st. voor de Rltudes- universiteit te Grahamstown Z.-A.20,000 pd. st. voor onderwijs enz. in Transvaal 15,000 pd. st. idem voor Kimberley eeu zelfde som idem voor liefdadige instellingen in Londen, evenveel voor idem in Ham burg. Wat er na aftrek van deze giften en tal ijke legaten aan familieleden en ondergeschikten overblijft, komt aan zijn universeelen erfgenaam, zijn broeder Otto Beit. Hoe groot Beits vermogen was, is niet bekend. Ned. Herv. Kerk. Het voorstel van ds. Roscam Abbing te Middelburg, overgenomen door de clas sical vergadering van Middelburg, lui dende, „alie leden wonen het examen van het begin tot het einde by en breugeD, ook in verband met de gebleken geloofsover tuiging over toelating of afwijzing hun stem bepaald uit", bevat onder meer de volgende toelichting De vraag is: zal onbeperkte leervrtjheid in onze kerk geduld worden, of zal deze waken bij de twee poorten, daar waar zij toegang verleent tot het leeraarsambt in haar midden Onbeperkte leervrijheid wil zeggen: met opzet niet waken, vriend en vijand toegang ver- leenen; gelijkgerechtigd verklaren wat het wezen der kerk eert en wat zelfs de grondslagen der christelijke zedeleer ondermijnthet geweten van examinatoren verleiden om zich niet te doen gelden tegenover de meest verwarde consciëntie van een examinandus eischen van den leeraar, dat hij op den kansel aanmaant tot trouw belijden en van dienzelfden leeraar, waar hij als belijder ook examinator is, verwachten, dat hij met zijn belijdenis den spot zal drijven, doordat hij zijn stem zal geven aan ieder, wat deze ook leere, als hij maar knap genoeg is. Dit kan toch niet gewild of ook maar geduld worden door een Synode, aan welke mede is opgedragen te waken voor karakter en eere der Kerk. Dit komt haar karakter te na. Zij moet den examinatoren opdragen het radtkaal der bevoegd heid tot de Evangeliebediening te geven, ook in verband met de gebleken geloofsovertuiging. Het leertuclitbeginsel mag niet opgeofferd worden aan bandeloosheid, maar evenmin aan schijn van rechtzinnigheid. Men spreekt veel over reorganisatie. Wij zien als kinderen onzer kerk wel het een en ander dat tn het huishouden onzer moeder gereorganiseerd zou moeten worden. Maar ook welen wij dat haar echtelijke trouw gelasterd wordt. Wat hebben de kinderen nu te doen V De hoofden bijeensteken en veel con ferenties houden over allerlei waarin reorgani satie wenschehjk is of opspringen en zeggen vóór alle dingen van moeders eer blijft gij af Bedoeld voorstel met toelichting is Zaterdag in de Synode voorgelezen. De commissie voor nieuwe wetsvoorstellen zal hierover rapport uitbrengen. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingen A ds. H. J. Heida vau lerseke en ds. A. Nawijn vau Oos- terbieruin. Vlissingen. Daar een groot deel van de leden der Gereformeerde kerk A alhier zich niet kon vereenigen met het voornemen van deu kerkeraad om tot plaatselijke iueen- amelting der beide alhier bestaande Gere formeerde kerken te geraken, heeft de kerkeraad van genoemde kerk besloten nu geene verdere atappeu te doen om tot deze ineeusmeltiug te komen. Ge Jaagd te 's-Gravenhage voor de hoofi- acte do ho:-r C. Mtuderhoud te Gouda; en te V Hertogen bosch de heer J. Slot te Scher- penisse. (N. C.j Te Assen is Zaterdag plotseling over leden de heer J. C. Kapreyn, rector van het christelijk gymnasium te Kampen. Hij werd bij het nemen van eeu bad in den Water toren door eeu beroerte getroffen. J)r. Kapteijn was een zoon van wyleu ds. P. Kapteijo, broeder v&n de bekende geref. predikanten van dien naa^u- De volgende getuigenis werd ons ge geven door een inwoner van Goes en daar zy veel personen van hun lijden verlossen kan in deze stad zullen zy, die hieromtrent meer willen weten, goed doen zich daarnaar te informeeren. De heer J. P. HOPMANS, wonende Oostwal 264e te Goes, deelt ons mede Gedurende drie lange jaren leed ik aan een hevige pijn in den rug en in de lendenen. Reeds bij het opstaan 's mor gens was ik vermoeid en dit afgematte gevoel verliet mij niet gedurende den geheelen dag, ik had ook veel last van hoofdpijn, juist alsof my iets zwaars op mijn hoofd drukte. Mijn eetlust was zeer gering en ik had zelfs dikwijls een wal ging van alles wat men mij voorzette onophoudelijk moest ik urineeren. Wat ik hier ook tegen aangewend had, niets was er dat mij baatte, mijn aandacht werd ten slotte getrokken door Foster's Rugpijn Nierenpillen, welke overal zoo gunstig beoordeeld werden. Ik moet eerlijk zeggen dat de werking daarvan zeer vlug eu afdoende was, want onmiddellijk na het gebruik bekwam ik verlichting en nadat ik er een poosje mee doorgegaan was, bevond ik mij oneindig veel beter. De pijn verdween eu ik was weer meester over mijn water. Na zulk een gunstig resul taat acht ik het uiyn plicht aan mijn ge nezing publiciteit te geven, want veel menschen zullen hierdoor met dit heilzame geneesmiddel bekend worden. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Een welbekend geneesheer verklaarde dat de ziekte der nieren de ergste was aller ziekten, met uitzondering van tuber culose. De reden hiervan is dat men meestal geen notitie neemt van verschijn selen der nierziekte of dat deze verschijn selen verward worden met andere ziekten terwijl de nierziekte zich meer en meer uitbreidt en zich onopgemerkt complicaties voordoen, totdat zij zich diep in het gestel geworteld heeft. Let dus op de eerste verschijnselen van pijn in de zij, neem uw maatregelen nog heden, want morgen is het misschien te laat. Verzeker U dat men U de echte Foster's Rugpijn-Nicrenpillen geeft, dezelfde die dhr. J. P. Hopmans gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster voorkomt. Ze zijn te Goes verkrijgbaar bij de firma NATHAN EMANUEL, en te Middelburg bij den heer JOH. DE ROOS, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één- of f 10 voor zes doozen. Voorzichtig. Men kan zoo nu en dan in Christelyke kringen enkele zeer verspreide stemmen beluisteren, die er hoewel eenigszins schuchter voor uitkomeD, dat zij geen over wegend bezwaar zouden hebben tegen algemeen kiesrecht. Zulke mannen zijn wel ernstige Christe nen, en als het gaat om de groote tegen stelling tusschen Revolutie en Evangelie kiezen zij wel zeer beslist de zijde van het Evangelie, dochdooreenige beweegredenen van bijzonder karakter laten zij zich leiden om het algemeen kiesrecht niet al te beden kelijk te ach'en. Deze Christenen weten wel, dat naar het revolutionaire stelsel een volk, ook het volk van Nederland dus, bestaat uit een aantal zielen op een stuk grond, dat het revolutionaire systeem uitgaat van de individueu als staatsburgers, en in beginsel aan elk dier individuen het recht toekent om bij de behartiging van de staatsbe langen mee te spreken, ja zeis als „sou- vereinen" te beslissen. Deze Christenen weten wel, dat hier tegenover naar anti-revolutionaire beschou wing niet de individuen, verbonden tot een volk, zelven, maar dat God ook over Nederland regeert, en de Koningin bij Zijne gratie eu slechts bij en naast of tegenover de Landsregeering een verte genwoordiging des volks, saamgesteld naar het wezenlijk, dat is het organisch karak ter der natie, bestaanbaar is. Maar desniettegenstaande meenen zij toch onder de huidige staatkundige omstan digheden zeer wel het algemeen kiesrecht practisch te kunnen rechtvaardigen. Zij redeneeren dan wij zyn zeer stellig van overtuiging, dat het tegenwoordige kiesrecht in den grond der zaak niet anders is dan een kiesrecht op revolutionaire basis; welnu wat doet het er toe of wij dan ter wille van de belangen der minderbedeelden bet algemeen kiesrecht accepteeren, dat insgelijks op revolutionairen grondslag staat, evengoed als het kiesrecht der wet Van Houten. Op onze beurt geven wij grif toe, dat het tegenwoordige kr srecht evenzeer op revolutionaire basis berust als het door de socialisten en radicale vrijzinnigen begeerde algemeen kiesrecht. Immers ook de huidige kiestechtregeling gaat uit vau de individuen. SI ebts beperkt zij het kiesrecht tot diegeneu onder de individueu, die niar de woorden van de Grondwet „geschiktheid en welstauil hebben. Welstand eu geschiktheid be, ft men dan bijv. als men belasting betaalt, of als men een woning van een zekere huurwaarde kan bewonen, of wanneer men een be paald bedrag per jaar verdient, ot wanneer men een spaarbankboekje bezit waarop men minstens een jaar vijftig gulden on gestoord kan laten staan, of wanneer men het een of ander examentje heeft afgelegd door de wet in verband met het Koninklijk Besluit geëiseht. Noem dit alles peuterwerk, het zij zoo, maar in gehoorzaamheid aan de Grondwet kon mr. Van Houten het moeilijk anders ineen „peuteren", zit zelfs het „peuter- werk kranig in elkaar. Toegeven doen wij dus van heeler harte, dat ook het huidige kiesrecht vol gens mr. Van Houtens kieswet op volkomen revolutionaire beginselen berust, al is de toepassing van die beginselen echt-oon- servatief afgeknot, omdat men bij liet vaststellen van de bepaling der Grond wet voor de cons quentiën van het revolutio naire stelsel beducht was. Zoo is het meermalen bij de vrijzinnigen. Eenerzijds verkondigen zij, dat liet kies recht een recht moet zijn van alle staats burgers, hoofd voor hoofd, maar anderzijds schrikken zij voor de toepassing van de/e stelling terug, en besluiten zij aan de rechthebbenden voor een deel hnnncreoh'en te ontnemen. Maar moeten daarom dau nu jommi»e mannen van Christelijken huize ook maar eenigszins svmpathiseeren met eene kies rechtregeling, die ons zou brengen het algemeen kierecht Beide regelingen, zoowel de tegenwoor dige als de door de socialisten en radicalen gewilde, ziju revolutionair, maar men zou de laatste dan liever wenscheu terwille van de behartiging van de belaugeu der minderbedeelden. Eilieve, zou men inderdaad dut doel met de invoering van het algemeen kiesrecht bereiken Reeds thans kan schier iedere arbeider, die dit ernstig begeert, op grond van het loon dat hij verdient, of den huurprijs zijner woning, kiezer wordeD. Doch bovendien, de Nieuwe Rutterdam- sche Courant herinnerde er dezer dagen nog terecht aan, dat in Amerika, het land van het algemeen stemreeht,-volstrekt niet de tnaoht in handen was van de minder bedeelden of hnnne pleitbezorgers, maar dat het algemeen kiesrecht daar de macht had bezorgd aan de groote maatschappijen, de mijn-magnaten, de rijken eu oneerlijken. Algemeen kiesrecht is er volstrekt geen waarborg tegen, dat niet de eene of andere minderheid door tal van schandelijke stem buspraktijken de heerschappij in handen krijgt en houdt, en haren druk op de meerderheid doet gevoelen. En ook is het niet juist, dat de keuze tus-chen het algemeen kiesrecht en het huidige kiesrecht als het ware onver schillig zou zijn. Zeker, heide berusten op revolutionairen grondslag, maar doet het er dan niet meer toe, of wie oog heeft voor eeu verkeerde lijn, voor een zondigen weg, voortholt op dat pad ten einde toe, dan wel of hij halver wege halt houdt? Is het dan voor kleine zondaars ten op zichte van zeker gebod onverschillig ot zij voortaan zullen worden groote zondaar* ten aanzien van hetzelfde gebod Zoo wij de revolutionaire lijn vergelijken mogen met de spoorlijn van Rotterdam naar Haarlem, en dus de huidige kiesrecht regeling met de lijn vau Rotterdam naar Den Haag, wat is dan verstandiger, slechts tot Den Haag op deze revolutionaire liju te reizen, dan wel voort te stoomen tot liet eindstation in Haarlem is bereikt? Ons dunkt, iedere Christen moet dan antwoorden, dat de inconsequent-revoluti- onaire lijn, door onze Grondwet waaronder wij leven aam aard, dan in elk geval verkieslijker is dan de consequent-revo- lutiouaire van het algemeen kiesrecht, die doet voorthollen op het verkeerde spoor ten einde toe. Eindelijk, wie van de Christenen prac tisch wil zijn, die weigere bes'ist onder alle voorwaarden zijne medewerking aan de invoering van het algemeen kiesrecht. Waarom toch is het de Christelyke par tijen te doen Om een kiesrechtregeling die, uitgaande van de waarheid dat er moet zijn eene volksvertegenwoordiging bij de Overheid, welke zelve krachtens Godes gratie regeert, alzóó zal zyn samengesteld, dat het wezen lijk, d i. het organisch karakter des volks in haar tot zyn recht komt. Zulk eene regeling is wel moeilijk, en volstrekt niet met een paar handklapjes te voorschijn te roepen zulk eene regeling is oneindig voel ingewikkelder dan het goed- koope beginsel van het algemeen kiesrecht, welks propagandisten eigenlijk uitroepen „alle menschen een stem al klaar", maar zulk eene anti-revolutionaire regeling beantwoordt dan niet aan een kersen-uit* deuking, doch aan de natuurlijke geledin gen van het volk naar zijn geschiedkundige ontwikkeling. Welnu, tot zulk een antirevolutionair kiesrecht te geraken, is thans, zoolang het afgeknot-revolutionaire kiesrecht in de Grondwet staat, veel gemakkelijker dan wanneer ooit het algemeen kiesrecht in Nederland wettelijk zou zijn aangenomen. Is er eenmaal algexteon kiesrecht, dan is de kans der Christelyke partijen, om tot een niet revolutionaire regeling te k tmen naar menscheljjke berekening voor- go» d voorbjj. Zy elk man van Chrisbtlykeu huizo daarom dubbel voorsiehtig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1906 | | pagina 2